Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) DraXoN


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Meglátjuk mikor lesz ebből termék. az ötlet jó, de a hőelvezetés gond lehet nagy teljesítményű chippeknél...
Nem tudom elképzelni, hogy asztali cpu ebből mikorra születhetne majd komoly kompromisszumok nélkül (alacsony órajelű cpuk, kevés maggal jelenleg látszik mint "limit").

mobil eszközökbe persze jó lehet, egy bizonyos teljesítmény színt alatt.. de ott se lesz szerintem ebből egyhamar nagy teljesítményű termék ... legalábbis szerintem kell még majd neki pár év.

minimum 2 évet mondanék még.. meglepődnék ha bármi előbb jönne ami nem "tablet szintű" teljesítményt "hoz".

az biztos, ez egy következő lépcsőfok.. már vagy 15éve volt szó az első fejlesztésekről ezzel kapcsolatosan a médiákban...
de lehet ez most olyan lesz még mint most a hajlítható kijelzős telefon... kell neki még pár generáció

[ Szerkesztve ]

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#2) awexco válasza DraXoN (#1) üzenetére


awexco
őstag

Elviekben 3nm után csak így tudnak nagyobb chipet gyártani .

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#3) Nartaas


Nartaas
tag

Érdekes videó a témában:
https://www.youtube.com/watch?v=26EzYDBNwLU

(#4) b.


b.
félisten

Ki lehet az a meg nem nevezett partner ?
Milyen hardverbe készülhet?

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#5) awexco válasza b. (#4) üzenetére


awexco
őstag

Valami kisméretű kütyübe ami keveset fogyaszt és nagy a mennyiség . Laptop ? Így , hogy ram is van rajta szerintem a elég behatárolja a lehetőségeket. Bár a 64bit ram sávszél az elég sovány.

Valami olcsó másodvonalas konzol nem jön ki mostanában ?

[ Szerkesztve ]

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#6) sittes79 válasza awexco (#5) üzenetére


sittes79
addikt

google konzol

[ Szerkesztve ]

(#7) GerykO


GerykO
aktív tag

2010-2011 környékén a Blackberry már hasonló terv szerint a proci tetejére forrasztotta a memóriát a mobiljaiban. Szóval ARM alapon tuti megy BGA csipekkel, egyszer a fineplacer helyett én raktam össze kézzel, hőlégfúvóval, s ment. Tehát a technika annyira nem új

Válaszolj a privátra!!! Elég annyi is, hogy szarok rá(d)...

(#9) Armagedown


Armagedown
őstag

Ha megjelenik, ez fog kerülni a 250 dolláros laptopokba az N szériásak processzorok helyére?

“If you don't read the newspaper, you're uninformed. If you read the newspaper, you're mis-informed.”

(#10) arn


arn
félisten

3ds procikat varom, csak a hutesre meg mindig nem lattunk jo megoldast.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#11) Duddi válasza DraXoN (#1) üzenetére


Duddi
aktív tag

Elvileg alacsony órajellel is lehet majd így előrelépni mivel a magok l1 l2 l3 cache jelentősen megnőhet.

Azzal, hogy a tokozáson belül másik rétegen memóriát tudnak elhelyezni jelentős késleltetés nélkül tenné lehetővé akár hogy gigabite-os méretű L1 cache legyen a procin.

A processzorok legnagyobb feldolgozást limitáló pontja a memória késleltetés ezért van L1 L2 L3 memória a procin belül, viszont ezek reálisan nem növelhetők az igénynek megfelelően.
A DDR ramok meg messze vannak és "szörnyen lassúak"
Nem véletlen hogy a GPU köré odapakolják a memóriákat minél közelebb.

Szóval elméletben olyan mértékű adatelérés késleltetés csökkentést érhetnek el ezzel, amivel egy drámai IPC növekedés jönne.
És így egy lassúbb proci is lehet olyan erős mint a mostaniak.

(#12) Tigerclaw válasza DraXoN (#1) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Láthatóan ez "csak" mobil eszközökbe van tervezve. Több rétegben ez a felépítés drágának tűnik, számolva a várhatóan nagy arányú selejttel. Másik oldalról nézve van igény az Littlebig szerű megoldásokra az x86 -os szegmensben is, miközben piacra kerültek a nagyon hosszú üzemidőt ígérő ARM chipes windowsos laptopok.

Szóval mind az Intel, mind az AMD kényszerhelyzetben van. Már rövidtávon meghódíthatják a piacot a vékony 20+ üzemórát igénylő notik, főleg ha elérhető áron, megfelelő minőségben kapnak hozzá felhős szolgáltatásokat. Az MS is várhatóan indít egy felhős xbox szolgáltatást és a kliensek nem feltétlenül csak olcsóbb arcade konzolok lehetnek hanem ilyen újra feltalált netbookok.

A chrome os platformra is ideálisak lennének ezek. Fullos kiépítésben vajon hogy viszonyúlhat az Apple és Qualcomm megoldásaihoz? A beépített RAM érdekes lehet, vagy később egy beépített háttértár. A hűtés szerintem is kritikus tényező lehet.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#13) awexco válasza Duddi (#11) üzenetére


awexco
őstag

Akkor majd át kell őket dolgozni alaposan ,hogy ki tudjanak használni pár kocka hbm -et .

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#14) Duddi válasza awexco (#13) üzenetére


Duddi
aktív tag

Igen.

De ha már csak 1 kocka HBM bekerülne a proci tokozásába szerintem durva eredménye lenne.

(#15) awexco


awexco
őstag

Lehet , hogy Apple ? :)

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#16) DraXoN válasza Duddi (#11) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

L1 biztos nem kerül ki CPU mellől, még ha tokozáson belül van is, túl lassú lenne, eleve minél nagyobb egy memória csomag annál lassabb a feldolgozása mert a vezérlőjének bonyolultabbnak kell lenni, L2 kivezetése... csak-csak, de arra se látok sok esélyt, L3 már esélyes lenne L2 meg megkapja ami felszabadul az L3 területéről.

L1 azért csak pár kilobite, hogy tényleg gyors legyen, mivel azonos lapkán van, simán lehetne nagyobb pl. az L2 rovására, de nem növelik jellemzően az előbbit (architektúra függő is, hogy van-e értelme).

Egyébként a modern cpu-k előre dolgoznak, nem kizárólag akkor kérnek be valamit amikor már kell, megpróbálják előre kitalálni, hogy mi fog kelleni és azokat előre betöltik az L1/L2/L3 cachebe (pont ez a lényegük). Nem ritkán amíg 1 adatra vár egy cpu szál, addig tud találni más műveletet amit el tud végezni (pl. többi szállnak besegíteni, ha van értelme és nincs adat közeli cacheben).

Mindenesetre érdekes lenne látni valami infót, hogy "átlagos esetben" (jelentsen ez bármit is), milyen intenzitással tudnak érkezni az adatok a cpu felé, azaz látni azt, hogy mennyit ár üresen egy cpuszáll.
A cpu szállaknak mondjuk pont ez az értelmük, hogy amíg az egyik száll vár adatra, addig a másik tud tenni-venni az azonos egységen belül (zen 3nál (Vagy zen4nél? nem emlékszem pontosan) pl. már 4száll/mag lesz a felosztás, de x86on túlnézve most is vannak cpuk amik 8száll/mag felépítést alkalmaznak).
Viszont mondjuk hiába van 1-2GB L3 a chippen, ha a keresett adat nincs benne de ha benne is van, akkor is gond, hogy hiába van közel a késleltetés akkor is jelentősen nagyobb lesz mint az L1/L2 esetén.

Mondjuk jelenleg windowsoknál a többféle sebességű cpumag egy chippen belül rendszerrel is gond lenne.. Kernel szintű módosítások kellenek (lehet már dolgoznak rajta), hogy normálisan kezeljen egy ilyen aszimmetrikus cpu-t (bár sokáig még azt se tudták megoldani jól, hogy az aktív szálakat ne dobálja egyik magról a másikra és emiatt az egész L1/L2 tartalma átmásolásra kerüljön egyik magról a másikra.. bár mostanában nem néztem, pár éve volt ilyen "bugjuk").

Tehát részben jó a sok memória, de ugyanakkor nem old meg mindent ha az adat előretöltés "megbecslése" nem fejlődik jelentősen (a mostani technikák sebességéhez van igazítva).

Én a tokozáson belülre kerülő megoldásnál egyfajta gyors elérésű ramot tudok elképzelni, de a cache kivezetése nem látom, hogy életképes legyen, a kivezetéssel is az adat elérési időn tudnak faragni (kevesebb kapu, rövidebb vezetékek), de a tallózási sebességen csökkenteni nem feltétlen tudnak drasztikusan, így egy 20ns minimum lehet egy abból való adat lekérés.. bár pontosabb lenne órajellel meghatározni utóbbi értéket, de semmi infó.. a 20ns szerintem egy eléggé optimista becslés, ami még mindig lassú az L1/L2höz képest, de gyorsabb mint a DRAM, viszont méretben annál még mindig kevesebb lehet, így utóbbira is szükség lesz (komolyabb gépek esetén legalábbis).

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#17) apatyas válasza DraXoN (#16) üzenetére


apatyas
Korrektor

A prociban azért van sok szál, mert a feldolgozás sebessége száll, ha sok a szál. Meg a madár is jól száll, ha a tollában sok a szál.
;)

[ Szerkesztve ]

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#18) Cifu válasza awexco (#15) üzenetére


Cifu
nagyúr

Nekem is ők ugrottak be elsőre. Csak mi értelme lenne az ARM ultramobil vonalról átszállni az x86 vonatra? :F

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#19) DraXoN válasza apatyas (#17) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

jó'vanna~ ... diszlexia (de tényleg)...
Sajnálom, de nekem nem tűnnek fel mindig az ilyen dolgok .. ha észreveszem általában javítom, de többnyire nem veszem észre...

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#20) Tigerclaw válasza awexco (#15) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Nem sok cég jöhet szóba, de egyik sem valószínű. Lehet hogy nincs is megrendelő az egész mögött, vagy egy utolsó kísérlet arra, hogy az Apple-t x86-on tartsák. Lehet hogy az Apple-nek még kell pár év, hogy kijöjjön egy Ax chipre tervezett Mac OS-el.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#21) Chaser


Chaser
titán

"125 x 30 mm-es kiterjedésből, ..."
Nem lesz az kicsit sok? 12,5x3mm inkabb - sztem - -

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#22) wsanyi


wsanyi
aktív tag

Ez tuti vmi notis megoldásra lesz jó csak. Oda jó leht, viszont a processzor órajele baromira lacsony lesz szerintem, ráadásul lesz eg fő mag, és 4 atom mag... ??? Már megint ez az atom szarakodás... Azok nagyon gyenge procik voltak mindig is. Azon az áron AMD sokkal jobb APU-kat csinált. De a marekting, és a pénzvisszatérítősdi mindent el fog vinni az intel felé. :( Bár remélem, nem.

Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

(#23) awexco válasza Tigerclaw (#20) üzenetére


awexco
őstag

Viszont elvileg nem windózos eszköz lesz ha meg is épül .

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#24) Chaser válasza DraXoN (#19) üzenetére


Chaser
titán

diszgráfia, nem?:) és abban nem ilyen hibák vannak, a fentebbi eset pl egyértelműen megtanulható, aki diszgráfiában szenved, olykor furcsa dolgokat ír

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#25) DraXoN válasza Chaser (#24) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

diszlexia beszéd és szótagzavar (de főképp ez az oka annak, hogy nem tud valaki helyesen)
diszgráfia íráskép "kézírásra" vonatkozóan (mondjuk az is van, nekem, bár még így is szebb betűket írok mint sokan akiknek "nincs").. elvileg emiatt nem minősülne bíróságon hitelesnek az aláírásom feltétlenül (nem mindig sikerül egyformára)...
diszkalkulia számolási gond (ez nekem nincs, de volt osztálytársam anno akinek volt (és van) néha kifelejtett számokat a számsorból és csodálkozott, hogy valami nem jön ki... bár ez már kicsit extrém kategória ott is).

én nekem egyszerűen az íráskor "nem tűnik fel" vagy mondhatnám "nem érzem" automatikusan, hogy "rossz" amit írok.. bár ezek a böngészőbe épített helyesírás ellenőrök sokat segítenek, de nem megbízhatók (néha azért látom, hogy téved)... de a szó "finomságok".. (1 L 2 LL) nem mindig jönnek ki jól írásban...

hidd el, próbáltak tanítani, 8-adikig észre se vették, bár majdnem minden évben megbuktam a helyesírásom miatt ... egyszerűen nem tudtam hozni a "szintet".. 7.ben új iskolába kerültem, és ott sokszor voltam magyarban korrepetáláson (eleinte betudták, hogy "rossz régi iskola") de mikor 1 év után se voltam képes jelentős javulást elérni, és az írásképem is "fura" volt, a tollat máig "furcsán fogom" ... egyszerűen nem tudom normálisan, kényelmetlen... de visszatérve a magyar nyelv kivételével 3-4 körül volt az átlagom .. jellemzően mindenféle tanulás nélkül más tantárgyakban.. ott meg hiába tanultam meg minden szabály, akkor se tudtam őket alkalmazni "nem láttam" hogy-mit.

Azt mondják az ok, az alapok miatt van, hogy anno képírással tanítottak minket (egy pár évig volt ez a mód a 90 években).. cserébe viszont, igen jól megtudom tanulni az ázsiai nyelveket, arra "rááll" az agyam (mivel ott ez a módszer van a mai napig, az ő nyelvüknek megfelelő)...

attól függően "próbálkozom", próbálok "figyelni", de nem megy olyan könnyen (ha fel se tűnik)...

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#26) Chaser válasza DraXoN (#25) üzenetére


Chaser
titán

volt egy ismerősöm, felcserélt betűket írásban, mindegy volt neki kézzel írja v pl billzeten, de kézzel szépen írt

"Formai diszgráfia:
Ha az írás technikai része nehéz, a finommozgások vagy a szem-kéz koordináció pontatlansága miatt. Ilyenkor az írás külalakja csúnya, a betűk kilóghatnak a sorokból, rendezetlen az íráskép.
Tartalmi diszgráfia:
Ha az írás külalakja elfogadható, de nagyon gyenge a helyesírás és nem tudja írásban kifejezni a saját gondolatait. Előfordulhat, hogy a gyermek esetleg szépen és hibátlanul másol, de tollbamondás után nagyon sok hibát ejt."
az is igaz amit mondasz, ő sztem speciális eset volt, nagyon szépen ki tudta fejezni magát, sőt, de írásban összecserélt betűket, már nem emlékszem miket, de mindig uo. kombók voltak

ha ezen javítani akarsz, példák alapján meg tudod tanulni/jegyezni, pl a fentebbi "száll a madár"

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#27) DraXoN válasza Chaser (#26) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

nincs ezzel bajom.. vagyis, tudom, hogy mi a különbség a szál és száll között, csak ha írok nem mindig tűnik fel, hogy nem pont az lett ott amit akartam...

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#28) Cifu válasza wsanyi (#22) üzenetére


Cifu
nagyúr

Azon az áron AMD sokkal jobb APU-kat csinált.

Teljesítményben esetleg. De teljesítmény per fogyasztás terén nagyon nem versenyképes még mindig az AMD a mobil és ultramobil piacon. Az újabb Atom procik pedig ilyen téren nem teljesítenek rosszul. Ebben az adott szegmensben pedig az AMD-nek nincs versenyképes alternatívája, mióta bő tíz éve nyugdíjazta a Geode szériát.

Most a legalacsonyabb fogyasztású SoC-ja a Ryzen Embedded V1202B, 15W-os alsó fogyasztással. Itt ennek a feléről-harmadáról beszélünk...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#29) Duddi válasza DraXoN (#16) üzenetére


Duddi
aktív tag

Az L1 és L2 esetében lehet tényleg rontana de L3 ra jó lehet.
Amúgy ez nem olyan tokozáson belüli mint a normál HBM memória hogy kell neki kontroller. Ha már +D stack akkor csak annyit kell csinálni (szerintem), hogy a memóriához vezető vezetékeket nemvízszintesen vezetik hanem felfelé indítják el (vagy lefele) Ha azt nézzük hogy a cache mérete egy processzorban majdnem akkora vagy nagyobb mint a magoké akkor az elérési táv még lehet csökkenne is ha nem oldal irányban kéne menni.
De ez csak tipp a részemről, nem tervezek ilyesmiket.

Amúgy a cache nem fallback üzemmódban működik ?
L1 ben van amit most használt
L2 az L1 tartalma és méretéből adódóan pár "régebbi" utasítás
L3 az L2 tartalma és még régebbi adatok.

Amikor valami bekerül az L1 be az bekerül a az L2 és L3 tetejére is és ha már nics bennük hely a bennük lévő legrégebbi adat kiesik.

A proci meg ha kell neki valami először az L1 majd L2 L3 mat nézi meg és ha nincs akkor megy a memóriához.

Tudom mit mondasz az "a modern cpu-k előre dolgoznak" résszel de nem tudom hogy az hogy működik.
A branch predictionnak lehet nincs is köze a cache hez.

(#30) orbano válasza DraXoN (#1) üzenetére


orbano
félisten

nem hiszem hogy desktopon számítana a helyhasználat...

A vér nem válik VAZZE!™

(#31) awexco válasza Cifu (#28) üzenetére


awexco
őstag

Alapvetően ez függetlenül , hogy kit nézünk AMD/Intel ez egy befektetés a 3nm utáni időkre .

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#32) awexco válasza orbano (#30) üzenetére


awexco
őstag

Nem a hely hanem a távolság . Illetve 3nm után nem tudnak elviekben zsugorítani a jelenlegi infók szerint ...

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#33) NandoXXL válasza Cifu (#28) üzenetére


NandoXXL
senior tag

Ez is atom siker lesz :C :C :C :C :C :C (miért kell mindig ide AMD-t hasonlítani)

[ Szerkesztve ]

(#34) Cifu válasza NandoXXL (#33) üzenetére


Cifu
nagyúr

Wsanyi hozta fel az AMD-t, én meg rámutattam, hogy ilyen fogyasztási szinten nincs semmilyen AMD alternatíva.

Pont ez, ami miatt az Intel Atom él és virul - kis fogyasztású x86 rendszereknél nagyjából egyeduralkodó...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#35) Tigerclaw válasza Cifu (#28) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Igen sajna az AMD amolyan "one trick pony" cég lett mióta kijöttek a Ryzennel. Ahova nem fér be a nagy Ryzen mag, azzal nem foglalkoznak...

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#36) Chaser válasza NandoXXL (#33) üzenetére


Chaser
titán

talán mert ők lennének a konkurencia?:)

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#37) apatyas válasza Tigerclaw (#35) üzenetére


apatyas
Korrektor

Igen, sajnos a Macskák éhenhaltak azóta.

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#38) awexco válasza Tigerclaw (#35) üzenetére


awexco
őstag

Profit maximalizálás . Bár szerintem kész termék esetén is óriási kiadásokat jelent , hogy meggyőzzék az oem gyártókat , hogy fejlesszenek velük is termékeket .

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.