Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Makaó


Makaó
csendes újonc

Rockchip RK3288
----------------------------
Quad-core ARM Cortex-A17, up to 1.8 GHz
Quad-core ARM Mali-T760 MP4 GPU (600 MHz)
1080P video encoding for H.264 and VP8, MVC
4K H.264 and 10bits H.265 video decode
Dual-channel 64-bit DRAM controller

Jól néz ki, de a Pi igazi ereje a közösségben van..

[ Szerkesztve ]

(#2) Duree


Duree
veterán

Remek alternatíva de azért az usb 3 elfért volna rajta.

duree54

(#3) dementor


dementor
senior tag

Igazán korrekt teljesítmény.

"Mert az éj sötét és tele van iszonyattal."

(#4) copass válasza Makaó (#1) üzenetére


copass
veterán

a közösség erejétől ugyanolyan gyenge marad a vas. a pi is elkezdte valahol, majd erre is kialakul a bázis, mert ugye a jót könnyű megszokni!:D

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#5) Peak


Peak
addikt

remek a 4K meg a 192kHz/24bit támogatása a KODI-nak, csak a hardver legyen képes egyáltalán teljesítményben és kompatibilitásban HDMI-n bitstreamellni is a 192kHz/24bit hangot egy komolyabb DAC-nak :) szerintem ezt nem tudja.

Ryzen 9 5900X / 64GB@3.2XMP / Asus TUF 3080Ti / 2x1TB RAID0 NVMe SSD / AW2721D / HyperX Alloy Elite 2 / Razer Basilisk V3

(#6) Patice


Patice
nagyúr

Nem rossz specifikációk, de az életképessége attól függ, hogy mennyire lesz támogatva szoftveresen. Gondolok itt arra, hogy az Asus a fejlesztőknek kiadja-e az összes kódot. Ha nem, akkor hosszú távon halott ügy.

+ ha már jobbat/erősebbet akarak csinálni a Málnánál, akkor végre átgondolhatták volna a PCB designt és mondjuk a HDMI-t rakhatták volna a LAN csatival átellenben, vagy az egyik pár USB-t és a HDMI mehetett volna a LAN csati mellé. :W

++ Ha már 192/24 audio: nem fért volna el egy koax csati plusban? Oh, wait. Az majd egy külön megvásárolható kiegészítő kártyán lesz (like Hifiberry) I2S-sel, mert most ez a menő.

Eladó: Apple iPad mini 1 (2db)

(#7) uki válasza copass (#4) üzenetére


uki
aktív tag

A baj csak ezzel az hogy nem nagyon van indok hogy miért vedd ezt a RPi helyett. Ha meg nem veszik a népek közösség lesz köré. Itt az Asus-nak kellene (lehet fogjak) bele penzt tenni és jobbnál jobb hobby projekt ötleteket és megvalsítésokat kidobni a netre és elkezdeni építeni a közösséget. Enélkül bukta.

"this is just a punk rock song written for the people who can see something's wrong"

(#8) gF válasza Peak (#5) üzenetére


gF
senior tag

HDMI 2.0 kimenet van a Tinker Board-on. Nem látom akadályát, hogy tudja.

[ Szerkesztve ]

(#9) macilaci78 válasza Patice (#6) üzenetére


macilaci78
nagyúr

Nem baj az, hogy kompatibilis az elterjedt, bejáratott RPi kiegészítőkkel, mint tokok, kijelzők, bővítőnyákok... Nem kell mindig almát kínálni drága alma-only kiegészítőkkel.
Igen, valóban lehetne praktikusabb is az elrendezés, mert nem túl szép, hogy egy belakott rendszerből szélrózsa minden irányában lógnak a kábelek. De ha ezt megcselekszik, az amúgy elérhető kiegészítők nagy része kiesik a sorból.

Ha minden kötél szakad, nem kell félni az akasztástól!

(#10) copass válasza uki (#7) üzenetére


copass
veterán

indok: erősebb. ez nem elég?
majd kialakul erre is a közösség, szépen elkezdik átültetni a pi ötleteket. az asus meg idióta lenne ha ehhez nem fog támogatást nyújtani.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#11) uki válasza copass (#10) üzenetére


uki
aktív tag

Sztem kevés indok hogy emiatt ezt vegyem meg 34 helyet 55 fontért. A RPi projektek nagyrészéhez vagy amire RPi-t kaarsz használni arra a RPi3 ereje is bőven elég.

Félre ne érts, nem szurkolok az Asus ellen, sőt legyen minél több életképes konkurencia hogy mindenki ki tudja választani a magának megfeelő cuccot. Mindössze annyit mondtam hogy az hogy erősebb (és drágább) sztem kevés a RPi ellen. De ne legyen igazam.

"this is just a punk rock song written for the people who can see something's wrong"

(#12) Redneck


Redneck
veterán

Nagyon tetszik ez a kis nyák, van benne potenciál. Még nem tudom mire használnám, de érdekel! :D

Szerk:
Nem olvastam semmit, erre gondoltam:
-miniszámítógép
-lejátszónak (zene, videó)
-programozott céleszköz, házilag barkácsolt valamibe

Egyébként mire jók ezek?

[ Szerkesztve ]

Play Hard GO pr0! - A bugfix, a hiba véglegesítése a programban.

(#13) HaJózsi


HaJózsi
aktív tag

Ez a kis cucc Dolby TrueHD és DTS-HD hangot tud kiadni?
Vagy ha ez nem, van olyan kis gép ebben a kategóriában ami (mondjuk KODI-val) igen?

'Ne higgy el mindent, amit az interneten látsz.' - Albert Einstein

(#14) osztraksajt


osztraksajt
őstag

Mint sok másik ez sem tudja a HDMI-CEC buszt, innentől mint médialejátszó szerintem értelmetlen, hiába szépek a specifikációk.

A rockchip sem a kernel támogatásáról híres (legalábbis legutolsó információim szerint) , rengetek komponens csak binárisként érhető el, innentől semmivel nem jobb mint a többi, maradnak a faragott toldozott-foldozott disztribúciók.

(#15) gege547 válasza Redneck (#12) üzenetére


gege547
tag

Én média centert csinálnék belőle (legalábbis jó ideje ezt tervezgetem). Rádobni a külső vinyókat, a tv-t, netre kötni és számomra ki is lehet kötni a UPC televíziós szolgáltatását a francba az ipari hulladák media boxról nem is beszélve. Egyszóval kb tv okosítónak is jó.

A másik tervezett projekt meg saját biztonsági rendszer megcsinálása IP kamerákkal, szenzorokkal stb. Ehhez 1-2 olcsóbb arduinoót is be kéne fogni de ez a leg kisebb baj.

Az utlósó ötlet meg az okos otthon megcsinálása de ahhoz egy darab ezekből kevés. Meg ugye komolyabb összetettebb projekt. ÉS hát az első kettőre sincs most sem időm sem pénzem :D

(#16) Osynho válasza HaJózsi (#13) üzenetére


Osynho
addikt

S905(X) boxok LibreElec-kel. :-)

(#17) copass válasza uki (#11) üzenetére


copass
veterán

na igen, az ára majdnem kétszerese. de van akiknek szükségük van a több kraftra és folyamatosan szenvednek a pi-vel, mert ugye azt csúcsra kell járatni és melegszik mint a fene.
de új ez még nagyon, majd kiderül mennyire lesz életképes.

"amikor valaki baromságokat beszél, megszületik egy unikornis"

(#18) Cifu válasza Redneck (#12) üzenetére


Cifu
nagyúr

-miniszámítógép

Ezt sürgősen felejtsd el. Túl gyenge a hardware bármi komolyabb használathoz. Értsd ez alatt akár komolyabb böngészést...

Ilyen célra vegyél egy normális x86 alaplapot integrált procival (pl. Intel Celeron N3150-től felfele...).

-lejátszónak (zene, videó)

Erre még jó lehet. A kérdés honnan eteted? NAS? USB?
SATA-3 nincs rajta....

-programozott céleszköz, házilag barkácsolt valamibe

Erre az RPi sokkal jobb, több támogatás, szélesebb felhasználói bázis....

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#19) Cyber_Bird


Cyber_Bird
senior tag

HDMI-CEC nelkul sajnos, hiaba tudja a 4K-t nem latom ertelmet.

(#20) SunMount3r válasza Cyber_Bird (#19) üzenetére


SunMount3r
nagyúr

Veszel egy programozható IR-es légegeret és pá... Sőt... :D :)

(#21) Blindmouse válasza Cifu (#18) üzenetére


Blindmouse
senior tag

Semmi értelme sem ezt, a rPi-t sem médialejátszónak használni. Nem jó a portok helye, nem elég a wifi sebesség, nem jó hogy nincs beépített flash. És eszkábálni kell, ami idő, ami pénz. Az openelek meg még mindig nem támogat olyan alap dolgokat, hogy Netflix vagy amazon video. milióegy erre való céleszköz van ami sokkal jobb.

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#22) -Skylake-


-Skylake-
addikt

En azt nem ertem, hogy miert csak ilyen faszomgyenge hw-vel keszulnek ilyenek ? Miert nem jon mondjuk egy Exynos8895/SD835 + 8GB ram kiszerelessel ilyen deszka ? Gyakorlatilag egy felsokat mobil csak kepernyo nelkul. Ennek igy szerintem semmi ertelme, linux tamogatas oke de minek ? Barmit csinalnal megdoglik a hw konkretan csak automatizalasra es medialejatszasra jo. Anno nagyon hittem az Odroidban, mert mikor megjelent akkor egy igencsak eros SoC-al jott, de ott is eltelt vagy 4 ev es mi az ujitas ? Egy 2szer gyengebb deszka felaron... Ez igy lofasz, ahogy az rpi is az. Egyetlen dolog ami mellette szol az az ara, de pont annyit is er mint amennyibe kerul ugye.

[ Szerkesztve ]

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#23) erer1000 válasza uki (#7) üzenetére


erer1000
őstag

a gigabit nagyon jo lett volna de eddig nem volt. na nekem az az ervagas ha nincs :)
ezert is csalodtam picit a pi3ba

#22
azert mert akkor mar lehet laptop ara lenne, nem pedig "hobby elektronikai"

[ Szerkesztve ]

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#24) arn


arn
félisten

headless audiolejatszonak meg jo lehet, ha normalis usb implementacio van rajta... olyan, ami nem kozositett a lannal pl.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#25) Cifu válasza -Skylake- (#22) üzenetére


Cifu
nagyúr

Szerintem a választ te is tudod. Mert amennyibe az kerülne, senki sem fizetné meg. Erre ott vannak az x86-os integrált CPU-s alaplapok, amire ezerszer használhatóbb megoldásokat tudsz rakni, oké, 2x fogyasztásért cserébe.

De amúgy a problémádat nem értem - ott van a Snapi 805-ös Inforce 6540-es SBC. Kicsi, takarékos, erős. De 240 dollár, amennyiért már konkrétan Intel Pentium J3710 deszkákat veszel, tápegységgel memóriával és házzal.

De most megint ott vagyunk, hogy nem médialejátszásra akarod használni - akkor mire? Az x86 alapú megoldásokra olyan Linuxot és windows-t raksz, amilyet akarsz. Van hozzá támogatás, a felhasználói programok tárháza meg csaknem végtelen. Próbáld ezt meg az ARM alapú Linux-okkal...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#26) Cyber_Bird válasza SunMount3r (#20) üzenetére


Cyber_Bird
senior tag

veszek egy uhm.. minek legyen meg egy vacak a nappaliban? Ott a taviranyito, pont eleg, koszi. Nyilvan meg lehet oldani massal is, de ennel kenyelmesebben meg nem sikerult.

(#27) KevinMulder válasza uki (#11) üzenetére


KevinMulder
tag

Az RPi hátránya a szememben, az az ethernet vezérlő megvalósítása, illetve az SD-kártya kezelése. Nekem megér 20+ dollárt, hogy ezek működjenek és ne kelljen félnem attól, hogy egy telepített automata beleáll a földbe valamilyen rejtélyes hiba folytán. (Nem tudom, hogy RPi3-ban javították-e ezeket már ...)

[ Szerkesztve ]

(#28) kenand


kenand
veterán

Banana Pi-ből is van 4 magos, sőt Gigabyte LAN és normál- nem USB hidas SATA port is van rajta. Az utóbbi nagyon hasznos, a letöltésre-seedelésre ill. házi szervernek használja az ember.
Tény a raspberry közössége verhetetlen....

(#29) Szirtimorc


Szirtimorc
aktív tag

Az lenne jó, ha az Oprendszer kihasználná végre a hardvert, mert az Rpi3-nál a Raspbian nem igazán gyorsítja a videót. Vagy médiacenternek jó és semmi másra, vagy elvileg rendes gépnek, de ott meg borzasztóan akadozik az elvi teljesítményhez képest.

(#30) MaCS_70 válasza Blindmouse (#21) üzenetére


MaCS_70
félisten

"Semmi értelme sem ezt, a rPi-t sem médialejátszónak használni."

És valaki megint megmondta a tutit... :(

Valamiért mégis nagyon sokan használják (juk) maximális elégedettséggel a RPI-t médialejátszónak, mert az igényeiket tökéletesen kielégíti.

Biztosan bennem van a hiba, de egy nem látható helyen működő, soha nem piszkált eszköz esetén másodlagosnak tartom a portok elhelyezkedését, A netflix és az Amazon video tökéletesen hidegen hagy (miért is lennének ezek alap dolgok??? :Y , az eszkábálás meg kb. annyi időt vett igénybe, mint egy adott paraméterekkel sokkal drágább céleszköz esetén (a csomag ugyanis előre telepített rendszerekkel jön).

Ha ismernéd azt, amit fikázol, tudnád, hogy az OpenELEC már régen a múlté, amúgy meg kíváncsi lennék, hogy melyik médialejátszó sokkal jobb a KODI-nál.

Ez a Tinker Board amúgy tetszik, csak valahogy nem tudom még betájolni, hogy mire jó. Számos RPI konkurens jött már ki az RPI-nél jobb paraméterekkel -- csak éppen az érdeklődés hiánya miatt elhalt vagy a RPI-hez képest csak vegetál, azaz jóval szűkebb kör használja.
Az ASUS-nak megvan a lehetősége arra, hogy nagy cégként átsegítse a termékét a bevezetési nehézségeken (magas piacra jutási küszöb), és ha ezt okosan csinálja, akkor szerintem akár sikere is lehet.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#31) #56573440 válasza Blindmouse (#21) üzenetére


#56573440
törölt tag

"Semmi értelme sem ezt, a rPi-t sem médialejátszónak használni."

Naja...

"Nem jó a portok helye, nem elég a wifi sebesség, nem jó hogy nincs beépített flash. "

Nálam jó a portok elhelyezése, kábelen használom btw a wifi meg max az rpi3-ban beépített, az sd kártya meg bőven jó nekem.

"És eszkábálni kell, ami idő, ami pénz"

Alapvetően igények kérdése. Egy os-t feltúrni rá kb 1 perc, semmi skill nem kell hozzá. A kodi meg már tudja a netflixet biztos, de szerintem az amazon is van rá.

"ilióegy erre való céleszköz van ami sokkal jobb."

Mondj hármat pls. Megint ott tartunk hogy kinek mi az igénye ugye...

(#32) Komplikato válasza -Skylake- (#22) üzenetére


Komplikato
veterán

Gyártanak ilyet, van egy korai cég aki Android fejlesztői cuccokat, Tableteket meg ilyn kis alaplapokat gyártanak, csak hát az ára ... meg ugye minden modulásris, minden modul pluszba plusz kiadás.

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#33) Raymond válasza MaCS_70 (#30) üzenetére


Raymond
félisten

Nem rossz medialejatszonak, de az RPi szrintem is inkabb szerverfeladatokra jo peldaul ugy hogy valaki nem szeretne sok penz kiadni egy komolyabb WRT/Tomato routerre vagy egyszeruen csak nem szeretne a routeret cserelni. Ott bedob a halozatba egy RPi-t es egy gyors Diet-Pi plusz valamelyik csomag telepitese utan megvan ami kell: [link] A koltsegek es a munka minimalis.

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#34) Alchemist válasza Redneck (#12) üzenetére


Alchemist
addikt

-programozott céleszköz, házilag barkácsolt valamibe

Erre ez és a RPI is overkill, sokkal jobbak erre a jóval kisebb méretű, max. 100 mW fogyasztású uC-s panelek.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#35) Aryan


Aryan
senior tag

Na Asus is megpróbálja lovagolni ezt az irányt, csak gondolom majd jó drágán, mert Asus. Rengeteg RPI alternatíva van, mégis RPi-nek van a legnagyobb támogatottsága. Igaz 4k-t nem tud, de majd biztos tudni fogja az újabb verziója.

(#36) TomMusic


TomMusic
őstag

Ezeket én úgy hívom hogy: játék.
Hobbi célokra úgy gondolom nagyon jó ketyerék, de komolyabb feladatokat nem bíznék rá. Sokan félreértik, és ilyennel próbálnak megoldani komoly, sokszor ipari elvárásoknak megfelelő feladatokat.
Na, szóval nem rossz dolgok ezek, csak mindent a helyén kell kezelni.

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#37) kenand


kenand
veterán

Ha végre egy fránya natív SATA-t rátennének a Rpi-re biztosan megvenném.
SATA sokkal gyorsabb és kevésbé terheli a gépet, mint egy USB port

(#38) #25954560 válasza kenand (#28) üzenetére


#25954560
törölt tag

en most vettem egy pine64-et.
egesz ugyes. ebben az a trukk, hogy itt a wifi+bt modul-t kell kulon megvenni...

(#39) Cifu


Cifu
nagyúr

@Raymond: Nem rossz medialejatszonak, de az RPi szrintem is inkabb szerverfeladatokra jo peldaul ugy hogy valaki nem szeretne sok penz kiadni egy komolyabb WRT/Tomato routerre vagy egyszeruen csak nem szeretne a routeret cserelni.

Függően attól, hogy pontosan mit is értesz szerverfeladat alatt, azért itt is változóak a lehetőségek. Fájlszervernek például elég reménytelen...

kenand: Ha végre egy fránya natív SATA-t rátennének a Rpi-re biztosan megvenném.

Kb. reménytelen, hiszen eleve akkor egy SATA vezérlő kellene neki. Ami alapból nincs sac per kábé semelyik ARM-os SOC-on (az ARM-os NAS-okban is általában dedikált SATA vezérlő van). SBC-k terén ezért játszik a Banana Pi is USB-to-SATA híddal, ami olyan is...

Plusz majd varázsolhatsz mellé még külső tápot is, ugyebár.

Tényleg nem értem, hogy ha valaki komolyabb feladatokkal bízná meg a SBC-ket, akkor miért kell neki SBC, és miért nem ITX alaplapban gondolkodik, ami erre való? :F

Fájlszervernek nem igazán való az SBC, sem csatlakozók terén nincsenek rendesen támogatva, sem a megfelelő erejű HW nincs meg hozzá...

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#40) uki válasza Cifu (#39) üzenetére


uki
aktív tag

+1

Sokmindenre rá lehet venni az RPi-t, sokmindenre képes, de tegyünk különbséget aközött amire alkalmas és arra amire csak az érdekesség miatt vesszük rá.

Ahogy Te is írtad, igen lehet rá kötni monitort, billentyűt meg egeret, futis rajta agrafikus linux, de attól még nem egy desktop. stb

"this is just a punk rock song written for the people who can see something's wrong"

(#41) Raymond válasza Cifu (#39) üzenetére


Raymond
félisten

Nem fajlszerverre gondoltam, arra nem csak a teljesitmenye miatt keves, a csak USB miatt is limitalt foleg a rakotheto kapacitas. Inkabb olyanokra amit egy komolyabb router/OS vegez - VPN, halozat megosztas, szures ha mar wifi van benne, vagy DNS es Pi-Hole amitol minden eszkozon a halozaton gyorsabb lesz a net :)

Privat velemeny - keretik nem megkovezni...

(#45) LámaZ


LámaZ
addikt

2 GB RAM kevés.

Legyen minden jó!

(#46) Postas99 válasza Raymond (#44) üzenetére


Postas99
senior tag

Azért azt tegyük hozzá aki RPi-t használ az inkább OpeneleC vagy LibreeleeC-et használ.

Az androidos mediaboxokból pedig az fogy inkább amelyiken LibreELEC-et lehet használni.
Sajnos az android KODI alatt nem kadenciahelyesen játssza le a filmeket.
Aki pedig csak ezért vesz ilyen kütyüt annak ez fontos dolog.

(#47) azbest válasza copass (#10) üzenetére


azbest
félisten

A nyers erő semmit sem számít, ha nincs olyan szoftveres körítés, ami kihasználja.

Ha régi kernelre építenek, akkor nem tudod használni vele az újabb usb cuccokat. Az armos világban pedig nagyon kevés olyan eszköz van, amihez kielégítő a mainline kernel támogatás. Helyette több éves kerneleket gányolnak úgy, hogy a hardverükkel elmenjen valamennyire.

Az újabb fajta mali gpu-hoz problémás a driver. Úgy meg libreelec támogatás sem lesz. A képességek pedig főleg android alatt használhatók, linux alá csak egy relative erős proci + szűkös ram + s3 trio szintre butuló gpu driver nélkül

(#21) Blindmouse
Az open/libreelec sosem fog támogatni olyan "alap" dolgokat, mint a netflix vagy amazon video. A hdmi másolásvédelem és a drm megoldások eleve kizárják. Esetleg olyan androidon érhetőek el nem sd felbontással, amin hdcp és szigorú drm is van. kb 100 euro körkényékéről indulnak már ilyen eszközök (pl wetek)

(#22) -Skylake-
Ezek OTT-nek, iptv boxnak és tabletnek vannak szánva. Ha licenszelik a drm-et is rájuk, akkor egészen jó android tv boxokat lehet belőlük gyártani. Kis fogyasztás és nagy teljesítmény. Nem véletlen, hogy ezek már hdmi2.0, 4k és h265 dekódolással jönnek. Inteles tablet / netbook / fapados laptop szinten ezek hiányoznak. A pécé helyettesítés a zárt driverek és viszonylag kevés ram miatt problémásak.

80-100 euro körül indulnak az inteles hasonló boardok, cserébe 3A táp alsó hangon kell nekik: upboard, latte panda...

(#31) blackrulz: kodi alól netflix vagy amazon legfeljebb pécén van, amikor egy addon chrome böngészőt indít el alóla. De az csak gányolás, armos eszközökön nincs ilyen.

(#39) Cifu
némelyik soc-ban van natív sata, de az újabbakban nem jellemző. Az eredeti banana pc allwinner a20-ban volt, de az újabbakban nem igazán van már tényleg.
De van olyan másnak, ami pcie buszt is támogat, azzal összehozható akár nas-nak jó board is.

[ Szerkesztve ]

(#48) #56573440 válasza azbest (#47) üzenetére


#56573440
törölt tag

Ahhoz képest netflixbmc mondjuk épp akad :D

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.