Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#80) jbush


jbush
tag

Nekem két gépemen felajánlotta a telepítést, az egyik egy harmadik genes, a másik egy nyolcadik genes i5. Közös pont, hogy mindkettőben nV VGA van. A többi, Intel integrált és/vagy Radeon VGA-s gépemen még nem jelent meg. Lehet, hogy ez jelent valamit, de az is lehet, hogy semmit.
Vista: Az RC1 óta használtam, és sokkal jobban szerettem, mint az XP-t (amit a maga idejében ugyancsak kedveltem). Az igaz, hogy a normális használati élményhez akkoriban elég combosnak számító gép kell(ett) alá. Viszont szerintem is a mai napig a legszebb Windows.
A 7 sebességben jelentett nagy előrelépést, megjelenésében (számomra) kicsit "egyet-vissza" volt (plusz még néhány funkciót kivettek belőle, mint pl. az Asztalon oldalra kirakható Sajátgép sávot, amit egyszerűen imádtam az XP-ben és a Vistában, és a mai napig, ha előveszek egy régi gépemet ezekkel a rendszerekkel valami miatt, reflexszerűen nyúlok rögtön oda - aztán szitkozódom, amikor visszatérek az újabb rendszerekhez). Mindazonáltal nem jelentett _akkora_ visszalépést.
A 8-ast feltettem egy gépre az első publikus béta megjelenésekor, hogy aztán évekig rá se nézzek utána arra a gépre, annyira elvette a kedvem. Legközelebb már csak a 8.1-es megjelenése után foglalkoztam vele. Nem állítom, hogy megszerettem, de a "bottal se"-érzés azért elmúlt.
A 10-zel is elég bétás korától kezdve ismerkedtem, de csak a 1703-tól kezdve használom éles rendszerként. Nem mondom, hogy szeretem, de "megbarátkoztam" vele. Aztán szép lassan "elterjesztettem" a gépeimen. A kinézetét nem szeretem; sokszor kellemetlen ránéznem, de ezen a sötét mód azért sokat segített ezen (nekem). Mindenesetre továbbra is a Vista/7 a favorit nálam e téren.
A sebességéről.... Nemrégen elővettem egy régi laptopomat; meg kellett valamit néznem rajta. A gép egy Dell M6600, i7-2860QM, 16GByte DDR3 RAM, Quadro 4000M VGA (plusz az Intel HD3000), a rendszer SSD-n, adatok két HDD-n. FHD kijelző, eredeti W7 Ultimate. Miután végeztem a dolgommal, _csak azért_ ottragadtam még előtte, mert élveztem, mennyire _gyors_. Odatettem az asztali gépem mellé (i5-8400, 16GByte DDR4, GTX970, csak egy 512GByte-os 960 Pro NVMe), és hát _nem az asztali nyerte_ a reakcióidő-versenyt (hogy a hálózati meghajtók tartalmának listázásáról ne is beszéljek, pedig az asztali Gbites hálón van, az M6600 meg csak egy 300Mbites WLAN-on). Fájó szívvel tettem vissza a szekrénybe a többi régi gépem közé (ahol azokat gyűjtöm, amik valamely okból hozzám nőttek - mit mondjak, van egy pár).
A 10 beépített böngészőiről: nekem hasznos az IE11, és szerintem ezzel vannak még így páran (a JD Edwards mond valakinek valamit? Nem tudom, most mi a helyzet, de pár éve még _biztosan_ nem működött jól más böngészőben.) Nekem a kamerarendszerem fejegységének HTTP-oldala csakis és kizárólag Az IE9-10-11 triumvirátusban jelenik meg rendesen, semmi másban, és nem, nem akarom csak ezért kidobni, mert egyébként hibátlan, és még az is marad jó néhány évig.
Az új Edge-et én nem szeretem; örülök, hogy még a régi van. Amúgy is Chrome-ot használok fő böngészőnek, de elég egy is belőle a gépe(i)mre. Nincs semmi szükségem felesleges vacakokra, és az új Edge (a háttérben futó pont ugyanolyan folyamataival, mint amik a Chrome-nál is futnak - micsoda meglepetés!) _számomra_ az.
A 10 új beépített keresőjét is visszalépésnek érzem (tudom, minek használom, stb.): azt hiszem, a 1909 óta úgy működik a kereső az Intézőben, hogy ha begépeltem a keresett szöveget, meg kell nyomnom az Entert a keresés megkezdéséhez, holott régebben automatikusan elindult, és minél több karaktart ütöttem le, annál jobban szűkítette a találati listát, amikor pedig az egészet kitöröltem, visszadobott a kiindulási könyvtárba - miért kellett ezt is ilyen "jól" "modernizálni" ( = elszúrni).
Viszont vannak benne olyan funkciók is, amelyeket szeretek, mint pl. a sokkal informatívabb Feladatkezelő, a Linux alrendszer vagy a Start gomb új helyi menüje. Ezek számomra hasznos fejlesztések.
Szóba került fentebb, hogy a 10 HDD-ről futtatva borzadály (nem; annál is rosszabb), mire valaki írta, 2020-ban ki akar oprendszert HDD-ről futtatni. Azzal együtt, hogy ezzel a felvetéssel tökéletesen egyet tudok érteni, az a válaszom a kérdésre, hogy akkor miért árulnak még gépeket _SSD nélkül_? (2020-ban.) Törvénybe foglalnám, hogy aki jóváhagyja egy új gép megalkotását normális SSD (tehát véletlenül sem a telefonok esetén is agyonfikázott eMMC!) _nélkül_, azt azonnal állítsák a kivégzőosztag elé, és mehet a sortűz. Ugyanis sokan vannak, akiknek foglamuk sincs az egészről, csak vesznek egy új gépet "csak netezni"*, és azon kapják magukat, hogy az ócska, lecserélt gépük bezony jobb, gyorsabb volt. Szóval, amíg még a ~200k feletti kategóriában is lehet venni olyan új gépet(laptopot), amiben nincs SSD, addig ez főként a gyártók felelőssége.

*: Bácsika "Csak netezni" vette az Ideapad 300-17isk típusú gépet (MM) i7-9750H CPU-val, 16GByte RAM-mal, valami GTX VGA-val - és 1TByte-os HDD-vel (~290kHUF volt, ha jól emlékszem; direkt megkérdeztem, ahogy azt is, miért nem vitt valakit, aki ért hozzá, hogy ne vezessék így meg - vitt, az mondta, hogy ez jó lesz). Egy hét múlva meg hozta, hogy csináljunk vele valamit, mert a régi (egy tíz éves C2Duo T8100 procis gép 4GByte DDR2 RAM-mal és 250-es HDD-vel) gépét sokkal szívesebben használta. És ez sajnos nem egyedi eset. (Az atomhulladék-származék Celeron/Pentium és az AMD E1-2/C-akármi procis gépek is megérnének egy misét...)

Bocs a hosszú postért... :))

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.