Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#260) WN31RD válasza Viszlát (#252) üzenetére


WN31RD
addikt

Ha jól értelmezem PPeter mondandóját, itt nem ''bármiben hívőkről'' van szó, hanem azokról a hívőkről, akik abszolút kizárólagosságot tulajdonítanak a saját szűken értelmezett eszmerendszerüknek.

Márpedig nem csak ilyen hívők vannak. Abból, hogy valaki pl. a kereszténységre teszi fel az életét (tehát komolyan veszi, nem csak épp beesik valami templomba időnként), és saját maga számára meg úgy általában is a legjobb útmutatónak tartja ezeket a tanításokat, még nem következik, hogy teljesen elutasítóan álljon hozzá más világnézetekhez.

Vannak pl. keresztények, akik úgy gondolják, hogy a külsőségektől és filozófiai meggyőződésétől függetlenül bárki, aki láthatóan Istennek tetsző életet él (kevésbé pontos de érthetőbb megfogalmazásban: egyszerűen jó ember), az valamilyen módon Istennel és Jézussal van kapcsolatban még akkor is, ha tudatosan nincs tisztában ezzel. Szerintük ugyanis ez nem lehet másképp, minden ilyennek a forrása Isten.
_____

Én nem akarok ezekről a teológiai nézetekről állást foglalni kívülállóként. Ugyanakkor én is korlátoltnak és bizonyos szempontból veszélyesnek tartom azokat az embereket, akik fanatikusan hisznek valamilyen eszmerendszer teljes kizárólagosságában. Úgy gondolom, hogy minden eszmerendszer az emberek találmánya, és egyik sem lehet tökéletes, de még ha netán lenne is olyan, amelyik tökéletes - akár azért, mert valamiféle istentől származik, akár más okból -, képtelenek lennénk megállapítani, hogy melyik az, ezért tehát a legbölcsebb dolog mindegyiket óvatosan kezelni.

Továbbá, bár egyáltalán nem hiszek ilyesmiben, de ha netán megpróbálom elképzelni, hogy mégis létezik valamiféle isten, azt teljesen valószerűtlennek tartom, hogy pont egy valláson, vagy azon, hogy mit gondolunk róla, rágódjon ennyit. Ez számomra nem csak racionális érvelés, de az ''élettapasztalatom'' és a legmélyebb intuícióm alapján is, tökéletesen hihetetlen dolog. Ha létezik ilyesféle lény/erő/akármi, az nem ennyire kicsinyes. Ezért pl. soha nem is féltem attól, hogy mi lesz, ha esetleg mégsem úgy van, ahogy gondolom, és van valamiféle túlvilág és ítélet (nem mintha reális esélyét látnám ennek).

Szerk.:
#261: Természetesen nem haragszok, nem kötelező reagálni. Viszont úgy gondolom, hogy a többi erre járó miatt nem haszontalan, hogy leírtam a fentieket.

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.