Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) csasaKKP


csasaKKP
senior tag

http://logout.hu/dl/upc/2016-01/25/481700_cfrsrxlkygiizwlx_solid-state-drive-ssd.jpg

Az a "Power IC" inkább egy DRAM (cache). "CPU memory controller", wtf?
Ez jobb kép pl.:

Csak gyorsan átfutottam, korrekt írásnak tűnik. :)

[ Szerkesztve ]

"Life isn't some cartoon musical where you sing a little song and all your insipid dreams magically come true! So let...it...go!"

(#2) deicide


deicide
veterán

Nagyon jó cikk! :R

Egy megjegyzést engedj meg az m.2-vel kapcsolatban. A Z97-nél volt csak igaz, hogy mindössze 2 vezeték jutott a PCI-e alapú m.2 SSD-nek, a Z170-nél már teljesen más a helyzet. Ott a lapkába integrált 20db PCI-e vezetékkel szabadon "garázdálkodhatnak" a gyártók. Ezért is esett a választásom az MSI Z170A-Gaming M7-re, mert ezen 2db m.2 slot van és mindkettő 4db vezetékkel kapcsolódik a chipsethez.
Így teljesen ki tudom használni a 2db 950Pro 2500/1500-as sebességét egymás közti adatátvitelre.
Persze ilyenkor a sata csatlakozók egy része vezeték híján letiltásra kerül, de mivel ezen kívül csak 3 sata portot használok, belefér.

Live fast - On high - Repentless - Let it ride

(#3) Simi37


Simi37
őstag

Wow nagyon jó cikk! :C

Most aztán ki lettem okosítva SSDből :B

Ryzen 9 5900X • Asus Crosshair VI Hero • ASRock RX 6900 XT OC Formula

(#4) Kolondrum


Kolondrum
félisten

A nagyobb részével tisztában voltam, de sok újat láttam. :R

(#5) satz18


satz18
őstag

Nagyon tetszett a cikk, jó pár dolog helyre került nálam is. Nagy szükség van az effajta összefoglalókra. :R

Asus G513QY, Samsung A52s 5G

(#6) marositech


marositech
senior tag

Elirast talaltam a cikken. (???)
5. oldal MLC Irasi ido tablazatnal 6000-1200 helyett 600-1200.

Jo a cikk!

Olyat rádverek...hogy megkulázol! :)

(#7) jacint78 válasza csasaKKP (#1) üzenetére


jacint78
addikt

Igen, én is furán néztem, hogy a valószínűleg hynix felirat viccesen néz ki egy power IC-n, az inkább felette van. :)

type your text here..

(#8) QG


QG
tag

A hetedik oldalon összekeverted a horizontálisat a vertikálissal.

“Anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that 'my ignorance is just as good as your knowledge.'” ― Isaac Asimov

(#9) zizidor


zizidor
senior tag

A trim egyben azt is jelenti, hogy ha véletlenül törlök egy fájlt, akkor az fizikailag is törlődik, tehát esély sincsen a visszaállítására?

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#10) jacint78 válasza zizidor (#9) üzenetére


jacint78
addikt

Mondhatni igen.

type your text here..

(#11) Headbang


Headbang
aktív tag

A melóhelyemen is szinte csak ssdket használunk, viszont a rendszergazdák szerint forrósodnak rendesen. Terhelès nèlkül is. Sokkal jobban mint a hagyományos winyók.

(#12) jacint78 válasza Headbang (#11) üzenetére


jacint78
addikt

De milyen SSD-k azok amik forrósodnak? Mert ez nem annyira jellemző.

type your text here..

(#13) zizidor


zizidor
senior tag

3 éve használok SSD-t, de melegedést én sem tapasztaltam (Samsung, Kingston). Előtte viszont HDD hűtő kellett a meghajtókra.

Az intelligens ember csodákra képes. Az idióta ember bármire.

(#14) domos


domos
senior tag

A legrégebbi SSD-m egy Crucial M4 120GB, sosem tapasztaltam sem azon, sem az újabbakon melegedést. Amúgy ez az M.2 nagyon csábító, a következő gépembe tuti olyat rakok.

If you don't do it enough, nothing's gonna really happen.

(#15) aelod


aelod
veterán

Bravó!
Jól megszerkesztett részletes írás. Köszönjük! :C :R

Nekem volt egy Adata ssd-m. Sajnos tönkre ment - szerencsére még - a garancia időben visszakaptam a pénzem. Jelenleg egy WD szerver vinyóval hajtom a gépem. Visszalépés de a közeljövőben ismét tervezem a váltást.

"It's simple, if it jiggles, it's fat."

(#16) edward2 válasza Headbang (#11) üzenetére


edward2
addikt

Azok a rendszergazdák igen készen lehetnek. :)

Amúgy a cikk jó a következő lapomon már NVMe lesz.

(#17) ncc1701 válasza Headbang (#11) üzenetére


ncc1701
veterán

Enterprize kategóriás ssd-k melegednek rendesen. A home/office kategória az nem.

(#18) ncc1701 válasza QG (#8) üzenetére


ncc1701
veterán

Jaja, de nem akartam vele kötekedni. Volt egy kollega, aki táblázatban az x-y koordinátákat cserélte fel előszeretettel. :)

(#19) pomorski válasza ncc1701 (#18) üzenetére


pomorski
őstag

Egy-két apró elírás/hiba ellenére nagyon jó kis cikk, köszönet érte.

(#20) Borisz76


Borisz76
veterán

Köszönöm én is, hasznos volt, tanultam újat de az alapokkal szerencsére tisztában voltam...

Ezért is vettem nemrég egy Samsung 850 Pro 512 GB-s SSD-t.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#21) enginev3.0


enginev3.0
félisten

Nagyon jó!!:)
Sokat megtudtam, az elhasznalodast pedig nem igazán értem, nekem fent van a rendszer, és oda szoktam kisebb fájlokat letölteni böngészés közben, meg programokat telepíteni nagyon ritkán, szóval legtöbbet csak olvas az SSD, többi mint 2 éves és hibátlan, ha meg pár évente kell 20k-t kiadni egy új SSD-re ilyen sebessegert cserébe, teljesen megéri

Torrentre és adatokhoz tökéletes a HDD

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#22) WZP


WZP
aktív tag

Az elkopást mindig az SSD-k egyik nagy hátrányaként hozzák fel... de most komolyan, halt már meg valakinek valaha SSD-je cellafáradás miatt ?

Inter Arma Enim Silent Leges

(#23) Auratech


Auratech
őstag

horizontális-vertikális ellenkező értelemben van használva

Auratech Field Recording

(#24) deicide válasza WZP (#22) üzenetére


deicide
veterán

Nekem még nem, pedig évek óta csak SSD-k vannak a gépben, arra torrentezek, telepítem a játékokat, stb, napi akár 100GB írást is generálva, de bírják. Mondjuk általában eladom őket 1-2 éves korukban.

Live fast - On high - Repentless - Let it ride

(#25) aelod válasza WZP (#22) üzenetére


aelod
veterán

Nekem. :DDD

De valószínű hibás volt eleve valamelyik rajta csak később derült ki.

"It's simple, if it jiggles, it's fat."

(#26) marositech válasza WZP (#22) üzenetére


marositech
senior tag

Ha jól emlékszem volt pár őrült a guru3D oldalon aki végletekig terhelték az SSD-t.
Szóval 0-24 az SSD teljes tartalmát másolták-törölték-másolták...és van olyan SSD ami jóval meghaladta a előírt mennyiséget.

[ Szerkesztve ]

Olyat rádverek...hogy megkulázol! :)

(#27) Borisz76 válasza marositech (#26) üzenetére


Borisz76
veterán

2013-ban indult a teszt.

2015-ben lett vége !

Egy másik jelenleg is folyamatban lévő teszt.

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#28) Auratech


Auratech
őstag

Príma ismeretterjesztő írás! Köszi!

Auratech Field Recording

(#29) Balázs Z.


Balázs Z.
tag

Vajon mindkét típusú M.2-es SSD-re telepíthető rendszer? Vagy egyikre sem? :F

(#30) nemlehet


nemlehet
őstag

A cellafáradás miatti elhalálozás túl van misztifikálva. Sokkal inkább jellemző a vezérlő meghibásodása, de a HDD-nél is rengeteg hasonló hiba lehet kb ugyan akkora eséllyel (pl motor behal, olvasófej "leszakad" stb).

Én úgy tudom, bár nem esküszöm meg, hogy statisztikailag kisebb az SSD behalásának veszélye a szervizek adatai alapján.

A különböző tesztek azt mutatják, hogy a gyártók szeretik a nagyon nagyon minimumot megadni terhelhetőségből, ráadásul hétköznapi használat mellett ez a minimum határ is sok év alatt érhető csak el amikor meg már inkább tárhely lesz a szűkös, esetleg nagyobb sebességugrás figyelhető meg.

Legyen és működjön a TRIM, ne legyen csutkára pakolva azt csókolom (15-20% szabad). Minden más csak parasztvakítás, placebó, okkultizmus vagy annyira jelentéktelen hogy nem éri meg vele foglalkozni.

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#31) deicide válasza Balázs Z. (#29) üzenetére


deicide
veterán

PCI-e-re biztosan telepíthető. Nekem ugyan Win7-et nem sikerült (MSI lapra, Asusra gond nélkül), de pl Win10 felmegy gond nélkül.

Live fast - On high - Repentless - Let it ride

(#32) MtHq


MtHq
tag

Sziasztok!

Először is, elég átfogó, és részletes, jó cikk, gratulálok a szerzőnek!

Másodsorban egy kis pontosítás, ötlet:

"De vigyázat: alignálás utólag csak az adatok elvesztésével oldható meg!"

Vannak programok amik bootolható CD-ről vagy USB-ről működnek, és ezt hivatottak megoldani, formázás vagy adatvesztés nélkül. Én pl. egy Windows 8 To Go USB-ről bootolva, AOMEI partícionálóval oldottam meg.

(#33) takacsbotond


takacsbotond
őstag

Érdekes cikk! :R
Egy kérdés fogalmazódott meg bennem a cikk kapcsán:
Az MLC-s Samsug 850EVO mellett mi értelme drágábban a TLC-s 850PRO-nak?
Nem lenne jobb, ha a 850EVO lenne TLC-s a 850PRO meg MLC-s?!

Próbáltad már kikapcsolni-bekapcsolni?

(#34) worxland válasza takacsbotond (#33) üzenetére


worxland
addikt

Elnézted: a 850 EVO a TLC, a 850 Pro MLC.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#35) worxland válasza nemlehet (#30) üzenetére


worxland
addikt

"ne legyen csutkára pakolva azt csókolom (15-20% szabad)" - még ennyi is sok, elég 5-10%.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#36) SmikOne


SmikOne
tag

Nagyon jó íràs volt, köszi! :R

Sajnos a légzés nem intelligencia függõ, különben elég sok probléma megoldódna.

(#37) Bodor


Bodor
veterán

Gratulálok a cikkhez! Ment is a Flash SSD és Milyen SSD-t vegyek topikok összefoglalójába!

(#38) Jester01


Jester01
veterán

TRIM parancsot az eszközünk azonnal végrehajthatja, egyből törölve az adott cellákat. Nyilván, abszolút jogosan merülhet fel az olvasóban a gondolat, hogy valójában a TRIM funkció használata gyakorlatilag csökkenti az SSD élettartamát; ezen állítással pedig nem is nagyon lehet vitatkozni

Én azért vitatkoznék. A TRIM nem azt jelenti, hogy egyből töröl, csak bejegyzi a metaadatokhoz, hogy a blokk tartalma nem fontos. Egyáltalán nem csökkenti az élettartamot, sőt.

TRIM nélkül ha teleírod a meghajtót majd törölsz minden fájlt te azt hiszed van egy csomó szabad hely. A szerencsétlen SSD viszont blokk szinten működik, és nem tudja, hogy csak szemetet tárol ezért azokat figyelmesen megőrzi neked és ide-oda pakolgatja a wear leveling jegyében. A TRIM ezt kerüli el, így csökkentve az írások számát.

Jester

(#40) LamerGyuri


LamerGyuri
senior tag

Forrás: iPon :F WTF?

Van egy olyan érzésem, az új, LOGOUT felirat láthatóságának szabályozása miatt, jó sok ilyen szar fog születni... :((

"Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen."

(#41) Jester01 válasza Bodor (#39) üzenetére


Jester01
veterán

Nem törlődik, csak bejegyzésre kerül. A háttérben törlődik amint a GC odaér.* De még ha törlődne is, az se ad plusz írásmennyiséget mivel új adatot egyébként is csak törlés után tudnál beleírni tehát 1 törlés ígyis-úgyis lesz akár van TRIM akár nincs.

* Bár wikipedia szerint létezik olyan SSD amelyik automatikusan GC-t nyom a TRIM után ezzel jól belassítva. Igaz, ott is "citation needed" megjegyzéssel van és csak a non-queued verzióra.

Jester

(#42) #21078528 válasza Bodor (#39) üzenetére


#21078528
törölt tag

Queued TRIM (SATA rev. 3.1) támogatás esetén nem törlődik azonnal, gyk. egy jelzés a vezérlő felé, hogy az adat OS szinten, logikailag már nem létezik.

Amúgy jó cikk, csak a "winchesterezés" zavar baromira...

(#43) Jester01 válasza #21078528 (#42) üzenetére


Jester01
veterán

Régebben meg azt csináltak a vezérlők amit akartak. Én emlékszem, hogy perceket kellett várni mire csupa FF jött vissza a discard parancs után, tehát az az SSD biztos nem törölt rögtön. Ami meg rögtön 00-át vagy FF-et adott, az se biztos, hogy törölt, csak nem adta vissza a régi adatot. (Nem minden rovar bogár, de minden bogár rovar, ugye).

Jester

(#44) BlackPriest válasza WZP (#22) üzenetére


BlackPriest
őstag

nekem néhány már igen...mod: illetve lehet, hogy a vezérlő adta fel, de 7/24-es gépemben már a harmadik ssd ketyeg...

[ Szerkesztve ]

Bogár nélkül lehet élni, de minek?!_______________________________________________ Elnézést, hogy nem illik bele a véleményem a világképedbe.

(#45) intelMMX


intelMMX
senior tag

Most már legalább tudom mit jelent pár fogalom :K
Én is most tervezek egy SSD-t. Az 500as Samum már lassú és kerreg. (Elvileg 100as Sentinel szerint, de szerintem már el van kopva a mechanika is benne)

(#46) Dealer95


Dealer95
őstag

Köszi, jó olvasmány :)

(#47) #21078528 válasza Jester01 (#43) üzenetére


#21078528
törölt tag

Igen, volt is egy teszt erre Linuxon, amit mindenki szentírásnak vett, és pánikoltak, hogy nem megy a TRIM...
Nem győztem bizonygatni a PH-tól az Ubuntu.hu-ig, hogy nyugodjanak meg, müxik az, de a vezérlő nem töröl azonnal. ;)

(#48) Bobó_20


Bobó_20
aktív tag

visszatalálós hsz :B köszi a cikket! :R

(#49) Matada2.3


Matada2.3
veterán

Köszönöm a cikket, sokat segítettél :)

Finn the human

(#50) Balrog


Balrog
tag

Csatlakozom az előttem szolokhoz. Kiváló cikk és szerintem hiánypótló is. :R

Sometimes you want orange, but life gives you lemon-lime.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.