Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) sghc_toma


sghc_toma
senior tag

hasznos írás, gratz :R

apró megjegyzés:

Kicsomagolás tar programmal:
tar -xzvf csomag-verzio.tar.gz

ez működik tar.gz-re, bzip2-vel tömörítettekre viszont a -z helyett -j a megfelelő kapcsoló..

in asm we trust

(#2) 7


7
addikt

Tényleg hiánypótló volt, minden elismerésem... :)

Én BSD alatt kezdtem forgatgatni. Azóta attól már nem félek. Egy kernelforgatásos leírást (tudom, BSD-ben illett volna megtanulni) azért még szülhetnél, az nekem még fekete mágia. :)

(#3) Taky


Taky
senior tag

Nagyon hasznos iromány, köszönjük!!! :K :R

"Tökéletes program nem létezik, csak olyan, amelynek még nem találták meg a hibáit." Pascal

(#4) Taky válasza 7 (#2) üzenetére


Taky
senior tag

"Egy kernelforgatásos leírást (tudom, BSD-ben illett volna megtanulni) azért még szülhetnél, az nekem még fekete mágia."

Támogatom az ötletet! :K

"Tökéletes program nem létezik, csak olyan, amelynek még nem találták meg a hibáit." Pascal

(#5) Sianis válasza Taky (#4) üzenetére


Sianis
addikt

MOD: Vladi uram jó kis írás! Nagyobb opensource logó nem volt? ;]

Forrást kicsomagolod /usr/src/linux-<verzió> alá. Csinálsz egy symlinket /usr/src/linux néven.

cd /usr/src/linux
make menuconfig
make
make modules_install

esetleg

make install

vagy

cp /arch/ixxx/bzImage /boot/kernel

Kb ennyi. Arról, hogy a make menuconfig parancs alatt mit kell beállítani, na azt tanulni kell, próbálgatni, szerintem nehéz írni egy olyan írást ami mindent végigvesz, legfeljebb olyat lehet ami leírja, hogy Device Drivers alatt pl a Network device support alatt vannak a hálózati eszközök. Szerintem a disztrókhoz elég jó gyári kerneleket adnak, Ubuntu alatt (5.04 beta óta használom) eddig soha nem kellett újat fordítani.

Sianis

[ Szerkesztve ]

(#6) #25954560


#25954560
törölt tag

korrekt iras :R ezzel neki lehet vagni.
bar kicsit sok benne a gui :D

(#7) Realradical


Realradical
őstag

Hogy én mit kínlódtam azokkal a csomagokkal, amikhez csak source volt, és nem tudtam a package kezelővel telepíteni. Mindenhol leírják, hogy semmi gond csak fordítani kell. Majd amikor a fordításról kutattam leírásban annyi...check linux manual...és ott meg az életben nem találtam meg (vagy csak nekem volt kínai). Ergó kerestem hasonló progit ami volt a listában és azt használtam. Hiánypótló, köszönet érte! :R

A sörömre azért igényt tartok! :DDD

Things that try to look like things often do look more like things than things

(#8) #25954560 válasza Realradical (#7) üzenetére


#25954560
törölt tag

naaaa. azert azt szinte mindenhol megtalani h

tar zxvf vagy rpm -ivh vagy apt-get install
./configure
make
[sudo] make install

mert legtobbszor ennyi :B Vladi viszont szepen leirkalta a hozzavalokat is, hogy ha megis megfexik, akkor merre induljon az emberpalanta :)

[ Szerkesztve ]

(#9) Realradical válasza #25954560 (#8) üzenetére


Realradical
őstag

Az apt-get install megvan mindenhol, a ./configure is tök jól le van írva többnyire...de a make-et most fogtam fel mire is jó...

Jó oké én süti vagyok a linuxhoz... nomeg tuti le volt írva kb. így ahogy a postodban is látható, de nekem ez kicsit bonyolult volt kezdetnek. :)
Itt viszont bolondbiztos módon le van írva a dolog.

Things that try to look like things often do look more like things than things

(#10) #25954560 válasza Realradical (#9) üzenetére


#25954560
törölt tag

bocs, nem piszkalni akartalak. ketsegkivul ilyen cikkbol jo megtudni mi az a forditas, nem pedig csak begepelni par parancsot, aztan ketsegbeesni ha baj van.

(#11) Realradical válasza #25954560 (#10) üzenetére


Realradical
őstag

Ja nem is vettem piszkálásnak...én csak örülök. Ma kezdtem újraolvasni a buszon a linux könyvemet, mert ma kell belőjjek megint egy fájlszervert amihez nincs keret windowsra. Azon filóztam befelé menet, hogy a csomagok fordítását már ki kéne kukázni valahonnan a netről. Erre belépek és a PH! főoldalán ez van a logout fülön.
:DDD

Things that try to look like things often do look more like things than things

(#12) Bici


Bici
félisten

Heló!

Naggyon Jó!!!! Még nem olvastam el, mert melózom, de már előre örülök a tudásnak, hiszen kezdő vagyok! :C
:R

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#13) Vladi


Vladi
nagyúr

Nos köszömön a elismeréseket és az érdeklődést. :)

sghc_toma!

Nem igazán ismerem a tar programot. De ezt oda szokták írni. :DDD
Egyébként mc-t használok fordításkor, mert gyorsan tömöríteni és navigálni a fájlrendszerben, illetve a doksikba is bele lehet nézni.

yetike!

A kernel forgatás manapság egyre inkább a fekete mágia felé tendál. Szinte átláthatatlanul összetett. Ráadásul a disztró készítők hajlamosak szétpecselni.

Szerintem csomagkezeléssel fogok foglalkozni legközelebb.

Sianis!

Kell a propaganda, kell. :DDD De lesz mindjárt nagyobb. ;]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14) heihachi


heihachi
addikt

respect :R

"Lehet a Shift 2 már realisztikusabb mint a valóság" by NOD

(#15) orbano


orbano
félisten

Tényleg tetszetős és hasznos írás, gratulálok! Kár, hogy az első bekezdésnek teljesen ellentmond a tartalom. Azért egy "Telepítés megkezdése", "Elfogadom", "Következő", "Befejezés" kombó nagyságrendekkel egyszerűbbnek tűnik a számomra :P

A vér nem válik VAZZE!™

(#16) birno


birno
addikt

Nagyon jó kis írás, köszi!
Vszont lenne egy kérdésem, ami nekem mindig gondot okoz.
Vegyük például a mail-notification legújabb verzióját: [link]
Ennek az INSTALL fájlában van egy ilyen rész:

1. Dependencies
Mandatory:

* GNOME (version 2.14.0 or superior)
http://www.gnome.org/

Ez ugyebár egy elég tág fogalom, nekem xfce ablakkezelő van, nem akarom az egész gnome-ot felrakni(elég volt anno leszedni).
configure közben ki is írta, hogy nincs meg a gnome, ami megint csak nem sok mindent mond.
Valahogy rá lehet venni, hogy a konkrét csomagokat(esetleg verzióval együtt) írja ki?

Mert így a configure fájlból szoktam kiszedni mi kell neki, ami azért macerásabb, ebben az esetben pl:
$PKG_CONFIG --exists --print-errors \"glib-2.0 >= 2.10 gthread-2.0 gconf-2.0 >= 2.4.0 gtk+-2.0 >= 2.10 libgnomeui-2.0 >= 2.14.0 gnome-vfs-2.0 libglade-2.0 eel-2.0 >= 2.6.0 bonobo-activation-2.0 libxml-2.0 libnotify >= 0.4.1\

Miután ezeket felraktam nem volt gondja(legalábbis a Gnome-al :) )
Van ennek valami emberbarátibb formája?
Hogy pl. azt mondja: "Nekem a libglade-2.0 hiányzik." :)

(#17) dabadab válasza birno (#16) üzenetére


dabadab
titán

"Hogy pl. azt mondja: "Nekem a libglade-2.0 hiányzik.""

./configure nem mond ilyeneket?... Mert ugy tunik, hogy az altalad idezett $PKG_CONFIG sort pont ezt csinalna.

szerk: ja, megneztem, tenyleg nem mond semmi ertelmeset. Debian alatt mondjuk van egy gnome-devel csomag, amiben benne van minden, ami ehhez szukseg.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#18) birno válasza dabadab (#17) üzenetére


birno
addikt

Ír, de csak annyit, hogy a gnome nem található(nem otthon vagyok).
Amennyiben csak egy csomagot ellenőriz, akkor kiírja, hogy ez és ez a csomag ezen verziója nincs fent.
Szerintem az lehet a gond, hogy valamilyen metacsomag szinten nézi, ezért vizsgál egy pont alatt több csomag státuszt s csak a metacsomag nevét dobja ha valami nincs meg és nem részletezi pontosan melyik hiányzik belőle.

szerk: a gnome-devel-t pont nem néztem, de szeretem ha csak azok a csomik vannak fent amik tényleg kellenek, ezért érdekelne van-e megoldás.

[ Szerkesztve ]

(#19) 04ahgy


04ahgy
nagyúr

Hello!

Túl vagyok már néhány fordításon, kernelt is csináltam már működőképeset, úgy, hogy a gyárinál kisebb lett. Mégsem érzem, hogy nagy Linuxos lennék.
Viszont a cikk állatbrutál módon istenkirály. :C Kevésbé túlzott érzelmekkel nem is lehet kifejezni. Egyszerűen olvasmányos.
Hatalmas tisztelet érte!:R

HGyu

MOD: a torrent klienses részben nem hiányzik véletlenül egy kötőjel? Itt:

"Tehát külön kell megmondani neki.
./configure –with-gtk"

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#20) 7 válasza orbano (#15) üzenetére


7
addikt

Nem sokkal bonyolultabb letölteni, kicsomagolni, aztán kiadni egy make install clean-t (akár így egyben is). Ha nincs fent valami hozzá, ugyanúgy rinyál, mint egy Wines program.

(#21) birno válasza 7 (#20) üzenetére


birno
addikt

Wines programot még túl sűrűn nem láttam rinyálni telepítésnél. :)

(#22) sh4d0w


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Vladi, big respect az írásért, végre én is értem, mi mit csinál :)

A kernelfordításról annyit, hogy ha jól emléxem, akkor a vonatkozó Ubuntu Wiki oldal is megemlíti, hogy egy alapos konfigurálás után nyugodtan menj el aludni...

Néhány elgépelés van a szövegben, pl. "csomagot" helyett "csomagok"...

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#23) domi007 válasza 04ahgy (#19) üzenetére


domi007
őstag

Nem hinném, mivel a -with kapcsolónak adjuk a gtk értéket, nem kell kötőjel szerintem.

Vladi:
A cikk kellemes, nem olvastam teljesen végig (lévén BT2-n forgattam én eleget). Hasznos lehet sok palántának.
Azonban, mint már mások is írták: egészítsd ki a tar parancsos sort, hogy ilyen legyen

tar -xvzf csomag-verzió.tar.gz

tar -xjf csomag-verzió.tar.bz2

Köcce:
DOMy

"̶d̶e̶ ̶a̶ ̶t̶u̶d̶o̶m̶á̶n̶y̶ ̶m̶a̶i̶ ̶á̶l̶l̶á̶s̶a̶ ̶s̶z̶e̶r̶i̶n̶t̶ ̶a̶z̶ ̶i̶p̶a̶r̶i̶ ̶m̶é̶r̶e̶t̶e̶k̶b̶e̶n̶ ̶i̶s̶ ̶h̶a̶s̶z̶n̶á̶l̶h̶a̶t̶ó̶ ̶S̶H̶A̶1̶ ̶c̶o̶l̶l̶i̶s̶i̶o̶n̶t̶ ̶g̶e̶n̶e̶r̶á̶l̶ó̶ ̶e̶s̶z̶k̶ö̶z̶..." - 2017. február 23. óta már létezik

(#24) VladimirR válasza domi007 (#23) üzenetére


VladimirR
nagyúr

"Nem hinném, mivel a -with kapcsolónak adjuk a gtk értéket, nem kell kötőjel szerintem."

imho arra clezott, hogy nem -with-gtk, hanem --with-gtk, vagyis ket kezdo kotojel van a with elott, ahogy kicsivel felette, a configure help-jeben is szerepel (nem tudom, mennyira pontos, de en ugy vettem eszre, hogy ha csak egy-egy betu a kapcsolo, akkor egy, mig ha teljes szo, akkor ket kotojellel kezdunk, peldaul: -h es --help)

"Azonban, mint már mások is írták: egészítsd ki a tar parancsos sort, hogy ilyen legyen
tar -xvzf csomag-verzió.tar.gz
tar -xjf csomag-verzió.tar.bz2"

apro pontositas:
a -v kapcsolo egyik esetben sem szukseges, azzal csak a verbose mode-ot allitod (mutassa-e a kicsomagolt file-okat)

tovabba tapasztalataim alapjan a -z es -j kapcsolok elhagyhatok, felismeri a tar, hogy az egy gzip/bzip2 tomoritett allomany, s ennek megfeleloen kicsomagolja azt (most hirtelen gentoo-n neztem, ott mukodik, de ha jol emlekszem, debian sem problemazott ilyesmivel - bar gondolom ez inkabb a tar verziotol fugg, nem annyira a disztrotol)

a cikk irojanak pedig minden elismeresem, par honappal ezelott nagy hasznat vettem volna egy hasonlonak, sok idot megsporolt volna

[ Szerkesztve ]

(#25) Vladi


Vladi
nagyúr

huhh...

birno!

Vannak trükkök, hogyan lehet kiszedni belőle.
Megnézed a configure --helpet. Vagy a program weboldalán a doksikat, hátha bőbeszédűbb. Esetleg ha van fórumuk akkor a hibaüzenetet simán beírod a keresőbe. Nekem is volt már olyan, hogy az istennek se bírtam rájönni, mit hiányol. Csomagkezelőbe kulcsszó és az összes találat telepít. Garantált siker. :DDD
De sok múlik azon, hogy a készítők mennyire figyeltek az részletekre. Ilyen esetben általában a gnome libeket (dev) keresei.
Amúgy nekem ezt adj:

configure: error: unable to find the GNOME libraries

Így már egyértelmű.

Kisebb hibák valóban vannak. Igyekszem majd kibogarászni őket. Valóban az ott két --.
Ehhez a témához: itt értéket adunk meg. Teljesen ki kell írni.
Parancsok opcióinál lehet röviden megadni.

./configure -h
./configure --help

ugyanaz.

Viszont:

./configure --help=short

Itt is teljesen ki kell írni.

./configure --prefix=/usr/

Értéket csak így lehet megadni.

tar: Salamoni megoldás. :D

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#26) VladimirR


VladimirR
nagyúr

juteszembe
a cikkben emlitett automake es autoconf nem csak akkor szukseges, ha nincs configure file-unk?

(#27) ibazsb


ibazsb
tag

Köszi!
Érthető, világos, hasznos! :))

A megkérdezettek közel egyharmada egyetért, viszont a többit nem érti. Az egyharmad azt az egyet se érti.

(#28) Vladi válasza VladimirR (#26) üzenetére


Vladi
nagyúr

Jogos. Javítva. Azok a program hordozhatóságát készítik elő. Ez meg terjesztői feladat, nem felhasználói.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#29) VladimirR válasza Vladi (#28) üzenetére


VladimirR
nagyúr

elofordul, hogy felhasznaloi: pl svn-bol letoltesnel talalkoztam olyannal, hogy nincs configure file-om, de svn-en kivul is futottam mar bele

jah es en sort kerek, ha valasztani lehet ;p

[ Szerkesztve ]

(#30) orbano válasza 7 (#20) üzenetére


orbano
félisten

most én itt végigolvasgattam a topicot, meg a cikket, és ennyi szarakodást még soha életemben nem keleltt telepítésnél csinálnom. pedig elég sok felhasználói és professzionális programot telepítettem már. fejlesztői környezeteket, szervere progikat, akármi. olyat, hogy config fileokban kelljen turkálnom, hogy kitaláljam mi kell a telepítéshez... a legbonyolultabb hibaüzenetem az az volt amikor kijött, hogy hiányzik a windoz installer 3.1 a gépen :)
persze leszámítva az ilyen dll hiányolós hülyeségeket, de azok szökőévente egyszer.

és félre ne érts, nem flamelni akarom a linuxot, csak azért messze van az egyszerűségtől ez, akármennyire is próbáljuk annak vélni... :R

A vér nem válik VAZZE!™

(#31) dabadab válasza orbano (#15) üzenetére


dabadab
titán

B+, epp' tegnap navigaltam telefonon egy windowsos installt. Aztan nem mukodott, mert kiderult, hogy java is kellene neki. Azt csak szoban osszefoglaltam (honnan lehet letolteni, mit kell csinalni, stb), de nem sikerult, mert vmi vhol angolul kezdett el beszelni.
Ehhez kepest egy atlag linuxos install nagysagrendekkel egyszerubb.

A programok forditasa meg nem tartozik a dolgok normal menetebe, arra gyakorlatilag csak advanced felhasznaloknak van szuksege.

Ha meg meg tenyleg nem kellett bonyolultabbat csinalni egy tar + config + make kombonal, akkor olyan nagyon bonyolult dolgokat nem telepithettel :)

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#32) #25954560 válasza orbano (#30) üzenetére


#25954560
törölt tag

ez igaz, csakhogy itt most arrol van szo, amikor forrasbol akarsz vmit telepiteni.
csomagbol itt is ugyanannyi (vagy kevesebb, ha nem guin csinalod) a telepites.
vindoz alatt meg nem egyszerubb a forditas.

Vladi: ha mar szorozunk a tar-ral, az xzf meg xjf ele a '-' sem kell :B az utoljara solarison volt kotelezo. ettol fuggetlenul en is mindig kiadom, valahogy a parameterezes az igy kell kezdodjon :)

(#33) zso73


zso73
veterán

Gratula az íráshoz!! :C :R

"A mosoly olyan, mint egy ablakban felgyúló fény, amellyel a lélek jelzi, hogy a szív otthon van."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.