Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) Apollyon válasza bkercso (#48) üzenetére


Apollyon
Korrektor

A szervezetünk évmilliókig formálódott, de arra nincs bizonyíték vagy arra utaló jel, hogy napi (2-3x!) húst ettek volna az őseink életvitelszerűen.

Tehát erre nincs bizonyíték = full vegák / vegánok voltak? :F

Szintén mondják, hogy napi 1-2 étkezés elég egy felnőttnek.

Ez azért eléggé sok körülménytől függ, meg úgy embertől is. Egy átlag 80 kilós felnőtt férfinak legalább 2000 kalóriára (kilokalória, mielőtt belekötnek) szüksége van, ha ezt napi 2 étkezésből viszi be, eléggé kellemetlen mindennapjai lesznek az embernek.

Jó, ha kb. 15 óra eltelik minden nap evés nélkül, mert akkor a rákos sejtek nem lesznek annyian, hogy daganatot alkothassanak.

Hogy mi? :F

Ezzel szemben a nyugati ember egész nap eszik, de max. 4 óránként - hallgatva az orvosokra. Emiatt aztán 8-9 óra az alvásigénye.

Mondjuk az orvosok meg a táplálkozástudomány nem feltétlenül barátok, kedvencem amikor kioktat az életmódomról a túlsúlyos és egyébként dohányzó háziorvos.

Egyébként nem az ökolábnyom miatt nem eszem húst, hanem mert egyrészt így nem álmosít annyira a kaja evés után sem, kevesebbet is kell aludni, meg a lábasállatok genetikailag is közel állnak hozzánk: hasonklóak a fehérjéik, hormonjaik, gyógyszereik, és hát nem bomlik le minden az emésztés során ezekből.

Már ne haragudj, de erre van esetleg hiteles forrás? Illetve leírnád pontosan, hogy miket eszel, amikor úgy gondolod, hogy kevesebbet kell aludnod?
A 9 óra már tényleg felső határ, de általában inkább azzal szokott gond lenni, hogy keveset alszanak az emberek.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#52) Ramirex válasza bkercso (#48) üzenetére


Ramirex
csendes tag

Gyakorlatilag húsevésre vagyunk kitalálva. Még a ragadozókat is megették őseink. Izotópos vizsgálat van róla.

[link] https://www.nature.com/articles/s41598-019-41033-3

[ Szerkesztve ]

(#53) Ramirex válasza bkercso (#48) üzenetére


Ramirex
csendes tag

Az egész nap evés a szénhidrátban gazdag élelmiszer miatt van. Ha zsíron és fehérjén élsz nincs ilyen probléma. Én a keto diétát követem, farkaséhségem soha nincs. Vegánkodást érdmeses 1-2 év múlva újragondolnod, mert annyi hiánybetegséget okozol magadnak. Kolin pl csak a húsban van. Meg azt a rengeteg szelet nem biztos, hogy körülötted sokan díjjazzák.

Rengeteg ex vegán van aki keto vagy carnivore diétára vált és ezerszer jobban érzi magát.

Itt egy ex vegán csaj véleménye és tapasztalata.

[link]

[ Szerkesztve ]

(#54) potyautas válasza Ramirex (#52) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Abban, hogy húsevésre vagyunk kitalálva, kételkedem. Ha semmi eszköz nincs nálunk, nem tudunk húst enni. A kicsi száddal hogy harapod át egy állat bundáját? Ragadozókat is ettek az ősök? Meglehet. Ha az életben maradás múlt rajta, megették egymást is.

(#55) Somatom válasza potyautas (#54) üzenetére


Somatom
veterán

"Ha az életben maradás múlt rajta, megették egymást is."
Ezért nem értem, hogy miért maradna el a húsevés. Teljesen önszabályozó folyamat. Egymás elfogyasztásával addig csökken a populáció, amíg lehet megint állatot enni. Egyúttal a túlnépesedés problémája is megoldódik.

[ Szerkesztve ]

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#56) Ramirex válasza potyautas (#54) üzenetére


Ramirex
csendes tag

Itt a bizonyíték.

Olvasd el: https://www.nature.com/articles/s41598-019-41033-3

Szerinted télen mégis milyen zöldséget és gyömölcsöt ettek őseink? 100.000 évvel ezelőtt? Az egyetlen élelem forrás a hús volt. Az ember pedig szerszámkészítő! Nem a puszta kezükkel kapták el a prédát!

[ Szerkesztve ]

(#57) buherton válasza potyautas (#54) üzenetére


buherton
őstag

Az ember a fogsora és az emésztőrendszere alapján mindenevő. Ez a mostani tudományos álláspont. Nincs olyan szép tépőfogunk, mint a tigrisnek, de nincs 3 gyomrunk sem, mint a teheneknek.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#58) potyautas válasza buherton (#57) üzenetére


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Mindenevő, mint a sertés, vagy mint a majom. Utóbbinak sincs három gyomra.

(#59) Salamander válasza potyautas (#54) üzenetére


Salamander
junior tag

Alapvetően felkaphatsz egy követ és van eszközöd. Ha azt élesíted, akkor még jobban használható. Szerintem nem érdemes folytatni, a végét úgy is mindenki ismeri.

Láttam egy természetfilmet az orángutánokról. Abban volt egy olyan felvétel, hogy egy erdő széli faluban egy ház tornácán hagytak egy ágat, meg egy fűrészt. Az orángutánok időnként bejárnak a faluba és az akkor is megtörtént. Nézegette az állat a két tárgyat és elkezdett fűrészelni. Egyszerűen rájött, hogy mire való és használta.
Erre már sok ősünk képes volt és egyszerű eszközöket gyártott magának, amivel tudott vadászni.

iPhone 13 Mini + SE3 + SE1 + 7 + 4S | #StopPutin

(#60) bambano válasza buherton (#57) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"de nincs 3 gyomrunk sem, mint a teheneknek.": vagyis NEM vagyunk növényevők.

egyébként igaz, nekünk sincs 3 gyomrunk, meg a teheneknek sem. a teheneknek négy gyomra van, de más állatoknak is van olyan szerve, ami el tudja végezni a szarvasmarha összetett gyomrának a feladatát. például a lovaknál a vakbél.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#61) total90


total90
veterán

Érdekes téma és itt Svájcban, de amig Németországban éltem, ott is rengetegszer ütköztem aktivistákba, akik túl tolták az egészet.
Mondjuk volt egy vicces eset, ahol konkrétan nem bírtam ki, hogy ne nevessem ki a csajt. Egy moderátor csaj random interjúzni kezdett embereket az utcán, hogy vajon a gyilkos fajhoz tartoznak-e, ergo esznek-e a húst, vagy next gen-ek és vegánok. Jött egy csaj vele szembe, akinek jól leadta, hogy milyen brutális módon halnak meg az állatok és mutatott neki pár videót. Erre a random csaj rögtön világot látott és azt mondta, hogy most már vegán lesz, mert eddig nem tudta, hogy miként vágnak le egy csirkét... elvágják a torkát és az milyen brutális. Komolyan, az ilyen emberek hol és hogy nőttek fel? :DDD

Az én véleményem a vegán életmódról: tavaly voltam egy hónapot Indiába (Ayurveda kúra), az idő alatt nem ettem húst és utána sem kb. egy hónapig. Annyi jó hús mentes étel van, hogy nem érzem azt, hogy húst kell ennem. Egyébként sem eszem sok húst, heti 1-2 alkalommal (inkább halat eszek).
Amit nem értek, miért kell agresszív módon erőltetni a vegán életmódot? Mindneki el tudja magának dönteni, hogy mit akar enni, mi az ami ízlik neki. Én nem tartiom rossznak a vegán étkezést, leszámítva, amikor kölnféle porokat meg fojadékokat használnak az ételek kiegészítésére. Amíg a zöldség, gyümölcs, magvak és olajok résznél maradunk, addig minden okés. Amit még zavarónak tartok, hogy mindenre rárakják a vegán logót... pl. burgonya vagy épp répa. Komolyan? :U Meg a plant based cuccok... plant based lazac, ami igazából egy fúszerezett szelet dinnye. Menny köze van egy lazachoz? Miért nem lehet egy normális nevet kitalálni és miért kell mindennek a húshoz hasonlítani, ha az annyira rossz?

Biztosan lehet vegán, vegetáriánus és húsevőként is kiegyensúlyozottan étkezni és engem pont nem érdekel, hogy ki és hogyan eszik. Csk azért, mert én úgy eszek, ahogy, még nem erőltetem rá másokra.
Vannak vegán, vegetáriánus és hús ételek is amit nagyon szívesen eszek.

Amikor meg a vegán vezérek az etika témával jönnek, akkor azért érdekelne, hogy az mennyier etikus, hogy pl. a ruha, amit hordanak valószínűleg gyerekmunkából származik. Ne akarjuk becsapni magunkat...

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#62) bkercso válasza Apollyon (#51) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ezeket évezredek óta mondják a keleti kultúrákban, pl. az indiai jógi kultúrában.
Az alvásigény csökkenése meg úgy érhető tetten, ha magadtól ébredsz, kipihenve. Ha odafigyelek magamra, 4,5..5,5 órát alszom. Korábban 6-7 órával álmos voltam egész nap...

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#63) Gábor90!


Gábor90!
csendes tag

Nekem ez az etikai alapú vegánság mindig ilyen városi agybajnak hatott, olyan emberektől akik a valóságtól elvágva nőttek fel és állatot csak állatsimogatóban láttak. Parasztgyerekként nőttem fel, megtanultam, hol a helye a haszonállatoknak. Felőlem mindenki olyan étrendet követ, amit akar, de ne szóljon bele az enyémbe és ne próbáljon meg erkölcsileg alsóbbrendűnek beállítani miatta, mert én sem leszek kedves.

Az pedig, hogy melyik mennyire fenntartható és egészséges, hazudnak mindkét oldal aktivistái, mint a vízfolyás, hogy a maguk oldalára csábítsák az embereket. Például, hogy a húsevés szempontjából mennyivel nagyobb a termőföld-igény? Na mennyivel is? Olyan földeken, ami sziklás, meredek, növénytermesztésre alkalmatlan, bőven lehet még legeltető állattartást folytatni, az emberi fogyasztásra termelt növények melléktermékei is tökéletesen jók állattakarmányozásra, vagyis a föld egyből "kettős hasznosítású", így is úgy is be lenne vetve, illetve növényi eredetű ételekből sokszorosan több ételhulladék keletkezik.

(#64) [K2]

Meg tudom érteni azokat, akik nem esznek húst valami miatt. Egy exem érzelmi alapon kerülte a húsfogyasztást, mert sajnálta az állatokat. Egy barátom viszont egy ritka izületi betegséggel rendelkezik minimalizálnia kellett a húsfogyasztást és a cukorbevitelt. Mivel a süteményekről képtelen lett volna lemondani, ezért a húsoktól vett búcsút :))

Lehet sajnálni az állatokat, de az ember mindenevő...

[ Szerkesztve ]

"Sum ergo cogito; cogito ergo dubito" - Jonathan Hepburn

(#65) totron válasza Gábor90! (#63) üzenetére


totron
addikt

A sokszorosan több az hogy jön ki? Lehet, hogy a melléktermék jó takarmányozásra, de tápértékében és mennyiségében sem elegendő. A fő gond egyébként a víz, a húshoz tényleg nagyságrendekkel több kell. Nem vagyok vegán én sem és kitenném az érvrendszerükkel egyetemben a földekre kapálni mindegyiket, de a víz meg a takarmány dolga sajnálatos ténykérdések.

(#66) bkercso válasza Gábor90! (#63) üzenetére


bkercso
nagyúr

állatot csak állatsimogatóban láttak
Meg lehet nézni egy vágóhidat is. A nagyüzemi állattartás eléggé különbözik attól, amit falun láthattál. :R

ne próbáljon meg erkölcsileg alsóbbrendűnek beállítani miatta
Az ilyen viselkedés igen szánalmas, függetlenül a vegánságtól. Akármivel eljáttszák, akiknek szükségük van rá, hogy másokat rasszabbnak lássanak, mint magukat...

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#67) Noukoum válasza Gábor90! (#63) üzenetére


Noukoum
veterán

Csak az a baj hogy az ilyen mismásolásokkal tudományos körökben nem foglalkoznak.

Az aktivisták pedig persze hogy hazudnak ha olyat mondanak ami nekem nem tetszik. Mit képzelnek ők hogy szembesítenek a valósággal.

[ Szerkesztve ]

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#68) Narxis válasza Gábor90! (#63) üzenetére


Narxis
nagyúr

"Mink itt falun ezzöl nem foglalkozunk..." Viccet félretéve itt a probléma nem a házi állattartással van hanem a nagyüzemivel. Nem csak az állatokat tartják rosszul hanem még egészségtelen is a végtermék. Gondoljunk a napfényt soha nem látott tápos csirkékre. A rosszabb ha még mindenféle antibiotikumokkal, hormonokkal kezelik őket a költségcsökkentés jegyében. Növényeknél ez ugyanúgy probléma, a gyomirtózott gabona nem vaami egészséges... Vannak szélsőséges vegánok de alapvetően a mozgalom célja az egészségesebb állattartás és növénytermesztés.

Amúgy az origon olvastam szóval nem tudom mennyire igaz de a Lidl csökkenteni fogja a húskínálatát. :)

[ Szerkesztve ]

Thanos was right.

(#69) #56573440 válasza totron (#65) üzenetére


#56573440
törölt tag

Leírtam miből áll a modern, ipari állattenyésztés takarmányozás. Nem hiszed nézz utána. A takarmány túlnyomó többsége melléktermék, és bőven megfelelő minőségű a mennyiséggel sincs gond, látod hogy működik... A víz képlékeny, növények vizigenye elég durván eltérő és a lábnyoma is elég széles skálán mozog... Lásd pálma olaj és hasonló atombombak... Az almafa nyilván kevesebb locsolast kér mint egy marha felnevelese. A rizs vs csirke meg már nem úgy néz ki...

(#70) buherton


buherton
őstag

A vegánoknak van még hova fejlődni: [link] ;]

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#71) bkercso válasza buherton (#70) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ez vlm náci vallás?? ;) ;]

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#72) bambano válasza Narxis (#68) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nincs olyan, hogy "ha antibiotikumokkal kezelték".
nincs feltételes mód.
a csirkéket központilag meghatározott kötelező vakcinázásnak vetik alá.
tehát ha olyan csirkét eszel, amit valamilyen felügyelt vagy nagyüzemi programban tenyésztettek, akkor abban volt vakcina. vakcinamentes csirkét kizárólag Marinénétől vehetsz falun.

egyébéként nemigen fogsz olyan csirkét találni, amelyik nem látott napot. ugyanis nincs olyan őrült gazda, aki villanyt pazarolna arra, amit egy sima ablak is megold.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#73) Narxis válasza bambano (#72) üzenetére


Narxis
nagyúr

Aha

Thanos was right.

(#74) #56573440 válasza Narxis (#68) üzenetére


#56573440
törölt tag

"Gondoljunk a napfényt soha nem látott tápos csirkékre."

A napfény sajnos nem tenné egészségesebbé a terméket...

"de alapvetően a mozgalom célja az egészségesebb állattartás és növénytermesztés."

Hogyne. Tudod mi lenne ha akárcsak az eu átállnak csak fullbio háztáji termelésre hús és növény szinten? Éhínség, durva populáció csökkenés, a megmaradó társadalom radikális átrendeződése... Mekkora ötlet már... Mondjunk a tulnepesedest megoldaná, de illetlenseg lenne mint a globális felmelegedést nukleáris téllel orvosolni...

Nagyságrendekkel kevesebb terményt tudsz előállítani műtrágya, növényvédő szerek, gyomirtó nélkül, de hogy így drasztikusan... De ezeket is leírtam ez előtt, és ezen anyagok környezeti terhelését is említettem... Ezek nélkül a kihozatal drasztikusan csökken, az árak emelkedése a mostani infláció tükrében is új dimenziókat nyit...

Az ötlet nemes, a dolog viszont utópisztikus és konkrétan kvazi kivitelezhetetlen brutalis áldozatok nélkül...

(#75) Busterftw válasza potyautas (#11) üzenetére


Busterftw
veterán

Ez ugyanolyan marhasag, mint a karacsonyfa vasarlasa.
Nem meglevo erdoket teszunk tonkre a kivagassal, hanem ezeket kulon ultetik erre a celra.

A fogyasztott hus tobbseget szinten igy termelik meg kulon, nem az van, hogy a Teszkos Vadasz Csoport az erdoket jarja vadcsirkeket loni, pusztitva az allomanyt.

[ Szerkesztve ]

(#76) Narxis válasza #56573440 (#74) üzenetére


Narxis
nagyúr

Az emberiség válaszút előtt áll. Mindenki nyugati életszínvonalon szeretne élni miközben jól láthatóan szűkösek az ahhoz szükséges javak és a megfelelő minőségű környezet. Ezen kellene gondolkodni de jól láthatóan a többségnek megfelelő válasz a "majd csak lesz valami". Jaja, lesz. Ez tuti. :)

Thanos was right.

(#77) #56573440 válasza Narxis (#76) üzenetére


#56573440
törölt tag

"Mindenki nyugati életszínvonalon szeretne élni miközben jól láthatóan szűkösek az ahhoz szükséges javak"

A nyugati életszínvonal se lenne az a modern mezőgazdasági anyagok nélkül...

Egyébként meg goto Afrika pls. Járj jó példával elöl.Ja más ne akarjon így élni neki jó a sarkunyhoban a földön. Mert az így megy.

Ez a világ modernebb felében így megy, válogathatsz hogy mit eszel elvi alapok mentén, és matekolhatsz hogy hogy éljen a világ többi része. Így ez kényelmes. Tudod hány kínai falusi lett önszántából vegán? Hány afrikai kampányol az elérhetetlen malária gyogyszerkeszitmenyek gates csiptartalmaval? Ja... Pont egyse...

[ Szerkesztve ]

(#78) buherton válasza bkercso (#71) üzenetére


buherton
őstag

Ez rész az érdekes: [link] Röviden: nem esznek állatot, sőt semmilyen élőlényt. Vagyis azokat a növényeket sem, amik a növény pusztulásával jár, pl. répa, hagyma. Vegánként van még hova fejlődni ;] . Egyébként semmilyen élőlényt nem bántanak. Maguk előtt söprögetnek, hogy a bogarakat se bántsák.

Azt hittem, hogy hallottál róla. Őszintén ezt gondoltam.

tely, baly, fojó, mennyél, mingyárt, telyföl, tolyás, malyd, kapú, egyenlőre, ejsd, jáccani, ahoz, fúj, hüje, muszály, alat, álok, lasan, fojtatás, ál, fontós, költsön, eggyüt, lyob (jobb?), mek, mongyak, milyért - !!! Tanúlyunk már meghejjessen irni... !!!

(#79) bkercso válasza buherton (#78) üzenetére


bkercso
nagyúr

Hallottam, hogy van ilyen, de annyira nem kapott meg a dolog. :B
De az élőlényeket a buddhisták sem bántsák.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#80) Narxis válasza #56573440 (#77) üzenetére


Narxis
nagyúr

"Ja más ne akarjon így élni neki jó a sarkunyhoban a földön. Mert az így megy."

Nem írtam ilyet.

Thanos was right.

(#81) Egon válasza #56573440 (#74) üzenetére


Egon
nagyúr

Előbb-utóbb mindenképp brutális áldozatokat kell majd hozni, mert amerre jelenleg megyünk (nem csak és nem feltétlenül a táplálkozás vonalon), az mindenképp fenntarthatatlan.
Olyan ez, mint a lukas fog vagy éppen nyugdíjrendszer: minél később nyúlunk hozzá, annál jobban fog fájni... ;]
Az áldozatot pedig az fogja hozni, aki a fegyvercső rossz végén van, nem pedig az, aki meghúzza a ravaszt.

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#82) Narxis válasza Egon (#81) üzenetére


Narxis
nagyúr

Ez pontosan így van. Kolléga nem érti, hogy mi a probléma. Nem kell mindenkinek barlangba vonulnia mert ez egy tipikus demagóg duma mindig mikor valami többet kell tenni a környezetünkért viszont az eddigi út egyértelműen zsákutca.

Thanos was right.

(#83) j.bravo válasza Egon (#37) üzenetére


j.bravo
addikt

+1
nem kell nagyon messzire menni időben, egy-két generációval ezelőtt, idehaza is elég széles réteg volt ahol hetente néhány alkalommal került hús az asztalra; távolról sem mindennap.
Ehhez nem kellett feltétlen a létbizonytalansághoz közelítő szegénységben élni; édesanyámék gyerekkorában sem volt magától értetődő, hogy a suliba vitt szendvicsben kolbász/felvágott legyen; a megszokott a vajas kenyér volt, esetleg szeletekre vágott főtt tojással, vagy valami zöldséggel.
Akinek pár csirkéje, és/vagy egy disznója volt csak otthon, nyilván nem minden héten vágott le egyet, hanem csak ünnepi alkalmakkor.

Heti 3-4 húsos étkezéssel ki lehetne egyezni szerintem. Ha nem is mindenki, csak a többség erre állna át, lehet hogy nem oldódna meg teljesen a globális ökolábnyom kérdése, de sokkal előrébb lennénk (szvsz).

[ Szerkesztve ]

Whatever.

(#84) #56573440 válasza Egon (#81) üzenetére


#56573440
törölt tag

Ezzel nem is vitatkoztam, sőt. Értem is mit akar mondani. Csak amit mondani akar az baromság. Goto #68. Még mindig nem derült ki hogy a

"Növényeknél ez ugyanúgy probléma, a gyomirtózott gabona nem vaami egészséges... Vannak szélsőséges vegánok de alapvetően a mozgalom célja az egészségesebb állattartás és növénytermesztés"

hogy kéne megvalósuljon... A műtrágya, a növényvédőszer vagy a gyomirtó menjen a mozgalom szerint a gabona termesztésből? Amikor felére vagy alá esik a kihozatal és a minőség emiatt akkor meg majd mi lesz? Eszünk kavicsot...

A mozgalom célja lehet az hogy egészségesebb legyen a termeszetés, de ennek ára van. Nem csak pénzbe kerül... Nagyon nem... Akkor a mozgalom célja hogy tizedekjuk meg a társadalmat? Mert akkor mondjuk ki és legyen tiszta...

(#85) Narxis válasza #56573440 (#84) üzenetére


Narxis
nagyúr

Gabonából most is túlkínálat van mert Ukrajnából beengedik az EU-ba.

Thanos was right.

(#86) #56573440 válasza Narxis (#85) üzenetére


#56573440
törölt tag

Ja akkor job done... Ennyi ment át? Választ nem vártam arra hogy hogy képzeled el amit írtál, de sebaj.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.