Hirdetés

2024. június 12., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#61) mpierre


mpierre
veterán

Gyakorlatilag megoldottad az újabb építésű házak egyik gondját. Itt azt is hozzá kell tenni, hogy ha erre - a szellőztetésre - nem fordítanak figyelmet. Amiért kellene:

- Az egyik legfontosabb ok a páraháztartás. Ez függ attól hogy adott hőmérsékleten mennyi pára található a levegőben. Ez igaz a kinti levegőre is. Ideális esetben a belső és a külső légtér között kialakul egy kiegyenlítődési folyamat. Ha ennek valahol gátat szabunk - műa nyílászáró, eps hőszigetelés - akkor az a falazatban tárolódik, lecsapódik az ablakon. Itt jön képbe a harmatpont. Ez az a hőmérséklet, ahol az adott páratartalmú levegőből a pára kicsapódik. És meg is van a penész kialakulásának legkellemesebb környezete. És itt lesz érdekes a falazat, szerkezet, rétegtervi hőátbocsájtási tényező.

- A másik igen fontos ok. Egy ember friss levegő igénye. Ez tevékenységtől (alvás, tévézés, háztartási munka) függően 20-70m3/h között változik.

Persze a fentieken túl sok más dolgot is megold a szellőzés, szellőztetés.

A pára keletkezését pedig nem kell túlmisztifikálni. Egy ember, egy nap alatt kb 1,5 liter párát "termel". A lakásban pedig az összes többi tevékenységgel (főzés, fürdés, mosogatás) termeljük meg a másik 1,5litert. A földszinti lakásoknál lehet más ok is, de az emeleten a fal felől lehanyagolható a befelé jutó nedvesség, feltéve, ha nem ázik be az ablak, nincs nagy repedés a falon, stb.

[ Szerkesztve ]

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html #### https://youtu.be/CRaOpLyIDpk

(#62) BlacKSouL válasza mpierre (#61) üzenetére


BlacKSouL
addikt

Az emberek elég kis hányada épületgépész, ezért a többség számára a klimatizáció/légkondícionálás szó semmi mást nem jelent, mint valamivel nyáron nagyon lehűteni a szobát... Pedig a temperálás csak egy összetevő a sokból, köztük a légnedvesség szabályzással.
Sajnos, a mai épületek tervezői, kivitelezői sem különösebben épgép végzettségűek, inkább marketingesek meg pénzügyesek. Vagy odáig eljutnak, hogy a vízvezeték-hálózatot hogy kössék be (ez se mindig sikerül), de kb. ennyi is.

(Nálunk egyébként szintén párátlanító gép működik, 16l/nap, 220W teljesítmény, és jelentős fűtőhatás. Éppen ezért csak télen használjuk, jellemzően a fürdőszobában fürdéskor zárt, egyébként összenyitott lakásban. Fűtésre rásegít, mosáskor szintén. Konyhában páraelszívó működik, zárt konyhán belüli ablakból beszívott levegővel cirkulálva. Azonban kétoldalon függőfolyosós a lakás, átellenes pontokon ablakba épített passzív automata szellőztetővel, ami a légcsere egy részét megoldja)

Aláírás (nem kötelező megadni)

(#63) zoo8800


zoo8800
veterán

hmm, ugyanilyen párátlanítónk van, csak Arielli a neve, nem Midea. Tényleg van egy hangja, de legalább hatásos.
Nem tudom, hogy hogyan, de nálunk tél közepére leáll az irdatlan páralecsapódás, csak az ősz végét - tél elejét kell kibírni. Hónapok óta be se volt kapcsolba a masina. (régi családi ház)

rip and tear, until it is done

(#64) EmThor válasza Silentfrog (#60) üzenetére


EmThor
addikt

Köszönöm, mindenképpen valami nagygépet szerzek akkor!

Gaming is staying up until 3am to earn a trophy that isn't real....but is!

(#65) Silentfrog válasza EmThor (#64) üzenetére


Silentfrog
veterán

A fogyasztás/ vízelvonás arányra érdemes figyelni,és a hangjára.

(#66) mpierre válasza BlacKSouL (#62) üzenetére


mpierre
veterán

Magam sem vagyok épületgépész, de jó pár épületet építettem, felújítottam (főként iparit). És igen, valóban a "legyártókra" hárulna a felelősség, hogy minden rendben legyen. Érdekes módon tervezői oldalról megvan minden készség a megfelelő épületek tervezésére, de a beruházói oldalon nincs, hogy ezeket meg is építsék.

Ehhez szemléletváltás kellene. Jelenleg a haszon, a nyereség, nyerészkedés az úr. A beruházó inkább több hasznos négyzetmétert akar, mert azt el tudja adni. Egy függőleges strangot meg nem.

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html #### https://youtu.be/CRaOpLyIDpk

(#67) kelly416


kelly416
veterán

Nagyon jó, ügyes és ötletes. :C :C

Ha szabad bele-vau-vau, én a helyedben kitöltöttem volna a műanyag hézagokat purhabbal. Mármint az ablakok felső részét. Én bontottam kéményt ősszel, a falba maradt kémény-nyílást (volt valamikor gázkémény, lassacskán bontásra/átépítésre ítéltetett az épület ezen fala, úgyhogy "csak" ideiglenes megoldást kerestem) simán telefújtam habbal (jó, vályog épület 75-ös fal) és egész télen nem éreztem, hogy hideg jönne onnan.

(#68) Dany007 válasza Infomaker (#50) üzenetére


Dany007
veterán

Nyilván nyáron nem a lakásban. Télen viszont igen, de akkor a szellőztetés is aktívabb, jóval huzamosabb idejű. Már amikor lehet huzatot csinálni -> csak szeles időben. Hetente általában 1 napon mosunk. És akkor bizony - télen - érezni is hogy durvább a levegő páratartalma.

Ettől függetlenül a mosástól számított 6. napon is ugyanolyan durva párásodás jött elő, mint amúgy. Nyilván beleszámít, de szerintem nem az a fő forrás.

Tapasztalataim és a mérések alapján minél kisebb a külső hőmérséklet annál nagyobb bent a páralecsapódás. Viszont ha nem vagyunk otthon, akkor nincs / vagy csak jelentéktelen mennyiségű / párásodás.
Egy-egy ilyen nap úgy van, hogy általában hazaérünk mondjuk du 5-kor. Pára nuku. Este 8-kor már durván párásak az ablakok, majd késő estére a fal is és elkezd szépen csordogálni....

Néztem axiális ventilátorokat is. Mivel csak az adatokra tudok támaszkodni, amiket a típushoz írnak így részben az alapján döntöttem. Hang / teljesítmény arányban a közelébe se voltak az NF F12-nek.

@Csabroncka:

Csak az előzőeket tudom írni neked is. :) Sok 4-5 évnyi tapasztalat alapján a mosás is hozzájárul abban a két napban, amíg ki nem száradnak a ruhák. De a többi napon is ablakról csorgós a pára... Persze mosás napjaiban még annál is durvább...

@SzaboZE:

Több gond is volt a gyári szellőztetővel. Mivel én csak a feltüntetett adatokra tudok támaszkodni, ezért nem igazán volt más választásom. Nemcsak hogy sokkal sokkal drágább volt a gyári szellőztető venti, hanem még a hatásfoka is kisebb volt.
Ráadásul 230V-os közel 30W teljesítményű (ha jól emlékszem) volt.
Mivel a Noctua F12 egy PC-s ventilátor, így 5W-nál nemigazán lehet nagyobb a fogyasztása, mivel a PC-s kivezetése az alaplapon ennyit tud neki leadni. És igen a gyári szellőztető ventilátorokkal ellentétben a Noctua-ról lehetett találni PC-s méréseket. Bár a légszállítást ott se nagyon mérik, mert ugye PC-nél a hőmérséklet csökkentés a lényeg, de a hangot igen. És az bizony nagyjából megegyezett az adatlapjával.
A szóban forgó gyári ventiről viszont semmilyen tesztet nem találtam a neten, főleg nem műszeres mérési eredményekkel ellátottat, de igazából semmilyent se.

A függöny nem ront a hatásfokán, mert igazából "vákuumot" (vagy negatív nyomást?Hogy nevezik ezt) hoz létre és a levegőt onnan szívja ki, ahonnan jön. A hatás gyakorlatilag azonnali. Bekapcsolom a ventit és mire odaérek az ablakba épített szellőzőhöz már érezni is hogy jön be a kinti levegő. Ha lekapcsolom akkor meg nem.

És igen, a tesztrendszer is függönnyel együtt lett mérve a Midea páratartalom mérőjével. 45-55% között ingadozott reggelre a benti páratartalom.

@csongi:

De, drága volt. Kicsit meg is lepődtem. Viszont maximum légszállításuk 70m3/ó ha jól emlékszem az adatlapjára. Persze ez 40Pa nyomás mellett. Amit elvileg az adatok alapján a venti is tud.
A nappali egyébként pont 70m3-es a konyhával egybenyitva ugye. Plusz ehhez jön egy kisszoba meg az előszoba.

Igen, üreges műanyag, amint írtam és a fotókon is látszik, kapott XPS szigetelést az a rész, általam. : )

[ Szerkesztve ]

(#69) csongi válasza Dany007 (#68) üzenetére


csongi
veterán

Ezek szerint egy ora alatt lecserelodik a levego. En betennek egy para erzekelot es automatizalnam. :)
A muanyag pedig redony elokeszites. Le szigetelheted kivul is. A szerepe, hogy a redony ne vegyen el az uveg feluletbol. :) Egy baromsag, mert igy a redony elokeszites veszi el az uveg feluletet. Az uveg sarkaiban ha van muanyag szelep akkor jo eselyel 1,1es.

(#70) SteveButabi


SteveButabi
csendes tag

Újépítésű családi ház(110nm), páraprobléma, hasonló megoldás. Tettem MINDEN szobába aereco-t az ablakba, a fürdőbe meg egy 5000Ft-os 100m3/h-s sima ventillátort(tetőszellőzőhöz kivezetve), amit időzítő kapcsol be reggel és este a fürdések időpontjába és napközben is 1x, összesen 4-5 órát megy naponta(napi 0,15kWh). A szobákat amúgy is küszöb nélküliekre csináltuk, sima burkolatváltóval, tehát ki tud jönni a levegő. Azért a fürdőbe raktuk a ventit, mert ott keletkezik a legtöbb pára(fürdés,ruhaszárítás), a konyhában főzés közben szagelszívó elszívja. És ezzel a páraprobléma megoldva, előtte tócsában állt a víz a sarokban, ablakokról folyt a víz, jött a penész, stb. Szóval nekünk csak ennyi kellett. A fűtés nem lett kimutathatólag se magasabb ezután.

(#71) Studi


Studi
addikt

Ezeknek az elektronikus páramentesítőknek egy titka van: az izolált használat. A főbb páraforrások egy átlagos családnál a fürdés/zuhanyzás, és a teregetés. Ha ezek után keletkező párát sikerül gyorsan, izoláltan eltüntetni, akkor sokkal élhetőbb lesz a lakás.

Ajánlott egy nagyobb (20l/nap) teljesítményű gépet választani, mert ezeket az értékeket úgyis csak a gép számára ideális körülmények között tudják. Zuhanyzáskor mi becsukjuk a fürdőszoba ajtaját, és utána beindítjuk a gépet (én közben is, a párom nem szereti a légmozgást, ami kavar). Ez megy télen még 3-3,5 órát, nyáron 2-2,5 órát zárt ajtó mellett. Ez elég ahhoz, hogy a legnagyobb hidegben is max fél-1 centi pára legyen a fürdőszoba ablakán, máshol a lakásban sehol. A sószóró újra használható, már nincs benne összeállva a só, és az Orbit cukorka sem puhul már meg 1-2 hét alatt. :Y

(#72) Stauffenberg válasza Studi (#71) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Nálunk is a téli teregetés a problémás. A konyhai elszívó jól teszi a dolgát, fürdőszobába most kerül majd egy ablakba vágott ventilátor. Nyáron kirakjuk a ruhákat száradni a teraszra, így tavasztól őszig nincs probléma a párával.

Nekünk is ilyen gép kellene, de egy albérletre nem költenék ennyit (a tulajdonos biztosan nem veszi meg), főleg mivel már tervezés alatt van a sajátba átköltözés.

(#73) turbuczn


turbuczn
tag

Mivel szakmabeli vagyok (épületgépész), ezért érdekes volt olvasni a cikket.
Ha jól tudom, 2006 után már a magyar szabvány sem enged meg olyan új házat építeni, ami nem felel meg egy bizonyos energetikai követelménynek. Ezt a követelményt pedig csak úgy lehet teljesíteni, ha a ház hőszigetelt.
A dolog fiziológiája pedig úgy alakul, hogy (egyszerűen fogalmazva) a melegebb levegő több, a hidegebb levegő pedig kevesebb vizet tud magában tartani. Ha van egy melegebb, 22 °C-os, 70%-os páratartalmú levegőd, akkor az a hőszigeteletlen, hideg fal közelében lehűl, mondjuk 8-9 °C-osra, ahol eléri a telítettségét, és leadja a víztartalmát a hideg falnak. Ekkor jelenik meg a pára, majd a penész, ha az a pára tartósan ott marad. Mikor szellőztetsz, akkor a kinti 40-50 %-os, de hideg, -10 °C-os levegő felmelegszik, és lesz 5-10%-os, ami keveredik a benti párás levegővel, így az is leesik 22°C-on 40-50%-ra, és a 7-8 °C-os fal mellett is csak 80-90%-os lesz (lásd h-x diagram).
Hosszútávon csak az a probléma ezzel, hogy a lakás teljes térfogatát bizonyos időközönként ki kell cserélned, ami a pára újratermelésétől függ (főzés, szárítás, kilélegzés, takarítás). Ez borzasztó sok energiát pocsékol, mivel semmilyen formában nincs hővisszanyerés.
A másik probléma, hogy mi alapján vezérled? Páratartalom? Ezt nem találtam a cikkben. De óvatosan bánj ezzel, nehogy túl száraz legyen a levegő, mert az már az egészségre is ártalmas. Kb 45-40% alatt már torokszárazság, légúti fertőzések könnyebb megtapadása jelentkezhet.
És még egy probléma: ha állandó a szellőztetés, nagyobb a légcsere, több szennyezőanyag is jut a lakásba, ami a vastag porlerakódás mellett szintén az egészségre ártalmas lehet, de ez nagyban függ a lakás elhelyezkedésétől, mert a város közepén ez fokozott veszély, de falun nem feltétlen, kivéve ha a szomszéd műanyaggal tüzel. Ezért szoktak minden szellőztető gépbe akár két szűrőt is alkalmazni, amiket tisztítani is kell időközönként.
Hogy mi a jó megoldás? Fokozottan záródó ablakoknál a falra is hőszigetelést tenni. Nem véletlen szokták ezt a panelokon kívül mindenhol egyszerre alkalmazni (ablakcsere, hőszigetelés) Paneloknál ez azért nem jelentkezik így, mivel ott folyamatos a filtráció (huzat, légcsere), és ott is általában elég száraz a levegő, sokszor már egészségtelenül.
Ha bármiben segíthetek, kérdezz nyugodtan!

(#74) BlacKSouL válasza Dany007 (#68) üzenetére


BlacKSouL
addikt

"Tapasztalataim és a mérések alapján minél kisebb a külső hőmérséklet annál nagyobb bent a páralecsapódás."

A levegő vízmegtartó képessége a hőmérséklet növekedésével nő. A meleg levegő több, a hideg kevesebb nedvességet tud magában tartani. A harmatpont az a hőmérséklet, amelyen az adott nedvességtartalmú levegő nem tud több nedvességet magában tartani. Ha a levegő bármely, a harmatpontja alatti hőmérsékletű tárggyal érintkezik, ott a nedvességtartalmát a harmatpont elérésekor elkezdi leadni. Ha ez a hideg tárgy egy kilincs, egy fal, egy hőhíd, akkor azokon. Például: Ha egy 23°C-os telített levegő harmatpontja 15°C, akkor egy <=15°C-os falon már lecsapódik belőle a nedvesség.
Természetben ez a harmat :) Ha a fű, a beton, a háztető hőmérséklete a kinti levegő harmatpontja alá esik, akkor rajta a kinti levegő nedvessége kicsapódik.
És ezért a téli kinti hideg levegő igen száraz, mert az alacsony hőmérsékletre hűlés során már leadta nedvességtartalma jó részét, tereptárgyakon, eső/hó formájában. Ha ezt beszellőztetjük a lakásba, akkor a kinti száraz hideg levegő veszi át a benti nedves meleg helyét. Ahogy bent felmelegszik, megnő a nedvességfelvevő képessége, és elkezdi elvonni a szoba tárgyainak, falainak nedvességtartalmát.
Ha télen hideg időben hirtelen kinyitjuk az ablakot, ezért dől kifelé a pára: hirtelen lehűlve leadja víztartalmának jó részét. A lehelet is ilyen télen, lehűlve leadja a víztartalma jó részét.

Tehát ha a kinti levegő hőmérséklete csökken, akkor a fal, ablak, hőhidak és más egyéb kintről benyúló tárgyak hőmérséklete is csökken, ezért nagyobb eséllyel kerülnek a benti levegő harmatponti hőmérséklete alá. Ezért tűnik úgy, hogy hatványozottabb a párásodás. Melegebb időben ugyanaz a levegő nem okoz párásodást, mert semmilyen tárgy nem hűl a harmatpont alá, így a levegő magában tartja a nedvességet. Hazaéréskor emelkedik a lehelettől, izzadástól a páratartalom, de nem nő a hőmérséklet, ezért fokozódik a lecsapódás, mivel emelkedik a benti levegő harmatpontja. Vagyis a hőmérséklet csökkenése (akár lokálisan a tárgyakon), és a nedvességtartalom növekedése is külön külön emeli a harmatpontot, azaz a páralecsapódás esélyét, együtt pedig még jobban.

A hőérzet még ami érdekes, két azonos hőmérsékletű levegő közül azt érezzük hidegebbnek, amelynek alacsony a nedvességtartalma, mert ott intenzívebb a test párolgása, és a vele járó hőelvonás. Páradús telített levegő lehet hidegebb is, mégis melegebbnek érezzük.

[Aztán ha nem 3 órán át kéne írnom egy hozzászólást, nem előznének meg a szakmabeliek :) ]

[ Szerkesztve ]

Aláírás (nem kötelező megadni)

(#75) turbuczn válasza BlacKSouL (#74) üzenetére


turbuczn
tag

Kolléga, szakszerű megfogalmazás! :)
A hőérzethez még annyit hozzáfűznék, hogy a hősugárzás miatt a hőszigeteletlen, tehát hideg felületekkel körülvett helyiségben sokkal alacsonyabbnak érezzük ugyanazt a hőmérsékletet, mint egy jól lehőszigetelt, melegebb felületekkel körülvett helyiségben.

(#76) BlacKSouL válasza turbuczn (#75) üzenetére


BlacKSouL
addikt

Azért mégis a legszebb dolog nyáron a szoba meleg levegőjének vízgőztartalmát a benne lévő folyadék által harmatpontja alá hűtött söröskorsó falán lecsurranva megpillantani ;]

Aláírás (nem kötelező megadni)

(#77) turbuczn válasza BlacKSouL (#76) üzenetére


turbuczn
tag

Nekem jobb az abszorpciós hűtőgép által lehűtött hűtődobozban tartott sörösüveg tartalmát olyankor legurítani! :D

(#78) caprine válasza Lomha 8V (#3) üzenetére


caprine
aktív tag

Így van, nekem is van az egy kis párásodás, de ez azóta van mióta kicseréltem az ablakokat. sokan mondják, hoz ez némiképpen a műanyag ablakok hátulütője, és hogy a fa ablakok valamilyen mértékben de lélegeznek kifelé. anyámék nem is voltak hajlandóak a sajátjukat műanyagra cserélni, csak fára.

A leírás jó, gondolkodom is rajta erősen, a konyhába lehet meg is csinálom. :R

Ha saját szívedben nem találsz békét, nem fogod azt megtalálni a világon sehol. (SCKG)

(#79) kelly416 válasza turbuczn (#73) üzenetére


kelly416
veterán

Én sajnos látok nap mint nap olyan óvodát, amit asszem három éve adtak át (az már ugye az említett 2006 után van kicsivel), és a következőket tudom róla. Egy ismerősöm építőanyag nagykerben dolgozik, az Ő elmondása az alapja annak, amit írok most. Félkész állapotban látta kívülről, de egyből mondta a "hőszigetelés" típusát, azt is, hogy ezt külsőleg szokták alkalmazni, ott is legalább kétszer ilyen vastagon, a nyílászárók áthidalóinak hiányát is egyből felemlegette, mint ahogyan azt is, hogy azok a nyílászárók nem szabványosak és nem felelnek meg az akkori előírásoknak. A külső szigetelést én is láttam, hogy nincs, de még a burkolat is gyenge minőségű valami, ami tutira beigazolódott, mert az átadás óta már több helyen omlik, olyan helyeken, ahol gyerekek a közelébe sem férnek. Azt is átadták/átvették, ma is üzemel. Sajna így, 32 évesen is azt kell mondjam, már megtapasztaltam többször, több ízben, hogy az egy dolog, amit előírnak a szabványok, törvények, miegyebek, az meg teljesen más, hogy mit vesznek át és hagynak jóvá a "szakértő", jól megfizetett átvevő/aláíró emberek.
Ez is olyan, hogy Magyarországon mindenki kék, csak vannak világos és sötét kékek is. Mint a rend éber őrei, a városi terepjárósok, a villanybiciklisek, a sportmotorosok (hogy véletlenül se említsek egyetlen politikai csoportot, rasszt, vagy bármit ami alapján még simán lehetne szemezgetni), és végeláthatatlanul lehetne sorolni, akikre bizonyos szabályok nem vonatkoznak a mindennapi életben.

(#80) Stauffenberg válasza caprine (#78) üzenetére


Stauffenberg
nagyúr

Ha csak ezen múlik a műanyag nyílászárókon is szokott lenni általában egy résnyire nyitható szellőztető állás. Nem bukóra nyitás, hanem éppen egy kicsi résen át cserélődik valamilyen mértékben a levegő. Túl sok párával nem tud megbirkózni, de nem gondolom, hogy a fa ablakok ennél jobban lélegeznének.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.