Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) mpierre válasza anjani182 (#93) üzenetére


mpierre
veterán

Eps lappal valóban az. Amennyiben ezt kalcium szilikát lappal oldja, oldaná meg akkor lehet jó is, de méretezni kell. A rétegvastagság pedig 1 cm körüli.
Régebben olyan lakásban laktunk, ahol a falak számított hővezetési tényezője 1,67 W/m2K volt. (Ún. sztahanov fal). A fent említett lappal tudtam volna ~1,25w/m2K-re hozni ezt az értéket. Ez kb 2°C falfelületi hőmérséklet emelkedést hozott volna, de a fagyhatár 4cm-rel beljebb került volna a szerkezetben. Mindent összevetve nem érte volna meg. Még úgyse, hogy a téli időszakban 20-25.000 Ft-s gázszámlánk volt egy 40m2-s kecóban.

Silentfrog: Sajnos így a falazat hőakkumulátor voltát vesztette el. Nincs hőtároló tömeg, ami nem rossz, ha akad, de erről is megoszlanak a vélemények.

csabyka666: Ezt látatlanba nagy botorság lenne "leszakérteni".

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#102) modd3r


modd3r
őstag

Szép munka, gratulálok!

(#103) BlacKSouL válasza csabyka666 (#98) üzenetére


BlacKSouL
addikt

"A páratartalom 65% körül mozog, olvasataim alapján ez normális, 5 fok külső hőmérséklet alatt az ablakokon mégis folyik a pára. Szerintem nem a belső páratartalom magas, hanem a hő szökik el valahogy."

Azt mondom, hogy azért az már elég magas, páralecsapódás szempontjából meg különösen.
Az ideális valahol 45-55 között lenne, de a 40-60-at szokták hivatalosan megadni. Tapasztalataim szerint 60% fölött már a jó minőségű műanyag ablakok tokozása környékén is megjelenik a nedvesedés, ha 0°C körül van a kinti hőmérséklet. És 65%-nál már érezni a levegőben a nyirkosságot, az ember orra pedig a nedves, "pállott" levegőt érzi.

A 65% esetén már olyan magas hőmérsékleten van a benti telített levegő harmatpontja, hogy a kinti 5°C esetén a hőhíd-szerű tárgyak a szobában simán lehűlnek arra a szintre, és rajtuk le fog csapódni a nedvesség.

Valamikor valahol láttam olyan megoldást, de ezt nem javasolnám senkinek, mert nem lakótérben volt, hogy nagyobb méretű fémtárgy direktben át volt vezetve a falon magasan, a belső oldalon egy rácsos szerkezetben végződött, és a rács alatt egy gyűjtőtálca gyűjtötte és vezette el a vizet. Ugyanis a kintről belógó fémszerkezeten lecsapódott a pára, és a lecsepegő kivezetett víz nem párolgott vissza a szobába. Viszont eszetlen mennyiségű hővesztést okozhat, hiszen a kinti hideget is bevezetjük ezzel(pontosabban a benti meleget ki)

Aláírás (nem kötelező megadni)

(#104) creation


creation
senior tag

Szép munka!

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#105) csabyka666 válasza mpierre (#101) üzenetére


csabyka666
addikt

Igen, nem is azt kértem, hogy mondjatok rá konkrét megoldást, elég lenne csak ötleteket, hátha valamire én nem gondoltam. :)

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#106) csabyka666 válasza BlacKSouL (#103) üzenetére


csabyka666
addikt

Lehet igazad van, és tényleg magas ez a 65%. A problémét - így belegondolva - lehet a külső pára is súlyosbítja nálunk, mert van ennek a Sencor készüléknek egy rádiós külső mérője, és amikor a házban 65% a pára (télen), kinn akkor se megy 55% alá, szóval legjobb esetben is 55%-ra tudnám levinni a belső párát, de jó kérdés, mire lenne az elég...

A pállott levegő az sajnos megvan, sőt, az ágyamon akkor lehet igazán érezni a dohosságot, amikor tavasszal kiviszem a betétet, és egy kicsit megsüti a nap. Nem tudom, mi lenne a megoldás. Nyilván a páramentesítő a legegyszerűbb (nem kell rombolni, "csak" megvenni), mert a fogyasztása nem is nagyon érdekelne, napi 8 órában 400W-on kerülne mondjuk 150 forintba, de cserébe egy kis meleget is adna, sokkal inkább a hangja miatt bajos, kb 10 perc alatt megőrülnék tőle. :W

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#107) turbuczn válasza Dany007 (#89) üzenetére


turbuczn
tag

"Halvány gondolatként felmerült a kültérrel közvetlenül érintkező falak belső szigetelése."

Ezt gyorsan felejtsd el, mert ha a falat belső oldalán szigeteled, akkor a fal belső oldalát hőszigeteled el a melegtől, így az még hidegebb lesz, és a hőszigetelés, és a fal között alakul ki páralecsapódás, aminek esélye nincs ott felszáradni, ezért ott intenzíven penészedni fog a fal. A hőszigetelés csak kívülről ajánlott.
(van egy különleges belső hőszigetelő anyag, ami a télen keletkezett párát fel tudja szívni, és az nyáron leadja, de az sem ajánlott kategória)

(#108) mpierre válasza csabyka666 (#105) üzenetére


mpierre
veterán

Ötletek? Az rengeteg van.
Családi ház? Ha igen, akkor:
- Aljzat alatti hőszigetelés van?
- Vízszigetelés, lábazati szigetelés ép, van?
- Födém a lehűlő oldalról le van szigetelve?
- Kávára befordul a homlokzati hőszigetelés? Milyen vastagságban? Párkányra?

Amúgy minél alacsonyabb a levegő hőmérséklete, annál kevesebb párát tud magában tartani. Tehát felfűtöd a házad. Van bent 65% pára 20°C-n, de kikapcsolod a fűtést és a ház elkezd lehűlni. Az a 65% 17°C-n már lehet akár 70-75% is (ezt az értéket most rámondtam, nem ellenőriztem). És így tovább. Elég egy kisebb lehűlő felület és máris megvan a harmatpont.
A kinti 55% pára télen az adott hőmérséklet mellett van. Ha azt a levegőt felfűtöd 20°C-ra, akkor esetleg lesz benne 20% pára, ha nincs utánpótlása.

Még egy dolog. A hőszigetelt üvegtáblák közötti inert gáz, max az első 2-3 évben van ott. Most már levegő van helyette.

[ Szerkesztve ]

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#109) csabyka666 válasza mpierre (#108) üzenetére


csabyka666
addikt

Családi ház. Aljzat alatti hőszigetelés - úgyérted a föld alatt? Ott nincs, csak vízszigetelés. Sajnos nem mindenhol ép, mert amikor épült, boldog boldogtalan szigetelte, "mert ahhoz mindenki ért", pár helyen vizesedik a pince faja, de nem vészes mértékben.
Födém nincs szigetelve, beton a padlás, ez gondolom kikapja rendesen a hőt. Tervben van lyukacsos kartonpapírral + fóliával, azt hallottam, ez jó kombó ilyen célra.
Kávára befordul a homlokzati hőszigetelés? Fogalmam sincs, körbe van szigetelve jóég tudja, milyen vastag hungarocellel.

Amit írtál, abban lehet valami, mert ahogy írtam is: amíg megy a fűtés, addig nincs párásodás, max nagyon hidegben, ilyen párszor volt talán, a -20 fok körüli éjszakákra gondolok.

Ja, hogy ez a gáz elment a táblák közül. Ez is sanszos, főleg ennyi év távlatából, mert az üveg is rendesen hideg. :(((

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#110) csongi


csongi
veterán

Még egy dolog. A hőszigetelt üvegtáblák közötti inert gáz, max az első 2-3 évben van ott. Most már levegő van helyette.
Ha táblák között nincs gáz akkor hova lesz?
Ha levegő kerül a helyére, akkor honnan? Ha bekerül akkor párás lesz a két üveg között.

(#111) .DLL


.DLL
veterán

Gratulálok a sikeres megoldáshoz és a cikkhez is, rendkívül izgalmas volt, nagyon jól felépített dramaturgiailag. :D Nektek átélni már kevésbé lehetett élvezet. :((( Előző házunkban nálunk is rezidens volt a penész (kellően régi is volt ahhoz, hogy a sima vizesedésen már túllépjen) szóval köröm-rágva olvastam az első fejezeteket...
Felháborítóak ezek a mai újépítésű házak amikből mindent kispóroltak, anyagot és szakértelmet egyaránt.

Nagyon jó ez a venti, a cél-ventilátorok gyártói kicsit le vannak maradva...

A csapóajtó mikor van(lesz) zárva?
Lehetne azt is automatizálni pl. egy megfelelő erősségű RC szervót használva.

[ Szerkesztve ]

(P.H.)

(#112) DopeBob válasza mpierre (#108) üzenetére


DopeBob
addikt

a gáz dolog nem biztos hogy így van. Olvastam egy német tanulmányt (keresem még) 10 éves internorm ablakokat vizsgáltak, pont emiatt, de még tudták hozni a gyári hőátbocsátási tényezőket.

Más: ez a venti valami eszméletlen. 1.2W-os fogyasztás, és 120m3/h légszállítás? :Y többször megnéztem már, de nem akarom elhinni :D

[ Szerkesztve ]

MZ/X

(#113) DopeBob válasza DopeBob (#112) üzenetére


DopeBob
addikt

közben megnéztem egy tesztet, tényleg nem 121... itt 132-t mértek :Y

[link]

MZ/X

(#114) lacam


lacam
aktív tag

Sziasztok,

Nálunk is "para" helyzet volt/van.

Megvásároltuk a falusi felújítandó családi házat.....újítjuk, szépítjük, fal glettelés, festés sötöbö...aztán költözés. A penész pár héten belül érkezett.. Beszereztünk egy pára-mérőt. 87% körül mutaott.. Ijedezés, ablaknyitás....de nemnagyon megy lejebb. Vásároltunk egy (mivel itt is itt a Midea, ezért leírom) Sinclair gyártmányú páramentesítő készüléket. Napokig folyamatosan ment, és 6-7 óránként öntöttem ki belőle a tartály (ha jól tudom több mint 4 liter) vizet.

Majd normalizálódni látszott a helyzet...mostmárcsak 60% körüli páratartalmat mértünk. Az utóbbi pár hétben ismét furcsa dolgok történtek, már megint kiakadt a páratartalommérő, ma reggel is 80%-ot mértünk. A gépet nem akarom már nagyon járatni, mert a 300W feletti teljesítménye, nagyon meglátszik a pénztárcánkon...az ablak folyamatosan nyitva, 5-8%nál nem lesz kevesebb a benn uralkodó páratartalom. A gép beindítása után 1 órával 10-15%-kal kevesebbet mérünk. De nem lehet megoldás a folyamatos párátlanító gép jártatás.

Nagyon tetszik ez a ventillátoros megoldás, de nem vagyok ilyen vállalkozókedvű, nem akarok lukat ütni a falon :D ....de más megoldás gonodolom nem létezik. Tavaly lett kicserélve minden nyílászáró. Eddíg kordában tudtuk tartani a vizet...de már megint arra kell kelnünk, hogy a macska körbenyalja a párkányt (felissza a lecsapódott párát :D ) annyi a víz az ablakon. (A WC helységet nem is említem (ott nincs fűtés), a tartály nem csak belül vizes....a tartályban lévő hideg víz miatt kicsapódik a pára, és kellemesen elzöldíti a kerámia mögötti területet is.) :Y
Fűtésrendszer már nem tudom megbojgatni...talán csak egy elektromos fűtőtesttel tudnám rendberakni annak a helységnek a klímáját...de egy ilyen készülék nemoccsó. :U

Szóval vannak bajok...

(#115) turbuczn válasza DopeBob (#113) üzenetére


turbuczn
tag

Ez több paramétertől is függ, nem használhatóak ezek a számok ebben az esetben. Gondolj csak bele, ha egy zárt térbe fújsz be levegőt, akkor a nyomásviszonyok hogyan alakulnak.

(#116) turbuczn válasza lacam (#114) üzenetére


turbuczn
tag

A ház hőszigetelése megtörtént az ablakcserével? Milyen típusú ablakok lettek betéve? Hány gumitömítést látsz az ablak széleken?

(#117) tothmaxy182


tothmaxy182
őstag

Üdv! Nagyon jó cikk!
Szüleimnél is komoly párásodás volt sokáig. Penészesedés, vizes ablakok, ha jól emlékszem általában 80-90%-os volt a páratartalom.
Szigetelt, kétszintes családi házban laknak. Apám úgy oldotta meg, hogy kibontotta az egyik, használaton kívüli kéményt, amelyik pont a konyhát és a szobát elválasztó fal mellett volt. Bontott rá egy nyílást a konyha felől és bontott egy másikat a szoba felől is. Azóta semmi pára! Gondolom (mivel kéményről van szó) a ház tetején lévő huzat (ugye ami normál esetben az égésterméket is kivinné a kéményen keresztül) kiszippantja a párás levegőt a házból. Azóta gyakorlatilag állandó 50%-os páratartalom van, télen-nyáron! Penész teljesen eltűnt.
Talán ez is egy megfontolandó alternatíva családi házban lakóknak!

Minden szavam magánvélemény!

(#118) turbuczn válasza turbuczn (#116) üzenetére


turbuczn
tag

Manapság kaphatóak olyan nyílászárók, amelyek 3 rétegű üvegből állnak, valamint a gumitömítés is 3 csíkban végigfut a nyíló felületen. Ezek az ablakok majdhogynem 0 természetes szellőzést tesznek lehetővé, ezzel szinte hermetikusan elzárva a lakás levegőjét.
Ilyenkor természetesen szükséges a falak hőszigetelése, a hőhidak problémáinak megoldásával, a padlásfödém fokozott hőszigetelése, és a pincefödém felé is rendesen szigetelni kell.
Ezzel elkerültük a hideg felületeket.
DEEE!
Ilyenkor problémát jelent a benti levegő minősége: az összes pára bent marad, a bűzzel együtt.
Ennek elkerülése érdekében az épületgépész tervezőnek gondolnia kell a lakás szellőzéséről, ami több pontból áll, és több lehetőség is adott.
Mindenképpen szükséges a konyha szellőztetése, amit konyhai "szagelszívóval" lehet a legegyszerűbben megoldani, és az ablakra felszerelt légáteresztővel friss levegőhöz juttatni. A konyhai elszívó pont elegendő depressziót (negatív nyomást, "vákuumot") képez, ami a légáteresztőnek kell.
A fürdőszobát is fokozottan szellőztetni kell, amit fürdőszobai elszívórendszerrel lehet megoldani, vagy fali elszívó ventilátorral, amit valahová kicsövezünk, vagy a padlásra helyezünk el egy kis elszívót, hangcsillapító, és a fürdőbe becsövezzük, így a zaj sem probléma. Ezt pedig a fürdőszobai villanykapcsolóval, és késleltetéssel vezéreljük. A légpótlást szintén a konyhában ablakra elhelyezett légáteresztővel oldjuk meg, amit kiegészítünk a fürdőszobai ajtóra kivágott ráccsal, így a levegőnek egyenes útja lesz egészen a konyhától a fürdőig.
Még fontos a ruhák szárításának helyét is megfelelően szellőztetni, de erre akár manuálisan is van lehetőségünk, ablaknyitással, szárításkor pár óránként a helyiséglevegő kicserélésével.
Ezen kívül ha bármilyen nagyobb páraképződés van (rengeteg szobanövény, sok vizipipázás, stb.), ott is megoldást kell találni a pára elvezetésére.

Egy korszerűbb, és sokkal drágább megoldás az egész lakás szellőztetése rekuperátorral.
Ez egy nagyobb bőröndnyi gép, melyet a lakásba be kell csövezni, annak minden helyiségébe elvezetni. Ennek előnye a hővisszanyerés, valamint az egyenletes szellőztetés, ami mellett ablakot már nem is kell nyitni.
Ennek ára 1-1,5 millió forint. Ez már tervezést és komoly kivitelezést is igényel.

Ha ezeket rendesen kivitelezzük, és karbantartjuk, akkor a páraképződés is féken tartható még egy fokozottan záró nyílászárókkal felszerelt lakásban is.

Ennek ellenére, nem tudom kellőképpen hangsúlyozni, hogy az ablakcserével együtt, a ház külső levegővel érintkező felületeit elengedhetetlen hőszigetelni!

Lehet erről írnom kéne egy cikket!

(#119) zoo8800 válasza turbuczn (#118) üzenetére


zoo8800
veterán

Lehet erről írnom kéne egy cikket!

Hajrá, egy olvasód tuti lesz :)

rip and tear, until it is done

(#120) lacam válasza turbuczn (#116) üzenetére


lacam
aktív tag

Sem külső, sem belső hőszigetelés nincs (az ablakcsere lenullázta a budget-t.)

Ha emlékeim nem csalnak (most épp nagyon dolgozom, nem otthon vagyok) talán csak 1 gumitömítés van...amúgy nagyon jól teszi a dolgát, a meleget szépen benn tartja - és a levegőt is :D - a keretbe NINCS beépítve passzív páraelvezető cucc (vagy mi annak a böcsületes neve)

(#121) mpierre válasza csongi (#110) üzenetére


mpierre
veterán

"Termoüveg" gyártástechnológia függvénye. A szelepes töltésű ablakok mind ilyenek. A két üvegtábla közti párásodás esetén pedig tuti, hogy ott nincs inert gáz. Szerk.: Kimaradt a páramentesítő. Az is van a két üvegtábla közt.

DopeBob: Ott van a lényeg, német Internorm ablakok.

[ Szerkesztve ]

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#122) D1Rect válasza turbuczn (#118) üzenetére


D1Rect
félisten

"Lehet erről írnom kéne egy cikket!"

Szerintem lenne rá érdeklődés.

(#123) csabyka666


csabyka666
addikt

Ha már szóba került a belső szigetelés... Én erről azt hallottam (és egyet is értek vele), hogy ez egy nagyon rossz megoldás! Méghozzá azért, mert a falakat így nem lehet felfűteni, tehát a meleget sem adják vissza.
Előnye persze, hogy nagyon hamar felfűthető a légtér, de ez ugyanilyen gyorsan vissza is hűl, mert hiszen nincs, ami elnyelje, és visszaadja a hőt.

Vagy rosszul tudom?

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#124) DopeBob válasza csabyka666 (#123) üzenetére


DopeBob
addikt

Igen. Egy könnyűszerkezetes ház is pont így működik, mégsincs vele semmi gond.

A gond az, hogyha a harmatpont falon belülre kerül, ott kicsapódik a pára. Nem fűtöd a falat, külső hőmérsékletűre hül, egy idő után tönkre fog menni, szétfagy az egész.

MZ/X

(#125) mpierre válasza mpierre (#121) üzenetére


mpierre
veterán

Na összefoglalva, mert rohangászva nehéz korrektül megfogalmazni.

A termoüveget régebben szelepes töltéssel nyomták fel nemes, inert gázzal. Ezek a szelepek hajlamosak voltak kinyiffanni. A 2000-s évek legelején még előfordult ez a gyártás. Párásodni nem fog, amíg a távtartó alatt lévő páramentesítő működik. Így nem nagyon lehet kideríteni, hogy ott még inert gáz van vagy sem, csak mintavétellel.

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#126) turbuczn válasza csabyka666 (#123) üzenetére


turbuczn
tag

Jól tudod, nagyjából így működik, a hőérzet is jó lesz bent, csupán a fentebb említett probléma okoz fejtörést.

@DopeBob
Jól mondod, a könnyűszerkezetes háznál nincs ezzel probléma, ott nincs külső fal, amin lecsapódna a pára, mert ott kiszellőzik. De abban nincs igazad, hogy a hideg tönkretenné a falat, maximum a pára.

Tényleg kellene erről írni egy részletes cikket!

(#127) DopeBob válasza turbuczn (#126) üzenetére


DopeBob
addikt

de hát én is ezt írtam... a hideg és a pára együtt tönkreteszi a falat :U

MZ/X

(#128) turbuczn válasza DopeBob (#127) üzenetére


turbuczn
tag

Elnézést kérek akkor! :)

(#129) Samott válasza turbuczn (#118) üzenetére


Samott
addikt

"Ennek ellenére, nem tudom kellőképpen hangsúlyozni, hogy az ablakcserével együtt, a ház külső levegővel érintkező felületeit elengedhetetlen hőszigetelni!"

Nagyon igazad van, nalunk (80-as evekben epult csaladi haz) csak egy rovid ideig volt gond a parasodassal: amikor mar az ablakokat kicsereltuk, de meg nem kerult fel a 10 centis eps a kulso falakra. Akkor nehany sarokban megjelent a penesz, de a problema a szigeteles utan teljesen megszunt.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#130) DopeBob válasza turbuczn (#128) üzenetére


DopeBob
addikt

;)

Pár hete kaptunk építési engedélyt szóval nemrég kezdődik életem eddigi legnagyobb kalandja...

Érdekes, hogy nálunk a feleségem kezdetben ellenezte a szellőztetőt, (pedig én úgy számolom, hogy ha csöveket megcsinálom én, akkor kb 500e-ft-ból kijön), de most voltunk ismerősöknél új építésű házban, meggondolta magát... 3 éves ház kb, párás dohos levegő, azt mondta szabályosan rosszult volt bent. Hát mondom, ja, nem véletlenül mondja mindenki, hogy jól szigetelt házba már alapnak kellene, hogy legyen egy szellőztető rendszer :K

MZ/X

(#131) turbuczn válasza DopeBob (#130) üzenetére


turbuczn
tag

Fontos a jó tervezés. Ha szakember nélkül látsz hozzá, akkor alaposan olvass utána!

(#132) DopeBob válasza turbuczn (#131) üzenetére


DopeBob
addikt

Persze, légtechnikai terv lesz mindenképpen, de egyszerű a ház. Ha a gyártó nem csinálja majd meg, akkor is megvan pár 10e Ft-ból, annyit megér.

Amire eddig jutottam: minden gyártó árulja a saját csöveit osztóit arany áron... töredék áron be lehet szerezni hasonló minőségűt pl Lindabtól. Nem tudtam, hogy ott is van ilyen, de van, olcsó, légzárásra meg szabványos jelölések vannak, úgyhogy nem lehet vele gond. Kb 100e az anyag a mi házunk esetében.

Gépek szintén... a "felkapott" márkák nem ritkán milliós tételek, de mondjuk egy Mitshubisi, már 300e-ft-ért beszerezhető. :K

MZ/X

(#133) turbuczn válasza DopeBob (#132) üzenetére


turbuczn
tag

A lindab termékei jók, esetleg még a Trox gyártó környékén is körülnézhetsz. Egyébként csinálhatod horganyzott spirálkorcolt acélból, vagy műanyagból is.
Nem nagy a ház, de kell elszívás, befúvás, és ezeket úgy kell elhelyezni, hogy átöblítsék a teret. Ezen kívül, a rendszernek van egy nyomásviszonyi logikája is, aminek alapja, hogy a géphez közelebbi pontokon több levegő áramlik ki, mint a távolabbikon, hiszen súrlódási ellenállás kisebb a közelebbi pontig. Elszívásnál ugyanez, hogy a közelebbi pontokon többet szív el. Ezt úgy lehet megoldani, hogy a legtávolabbi pontok kivételével, mindenhol valamivel fékezni kell a levegőt, ezzel beszabályozod, ezeket pedig pillangószelepekkel, szabályzó szelepekkel éred el, vagy olyan kifúvó, elszívó rácsokat alkalmazol, amihez veszel szabályzóelemet is, és amivel tudod fojtani a levegő áramlást a közelebbi pontokon.

Az olcsóbb gépeknél figyelni kell arra, hogy milyen minőségű anyagból készül a hőcserélő, milyen szűrőt, és mennyit használnak, van-e fagyvédelem benne, ami nem engedi a hőcserélőt jegesedni, és még sorolhatnám.

Ezért kell a tervező, a hozzáértő. Rengeteg mindent figyelembe kell venni, nem véletlen diplomás szakma a miénk. Ez ugyanolyan, hogy az informatikusnak nem kell a linuxhoz grafikus felület, de én anélkül egy programot sem tudnék elindítani.

(#134) Snoop-y válasza ncc1701 (#6) üzenetére


Snoop-y
veterán

Majd egyszer latogass el angolhonba es nezzel korul. Sirni fogsz a ketretegu ablakaid utan ;]

Aminek itt ajtaja van azt mar haznak hivjak. Ha van rajta valami nyithato res azt meg ablaknak.
Ha modern a lakas ( par eve epult ) akkor mar specialis double glazed hudefaszakvagyunk ablakokkal reklamozzak. Kb olyanok mint 20 eve a duplauveges panel ablakok ( nyilo/buko ) csak ezek mar ujkorukban sem zarnak rendesen es a szigetelesuk nulla valamint fele akkorak mint egy normal ablak hjam es kifele nyilnak nehogymar a paraszt le tudja tisztitani kivulrol...

New level... Advertising has us chasing cars and clothes, working jobs we hate so we can buy shit we don’t need

(#135) Levente75 válasza Snoop-y (#134) üzenetére


Levente75
aktív tag

:C :C :C

Annyit igyááá, ha lepereg életed filmje előtted, akkor ne tudd eldönteni, hogy az akció film, vagy pornó film! - Huawei Mate9 - Galaxy Tab S6 - P30 Pro

(#136) .DLL válasza Snoop-y (#134) üzenetére


.DLL
veterán

"kifele nyílnak" :D
Zseniális, én ezeket sosem értettem. Utcán meg fejbe veri az embert.
Ja várj... Angliában minden ellenkező irányba van :DDD

[ Szerkesztve ]

(P.H.)

(#137) blueMerle válasza Snoop-y (#134) üzenetére


blueMerle
veterán

Pontosan, ezt volt szerencsém nekem is személyesen megtapasztalni. Az eső csorgott be az ablak alatt!!!, szóvátettem majd néztek rám hülyén hogy hát miért nem teszek oda törülközőt? Mondom WTF?!

(#138) .DLL válasza Snoop-y (#134) üzenetére


.DLL
veterán

(#139) Levente75 válasza .DLL (#138) üzenetére


Levente75
aktív tag

Alváshoz beteszem :-D 5 órás videjóóó :Y :C :C :C

Annyit igyááá, ha lepereg életed filmje előtted, akkor ne tudd eldönteni, hogy az akció film, vagy pornó film! - Huawei Mate9 - Galaxy Tab S6 - P30 Pro

(#140) person


person
senior tag

Dany007 Pontosan ebben a cipőben járunk mi is, jókat bólogattam a cikk olvasása közben. Mondjuk én a tablettás megoldást eleve ki sem próbáltam :) viszont pontosan ilyen páramentesítő dübörög nálunk is 2-3 éve. És pontosan azóta fontolgatom egy hasonló rendszer kiépítését mióta meghallottam a hangját. :) Igaz én a gázkazán miatt nem szívesen erőltetem. Nálunk a gyerek miatt megnőtt mosások/szárogatások rontottak sokat a helyzeten amikor már muszáj volt megoldást keresnünk.

[ Szerkesztve ]

(#141) Doze


Doze
aktív tag

Egyet nem értek: 2000 után épült házak, a tervek általában jók szoktak lenni. Hogy a fenébe lehet ezt így megépíteni? Az arcom leesik komolyan, nem vagyok egy energetikus, meg épületgépész. De ha valaminél akarják tartani az A+, A, B de már akár D minősítést, ott szigetelni kell, ahol meg szigetelnek oda szellőzés kell. Mert különben kb olyan mintha a fejeden nejlonszatyor lenne.

Nem is tudom ezek az építési vállalkozók mit gondolnak?!

A hőhidakat meg inkább meg sem említem, biztos gondosan "kivételezték".

Hatalmas kummantások vannak, persze a szabályzás is kicsit irreleváns, de akkor is a legnagyobb maffia az építőipar.

21. század van, de a házgyári lakásom (attól eltekintve hogy az épületgépészet elavult), nem igazán képvisel alacsonyabb színvonalt... az már 50 év távlatból is jól látszódott, mikor szedtem fel a parkettát, és raktam le újból, a falak mellett volt csak szurok, a többit elvitte a cica, ma ugyan ez van, csak meg sem veszik :(((

Azért akik ezeket a lakásokat/házakat építik, még egy multihoz sem engednék be kivitelezőnek, egy auditálásról meg ne is beszéljünk :DDD

Bár így is van kivétel, a legszebb emlékem: nyomástartó csövek szerelése. Slattyogok, látom egy szakadt fogatlan C-t 50 éves 100A-es Hetrával [link] hegeszteni. Már nem emlékszem milyen nyomásra kellett hegesztenie, de olyan szép taknyolást még nem láttam, a salak talán még össze is fogta a csövet. Gondolom aranyfokozatú minősítése volt.

Kérdezem a vállalkozót: Jó lesz az főnök, ne aggódjál. Másnap helló volt nekik.

[ Szerkesztve ]

(#142) e-newsee


e-newsee
addikt

A 10mm-es lap azért csak 9,5, mert valójában coll-os skálából ered. Jelen esetben 3/8". Sajna ezek a lapanyagok mind ilyenek. Én is szívtam meg anno sima bútorlappal, mikor hangfalat csináltam. Mindenki csak „huszas” bútorlapnak emlegette, én úgy tizenöt éves fejjel elhittem, aztán az előlap meg lötyögött, mint a te ventid. :) Merthogy a lap valójában csak 19 mm-es (3/4"-os).
Nem azért írom, hogy kötekedjek, eszemben sincs, csak észnél kell lenni, mert a kőműves, ács, asztalos, bádogos, stb. szakmák alapanyagai szinte mind coll-os méretűek. Egy ilyen cuccnál kevésbé jön ki, de aki mondjuk maga akar egyedi bútort összerakni, az nagyon el tudja számolni magát.
Amúgy tetszik a leírás, különösen a „látványtervek”. Nagyban segítik a megértést egy laikus számára. Végre nem egy PC házépítős bejegyzés. :)

"Csak egy olyan töltött édesség van, ami megoldja az élet problémáit, és az az Oreo." /Sheldon Cooper/

(#143) M_AND_Ms


M_AND_Ms
addikt

"Panelből költöztünk, ahol csukott ablakon keresztül is képes volt befújni a szél"
érdekes én is panelban lakom és mégsem fúj be csukot ablakon keresztül a szél.

Szóval, megint a rossz általánosítás. Az, hogy csukott ablakon keresztül befúj a szél, nem a panellakás tulajdonsága, hanem a rossz nyílászáróé. Olyan meg előfordulhat bármilyen építési technológiával épült épületben, legyen az panel, tégla, vályog, vagy fa. Sőt azt sem mondhatjuk, hogy a soklakásos ún. blokkházak jellemzője, hanem lehet a kis falusi, vagy külváros sorházaké is, stb.

Azt tisztázhatjuk ugye, hogy párásodást nem hideg falak és a csak kétrétegű ablak okozza. Ezektől nem nő a pára beltérben. Ezek csak annyit okoznak, hogy lecsapódik a hideg felületükön a pára. Sajnos, egy rosszul megtervezett házba sikerült költöznöd, ahol kénytelen vagy "gányolással" és "barkácsmunkával" megoldani a problémát. Az ilyenekért adtak anno, az Ezermester újság Ötletparádé rovatában 20 Ft-os vásárlási utalványt. De hát akkoriban nem volt más lehetőség ;)

[ Szerkesztve ]

Aki tejszínhabot szeretne, az inkább verje ki a fejéből!

(#144) D1Rect válasza M_AND_Ms (#143) üzenetére


D1Rect
félisten

Nem általánosított. ;)

(#145) Gravity1234


Gravity1234
tag

Tessek veluk felvenni a kapcsolatot, erre szakosodtak, de legalabb elolvasni a fontosabb hireket az oldalukon!
[link]

Egy atlagos (70nm koruli) lakasba (ha a felteteleknek megfelel) 120-140 ezer Ft korul kiepitheto a tokeletes megoldas, kb orok eletre.
G.

Olympus OMD-EM5 + Mzuiko 12-40 Pro 2,8

(#146) Doze válasza M_AND_Ms (#143) üzenetére


Doze
aktív tag

Alapból elég gagyik az ablakok minden panelban/házgyári lakásban. Nem igazán láttam minőségi ablakot, de még a pontos illesztés is ritka.

De úgy általában nem azért rosszak mert panel stb. A korabeli Házak sem voltak sokkal jobbak. Az ok ennél prózaibb: olcsó energiaárak, aprópénzért kifűtötték és senkit nem érdekelt azt, hogy a fele az utcára megy.

Laktam és is panelban nem egy évet, és ami a borzasztó: -20 fokban a fal 5 fokos, ha még szél is van?... már most fázok :DDD

Ui: akinek nem egyedi fűtésű a lakása, hanem távhős, csak az cserél ablakokat aki fázik. Én egy régi téglában lakok, távhős ez is, 100 éves fa ablakokkal. Pusztulok meg a melegtől télen. Van hogy ablakot is nyitok, mert betakarózva szakad rólam a víz. Ha kicserélem az ablakokat még melegebb lesz, és még fizetni sem fogok kevesebbet, mert szabályozni nem tudom. Max akkor érné meg ha mindenki a tömbben lecserélné az ablakokat, mert egy óra van csak a feljövő strangon.

(#147) turbuczn válasza Doze (#146) üzenetére


turbuczn
tag

Ellenpéldával tudok szolgálni, mivel én laktam olyan panelban, ahol fokozottan záró, műanyag ablakok voltak, és ott nem volt huzat.
A panellakásokban azért is jellemzőbb a huzathatás, mivel nagy épületről van szó, és mikor az egyik oldalát a szél fújja, a másik oldalon erős depresszió lép fel, így jóval nagyobb nyomáskülönbség alakul ki a ház egyik, és másik oldala között. Ilyenkor a lakások között is érezni a szelet.
Ha meleged van a távfűtéses lakásban, és nincs mód a radiátorok elzárására, akkor ajánlom a pléddel való letakarását, amivel 1-2 °C-ot tudsz csökkenteni a szoba hőmérsékletén. Nem épp precíz mérnöki megoldás, de egyszerűbb, mint meggyőzni a 20-40 lakástulajdonost, hogy fűtés korszerűsítsetek.
A költségek pedig így is csökkennek, hiszen ha a radiátor nem ad le annyi hőt, akkor az egész ház hőmennyiségmérője kevesebbet mutat, és a következő évben picit érezhetőbb lehet a számlákon. Naiv vagyok, tudom!

(#148) geucsa


geucsa
tag

Nagyon jó lett. Én is kipróbálom.
Szerintem azért nincs áthidaló az ablak fölött, mert beton födém van és nincs fal az ablak és a födém között.
Tehát teljesen értelmetlen lenne az áthidaló, hiszen nem tartana semmit..

(#149) M_AND_Ms válasza Doze (#146) üzenetére


M_AND_Ms
addikt

A válaszodból is látszik, nem a panel vs más technológiával épült ház, hanem a jól szigetelt ház vs. rosszul szigetelt ház a konklúzió.

A mi házunkat pályázatból beszigetelték (nem hungarocellel, hanem az annál némileg drágább, de nagyságrendekkel jobb kőzetgyapottal) és az összes ablakot is kicserélték (mindegyiken beépített kényszerszellőzővel), Egyedül így van értelme.
Ja és felszerelték a radiátorokra az egyedi szabályozás lehetőségét, hogy a melegebb vérűek se az utcát fűtsék, hanem el tudják zárni a fűtést, a hőfogadó meg kapott egy korszerű vezérlést.

Aki tejszínhabot szeretne, az inkább verje ki a fejéből!

(#150) turbuczn válasza M_AND_Ms (#149) üzenetére


turbuczn
tag

Na így kell felújítani egy társasházat! :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.