Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) tibcsiworld válasza Dany007 (#200) üzenetére


tibcsiworld
aktív tag

Szia.

Semmi baj! :) Én figyelőbe raktam, és türelmesen vártam. :)

Esetedben akkor értem. Gyakorlatilag a radiátoron van akkor hőfokszabályzó (termosztat, a szüleimnél is van, igaz csak számok vannak rajta, de a lényegen nem változtat), és automatice tartja a hőfokot. Így érthető, hogy nincs hőmérséklet csökkenés.

A számla az hogy jön ki? Mert ha központi, akkor gondolom a fogyasztása lakásonként van visszaosztva, és az összes lakás kap a ti fogyasztásotokból a számlájukba, így ott sem jelentős a különbség. Ha jól értelmezem!

Igazából családi háznál ha nincs durva szigetelés, ez jobban megmutatkozik. Ezért a kérdés nem csak Neked szólt, de a kolléga sem jár már ide, úgy látszik! :(
Azért egy nyitott kémény durva dolgot tud művelni!

nagyon csúcs, amit csináltál! :)

Gratulálok hozzá!

(#202) Dany007 válasza tibcsiworld (#201) üzenetére


Dany007
veterán

Üdv!

Ismét bocs a késői válaszért... :D De jobb később, mint soha.
A számla rész azért nem teljesen úgy van. Mert központinak központi valóban, de házközponti és minden lakásnál van "hőmennyiségmérő" a bejövő / elosztó ágaknál a lakásban (tehát nem a radiátoron). Ezt minden évben leolvassák és a fogyasztott mennyiség alapján számolják ki a következő éves havi díjat.
Mi most olyan 8-10 ezer forint körül fizetünk havonta fűtést (nem tudom fejből az ideit, de 10-nél biztos nem több),de ezt télen-nyáron minden hónapban. 48m2-es a lakás.
Egyébként mindentől függetlenül ez csak egy kényszermegoldás. Vannak erre megfelelő építéstechnológiai megoldások, szigetelés, hőhídmentesítés stb... Csak nálunk ez így egyszerűbb, olcsóbb gyorsabb volt.
:R

(#203) Ocean


Ocean
tag

Sziasztok!

Hú remélem nézi valaki egyáltalán ezt a témát.
Kicsit meg is vagyok lepve, mert eddig a mosógéptől kezdve a házi mozin át a karórákig, mindennek aktív topikját találtam korábban.

Nade a lényeg: olyan készüléket keresnék, ami a levegőt is tisztítja (allergiás az egyik gyerkőc), és egyben páramentesítő is.
A Philipsnek vannak jó gépei, de mindet úgy írják, hogy levegő tisztító és párásító, szóval pont az ellentéte.

A lakásról: új építésű, durván jól szigetelt, műanyag ablakos.
Mindent megpróbáltunk, akárhogy szellőztetünk, rendre 70% feletti a páratartalom, ezért jutottam el odáig, hogy muszáj venni valami gépet erre.

Szóval létezik vajon ilyen kombinált gép?

(#204) Dany007 válasza Ocean (#203) üzenetére


Dany007
veterán

Üdv,

Ha új építésű és jól szigetelt akkor két dolog lehet (szerintem).
Vagy nincs légmozgás / szellőzés, vagy hőhidas a rendszer valahol. Ezt ki kell méretni, meg kell nézetni és orvosolni. Ha ez nem ad megoldást, akkor szellőzés és szellőztető ventilátor kiépítését javaslom.
Én - ahogy írtam is - használtam párátlanítót, de olyan zajjal járt, amit nem lehet hosszútávon tolerálni.
Persze új építésűnél az is lehetséges, hogy a falak nem száradtak még ki... Ezért kéne mindenképpen első körben szakemberrel bevizsgáltatni. Főleg, hogy hőhídmentes legyen az épület / lakás.

(#205) Ocean válasza Dany007 (#204) üzenetére


Ocean
tag

Köszi a választ!
Közben megrendeltem ezt:
https://irobotcentrum.hu/Airbi-SPONGE-legtisztito-es-paramentesito

Tudom-tudom, nem egy ipari készülék, de úgy voltam vele, hogy nem adok ki 100+ ezer Ft-ot úgy, hogy az sem biztos erre van szükségünk.
Ebben az a jó, hogy kicsi, csendes. Lassabban, de teszi a dolgát.
Egy nap után gyűlt jó 4 deci víz a tartályba.

Most egyébként a kánikula is segített, teleszórtam már a lakást páramérőkkel, helységtől függően 45-60% között ingadozik.
Este fürdéskor van a fürdőszobában 80+%, de azt elszívóval és nyitott ajtóval orvosoltuk.
Igazából téli/párás időben volt gondunk.

Nem hiszem, hogy hőhidunk lenne, nem annyira új a lakás, mint amire te gondolsz, 2 éve lesz már ősszel.
Csak amiatt írtam, hogy új, hogy ezeknél a brutál jó szigetelés és nyílászárók miatt elő szokott ez fordulni.
Igyekszünk persze mindig szellőztetni, de télen mégsem járható, hogy órákra nyitva legyen az ablak.

(#206) Frod


Frod
addikt

Köszi a cikket, és a kommenteket, rengeteg hasznos infóval lettem gazdagabb! :R

Sajnos a gond nekünk is most jött elő, igaz mi nem újépítésű, hanem 60 éves, régi, szigetelés nélküli társasházban lakunk ~9 hónapja.
Nyáron nyilván semmi gond, mert mindenhol bukón vannak az ablakok.
A konyha fala közös a fűtetlen lépcsőházzal, és borzalmasan hideg helyiség - ennek ellenére ugyanolyan párás az ablak minden reggel, mint a többi, fűtött szoba esetében.
Aeroco van konyha, nappali, háló fronton is - egyéni véleményem szerint semmit sem érnek. Folyamatosan nyitva vannak a lamellák, de láthatóan nem javít a helyzeten.

Sajnos későn értem már ide a cikkhez, így tegnap már egy Cerezit kapszulás dolog került a lakásba - tanulópénznek jó lesz.
Próbálkozunk a teljes kereszthuzattal esténként, de már öt perc is nagyok sok ebben az 1 fokban, úgy, hogy párom kifejezetten fázós típus.

A következő lépés egy Midea MDDG-20DEN7 készülék lesz, remélhetőleg még a gutaütés előtt amit kapok a rendszeres párával és penésszel való harc közben.

Do you see the white shadow?

(#207) Egon válasza Ocean (#205) üzenetére


Egon
nagyúr

Egy pár általános dolgot nem ártana mindenkinek tudnia a témával kapcsolatban.
A párásodás alapvetően 3 tényező függvénye: belső hőmérséklet, relatív páratartalom, kicsapódási pont léte. Ha ezekből bármelyik eltér az ideálistól, akkor lesz páralecsapódás, és előbb-utóbb megjelenik a penész is. Mivel az egyenletben 3 tényező szerepel, triviális hogy általános (jó) megoldás nincs a problémára: minden esetben egyedileg kell megoldást találni: azon a tényezőn kell javítani, ami a leginkább hozzájárul a problémához. Elvileg bármelyik tényező megváltoztatásával megszüntethető a probléma. Ha emeljük a belső hőmérsékletet, adott mennyiségű párával számolva csökken a levegő relatív páratartalma, így alacsonyabb lesz a harmatpont. Ha csökkentjük a páratartalmat azonos hőmérsékleten, akkor dettó. Ha megszüntetjük a kicsapódási pontokat (pl. külső hőszigeteléssel elérjük, hogy ne legyenek hidegek a falak), akkor megintcsak nem fog tudni lecsapódni a pára (mivel a harmatpont felett lesz a lakás minden zugának hőmérséklete).

Példa. Adott egy lakás, aminek egy nem fűtött szobája párásodik, ahol a hőmérséklet 18 C fok, a relatív páratartalom 55%, és van mondjuk egy 5 C fokos kicsapódási pont, ahol megjelenik a penész . Ha a fenti hőmérséklet/páratartalom kettősnek 11 C fokos a harmatpontja (hasból vett értékek; nem tudom hogy a fenti párosításnak pontosan mennyi a harmatpontja, utána lehet nézni a neten), akkor hiába próbáljuk csökkenteni a páratartalmat: jó eséllyel egészen alacsonyra, már egészségtelenül alacsonyra kellene vennünk ahhoz, hogy ne legyen páralecsapódás. Ugyanígy hiába növeljük a hőmérsékletet pár fokkal: lehet hogy csak 28-30 C fok körül szűnne meg a probléma. Ergo marad a hőszigetelés. Ellenben ha mondjuk 10 fokos a leghidegebb pont, akkor jó eséllyel akár a páratartalom 5-10%-os csökkentésével, akár a szoba 1-2 fokkal melegebbre felfűtésével meg tudjuk előzni a jelenséget.

A fentiekből az következik, hogy először mindig fel kell mérni, hogy konkrétan mi okozza a problémát. Ha tartósan 70-80%-os a relatív páratartalom, akkor annak csökkentése a megoldás. Ha jéghideg lakásban üldögélünk, akkor fűteni kell. Minden más esetben külső szigetelés + ésszel szellőztetés. Órákra még véletlenül se nyisd ki az ablakot télen: lehűlnek a falak, és több kárt csinálsz mint hasznot. Ellenben akár óránként szellőztess 5-6 percig, ha megoldható, lehetőleg kereszthuzatot csinálva, amíg ilyen magas a páratartalom (egy szárítógép beszerzése is jó ötlet szokott lenni, illetve a ruhákat télen, fagyban is illik egy órára kiteregetni az erkélyre, hogy kiszellőzzön).

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#208) patomi válasza Dany007 (#204) üzenetére


patomi
őstag

Tehát ide kellett a venti (ventis topik). Így 4 év távlatában, hogy működik a dolog? Bevált?

Tavaly költöztünk mi is decemberben és bizony szembe jött ez a dolog elég durván. (egy ablak, egy ajtó, kis lakás) Szellőztetést én is megcsináltattam az ablakra, plusz ami be volt építve 100-as venti(befújásra, 5 perces időzítővel) kicseréltem 100-as emelt légszállítású csőventire. Így jobb lett. Plusz vettünk egy páramentesítő gépet mi is, első éjjel ment végig megállás nélkül. Azóta szakaszosan.

Az átszellőztetés most sem tökéletes, de agyalok a tökéletesebb megoldáson.

Fékezz ballal és fasza gyerek vagy :)

(#209) Dany007 válasza patomi (#208) üzenetére


Dany007
veterán

Igen nálunk kellett a venti.
Biztos írtam korábban, de hozzászólt egy energetikai szakember is a témához és megnézve a képeket egyértelműen leírta, hogy az ablakok fölött kívül alkalmazott beépített / beépíthető redőnydobozolás az, ami a hőhidat okozza! Ezért van pára. Szerintem részben, részben meg azért, mert nincs szigetelve az épület. Perlittel próbálták megoldani a dolgot, ami azt jelenti, hogy a vakolatba pici nikecell golyócskákat raknak szigetrelés címszó alatt, ami, mint később kiderült nem ér semmit.

A lényeg, hogy nálunk kellett a venti és működik. A Noctua IPPC ventilátora tényleg olyan brutál, mint írják. Évente max 1x takarítom, de néha azt is elfelejtem és ősztől tavaszig megy megállás nélkül, éjjel nappal. Most, 2020 aug-ban is kiváló állapotban van. :) Persze nyilván az egy centi porréteg rontja a hatékonyságát, de na..., ősszel kitakarítom. :)
Pára nincs vagy minimális néha napján. 4 éve, miután ezt beszereltem és megbizonyosodtunk róla, hogy működik kifestettük a lakást és azóta is az a festés van és hibátlan.

De ahogy eddig is, most is mindenkinek azt ajánlom, hogy mérje fel pontosan a saját helyzetét. Minden szituáció egyéni elbírálást igényel és annak megfelelő megoldást is. Ha van lehetőség, akkor szigetelés és hőhídmentesítés. Esetleg nyílászárócsere. Ha pont olyan a szitu, mint nálunk, akkor ventilátor.
De a párátlanító olyan zajjal és energiaigénnyel jár, ami szerintem hosszútávon nem fenntartható.

(#210) patomi válasza Dany007 (#209) üzenetére


patomi
őstag

Nálunk mivel pici a lakás, gyorsan be tudjuk “párásítani”. Viszont a klíma úgy látszik megoldja ezt a problémát. Ezzel fűtünk, hűtünk. Majd ha a tetőtér meglesz, tudok szellőztető rendszert építeni.

Fékezz ballal és fasza gyerek vagy :)

(#211) Dany007 válasza patomi (#210) üzenetére


Dany007
veterán

A pici lakás nálunk is adott. 48m2 1+ fél szoba. :)
De örülök, hogy a klíma is megoldja a gondot. Nekünk is, de annak korlátozott a teljesítménye. pl mínusz 5-10 fok alatt már nem képes a párátlanításra.

(#212) patomi válasza Dany007 (#211) üzenetére


patomi
őstag

Nem párátlanítunk a klímával, hanem fűtünk. Érdekes módon, így is jól beállt a páratartalom. Előző évhez képest. De akkor lett párátlanító gép, szellőztető az ablakra és elszívó venti. Klíma tavaly ősszel került be csak.

Fékezz ballal és fasza gyerek vagy :)

(#213) aazimi


aazimi
csendes tag

Sziasztok!

Nagyon köszi az írást, nekem is kell csinálnom egy ilyen rendszert és éreztem, hogy a szellőzés lesz a megoldás, de így már biztos is vagyok benne, csak meg kell csinálni.

PÜ a biztos

(#214) kokopo


kokopo
aktív tag

Sziasztok
Elnezest a hulye kerdesert
Mi van akkor, ha az ablakon, kivulrol csapodik le a pára? Olyankor van teendo?
Koszi

(#215) cibus


cibus
aktív tag

Sziasztok. Jelenleg megy a 12 éve lakatlan ház felújítása, belső munkálatok, pl vakolás, ami miatt szárítani kellene a falakat. Erre keresek egy páramentesitőt, amit tudnék a helységekben ide-oda hordani és a felújítás végén a fürdőben lenne a végső helye a pára miatt, szóval valami normálisabb kinézet nem lenne hátrány, illetve valami hosszabb gari idő sem.
Úgy 50 papiros környékén lehet esetleg találni valamit?
Milyen szempontokat kell figyelni keresésnél?
Wifi, ilyesmi nem érdekel....mert gondolom csak plusz pénz. Menjen, működjön, tegye a dolgát.
Köszi a tippeket.
cibus

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.