Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) zarayg


zarayg
aktív tag

Szia!

Nálunk lévő hulladékudvarba olykor-olykor viszek e-hulladékot vissza. Volt, hogy láttam én is okosságot, rákérdeztem, hogy cserébe vihetek-e valamit és azt mondták, hogy nem adhatnak ki semmit. :(

Telefonszámom: 36-30/935-51-87! || Szépen kérlek! Ha írok PM-et, akkor legyél hajlandó válaszolni rá! Köszönöm.

(#2) Rive


Rive
veterán

Igen, ez hivatalosan tilos.
EU szintü direktiva van efféle reuse ellen :(
A néhány még létező computerbontónál próbálkozhatsz, vagy vatera, ebay, satöbbi...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#3) Doky586


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Kíváncsi vagyok mi büntetés jár bíróságon hulladékudvarból történő hulladék lopás bűncselekménye miatt amely 0Ft károkozással járt.. :B

(#4) ncc1701


ncc1701
veterán

Remélem, nem engednek ott senkinek lomizni. Az legalább már jó helyen van, nem végzi az erdőben.

(#5) Hieronymus válasza Doky586 (#3) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Nem a károkozás a probléma.
A lopás, akkor is lopás, ha racionálisan érték nélküli az eltulajdonított tárgy. Ettől még az eszmei értéke jelentős lehet.

A probléma az, hogy senki sem ismeri az oda halmozott elektromos eszközök előtörténetét. Senki sem vállalja fel az alapvető biztonsági ellenőrzés költségét. Beteszed a jónak tűnő kártyát a gépedbe és kiszáll a füst.
Egy látszatra kitűnő állapotban lévő konyhai eszköz is lehet életveszélyes.
Ezért ami a hulladék udvarokba bekerül, az csak a feldolgozás irányában távozhat.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#6) Doky586 válasza Hieronymus (#5) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Tehát ha kilopok onnan egy Sokol rádiót akkor meg fog kergetni a biztonsági őr, szirénázó rendőrautók fognak követni, napok múlva betör hozzám a tek és a bíró 2év börtönre fog ítélni..? :DDD

(#7) Freiherr válasza Doky586 (#6) üzenetére


Freiherr
őstag

Ha kivágott sísapkával a fejeden egy géppityuval megtámogatva kéred, akkor igen.

XXX

(#8) Geller72


Geller72
veterán

Te vagy az, aki a szennyvíztelepről is visszalopnád a szart, mert csak? Mi nem ment át a kolléga kommentjéből?

(#9) flymi


flymi
addikt
LOGOUT blog

Én is vittem anno egyszer a helyi hulladékudvarba egy szatyor használhatatlan elektronikai motyót, ott aztán kíváncsiságból áttúrtam a konténert és találtam egy csomó használható holmit. Két laptopot alkatrésznek, egy komplett működő mini számítógépet aminek csak a kijelzője volt hibás, félgépekből egy tucat merevlemezt ami mind használható volt, memóriákat, procikat, külső merevlemez házat, stb...
Odavittem a holmikat a komához, megmutattam. Mondtam, h vinném. Közölte, h amúgy nem lehet, de most az egyszer vigyem, nem látott semmit.

Sajnos rengeteg helyen (cégek, közintézmények főleg) kidobálják az amúgy működő gépeket, mert "elavult". Másnak meg ez inkább érték és úgy hívják retró.
Ennek inkább az értékmentés lenne a lényege, mint "szar visszalapátolás", csak a hülye szabályozás nem engedi. Ami működik és hasznosítható az nem szemét, miért ne lehetne új életet adni neki?
A kutyát se visszük ki a dögkútra ha eltörött a lába vagy elmúlt tíz éves, ugye?

[ Szerkesztve ]

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#10) C0R0


C0R0
csendes tag

moongoose
Az Obiban van elektromos hulladék gyűjtő, ott is próbálkozhatsz "lomizással". :D

(#11) updog válasza flymi (#9) üzenetére


updog
senior tag

Az a baj ezzel - és ettől még szép dolog a retro rajongás, meg a kidobás helyett javítás - hogy ez a "de most az egyszer vigyem, nem látott semmit." valószínűleg minden 2. érdeklődőnél bejön, és kétlem hogy miután otthon megnézik és mégsem működik, mindenki vissza fogja juttatni a hulladékudvarba, és nem kivágja a kommunálisba. Sziauram rézvanebenne kollégákról nem is beszélve :U

Azzal már inkább egyetértek hogy a gyökerénél kéne megfogni a problémát, dehát elég hülye szabályozások vannak, főleg az állami intézmények részéről, kb. esélytelen hogy egy ilyen leselejtezett gépparkból (ha csak nem vagy puncsos) valamit megszerezz, viszont ők meg (ha csak nem jön közbe egy puncsos) kötelesek ugye "megsemmisíteni". Kb. mint ahogy a mekis "10 perc polcon állás után kidobjuk a sajtbureszt" témánál is valószínűleg a hajléktalanok pont letojnák a franchise minőségbiztosítását meg a haccp-t... dehát akkor se szabad összeszedni, és odaadni nekik, ha hozzá sem értek még a csomagolásához se... :F

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#12) flymi válasza updog (#11) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

Sajnos ilyen világot élünk. Szerintem ez szomorú és ha jobban belegondolunk sokáig nem fenntartható.

Sziauram rézvanebenne -> Ezt pont nem akartam megemlíteni a hozzászólásomban, de az a másik véglet. Nem baj, h kibányásszák belőle a fémet, de legalább lenne bennük utána annyi, h nem az erdő szélére hajítják ki a szemetet zsákban, hanem visszaviszik a következő alkalommal.
Erre akkor pont jó az a szabály, h akkor senki semmit sehova?
A környezetvédelemnek társadalmi szinten kéne jól működnie és akkor elenyésző lenne annak a néhány százaléknak a trógersága. Persze ez is sok, de tegye fel a kezét aki soha nem szemetelt vagy csinált bármilyen ostobaságot. (Jólvan pistike leülhetsz, egyes.)
Már az is környezetszennyező, h létezünk. Mondom úgy, h nem vagyok "ződ". Inkább autóval járok dolgozni, mint kerékpárral, nyáron használok klímát, néha égve felejtem magam után a lámpát, folytassam? :)
Kicsit elkalandoztam, ez már nem lokális téma. Globálisan meg gondolkozzon a fene, belefájdul az ember feje.
Lenyomják az emberek torkán a villanyautókat, de minden nap akárhányszor csak felnézek az égre minimum 5 repülőt látok fent egyszerre. Tegnap kimentem a gyerekkel a játszóra, egymás után két tucatot számoltam meg alig fél óra alatt. Az nem baj...

Az egyik helyi számtech bolttal le van beszélve például, h elhozhatom az antisztatikus zacskókat, mert van csomó holmim amik papírba csomagolva, dobozban vannak. Ők meg amúgy is csak kidobnák, mindenki nyert.
Persze leselejtezett de jó hardvert azt sajnos ők sem adhatnak (sör-csoki, de még pénzért sem), hiába ismerősök. Minden megy az e-hulladékba. :(( Pedig néha olyan dolgokat visznek bezúzni, h a sírás kerülget.

[ Szerkesztve ]

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#13) MasterDeeJay

Volt dolgom pár cégnél e-hulladékkal. Van olyan hogy teljesen jó SSD-ket kell szétfurkálni (samsung pro szériásokat nagyrészt) mert a policy szerint meg kell semmisíteni (olcsóbb így mint törölni). Ugyan így 3-4gen gépek mennek a kukába összezúzva azaz már újabbak is mert ez régen volt. Ipari gépek is amik félmilliós kategóriát képviselnek.
Retrósok elbőgnék magukat mennyi konténernyi XT, 286, C64, CPC...stb mennek a zúzdába a mai napig.
Aki nem bírja az ne menjen hulladékudvarba.
A gond az hogy amint a szemétbe kerül már hivatalosan nem lehet kiszedni mert a hulladékkezelő tulajdona.
Én is szoktam néha elhozni kuka mellől gépeket ami bizony lopás.
Hulladékudvarból lopni viszont már kissé súlyosabb de amúgy is megzabálna az őrkutya vagy megver a biztonsági őr... :DDD

[ Szerkesztve ]

Vintage Story PH szervere újra fut!

(#14) Urby66


Urby66
aktív tag

Nekem a hulladékudvaros tapasztalatom a következő:
Megérkezünk egy utánfutóval amin vegyesen volt régi ruha, törött gyerekjáték és elektronikai hulladék. Jött a magasan pigmentált barátunk, és udvariasan felajánlotta, hogy segít lepakolni. Folyamatosan vizsgálta a holmit, és két kupacot csinált a pakolás közben. A kisebbikbe kerültek a szerinte még értékes darabok és azt már vitte is magával. A másik ment a kukásautó darálójába. Itt egy másik koma volt aki felügyelte, hogy mi hova megy. Elkezdtem dobálni a kukásautóba a cuccokat. Volt olyan csomag amit már a repülés közben kapott el mert látni vélt benne valami értékeset.
Szóval szerintem a hulladékudvarban elég komolyan szűrnek és "újrahasznosítanak" az erre szakosodott kollégák (akik nem is feltétlenül ott dolgoznak). Ez miatt kicsit álszent azt mondani, hogy szabálysértést követek el ha elviszek onnan egy vinyót, vagy egy öreg alaplapot. Ha én nem viszem majd elviszi más. Csak amíg én visszaviszem a következő alkalommal ha mégsem működik, az előbb említett szakemberek jó eséllyel hagyják majd az árokparton azt amiből mégsem tudnak pénzt csinálni.

Ok, igaz, hogy kell a szabály, mert akkor minden hülye menne és túrná a szemetet de valahol kellene azoknak teret adni akik "ésszel" válogatnak.

Pl. az angliai autóbontók gyakorlata szerintem jó példa: Ha bekerül egy autó azt úgy kiírják a rendszerből, hogy már sosem kerülhet újra forgalomba, de magánemberként be lehet menni - saját felelősségre - és a még meg nem semmisített autókból kiszerelni ezt-azt. Nyilván csak olyat, amit az ember saját maga komoly szerszámok nélkül ki tud venni, tehát pl komplett motort szerintem már nem hozhatsz el, de egy ritka műanyag bizbaszt, vagy egy klímapanelt igen. És persze a végén ki kell fizetni érte az összeget amit a telepvezető nagyrészt hasra ütve mond.

[ Szerkesztve ]

(#15) Doky586


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Még 30 éve én is gyakran benéztem a MÉH telepre és sok apróságot (kapcsolók, tranzisztorok stb) összeszedtem. Igaz akkor még fizetni kellett érte, súlyra. Főleg akkor ha nehéz volt mint pl egy trafó vagy szinesfém volt benne. Némelyik ilyen gyűjtött dolog még ma is működik. Nem az volt hogy mindenből vegyél újat ezzel szennyezve a környezeted. Ez már sajnos a "fogyasztói társadalom" rákfenéje.. :(( Akkoriban még volt újrahasznosítás.

[ Szerkesztve ]

(#16) totron válasza Doky586 (#6) üzenetére


totron
addikt

A már említett veszélyességi faktoron túl: De mi a túrónak megyen a fáradozás akkor az 1 helyre gyűjtésen és rákövetkezőket tekintve is szakszerűen való eljárásért, ha szétszáll a széllel egy része ugyanúgy? Aki szándéka szerint cserébe kikérne/vásárolna/lop valamit onnan, nagy valószínűséggel tudatos felhasználója lesz? Lehet, hogy műértő, lehet, hogy egy buta kókler, nem tudni, de még ha az első is, nem törvényszerű, hogy a környezetvédelmet is érezze a technikai birtoklás/érdeklődés mellé.

Vannak gixerek és arcpirító mulasztások a szemétfeldolgozás területén, tény, csak nem értem, miért nem érted a nyilvánvalót és ütöd el felesleges gúnnyal.

(#15), vannak az EU-s eljárásszabványoknak előnyei, meg hátrányai. A késztermékeken nevelkedett fogyasztói júzer nem fog trafóból várat építeni, csak a szart teríti/halmozza tovább. Én megértem a rendelkezést, bár az nem boldogít ami miatt eleve van.

(#14) Urby66, az észt hogy bizonyítod? Nem mérnökdiplomát mutatsz be, hanem havernak kell lenni. Valahonnan ismerős ez a módozat. Ja, az élet minden területéről. Juhhééé!

[ Szerkesztve ]

(#17) totron válasza flymi (#12) üzenetére


totron
addikt

Az átlagpolárban sincs annyi, nem hogy bennük. Erre bizony a permanens tiltás a kifizetődő szabály, igen. Tudod honnan lehet tudni, hogy nemsoká falu következik? A saját bekötőútjuk(!) (is) ki van dekorálva szeméttel, meg persze bentebb, az erdők is, nem egyszer maradandó látás- és/vagy tüdőkárosító vegyszerek kiöntve. Felelősségtudatról nem beszélhetünk. Passzív szemétnél mégkevésbé játszik. Keretrendszer nélkül ez az, amire képes az ember.

Emlékszem 1 riportra, ahol egy házaspár jogilag nem tudom milyen formátumban, de közösségileg begyűjtött anyadeszkákat és prokesszorokat, meg laptopokat is talán és rászoruló családokhoz juttatták el aztán egész, működő gépekké emelve azokat, meg foglalkozásokat szerveztek a témában. Tele volt hardverrel az egész családi ház, valósnak tűnt. Az egyéni gyűjtők vagy információs árnyékban senyvedő szintén rászorulók mondjuk jószerivel ebből a folyamatból is automatikusan kiesnek, mindig van egy jobb ügy...

(#18) Doky586 válasza totron (#16) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Sajnos pont te nem érted a lényegét.
A gyárosok kereskedők érdeke hogy ne lehessen a használt kiselejtezett készülékeket/alkatrészeket újra használatba venni, hisz az számukra hatalmas konkurenciát jelent. Így az emberek kénytelenek a gyári újat megvenni az ugyanolyan jó használt helyett.

"szétszáll a széllel egy része ugyanúgy"
Nem, ilyesmi akkoriban nem volt jellemző, pont azért mert pénzért adták. Pont az vezet a mai lomisok széttúrásaihoz hogy ez megszűnt. Akkoriban nem az egész berendezést vitték, hanem kiszereltük csavarhúzóval, csípőfogóval ami kellet és csak azt vittük ami kellett; ma meg viszik beadás előtt az egészet és miután kiszerelték belőle ami kell a nagyja megy az erdőbe. Pont ez a természetrombolóbb.

[ Szerkesztve ]

(#19) Hieronymus válasza Doky586 (#18) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"A gyárosok kereskedők érdeke hogy ne lehessen a használt kiselejtezett készülékeket/alkatrészeket újra használatba venni, hisz az számukra hatalmas konkurenciát jelent."

A probléma leegyszerűsítése, némi demagógiával megfűszerezve.

A valóság ennél sokkal prózaibb.
Átlag József és a felesége Éva, a hulladék udvarból csak olyan terméket tudnak használatba venni, ami működik.
Az hogy egy IT portál, könnyed részén fórumozunk, azt jelenti, hogy sokan képesek a számítógépek barkácsolásával foglalkozni.
De nincs itt Átlag József. Nem is tudna mit kezdeni a hulladékudvarba vitt, kishibás készülékekkel.
Ezért nincs hatalmas konkurencia.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#20) totron válasza Doky586 (#18) üzenetére


totron
addikt

Csak az tudom mondani, amit Hieronymus, a saját szemüvegeden át látod a témát, pedig az átlagember adja a fogyasztói/felhasználói réteget. Nem csak a gonosz kapitalizmus munkál, hanem a proli embertömeg is. Fel lehet fogni plusz fűszernek is, amit túl könnyű beszerezni, gyűjteni, az nem is annyira izgalmas. Persze rengeteg kincs megy veszendőbe, nem állítom, hogy nem, de a rendszer/kultúra/gazdaság és igen, érdekek is egy bizonyos mértékben ezt rajzolják ki. Pech, több soron pech.

(#21) Vladi


Vladi
nagyúr

Mi az, hogy eu norma? :F link.

egyébként egy ideje a méhtelepről se lehet megvenni dolgokat régen lehetett. Egyik méhész ismerősöm kiment. Akkor épp volt egy hibás széria hűtő a helyi multigyárból. Valami kis hibája volt a hűtőknek, hát vagy 150 szálcsiszolt rozsdamentes acéllemez volt ott, a hűtők ajtajáról. :Y Mind elvitte és a méhkaptárainak tetejét azokkal burkolta.

Semmi értelme tiltani amúgy, szabályzoni kéne. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#22) Doky586 válasza Hieronymus (#19) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Láthatóan nem érted.
NEM Átlag József és a felesége ment a MÉH telepre hanem a szervizes, aki Átlag Józsefnek javítja a 10 éves mosógépét amiben tönkrement az időzítőóra. Ma csak széttárja a kezét s azt mondja a szerelő hogy már rég nem kapható alkatrész ezen régi típushoz, vegyen újat. Pedig a kidobott motorhibás gépből kiszereltel még 5évig üzemelhetne...
Nem véletlen próbálják a szervízalkatrész utánpótlás idejét csökkenteni, az árakat felsrófolni: hogy inkább vegyen új eszközt Akárki János.

[ Szerkesztve ]

(#23) totron válasza Doky586 (#22) üzenetére


totron
addikt

Van igazságod nyilván, de hány szervizesre jut hány szemetelő?

(#24) Hieronymus válasza Doky586 (#22) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"Láthatóan nem érted."

Akkor nem értem.
Pontosabban azt nem értem, hogy a szerviz dolgozói nem járnak guberálni.

"Pedig a kidobott motorhibás gépből kiszereltel még 5évig üzemelhetne..."

Próbálom vizualizálni, de nem megy. Hogyan működne ez a rendszer?

Kis István, mosógép tulajdonos elhíja a szerviz szakemberét, aki megállapítja, a hiba okát. Hiányzik egy alkatrész, ami már beszerezhető.
Ekkor ki megy a hulladékudvarokba alkatrészt keresni és kiszerelni?
Kis István bizonyosan nem. Ha értene hozzá, nem hívna szerelőt.
A szervizes szakember?
Mennyi a rezsi órabére? Mire megtalálja és kiszereli az adott alkatrészt, a megrendelő már nem akarja kifizetni a keresésre fordított idő díját.
Ha mégis gyorsan és rendben megtörténik a javítás, de egy hét után a pótalkatrész is beadja kulcsot, akkor mi van?
Leírod, hogy üzemelhetne. Nem azt írod, hogy üzemelne. A feltételes módban történő információk értéktelenek.

Komolyan érdekel, hogyan lehet ezt megvalósítani. A szerviz ingyen begyűjti a használt mosógépeket. Szétszedi és raktározza az alkatrészeiket?!

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#25) Rive válasza Hieronymus (#24) üzenetére


Rive
veterán

A szerviz ingyen begyűjti a használt mosógépeket. Szétszedi és raktározza az alkatrészeiket?!

Konkrétan ez történik pl. régi gázkazánok kritikus alkatrészeivel, de igen, mosógépre is láttam már effélét: akár úgy, hogy a szaki saját hatáskörben felújított mosógépeket árul, meg úgy is, hogy kritikus alkatrészeiről megfosztottat ad le utóbb a roncstelepen.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#26) Urby66


Urby66
aktív tag

Szerintem is szabályozni kellene valahogy ezeket. Sajnos kicsit mindig rossz irányba lő az EU ha szabályozásról van szó. Pl. az egységes telefon töltő jó ötlet, csak azt nem értem miért kellenek évek a bevezetéshez miután eldöntötték. Azaz értem, mert az Apple lobbiereje akkora, hogy így is csak nehezen sikerült átverni ezt az ügyet.

A másik, hogy a gyártóknak nem érdekük, hogy szabványos és cserélhető alkatrészek legyenek egy termékben. Pl. ha van egy bizonyos évjáratú autód, lehet a fél évvel később vagy a másik gyárban gyártott ugyanolyan autó vízpumpája már nem jó bele. Agyrém!
Ok tudom, hogy költséget kell optimalizálni meg fejleszteni is bizonyos alkatrészeken a termék életciklusa alatt, de könyörgöm miért kell olyat gyártani ami még a befoglaló méreteiben is más?
Az is igaz, hogy a gyártónak jelenleg nem érdeke, hogy tartós és sokáig használható, ne adj isten szerelhető terméket gyártson. A ragasztás jóval olcsóbb mint a csavar és 3 évig biztosan tart azután meg úgyis ott az újabb telefon majd megveszi azt is az egyszeri felhasználó.
Bosszantó látni, hogy lekapcsoljuk a közvilágítást, levesszük 19 fokra a hőmérsékletet, hogy spóroljunk, miközben tonnaszámra gyártjuk a javíthatatlan termékeket, amit még sokszor akkor is kidobunk hogyha működik, vagy menthető lenne valami filléres javítással.
MasterDeeJay példáján gondolkodva: Szerintem sokan szerintem kifizetnék az SSD biztonsági törlés költségét, ha kapnak cserébe egy jó meghajtót. Vagy szívesen használnának egy 3-4-ik generációs gépet ugyanannyit fizetve érte amibe a megsemmisítése kerül. És tisztességes összegért én is szívesen mennék túrni a hulladékudvarba, úgy hogy amit elviszek azt kifizetem. Ezzel talán meg lehetne előzni, hogy mindenki minden szart elhoz amit utána csak szétdobál. De hát akkor az akinek így lett olcsón egy internetezős gépe nem vesz majd másik újat.

Az a baj, hogy a világunk a fogyasztásra és a folyamatos növekedésre épül, és ez miatt kell mindig új ami olcsóbban gyártható mint az előző generáció, volt de drágábban fogják adni. Lásd például a telefonok, a videokártyák árai. Az elektromos autót is azzal hirdették az elején, hogy milyen jó, mert tök egyszerű és harmadannyi alkatrészből áll mint egy benzines, mégis a végén legalább kétszer drágább lett ugyanaz.
Ez a növekedés alapú gazdaság szerintem nem tartható fenn a végtelenségig, maximum úgy ha ugyanaz mindig drágább és drágább lesz. Nem lehet egy embernek 3-4 új telefont eladni egyszerre, egy is elég. Egy szobába nem fogok két TV-t is venni...

[ Szerkesztve ]

(#27) RandomName válasza Hieronymus (#5) üzenetére


RandomName
aktív tag

És mi van akkor, ha az adott elektronikai hulladék olyan darab, ami működésképtelenül is kiállítható muzeális érték?
Pl Amikor egy 20 éve bezárt kocsmából kihajítják az 50 éves flippert, amiből max 2db van európában?

Mert ilyet már hallottam, és azt sem lehetett elhozni a tények ismertetése után sem, és félre sem tették addig amíg ember felveszi a kapcsolatot az üzemeltetővel....

"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001

(#28) 8th válasza Hieronymus (#5) üzenetére


8th
addikt

Oké elektromos eszközöknél érhető de mi a helyzet a vassal? Abból nem száll ki a füst. Azt sem lehet kihozni telepről mert minden részvevőt csúnyán megcsinálnak szárazon ha rajta kapnak. Hegesztő vagyok, negyed évente keletkezik nálam egy kisebb utánfutónyi semmire sem használható leeső hulladék vasanyag amit elviszek méhbe. Hazafelé a vasazó romáknak hála (a jó isten áldja meg mindkét szorgos kezüket) szintén megrakva jövök mert tele a telep használható jó vasanyaggal. Az ott dolgozók elmondták, hogy néhány éve természetes személyeknek tilos értékesíteniük bármit, egy darab szöget sem hozhat ki magánszemély a telepről de nekem szemet hunynak mert másfél évtizede odajárok és ismernek. Az onnan guberált vasanyagból van a hobbitelken a fedett kiülőm váza a szalonnasütő körül a padok váza de a kétszárnyas kapum is. Meg bográcsállvány, autós rámpa, anyámnak kerti virágtartó állvány meg ilyen apróbb fiszf*szok. A bolti ár hatvan százalékáért adják a vasanyagot de még leszámolják ebből azt amit beviszek. Aranybánya! Ez mindenkinek win-win szitu. Nyilván az államnak nem mert nincs áfa bevétele a méregdrága új vasanyagok után.

(#27) RandomName: Ismered a mondást. Amióta a főníciaiak feltalálták a pénzt ...

[ Szerkesztve ]

(#29) Vladi válasza 8th (#28) üzenetére


Vladi
nagyúr

ERről beszélek. Amíg még lehetett kivinni a helyi méhtelepen akármikor mentél azt láttad, hogy emberek bőklásznak a földet nézegetve. Na azok tuti vasasok voltak, hegesztők, meg szerszámkészítők stb.

Én már azt se hiszem el, hogy ez eus szabályozás. Max rá lett fogva. Egyébként ennek ki kéne alakítani jobban a kultúráját, meg csinálni rá szabályozást és had mászkáljanak, vigyék ami még használható és használják. Ez ilyen hangya újrahasznosítás. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#30) Vladi válasza Urby66 (#26) üzenetére


Vladi
nagyúr

A folyamatos növekedésre épülő világunknak vége van! Ez már a hanyatló korszaka, az erőforrások elfogyását még van esélyünk látni.

Most kell kialakítani a háztáji újrahasznosítás kultúráját. 30 év múlva muszáj lesz javítgatni minden elektronikát.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#31) Juhaszatti


Juhaszatti
addikt

Számítógép szervizben dolgozom, sűrűn hoznak be hozzánk sok éves laptopokat, amiket 1-2 filléres alkatrész cseréjével még további évekig lehetne használni.
Ilyenkor ha szerencséje van az emberünknek, van nálunk ilyen alkatrész kimentve egy másik gépből, valamelyik dobozunk mélyén.
Ha nincs, akkor elkezdjük túrni a Hardveraprót, Jófogást, Vaterát, rosszabb esetben eBayt, Alit hogy beszerezzük neki.

Biztosan egyszerűbb lenne ilyenkor kiugrani a hulladékudvarba és körbenézni. Viszont ha az alkatrészt ingyen elhozhatnánk, és csak az üzemanyaggal és az óradíjunkkal számolok, mire kimegyünk, találunk pont olyat amilyen kell, kiszereljük és elvisszük, majd beépítjük az emberünk gépébe, az sajnos még akkor sem lenne rentábilis. Még úgy is jobban járna anyagilag, ha venne egy másik használt gépet, ami működik.

[ Szerkesztve ]

(#32) totron válasza Vladi (#29) üzenetére


totron
addikt

Mutass bármelyik korszakból/rendszerből egy szabályozást aminek égisze alatt a haverok nem egyenlőbbek. Ez a dedikált lomizás az egyik legjobb példa a sógorkomaságra.

(#33) totron válasza Juhaszatti (#31) üzenetére


totron
addikt

Még úgy is jobban járna anyagilag, ha venne egy másik használt gépet, ami működik.
Nem túlzás ez? Az oké, hogy drága a benzin, de az óradíjad is ilyen borsos? Nem jön ki sehogy.

(#35) Juhaszatti válasza totron (#33) üzenetére


Juhaszatti
addikt

Eléggé gépfüggő ez. Ha csak pár évesről van szó, akkor persze nem ez a helyzet.
De nem ritkán 7-8-9 éves gépekkel jönnek be, első második generációs i3-i5, vagy még régebbi Core 2-esekkel. Ilyen használt laptopokat 30 alatt bárhol kapni, még nálunk is akadnak. Ha fél napos programot csinálunk csak az alkatrész felkutatásából, akkor erősen kérdőjeles lesz, hogy megéri-e.

(#36) Geller72 válasza Urby66 (#26) üzenetére


Geller72
veterán

"Sajnos kicsit mindig rossz irányba lő az EU ha szabályozásról van szó. Pl. az egységes telefon töltő jó ötlet, csak azt nem értem miért kellenek évek a bevezetéshez miután eldöntötték. Azaz értem, mert az Apple lobbiereje akkora, hogy így is csak nehezen sikerült átverni ezt az ügyet."

-Halkan jegyzem meg, hogy az újonnan kiadott Apple készülékek már az új csatival jönnek ki. Azaz ami nekem van pl. iPhone 14+Ipad pro is azzal került hozzám. :U Tehát a szabályzás még életbe sem lépett, de - többek közt az Apple - már így értékesítenek a gyártók.

(#37) Doky586 válasza Geller72 (#36) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ezzel az usbc szabályzással mit is nyerünk?

Hogy nem kell új usb kábelt venni ha andtoidról félmillkás iphone-ra váltunk? Ami a legeslegolcsóbb tartozék és nem ez a kis kábel okozta eddig se a környezetszennyezést. Nem a fali usb adapterekre vonatkozik a szabályzás.

(#38) RandomName válasza Geller72 (#36) üzenetére


RandomName
aktív tag

Lassú vagy.
A szabáyozás rohadt régen lépett életbe, csak akkor a micro usb* volt a témája, a mostani frissítésben pedig az usb-c. kb sok év múlva megint lesz újabb, és lesznek újabb emberek akik elfelejtik mi volt pár évvel előttük.
* [link]

"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001

(#39) RandomName válasza Doky586 (#37) üzenetére


RandomName
aktív tag

Ne user szempontból nézd, mert a saját készüléked miatt csőlátásod van.
Kína kitol x féle csatlakozóval 200 féle tabletet az előző egyentöltős időszak előtt.
erre ráépül a a kínai ipar, mert saját termék, ezért más nem gyárt pl töltőfejet/kábelt.
1 év múlva átáll az új modellre, és ami raktáron maradt kábel, azt bedarálja.
És ezzel van a baj.

"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001

(#40) Hieronymus válasza RandomName (#27) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

"Amikor egy 20 éve bezárt kocsmából kihajítják az 50 éves flippert, amiből max 2db van európában?"

Ne viccelj már. Magyarországon csak tömeggyártású flipperek voltak. Nagy kérdés milyen állapotban illetve miért vitték a hulladékudvarba azt a flippert. Nem várható el a hulladékudvartól, hogy minden oda kerülő lom vagy lomnak látszó valamin értékbecslést végezzen.

(#25) Rive
Az OK amit leírtál. De abban a megoldásban a hulladékudvar nem játszik.

(#27) RandomName "És mi van akkor, ha az adott elektronikai hulladék olyan darab, ami működésképtelenül is kiállítható muzeális érték?"

A technikával foglalkozó múzeumok előnyös helyzetben vannak. A tömeggyártású eszközökből kifutó korában tudnak vásárolni példányokat. A nagyon exkluzív dolgokat meg megkapják ajándékba, mert a tulajdonosa tudja, hogy nem a hulladékudvarba kell vinni az eszközt.

Önmagában a nagy sorozatban gyártott termékeknek sohasem lesz muzeális értéke.
Van egy utolsó generációs Nokia buta telefonom, nagyon újszerű állapotban Nem volt üzemben 24 órát összesen. Telefonálva néhány percet töltött. Karcmentes, hibamentes (remélem). Soha sem lesz muzeális értéke. Ha azt tudom mondani, hogy az a telefon Linus kezében volt és az első hívást Ő kezdeményezte. Ezért tettem el a készüléket. Sokat ér. Leginkább Linus halála után, mert akkor már nem tudja tagadni a dolgot. :D

Kicsit túlértékelitek a használt elektronikus eszközök (muzeális) értékét.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#41) RandomName válasza Hieronymus (#40) üzenetére


RandomName
aktív tag

Fordítva. Ember nem tudja mit dob ki, és amikor szólsz a hulladékudvarnak hogy akkor az ott érték leszarnak, erre szólsz embernek aki érdekelt az ilyenek mentésében és mire ő eljárt a cucc megsemmisült.
Amúgy egy éppen már nem teljesen electromechanikus (a pontkijelzés már nem tárcsás, hanem csöves kijelzós volt) extra széles* duplakaros* póker témájú gép volt.
*Ez a két jelölt dolog együtt igen ritka együttállás, főleg, hogy egy gomb kezelte két lépcsőben az adott oldali kart.
Szóval igen, neked aki nem ismeri a készüléket igazad lehet. Túlértékelem a tömeggyártott készülékeket.

"A fejlesztők és a Jóisten versenyben vannak. Az előbbiek egyre hülyebiztosabb szerkezeteket csinálnak, a Jóisten meg egyre hülyébb embereket. És hát a Jóisten áll nyerésre." By:nalaca001

(#42) zapkorte


zapkorte
tag

Én speciel csak örülök, ha a hulladékkonténerből visszapecázott lomok nem lepik el a hardverprót. Szeretek használt cuccokat venni... de leginkább csak tulajdonostól, aki előtte legalább néhány hónapig használta a cuccot, és biztos benne, hogy nincs rejtett hibája. Mert azért vannak esetek... én is vittem már a hulladékkonténerbe "néha lefagy" típusú dolgokat, amelyeket nem lett volna képem rásózni senkire, még nagyon olcsón sem, még a fennálló hiba ismertetésével sem, mert tudtam, hogy az illetőnek csak bosszúsága lett volna vele, és még az is lehet, hogy továbbpöckölte volna egy harmadik személynek, aki szintén csak idegeskedett volna a vacakkal... az ilyen dolgokat ki kell vonni a forgalomból, ne járjanak körbe drága postaköltségért! Ez becsületbeli kérdés. Ami használható, csak meguntam, azt meghirdetem, eladom, mert annyival is csökken a veszteség, de ami szemét, az szemét, el kell engedni, mindenkinekjobb úgy. Volt példul egy HP switchem, ami azt tudta, hogy fél év alatt kipurcant benne egy elkó, mindig ugyanaz, és elkezdett idegesítően fütyülni. Kicseréltem egyszer, elhallgatott, ment fél évig... á, biztos valami selejt gyártmányt tettem bele, veszünk másfélét... megint ment fél évig, majd elkezdett fütyülni. Kicseréltem harmadszor is... mondanom sem kell. Negyedszer nem cseréltem ki, hanem úgy bevágtam az e-hulladékos konténerbe, hogy csak úgy puffant. Annak ott a helye. Te örülnél, ha valaki kiguberálná, és eladná mondjuk neked, mint működő cuccot? Én köszönöm, kihagynám az ilyen örömöket.

(#43) angyalpc2 válasza Doky586 (#6) üzenetére


angyalpc2
aktív tag

technikailag igen

[link]

mivel leselejtezett termék visszakerül a körfogásba, így az bűncselekmény valamelyik paragrafus.. környezetkárosítás...

(#44) Hieronymus válasza RandomName (#41) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

" Ember nem tudja mit dob ki, és amikor szólsz a hulladékudvarnak hogy akkor az ott érték leszarnak, erre szólsz embernek aki érdekelt az ilyenek mentésében és mire ő eljárt a cucc megsemmisült."

Még egyszer. Amire Te vagy Én azt gondoljuk, hogy érték, az nem biztos, hogy érték. A hulladékudvarban dolgozók nem értékbecsüsök. Nem feladatuk az érték ellenőrzés. Ha az lenne, hamar betelne az udvar, a talán értékes dolgokkal. Az a feladatuk, hogy átvegyék és kezelésre továbbítsák az odavitt tárgyakat.

Ha prevenciót akarsz, azt a hulladékudvar előtt kell megvalósítani.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#45) Rive válasza Hieronymus (#40) üzenetére


Rive
veterán

Az OK amit leírtál. De abban a megoldásban a hulladékudvar nem játszik.

Teljes mértékben játszott. Aki ott dolgozott, az szimplán tudta, kit kell hívni, ha beesik ez vagy az. Ha kellett, még félre is rakta.

Azt hiszem levonhatjuk a tanulságot, hogy igazából fingod nincs a témakörről, csak találgatsz, okoskodsz.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#46) Hieronymus válasza Rive (#45) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

A személyeskedés mire jó?

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#47) Somatom válasza MasterDeeJay (#13) üzenetére


Somatom
veterán

Melóból adódóan elég gyakran megfordulok német, svájci hulladékudvarokban. Döbbenet, hogy ott miket lehet találni. Egy volt kollégám átment másik céghez, ahol van saját hulladékudvar is. Vett egy nagyobb autót, amivel haza tudja hordani a guberált motyót, hogy aztán eladja.

Samsung XCover 6 pro, Tab S7+ 5G

(#48) Geller72 válasza Doky586 (#37) üzenetére


Geller72
veterán

Nekem kifejezetten tetszik, hogy egy kábellel meg tudom oldani az összes ilyen jellegű problémámat, valamint egy fali - akár több slotos adapterrel. Láthatóan zavar téged az apple vonal. Senkinek nem kötelező megvenni, ahogy mást sem. De érdekes, hogy ha a fél millás iphone zavar, a fél millás - vagy több - samuk miért nem? :U

[ Szerkesztve ]

(#49) Geller72 válasza Hieronymus (#46) üzenetére


Geller72
veterán

..Sokan vannak, akik intelligencia hiányában, amikor már nem tudnak elfogadható érveket felsorakoztatni, vagy egyszerűen a meggyőzhetetlen kategóriába tartoznak, rögtön ehhez nyúlnak, mert a repertoárjukban nem marad más. :U Az elengedés, elfogadás ismeretlen a számukra. Többek közt..

(#50) Doky586 válasza Geller72 (#48) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Egyszerűen megjegyeztem hogy brüsszel a kábel rossz végét specifikálta. Tudtommal a samu sem tartja be a 2012 óta (eddig) kötelező szabályzást amely a microUSB-t írta elő és helyette (szabálytalanul) usbc-t rakott eddig is.

De ezen szabályzás valóban gátolja a luk nélküli, nem porosódó, nem betömődő csatlakozók használatát (olcsóbb vízhatlan), ami csak egy kábelcserével megoldható lenne, a dugasztápot nem érintené a váltás.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.