Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) weiss


weiss
addikt

Teljesen Linux laikusként kérdem: mennyivel jobb ez mint, pl. egy Ubuntu?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#2) 5h4rK válasza weiss (#1) üzenetére


5h4rK
tag

Az Ubuntu Debianra epul. A Debiannal a stabilitasra fektetik a hangsulyt, nem pedig arra, hogy a programoknak a legujabb verzioit kapd. Tehat a Debian stabilabb, viszont "elavultabb".

(#3) dabadab válasza weiss (#1) üzenetére


dabadab
titán

Nem jobb, mas. Az Ubuntut alapvetoen asztali rendszernek szanjak, olyan felhasznaloknak, akik nem ertnek (es nem is akarnak erteni) hozza, ebbol adodoan az Ubuntu a felszin alatt olyan bonyolult es ugy tele van rakva mindenfele automatizmusokkal, hogy akik ertenek a Linuxhoz, azok se nagyon tudnak melyebben beleturkalni, mert mindig belefutnak valami meglepetesbe. A Debianban meg kevesebb az automatizmus (amivel egyebkent kihullik egy csomo hibalehetoseg), lassabban kovetik egymast a kiadasok (az Ubuntunal fixen felevente jonnek, a Debiannal meg "amikor kesz van", mostanaban ugy kb ketevente) es sokkal tobb platformot tamogat (a debianos listat lsd a cikkben, Ubuntu gyakorlatilag csak PC-re van).

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#4) floatr válasza weiss (#1) üzenetére


floatr
veterán

Éppen most cikkeztek róla, hogy egyre inkább csak a fanok eszközévé válik. Ha nem is teljesen értek vele egyet, de van benne igazság. A Linuxot a Népnek Mozgalom halmaznak nem sok metszete van a Teljesen Szabad Oprencert a Népnek Mozgalom halmazával.

[ Szerkesztve ]

(#5) dabadab válasza floatr (#4) üzenetére


dabadab
titán

Inkabb arrol van szo, hogy a Linux userek egyre nagyobb resze egyszeru user, kulonosebb technikai hatter nelkul, akiket nem izgatnak a technikai kerdesek, ezert nem erdekli oket a Debian, pont ugy, ahogy az egyszeri autovezetot sem erdekli a dugattyu - de ez egyaltalan nem jelenti azt, hogy a dugattyu jelentektelenne, vagy csak a fanok eszkozeve valna. Tulajdonkeppen az Ubuntu terjedeseve is erosen hozzajarult ahhoz, hogy a Debian az egyik legfontosabb disztro.

DRM is theft

(#6) #20678144


#20678144
törölt tag

<trolling>
Megnyugtatásul: ezzel a verzióval se fog elkezdődni a Linux éve... :-)
</trolling>

(#7) DesertDog válasza dabadab (#5) üzenetére


DesertDog
tag

Ha az ARM-os gépemen már a korábbi nem stabil verzió fent volt, akkor ugye elvileg nincs is teendő egy szokványos frissítésen kívül, hogy "stabillá váljon"?

(#8) floatr válasza dabadab (#5) üzenetére


floatr
veterán

Az egyik következik a másikból :)
Azt nem lehet nem észrevenni, hogy a leggyakrabban debian alapokon készítenek szoftvereket, ami persze sokaknak nem tetszik, és most elkezdték nyomni a disztro-semleges telepítőket. Aztán amellett sem lehet elmenni szó nélkül, hogy egyre gyakoribb az ubuntu-centrikus, ahol a többi disztribúcióra nem, vagy csak minimálisan tesztelnek.

Ennyit sikerült elérnie Shuttleworthnek, hogy aki manapság desktop linuxban gondolkozik, az a bubit fontolgatja első körben.

(#9) anulu


anulu
félisten

számomra ez "A" Linux. minden más mehet a levesbe. ennek a hírnek nagyon örülök! :)

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#10) bambano válasza weiss (#1) üzenetére


bambano
titán

teljesen laikus válasz:sokkal. nagyon sokkal.
sem az ubuntu fejlesztők által elképzelt bugok nincsenek benne, sem az elképzelés közben elkövetett hibák.

A poszthoz: jó reggelt, ez már sok napos hír:P
Azért pedig, hogy a debianosok free kernelt adnak a telepítőhöz, addig kellene rugdosni mindegyiket, míg mély megbánást tanusítva befejezik végre ezt az opensource ámokfutást. Idióta ossnácik.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#11) bambano válasza #20678144 (#6) üzenetére


bambano
titán

aminek mi nagyon örülünk.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#12) dabadab válasza DesertDog (#7) üzenetére


dabadab
titán

Igen. A tovabbiak meg attol fuggenek, hogy mi volt beallitva forrasnak: ha az, hogy squeeze, akkor ezentul a stabil verzio fog futni nalad, ha meg az, hogy testing, akkor meg a 7.0 tesztverzioja.

DRM is theft

(#13) bambano válasza floatr (#4) üzenetére


bambano
titán

jó kis cikk, notóriusan keveri a firmware meg a driver fogalmát.
meg azt mondja, hogy a debian kezd irrelevánssá válni, bezzeg az ubuntu, ami nagyjából debian, pár csellentyűcskével...

Emlegeti viszont, hogy az ubuntuban grafikus rendszert fognak cserélni, ez több, mint riasztó.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#14) floatr válasza bambano (#10) üzenetére


floatr
veterán

Amit az utóbbi időben bubiban bugot találtam, azok mind fasza upstream bug volt. Ami ezekből a debianba került, azt ők egy idő után javították, és visszatolták. Ezt nem tette meg a bubi gárdája túl serényen vszeg erőforrás hiányában.

A free kernellel kapcsolatban meg szintén van saját élményem több is. Egy korábbi laposomban intel wifi volt, bubiban is léptek egy mozgalmasat, és dobták a korábban faszán működő zárt drivert egy nagyon szabad, de nagyon trágya meghajtóért. Tele volt a net a jótanácsokkal, hogy hogyan lehet visszarakni az eredetit. A broadcom/atheros wifi driver korábban maga volt a csoda: a live CDn működött, a telepített rendszeren nem. Az ATI nyílt forrású drivere energiagarázdálkodásból kettes alá, mivel sajnos a jelenlegi laposban az akksi és a kártya egymáson van, bő két hét alatt kifőzte belőle a kapacitást. És szerintem akkor még én viszonylag keveset szoptam ezekkel kevésbé laikus létemre.

(#13) bambano eddig arról volt a mondás, hogy a bubi kevésbé releváns. Erre most itt van a sírás a még nem is létező windicator-ok, a notification menük, meg a wayland miatt. És akkor a unity-ről, meg a qt-irányról nem is beszéltem. Engem leginkább az riaszt, hogy a Szabad a Szoftver, Szabad a Vásár mozgalom hívei most riadoznak az ubuntutól. Eddig olyan fasza módon elgurigáztak a játékaikkal, hogy mennyire magasról tesznek mindenkire, senki nem befolyásolhatja őket, erre az utóbbi 1-2 évben besértődtek, hogy az ubuntu népszerű lett. Vannak néhányan, akik a fedora és suse környékén is éledeznek, de ez a köpönyegforgatós vaskalaposság szvsz nem tesz jót senkinek.

[ Szerkesztve ]

(#15) bambano válasza floatr (#14) üzenetére


bambano
titán

Ezzel egyet is értek, de.
Az én szememben más elbírálás alá esik az, ha valami jót akarnak és időnként becsúszik egy hiba, és más, ha eleve tervezés szintjén ostobaságot találnak ki és szorgosan meg is valósítják.

A firmware-k eltávolítása a rendszerből az ostobaság csimborasszója.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#16) floatr válasza bambano (#15) üzenetére


floatr
veterán

Az idő eldönti, hogy mi az ostobaság. Annyit azért lehet náluk is látni, hogy ha valami nem annyira jön be, akkor kivágják mint a macskát kakkantani.

(#17) dabadab válasza floatr (#16) üzenetére


dabadab
titán

Masreszrol meg mondjuk a Debian a kezdetektol fogva hatarozottan OSS-parti volt, az 1997-es Debian Social Contract azzal kezdodik, hogy "1. Debian Will Remain 100% Free Software" es ez azota is ott van.

DRM is theft

(#18) bambano válasza floatr (#16) üzenetére


bambano
titán

Az idő már eldöntötte, a jelenlegi stabil debianból nincs olyan támogatott verzió, amivel egy szerver kategóriás vasra fel lehet telepíteni a debiant normálisan. vagy nagyon buherálni kell telepítés közben, vagy nem támogatott install cd-ről kell telepíteni.

Lehet, hogy első szabály az, hogy a debian free, de akkor nulladik szabálynak fel kellene venni, hogy a debian nem useless, különben az egész nem ér semmit.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#19) rt06 válasza bambano (#18) üzenetére


rt06
veterán

mi gatol meg benne, hogy szerver kategorias vasra feltedd? illetve mit kell(het) buheralni, ha megis megkiserli valaki?

Politikailag korrekt, valamint munkahely- és gyermekbarát aláírás, amiben egyáltalán nincsen p*na.

(#20) bambano válasza rt06 (#19) üzenetére


bambano
titán

Az, hogy a default installból kivették az összes olyan ethernet kártya firmware-jét, amit eddig szerver kategóriás vasban láttam.

A buherálás pedig az, hogy telepítés közben alá kell tolni valahogy a firmware-t, különben nem lesz bekonfigurálva a hálózat és a csomagmenedzser.

Gondolom abban a kérdésben, hogy szerver vas hálózat nélkül nem sokat ér, vita nélkül kiegyezhetünk.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#21) floatr válasza dabadab (#17) üzenetére


floatr
veterán

Azt látom, hogy ehhez ragaszkodnak, de ez jelenleg nagyjából egyenlő azzal, hogy debian will remain marginal.

(#20) bambano vagy már csak arra gyúrnak, hogy VM-ben szaladgáljon

[ Szerkesztve ]

(#22) bambano válasza floatr (#21) üzenetére


bambano
titán

Ahha... nekem is mindig a vmware jut eszembe, amikor tipikus opensource programokra kérdeznek tőlem példát...

Más: ez a kfreebsd port meg jó migrációs útvonalnak tűnik arra, hogy az ember egy az egyben kihajítsa ezt az egész linux miskulanciát a rákba és átálljon freebsd-re...:P

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23) Lenry


Lenry
félisten

Így a Debian-felhasználóknak lehetőségük van arra, hogy teljesen szabad operációs rendszert használjanak

amióta Linuxot használok, azóta foglalkoztat a kérdés, hogy létezik ember, akit ez komolyan érdekel, hogy a driverje open-source-e vagy sem?

képmutatásnak tartom, hogy "szopassuk a júzert még pár körön át, mert az akármelyik gyártó nem opensource licence alatt teszi közzé a driverjeit", aztán meg csodálkoznak, hogy idén se kezdődik meg a Linux éve... nesze neked felhasználóbarátság. megértem én, hogy a Linux megválogatja a barátait, de nekem egyre inkább úgy tűnik, hogy nagyon antiszociális a srác

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#24) anulu válasza floatr (#21) üzenetére


anulu
félisten

nálam se main vason megy, hanem Hyper-V R2 alatt :)

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#25) anulu válasza Lenry (#23) üzenetére


anulu
félisten

no offense, de amíg ez nem változik, addíg nem is fog

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#26) bambano válasza Lenry (#23) üzenetére


bambano
titán

szerintem az, hogy opensource legyen teljesen a cucc, az nagyjából senkit nem érdekel.
de az, hogy rendezett jogi körülmények között telepíthess, az a normálisabb felhasználók zömét szerintem érdekli. de ez nem az, ami most van.

más kérdés, hogy azt hinni, majd a debian miatt nagy gyártók hirtelen kiborogatják féltve őrzött gyártási meg egyéb titkaikat ópenszórszba, naivság, ezért jár tévúton a debian.

de örülök, hogy nem csak az én szememet csípi a dolog:)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#27) attila9988 válasza bambano (#26) üzenetére


attila9988
őstag

De azért még mindig ez az egyik legjobban használható disztribúció....
Ráadásul az én wifi kártyámat a freebsd sem tudja kezelni, de nem csak magában nem, hanem sehogy sem. :) Amikor mindent jól beállítottam gyári driverrel, elszállt az egész....

Minden rendszernek megvan a maga rákfenéje.

„Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

(#28) proci985 válasza dabadab (#3) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

ja igen. kedvencem az volt, amikor a laborban egy ideig szívtam a hálózatkezeléssel, mire kiderült, hogy hiába írja ki a GUI, hogy az ETH0 manualon van, a config file továbbra is autot ír ki. utánna úgy voltam vele, hogy lehet csicsásabb az ubuntu, de a debiant felkonfigolni sokkal egyszerűbb volt (mert pl cptből lehetett a filejait állítgatni).

ezt a szórakozást a driverekkel meg nem igazán értem: oké, szabad, meg lehet benne turkálni, de lehet a gyártó cég talán jobban ért a saját HWjéhez (kizártnak tartom, hogy a teljes specifikációt kiadják), és lehet ott is vannak olyanok, akik talán még linux/unixhoz is értenek.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#29) Gondwana válasza proci985 (#28) üzenetére


Gondwana
addikt

Ubuntu alatt manuális hálózatkonfhoz nekem elég volt egy
apt-get remove --purge network-manager
és onnantól már volt értelme az /etc/network/interfaces-nek.

... megy a csiga hazafelé ... (One World One Dream One More Thinkpad, Please [ o] )

(#30) dabadab válasza proci985 (#28) üzenetére


dabadab
titán

"ezt a szórakozást a driverekkel meg nem igazán értem"

Pedig ertheto, mindenesetre most nem is errol van szo :) : nem a drivereket, hanem a firmware-eket erinti a dontes, ugyanis van jopar olyan driver, ami tulajdonkeppen teljesen nyiltforrasu meg minden, resze is a kernelnek, viszont toltodeskor az elso dolga, hogy feltoltson a meghajtott eszkozre valami firmware-t - na, es ez a firmware az, ami nem szokott nyilt forrasu lenni es ezeket raktak kulon egy non-free csomagba.

DRM is theft

(#31) rt06 válasza bambano (#20) üzenetére


rt06
veterán

koszonom a valaszt, igy mar ertem a probemat (mondjuk en azon sem tudtam tultenni magam, hogy valamelyik (talan az etch) netinstall cd-rol lehagytak a pppoeconf-ot)

Politikailag korrekt, valamint munkahely- és gyermekbarát aláírás, amiben egyáltalán nincsen p*na.

(#32) caizzz


caizzz
aktív tag

ez a debian 6 megjelenés olyan, mint a Duke Nukem Forever?

marakujás kőbányai

(#33) rt06 válasza caizzz (#32) üzenetére


rt06
veterán

mar miert lenne olyan?
ez valoban megjelent, raadasul letoltheto

[ Szerkesztve ]

Politikailag korrekt, valamint munkahely- és gyermekbarát aláírás, amiben egyáltalán nincsen p*na.

(#34) floatr válasza rt06 (#33) üzenetére


floatr
veterán

Népszerű poén volt a hupon

(#35) hohoo válasza #20678144 (#6) üzenetére


hohoo
senior tag

Hát nem az tavaly az android 2.xx-ek kiadásával már megtörtént :D

T-home extra csomag monopolterületen 6500 ft/hó, versenyterületen ahol Digi vagy UPC is van pedig 2990 ft/hó. Köszönjük!

(#36) floatr válasza hohoo (#35) üzenetére


floatr
veterán

Ez már csak amiatt is vicces, mert meg lehet nézni az otthoni PC vásárlások trendjét, és az okostelefonok/táblák tavalyi utolsó negyedéves eredményét. Aztán sírjál...

(#37) bambano válasza attila9988 (#27) üzenetére


bambano
titán

Én is mindenhol debiant használok, ezért bosszant... az, hogy az ubuntu olyan, amilyen, nem izgat:P

sok wifi kártya megy freebsd alatt az ndiswrapperrel.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#38) hohoo válasza floatr (#36) üzenetére


hohoo
senior tag

Miért sírnék? Az okostelefonokon tarol a linux :) akárhogy nézve.

[ Szerkesztve ]

T-home extra csomag monopolterületen 6500 ft/hó, versenyterületen ahol Digi vagy UPC is van pedig 2990 ft/hó. Köszönjük!

(#39) #40553216 válasza floatr (#8) üzenetére


#40553216
törölt tag

"Aztán amellett sem lehet elmenni szó nélkül, hogy egyre gyakoribb az ubuntu-centrikus">A t-homenál az ipv6 teszteléshez letölthető linuxos dokumentáció is gyakorlatilag 2 részre oszlik:
1. Ubuntu
2. Egyéb Linux

(#40) dabadab válasza floatr (#8) üzenetére


dabadab
titán

"Az egyik következik a másikból :)"

Marmint mi kovetkezik mibol? Mert az, hogy jelentektelenne valna a Debian, egyreszt nem kovetkezik semmibol, masreszt nem igaz :) A Slackware-re tenyleg el lehet mondani, hogy rengeteget vesztett a jelentosegebol es mara csak a hardcore rajongok hasznaljak, de a Debianra, ami azt a nagyon massziv alapot adja, amire az Ubuntu, a legeslegnepszerubb disztro epitkezik... hat, erted.

DRM is theft

(#41) floatr válasza dabadab (#40) üzenetére


floatr
veterán

Nem fejlesztői szempontból, hanem felhasználói szemmel nézve. Én úgy veszem észre, hogy itthon pl mintha csak az ubuntu létezne, és gyanítom h a nagyvilágban is eléggé egyoldalú a debian-ubuntu felhasználási arány.

Az meg, hogy pár embernek nagyon fontos, meg általában véve fontos, nagyon nem ugyanaz :) Aki az ubuntu marhaságai miatt berzenkedve emlegeti a debiant, már az is max megszépült emlékek miatt teszi. Attól viszont nem lesz jelentős, hogy az ubi erre építkezik, mert lassan már csak a csomagkezelő marad meg az alapokból.

(#42) dabadab válasza floatr (#41) üzenetére


dabadab
titán

"Attól viszont nem lesz jelentős, hogy az ubi erre építkezik, mert lassan már csak a csomagkezelő marad meg az alapokból."

Meg a csomagok. :) Az Ubuntu a Debian unstable csomagjait hasznalja, igy egyreszt megsporolja a csomagok keszitesevel jaro szopas nagy reszet (es a debianos alapok miatt lehet nagyon egyszeruen ARM-os Ubuntut gyartani), masreszt meg baromi nagy bajban lenne, ha holnaptol nem lenne Debian.

DRM is theft

(#43) floatr válasza dabadab (#42) üzenetére


floatr
veterán

Akkor el lehet mondani, hogy a csomagjai népszerűek ;)

(#44) Vladi válasza bambano (#10) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ne trollkodjál. Inkább szervezz debreceni rilíz partit. Viszem a fedórásokat. :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#45) dabadab


dabadab
titán

Tenyleg, az nem tunt fel senkinek, hogy a www.debian.org is uj dizajnt kapott? :)
(En is csak azert tudom, mert a hosztolo cegem twitteren olvastam :) )

DRM is theft

(#46) bambano válasza dabadab (#42) üzenetére


bambano
titán

tavaly ilyenkor az előző lts kiadásakor mérsékelten voltak csak kétségbeesve, megoldották a saját maguk problémáit debian release nélkül is... szerintem az ubuntusokat nem izgatná fel, ha a debian lehúzná a rolót.

a webről meg annyit: nekem feltűnt, frissiben láttam a bejelentést, de nekem nem fáj, hogy rosszabb lett:P

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#47) bambano válasza Vladi (#44) üzenetére


bambano
titán

Én ne trollkodjaj? nap forog a föld körül vagy mivan?:P :P
fedorásokat hozhatod, minden bulinak jót tesznek a páriák:P

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#48) lezso6


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Jupíj, mehet az apt-get dist-upgrade. :))

Meg a szopás, ha valami nem jön össze. :U

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#49) floatr válasza bambano (#46) üzenetére


floatr
veterán

Jah, amikor a szemét Shuttleworth erőforrást akart adni a fejlesztés felpörgetéséhez :N Nem értettem akkor se, mit akar ez az ember. Majdnem megzavarta a debianos projekt managementet egy kiadós szunnyadásban az almafára horgolt nyugágyban.

(#50) bambano válasza floatr (#49) üzenetére


bambano
titán

gyakorlatilag egy évnyi meló hiányzott akkor a debianból.
mekkora kupleráj lett volna, ha ad MS pár embert és 3 hónap után kitolják? hint: nagy:)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.