Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) aelod válasza pusszycat (#50) üzenetére


aelod
veterán

A Redmi Note 7 sem épp mai "gyerek" :DD

"It's simple, if it jiggles, it's fat."

(#52) adamklark válasza Noukoum (#49) üzenetére


adamklark
senior tag

ez a komment is egy gyöngyszem volt, csak nem magyar vagy? :C

(#53) subset


subset
senior tag

Azt le lehet szögezni az akkukkal kapcsolatban, hogy az élettartamuk szempontjából jobb a "normál" töltés, szemben a "gyors" töltéssel. Ezen nem érdemes vitatkozni, ezek a tények -ilyen a fizika meg a kémia...
Nem kell a "gyors" töltéstől ódzkodni, de feleslegesen sem kell alkalmazni, feltéve ha érdekes számodra az a bizonyos élettartam mutató.

Használj Te is szabad szoftvert !

(#54) Lami66 válasza subset (#53) üzenetére


Lami66
őstag

Eddig két telefonban kellett akkut cserélnem, mert tönkrementek másfél év alatt. Mindkettőt az alap 1 amperes normál töltéssel töltöttem.
A mostani telefonom több mint két éves, az akkuja romlásnak nem mutatja jeleit, és a gyári gyorstöltéssel, 21 W-al töltöm. Anno erre a teljesítményre is ugyanezt mondták, hogy majd hamar kinyírja az akkut.

(#55) Noukoum válasza subset (#53) üzenetére


Noukoum
veterán

Annyira tények hogy a 3 éves élettartam alatt semmi különbséget nem fogsz észrevenni függetlenül attól hogy mivel töltöd. A fizika meg kémia nem számol a használati idővel.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#56) adamklark válasza Noukoum (#55) üzenetére


adamklark
senior tag

annyira tények hogy ez így van, aki évente cserél telefont annak tényleg mindegy, nincs különbség, ha hosszabb távra tervezel akkor már lehet különbség

(#57) Noukoum válasza adamklark (#56) üzenetére


Noukoum
veterán

Akkumulátort fogsz cserélni, nem pedig készüléket. Olyan cikluszám felett okozhatna extra degradációt esetleg ami nem fog bele kerülni, mert jóval előtte tönkremegy. Vagy a te okostelefonodban 10 éves akkumulátor van 5000 ciklussal? Mert akkor tényleg töltsd minél alacsonyabb teljesítményű töltővel, biztos ami biztos.

[ Szerkesztve ]

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#58) adamklark válasza Noukoum (#57) üzenetére


adamklark
senior tag

3-5 évig használok telefonokat általában szóval igen

(#59) subset


subset
senior tag

Mondjatok már olyan dolgot az életben ami nem használódik el előbb ha nagyobb stressz éri !
Vagy ezzel is leáll valaki vitatkozni ? Nehéz elfogadni, hogy ez egy akku esetében is így van ?! Halmozottan ráadásul - és egész véletlenül az egyik stressz tényező a töltés áramerőssége. Vagy valaki már feltalálta az olyan akkut ami idővel egyre jobb lesz, de minimum nem fog rajta az idő vaskereke...? Szóljatok.
Ezekre a degradációs folyamatokra - mivel vannak, lehet jótékony hatással a "kíméletes" töltés - alacsony áramerősség/feszültség - ez nehezen hihető, tudom :)
Neked mondjuk 2 év gyorstöltés után sem érezhető az akku kapacitásának csökkenése. Tök jó Neked, ilyen is van ! Valakinek meg érezhető....Pont nemrég volt akku csere akció a huawei-nél - gondolom nem áprilisi tréfaként, vagy mert ne menne tönkre akku - a nagy kérdés az, hogy milyen hamar :)
Én is tudom, hogy igen a gyártástechnológia...anyagok stb. mind fejlődik és mernek, most már - 165W-al pumpálni egy pics@nyi akkuba ami még így is életképes marad. Ez komoly mérnöki teljesítmény, nem vitás.
De ezektől a sztoriktól függetlenül, előbb el fog használódni egy akku ha magasabb töltési teljesítményt kap mint ha nem kapna...Előbb - érted ? Tudom Neked nem :) de a fizika ettől még ezt mondja. Továbbra is mondhatsz "olyan dolgot az életben ami nem használódik el előbb ha nagyobb stressz éri !"
Akinek még így sincs meg a dolog itt olvasgathat:
https://batteryuniversity.com/article/bu-401a-fast-and-ultra-fast-chargers
Ajánlom figyelmébe a: Figure 3: Cycle performance of Li-ion with 1C, 2C and 3C charge and discharge - ábrát.
Ilyen is elhangzik a cikkben: If possible, charge at a moderate rate.... ;)

Használj Te is szabad szoftvert !

(#60) subset válasza Noukoum (#55) üzenetére


subset
senior tag

Akkor Te miért számolsz "élettartammal" ? A 3 évvel....
"A fizika meg kémia nem számol a használati idővel" :)
Használatival tényleg nem de például egységnyi idő alatt bekövetkezettel minta számolna....
A kémia meg emleget olyat mint reakcióidő.

[ Szerkesztve ]

Használj Te is szabad szoftvert !

(#61) Noukoum válasza adamklark (#58) üzenetére


Noukoum
veterán

Na akkor pont mindegy mivel töltöd.

subset: akkor mutass valami bizonyítékot arra hogy a gyorstöltés káros az akkumulátorra, úgy hogy ezt mindenki lássa. Miért olyan nehéz megérteni hogy az elmélet meg a gyakorlat gyakran nem találkozik egymással a hétköznapokban? Várom a bizonyítékokat.
De gondolom várhatom, lejátszottam már ezt a kört egy párszor. Ember nézz már szét, teljesen mindegy mivel töltöd azt a sz@r telefont ugyanúgy tönkremegy az aksija. Nem azért mert rosszak hanem mert ennyit bírnak.

Mivel számoljak ha nem élettartammal? Átkozzuk ki a gyorstöltést mert 100 éves élettartamra tekintve lehet hogy okoz néhány százalékos extra degradációt egy okostelefon akkumulátorába? Józan ész luxus? Kémia meg fizika nagyon fontos tudományok, de a gondolkozást nem pótolják. Mi a francnak van oktatás ha erre képtelenek vagyunk.

[ Szerkesztve ]

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#62) adamklark válasza subset (#59) üzenetére


adamklark
senior tag

szerintem ne strsszeld túl, ezerszer lett vitázva ezzel kapcsolatban a fórumon, vannak tanulmányok meg személyes tapasztalatok a gyorstöltésre. mindenki döntse el mi a helyes saját használati szokásaihoz. én akkor töltöm gyorsan amikor kell és nem mindig, elvagyok így.

(#63) pusszycat


pusszycat
nagyúr
LOGOUT blog

Egy akku akkor is tönkremegy ha nem töltöd egyáltalán se lassan se gyorsan. Sőt akkor még hamarabb tönkremegy. Sok mindent figyelembe kell venni. Rátöltés. 0-100 ra töltés. Meddig meríted, meddig töltöd. Milyen a külső hőmérséklet. Milyen minőségű anyagokból van az akku. Eredet vagy utángyártott. Etc...

Mi 11 Lite 5G 6/128 :)) Xiaomi Redmi Pad 4/128 GB, Laptop Asus Oled Vivobook 16GB/1TB " Azért vagyunk, h legyünk " by pusszycat

(#64) subset válasza Noukoum (#61) üzenetére


subset
senior tag

Te elolvastad a posztom mellesleg ? Mert nem világos.....
Én csak tényeket idéztem, ez a valóság. Még én bizonygassak ?Viccelsz ?
Hogy hol találkozik és hol nem a gyakorlattal, az meg más kérdés.
Pont Neked linkeltem:
https://batteryuniversity.com/article/bu-401a-fast-and-ultra-fast-chargers
Mi derül ki számodra az emlegetett
Figure 3: Cycle performance of Li-ion with 1C, 2C and 3C charge and discharge - ábrából ?

Használj Te is szabad szoftvert !

(#65) Noukoum válasza subset (#64) üzenetére


Noukoum
veterán

Én valós tesztet kértem. Nem kaptam. Meglepődtem, ja nem.

[ Szerkesztve ]

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#66) Lami66 válasza subset (#59) üzenetére


Lami66
őstag

Pont Huawei telefonom van, P30. Láttam én is az akkucsere akciót, de nem éltem a lehetőséggel. Mert nem volt okom rá. Majd ha lesz rá ok kicserélni, akkor kicseréltetem. De nem kivétel vagyok akit elkerült a törvényszerűség. Ha belenézel a P30 és P30pro fórumba, nem fogsz akkuhalálos posztot találni, pedig ezek a gyorstöltéses modellek már majdnem három évesek. Aztán nézzél be az 1 amperrel töltögetett iphone6 topikba....
Egy akku cirka 600-700 töltési ciklust bír. Ha ezt az akkut napi kétszer töltik, akkor egy év és akku halál. Ha csak kétnaponta kell tölteni (P30), akkor 4-5 évet bír. Gyorstöltéssel. Lassú töltéssel mennyivel bírna többet? Kit érdekel, hogy 4 év helyett 5-öt bírna? Nekem többet ér, hogy 4 óra helyett másfél óra alatt fullon van abban a 4 évben. Nem vitatom, hogy kímélgetős töltögetéssel tovább bírja. De nem látványosan tovább. Nem feleződik az élettartam a gyorstöltéstől, nem kell évente akkut cserélni. Akkor meg? + 20% élettartam növekedésért vacakoljon a lassú töltéssel az, akinek kedve van hozzá.

[ Szerkesztve ]

(#67) Noukoum válasza Lami66 (#66) üzenetére


Noukoum
veterán

Persze hogy nincs panasz egyik topikban sem ahol a készülék gyorstölthető. De mások akik csak képeken látják a technológiát nyilván jobban tudják milyen. Egyébként ezeket a telefonba kerülő aksikat 300 ciklusra szánják, az Apple 500 ciklusnál ajánlja a cserét. A gyakorlatban pedig 1000 ciklusig bírják, utána törvényszerűen előjönnek a problémák. De már 600-800 ciklusnál érdemes cserélni, egyszerűen lecsökken a teljeseítménye.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#68) pusszycat válasza Lami66 (#66) üzenetére


pusszycat
nagyúr
LOGOUT blog

Másfél óra alatt fullon. :D Azt nem hívnám gyorstöltésnek. 20-30 perc az igen.

Mi 11 Lite 5G 6/128 :)) Xiaomi Redmi Pad 4/128 GB, Laptop Asus Oled Vivobook 16GB/1TB " Azért vagyunk, h legyünk " by pusszycat

(#69) Lami66 válasza pusszycat (#68) üzenetére


Lami66
őstag

Pontosítsunk. Ma már nem számít annak. Három évvel ezelőtt a P30pro volt a csúcs gyorstöltésben a 42 wattal, de a P30 21 wattja is több volt mint a többség töltése.

(#70) Donki Hóte válasza Noukoum (#65) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Amit te keresel, azt a knee point diagramnak hívják.

Az egyértelmű, hogy

- 1: az akkuk gyorstöltéskor melegszenek,
- 2: az akkuk hőmérsékletének a növekedése árt az élettartamnak.

Az összefüggés valami ilyesmi:

Tehát már egy rendszeresen 45 fokra melegedett akku is kb. a fele ciklust tudja, mint egy 25 fokos hőmérsékletű akku, a 45 fok pedig nem annyira magas hőmérséklet.

Egy töltés közben rendszeresen 60 fokra melegedő akku pedig jó ha a egynyolcadát tudja élettartamban, tehát akár 150 ciklus után lecsökken a kapacitása az eredetinek a 80 %-a alá.

[ Szerkesztve ]

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#71) Nekton


Nekton
aktív tag

Ezek a diagramok így értelmetlenek. Milyen akku ez? Autóknál van, hogy kifejezetten kívánatos a magasabb hőmérséklet a gyorstöltéshez, de egy telefonban meg soha nem fogja elérni a 60°C-ot. (védelem lekapcsol)

A fentebb linkelt batteryuniverse fig 3. is életszerűtlen. Bár nem írják, de sejthető, hogy 100% DoD ciklusokat futtattak. Nincs az az átlag user, aki minden alkalommal kikapcsolásig merítené mind a telefonját, mind az autóját, Valamint még a készülékek kikapcsolásakor sincs 100% DoD. A sokkal valószínűbb 70-90%-nál pedig többszöröződik a ciklusok száma és simán kitolódik a telefon életciklusának végéig.

Szerk:
Bocsánat! A fig. 3.-ban ott van, hogy 3V-ig merítik, úgyhogy tényleges 100%-okat futtatnak. Na ilyen az életben nem fordul elő. Egy telefon már hamarabb kikapcsol és a CCCV ciklus vége előtt kijelzi a full töltöttséget.

[ Szerkesztve ]

(#72) subset


subset
senior tag

Lehet és van úgy, hogy Te semmit nem veszel észre az egész gyorstöltősdiből mert x-1 év után legkésőbb eladod a telefonod - mert gondolom nem a kukába fogod dobni. Szerintem még hosszú évekig fogják használni mások az anno több százezres mobilt - de az már kit izgat ugye - és amúgy engem sem. Az is lehet, hogy tényleg nem a gyorstöltéstől fog megpurcanni az akku, meg még mindenféle is lehet, még az is hogy az 5W-os töltés mellet is meghal akár hamarabb is mintha 100W-ot kapott volna...ilyeneket nem állítottam.
Én csak azon értetlenkedek továbbra is, hogy ilyen nehéz felfogni és elfogadni, hogy ami nagyobb stressz alatt van annak hamarabb lesz vége is - az esetek döntő többségében, a tudomány mondja nem én - de kis logikával sem olyan nehéz ezt feldolgozni szvsz.
Azért kerekedett a "vita" - (lettem lehurrogva) mert azt mertem mondani, hogy "ha nem muszáj ne tölts gyorsan"...és ne stresszelj indokolatlanul...elnézést.
figure 3 ábrából tisztán látszik a nagyobb terhelés okozta jelentős kapacitáscsökkenés - de lehet baj van a felfogásommal. Meg ezek a hülyék is mondják ott a baterryuniversity-nél hogy ha nem muszáj ne tölts gyorsan - de ebben a rohanó világban ez már abszurd, aláírom.
Noukoum - én sem lepődtem meg, hogy ezek után is még egy "valós" tesztet szeretnél :) de
előtte azért megpróbálom még feldogozni azt a sok érvet és alátámasztást amit kaptam az ellentáborból....köszönöm.

Használj Te is szabad szoftvert !

(#73) Nekton válasza subset (#72) üzenetére


Nekton
aktív tag

Csakhogy ez a nagyobb "stressz", amiről írtok, nem egzakt fogalom. Ezt magyarul amúgy igénybevételnek mondjuk. Optimalizálni kell a töltési módhoz az akku összetételét, a védelmet, a DoD és max SoC értékeket és akkor nem lesz nagyobb az igénybevétel. Ezek eszközök, nem emberek. Nem kell törődni a lelkivilágukkal. Egy telefont elég 5 évre tervezni. 5 év alatt meg egy álló akku is tönkrenegy.

(#74) Lami66 válasza subset (#72) üzenetére


Lami66
őstag

Győztél! Megadom magam! Elismerem előbb meghal az akku ha gyorsan töltik. Minél nagyobb wattal, annál gyorsabban. Most te jössz! Sorold az elrettentő típusokat amelyeknél ez a probléma látványosan kiütközött....nem vagyok telhetetlen, kettő típussal beérem
Szép grafikon. Negyedelődik az élettartam? Akkor biztos van pár típus amik mondjuk három év helyett 10 hónap után akkucserések...nekem most nem ugrik be egy ilyen típus se (mármint olyan ami gyorstöltős), de te majd kisegítesz.
Az én véleményem az, hogy az idő előtti akkuhalál fő oka a telefon teljesítményéhez és átlagos felhasználásához képest alultervezett akku kapacitás. Szép példái ennek azok a telefonok amiket nem hardcore felhasználás mellett is délután már töltőre kell dugni, hogy estig tutira kibírja. Na azok aztán pörgetik a ciklusszámlálót.

(#75) pusszycat válasza Lami66 (#74) üzenetére


pusszycat
nagyúr
LOGOUT blog

Még szerencse, h az akkuk nem néznek grafikonokat mert mind meghalna idő előtt. :))

Mi 11 Lite 5G 6/128 :)) Xiaomi Redmi Pad 4/128 GB, Laptop Asus Oled Vivobook 16GB/1TB " Azért vagyunk, h legyünk " by pusszycat

(#76) Donki Hóte válasza Nekton (#73) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Ezek eszközök, nem emberek. Nem kell törődni a lelkivilágukkal. Egy telefont elég 5 évre tervezni. 5 év alatt meg egy álló akku is tönkrenegy.

Az a baj, hogy technikai fejlődés félreértelmezéseként ez a nézet teljesen általános lett a modern társadalmakban :(

Használd és dobd el. De mi lesz 5 év múlva az eldobott eszköz sorsa? Az elektromos autókban lévő akkupakkok elég nagyok és elég értékesek ahhoz, hogy háztartási energiatárolókban még 5 évig használják őket.

De egy mobil akku (sőt, akár az egész mobiltelefon) mostanában 5 év múlva a kukába kerül, sajnos senki sem fordít energiát az újrahasznosítására.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#77) subset válasza Nekton (#73) üzenetére


subset
senior tag

Igen, lehet Magyarul is és legyen igénybevétel....
Az elég egzakt, hogy mondjuk 5W vagy 25W vagy 165W ?
Igen, ahogy már említettem én is, fejlődik a technológia stb. Ezért "életképesek" ezek az extrém módon töltött akkuk is... Mindez leginkább marketing fogásból történik azt sem árt nem elfelejteni. Az akku lelkivilága engem sem izgat, de az már zavarna ha 1 napot sem bírna ki a telefonom X év után, és akku csere miatt kell megbontani a gyári IP védettséget. Ezért sem töltöm a gyári töltőjével. Nem tudom, nekem általában rá szokott érni mire megvan egy normál-al is. Ezért mertem ajánlani, hogy ne stresszeld vedd feleslegesen igénybe gyorstöltés-el az akku maradék kapacitásait...De ez nagy hiba volt, már látom.
#74 Lami66
Általánosságban beszéltem, közöltem tényeket, referenciát is mutattam, próbáltam szemléltetni, hogy nagyobb igénybevétel=nagyobb elhasználódás. Örülök, hogy ezt legalább Neked sikerült belátnod. Nem tudok konkrét példát hozni, Te tudsz ?
Mondjuk emlékszem akku/töltés miatt robbanós és visszahívott samsung telefonra, illetve gyenge üzemidejűekről sem nehéz hallani itt a fórumon, csak nem tudni mivel töltötte a tulajdonosa...és nem én fogom kinyomozni, tippelni persze lehet.

Olyan is van érdekes módon, hogy vannak elektromos autó gyártók akik az akku garanciális feltételei között megszabják a györstöltés ciklusainak a számát. De minimum ajánlják, hogy rendszeresen ne alkalmazz DC (gyors) töltést, ugyanis az negatívan befolyásolja az akku élettartamát - meglepő nem ?
"Kia Motors suggests, “Frequent use of DC Fast Charging can negatively impact battery performance and durability, and Kia recommends minimizing use of DC Fast Charging.”"
https://www.greencars.com/guides/definitive-guide-to-electric-car-batteries-range
A legújabb Ioniq is azt mondja bármennyire is best off technology, hogy legalább havonta töltsd normál AC töltővel is...
Az autógyártók is mind tök hülyék nem ? Most akkor az fog jönni, hogy de hát az autóban ilyen meg olyan technológia meg akku van ami a mobil akkukra ugye nem érvényes ?? :)
Az különálló dimenzió....ja, az.

#75 pusszycat
Ezért mutattam a grafikont a gazdájuknak, mivel ők határozzák meg a terhelés mértékét...ők uralkodnak felettük. Illetve nekik szemük is van amiből talán eljut az információ a megfelelő helyre és ott feldolgozásra is kerül.

Használj Te is szabad szoftvert !

(#78) Lami66 válasza subset (#77) üzenetére


Lami66
őstag

Nem tudsz konkrét példát hozni, mert nincs konkrét példa. Én kettőt is tudok olyat, hogy alap 5 wattos töltéssel 1-1,5 év alatt akkuhalál: iphone6, Sony Z1C. És még körül se néztem a többi alulméretezett akkus modellnél, ezek csak azok amikkel személyesen is dolgom volt.
Az van, hogy te egy elméleti borzalommal riogatsz, miközben nincs rá gyakorlati példa. Miért nincs? Mert a modern gyorstöltő rendszerek kiküszöbölik az akku túlzott melegedését. Pl. az előző telefonom QC3-as töltés közben a töltő melegedett nem az akku a telefonban. A Samsung Note7 akku robbanások a hibás konstrukcióból eredtek nem a lobogtatott grafikonból következtek be.

(#79) adamklark válasza Lami66 (#78) üzenetére


adamklark
senior tag

nem tudom hogy jön ki 1-1,5 év alatt az akkuhalál 5 wattos töltéssel, nekem az a gyakorlati tapasztalatom hogy gyorstöltéssel a telefon is melegszik nem csak a töltő, Samsung telefonok egyébként, nem is a legréggebi

(#80) Donki Hóte válasza Lami66 (#78) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Nézd, te olyan példákat hozol az 5W-os töltés problémáit alátámasztandó, amelyek 4-6 éve piacon lévő termékekkel kapcsolatosak. Azért tudsz ilyen példát hozni, mert ez a technika már 10 éves, van tapasztalat vele bőven.

Vagyis, majd ha a 100 W feletti gyorstöltés is már legalább 5 éve mindennapi használatban lesz ÉS akkor sem lesz példa ebből adódó akku problémára, akkor lehet kijelenti, hogy "Nem tudsz konkrét példát hozni, mert nincs konkrét példa. "

Ez a gyorstöltés nem más, mint egy rosszul feltett kérdésre adott válasz. Sajna az akkuk egységnyi térfogatra vonatkozó kapacitását (minden erre vonatkozó nagyhangú bejelentés ellenére!!!) nem tudják érdemben növelni, ezért elterelésül a meglévő gyenge kapacitású akku gyorstöltését adják el a vevőknek nagy innovációként.

Ha választani kéne, hogy egy mostanihoz képest ötszörös kapacitású akkut szeretnék a telefonomba, vagy egy mostani kapacitású, de ötször gyorsabban tölthető akkut szeretnék a telefonomba, akkor én egyértelműen az ötszörös kapacitású akkut választanám, akkor is, ha annak a töltése ötször annyi ideig tartana.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#81) eennyi válasza domerator (#17) üzenetére


eennyi
csendes tag

P = U * I
Érdemes visszaülni az iskolába.

(#82) Donki Hóte válasza eennyi (#81) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Ez mennyiben válasz arra, hogy az USB csati mit szól 8 amper áramerősségehez?

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#83) subset válasza Lami66 (#78) üzenetére


subset
senior tag

Neked ezek szerint nem volt szerencséd, de azt kétlem, hogy pont a "kíméletes" töltés vezetett volna 2x akku halálhoz, de nyilván kizárva sincs semmi. Akkor mondok példát a saját házam tájáról...:
Sosem, egyik telefonomat sem töltöttem gyorsan, és egyiknek sem volt még akku baja. A legelső ami erre alkalmas volt (lett volna) az egy Galaxy S6 Edge konkrétan. Mikor először rákerült a gyári töltőjére utána már soha, mert olyan meleg lett, hogy még. Nem kellett hozzá fizika professzorokkal konzultálnom, hogy azt a következtetést vonjam le ennek aztán így semmi értelme. Nem fogom főzni nyúzni az akkut - ami ráadásul ennek a modellnek a leggyengébb pontja volt, megnézheted a fórumon mennyien panaszkodtak, csak, hogy ilyen meg olyan gyorsan fel legyen töltve. Szerencsém van ezek szerint, hogy tudok/tudtam előre tervezni a töltést illetőleg is az életben. Ez az én sztorim.
Csak ismételni tudom magam, nagyobb igénybevétel=nagyobb elhasználódás. Meg, hogy feleslegesen minek....
Azt is tudom, hogy az esetek akár jelentős többségében is a juzer előbb szabadul meg a készülékétől, mint hogy konkrétan ebből legyen baja.
De ettől még ne állítsa már senki, hogy mindegy hogy töltöd, mert ez nem igaz, és nem is ismered a kérdező fórumtársat /akárkit, honnan tudod mennyi időre tervez a készülékével.
Arra is rá lehet jönni, hogy pl. az autógyártók azért mernek kell nekik felhívni a gyorstöltés negatív hatásaira a felhasználók figyelmét, mert nem 5 évre vagy még annál is kevesebbre kalkulálják a termék életciklusát mint a kedves mobil gyártók.

[ Szerkesztve ]

Használj Te is szabad szoftvert !

(#84) pusszycat válasza adamklark (#79) üzenetére


pusszycat
nagyúr
LOGOUT blog

Ha csak a melegedés a probléma lehet tölteni ps-s venti fölött is és akkor nem kell izgulni többet ez miatt. Erre h nem gondolt senki?

[ Szerkesztve ]

Mi 11 Lite 5G 6/128 :)) Xiaomi Redmi Pad 4/128 GB, Laptop Asus Oled Vivobook 16GB/1TB " Azért vagyunk, h legyünk " by pusszycat

(#85) pusszycat


pusszycat
nagyúr
LOGOUT blog

Vagy egy laptop cooler padon, van is nekem egy a coolermaster-től.

Mi 11 Lite 5G 6/128 :)) Xiaomi Redmi Pad 4/128 GB, Laptop Asus Oled Vivobook 16GB/1TB " Azért vagyunk, h legyünk " by pusszycat

(#86) judas13 válasza Donki Hóte (#80) üzenetére


judas13
addikt

18000mAh-s már volt prototípusként. Csak értelemszerűen használhatatlan napi szinten ez ez a visszahívható power bank...
Mindezt ha majd "normál" méretben is képesek lesznek megalkotni, az lesz az igazi megoldás a gyorstöltés mellett/helyett.

...addig is jobb híján maradok a 33,66,100... Wattos egységenél.

[ Szerkesztve ]

"Aki nem hoz döntést, az hatalmas döntést hoz."

(#87) Nekton válasza subset (#83) üzenetére


Nekton
aktív tag

Autókkal kapcsolatban ott a pont.

Telefonoknál a gyártó, mint minden más terméknél is, úgy tervezi egymáshoz az alkatrészeket, hogy az a termék hasznos életciklusát kibírja. Nem a telefongyártók miatt megy egy 5 éves telefon a levesbe, hanem az ágazat rendkívül gyors fejlődése miatt. Mégis ki az, aki megteheti, de nem vált a régi, csak 3g hálózatot támogató telefonjáról, vagy a 320*240-es felbontású kijelzőről komolyabbra. Nem is olyan régen, 2007-ben még olyan HTC PDA mobilom volt Windows CE rendszerrel, amin wifi sem volt és csak 2g hálózaton kommunikált. Mire lenne az már jó? SZERINTEM a telefonok 5 év alatt annyit fejlődnek, hogy nem érdemes a régieket tovább nyúzni. Persze a lehetőség adott. De most komolyan! A gyártók sara az egyre sokoldalúbb használat? A mobilbankolás, mobilfizetés, videofelvevőként használat és még ezer másik dolog fejlődése? Szándékodan erőltetik ránk ezeket a kényelmi funkciókat? Inkább álljon meg a világ? Maradjon sárga csekk, térkép, 35mm-es analóg fényképező, VHS kamera, papír napilapok, bankba járkálás, papíron levelezés és végtelen élettartamú nyomógombos mobilok? Vitathatatlan a régi kor romantikája, de attól a technológia még fejlődik és én úgy látom, hogy van is tömeges igény a felhasználók részéről ezekre az újításokra és ezért hajlanfóak a pár évenkénti készülékváltásra. Nem látom a gyári erőszakot a dologban.

Viszont! Ha már az akkutechbológia kapacitás/tömeg aránya nem fejlődik ilyen tempóban (ami érthető is), és a telefonok max. hordható tömege 200g körül van, akkor legalább a töltési időn faragjunk már, ha az a termék életciklusát nem érinti hátrányosan. Itt kiemelem, hogy a TERMÉKÉT, nem az akkuét. Innentől pedig édes mindegy, mennyi lesz az akku kapacitása a termék selejtezése után. Ez alapján nekem ezek az újítások nem marketing bullshitek. Én annak örülnék a legjobban, ha egy érintéssel kapna a telefon egy napi üzemidőt és ennyi.

[ Szerkesztve ]

(#88) subset válasza Nekton (#87) üzenetére


subset
senior tag

Teljesen értem amit mondasz, főleg itt egy tech fórumon írom alá, hogy amiket említesz fejlesztések stb. a miatt nem fut ki sokaknál ez az életciklus sem, mert előbb cserél, de...
Rengeteg, jellemzően az idősebb korosztályból kikerülő embert ismerek én is, aki ezek miatt az újítások miatt nem fog telefont cserélni, hiszen, jó ha telefonálni, sms-ezni és néhány képet tud vele lőni...Nem olyan régen keresett meg egy kollegina (50-es korosztály), hogy most mit csináljon ? Nem megy a banki appja a régi iphone 6-osán (a régi os miatt, amit már nem támogatnak). Ő például csak e miatt fog telefont cserélni amúgy eszébe sem jutott volna - egy akku cserén amúgy már túl van ezzel a készülékkel (és igen azt sem a gyorstöltés tette tönkre).
Nyilván ezeknek az embereknek - főleg most még nem a csúcsközeli, jellemzően györstöltős cuccaik vannak, de egyre inkább szivárog lefelé a termékpalettán ez a feauture.
Szóval nagyon sokan nem követik a trendeket, nem azok miatt cserélnek majd, látok olyan készülékeket embereknél hogy jajjjj....Amúgy gyorstöltésben is vannak ugye lépcsők. Most pont a 165W-os topikjában vagyunk - ami már tényleg eszement szvsz.
Ha magamat nézem, én sem cserélem még a 2,5 éves anno még csúcs telefonom, mert nem érdekelnek azok az újítások amiket most kapnék, főleg olyan súlyos áron ahogy mérik őket.
Különbözőek vagyunk, különböző igényekkel...és jól látod, nagy igény van az újításokra is ezért nyomják a gyártók, egyértelmű. Egy mobil kamerás topikban nem láttál volna hőbörögni, hogy már 500 Megapixelnél tartunk... :)

Használj Te is szabad szoftvert !

(#89) Noukoum válasza Lami66 (#78) üzenetére


Noukoum
veterán

Sajnos sokaknak a trollkodás a legélvezetesebb szabadidős tevékenységük.

Nem tudom bizonyítani hogy a gyorstöltés rossz de a gyorstöltés rossz! Balkán, én így szeretlek. Aztán csodálkozunk hogy lenéznek minket.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#90) Donki Hóte válasza Noukoum (#89) üzenetére


Donki Hóte
veterán

És te tudod bizonyítani, hogy a gyorstöltés nem káros?

Nincs egy éve, hogy megjelentek az első olyan telefonok, amelyeket 100 W feletti teljesítménnyel lehet tölteni, a piaci részesedésük is csak kb. 0,001 %, tehát az is lehet, hogy lesz velük probléma, csak éppen még nem jött elő és/vagy még nem hallott róla senki.

Egyébként ha valaki ezért nézi le a másikat, mert a másik illető óvatos, na az a balkáni probléma :K

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#91) Noukoum válasza Donki Hóte (#90) üzenetére


Noukoum
veterán

Oneplus 3, huawei mate 40 pro. Ugyanúgy ment a hiszti, zéró probléma. Le is zárhatjuk. Röhejes ez a pánikkeltés, rákot okoz az ötgé meg a vakcina az emberiség kiírtása miatt van kategória..

[ Szerkesztve ]

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#92) pusszycat válasza Noukoum (#91) üzenetére


pusszycat
nagyúr
LOGOUT blog

Vakcina most már van szopogató tablettában is, lehet választani. Ami a gyorstöltést illeti én használom ha sietek ha ráérek akkor a lassabb gyorstöltőt használom. De úgy tudom ez lassan beépül az androidba majd beírod 30 perc vagy 45 perc és addig feltölti ez nagyon jó dolog lenne.

Mi 11 Lite 5G 6/128 :)) Xiaomi Redmi Pad 4/128 GB, Laptop Asus Oled Vivobook 16GB/1TB " Azért vagyunk, h legyünk " by pusszycat

(#93) Noukoum válasza pusszycat (#92) üzenetére


Noukoum
veterán

Olyan van néhány gyártónál hogy megtudod adni milyen töltési sebességgel töltsön. Általában 3 fokozat választható. Nincs is ezzel baj, nem kell hogy értsen hozzá a felhasználó és nyugodtan visszaveheti a teljesítményt. Csak utána ne okoskodjon, hanem mondja azt hogy ő kikapcsolta a gyorsabb töltést mert nem ért hozzá. Persze tudom hogy ebben az országban mindenki mindenhez is ért és ciki kimondani hogy valamihez nem..

Egyébként azért is hasznos a töltési teljesítmény visszavétele mert így nyugodtan lehet használni közben a telefont ha kell, nem fog túlmelegedni.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#94) Donki Hóte válasza Noukoum (#91) üzenetére


Donki Hóte
veterán

100 W feletti töltésről beszélek, erre te példálózol egy 66 W-os töltésű telefonnal (megy egy 20 W-ossal :DDD )

Az, hogy egy 66 W-al tölthető telefon akkuja hogyan viselkedik, az elég keveset mond arról, hogy ha 165 W-al nyomják, akkor mi történik.

Nincs olyan villanyautó, amit 32 ampernél nagyobb árammal töltenének (3 fázisú töltés esetén 3x32A), de a normál töltés 10 amperrel történik. De már ehhez a 10 amperhez is olyan vastag töltőkábel tartozik, mint a hüvelykujjam, a csatlakozófelületek is nagyon komoly méretűek.

Ehhez képest nem tudom, hogy ki gondolja, hogy a mobiloknál a 8,25 amperhez elég egy 3 mm átmérőjű töltőkábel, és át lehet kergetni ezt az áramot a TYPE-C USB csati kb. 1 négyzetmm felületű csatlakozóján :(

Írja itt mindenki, hogy nem lehet baj, mert ha melegszik az akku, akkor visszaveszi a töltőáramot a telefon elektronikája. A konkrét mérések azt igazolják, hogy az elektronikának elég sűrűn be kell avatkoznia, a 120 W-os (névleges) töltési teljesítményt a valóságban visszaveszi az elektronika 100 W alá, mert túlmelegszik az akku. Az elvileg 17 perc alatt feltölthető akku a valóságban csak 24 perc alatt tölthető fel, mert a fizika nem engedi, hogy gyorsabban töltődjön.

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#95) subset válasza Noukoum (#91) üzenetére


subset
senior tag

https://mobilarena.hu/tema/re_huawei_p30_pro_teletalalat/hsz_10864-10864.html
"Egy OnePlus 3-at cseréltem, mert az akkuja már nagyon gyenge volt, 2 óra aktív kijelzőidő mellett 20%-on volt és naponta már 2-3 alkalommal is töltenem kellett."

Nem tudtam semmit bizonyítani (más mit is tudott :B ?) ezért is idéztem a batteryuniversity.com -ot : miszerint a 3x nagyobb igénybevételnek kitett akku sokkal előbb kipurcan - bármennyire is hihetetlen, ebből (is) le lehet(ne) vonni következtetéseket. Na de inkább "nem is okoskodok, mert nem értek hozzá"...trollkodni meg végképp nem akarok.

Használj Te is szabad szoftvert !

(#96) Lami66 válasza subset (#95) üzenetére


Lami66
őstag

Egy-két esetet nem neveznék általános bizonyítéknak. De nézzük alaposabban. Idézek UGYANEBBŐL a kommentből.
"Az OP3 immár négy éve, hogy hibátlanul kiszolgált és tulajdonképp a szegényes akkuidőn és a gyenge fényképezőn kívül nem igazán tudok most sem belekötni"
Az oneplus3-ról tudni kell, hogy nem volt egy üzemidő bajnok, gyakorlatilag naponta kellett tölteni a gyári 18 wattos gyorstöltőjével. Így ment el 4 évet a kommentelőnél, mert a kezdeti 4 óra SOT lecsökkent 2 órára, és ez zavaró volt neki, naponta többször kellett tölteni. Ismétlem, 4 év után....
Azt már csak csendben jegyzem meg, hogy a telefonokban az akku cserélhető. Ha életciklusa vége felé jár, nem a telefont kell eldobni, hanem a telefon értékéhez képest töredék áron új életerős akkura lehet cserélni a régit.

[ Szerkesztve ]

(#97) Noukoum válasza subset (#95) üzenetére


Noukoum
veterán

Egy négy éves akkumulátorról volt szó.

Donki: Ugyanez a hiszti ment azoknál is.

Befejezetem, nem etetlek titeket többet.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#98) Nekton válasza Donki Hóte (#94) üzenetére


Nekton
aktív tag

A logikád szerint egy átlagos, 16Amperes otthoni hosszabbítónak meg olyan vastag a vezetéke, mint az alkarom. :DD

Köszönjük az okoskodást ismét! :))

(#99) Nekton


Nekton
aktív tag

A 4 éves Oneplus 3-ra betenném ezt a Sony gyártói vállalást:


Ez egy mostani, friss terméklap.

[ Szerkesztve ]

(#100) Noukoum válasza Nekton (#99) üzenetére


Noukoum
veterán

Nem kell velük foglalkozni. Őszintén szólva nem is állnék le vitatkozni, de fáj hogy normális embereket befolyásolnak az idióta tévhitükkel. Aztán meg én küzdök vele hogy bebizonyítsam milyen hülyeségekkel tömték tele a fejüket.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.