Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) blokad


blokad
senior tag

Korrekt írás :R :R :C :C

[OFF]Nyikorok a noti billentyűzete :( [/OFF]

(#2) Flatron710


Flatron710
tag

Nagyon jó írás! Sokat "okosodtam" tőle!!! :C

Minden popzene a szexről szól. A rock arról, hogy akarod, a jazz arról, hogy csinálod, és a country vagy a western pedig arról, hogy bűnösnek érzed magad utána. -Robert Waldo Brunelle Jr. --- WoT/WoWs/War Thunder acc : Zolika_tm

(#3) Led28


Led28
csendes tag

nagyon jó lett! grat! :C :C

(#4) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Kicsit monotonnak találtam ezt a sok szöveget (majdnem kifutottam a 30k-s karakterlimitet), ezért betettem egy kis képet is középtájra. ;]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#5) twollah


twollah
nagyúr

Tetszenek az ilyen kifejtos irasok.

(#6) 990


990
tag

Nagyon hasznos írás, grat! :C Még a BFG GTX260 teszt topikjában ígérted ezt az írást a flame war közepén ;]
Mod: ez a kép... :DDD

[ Szerkesztve ]

(#7) janos666 válasza 990 (#6) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ja, ahelyett hogy ott belemerültem volna a flameba inkább megírtam ezt. :))
Én is szeretem ezt a képet. Illik is ahhoz a GTX-280hoz. :DD

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#8) pisti


pisti
őstag

Jó kis írás.

A Core2-es részhez azért annyit hozzá lehetne csapni, vagy akármelyik tuningolós részhez, hogy nem csak a feszemeléses tuning létezik.
Sok Core2-s proci (meg más procik/GPU-k is persze) alapfeszen is igen szépen húzhatók, úgy meg aztán jó hűtés mellett nagyon minimális kockázat van csak, de még a +10% feszemeléssel elért tuning is biztonságosnak mondható, az esetek többségében.
Szóval szerintem pont hogy értelmetlen maximumra tuningolni, hiszen úgy valóban igen gyorsan tud rövidülni az élettartam, plusz folyamatos ellenőrzés javallott, míg egy ésszerűbb keretek között tartott tuninggal hosszú távon is stabil tud maradni a rendszer.

(#9) Lenry


Lenry
félisten

odab*sz... igencsak hiánypótló és nagyszerű írás... engem lenyűgöztél :R

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#10) Lenry válasza Lenry (#9) üzenetére


Lenry
félisten

no... a gépem 100% overclock-al Burntest stabil :)
igaz, így megy már 3 hónapja, de azért sosem árt meggyőződni mégegyszer :)

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#11) total90


total90
veterán

Minden elismerésem :R

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#12) Krvngyrmhlmz


Krvngyrmhlmz
csendes tag

Szép hosszú írás.

A tunninghoz lövésem sincs úgyhogy ahhoz a részéhez nem tudok hozzászólni, viszont én úgy tudom, a tranzisztor nem mozgó alkatrész. El tudnád magyarázni hogy az alábbiakat hogy értetted.

"a tranzisztorok is mozgó alkatrészek (még ha ez a mozgás nem is látható mértékű)"

"Ez onnan jön hogy a tranzisztorok átkapcsolása tulajdonképp apró kis elmozdulás, amiből rengeteg megtörténik minden másodpercben, a ciklikus oda-vissza mozgás, mint minden elmozdulás, itt is súrlódással jár, ami hőt eredményez."

Az érdekelne, hogy mi mozdul el.

(#13) Geffry


Geffry
aktív tag

Gratulálok és minden tiszteletem az írásért! :R Nagyon nagy köszönet!

Minthogy nagy kúlingb*zi vagyok és az óverklokkerkedés sem kenyerem (maximum szükség visz rá) külön értékelem a dolgot :DDD

[ Szerkesztve ]

A PH-n mindenki mindig jobban tudja. Fél óra Google keresés után...

(#14) shtml


shtml
őstag

Szép írás, gratulálok, jól összeszedted. Kicsit nehezen olvasható, talán nem ártana jobban tagolni.

Pár észrevétel:

"Valamint azt sem árt szem előtt tartani, hogy ha 5 Celsius fokkal melegebb levegőt fújsz át a CPU hűtőbordáján, attól soha nem lesz 5 fokkal melegebb a CPU magja, mert sokszor már nem is a lamellák lehűlése a limitáló tényező, hanem a hőcsövek kapacitása, a hűtő CPU-tokozással érintkező felületének és a köztük lévő pasztázásnak a minősége, stb…"

Ezt egyértelműen nem lehet állítani, mert a hőcső hőellenállása függ az üzemi hőmérséklettől, ám részletes adatlap híján (ezt a gyártó úgysem adja meg) a fene tudja, hogyan. Ha a hőcső hőellenállását konstansnak vesszük, akkor viszont 5 fokkal melegebb hűtőlevegő hatására pontosan 5 fokkal fog emelkedni a CPU maghőmérséklete. Ennek oka az, hogy a hővezetésben részt vevő minden egyéb elem hőellenállása konstans és független a hőmérséklettől, legalábbis a PC-kben szokásos hőmérséklet-tartományban.

"Ez onnan jön hogy a tranzisztorok átkapcsolása tulajdonképp apró kis elmozdulás, amiből rengeteg megtörténik minden másodpercben, a ciklikus oda-vissza mozgás, mint minden elmozdulás, itt is súrlódással jár, ami hőt eredményez. Emellett persze ’majdnem 0 Kelvin’ feletti hőmérsékleten szinte minden létező anyag ellenállást gyakorol a rajta áthaladó elektromos áramra, ami megint csak hőt eredményez (ha igen alacsony a hőmérséklet, az anyagon belüli rezgés szinte teljesen megszűnik, így az áramló elektronok nem ütköznek akadályba). Ez a kettő adja a fogyasztást".

Amit te említesz két dolgot, az egy és ugyanaz, mert az elektromos ellenállást jelölöd meg a fogyasztás okaként. A valóságban három alapvető tényező határozza meg a processzor fogyasztását, legalábbis most ennyi jut eszembe:

1) A CMOS kapcsolóelemek ellenállása elvileg végtelen (gyakorlatilag persze nem), fogyasztásukat az okozza, hogy az átkapcsolásukhoz a bennük lévő apró kapacitásokat az órajel ütemében feltöltjük és kisütjük. Ami elektromos töltést feltöltéskör beléjük pumpálunk, azt persze kisütéskor nem tudjuk visszapumpálni az áramforrásba, ezért ez veszteséget, azaz fogyasztás jelent. Ennek mértéke a kapcsolóelemek kapacitásától és az órajeltől függ, adott processzornál természetesen csak az órajeltől, mégpedig lineárisan.

2) Amit te is említettél, vagyis az ellenállás. A fogyasztás ezen összetevője a feszültséggel négyzetes arányban nő.
Van, ahol a nulla ellenállás lenne ideális, ám ott többnyire nem annyi és azért van veszteség - de van olyan is, ahol a minél nagyobb ellenállás lenne ideális, de épp nem annyi. Mivel pedig a félvezetők ellenállása a hőmérséklettel csökken, a fogyasztásuk nő. Kimérhető jelenség, hogy egy processzor azonos terhelés mellett annál többet fogyaszt, minél magasabb a maghőmérséklet, bár az összefüggés nem lineáris (Kelvinben sem).

3) A szivárgási áram, amely csökkenő csíkszélességgel nő, ezt a CMOS eszközökben magas dielektromos állandójú (high k) szigetelőanyag használatával próbálják csökkenteni.

"Ha ugyanazon a VGA-n hűtőt cserélsz és 100 helyett 50 fok lesz a GPU hőmérséklet, mindaddig nem csináltál semmit, amíg mindkét hűtő ugyanazt a hőmennyiséget (pl. 170W-ot) adja át a bent lévő levegőnek."

Ez nem egészen igaz, mert azonos terhelés mellett 100 fokon észrevehetően többet fogyaszt a GPU magja, mint 50 fokon.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#15) Solten


Solten
addikt

János, ez qrvajó lett... :R

:DDD

Saor Alba

(#16) sz0k3e_ válasza shtml (#14) üzenetére


sz0k3e_
aktív tag

köszönöm, ugyanezt akartam írni a cikkhez, de azt hiszem Veled már beszélgettünk erről :R

#12 a tranzisztoron viszont engem is érdekelne hogy mi mozog :DD kíváncsi vagyok a magyarázatra

Ellenben, hogy ne csak flame-eljek, van sok nagyon okos dolog is itt, több helyen igen intenzíven bólogattam, összességében tetszett az írás ;)

"What next in the parade of constant obstacles?"

(#17) Aryan


Aryan
senior tag

Grat, fasza írás :R .

(#18) shtml válasza sz0k3e_ (#16) üzenetére


shtml
őstag

Bizony sok okos dolgot leírt a szerző, ezért is remélem, hogy nem haragszik meg azért, mert pár helyen kiigazítottam.

Lehet, hogy pár nap múlva újra felteszem azt az írást, amelyet eredetileg még június közepén tettem fel a maghőmérséklet és a fogyasztás összefüggéséről, de nem egészen egy nappal később leszedtem, mert igencsak zavart pár buta hozzászólás. Attól tartok, az ilyesmit sajnos nem ússza meg az ember, hozzá kell szokni.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#19) Male válasza shtml (#14) üzenetére


Male
nagyúr

Nomeg a házban nem egyenletes a hő-eloszlás, így igenis számít, hogy az egész VGA izzik ( és a közvetlenül mellé helyezett természetesen pont 85 fokos kondi is izzad rendesen ), vagy egy jobb hűtővel az egész kártya hűvösebb.

(#20) Sotho


Sotho
őstag

Ezt: "Az sem törvényszerű, hogy minél nagyobb a maghőmérséklet, attól melegebb a lamellákról lefújt levegő. Ha relatíve kicsi a magméret, de nagy a hűtőfelület, akkor alig lesz langyos a lefújt levegő a 100 fokos GPU bordáiról, ellenben ha kimondottan nagy a mag, de kicsi a bordázat, akkor a 70 fokos GPU-ról már igen-igen forró érzetű levegőt visz le a gyorsabban pörgő ventilátor is…"

hozd össze ezzel : "Kezdjünk el hőmennyiségekben gondolkozni!"

és akkor már valami értelme is lesz.

Folyékony nitrogénnel tudtommal -192 fokig szoktak hűteni :U
Hőkapacitás nem = sűrűség.
A gyári hűtőknél tapasztalatom szerint csak jobb létezik, szvsz érdemes lehet lecserélni.
Minél nagyobb mértékű a tuning annál alacsonyabb hőmérsékleten kell tartani a procit. Tehát hiába megy alapon 80C fokon stabilan a cpu ha rángatom egy kicsit lehet, hogy 60 C alatt kell tartanom, hogy stabil legyen. Ergo van létjogosultsága a víznek , profi hűtőknek, főleg ha olyan szintre tuningoljuk az amúgy sem olcsó procinkat ami nincs is. pl. 3.6 ghz quad.
Egy normális alkatrészekből összerakott vízhűtéssel sincs több gond mint a léghűtéssel.
"Egy szivattyúféle " - a kompresszor, "ahol kitágul," - elforr
"szoftveresen megpiszkálni egy kicsit"- hogyan máshogy?
27/7az 24/7 akart lenni.

Szép nagy írás alaposan összeszedted, de némileg hiányos, felületes, bele kapsz egy egy dologba és továbbugrasz. Hőtannak nem nevezném. Szorgalmad mindenképpen dícséretes ezért : :R ;)

[ Szerkesztve ]

(#21) tlac


tlac
nagyúr

Egészen jó az írás, élvezet volt olvasni.

Viszont a végén nem tetszik a program ajánlás és módszer leírás a tuning ellenőrzésére.
Szerintem pont, hogy minél több különféle tesztprogramot érdemes futtatni, több különböző helyzetben kell tesztelni a gépet. Egy program nem elég.

Ez az IntelBurnTest, az az algoritmus, amivel az Intel is teszteli a CPU-kat.

ez a program csak egy "varázsló", amit vki az az intel linpack beállításához, futtatásához tákolt össze

van hivatalos forrás arra, hogy a linpack-et használja az intel a procijai teszteléséhez?

A Core2-es Intel procikat nem tuningra tervezték! Sőt, az Intel hivatalosan nem örül, mikor az olcsó CPU-it is magasra húzgálják. A méregdrága extrémeket szerinte is szabad, ott nyíltan megfizetted, hogy tuningolhass amit jólesik, és örül mindenki, ha az Intel extrem proci a tuningbajnok és nem az AMD black edition…

az extreme-ek is ugyanazok a chipek szorzózár nélkül, mint a simák, esetleg jobban válogatva

De az is igaz, hogy annyira nem is vészes játék ez, mint aminek tűnik, hisz nem tönkremegy a proci, csak egyre kevesebb tuning marad benne, de belátható időn belül még nem érsz alapórajelig se a visszagyengülésekkel.

pl. az intel megad egy intervallumot a feszültségre, szerintem ha beállítjuk a max értéket biosból és drop miatt ennél kicsivel kevesebb lesz, amit kap a proci, szerintem évek múlva sem fog degradálódni
pl. e6400
VID Voltage Range: 0.85V – 1.5V

(#22) Bordoi


Bordoi
őstag

Hasznos, jó írás, bár kétszer futottam neki. Köszönöm. :R

Ha elengeded a postát akkor vennék két akkut is.---Ha megbeszéled a postával, hogy ingyen elviszi neked, és erről írásos igazolást is hozol, akkor részemről oké a dolog!--by dobozosfiu

(#23) DigitXT válasza shtml (#14) üzenetére


DigitXT
félisten

Kimérhető jelenség, hogy egy processzor azonos terhelés mellett annál többet fogyaszt, minél magasabb a maghőmérséklet
És még csodálkoztam anno, hogy a konfigom fogyasztása nem teljesen konstans (idle-ben nézve): valóban volt egy ilyen néhány wattos hőmérsékletfüggés.:R

(#24) ktg3


ktg3
őstag

jó az írás:R

csak azzal nem értek egyet h az az alkatrész ami felvesz egy adott teljesítményt azt nem disszipálja le mind..

magyarán ha a procid 140W- ot eszik például az nem fog mind disszipálódni
meg a hangfal sem fog melegíteni annyira amennyi teljesítményt felvesz
és így tovább...

(#25) sirzollee


sirzollee
tag

Nagy UPP a remek cikkért!!! :C

(#26) dokar


dokar
addikt

egész jó az írás, van pár dolog amibe bele lehetne kötni, de az csak szőrszálhasogatás lenne

extra - SEXRay

(#27) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

(#21) - Nincs hivatalos Intel állásfoglalás, de mióta kipróbáltam én hiszek neki. És tudom hogy amit linkeltem az csak egy parancssor jellegű kezelőfelület, de direkt algoritmus szót használtam, nem programot, arra a számítássorozatra akart utalni amit a linpack végeztet a CPU-val. És ez az én próbálkozásaim alapján is sokkal ütősebb tesztprogram mint a Prime96. A félóra ORTHOS blen meg smallFFT stabil beállításaimat 1 perc alatt megunta és lekapcsolt a gép...

(#24) - Akkor hova lesz az áram a GPU-ból? Mert a monitort már másik chipre kötöd a VGA-n, de a DVI-n akkor is minimális töltés megy át a monitorra. A hangszóró meg persze melegszik is meg kiabál is egyszerre, de elvész némi elektromosság a tekercseknél is ami nem hő. Dehogy a GPU-ból és CPU-ból hova tudna menni az áram? (jó, talán 0,1W az alaplap kábelezésében félúton 2 chip közt válik hővé)

(#20) - Ezt valahogy úgy értettem hogy ha feleakkora a bordázat akkor mondjuk saccra feleannyi levegőmennyiség megy át rajta, így melegebb lesz a kevesebb levegő ugyanattól a GPU-tól. De aztán mégis kétféle GPU-t írtam, majd átírom...

(#14) - Ha nagyon akarod elhiszem a hőcsöves dolgot, de én még sosem tapasztaltam ilyet. Ahhoz már 100%-hoz közeli hatékonysággal kéne dolgoznia a hűtőnek, nem (vagyis hogy 30 fokos levegőt átfújva 60 fokos lesz a CPU, 35 fokost átfújva 40 fokos? mint a mesében?)
Ja, az a mikorelektronikás rész az talán kár volt, a cikk elején jeleztem hogy ahhoz nem értek eleget. A szivárgási áramot és a vezető anyagok haszontalan ellenállást én most egy kalap alá véltem venni ha úgyis csak azt nézzük hogy hő lesz. A tranzisztorok átkapcsolását majd lehet megnézem valahol jobban, lehet rosszul emlékszem hogy működnek manapság.

Azt tudom hogy ha nő a chipek hőmérsklete nő a fogyasztásuk, csak már nem akartam túlkavarni vele a olgot. De nem is annyira egetrengetőő mértékű a dolog, hogy ha 5 fokkal melegszik már 10W-al többet enne. De érdekel mennyivel.

(#12) - Töltések tuti mozognak. Csak úgy értettem hogy ha kapcsolók vannak akkor át kell hogy kapcsoljanak... shtml magyarázata pontosabb a CMOS-ról írt bekezdésnél.

Amúgy kösz a visszajelzéseket, sosem árt ha okosodik az ember. :R

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#28) defiant9


defiant9
tag

Én csak eddig jutottam:
Mint minden energia, a hő is át tud alakulni,... átalakulás után fény formájában is átadódhat
Ebből látszik hogy az univerzum igazi természete még nem érintette meg a cikk íróját :) , ui. ez minden energiaforma legvégső(legalacsonyabb szintű) állapota, ha sikerülne visszalakítanunk egy rendezetebb formába akkor elekrülhetnénk az univerzum hőhalálát, kimerithetelen energiaforrásunk lenne, örökmozgóval és minden egyéb nyalánksággal :)
Sajna viszont minden egyes watt hővé alakításával csak a káoszt növeljük visszafordíthatatlan módon.

(#29) Rive


Rive
veterán

Hümm.

Háááát... Ez tipikusan az a fajta írás, amiből ha kevesebb lett volna, többet használna. Felhasználói szinten egész használhatóan leírsz néhány hőtani alapot, de túl sok helyen kapsz bele olyanba, amit aztán nem tudsz rendesen kifejteni. Ettől persze az egész némileg darabos lesz és széthullik az a vezérfonal, ami mentén végig akartál menni.

Másik probléma, hogy egy íráson belül több irányból is meg akarod közelíteni ugyanazt a jelenségkört. Efféle esetekben jobb, ha az ember külön írásokban tárgyalja az eltérő megközelítéseket, és csak a címen keresztül fogja össze a dolgokat - van effélére példa sok.

További gond, hogy a hővezetés és a hőmérséklet dolgai teljesen kimaradtak. Pedig ha a számítógépek hőtana kerül terítékre, akkor ez nem elhanyagolható témakör. Szépnek tűnhet csak a teljesítményen keresztül megfogni a dolgokat, de semmiképpen sem elegendő.

Hajrá, ha komolyan veszed, lesz ebből valami :K De több türelmet és odafigyelést, plíz.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#30) pisti válasza ktg3 (#24) üzenetére


pisti
őstag

meg a hangfal sem fog melegíteni annyira amennyi teljesítményt felvesz
és így tovább...

Vajon miért nem? Rejtély... :D

(#31) pisti válasza defiant9 (#28) üzenetére


pisti
őstag

Teljesen korrekten írta szerintem pedig ezt a kijelentést, csak ugye az átalakítások sokszor veszteségesek, de a hőenergia átalakításával működnek mondjuk a hőerőművek is.

[ Szerkesztve ]

(#32) defiant9 válasza pisti (#31) üzenetére


defiant9
tag

A hőerőműben sem alakul vissza a hő más energiaformává, csupán munkát végez a melegebb helyről a hidegebb felé áramlás közben. A környezetük felé a hőerőművek is fűtenek, olyan rendszer nincs ami teljes egészét vizsgálva hűteni tudna (lokálisan lehet hidegebb pontot létrehozni, de ennek az az ára hogy valahol máshol még több hő keletkezik)

(#33) palbi


palbi
csendes tag

Tetszett az írás. Én már egy ideje nem tuningolok, évek alatt azt figyeltem meg, hogy az "értékelhető" sebességnövekedéshez:
1. szinte procitól függetlenül minimum 280-340MHz oc kell;
2. vga esetén lehet nagyobb a szórás, de még egyetlen karimat sem sikerült annyira húzni, hogy nagyon javult volna a helyzet (tán csak nem volt szerencsém:(
Amúgy egyszer rászántam a pénzt jó házra és minőségi (vagyis drága) ventikre, sem a zajjal, sem a hővel nincs problémám.

(#34) pisti válasza defiant9 (#32) üzenetére


pisti
őstag

Áhám, tehát ahogy a hő munkát végez és mechanikai energiát, abból pedig elektromos energiát állít elő, akkor azt nem a saját energiájából táplálja, hanem valahonnan elszippantja az univerzum egy eldugott szegletéből.

Bocs a szarkasztikus hangnemért de így tudtam a legjobban szavakba önteni a mondanivalóm lényegét.
Kíváncsian várom a válaszod mert nekem egyáltalán nem kerek az amit te akarsz mondani.

[ Szerkesztve ]

(#35) rtom válasza palbi (#33) üzenetére


rtom
senior tag

Korrekt írás, bár nekem egy kicsit "túl sok" volt (terjedelme miatt). :R

Ha már hűtés "fejlesztés": a hőtechnikában sokszor alkalmazott megoldás a hűtőteljesítmény növelésére a turbulencia növelése. A ventik turbulens áramlást generálnak, de a hűtőkön lévő, egymással párhuzamos lamellák kiegyenesítik, laminárissá teszik az áramlást.

Van valakinek esetleg tapasztalata olyan lamellákkal, amelyek nem síkok, hanem pl. különböző alakban hajlítottak?

(#36) Rive válasza rtom (#35) üzenetére


Rive
veterán

Ez a turbulens/lamináris dolog levegő ill. az adott méretek/áramlási sebességek esetében irreleváns.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#37) Rive válasza pisti (#34) üzenetére


Rive
veterán

Igen. Konkrétan pl. egy szénerőmű a szénbányából lopja az energiát.

Ahhoz, hogy a hő munkát végezzen, kell egy magasabb és egy alacsonyabb hőmérsékletű pont: és csak a kettő közötti hőtranszfer egy részét tudod hasznos munkává alakítani. És a teljes rendszerre vett szumma mérleged mindig veszteséges: a kifacsarható hasznos munka menyisége a teljes rendszerre vetítve mindig csökken.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#38) lapa válasza ktg3 (#24) üzenetére


lapa
veterán

én úgy gondolom a hangfal pont annyira melegít, amennyi energiát felvesz. elég baj lenne benne maradna. esetleg a levegő rezegtetése alakul hővé ugyebár. meg a szőnyeg is melegszik. meg a szomszédok is átjönnek.

egyébként tényleg jobb lett volna erre az írásra aludni még párat, sokkal strukturáltabbra lehetett volna írni. meg tömörebbre is. mindazonáltal tényleg eloszlat pár alapvető félreértést.

(#39) ollie


ollie
MODERÁTOR

Nagyon hasznos cikk, de azért egy újrafogalmazást megérdemelne.

***

(#40) pisti válasza Rive (#37) üzenetére


pisti
őstag

Igen ez így teljesen rendben van.

No de akkor csak a hőenergia egy része az ami mechanikai majd elektromos energiává alakul.

(#41) #65755648


#65755648
törölt tag

Ahogy már többen is leírták: túl hosszú, túl szétszórt és nem elég tömör. :(
De a törekvés igazán dicséretes, sokan nincsenek tisztában, hogy mi a különbség egy kis pont hőmérséklete (pl GPU 100°C) és a hőtermelés közt. Remélem sokuknak segít majd ez a cikk, bár amint már írtam van pár tényező ami ezt megakadályozhatja :(

De azért grat és kösz! :R

(#42) #65755648 válasza defiant9 (#28) üzenetére


#65755648
törölt tag

Szerintem emiatt kár izgulnod :DD

Az emberiség és minden általa végzett munka és bármilyen enrgiatranszformáció olyan jelentéktelen az univerzum egészéhez (vagy akárcsak a mi Napunkhoz) viszonyítva, mint egy molekulányi homok a sivatagban, túlzás nélkül! Szal nem tudunk valami sokat rontani vagy javítani azon, amit a világegyetem "tesz".

(#43) msgt.fubar


msgt.fubar
senior tag

Fizikusi szemmel nézve vannak dolgok azért benne amibe bele lehetne kötni, de nem teszem, mert korrektül átfogtad a témát. Néhol azért nagyvonalúan átlépsz bizonyos problémákat, de összességében egy nagyon korrekt írás – kérdés, hogy egy, a fizikaórán oda nem figyelő, mára már felcseperedett ember mit ért meg belőle, sőt elolvassa-e majd tán végig. De ez az ő baja, mert végre itt egy leírás a "tuning sötét oldaláról", amivel mindenkinek 100%-osan kellene tisztában lennie, mielőtt csak egy MHz-et is emel bárhol.

gottagofast

(#44) Skyhigh


Skyhigh
senior tag

Köszönjük, tényleg jó írás!

Én is csatlakozok ahhoz, hogy a tuninghoz nem kell feltétlenül feszt emelni, de attól a hőmérséklet még emelkedhet.
Talán lauikus szemmel tényleg tömény, és nekem is volt olyan rész aminél golyózott a szemem :) és újra kellett olvasni.

A világon 3 féle ember létezik, aki tud számolni és aki nem...

(#45) juliabrilke


juliabrilke
addikt

Köszi az írást! Sok hasznos infó volt benne. :R

(#46) defiant9 válasza pisti (#34) üzenetére


defiant9
tag

Áhám, tehát ahogy a hő munkát végez és mechanikai energiát, abból pedig elektromos energiát állít elő, akkor azt nem a saját energiájából táplálja, hanem valahonnan elszippantja az univerzum egy eldugott szegletéből.

Nem zavaró a hangnem. A lényeg: hő segítségével csak úgy lehet bármiféle energiát termelni ha van egy hidegebb pont. Tehát bármiféle energiatermelés végén több hő lesz a rendszerben mint az elején. Az egész univerzum a rendezett formából(anyag, különféle energiaformák) a rendezetlen hősugárzás felé halad, s a folyamat nem megfordítható, ha lokálisan látszólag rendet is raksz(pl. hűtesz valamit) annak az az ára hogy globálisan nagyobb káoszt hozol létre(több hőt termelsz).

(#47) hcl válasza janos666 (#4) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Jó lett éselég rendesen kivesézted a témát :)

Pár dolog volt amivel nem értek egyet, de hát ez ízlés dolga (ki meddig tuningol és mit, elsősorban mit szeret emelni, stb). Mindenesetre elvi hiba az tuti nincs benne :) Grat! :)

Mutogatni való hater díszpinty

(#48) hcl válasza tlac (#21) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hehe, pont ezt akarta írni, hogy a feszültségnek is van egy bizonyos tűrése, és azon belül is lehet hogy egy kisebb emeléssel lehet stabilizálni a tuningot.

Amúgy meg azzal nem értek egyet hogy nem tuningra valók az Intel procik - nem a francot nem.
Ugyanarról a gyártósorról jönnek le, és a technológia már nagyon régóta az hogy legyártunk 4367436473 procit, megnézzük milyen órajalen megy stabilan és eladjuk 1 osztállyal kisebbnek. Ezért lehet nagyon jól húzni az Inntel procikat, mert igazából hatalmas tűréssel dolgoznak a jobb kihozatal érdekében.

Az, hogy miért nem szereti az Intel a tuningolókat, már elhangzott : nem fizetnek neki a plusz teljesítményért. De hát szegény Intel ettől még nem fog csődbe menni :D

Az Inteles tesztcucc működése valószínűleg azért gyors mert a gyártósoron nem mindegy hogy 1 percig tesztelik a procit vagy 2 napig..

Mutogatni való hater díszpinty

(#49) shtml válasza janos666 (#27) üzenetére


shtml
őstag

"Ha nagyon akarod elhiszem a hőcsöves dolgot, de én még sosem tapasztaltam ilyet."

Nem akarok én semmit elhitetni senkivel.:) Az könnyen belátható, hogy a hőcső hőellenállása növekvő hőmérsékleten (azonos hőmérséklet-különbséget feltételezve) nő, hiszen van egy olyan hőmérséklet, amelyen már nem tud lecsapódni a gőz és ekkor hőt sem nagyon szállít. Lefelé is van egy hasonló pont, amikor még nem tud megindulni a gőképződés.

"Ahhoz már 100%-hoz közeli hatékonysággal kéne dolgoznia a hűtőnek, nem (vagyis hogy 30 fokos levegőt átfújva 60 fokos lesz a CPU, 35 fokost átfújva 40 fokos? mint a mesében?)"

Nem értem, hogy jön ide a 100%-os hűtőhatásfok, bármit jelentsen is ez.
Te írtad, hogy "Kezdjünk el hőmennyiségekben gondolkozni!" - és ez jó megközelítése a dolognak. Ebből viszon logikusan következik, hogy ha az elszállított hőmennyiség azonos, akkor azonos hőellenállás esetén a hőmérséklet-különbség is azonos lesz, függetlenül a tényleges értékektől.

Képzeld ezt el úgy, hogy beteszel egy ellenállást 0V és 5V közé, akkor átfolyik rajta valamennyi áram. Ha most az ellenállást 100V és 105V közé teszed be, pontosan ugyanannyi áram folyik át rajta.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#50) Noi88


Noi88
tag

Olvasgatva az IntelBurnTest PH!-s fórumát, nem túl meggyőzőek az eredmények. Prime95 többször is előbb dobta el magát, mint az IBT. Persze cáfolatokat szívesen várok. :K

(#51) shtml válasza lapa (#38) üzenetére


shtml
őstag

"én úgy gondolom a hangfal pont annyira melegít, amennyi energiát felvesz."

Az baj lenne. Az átlag hangdobozok gyalázatos hatásfokkal működnek, de egy hatásfokra kihegyezett - vagyis normális akusztikai impedanciaillesztést alkalmazó - hangrendszer 10+%-os hatásfokot is elér.

Annyiban igazad van, hogy a PC hangdobozok szokásos fél-egy százalékos hatásfoka észrevehetetlen mértékben csökkenti a hőfejlődést.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#52) ktg3 válasza janos666 (#27) üzenetére


ktg3
őstag

és akkor magát a chipet m,i hajtja?
mi mozgatja az elektrokat? annak semmi értelme nem lenne ha felvesz 140W ot és azt mind elfűti..
az 1 hatásos fűtőtest:DDD

de ilyen pl a hangfal is ...
nem fűti hanem a tüdődet rezgeti a basszus :U

(#53) tlac válasza shtml (#18) üzenetére


tlac
nagyúr

Lehet, hogy pár nap múlva újra felteszem azt az írást, amelyet eredetileg még június közepén tettem fel a maghőmérséklet és a fogyasztás összefüggéséről

szívesen olvasnám :)

(#54) shtml válasza ktg3 (#52) üzenetére


shtml
őstag

Az elektronok mozgatása önmagában nem igényel energiát, lásd szupravezetés. Az elektromos ellenállás legyőzése viszont igen. A továbbiakhoz olvasd el ezt, mielőtt további butaságokat írsz.

Valójában az informatikai adatfeldolgozás, pontosabban az adatvesztés is jelent energiaveszteséget, de ez még kvantumfizikai szinten is szörnyen kevés, még a chip által kisugárzott elektromágneses energiánál is sok-sok nagyságrenddel kisebb.

Edit: Bizony a hangdoboz is a belevezett energia 90...99%-át elfűti. Jóval kisebb részét kisugározza elektromágneses energia formájában. Olvass vissza, mielőtt... tudod...:)

[ Szerkesztve ]

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#55) Sanyix


Sanyix
őstag

És a túl alacsony feszültségnél mi van? :)

én 0,8 és 1v (1ghz és 2,3ghz) között hajtom órajeltől függően a 4400+-os x2-met, aminek az alapfesze 1,3v.

szövegértelmezés, az ÉRTELMEZÉS a fontos, mert az olvasás mindenkinek megy, de az ÉRTELMEZÉS már komoly probléma a magyaroknál. Gondold ezt át mielőtt marhaságot írsz...

(#56) ktg3 válasza shtml (#54) üzenetére


ktg3
őstag

wow jó h 3ad éves villanymérnök vagyok:DDD:DDD:DDD

ááá mind1 nem tartok kiselőadást...
biztos te is értesz hozzá nem kérdőjelezem meg lehet h jobban is mint én de akkor sem fognak a fogyasztók minden felvett energiát eldisszipálni ha szeretnéd ha nem...
most nem is számítástechnikára gondolok hanem mindenütt..

pl logikai áramkörnek 2 állapota van 0 és 1
az átbillentéshez 1ik állapotból a másikba energia kell
az nem fog disszipálódni

sok árakörben még az állapot tartásához is kell energia
(mondjuk egyre elterjedtebbek az olyanok amihez nem kell)

ha erre azt mondod h hülyeség akkor leiszom magam :DDD
és asszem meg kell csinálnom azt a pár tárgyamat újra ami 2es lett :U

mod: pff a szupravezetés az most nem ide tartozik ott tényleg van mozgatás 0 energiabefektetéssel:R igazadvan elismerem:R

[ Szerkesztve ]

(#57) Sotho válasza ktg3 (#56) üzenetére


Sotho
őstag

"jó h 3ad éves villanymérnök vagyok" attó még lehecc hűlye :DDD :DDD :DDD bocs :B

"logikai áramkörnek 2 állapota van 0 és 1
az átbillentéshez 1ik állapotból a másikba energia kell
az nem fog disszipálódni"

Na és ugyanezen logikai áramkör visszabillentéséhez is kell energia? Na látod ;)
tehát ha egy olyan dologba feccöljük az energiát ami nem tárolja azt mindjárt ki is dobtuk .

[ Szerkesztve ]

(#58) pisti válasza ktg3 (#56) üzenetére


pisti
őstag

Hogyha nem disszipálják és adják le a felvett energiát a fogyasztók akkor mégis mit csinálnak vele?
Szerintem te abba kavarodsz bele, hogy a fogyasztókon folyhat át elektromos energia, azon túl is amit felvesznek és disszipálnak.

De persze javíts ki ha tévednék.

(#59) ktg3 válasza pisti (#58) üzenetére


ktg3
őstag

:DDD fogyasztó lévén elfogyasztja:DDD
pl tanzisztor
elektronika 1 nevű tantárgy
ott tanítják h tranyónak van telepteljesítménye -->Pt
disszipációs teljesítménye-->Pd
és ugye P fogyasztás Pf
namost ezeknek vannak összefüggései hatásfokok miegymás
szal most én vagy nem értem mit tanítottak vagy nemtudom mi van :U

sotho: látod ez a mai oktatás ;]

[ Szerkesztve ]

(#60) shtml válasza ktg3 (#56) üzenetére


shtml
őstag

wow jó h 3ad éves villanymérnök vagyok:DDD:DDD:DDD

És ez szerinted érv??? :DDD :DDD :DDD :DDD :DDD :DDD

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#61) pisti válasza ktg3 (#59) üzenetére


pisti
őstag

Igen elfogyasztja és milyen formába adja le a felvett energiát?
Vagy folyton csak gyűlik szerencsétlen fogyasztóban a belepumpált energia?
Mer az úgy tényleg vicces lenne. :DDD

(#62) ktg3 válasza shtml (#60) üzenetére


ktg3
őstag

arra érv h már megvan a jogom a vitatkozásra:DDD
semmi egyéb
meg többnyire értem miről beszélünk ennyi
de majd ha nagy leszek ;]

azért nem értem pl h mi van mert belegondolok egy venti az úgy adja le az energiát h a levegőt mozgatja persze amellett hőt is de összemérhető arányban megy energia ide is oda is..

proci a hőn kívül nem tudom hol ad le energiát... de vhol tuti: kell neki ;]

[ Szerkesztve ]

(#63) shtml válasza ktg3 (#59) üzenetére


shtml
őstag

A feszültségforrás belső ellenállásán disszipálódó teljesítményt ne keverd ide. Ez PC-s viszonylatban már csak azért sem célszerű, mert a kapcsolóüzemű tápoknál nem egészen úgy értelmezhető a belső ellenállás, mint egy szokásos feszültségforrásnál vagy soros stabilizátornál. Sőt még e két utóbbi is nagyon különböző.

A tranzisztor azért sem jó példa, mert a tranzisztor legtöbbször energiát továbbít egy terhelésre (motor, ventilátor, akármi). Ezért a tápból kivett energiának csak egy része disszipálódik a tranzisztoron, a többi a terhelésen. A processzornál azonban a terhelés is a processzor része, hiszen a processzor áramkörei mind a processzor részei. :) Tehát a processzor maga a végfogyasztó, ha úgy tetszik.

arra érv h már megvan a jogom a vitatkozásra:DDD

Vitatkozni mindenkinek van joga, nemcsak villanykarosoknak. Meg hülyeséget írni is van joga mindenkinek - beleértve magamat is. :)

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#64) Rive válasza ktg3 (#56) üzenetére


Rive
veterán

wow jó h 3ad éves villanymérnök vagyok:DDD:DDD:DDD
Most erre mit mondjon az ember?

de akkor sem fognak a fogyasztók minden felvett energiát eldisszipálni ha szeretnéd ha nem...
A számítógép, mint fekete doboz szempontjából a 'hasznos energiakivitel' az nagyjából a hang Line Outon és a monitorkábelen kimenő jelek által szállított teljesítmény. Ez néhány miliwatt. Az összes többi felvett energiát a számítógép eldisszipálja. Ez szimpla energiamegmaradás. Fizika.

az átbillentéshez 1ik állapotból a másikba energia kell
az nem fog disszipálódni

Dehogynem. Az átbillenés azt jelenti, hogy a CMOS kapcsoló gate kapacitását feltöltöd illetve kisütöd.
Amikor egy kondit feltöltesz, majd kisütöd, akkor (kapacitástól és feszültségtől függő) töltést mozgatsz a pozitív tápfeszültségről a negatívra. Az energiakülönbség pedig a folyamatban résztvevők vezetők ellenállásán eldiszipálódik.

ha erre azt mondod h hülyeség akkor leiszom magam :DDD
Sokszor hallottam, hogy a BME-n egyesek véhásan tolják a szeszt, hogy gyorsabban üssön.
No, mostmár tudom, hogy miért.

Ui.: természetesen a proci, mint fekete doboz, hasonló módon ad le 'hasznos energiát', mint a számítógép. Az általa meghajtott vezetékeken kicsorgó jelek által. Az összes többi felvett energia eldisszipálódik.

Ui2.: na jó, van még egy elég kis energiát jelentő elektromágneses sugárzás, de ez még kisebb, mint a 'hasznos energialeadás'.

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#65) ktg3 válasza shtml (#63) üzenetére


ktg3
őstag

na kezdek egyetérteni :B
ez így már érthető számomra..

rive: nem vitatkozom látom h nincs igazam :DDD
na majd ha felnövök kaptok ám

[ Szerkesztve ]

(#66) shtml válasza Rive (#64) üzenetére


shtml
őstag

Sokszor hallottam, hogy a BME-n egyesek véhásan tolják a szeszt, hogy gyorsabban üssön.

Nem intravénásan? :DDD ;]

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#67) Rive válasza shtml (#66) üzenetére


Rive
veterán

Mittudomén :DDD Nem vagyok orvos :DDD

Ui.: örülök is, hogy nem vagyok orvos, ami azt illeti. Az én pácienseim, ha nyűgösek is néha, legalább nem beszélnek vissza ;]

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#68) hcl válasza Rive (#64) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Yess, ezt akartam írni, hogy a felvett energiának egy része a disszipáció, a másik része meg a hasznos dolgok amiket tesz a cucc.

Mutogatni való hater díszpinty

(#69) Rive válasza hcl (#68) üzenetére


Rive
veterán

AZok a 'hasznos dolgok' a két említett kábelen kimenő energiából valamint átlagos konfig fogyasztásából tippelve max. 0.1 százalékát adják a disszipációnak. És ennyit is csak azért, mert nem digitális kimeneteket feltételeztem.

Szóval hagyjuk ezt a süketelést. A számítógép gyakorlatilag mindent eldisszipál, ami a konnektoron keresztül belecsorog. Pont.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#70) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Örülök hogy így megvitattatok mindent, mire hazaértem. :)

Ha már itt járunk én is idén kezdem a 3. évemet a BME-n (de se nem villany, se nem infó, de még nem is fizika vagy matek karon, és nem is közgaszdász leszek, de nem is gépész - na sokminden nem is maradt ha tippelgetsz :D) és az ismerőseim körében még nem divat a intravénás alkoholizálás, még a füvezés is csak szökőévenkénti esemény, a vénás drogok meg végképp elenyészőek, de még a szájon át történő alkoholfogyasztásról is többet beszél a legtöbb ember mint amennyit ivással tölt. (én pl. igyekszem minél kevesebbett inni, akkor is kényeskedek hogy csak rendes piát iszok, semmi kommersz meg kannás, bár igaz ha mégis nekikezdek akkor a mértéket azt már sose tartom be...)
Amúgy nem rossz duma a véhás alkoholizálás, WH (WallHack), a falon át is kiszagolod hol bontottak ki valamit és odatartod a poharad. :DD

Amúgy akkor hogy is van ez végeredményben a mai CPU-kban található tranyókkal? Végül is fizikálisan is átlendül egy kis kapcsoló, vagy csakis töltések halmozódnak fel, majd vezetődnek el? Mert amit én hallottam egyeszer tranzisztorokról, az az hogy kapcsolóelemek, a kapcsoló az én értelmezésemben pedig elmozdulás révén nyitja vagy zárja az áramkört. (persze ez a kapcsoló lehet atomi méretű...)

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#71) ELP2


ELP2
csendes tag

Egyszer valaki megkérdezte: mennyi a processzor hatásfoka? :)

Valójában semmi másról nincs szó, mint kis kondik feltöltéséről és kisütéséről a gate-en.
A kondi energiája pedig a fesz négyzetével arányos: vagyis, ha emeled a feszt a CPU-n....

Tulajdonképpen a vezetők ellenállásnövekedése (melegedéskor) a disszipációt ez esetben szerintem nem is befolyásolja. - csak a kondik feltöltési sebességét.

Ezt a következő "találóskérdéssel" világítom meg: van egy 1uF-os kondid 100V-ra feltöltve. párhuzamosan kötsz vele egy másik 1uF-osat. A töltés megoszlik, ezért 50V lesz rajtuk. De fele feszültségen 1/4 az egy kondi energiája, a kettőé pedig fele a kiindulási energiának. Hogyan lehetséges?

ja és szuper írás

[ Szerkesztve ]

(#72) janos666 válasza ollie (#39) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ezt minden cikkemnél megkapom, de mindíg be is ismerem hogy Logout cikket én úgy írok hogy leülök a gép elé, elkezdek gépelni, ha kész egyszer átfutom hogy nem maradt-e durva hiba, aztán elküldöm.
Ez egy user-blog, ha fizetnének érte, vagy ingyen lenne ugyan, de közvetlen felkérésre készülne, és nem csak úgy, "ajándékba" hogy olvassa aki akarja, akkor talán venném a fáradságot hogy aludjak is rá egyet, és ha kell átírjam az elejétől. A semmitől talán így is több, kevesebbett árt mint használ, meg jobb ha van mintha semmi se lenne helyette...

Illetve van 1 cikkem, amit már több mint 1 álló éve "dédelgetek", ha hosszabb unalmas délutánjaim akadnak többször újra előveszek, finomítgatok. (Vagyis már vagy 3x újraírtam az egészet.) Ez egy filozófiai elmélkedés lesz, ahol tényleg számít majd hogy minden szót és mondatot megér-t az olvasó, és az egész cikk elég koherens-e. Viszont már kételkedem benne hogy elég jónak érzem-e majd valaha, már abban sem vagyok biztos megérte-e hozzányulni az első verzióhoz amit egyhuzamban írtam be, és csak egyre gyengébb lesz vagy javul az átírástól... A végén sosem fog elkészülni...

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#73) DuplaZso


DuplaZso
aktív tag

Juhéééj ! Olvasnivaló ! :)) Má kezdek is hozzá...

(#74) ktg3 válasza janos666 (#70) üzenetére


ktg3
őstag

itt VIK en lányok híján nagyban megy az ivás...
nopersze vannak kivételek :U

de nagymértékű drogozás nem nagyon van..

(#75) shtml válasza ELP2 (#71) üzenetére


shtml
őstag

Látom, valaki nagyon ravasz próbál lenni. ;]

Az energia fele természetesen eldisszipálódik a két kondenzátort összekötő vezetéken ill. magában a kondenzátorban, hiszen a töltések vezetésében a fegyverzetek is részt vesznek. Ráadásul az is igaz, hogy az energiaveszteség mértéke teljesen független a két kondenzátort összekötő vezeték ellenállásától. Ez alaposabb ismeretek nélkül is levezethető az energiamegmaradás és a töltésmegmaradás törvényéből.

Kérlek, várj még a megoldás megadásával, adj alkalmat pár okos embernek, hogy leírja, miért tévedtem. :D

Más: A félvezetők növekvő hőmérséklettel csökkenő (nem növekvő!) ellenállása is hozzájárul a növekvő fogyasztáshoz, mert egy processzorban azért nemcsak töltések cseréje zajlik.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#76) hcl válasza Rive (#69) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Na ja ha az információelméletet kihagyjuk akkor ez igaz... Azzal meg manapság még nem sok helyen riogatják az embereket.

Mutogatni való hater díszpinty

(#77) defiant9 válasza shtml (#75) üzenetére


defiant9
tag

Az okban nem tévedsz, a fele energia elsugárzódik, max. abban hogy ennek miértje olyan könnyen levezethető lenne. Igazán érdekes ebben az hogy megoldható az -ideálisan- veszteségmentes átvitel ha közbeiktatunk valamiféle energiakonvertálót.

(#78) shtml válasza hcl (#76) üzenetére


shtml
őstag

Na ja, erre én is utaltam jorábban. Bár az elvi megoldás erre is megvan, csak visszafelé is el kell játszani minden számítási műveletet, ami által nem dobunk el információt. Ha nincs információvesztés, akkor energiavesztés sincs. Persze az egészet csak elméletileg értem, vagy még úgy sem, de logikusnak tűnik, hogy ha nincs entrópianövekedés (információvesztés), akkor energiaveszteség sincs.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#79) Rive válasza hcl (#76) üzenetére


Rive
veterán

Az információ 'súlya' egy számítógépben igen-igen kicsi. Még jónéhány nagyságrenddel kisebb, mint amennyi energiát a hordozására a tökéletlen eszközeink miatt jelenleg felhasználunk. Kár idekeverni a dolgot.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#80) shtml válasza defiant9 (#77) üzenetére


shtml
őstag

Nem vagyok villamosmérnök, még csak műszaki végzettségem sincs, én csupán egy hülye bölcsész vagyok.

A dolog miértjének nem goldoltam nagyon utána, de az energiakonvertáló felvetése jogos, hiszen az alábbi példában is elkerülhető az energiaveszteség, ha rugalmas (az energiát tároló) testek ütköznek.

Az analóg példa az, amikor egy m tömegű és v sebességgel mozgó rugalmatlan test ütközik egy m tömegű álló, szintén rugalmatlan testtel. Ütközés előtt az energia v^2*m/2, utána pedig (v/2)^2*2m/2. Csak itt az energiamegmaradás és az impulzusmegmaradás törvényének együttes teljesülésének követelménye okoz látszólagos ellentmondást.

Edit: Elfelejtettem ideírni, a kondenzátoros példában pedig egy induktivitás beiktatása segíthet, ami a kapcsolós tápokban és konverterekben bizony ott is van.

[ Szerkesztve ]

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#81) pisti válasza shtml (#80) üzenetére


pisti
őstag

Az analóg példánál legjobb tudomásom szerint hővé alakul az hiányzó energia.
Annó ezt még gyerekként megtapasztaltam, mikor egy kalapáccsal ütlegeltem valamit egy satun. :)) Aztán csodálkoztam, hogy miért melegszik a kalapács.

(#82) shtml válasza pisti (#81) üzenetére


shtml
őstag

Igen, a rugalmatlan alakváltozás miatt. A rugalmas alakváltozás viszont tárolja az energiát, ott ezért nincs energiaveszteség - a gyakorlatban persze mindig van valamennyi.

Beugratós kérdés: Amikor a zasszonyt elvered, miért lesz forró a tenyered és a zasszony feneke? Hiszen ott rugalmas alakváltozás történik...

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#83) pisti válasza shtml (#82) üzenetére


pisti
őstag

Mert az asszony egy kis hottie és ez az előjáték? :DDD

Komolyabban, passz. Gondolom nem fizikai törvényszerűségek miatt, inkább biológiai oka lehet, de ez csak tipp.

(#84) shtml válasza pisti (#83) üzenetére


shtml
őstag

Az első a tökéletes válasz. :D

Komolyabban: Részben mert nem tökéletesen rugalmas az alakváltozás, főleg a rácsapás pillanatában, részben pedig a fellépő vérbőség miatt, hiszen attól pirosodik ki az a formás, csábos kis segge.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#85) kételkedem


kételkedem
addikt

Grat! :R

Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmadat! °°XLIII°° "Isten, áldd meg a magyart" Kölcsey 1823

(#86) hcl válasza shtml (#78) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Aha, ezért írtam hogy gyakorlatilag igaz hogy mindent eldisszipál.

Mutogatni való hater díszpinty

(#87) Madárpók


Madárpók
aktív tag

Intel burn test NEM működik AMD procin...legalábbis nekem nem működik. Bekapcsolt hibaellenőrzésnél azonnal hibát észlel és leáll, kikapcsolttal meg egy pillanat alatt lefut és nem ad eredményeket. :(

(#88) r-chee


r-chee
őstag

Nagyon jó és színvonalas összefoglaló írás, mint ahogy azt már megszokhattuk tőled :C .

Origin (BF3, BF4) nick: r-chee *** BFBC2 game nick >> r-chee [HUN] --- Logout blog bejegyzéseimnél >> BFBC2 és Battlefield 4 PH! játékosnévsor és magyar szerverek listája

(#89) janos666 válasza Madárpók (#87) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Vista x64 alatt nézted?
Én csak olvastam hogy jó AMD-re is, kipróbálni csak többféle intelen tudtam, és mivel azt meg tudom hogy a 64-bites Windowsok tök ugyanazokat a kernel fileokat használják mindkettőhöz, ezért hihetőnek tűnt. (Az x86_64, azaz a 64-bites kiterjesztésű x86-os proci AMD találmány, az intel csak követte, létezik Itanium64 procik alá is saját x64 windows, de otthon senki se használ olyat, mert nem is arra való...)
Kösz hogy szóltál...

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#90) Madárpók válasza janos666 (#89) üzenetére


Madárpók
aktív tag

A64 3000+ és WinXP 32 bit-en tesztelve nekem nem ment, mondjuk ki is írja a prg indításnál hogy csak intel procin fut, szóval ha máson is megy az csak a véletten műve.

(#91) bakosgabor57 válasza Madárpók (#90) üzenetére


bakosgabor57
őstag

Marhaság.Itt a véletlen

(#92) Rive


Rive
veterán

Pár apróság.

...hősugárzás révén, vagy átalakulás után fény formájában is átadódhat...
A hősugárzás maga is fény, csak nem mindig esik a látható tartományba. Elhanyagolása ugyanakkor többé-kevésbé jogos.

Jó tudni, hogy az integrált áramkörök NYÁK-lemeze (nyomtatott áramköri lap) sokkal kevésbé fogja vezetni a hőt, mint egy alumínium hűtőborda.
Szigorúan véve igaz, ugyanakkor EZ nem elhanyagolható, semmiképpen. A számitógépekben többrétegű nyáklemezeket használnak, amikben ráadásul nagy területű folymatos, megszakitás nélküli rézrétegek vannak, pont a termikusan kritikus részeknél sokszor fémmel kitöltött furatokkal összekötve. Viszi a hőt, rendesen.

...van mikor hirtelen nitrogénes nyakonöntéssel -230 fokra hűtik a CPU-t ami túléli és vigad...
A korábbi részben magad is kifejtetted, hogy a mag hőfoka nem azonos a tok vagy a borda hőfokával... Nyugi, azok a nitrogénezett procik se -230 fokon mennek.

A dolog forró pontja a hőgradiens. Azaz mekkora a különbség a mag és a környezet hőfoka között. A hőszállitás ettől függ. Ha nagy a különbség, akkor nagy hőteljesitmény mehet keresztül a hűtésláncon. Ha kicsi, akkor keveset. Ha van 30 fok különbség, az elég egy standard 50-100 wattos teljesitményhez. De egy agyontápolt tuningproci 4-500W teljesitményéhez több kell, sokkal több...

Ui.: bah, régi cikk :DDD

Ui2.: bakosgabor57: jól megérte ezért előkotorni ezt a cikket...

[ Szerkesztve ]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#93) bakosgabor57 válasza Rive (#92) üzenetére


bakosgabor57
őstag

Nehogy hülyén haljon meg...
Te mit keresel itt az apróságaiddal?Ja...!Nehogy hülyén haljunk meg...

[ Szerkesztve ]

(#94) #27483136


#27483136
törölt tag

Ez egy baromi jó cikk.
Eszembe jutott az, mikor megkérdezték egy fórumon:
"Mekkora a processzor hatásfoka?"
Erre jött is egy válasz:
"kb10%"
Majd eldobtam magam.

Most csak átfutottam, később telibe elolvasom, de észrevettem egy nem teljesen nyilvánvaló tévedést, nem a cikkben, hanem 1 hozzászólásban (kukacoskodom):
A procik belső huzalozási ellenállásainak a kondik feltöltése szempontjából semmi köze a veszteséghez. Az ellenállás csak az RC időállandót (sebességet) befolyásolja.
A veszteség viszont az R-től független.
Hogy ez érthető legyen, egy példa (találós kérdés): Van 1 db 1uF-os kondi 100V-ra feltöltve.
Vele párhozamosan kötsz még 1 db 1uF-os kondit. Mekkora lesz a közös feszültségük? Mekkora lesz a kettő kondi által tárolt energia (az eredetihez képest)? A töltésmegmaradás, vagy az energiamegmaradás törvénye nem igaz?
Tudom, egyszerű példa, de az jön ki belőle, hogy a kondik közti ellenállás nem számít a hatásfokban, feltöltés eleve 50% hatásfokkal lehet csak. (tehát nem lehet visszatáplálni e'miatt (sem)).

Mondom, csak átfutottam, most, hogy olvasom, valaki már írt ilyesmit.

[ Szerkesztve ]

(#95) No-kia


No-kia
őstag

huh, jó hosszú, de részletes ciikk, köszi :R

Nokia 500 | Ford Sierra 2.0i | Dell N5010

(#96) #27483136 válasza #27483136 (#94) üzenetére


#27483136
törölt tag

jajajajaj....most látom, hogy már tavaly trükköztem ezzel :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.