Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) t72killer


t72killer
titán
LOGOUT blog

Na igen, amíg 5kHUF-ba kerül egy lemez (=max 10 szám, amiből mondjuk 1-2-t szeret az ember), addig ne csodálkozzanak, h az ember mindenfélét megpróbál.

Ezekután hiába csökkentenék is drasztikusan az árakat: a kiadók az elején elcseszték - a nép hozzászokott az ingyenes beszerzéshez a túlzott kényszer miatt, és nem is lehet már visszaterelni a ''törvényes útra''.

Olyan ez, mint az adórendszer: ha egy országban fair a rendszer (mondjuk 6-8% ÁFA, 10-20% SZJA, 10% körüli társasági adó), akkor a gazdasági szereplőket nem kényszerítjük adócsalásba - nem tanulják meg hogy kell csalni -> be fogják fizetni az adókat. Uez áll a jogdíjakra is.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#2) #54715584 válasza t72killer (#1) üzenetére


#54715584
törölt tag

na igen, ez a tema mindig elokerul 3-4 havonta, es mindig kitargyaljuk es mindig ugyanoda jutunk... :D

(#3) VladimirR válasza #54715584 (#2) üzenetére


VladimirR
nagyúr

csak nem arra gondolsz, hogy mindig oda jutunk, hogy:
-kocsog jogvedo banda
-rohadt tolvajok
-en azert lopok, mer' draga
-ha olcsobb lenne is lopnal
-de kocsog jogvedo banda
-....

(#4) dabadab


dabadab
titán

''a különböző megoldások (például a DRM) eddig még nem érték el azt a technológiai szintet, hogy a zeneipar megnyugodhasson''

O, dehogynem elerte: megnyugodhatnak a kiadok, DRM-s vackokat eddig sem vettem es ezutan sem fogok. Ezzel a DRM csodaval mar eddig is jopar CD-t ovtak meg attol, hogy megvegyem, ha ez kell nekik, akkor csak folytassak. Majd szoljanak, ha rajottek, hogy nem a fizeto vasarlok szopatasa a feladatuk.

Egyebkent meg nekem az jott le itt az osszefoglalobol (amit nagyjabol eddig is tudtam, mondjuk), hogy a CD-k eladasa onmagaban nem igazan jo uzlet sem a zenesznek, sem a vasarlonak: hat akkor meg?...

DRM is theft

(#5) ALI_G


ALI_G
veterán

a francba, erre el kellett volna menjek. Hol tudok inormálódni előre ilyen eseményekről?!

(#6) #54715584 válasza VladimirR (#3) üzenetére


#54715584
törölt tag

ezekre is, amiket irtal, de hat ezek a szokasos elso par hsz-ek
mert aztan szokott jonni az, hogy de hat le lehet tolteni az internetrol penzert
de az sem jo, mert sokan olyan anyagokat keresnek, amiket csak kulfoldon lehet elerni (magyar viszonylatban beszelunk most szvsz a cikk alapjan)
utana ''kiderul'' hogy a magyar oldalakrol letoltott anyagok szar minoseguek, elindul egy fileformatumhaboru (mp3-wma)
aztan jon az, de hogy ha fizetne erte, akkor miert nem fizet kulfoldre, ahol elvileg jobb minosegben tomoritenek, hiszen csak 0.99 $ 1 track stb, stb...

nem akartam belefolyni, de megiscsak irtam ide basszus :D
es a magam reszerol nem foglalnek megint allast, mert mar parszor mas helyeken en is leirtam a velemenyemet :)

mod: ja es azt kihagytam, hogy de hat a magyar fizetesek mellett meg az olcso zeneszamokat sem toltenek le, mert olyan sok kell nekik es nincs mindegyikre penz, stb...

es akkor megint ugyanoda lyukadunk ki, hogy meg az olcso is draga...

[Szerkesztve]

(#7) KEndre válasza ALI_G (#5) üzenetére


KEndre
HÁZIGAZDA

hát sajnos nekünk is csak tegnap délután szóltak, így már nem tudtuk hírül adni. :(

Légy óvatos, sokan pályáznak a nehezen megszerzett pénzedre! Tudd, hogy csak te vagy képes megvédeni magad!

(#8) dr faustus


dr faustus
senior tag

Ahogy elnézem a két oldal érveit, semmi újat nem mondott semelyik sem, így nem sajnálom, hogy nem voltam ott. :)

Warning: Explicit Content

(#9) #54715584


#54715584
törölt tag

egyebkent, jut fejembe, de basszus, ha ezt vki megcsinalja, kerem a jodijakat - tudom, tudom, ne hivatkozzatok a szabalyzatra :D

en pl el tudnam kepzelni - az amerikai mintara, mint ahogyan mar lehet legalisan dvd-ket letolteni a studiok honlapjairol - egy fizetos p2p progit hasznalo oldal otletet
legyen mondjuk torrent, szerzodes kellene a sok zene-es mozicsinalo nagy ceggel, legalisan lehetne egy nagy sebessegeu szerverrol torrenttel lehuzni a tartalmat, kiirod a kis matricas dvd-dre es kesz, maris legalis :D


jo tudom, ezt most nagyon nagy vonalakban irtam es bele lehet kotni kismillio oldalrol, foleg a jogirol :)
de ha amerikaban mukodik, itt miert ne lehetne?

(#10) Xpod


Xpod
addikt

A MACI nem volt jelen? Ők megszűntek létezni?

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#11) KEndre válasza Xpod (#10) üzenetére


KEndre
HÁZIGAZDA

MACI teljesen eltűnt a pályáról. Kár érte. :(

Légy óvatos, sokan pályáznak a nehezen megszerzett pénzedre! Tudd, hogy csak te vagy képes megvédeni magad!

(#12) #96302336


#96302336
törölt tag

Bittorrentet betiltani? Nonszensz dolog. a világháló közel kétharmada bittorrent forgalom. Ehhez világszintű egységes törvény és szabályozás kellene.
Betiltani a letöltéseket? Ezt a kelet-európai szerver üzemeltetőknek próbálják beadni (maffia).
Amúgy az tényleg baj, ha egy CD-nyi zeneanyag költsége 5kHUF. Annyi, mint a legtöbb DVD film. Bár a filmek jó részénél azért megfigyelhető, hogy idővel drasztikusan olcsóbb lesz. Pl. a Bölcsőd lesz a koporsód c. film megjelenéskor 6990 HUF volt, most 999 HUF.
A letöltéseket pedig közvetve maguk a netszolgáltatók teszik egyre népszerübbé. (reklámok)
Növekszik a sávszélesség, már nem probléma a több gigás fájlok emberi időben mért letöltésük. Ez egy betárcsázós modemnél elképzelhetetlen volt, hogy egy-két DVD-nyi anyagot letöltsön a T.user valahonnan. Amúgy pedig a magyar törvények szerint, ha jól tudom nem tulos letölteni zenét, filmet. Ez nem az USA, ahol túllihegik a dolgokat, és tizenéves gyerekeket vágnak sittre, mert le merészelt tölteni egy zenét, és nem fizetett érte.

(#13) #54715584


#54715584
törölt tag

miajaza MACI?

(#14) #96302336


#96302336
törölt tag

Tiltsák be a TV-t, a rádiót, mert ingyen nézzük/hallgatjuk őket :DDD
(A reklámok a fő bevétel tudom, de ha pl. valaki az MTV-ről, vagy a VIVA-ról felvesz valamit, azért ő miért fizessen? Főleg, ha csak audio formátumot, akkor még az adó logója sincs a képen)

[Szerkesztve]

(#15) Xpod válasza #54715584 (#13) üzenetére


Xpod
addikt

Ez: [link]

Most kezdődjék a tánc! - mondta a papagáj és berepült a ventilátorba.

(#16) VladimirR válasza #96302336 (#14) üzenetére


VladimirR
nagyúr

meggondoltam magam, nem folyok bele

[Szerkesztve]

(#17) #54715584 válasza Xpod (#15) üzenetére


#54715584
törölt tag

basszus, pedig olvatsam ezt a cikket :)
koszi az infot :R

(#18) #96302336 válasza VladimirR (#16) üzenetére


#96302336
törölt tag

A rádiódíj réges-régen megszünt. TV díjról sem hallottam ( Ha van, én még egyet sem fizettem. A kábeltévés díj teljesen más kategória). Egy műholdvevő, és egy TV kell csak.
Azt tudom, hogy hülye példa volt, a felvétel, de régen nem volt ennyire probléma ez a zenefelvételes hajcihő. A 80-as évek kazettás korszakára gondolok. Boldog-boldogtalan magnózott esténként (ahh régi idők) Igaz akkor sokkal-sokkal többen is vettek műsoros kazit, vagy LP-t. Nade olcsóbb is volt! Inflációs drágulást is belekalkulálva! Sőt, a műsoros magnókazetta előállítása több nagyságrenddel drágább, mint a mostani CD-k.

(#19) Esmein válasza VladimirR (#16) üzenetére


Esmein
nagyúr

elkéstél, láttam ám.

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#20) #54715584 válasza VladimirR (#16) üzenetére


#54715584
törölt tag

en is lattam :D de nyugodtan folyjal bele, reg vettem mar reszt egy jo kis ervelos vitaban :D

[Szerkesztve]

(#21) Jégkokó


Jégkokó
veterán

Olyan 2 évvel ezelött robbant ki ez a dc hubos filecseréslős dolog, hogy lefoglaltak egy két hubot, de igazábol azokon a gépeken semmilyen illegális software nem volt.
De elérték a jogvédők a céljukat, mert egy időbe mindenki be volt parázva, hogy majd felkeresik és viszik a jardra ,mert letöltött pár filmet.Ez engem a t-onlinos 150 gigás dologra emlékeztet, ahol 2-3 ember szerződését felmondták, mert túl sokat töltött erre a sok láma bevette és nem tölött le annyit.

A főnök tekintete mindig nyílt és őszinte. Vagyis egyik szeméből a nyilt gonoszság a másikból az őszinte rosszindulat sugárzik.

(#22) VladimirR válasza #96302336 (#18) üzenetére


VladimirR
nagyúr

tudom, magam is vettem fel a radiobol (minden csutortok este 10-tol ejfelig a dupla pucsot)
attol meg ez nem volt legalis

lajos: es? te nem szamitasz ;p

monstre: az a baj, hogy ezek pont nem az ervelos fajta vitak szoktak lenni tobbnyire
pedig akar lehetnenek is (_Balint_ kellene ide, akkor lenne jo moka)

[Szerkesztve]

(#23) dr faustus válasza #96302336 (#14) üzenetére


dr faustus
senior tag

(A reklámok a fő bevétel tudom, de ha pl. valaki az MTV-ről, vagy a VIVA-ról felvesz valamit, azért ő miért fizessen? Főleg, ha csak audio formátumot, akkor még az adó logója sincs a képen)

A felhasználó szempontjából nyilván a ''dögöljön éhen'' üzleti modell a legkifizetődőbb, de nem hinném, hogy hosszútávon működőképes lenne. :)

Warning: Explicit Content

(#24) dabadab válasza VladimirR (#22) üzenetére


dabadab
titán

''attol meg ez nem volt legalis''

Kedves Vlad, miutan mar annyi szerzoi jogi topikban alaztad a nepeket (mondjuk egyaltalan nem ok alaptalanul), igazan megjegyezhetted volna a magyar szerzoi jog fobb elveit.
Legalis volt.

DRM is theft

(#25) #96302336 válasza VladimirR (#16) üzenetére


#96302336
törölt tag

Mindegy, én is csak a billt koptatom. :) Az egyetlen tisztes út valóban a legális bótban vett anyag. A rádiók előnye pedig, hogy első osztályú reklámanyagot adnak az előadóknak.
Filmet nézni pedig csak moziban az igazi.

Viszont, van egy kivétel, ahol jól jön a bittorrent. Vannak filmek, amiket egyszerűen lehetetlen beszerezni. Pl. azért, mert magyarországon ki sem adták. Sőt, Európában sem. Itt én a régi hongkongi Jet Li filmekre gondolok, a korai időkből. Egy haver hozott párat egyenesen Kínából(!) , de még ott sem volt meg mindegyik, egy-két filmet csak és kizárólag torrent oldalakon láttam így is. Ja, és kínában egy ilyen film mindössze átszámítva háromszáz forint volt!!!!!

(#26) VladimirR válasza dabadab (#24) üzenetére


VladimirR
nagyúr

8-10 eve legalis volt felvenni radiobol?

(#27) #96302336 válasza dr faustus (#23) üzenetére


#96302336
törölt tag

Isten ments! Nem a ''dögöljön éhen'' modellt preferálom. A jó zenéket én is megveszem, jól mutat a polcon is. Viszont azért nem fogok többszáz cd-t venni, mert mindegyikről csak egy szám jön be. Itt jön képbe a felvétel ;) Akinek pedig tetszik a számomra értéktelen többi zeneszám, az úgy is megveszi.

(#28) dabadab válasza VladimirR (#26) üzenetére


dabadab
titán

Persze. Soha nem is volt maskeppen.
(Sot, ha emlekszel ra, akkor ugy husz eve az allami radiokon meg ugyeltek arra, hogy ''magnosbarat'' formaban adjak le a zeneket a kivansagmusorokban, sot, egesz albumokat jatszottak le, egeszen konkretan azert, hogy a hallgatok felvehessek.)

[Szerkesztve]

DRM is theft

(#29) #96302336 válasza VladimirR (#26) üzenetére


#96302336
törölt tag

Úgy tudom, csak terjeszteni nem lehetett, és diszkózni a felvett műsorból.

(#30) csapos2 válasza VladimirR (#26) üzenetére


csapos2
addikt

Ha kilövöd az űrbe a jelet, az E.T.-k felveszik, tőlük, hogy szeded be a jogdíjat? :D

Lelkiismereted méri önzésed őszinteségét. Hallgasd figyelmesen.

(#31) dr faustus válasza #96302336 (#27) üzenetére


dr faustus
senior tag

Tudom, hogy egy zeneszám CD-n beszerzésének alternatív költsége egyre magasabb, nem véletlen, hogy nem fogy. Csupán arra hívnám fel a figyelmet, hogy véleményem szerint a jövő nem az, hogy a zenészek majd hirdetésből és koncertekből fognak megélni, miközben ingyen terjed a zenéjük.

Warning: Explicit Content

(#32) #96302336 válasza csapos2 (#30) üzenetére


#96302336
törölt tag

:DD
Egy jó kis perrel :DDD

(#33) #54715584 válasza dabadab (#28) üzenetére


#54715584
törölt tag

aaah, en emlexem, igaz nem 20 evre, de olyan 18-17 evre :)
csomoszor belemondtak az uzenetrogzitobe, hogy fel szeretnek venni, es adjak vegig es meg a musorvezetok is szoltak, hogy most inditom :D

csapos2: hat bakker, az o technikajuk nem is erzekeli a mi jeleinket, toluk nem kell tartanunk :D

[Szerkesztve]

(#34) dabadab válasza dr faustus (#31) üzenetére


dabadab
titán

''a jövő nem az, hogy a zenészek majd hirdetésből és koncertekből fognak megélni''

Valoban nem az. Ez a jelen. A CD az eloadok szamara nem sokkal tobb, mint a koncerteik promocios anyaga.

DRM is theft

(#35) #96302336 válasza dr faustus (#31) üzenetére


#96302336
törölt tag

Ja. De azért egy sikeres együttes bevétele sem piskóta.
Valahol olvastam, hogy egy hakni egy együttesnél sokkal jövedelmezőbb, mint a lemezkiadás. De lehet hogy nem, nem tudom...
Ahhoz, hogy egy zenész egy kis nyilvánosságot, esetleg elismerést is kapjon, muszáj kiadniuk albumot. Egy albummal lehet ugyanis lemérni sikerességüket/tudásukat
Lagzilajcsifélék most nem játszanak :)
Az viszont elképzelhető, hogy a jövő, a fizetős letöltéseké lesz.
Egy jó népszerüsítő példa a zenész albumjára: (az asszony kedvence :) )[link]
ingyé lehet hallgatni az aktuális albumot. Jó ötlet, mert ha tetszik vkiek legalább biztos lehet benne, hogy nem vesz zsákbamacskát

(#36) #54715584 válasza #96302336 (#35) üzenetére


#54715584
törölt tag

bakker, hat eppen madonnat akartam hozni en is peldanak, de akkor most mar nem fejtem ki a velemenyem :D

kozben eszembejutott am az is, a felsorolasbol kimaradt, hogy a zeneszek is sirnak, pedig mar lentebb vittek joval a platina-es aranylemezek eladasi szamat... :U
aki nem kepes teljesitmenyre, minosegre, hallgathato zenere, az ne sirjon :D

(#37) Muton válasza #96302336 (#25) üzenetére


Muton
addikt

Filmet nézni pedig csak moziban az igazi

én pl nem élvezem amikor egy kupac xxx humanoid csámcsog, ropogtat, szörcsöl, csöröd, lábszag van, meg mindenféle egyéb (kellemetlen) szagok, beszélgetnek, röhögcsélnek, meg mozgatják a széket. de biztos van, akinek ez bejön :U

mondjuk a koradélutáni első előadások tűrhetőek,amikor max pár ember van csak a teremben

Muton#2316 - $z@r a drop >_<

(#38) #96302336 válasza Muton (#37) üzenetére


#96302336
törölt tag

Hát igen. Vannak kultúrsöpredékek is sajnos. De ettől függetlenül az óriási vászonnak, a jó hangnak azért a varázsa megvan. Egy közepes film is sokkal élvezhetőbb moziban, mint videón.

(#39) #54715584 válasza Muton (#37) üzenetére


#54715584
törölt tag

en ezert varom meg, mig leporog a az uj filmek hullama, varok 2-3 hetet, es az utolso eloadasok egyikere beulok...
nincs annal jobb, mikor vagyunk 10en a teremben, es oda ulsz ahova akarsz, elvezheted a filmet nyugodtan
nem ugy, mint a premiert kovet elso ket hetben, mikor tele van minden terem

(#40) dr faustus válasza #96302336 (#35) üzenetére


dr faustus
senior tag

Ja. De azért egy sikeres együttes bevétele sem piskóta.
Valahol olvastam, hogy egy hakni egy együttesnél sokkal jövedelmezőbb, mint a lemezkiadás. De lehet hogy nem, nem tudom...


Ha ez így lenne, már minden együttes haknizna, és nem vállalná fel a kiadással járó procedúrát, a kiadókkal folytatott alkudozásokat. :) És mégis felvállalják, és én azon a véleményen vagyok, hogy ez nem véletlen. Picit hasonló ez az ingyenes és a fizetős szoftverek üzleti modelljéhez. A fizetős szoftverek mind a mai napig életképesek habár terjed az ingyenes, csak a supportért pénzt kérő szoftverek illetve cégek száma.

Warning: Explicit Content

(#41) dabadab válasza dr faustus (#40) üzenetére


dabadab
titán

''Ha ez így lenne, már minden együttes haknizna''

Ja, meg koncertkorutakat rendeznenek, fesztivalokon jatszananak, ilyenek. Ezt azonban sajnos egyikuk sem teszi ;-)
A koncertbevetelek epp ugy a bevetel elsopro reszet adjak az egyszeri magyar playback duonal is, akik hetvegeken egy este vegigjarnak akar 5-6 diszkot is, meg mondjuk a Britney kaliberu sztaroknal is, a CD meg a promocio resze (amiben a kiadoknak is nagy szerepuk van, azoknak a feladata, hogy az illetot reklamozza mindenhol, jatssza a dalait a radio, ilyenek)

DRM is theft

(#42) Davee Mester válasza dabadab (#4) üzenetére


Davee Mester
csendes tag

Ez nem feltétlen van így dabadab. A CD eladás világszerte jó üzlet, és ha a vásárlók magatartása itthon is hasonló lenne mint modnjuk az USA-ban, ezt éreznék hazai a zenészek is. A DRM addig szüksége mint ''Digitális Rendőrség'' amíg a vásárlók magatartása nem változik. Ha nem lett volna rá indok szerinted melyik major költött volna rá milliókat? (nem forintban)
és bevallhatjuk jobban műkszik mint a fizikai lemezen kipróbált másolás védelem.
Szerintem a digitális legális zenevásárlásban aért van valamiz jó, pl: hogy nem kell az egész albumot megvennie annak aki nem akarja, elég azt a tracket amelyik megtetszett mondjuk egy rádió adásból. Sőt, mivel minden olyan album elérhető digitálisan ami esetleg nem jelent meg pl.: Magyarországon fizikai hordozon, az Online zeneárúházak repertoárja különösen széleskörű. Szóval csak arra akartam rávilagítani, hogy van ennek előnye is, bár most fejlődik, döcög, alakul, de ha a kritikákon kívül értelmes meglátosokkal állnak elő a piac szereplői, azért lehet ebből jót kihozni.

Davee

(#43) dr faustus válasza dabadab (#41) üzenetére


dr faustus
senior tag

Nekem nincsenek információim arról, ki mennyit keres a koncertekkel és a zeneszámai eladásával, de abban biztos vagyok, hogy nem mindenki él meg koncertezésből. Gondolok itt a nem mainstream zenészekre például.
Én nem a kiadókat védem, csak nem abban látom a jövőt, hogy maga a zene ingyenes lesz, csak a koncertért kell majd fizetni, és hogy ez a fajta modell fog elterjedni.

Warning: Explicit Content

(#44) dabadab válasza Davee Mester (#42) üzenetére


dabadab
titán

Most oszinten: mit ertek el a DRM-mel? Semmit. Illetve dehogynem: elvertek ra egy csomo penzt, elidegenitettek egy csomo vasarlot (vazze, rootkit a gepre, hogy a picsaba nem csuktak le par Sony fejest?...), a p2p halozatokon meg pont ugyanugy ott van minden, mint eddig. Mondjuk az, hogy a majorok fonokei orbitalis seggfejek, azt eddig is lehetett tudni, ez csak kedves kiegeszito adalek.

''ha a vásárlók magatartása itthon is hasonló lenne mint modnjuk az USA-ban''

Ahol a lemezeladasok iden 20%-ot estek, a RIAA meg gengsztertaktikakkal ver ki perenkivuli megegyezeseket?...

Ami online zenebolt igazan sikeres volt, az az allofmp3.com: hatalmas valasztek, alacsony arak, valaszthato, DRM mentes formatumok. Nana, hogy a RIAA becsukatta (erted: prostitualt muanyagsztarok futtatoi elertek, hogy az USA az erdekukben politikai nyomast gyakoroljon Oroszorszagra - ez a nem semmi).

DRM is theft

(#45) dabadab válasza dr faustus (#43) üzenetére


dabadab
titán

En se latok bele minden zsebbe, de amit tudok, az ezt az elkepzelesemet erositi. Egyebkent meg a mainstreamen kivul eso eloadoknak van csak igazan szukseguk arra a nyilvanossagra, amit mondjuk az internet reven kaphatnak, mert amugy nem nagyon vannak promocios csatornaik, ismeretlenul meg nehez eladni a lemezeket (nem csak a konkret eladas, hanem mar maga az, hogy eljusson a CD a boltokba). A CD eladas nagyon-nagyon rossz hatekonysagu az eloado szempontjabol, igy hirtelen nem is tudnek senkit se mondani, aki arra rendezkedett volna be, hogy abbol eljen meg.

DRM is theft

(#46) dr faustus válasza dabadab (#45) üzenetére


dr faustus
senior tag

A CD eladas nagyon-nagyon rossz hatekonysagu az eloado szempontjabol, igy hirtelen nem is tudnek senkit se mondani, aki arra rendezkedett volna be, hogy abbol eljen meg.

Abban egyetértek, hogy az elektronikus úton történő értékesítés/terjesztés előbb utóbb valami formában, de át fogja venni a hatalmat a CD-ktől, ez csak idő kérdése.

Warning: Explicit Content

(#47) Davee Mester válasza dr faustus (#40) üzenetére


Davee Mester
csendes tag

haló dr. Faust,
Az igaz hogy haknizni jó és jól lehet vele keresni. Viszont az is igaz, hogy Te sem mész el egy olyan koncertre amit nem ismersz. És a lézengős 10 fős haknik viszont nem kifizetődőek, mert legközelebb valószínű más előadót fognak meghívni. Na ez a kiadó dolga. Befuttatni a sztárt amíg ismerté válik. Az előadók nagy többsége nem marketing szakember, vagy sajtó promóter avagy rádió-TV promóter. Ez nem baj. De amíg ezt a munkát nem végzi el kiadó, plussz a lemeze terjesztését, addig nem lesz hakni. A digitális tartalommal ugyan ez a helyzet, mondjuk ha a Back2black szeretne megjelenni online + mobilon, akkor egy nem 1szerű programozói tanfolyamot kell elvégeznie, plussz nem árt egy saját stúdió vagy bérlés. Ez a szolgáltatók technikai elvárásai miatt van. Így talán nagyobb jelentőssége van a kiadónak azok szemében akik azt hiszik csak a CD-árának ''x'' százalékáért lógatják a lábukat. :)

Davee

(#48) dr faustus válasza Davee Mester (#47) üzenetére


dr faustus
senior tag

Igen, a kiadók a promóterek, és ők adják a befuttatáshoz szükséges kockázati tőkét is. És egy együttes promóciójára a jövőben is szükség lesz, ha nem CD-n lesznek a zenék, hanem letölthető formában. Maga letöltés pedig szvsz nem lesz ingyenes, habár olcsóbb lesz így egy zeneszám, mint a mostani CD formában.

Warning: Explicit Content

(#49) Davee Mester válasza dabadab (#44) üzenetére


Davee Mester
csendes tag

Abban igazad van hogy vannak korlátok amiket a DRM teremt. Nem hiszem, hogy a megoldás abban lenne, hogy el kell törölni, bár lehet. Ez nem itt fog eldőlni. Viszont fejleszteni mindent lehet, én ebben látom a jövőt, és nem a majorok főnökeinek bírálásában.
Az tény hogy eik a lemez eladás, de mondjuk ha egy előadó világszerte elad több millió albumot, arra már lehet sikeres túrnét építeni szerintem. Azért az nem kevés.

A magatartásról annyit, hogy mondjuk Németországban a helyi legális zeneárúház veri az iTunes forgalmát. Nem feltétlen a ''lopás'' az internetes felhasználás alapja, ezt kell egy kiadónak is megérteni. Ma ciki egy bumszli discman-nel rohangálni, akkor minek a CD? Ebben az esetben a digitális zeneforgalmazásra kell hangsúlyt fektetni, és belőni az árát a megfelelő szintre. Ezen egyébként hozzá értő emberek dolgoznak.

Davee

(#50) EBK


EBK
csendes tag

Kedves Endre (cikkíró) és Hozzászólók!

Örülünk, hogy az IT News is képviseltette magát a beszélgetésen, az építő jellegű kritikákat pedig köszönjük, mi is tanulunk a hibákból. Ugyanakkor néhány kiegészítést szükségesnek tartunk leírni, a korrekt tájékoztatás végett.
A rendezvény nem konferencia célzattal indult, és még csak nem is probléma megoldó jelleggel. Az elsődleges cél a közgázos diákok elgondolkodtatása, ismereteik szélesítése volt, más kérdés, hogy a szakmai képviselet részéről jóformán többeket érdekelt az esemény, mint a saját hallgatóinkat (és ez nem kritika a hallgatóság számára, sokkal inkább számunkra szomorú tény). Második célként - látva az érdeklődést - társadalmi diskurzus elindítását tűztük ki célul, hogy mindkét oldal kezdje el megérteni a másik problémáját. Mindezt talán legjobban a jelen lévő Pléh Dániel fogalmazta meg: ''meg kell értenünk a fájlcserélésben résztvevőket, az ő igényeiket, csak így tudjuk őket kiszolgálni''.
Olvasva néhányotok hozzászólását is, sajnos azt látjuk, hogy a fájlt cserélők többsége nem gondolja végig a folyamat minden elemét. A résztvevő jogi képviselők ezt úgy jellemezték, hogy ha leállítjuk az autónkat a 8. kerületben, kiszállunk, benne hagyjuk a kulcsot és ráírjuk, hogy az ajtó nyitva van, akkor biztosan akadnak jónéhányan, akik a kocsit el is fogják vinni. Márpedig tulajdoni joggal ezek után sem fognak rendelkezni..

Egy ilyen kerekasztal célja nem a frankó megoldás kitalálása, sokkal inkább a társadalmi párbeszéd elindítása kell, hogy legyen. Mert gond egészen biztosan van, mindkét oldalon. A felhasználók azt érzik - érthető módon - hogy azokkal a jogszabályokkal, amelyek az internetezők 70-80 százalékát kvázi tolvajnak tekintik, valószínűleg baj van. A szerzők viszont jogosan teszik fel a kérdést: ha ők nem járulnak hozzá szellemi termékük bármilyen zárt rendszeren kívüli (értsd ingyenesen) történő megosztásához, akkor kinek van joga mindezt felülbírálni? Azzal lehet vitatkozni, hogy a szerző rosszul gondolkodik, hiszen van már Creative Commons is a világon. De ha a beleegyezése nélkül mégis megosztásra kerül egy alkotás (zene, fim vagy írás) bármilyen formában, akkor az lopásnak minősül. Választási lehetőség ugyanis van: ha nem tetszik a szerző munkája, arca vagy bármi más rajta, akkor nem kell vele foglalkozni, lehet másokat szeretni, értük rajongani, érdeklődni.. Próbáljatok meg egy kicsit szerzői fejjel gondolkoni!
A kérdés - és ezt hiányoltuk a cikkből is - alapvetően etikai jellegű, régen rossz, ha már a jogi szabályozás eszközét kell bevetni.
Gondolkodjatok rajta.

Üdvözlettel,

Az E-Business Kutatóközpont csapata

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.