Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • greenity

    senior tag

    válasz Crystalheart #20 üzenetére

    :D

    Kvantumoptikáról szól. Konkrétan arról szól, hogy a kvantált fény két tulajdonságára felírt határozatlansági relációk nehezen használhatók és számolhatók. Ezek a mennyiségek a fotonszám és a fázis. A problémát a fázis okozza, mivel nem tudjuk úgy felírni, hogy értelmesen használni lehessen. Ez abból adódik, hogy maga a "klasszikusan" vett fázisoperátor nem hermitikus, így nehéz vele számolni. Sok okos ember próbált erre megoldást találni, Dirac, Susskind-Glogower és Pegg-Barnett. Susskind és Glogower az egy operátor helyett kettőt vezetett be, de ezzel az a probléma, hogy bár hermitikusak, nehéz velük számolni, és csak a klasszikushoz közeli állapotokra van rendben, a vákuumhoz közeli állapotoknál nem működik, ellentétes eredményekre jutnak. Pegg és Barnett pedig egy olyan fázisoperátort vezettek be, ahol a véges téren számoljuk ki a mennyiségeket, majd egy végtelenbe vett határátmenettel tudjuk meg a fázist, illetve a várható értékeket és szórásokat.
    2010-ben egy magyar és egy spanyol fizikus bevezetett egy új határozatlansági összefüggés, melyben nem a fázist, hanem az egyik léptető operátort használják, és az az állításuk, hogy ugyanott van a minimuma mintha a Pegg-Barnett fázisoperátorral írnánk fel a fotonszám-fázis határozatlansági relációt. Ezt vizsgálom két módszerrel.

    Most kb a diplomamunka beszámolómat meséltem el.

    A legnagyobb probléma az, hogy nem tudok mesélni, csak leírom, a témavezetőm szerint tőmondatokban , hogy, pedig szerinte tankönyvet kéne írjak...

Új hozzászólás Aktív témák