Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#70) Hunmugli


Hunmugli
aktív tag

Sziasztok!

Még olvasom a hsz-eket, mert sajnos mindig közbejött valami. Egyelőre a 36.nál tartok ezek fényében:
van pár dolog, ami csak szimplán nagyon tetszett, idézni fogok:

DonElvis: Persze maga a telefon kifejezés is elevault már, mert ezek inkább... nem tudom mik...személyi asszisztensek? Valaki próbálja meg definiálni nekem.

Dr. 444Hertz: A másik, hogy mindenki ismer mindenkit online, aztán utcán összefutva le se szrják egymást az emberek... Még itt az anonimitással védett fórumon belül is igazibb közösség jön létre, mint a Facebook "ismerősök" között.

A 30.tól kezdtem jegyzetelni, senki ne érezze sértve magát :)

Mindig is érdekelt ez a téma, legalábbis amióta először kellett beszélgetnem róla. Bizonyos cikkek alá is írtam ezekkel kapcsolatban, de ezeket nem keresem meg, csak egy egyet idézek (ami egy híres író véleménye, de psszt): Az emberi társadalom egyik nagy problémája a leszakadás, a homogenitás megtörése. (Már szó szerint se megy...) Miről is van szó? Afrikában milliók éheznek, mi jólétben vagyunk, a világ 10 leggazdagabb ember vagyonának összege pedig a világ 30 legszegényebb országának éves GDP-jével egyenlő. (Nem tudok hivatkozni, de valami ilyesmi nagyságrend. Itt egy link, amit nem ellenőriztem, de hasonlóan (talán túlságosan is) megdöbbentő: [link])

A Z generáció alfák (szül. > 2010) vannak az igazi csávában, ők ugyanis már a technológia "vívmányaival" nőttek fel. Ezt egyéni és társadalmi érdekek miatt sem tartom jónak, ugyanis szerintem ettől senkinek nem lesz annyival jobb. Mire gondolok? Már szó volt róla, hogy a mindenféle hirdetésekkel elhitetik az emberekkel, hogy szükségük van dolgokra (Pl. FB, tablet, telefon, Adidas-os cipő, stb.) Ezáltal a "kütyük" előtt töltött idő egy jelentős része pocsékba megy. Oké, hogy valaki pénzt kap a kattintásokból, de ez megint nem hasznos. És itt bezárul a kör, egyéb baromságaimat most nem írom le (környezetszennyezés, esetleges hamis értékrend kialakulása, elszigetelődés, stb) csak azért, mert elhitetik dolgokról, hogy kell. Jó, ha nem kell mindig telefonálnom, de egy program, amit 2 éve nem használtam, szinte biztos, hogy fölösleges.

Előbbi bekezdés nem lett éppen a legjobb. A társadalomtól leszakadhat az, aki túl sokat kockul, és mindent ilyesmi formában intéz. A valós beszélgetéseket nem értékeli, bocsánatot is írásban kér (nem annyira kellemetlen, és ami nem kellemetlen az egyénnek, az jó :U ), inkább tölt egy délutánt a PC előtt, mint barátokkal. (Persze, néha kell, de egy idő után ez általánossá válhat.)

Tipikusan megfigyelhető, hogy egyes gyerekek nem köszönnek, és még baráti/összeszokott (iskolai) közösségekben is csak halkan, félénken beszélnek. Nem állítom, hogy régen nem volt ilyen, de ma már százalékosan is egyre gyakoribb.

Az megint csak borzalmas, hogy nincs valódi cél sokak életében. Egy életfogytiglant kapott börtöntölteléknél normális ez az érzés, de egy egészséges társadalomban nem kéne, hogy az legyen. A fiatalok gyakran csak játékokról/online eseményekről beszélnek, a társas kapcsolatokat nem építik (kellő intenzitással), mert fölösleges. Ugyanígy kevesebb könyvet olvasnak, médiafogyasztásuk teljesen átalakult. Én elhiszem, hogy fárasztó tanulni, de ennyire biztosan nem. A társadalmi (elsősorban korosztályos) nyomásnak ebben kiemelt szerepet tulajdonítok. A másik a média és a reklámok. Egész nap ez kell, az kell, legyél sexy, legyen jó csajod/pasid (mindkettő :DDD ), menő telefonod, építs ki saját szokásokat a márkák felé, stb. És a kedvenceim a "nem vagy normális ember, ha..." pl amikor egy társadalmilag amúgy is kirekesztett és sztereotípiákkal átszőtt réteget tesznek reklámba. (Durexnek volt pl egy reklámja, amiben lehetséges apukák "mutatkoztak be".)

Szóval a média-szakembereknek, a társadalomnak, az Orbán Viktornak (ebbe igyekszem nem belemenni mélyebben, bár az oktatást rendesen szétbarmolta, arról pl 4 oldalas "esszét" írtam), a szülőknek és a tanároknak egyaránt felelőssége az, hogy a mai fiatalságból mi lesz. A cikk kérdése nem egészen erre vonatkozott, de én ezt érzem fontosnak, a jövőt, mert a jelenkor felnőttjei úgy-ahogy megbirkóztak a problémákkal. És nem lehet eldönteni, kinek a hibája/erénye lesz az eredmény. Van, aki a szülőket hibáztatja (általánosan elfogadott nézet a negatív végkifejlet) - a tanárok nagy része biztosan -, de szerintem egy normális családban (amiről mindig álmodtatok, kellő mozgástérrel és kontrollal) csak jogi értelemben vett felelősség terheli a szülőket. Ők nem mindenhatók. És amúgy is ott van a "Honnan tudnád te, mi a jó nekem?" effektus, aminek egy része (nem tudom, mekkora) szintén társadalmi hatás.

A technika/technológia... nincs olyan régóta hatással az életünkre, mégis egyre inkább uralja azt. Sajnos egyre inkább elfogadott az a nézet, hogy rossz. Szerintem ez egyáltalán nem igaz. Egyszerűen csak rosszra használják az emberek. Milliárdnyi videó áll rendelkezésre YT-n, így nem lehet unatkozni. Az internet is tömve van szarságokkal. Ha lenne egymillió évem, tuti kitakarítanám, újabb egymillió pedig elég lenne a helyesírási hibákra is(Ez nekem is gondom, főleg az egybeírás. Azért néha elkeseredtem ebben a 36 hsz-ben is :( ). 7 milliárd ember él a bolygón, ennyinek kell célt adni. Egy játék vagy valami nagyobb internetes "projekt" évekre elég, de ha nagyon banális akarok lenni, akkor azt mondhatom, hogy az egyetlen cél a fajfenntartás. Szerintem az internet nagymértékű használata csak ezt kendőzi el. Olyanokra gondolok, akik tényleg nem akarnak részt venni bármilyen "valós" közösség életében. És ha kevésbé akarok banális lenni, akkor ez és a kapcsolatok leértékelődése az én szememben olyasmit jelent, amit az egyik fórumtárs már le is írt, miszerint ő nem akar felszínes kapcsolatban élni. A felszínes itt számomra a szaporodást jeleni, ezenkívül semmilyen lényeges szerepet nem szán a partnernek, maximum a létfenntartásban való segítséget (pl anyagiak). Ez talán nagyon tudományos, de sajnos egyre jobban közelít az igazsághoz, ahogy telnek az évek.

Talán a "rosszra használják" kifejezés a hibás. A "rosszul használják" jóval pontosabb. Miért is találták fel? Nagy távolságokban akartak biztonságosan adatot/üzenetet továbbítani gyorsan. Betölti a funkcióját? Be. Jól működik? Jól. Akkor hol itt a baj? Majdnem minden bekezdésben ezt tárgyaltam, ide nem igazán van ötletem. Csak annyit tudok mondani, hogy túl nagy, és időm egy részét az viszi el, hogy szelektálok belőle. Pl a "fontos" PH!-s cikkeket, a leveleket, értesítéseket, stb. Ebből elegem van. Sokkal egyszerűbb lenne az életem, ha nem volna internet. (Valamelyik aláírás illik ide, a lényege annyi, hogy egyszerű a tudatlanság, de boldog :) )

Személyes technológia-használatom: nincs itt előttem a pontos kérdés, de majd' mindenki olyasmiről írt, amiről én is fogok, így bele is kezdek: napi 3-4 órát töltök képernyő előtt egyedül. Ebből kb 2 óra játékkal kapcsolatos, de nem csak annyi, hogy játszok. A sakkról is vannak könyvek, elemzések, hát én miért ne fórumozhatnák vagy nézhetnék videókat. - Ez utóbbit igyekszem kordában tartani, mert egyszer nagyon ráfüggtem egy videósra, és csak utólag eszméltem rá, hogy mennyi értékes időt vett el az életemből. Az szinte biztos, hogy nem emberekkel töltöttem volna azt, de még játék területén is sokkal több hasznát vehettem volna :W - Ezentúl informálódom, főleg HW hírek, mert a magyar híradók annyira nem dobnak fel, az ilyen infókat meglepő módon élőszóban szerzem be. Ezzel szerintem lehetőségeimhez mértem kiveszem a részem a politikából, és senkit nem bántok meg a közelemben, mert az említett folyamat miatt az értékrendünk közel azonos. És lehető legobjektívebb nézőpontomból ki tudom jelenteni, hogy >90%-ban egyet kell, hogy értsek a forrásaimmal.

Sajnos az, hogy sokan nem értenek egyet velem, végtelenül elszomorít. Sose szerettem a tömeges emberi hülyeséget, és ennek tetejébe a politikai életnek az internet (ld. pl álhíroldalak) a létező legjobb táptalaja. Orwell sem álmodhatott a magyar társadalomnál könnyebben megvezethető embercsoportról, mindezt úgy, hogy csak le kell írni a hazugságokat, és ez emberek isszák is, mint a kólát. - Dióhéjban. -

Erre jön az, hogy mennyire kevés fogalma van az átlagnak a számtech biztonságról, de mivel ezt még nem tekintem alapkompetenciának, így ezt jelenleg elfogadom. Sajnos a fenti bekezdésben leírt dologgal olyan sokan foglalkoznak, és olyan sok a megbízható forrás, egyszerűen nem tudom megérteni, miért ilyen sok a hülye - bocsánat, ha plasztikus voltam. Az szinte világos, hogy tudják, mit kéne tenniük, ha tudnák, hogy tévednek. (Egyszerű a tudatlanság, de boldog? Sajnos...)

Egyébként munka és hobbi terén abszolút elfogadom a technológiát, és támogatom is a fejlődést. Mert szép és jó az, csak túl sokat és nem jól használjuk.

Később még jelentkezem, ígérem egy kicsit kevesebb sztereotípiával és hülyeséggel, mert tuti van egy-két dolog, amiben minimum máshogy fogalmaznék. Sajnos most már elolvasni sincs erőm az írásomat, de majd a következő rövidebb lesz, ígérem. Csak ki ne haljon a topik addig a legközelebbig :K

Úgy imádom, amikor valaki bocsánatot kér, mert hosszú lett a műve. Én nem fogok, mert imádok sokat írni, és elképzelem a "sokatíró" emberek arcát olvasás közben. Meg amúgy is, hosszú open source szellemiség keretében végzett munka után tilos bocsánatot kérni vagy (ál)szerénykedni :P De tényleg kicsit összeszedettebb leszek legközelebb, remélhetőleg holnap.

Szerk.: Naponta nézek FB-t. És fórumot is, csak nem mindig írok. Függő vagyok, csak korlátozom a mennyiségét.

[ Szerkesztve ]

A kevés tudás veszélyes. A sok is. – Bocs az offért.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.