Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) RexMaximus


RexMaximus
aktív tag

Rss – feedly, azert nem tunt meg el :)

Onvezeto autoknal nincs olyan sok kerdes. Statisztikailag a tesztautok biztonsagosabban vetettek mint az emberek.

Big Data igazabol regota letezik. Persze nem olyan formaban mint ma :). Pl FBI is az elsokent gyujtott ossze annyi adaot ami alapjan profilokat sikerult csinalni. Annyira azert nem kulonbozunk mint szeretnenk. De az USA-ban regota statisztika alapu a sport is.

A tartalomnal viszont valltozas van. A tartalomszolgaltatok egy resze kenytelen erteket adni, mert az algoritmusok egyre inkabb a felhasznalok viselkedese alapjan rangsorolnak (vagy eppen ppc eseten is figyelembeveszik).

Ha a tartalom szar a latogato gyorsan odebb all ergo leminositi a tartalomszolgaltato tartalmat is. Igy ha eredmenyt akar nem adhat rosszat. Konverziot nem is emlitem. Ha mar online marketing akkor a power pagek nagyon is mukodnek.

Fura ezen az oldalon inbound marketinget olvasni :D. Ez a buborek offline is hasonlo volt. De azt se feledjuk, a neten felul mas emberekkel is talalkozunk, beszelgetunk es a offline konyvek, ujsagok sem haltak ki.

Regen abbol informalodtal amilyen ujsagot vettel, amilyen hiradast, tv musorokat kovettel. Alltalaban ugyanazokat kovetkezetessen.

Politikat erintve sem gondolom hogy itt nagy valltozas lenne. A platform es a vele jaro technika valtozott csak. De az emberek mukodese nem, a szovegirok ugyanugy keszitik a tartalmaikat ezen a paltformon. Ugyanazok a technikak mukodnek. Lenyegeben adott csatorna valamilyen celbol, megfelelo technikakkal eleri, hogy az olvasok minnel nagyobb resze magaeva tegye azt a gondolatot amit szeretnenek. A lenyeg nem valltozott.

De a fentiek nem 6 ev termesei. A Hubspot ami kifejezetten inbound marketinget celozta meg mar kb 10 eve jelen van. Big Data-t a Goggle vagy eppen Facebook sem 6 eve hasznalja. Kb azota miota adataik vannak. A google is lassan 20 eves.

Igaz egyes kuttasok szerint az atalagember figyelme csokken. A Z generacio ebbol a szempontbol bizony hatranyban van. Belenottek a digitalis vilagba de senki sem tanitja meg oket hasznalni.

Hasonlo koruak lehetunk, en is Y generacios vagyok. 80-as evek elejen szulettem es tudom milyen a digitalis ideghalozat elotti idoszak. De meg eleg koran kezdtem el hasznalni ahhoz, hogy megertsem mi ez az uj dolog. Ebbol a szempontbol egy erdekes generacio vagyunk.

A kozeli par evtized valtozasi durvak lesznek. Amig itthon barki elhiszi, hogy az oktatas szempontjabol barmit szamit egy ceu cirkusz, kozben mar evek ota a harmadik vilagbeli fiatalok egy resze a courseran kovet pl. Stanfordi eloadasokat.

Van olyan robot (Momentum Machine) ami 8 negyzetmeteren kivalt egy 120 negyzetmeteres konyhat szemelyzettel. Ezeregy ilyen terulet all valltozas elott.

Szoval izgalmas idoszak elott allunk. Bizony a mai modell jelentosen at fog alakulni. De mivel maga az ember nem valtozik, foleg nem ennyi ido alatt, en ugy gondolom, hogy az alapveto kompetenciakra lesz tovabbra is szuksegunk. Regen is, ma is es a jovoben is.

Te mivel foglalkozol amugy? :)

(#52) simonzé


simonzé
addikt

Tök jó cikk, rendesen el fogok rajta gondolkozni.

Különösen tetszett, ahogy kiütötted a mindigmindentfikázó majdénmegmondomafrankót kommentelők kezéből a fegyvert. Gratula, remekül írsz! :)

I don't fit in. I fit out.

(#53) joey04


joey04
titán

"Le tudnád tenni" – ha akarnád egyáltalán?
Nem, nem tudnám és nem is akarom. teljesen függő vagyok.

"Ha nem vennél a kezedbe gyorsabb telefont, akkor soha nem mondanád meg, hogy mennyivel gyorsabb telefonok vannak jelenleg a piacon."

(#54) pagi válasza Dr. 444Hertz (#43) üzenetére


pagi
csendes újonc

Teljesen egyetértek, régen nem volt közel sem annyi igérgetés, linkeskedés, mint manapság

(#55) BiP válasza bambano (#47) üzenetére


BiP
nagyúr

Régen, a mobil előtti időkben nem volt kapcsolatom mesteremberekkel, jogászokkal, de szerintem ők mindig is túlvállalták magukat, mobiltelefontól függetlenül. Ők mindig is egyik helyről a másikra rohangáltak.

(#47) bambano + Dr. 444Hertz (#43) + (#54) pagi
De civilek között, de legalábbis nálunk tényleg az volt, hogy ha megbeszéltetek valamit, akkor nem volt variálásra lehetőség, az ember lehetőleg tartotta magát hozzá. Eseményszámba ment, ha valaki mégse jött el a találkozóra.
Ma nagyobb az információáramlás, az állandó elérhetőség, így persze ha nem jön el, legalább tudod, miért, és nem ácsorogsz az ujjaidat tördelve, de gyakoribb is, hogy az ember egyszerűen átszervezi az egészet, megy a variálás jobbra-balra.

Viszont azt tegyük hozzá, hogy k* sokat változott a világ ritmusa azalatt a 30 év alatt, amíg mi felnőttünk.
Ezt a legjobban a gyereknevelés kapcsán tapasztaljuk. Rohadtul mások az elvárások egy akkori fiatal szülő (mai nagyszülők) és egy mai fiatal szülővel szemben.
Rengeteg információ ömlik az emberre, hogyan is kéne csinálni, bárhogy csinálod, azonnal megszólnak érte. És a web2-n, facebook-on csüngő szülőgeneráció szivatja magát azzal, hogy ad is ezekre a véleményekre, állandó visszajelzést vár arra, amire nem kéne, azoktól, akiknek semmi köze.
Mert ma már mindenki beleszólhat mindenbe, instant, mert ugye mindenki non-stop online van.
Ahelyett, hogy az ember átmenne egy kicsit offline, és a gyerekre ill. magára fókuszálna, nem azon stresszelne, hogy jól csinálja-e.

(#51) RexMaximus:
Regen abbol informalodtal amilyen ujsagot vettel, amilyen hiradast, tv musorokat kovettel. Alltalaban ugyanazokat kovetkezetessen.
Igen, de a mai verzió hátránya az, hogy míg az újságosnál ott volt a kínálat, vagy mivel beszélgettél hús-vér emberekkel, értesültél más témákról, de pl. facebookon CSAK olyat dob fel, amit a profilod alapján ajánl, és ezért kerülsz buborékba. Kevesebb esélyed van eltérő dologgal találkozni.

Hasonlo koruak lehetunk, en is Y generacios vagyok. 80-as evek elejen szulettem es tudom milyen a digitalis ideghalozat elotti idoszak. De meg eleg koran kezdtem el hasznalni ahhoz, hogy megertsem mi ez az uj dolog. Ebbol a szempontbol egy erdekes generacio vagyunk.
Én 80, pont a generációs határon :)
De szeretem ezt az állapotot, amit Te is írsz. Hogy még offline voltam gyerek, belekóstoltam az informatika hőskorába (C64, plus4), de még nem vagyok elég öreg, hogy ne értsem, mi zajlik körülöttem.
(bár ez a Snapchat, Instagram, stb. magamutogatós dolgokhoz már öreg vagyok, egyszerűen nem érdekelnek. Igaz, fiatalabbként sem.)

(#56) totron válasza Diokhan (#10) üzenetére


totron
addikt

lemaradásba kerülnék azokkal szemben, akik viszont nem teszik le
Sosem maradtam le a jó női seggekről, amikor letettem telefontechnikám! :K

(#57) totron válasza BiP (#55) üzenetére


totron
addikt

és ezért kerülsz buborékba
Annyiban cáfolnám ezt, hogy a csoportajánló azért viszonylag jó diverzitást biztosít. Ehhez persze kell, hogy többféle érdeklődési körű emberrel beszélgess, a beszélgetések gyakorisága is meghatározza, hogy kitől ajánl a rendszer. Fontos a sokszínűség szerintem is, de nem mindenkinek igénye. Van, akinek pont megfelel a fősodor, mert amúgy is szűklátókörű, az egyszerű infókat akarja és tudja értlemezni, ízlését tekintve is ki van szolgálva, így kerek a világ (buborék). Ez nem feltétlenül technika-függő, viszont rá tud erősíteni a technika. Azt mondom: aki fogékony, az úgy is megtalálja a speciális irányzékokat, illetve azok őt.

(#58) arelim válasza bambano (#14) üzenetére


arelim
tag

https://en.wikipedia.org/wiki/Eternal_September

(ノಠ益ಠ)ノ彡┻━┻

(#59) UnA válasza totron (#57) üzenetére


UnA
Korrektor

Annyiban cáfolnám ezt...

Nem bántásból, de a végén inkább magadat cáfoltad :) mert egyetértettél abban, hogy a technológia képes felerősíteni ezeket a tendenciákat.

(#60) totron válasza UnA (#59) üzenetére


totron
addikt

Várjál, kimagyarázom. :D Nem, az van, hogy aki határterületen mozog, azt könnyebben tölti ki a semmit nem érő, bulvár szintű információ-áradat, de alapvetően a technika nem változtat meg embereket. Aki mániákus és Jézust lát bele a programkódba, annak sem a számítógép vagy a programnyelv a démona, hanem hozott agyi kémia és/vagy gyerekkori traumák, degeneratív allélok a géntérképében vagy amit akarunk. A kütyükön kívül rengeteg hajlamosító tényező van, de a csíra, az irány a felhasználóban rejlik. Aki nyitott ingerszegény környezetben is az - kimaxolja a szegényes lehetőségeket is - aki szűk, az meg bejárhatja a világot, de csak az amúgy netről is begyűjthető közhelyeket hozza vissza haza magával.

[ Szerkesztve ]

(#61) BiP válasza totron (#60) üzenetére


BiP
nagyúr

Igen, csak most itt felsoroltad a 2 végletet. De a többség a kettő között van.
Aki ha diverzifikált tartalmat kap a képébe, hajlandó megnézni, de ha csak buborékosat, akkor azt nézi, nem néz ki a buborékon kívül.
Ezért óriási a tartalomszolgáltatók "felelőssége", ill. a profil alapú tartalomgenerálás. Mert a nagy többséget buborékba zárja.

Persze aki nem szeret abban lenni, azt a technológia sem fogja meggátolni, hogy széles skálán érdeklődjön, de a tömeget lehet terelni, emiatt nem mindegy, hogyan használják a technológiát.

(#62) totron válasza BiP (#61) üzenetére


totron
addikt

Tisztázni kell, honnan diverz valami. Szinteket látok inkább, irányok helyett. Bulvárkönnyedségű témaváltást elvisel az egyszeri netező, de a belemenősebb írásokat kerüli, túl komplex, túl sok, "időrabló". Számos határterület, elvontnak titulált terület létezik pehelykönnyű kiadásban is a kitekintés fennkölt érzetét keltve, de a valóságban meghagyja ugyanazon a szinten befogadóját. Miérteket nem keres, tényleges válaszokat nem ad, csevej szintjén megemlíthetőséget tesz lehetővé az ilyen tartalom - egybevágva a célközönség igényeivel ugye. Helye van ennek is, aki ezt szereti, nem ezt vitatom. Csak szereti a rendszer az illúziókeltést, hogy különlegesek vagyunk, ezért különlegesen sokat fogunk költeni különlegesnek beállított termékekre mondjuk. :D Talán nincs is akkora különbség az én bubi végpontom és a te kettő közöttinek nevezett csooort között. Talán ugyanaz a kettő.

(#63) Suker10 válasza bambano (#14) üzenetére


Suker10
aktív tag

Ez lenne a legfontosabb, mert értelmes tartalom alig van, nagyítóval kell keresni.

Müzli 38% gyümölccsel: "Száraz, hűvös helyen tárolandó. Az elemzés értékeit a természetes termékek biológiai variáció. Hiszen ebben a gabonafélék természetes termék tartalmazhat nukleáris alkatrészek, részek és kő shell alkatrészek is." De legalább természetes.

(#64) BlackPriest


BlackPriest
őstag

Erdekes dolog, volt egy idoszak, amikor az mmo beszippantott, amikor felebredtem belole, nekem az veszharang volt. Van okostelom, mar windows ce alapu is volt, de nincs rajta net, csak wifi (tudatosan), olvasok, neha jatszok, de ha nincs nalam, az ajtotol mar nem fordulok vissza erte. Nincs fb, twitter, miegymas, a kanapemon nem alszanak idegenek, egy formabedobot tobbre tartok egy appnal. Minden ujdonsagot szivesen kiprobalok, de nem akarok a rabsagukban elni. Ma mar max 5 orat jatszok hetente, konyv, bringa, seta, zene. Ez nekem tobbet er a vr-nel.

Bogár nélkül lehet élni, de minek?!_______________________________________________ Elnézést, hogy nem illik bele a véleményem a világképedbe.

(#65) Oldman2


Oldman2
veterán

Már más is írta, de az hogy a Te életedből kikerültek az RSS-ek, az még nem jelenti azt hogy "az RSS eltűnt"...

Hogy mennyiben változott az élet(em) a mai modern technológiák miatt?

Gyökeresen. Leginkább a kapcsolattartás változott. Régebben, ha kaptam egy email üzenetet vagy egy SMS-t, normális volt ha a válasz csak 1-2 nap után született meg.

Ma (tegnap) kaptam egy MMS-t (micsoda őskori megoldás!?), és a küldő azonnal felhívott hogy "láttad, mi a véleményed róla"? És még én voltam a maradi, hogy nem néztem meg azonnal.

Rohanó lett a világ, aki nem tudja vagy nem akarja ezt felvállalni, az menthetetlenül lemarad(hat).

[ Szerkesztve ]

(#66) BiP válasza BlackPriest (#64) üzenetére


BiP
nagyúr

" egy formabedobot tobbre tartok egy appnal. "
Na, ez meg micsoda?
Soha nem hallottam ezt a szót, rákeresve a "megfelelő lukba megfelelő formát belegyömöszölni" készségfejlesztő gyerekjáték jött elő.

[ Szerkesztve ]

(#67) BlackPriest válasza BiP (#66) üzenetére


BlackPriest
őstag

Pont az, mivel a cikkben szerepelt, hogy a gyerekek is appokat hasznalnak :)

Bogár nélkül lehet élni, de minek?!_______________________________________________ Elnézést, hogy nem illik bele a véleményem a világképedbe.

(#68) bambano válasza Oldman2 (#65) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"Régebben, ha kaptam egy email üzenetet vagy egy SMS-t": lol, fiatal :P

régebben nem volt se email, se sms :P sőt, régebben nem volt telefon se, se mobil, se semmilyen.

a régebben korban a kevés kiválasztottnak volt analóg telefonja, a többinek az utcai bedobós telefon (amiket nem lehetett visszahívni) meg a távirat, levél maradt.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#69) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az élet változik, csak mostanában túl gyorsan. És sajnos ennél a tempónál már látszik, hogy a társadalom, és a jogi környezet már nem tudja követni ezt. Pedig nagyon is kéne.
Az okos eszközökhöz nem ártanának okos felhasználók is...

Nekem pl. sok előnyöm van a mostanában megjelent újításokból - olcsón vásárolok az ebayen, a munkahelyemen is hozzáférek a leveleimhez (nem lehet netezni a céges gépen), sok esetben segít ki a mobilnet amikor nem vagyok otthon.
Mondjuk az opt-out kikapcsolás részét én igyekszem úgy megoldani, hogy ne opt-out legyen, pl. olyn chatkliens, amiből ki lehet jelentkezni, stb.

Ennek ellenére nagyon sokaknál nincs végiggondolva az egyes eszközök használata, hasznossága; a végén persze mindig az eszköz a rossz, holott csak annyi történt, hogy az emberi gyarlóság és kényelmesség győzött.

Sajnos az egész Internet felett is, mert sikerült az egészet egy katyvasszá tenni és jótéteményből egy kétséges valamivé formálni.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#70) Hunmugli


Hunmugli
aktív tag

Sziasztok!

Még olvasom a hsz-eket, mert sajnos mindig közbejött valami. Egyelőre a 36.nál tartok ezek fényében:
van pár dolog, ami csak szimplán nagyon tetszett, idézni fogok:

DonElvis: Persze maga a telefon kifejezés is elevault már, mert ezek inkább... nem tudom mik...személyi asszisztensek? Valaki próbálja meg definiálni nekem.

Dr. 444Hertz: A másik, hogy mindenki ismer mindenkit online, aztán utcán összefutva le se szrják egymást az emberek... Még itt az anonimitással védett fórumon belül is igazibb közösség jön létre, mint a Facebook "ismerősök" között.

A 30.tól kezdtem jegyzetelni, senki ne érezze sértve magát :)

Mindig is érdekelt ez a téma, legalábbis amióta először kellett beszélgetnem róla. Bizonyos cikkek alá is írtam ezekkel kapcsolatban, de ezeket nem keresem meg, csak egy egyet idézek (ami egy híres író véleménye, de psszt): Az emberi társadalom egyik nagy problémája a leszakadás, a homogenitás megtörése. (Már szó szerint se megy...) Miről is van szó? Afrikában milliók éheznek, mi jólétben vagyunk, a világ 10 leggazdagabb ember vagyonának összege pedig a világ 30 legszegényebb országának éves GDP-jével egyenlő. (Nem tudok hivatkozni, de valami ilyesmi nagyságrend. Itt egy link, amit nem ellenőriztem, de hasonlóan (talán túlságosan is) megdöbbentő: [link])

A Z generáció alfák (szül. > 2010) vannak az igazi csávában, ők ugyanis már a technológia "vívmányaival" nőttek fel. Ezt egyéni és társadalmi érdekek miatt sem tartom jónak, ugyanis szerintem ettől senkinek nem lesz annyival jobb. Mire gondolok? Már szó volt róla, hogy a mindenféle hirdetésekkel elhitetik az emberekkel, hogy szükségük van dolgokra (Pl. FB, tablet, telefon, Adidas-os cipő, stb.) Ezáltal a "kütyük" előtt töltött idő egy jelentős része pocsékba megy. Oké, hogy valaki pénzt kap a kattintásokból, de ez megint nem hasznos. És itt bezárul a kör, egyéb baromságaimat most nem írom le (környezetszennyezés, esetleges hamis értékrend kialakulása, elszigetelődés, stb) csak azért, mert elhitetik dolgokról, hogy kell. Jó, ha nem kell mindig telefonálnom, de egy program, amit 2 éve nem használtam, szinte biztos, hogy fölösleges.

Előbbi bekezdés nem lett éppen a legjobb. A társadalomtól leszakadhat az, aki túl sokat kockul, és mindent ilyesmi formában intéz. A valós beszélgetéseket nem értékeli, bocsánatot is írásban kér (nem annyira kellemetlen, és ami nem kellemetlen az egyénnek, az jó :U ), inkább tölt egy délutánt a PC előtt, mint barátokkal. (Persze, néha kell, de egy idő után ez általánossá válhat.)

Tipikusan megfigyelhető, hogy egyes gyerekek nem köszönnek, és még baráti/összeszokott (iskolai) közösségekben is csak halkan, félénken beszélnek. Nem állítom, hogy régen nem volt ilyen, de ma már százalékosan is egyre gyakoribb.

Az megint csak borzalmas, hogy nincs valódi cél sokak életében. Egy életfogytiglant kapott börtöntölteléknél normális ez az érzés, de egy egészséges társadalomban nem kéne, hogy az legyen. A fiatalok gyakran csak játékokról/online eseményekről beszélnek, a társas kapcsolatokat nem építik (kellő intenzitással), mert fölösleges. Ugyanígy kevesebb könyvet olvasnak, médiafogyasztásuk teljesen átalakult. Én elhiszem, hogy fárasztó tanulni, de ennyire biztosan nem. A társadalmi (elsősorban korosztályos) nyomásnak ebben kiemelt szerepet tulajdonítok. A másik a média és a reklámok. Egész nap ez kell, az kell, legyél sexy, legyen jó csajod/pasid (mindkettő :DDD ), menő telefonod, építs ki saját szokásokat a márkák felé, stb. És a kedvenceim a "nem vagy normális ember, ha..." pl amikor egy társadalmilag amúgy is kirekesztett és sztereotípiákkal átszőtt réteget tesznek reklámba. (Durexnek volt pl egy reklámja, amiben lehetséges apukák "mutatkoztak be".)

Szóval a média-szakembereknek, a társadalomnak, az Orbán Viktornak (ebbe igyekszem nem belemenni mélyebben, bár az oktatást rendesen szétbarmolta, arról pl 4 oldalas "esszét" írtam), a szülőknek és a tanároknak egyaránt felelőssége az, hogy a mai fiatalságból mi lesz. A cikk kérdése nem egészen erre vonatkozott, de én ezt érzem fontosnak, a jövőt, mert a jelenkor felnőttjei úgy-ahogy megbirkóztak a problémákkal. És nem lehet eldönteni, kinek a hibája/erénye lesz az eredmény. Van, aki a szülőket hibáztatja (általánosan elfogadott nézet a negatív végkifejlet) - a tanárok nagy része biztosan -, de szerintem egy normális családban (amiről mindig álmodtatok, kellő mozgástérrel és kontrollal) csak jogi értelemben vett felelősség terheli a szülőket. Ők nem mindenhatók. És amúgy is ott van a "Honnan tudnád te, mi a jó nekem?" effektus, aminek egy része (nem tudom, mekkora) szintén társadalmi hatás.

A technika/technológia... nincs olyan régóta hatással az életünkre, mégis egyre inkább uralja azt. Sajnos egyre inkább elfogadott az a nézet, hogy rossz. Szerintem ez egyáltalán nem igaz. Egyszerűen csak rosszra használják az emberek. Milliárdnyi videó áll rendelkezésre YT-n, így nem lehet unatkozni. Az internet is tömve van szarságokkal. Ha lenne egymillió évem, tuti kitakarítanám, újabb egymillió pedig elég lenne a helyesírási hibákra is(Ez nekem is gondom, főleg az egybeírás. Azért néha elkeseredtem ebben a 36 hsz-ben is :( ). 7 milliárd ember él a bolygón, ennyinek kell célt adni. Egy játék vagy valami nagyobb internetes "projekt" évekre elég, de ha nagyon banális akarok lenni, akkor azt mondhatom, hogy az egyetlen cél a fajfenntartás. Szerintem az internet nagymértékű használata csak ezt kendőzi el. Olyanokra gondolok, akik tényleg nem akarnak részt venni bármilyen "valós" közösség életében. És ha kevésbé akarok banális lenni, akkor ez és a kapcsolatok leértékelődése az én szememben olyasmit jelent, amit az egyik fórumtárs már le is írt, miszerint ő nem akar felszínes kapcsolatban élni. A felszínes itt számomra a szaporodást jeleni, ezenkívül semmilyen lényeges szerepet nem szán a partnernek, maximum a létfenntartásban való segítséget (pl anyagiak). Ez talán nagyon tudományos, de sajnos egyre jobban közelít az igazsághoz, ahogy telnek az évek.

Talán a "rosszra használják" kifejezés a hibás. A "rosszul használják" jóval pontosabb. Miért is találták fel? Nagy távolságokban akartak biztonságosan adatot/üzenetet továbbítani gyorsan. Betölti a funkcióját? Be. Jól működik? Jól. Akkor hol itt a baj? Majdnem minden bekezdésben ezt tárgyaltam, ide nem igazán van ötletem. Csak annyit tudok mondani, hogy túl nagy, és időm egy részét az viszi el, hogy szelektálok belőle. Pl a "fontos" PH!-s cikkeket, a leveleket, értesítéseket, stb. Ebből elegem van. Sokkal egyszerűbb lenne az életem, ha nem volna internet. (Valamelyik aláírás illik ide, a lényege annyi, hogy egyszerű a tudatlanság, de boldog :) )

Személyes technológia-használatom: nincs itt előttem a pontos kérdés, de majd' mindenki olyasmiről írt, amiről én is fogok, így bele is kezdek: napi 3-4 órát töltök képernyő előtt egyedül. Ebből kb 2 óra játékkal kapcsolatos, de nem csak annyi, hogy játszok. A sakkról is vannak könyvek, elemzések, hát én miért ne fórumozhatnák vagy nézhetnék videókat. - Ez utóbbit igyekszem kordában tartani, mert egyszer nagyon ráfüggtem egy videósra, és csak utólag eszméltem rá, hogy mennyi értékes időt vett el az életemből. Az szinte biztos, hogy nem emberekkel töltöttem volna azt, de még játék területén is sokkal több hasznát vehettem volna :W - Ezentúl informálódom, főleg HW hírek, mert a magyar híradók annyira nem dobnak fel, az ilyen infókat meglepő módon élőszóban szerzem be. Ezzel szerintem lehetőségeimhez mértem kiveszem a részem a politikából, és senkit nem bántok meg a közelemben, mert az említett folyamat miatt az értékrendünk közel azonos. És lehető legobjektívebb nézőpontomból ki tudom jelenteni, hogy >90%-ban egyet kell, hogy értsek a forrásaimmal.

Sajnos az, hogy sokan nem értenek egyet velem, végtelenül elszomorít. Sose szerettem a tömeges emberi hülyeséget, és ennek tetejébe a politikai életnek az internet (ld. pl álhíroldalak) a létező legjobb táptalaja. Orwell sem álmodhatott a magyar társadalomnál könnyebben megvezethető embercsoportról, mindezt úgy, hogy csak le kell írni a hazugságokat, és ez emberek isszák is, mint a kólát. - Dióhéjban. -

Erre jön az, hogy mennyire kevés fogalma van az átlagnak a számtech biztonságról, de mivel ezt még nem tekintem alapkompetenciának, így ezt jelenleg elfogadom. Sajnos a fenti bekezdésben leírt dologgal olyan sokan foglalkoznak, és olyan sok a megbízható forrás, egyszerűen nem tudom megérteni, miért ilyen sok a hülye - bocsánat, ha plasztikus voltam. Az szinte világos, hogy tudják, mit kéne tenniük, ha tudnák, hogy tévednek. (Egyszerű a tudatlanság, de boldog? Sajnos...)

Egyébként munka és hobbi terén abszolút elfogadom a technológiát, és támogatom is a fejlődést. Mert szép és jó az, csak túl sokat és nem jól használjuk.

Később még jelentkezem, ígérem egy kicsit kevesebb sztereotípiával és hülyeséggel, mert tuti van egy-két dolog, amiben minimum máshogy fogalmaznék. Sajnos most már elolvasni sincs erőm az írásomat, de majd a következő rövidebb lesz, ígérem. Csak ki ne haljon a topik addig a legközelebbig :K

Úgy imádom, amikor valaki bocsánatot kér, mert hosszú lett a műve. Én nem fogok, mert imádok sokat írni, és elképzelem a "sokatíró" emberek arcát olvasás közben. Meg amúgy is, hosszú open source szellemiség keretében végzett munka után tilos bocsánatot kérni vagy (ál)szerénykedni :P De tényleg kicsit összeszedettebb leszek legközelebb, remélhetőleg holnap.

Szerk.: Naponta nézek FB-t. És fórumot is, csak nem mindig írok. Függő vagyok, csak korlátozom a mennyiségét.

[ Szerkesztve ]

A kevés tudás veszélyes. A sok is. – Bocs az offért.

(#71) hcl válasza Hunmugli (#70) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Most csak hirtelen.

"Az megint csak borzalmas, hogy nincs valódi cél sokak életében."
Khm, régebben volt? Nem feltétlen, csak nem volt ilyen látványos a dolog (ahogy a hülyék sem voltak kevesebben, csak nem jutottak el szélesebb körhöz). Jobban el voltak foglalva esetleg, itt Keleten, az emberek a létfenntartással, de ennyi. Sajnos ez nem ment semmit, persze, mert pont a fejlődésnek lenne az a lényege, hogy többek leszünk - ehhez ellenek a célok.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#72) Hunmugli válasza hcl (#71) üzenetére


Hunmugli
aktív tag

Most tényleg nem kötekedésből, de az, hogy régebben sem voltak célok, megint rossz. Az egész a dolog logikája és az emberi lehetőségek miatt olyan trükkös. A legszélsőségesebb nézetem ilyesmi:

Jelenleg nagyon korlátozottak képességekkel bíró faj vagyunk. A világ ismereteink szerint 13,6 milliárd éves, és ennyi fényév a maximális sugara. Bármit is teszünk, az végső soron ebben a korlátozott térben történik, csak erre lehetünk hatással. Talán, ha más univerzumokba is el tudnánk utazni, az változtatna a dolgon. De mi csak véges tért alakíthatunk, így a véges célok a végtelen idő miatt elfogynak, és ez már régóta elkezdődött, csak globálisan még nem érzékeljük.

"pont a fejlődésnek lenne az a lényege, hogy többek leszünk - ehhez ellenek a célok." Ez húzós. De te sem írsz célról, csak annyit, hogy kellenek célok, hogy többen lehessünk. Én ezt annyival tudtam megtoldani, hogy a felszínes kapcsolatok a célok hiányaiból fakadnak.

Mindjárt a fél fórum célja a célkeresés lesz :D

[ Szerkesztve ]

A kevés tudás veszélyes. A sok is. – Bocs az offért.

(#73) ivana válasza Hunmugli (#72) üzenetére


ivana
Ármester

Azt vágod, hogy igen kis részét jártuk be ennek a 13,6 milliárd évnek, konkrétan olyan 1.3 másodpercet (Hold-Föld távolság) :U Ez nem egy korlátozott, hanem egy rohadt nagy tér.
Ha esetleg fénysebességen túl tudunk is utazni, az univerzumok közti utazás sokkal bonyolultabb :P
Ja és semmi sem mondja, végtelen időnk lenne sőt. Az univerzum térben biztosan véges, időben kérdéses de valószínűleg abban is.

(#74) hcl válasza Hunmugli (#72) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Az egyén céljairól volt szó, nem az emberiségéről. Az egy külön mise. Még katasztrofálisabb, mint az egyéni...

Az meg, hogy milyen célok lehetnek egy ember életében, hát, erősen túllóg egy hozzászóláson.
Írhatnál róla pl. a Logoutra ;)

@Ivana +1. Nos, ebben a nem kicsi térben pont elég cél elfér egy jó időre :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#75) UnA válasza hcl (#71) üzenetére


UnA
Korrektor

Khm, régebben volt?

Szerintem igen, és nem azért mert "régen minden jobb volt". A témában tudom javasolni ezt a műsort meghallgatásra. Az első felében pont erről beszélgetnek.

(#76) seolwon válasza Hunmugli (#72) üzenetére


seolwon
tag

Ki mondta hogy 13,6 milliárd fényév a világ maximális sugara?
Az univerzum folyamatosan tágul (akár a fény sebességénél is gyorsabban). Pl. valami ami most 10 milliárd fényévnyire látszódik tőlünk, az pont 10 milliárd fényévvel ezelőtt volt ott. Azóta pont ennyi ideje volt távolodni még messzebbre.

[ Szerkesztve ]

(#77) kovy79


kovy79
őstag

Nagyon érdekes a téma és pont a napokban gondolkoztam egy -nem teljesen ide vágó, de érintő- dolgon: hardvertesztek, illetve azok felépítése, változása igen rövid idő alatt.
1-2 éve még a klasszikus tesztek voltak többségben, ma pedig szinte csak és kizárólag yt videók linkelve pár sor szöveggel...
Pár hónappal ezelőtti gépfejlesztésemkor igencsak meglepődtem, hogy az előbbieket igencsak vadászni kell.
Ha csak pár percem van olvasni, ugye a régi, képekkel, grafikonokkal megjelenő tesztek tökéletesek voltak, míg a mai trend, "nézzélvideótcsüngjaneten" nekem baromira nem tetszik. Jah, egy pl. fogyasztási grafikonért nézzek végig egy >10perces videót. Nálam az ilyen oldalak mennek a blokkolandók közé.
Ugye itt a ph-n is volt már olyan termékhír (hardver), ahol csak 3 videó volt a cikkbe beillesztve...

[ Szerkesztve ]

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#78) hcl válasza UnA (#75) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nem tudom, az átlagembernek régebben sem nagyon voltak magasztosabb céljai.,mint hogy kényelmesen elélegéljen. Manapság sokkal könnyebb elkezdeni alkotni, értelmesebb dolgokat csinálni, csak szándék van kevesebb.

@kovy79 : Nekem is az a bajom, hogy a Logout-on már szinte minden cikk "Ilyet vettem" típusú, meg telefonbemutató. Más egéb, max. VGA sebességtesztek (de a bemutatónál még az is jobb). Moddingok, hackelések, gányolások szinte teljesen eltűntek. És én sem szeretek nagyon videót nézgetni.

Mutogatni való hater díszpinty

(#79) Vesa


Vesa
veterán

Nem kell letenni semmit, a fejlődés egyidős Földi élet keletkezésével (no nem a mesebeli teremtésével, hanem a valós folyamatokkal), és teljesen természetes jelenség, melynek csak egy éppen aktuális aspektusa a technológiai fejlődés..
De mint az életben mindennek, a technológiai fejlődésnek is, a számos előnye mellett nyilván vannak negatív oldalai is. A kérdés itt is csak az, hogy a képzeletbeli mérlegbe helyezve őket, hova billen a mérleg nyelve? Én azt gondolom, hogy bőven a pozitív felé!
Mindössze megfelelően kell tudni használni ezeket is -ahogy minden mást-, hogy az előnyeiből profitálni tudjunk. Elcsépelt közhely de igaz, hogy az ember által már jó ideje ismert eszközzel, egy késsel, lehet szobrot is faragni, del lehet embert is ölni. Mégsem gondolja azt értelmesen gondolkodó ember, hogy akkor tegyük félre a kést és zárjuk ki az életünkből. Így van ez a nettel is, vagy bármi mással.
Az pedig, hogy egészen más utat jár a ma fenövő generáció, nem kérdés, de nem volt ez másként korábban sem. Én a magam 40 évével nem szeretnék beleesni a "bezzeg az én időmben" kezdetű marhaságba...Nekünk a C64 volt anno meg a játékterem -amit a nagyszüleink már nem is értettek, miről beszélünk-, apámnak még woodstock és a Rock and Roll, a mai srácoknak meg a telefon, a fosbúk meg a chat...Ennyi.

A tudomány a valóság költészete!

(#80) hcl válasza Vesa (#79) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

"apámnak még woodstock és a Rock and Roll, a mai srácoknak meg a telefon, "
És ezek mind csak díszletek az adott korhoz :) Nem kell annyira félni tőlük - én mondjuk inkább a hülyeségtől félek, de ezek annak nem annyira okozói, mint tünetei.

Mutogatni való hater díszpinty

(#81) Suker10 válasza hcl (#80) üzenetére


Suker10
aktív tag

Biztos vagy ebben? Bárkit és bármit képesek befolyásolni. Rengeteg negatív dologra fel lehet használni, amit meg is tesznek. Csak azért nem foglalkoznak annyian vele, mert személyesen nem érintettek, vagy nem érzik érintettnek magukat. Pedig már régen nem erről szól a történet.

Müzli 38% gyümölccsel: "Száraz, hűvös helyen tárolandó. Az elemzés értékeit a természetes termékek biológiai variáció. Hiszen ebben a gabonafélék természetes termék tartalmazhat nukleáris alkatrészek, részek és kő shell alkatrészek is." De legalább természetes.

(#82) Hunmugli válasza seolwon (#76) üzenetére


Hunmugli
aktív tag

Sok helyen olvasni, a tudósok mindig változtatnak rajta :D

Pár éve 15-18 Mrd fényév volt az, amit láttam. Pár link: ...azaz 13,8 milliárd fényévnél és évnél..., vagy a Világegyetem kora 13,7–13,8 milliárd év, vagy [link]

Amit leírtál, azzal tisztában vagyok. Jelenleg ezek a becslések tűnnek a legjobbaknak, de ahogy az atomi méretnél kisebb dolgokról is alig tudunk valamit, könnyen lehet, hogy itt is mellélőttünk. De mindenesetre rohadt nagy, az a lényeg :))

Mellesleg én mondtam :P

A kevés tudás veszélyes. A sok is. – Bocs az offért.

(#83) hcl válasza Suker10 (#81) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Mindent fel lehet használni negatív dolgokra... Az emberi hülyeségbe valahol beletartozik az is, ha valaki rossz cél érdekében cselekszik.
Illetve! Manipulálni az értelmesebb embereket nehéz. Ha az általános műveltség-tájékozottság magasabb lenne, nehezebb lenne manipulálni is.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#84) Dexar007 válasza Hunmugli (#82) üzenetére


Dexar007
veterán

A föld es a vilagegyetem 2017 eves. :K ;]

Give me your cum,bull!

(#85) zoltanz


zoltanz
nagyúr

Nálunk a családban van sajnos ilyen tech függő fiatal.
Tünetek folyamatosan online, 10 percenként számítógépet, telefont nyomkodja, éjszaka is keveset alszik, akkor sem hagyja abba, ezért nappal fáradt, dekoncentrált. Düh kitörései vannak, ha a szülők néha elviszik a telefont, stb. Romlanak az érdemjegyei...
Szerintem ezt előbb fel kellett volna ismerni, az iskolában jobban odafigyelni a problémás gyerekekre. Az államnak ismereterjesztő előadásokat, műsorokat kellene szervezni, komoly veszéllyel megismertetni a szülőket. Sztem ez így nagyon egészségtelen, nem tudom kigyógyul-e belőle. :U

[ Szerkesztve ]

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#86) Ledfold


Ledfold
tag

Sziasztok!

Telefon esetében:
Úgy gondolom, hogy ha a telefon folytonos értesítésével eltereli a mindennapi életedről a figyelmet, az hátrány. Akkor már nem te használod a telefont hanem felvettél egy szokást, egy függőséget. Ha képes vagy arra hogy ne használj értesítési ledet, ne használj semmilyen hangjelzést a telefoncsörgésen és esetleg egy ébresztésen kívül akkor már képes vagy uralni a technológiát és az életed egyéb területeire is kellő figyelmet tudsz fordítani. A telefonra pedig akkor nézel amikor te akarsz, nem pedig amikor a szokásod vagy az értesítés diktálja.
(Természetesen ha ez a munkaeszközöd akkor ez kicsit másként van.)
Ha belegondolsz a folyamatos értesítés csak arra jó hogy lekösse a tudatodat és egy virtuális világban tartsa a figyelmedet ahelyett hogy a pillanatban, az életedben lennél jelen.

Számítógép:
Évekig játékfüggő és számítógép függő voltam. Wow COD stb.
Ez ma egy általános függőség ami a legtöbb embert beszippantja.
Aztán jött egy válság és elkezdtem a tudati belső munkát, gyakorlást. Hosszú ideig még megvolt a játék ami egyfajta fogódzó volt és a korábbi énemhez kötött, annak ellenére hogy már láttam mit csinálok ezzel. Pótcselekvést végzek. Mostanra ez is kikopott. Már nem játszok. A számítógépek sem érdekelnek annyira mint régen. Visszakopott egyszerű munkaeszközzé amit használok. Elfogyott a számítógép feljesztést ösztönző motíváció, mert látom hogy ez is csak pótcselekvés volt. Ide még szívesen járok cikkeket fórumot olvasgatni, mert ide még köt valami a prohardver jó kis közösségéhez. Olyan mint amikor eszel egy sütit mikor már jóllaktál. Tudod hogy nincs rá szükséged mégis betömöd, mert érezni akarod azt amit okoz. Kötődsz-ragaszkodsz még az érzéshez.

Ezzel nem azt mondom hogy aki még kötődik ehhez (a technológiához) az rossz lenne, vagy azt rosszul tenné. Hiszen én is így voltam vagy 20 évig. Mindenki azt tegye aminek szükségét érzi. Ez csak egy állapot egy helyzet amit vagy észreveszünk vagy nem. Ha észreveszed előbb utóbb meg fogod haladni, és kikopik lassan az életedből a tévé a számítógép és elkezdesz teljesebb életet élni.

Mert a kevesebb több lesz és ahogy egy bölcs ember mondta:
"A jó orvosság keserű és a helyes út úgy tűnik visszafelé vezet."

Ha valamiről úgy érzed rossz, akkor tehetsz semmit vagy valamit. A semmit már próbáltam... S. T. - Alkudj meg ha tudsz, de ha nem tudsz, ne tedd! P. C.

(#87) Hunmugli válasza Ledfold (#86) üzenetére


Hunmugli
aktív tag

Nagyon-nagyon egyetértek veled, remekül összefoglaltad a dolgokat. Az a baj, hogy a fiatalság ennek nincs tudatában, és valószínűleg ők tovább lesznek függők, mint Te vagy az átlag. 20 év azért nem semmi, de valahol meg tudom érteni. Az agyam a mai napig "kikapcsol" játék közben.

Ugyanis a mai fiatalság ezzel nő fel, az etológusok azt hiszem "inprinting"nek neveznék a folyamatot (bevésődés). Azért félünk tőle, mert nem hisszük, hogy jóra vezet. De mi van, ha tévedünk? :)) [ ;] ]

[ Szerkesztve ]

A kevés tudás veszélyes. A sok is. – Bocs az offért.

(#88) UnA válasza seolwon (#76) üzenetére


UnA
Korrektor

Maradjunk annyiban, hogy ez egy modell, ami vagy igaz, vagy nem. Kb. annyira hasznos hinni benne, mint a Laplace-féle kozmogóniai elméletben 200 évvel ezelőtt. Természetesen a hit lehetősége megadatott nekünk, de talán jobb tudni, hogy ez egy olyan kérdés, amire valószínűleg sohasem kapunk választ.

(#89) UnA válasza Vesa (#79) üzenetére


UnA
Korrektor

"apámnak még woodstock és a Rock and Roll, a mai srácoknak meg a telefon, a fosbúk meg a chat..."

Nem igazán, mert amíg akkor a Woodstock és a zene mögött volt egy erőteljes ideológia, ami a világ jobbítására törekedett, most mit tudsz ezekben felmutatni? Ez nem más, mint a fogyasztás sokadik hulláma.

(#90) Vesa válasza Ledfold (#86) üzenetére


Vesa
veterán

Ez igy túl általánosító ezért fals, bar ketsegtelenul egy lehetséges scenario, de sok esetben a PC nem pótcselekvés, hanem eppen ellenkezőleg, a lehetőségek tárháza, vagy a kreativitáshoz végtelen számú lehetőséget biztosító platform. Emberek százezrei alkotnak napi szinten általa, olyanok, akiknek ez örömet okoz. Szerencsésebb esetben -mint nálam is-, a kedvenc elfoglaltság egyben a megélhetést adó munka is, ami napi 12-14 órára is a géphez köt, de nem pótcselekvésbol. Engem nem elégít ki, ha IRL erdőt járok vagy papírt hajtogatok. Sokkal jobban érzem magam a Photoshop, es a többi kreatív programom elott,
Az meg, hogy a mai srácok chat-elnek, nem meglepő, mivel mi is ezt csináltuk anno csak mas volt a platform.

A tudomány a valóság költészete!

(#91) Vesa válasza Hunmugli (#87) üzenetére


Vesa
veterán

Létezik kóros függés, de nem ez a jellemző. Régen sem volt ez másként, csak mas volt a függőség tárgya. Pl. Nagyanyám is függő volt, mert fel napot nem bírt ki a kert es a virágai buzeralasa nélkül. A szomszéd meg a kocsiját basztatta reggeltől, estig... A párom meg utazás függő, egész évben azzal van elfoglalva, hova menjünk a hétvégén, a nyáron, telen, stb. Mindenki függ valamitől ami érdekli...ha valaki nem függ semmitől, annak meg nem lennék a helyében, mert baromi unalmas, üres élete van...
Ne legyünk "bezzeg a mi időnkben" szemléletűek a mai srácokkal szemben. Mi is teljesen mas világban nőttünk fel, mint a szüleink. Ez igy normális....

A tudomány a valóság költészete!

(#92) Vesa válasza UnA (#89) üzenetére


Vesa
veterán

Az ideológiát utólag húztak rá, a sok pucér, drogos, mezítlábas, szakállas, motoros rockernek semmiféle világmegváltó jobbító szándéka nem volt, csak mentek bulizni es szexelni a szabad ég alá, tömegesen. Ez pedig akkoriban is csak arra volt jo, hogy kiverje a biztosítékot az idősebb korosztálynál, de szűken értelmezve a megbotránkoztatáson kívül mas célt nem szolgált. Legalábbis a tömeg 95%-át tekintve...a maradék talan valoban akart is valamit ezzel az egésszel.

A tudomány a valóság költészete!

(#93) Ledfold válasza Vesa (#90) üzenetére


Ledfold
tag

Igazad van nem írtam egy fontosat. A munkám most is a gép elé köt napi 8 órára, mert ehhez értek, ebből élek (még...). A szabadidőre gondolok amikor tehetnénk mást is. Ehelyett a gép előtt, tévé vagy a telefon előtt ülünk. A gép előtt minden könnyebb... csak észre kell venni hogy nem biztos hogy mindig jó felé visz.

Ha valamiről úgy érzed rossz, akkor tehetsz semmit vagy valamit. A semmit már próbáltam... S. T. - Alkudj meg ha tudsz, de ha nem tudsz, ne tedd! P. C.

(#94) carr


carr
őstag

1997 nagyon rég volt. Akkor lett először közöm PChez.
Előtte 1988 körül már C64en toltuk tesómmal.
Ha azt nézzük, a kütyü függés a tévével kezdődött. Már nem most.... :)
Tehát még a szüleink is "függők" voltak. Ez sajnos konspirációs elméleteket von maga után.
Mi van, ha ez szándékos? Ha az a cél, hogy a családtagok közötti szakadékot, a széthúzást erősítse valami felsőbb hatalom, hogy tudatosan gyengítse az emberi kapcsolatokat. Mivel tudja, hogy egységben az erő, tehát ha van összetartás, családokon, és kisebb közösségeken belül, sokkal könnyebb azokat az embereket irányítani akár média, akár kütyük által, akik on-line közeli életet élnek, mint azokat a társaikat, akik csak épp bele-bele nyalnak a technológia világába, és inkább egymással töltik az időt, ami megadatik.

[ Szerkesztve ]

360+Mindenkit szeress,ne sokban bízz,Ne bánts senkit,ellenséged inkább féljen,Minthogy legyőzd,barátodat szívedre rejtsd,Szidjanak hallgatásért,ne beszédért.

(#95) Dr. 444Hertz válasza Dexar007 (#84) üzenetére


Dr. 444Hertz
Arcképgyáros

Mária és József meg már egy másik téridőhöz tartoznak.
:DDD

Xperia 1 III / Xperia XZ Premium / iFi xDSD Gryphon / TAGO STUDIO T3-01 / Acoustune HS1750CU /Acoustune RS One / WF-1000XM4 / XP-PEN Innovator 16

(#96) Vesa válasza carr (#94) üzenetére


Vesa
veterán

Ez igy elég nagy lózung. Ha egy családban nincs széthúzás, akkor a technológia sem húzza őket szét. De a régi időkben is nagyon sok probléma volt csaladokon belül, a sok részeges kocsmázó férj, az idegbeteg frusztrált feleségek stb., csak akkor még informatika híján a srácok bandáztak és a helyi parkokban verődtek össze, csak ne kelljen otthon az ősökkel lenni.
Akkor mar inkabb legyen otthon a gyerek biztonságban es kockuljon a gép elott, minthogy bele keveredjen valami rossz társaságba az utcán. Az ilyen konteosok mindig abból a tévedésből indulnak ki, hogy minden család egy szerető közösség, pedig nagyon nem. Függetlenül barmilyen technológiától....

A tudomány a valóság költészete!

(#97) carr válasza Vesa (#96) üzenetére


carr
őstag

Ahol van családfő, ott nem nagyon van széthúzás.
Ahogy mondod... a gyenge, és ilyen vagy, olyan függésnek (alkohol, szex, stb) bedőlő fejek általában a családjuk hullott emiatt a porba. :/
sad.

360+Mindenkit szeress,ne sokban bízz,Ne bánts senkit,ellenséged inkább féljen,Minthogy legyőzd,barátodat szívedre rejtsd,Szidjanak hallgatásért,ne beszédért.

(#98) Fitzgerald


Fitzgerald
veterán

Mint élete első kb. 20 évét az "analóg érában" leélő harmincas fiatal, magam is rengeteget gondolkodok mindezen.
Az idő számomra mindig egy érdekes dolog volt.
Mint sokan, úgy én is hajlamos vagyok a régmúltban történt eseményekre nosztalgikus beleéléssel visszagondolni. A saját, képzeletbeli idővonalamon rengeteg fontos történést el tudok helyezni.
Minél régebbi egy emlék, általában annál kedvesebb. Annak ellenére, hogy a tudat szintjén tisztában vagyok vele, hogy sok-sok évvel ezelőtt gyerekként elsősorban azért éreztem magam boldogabbnak, mert ismerkedtem a világgal. Felnőttként pedig azért nem érzem magam boldognak, mert már ismerem a világot.
Éppen két nappal ezelőtt jártam Zamárdi és Szántód határán, ahová egy nagyon kedves gyerekkori emlékem köt már lassan 20 éve. Megálltam megnézni a vendégházat, ahol annak idején egy hetet töltöttem egy olyan társasággal, akik között nagyon jól éreztem magam.
Életem egyik legjobb heteként gondolok erre a hétre.
Utoljára még 2006-ban jártam itt, szóval nagyon-nagyon régen. Érdekes volt elgondolkodni azon, hogy hogyan éreztem magam itt első alkalommal tinédzserként 1998-ban, majd később fiatal felnőttként 2006-ban, és hogyan érzem magam most, 2017-ben, harminconsok éves, felnőtt emberként.
Szeretem az ilyesmit a technológiai fejlődés tükrében is megvizsgálni. 1998-ban még alig volt itthon valakinek mobiltelefonja, nemhogy okos, még buta sem. Tudtam hogy létezik ilyesmi, de nem vágytam rá igazából. Ugyanebben az évben használtam életemben először az internetet, amit egy jó dolognak tartottam, de akkoriban kicsit sem éreztem úgy, hogy folyamatosan a neten kéne lógnom. Nem léteztek még közösségi oldalak, nem volt YouTube, stb. Nem éreztem úgy egy pillanatra sem, hogy lemaradok valamiről, ha nem tudok internetezni. Teljesen másról szólt ez a dolog akkoriban. Emailezésre, információszerzésre használtuk a netet, illetve játékra. Volt hogy hetekig rá sem néztem az email fiókomra. Ha tudni akartad meddig van nyitva a Rév szálló büféje vagy a közeli kisbolt, vagy mennyibe kerül a jegy a kompra a Szántódi Révben, el kellett gyalogolni megnézni. Nem tudtál rákeresni a Google-vel, nem tudtad őket felhívni, mert a nyaralóban nem volt vezetékes telefonvonal sem. De ez senkit sem zavart.
8 évvel később, 2006-ban már úgymond fiatal felnőttként álltam ugyanez előtt a kis vendégház előtt, az 1998-as dolgokra emlékezve. Ekkoriban már egy, a koromhoz képest végtelenül kiégett, cinikus, boldogtalan ember voltam, a zsebemben egy butatelefonnal, amin lehetett wapozni, meg szar képeket csinált, amelyek akkoriban nagyon is jónak számítottak. Az IWIW már évek óta pörgött nagy erőkkel, a MySpace is, a YouTube is ment egy éve már, de nem volt még az egésznek olyan felütése, mint manapság. Az internetfüggőség ekkoriban már létező dolog volt az életemben, bár nem olyan mértékben, mint ma. Az MSN Messengert használta mindenki aki "számított", illetve fórumokon kommunikáltak az emberek, amelyek közül mára a közösségi site-ok (elsősorban a Facebook) miatt elég kevés maradt életben. A mobiltelefon is szerves része volt már életünknek, ugye lehetett már elég kezdetleges módon internetezni is ezekkel néhány éve, ahogy feljebb írtam. Mégis sikerült valamenyire disconnectelnem, és kikapcsolnom arra az időre, amit ott töltöttem.
11 évvel később érkeztem ide újra tegnapelőtt. Középkorú, meggyötört emberként, túl számos zűrös dolgon az életben, de a felnőttkori útkeresésem végéhez közeledve, '98-ra és 2006-ra emlékezve. A zsebemben egy elképesztően high-tech, hatalmas QHD érintőkijelzős telefonnal, ami jobb képeket készít, mint az első, azért annyira nem olcsó fényképezőgépem annak idején, navigál, 4K felbontású videót lehet vele készíteni, a desktop internethez hasonló minőségben lehet internetezni rajta 4G sebességgel, azonnal értesít ha emailt, vagy valamilyen más üzenetet kapok, filmet nézhetek rajta, amit akár streamelhetek is, ha olyan a netcsomagom. Jah, és erősebb hardver van benne, mint a 2006-os pécémben volt.
És már attól is elkezdek szorongani, ha elfogy a netkeretem, és 1 óráig nem vagyok online. Azt hogy hol lehet megállni a vendégház környékén, meg hogy milyen vendéglátó egységek vannak ma a révnél, már a Google Maps-en nézem, a telefonon. Beszámolókat, véleményeket olvasok ezekről, megnézem a nyitvatartási idejüket, az étlapjukat. Aztán a Facebookon ír valami hülye haverom, hogy nem tud valami drivert felrakni. Teamviewerrel már veszem is át az irányítást a gépe felett, és megoldom a problémát.
Mindeközben pedig azon gondolkodom, hogy hová tart ez az egész? Legközelebb, évek múlva egy 8K 360°-os kamerával szerelt drónnal körberepülhetem az egész területet otthonról, ami a kajarendelésemet is hazahozza 1 órán belül a révből?
Tényleg ijesztő, hogy szó szerint szorongok, ha nem vagyok online a nap minden percében valamilyen formában, meg az is, hogy sokak számára elegendő az, amit a technika képes nyújtani szociális élet címén. Számomra nem elegendő mindez, és sosem lesz az, bármennyire is a rabja vagyok ennek az egésznek.

(#99) kovy79 válasza Fitzgerald (#98) üzenetére


kovy79
őstag

Jó szösszenet, mintha magamat hallanám. :)
96-98 között mi Balatonkenesén töltöttünk el nyaranta 1-1 hetet, ami a legkedvesebb gyerekkori emlékeim.
Szinte minden másban is hasonlóan gondolkodok, mint te, de én azért próbálok függetlenedni a nettől és nem görcsölni, ha nem vagyok online. :)

[ Szerkesztve ]

''ha annyira NAGY hozzáértő vagy akkor azt is tudnod kell(ene) , hogy a 9550 ugyanaz mint a 9700-as!'' by bandika2006

(#100) Eastman válasza Fitzgerald (#98) üzenetére


Eastman
őstag

Tegnap együtt dolgoztunk a régi cimborákkal. Váratlanul 10-20 éves barátságok találkoztak össze közös metszésponton; mint a mágneshez a vaspor, egy helyre gyűltünk. A régi söröző felújítása a projekt, melynek május 1. a "szülinapja", az évfordulója. Szó szerint a semmiből építi újjá egy baráti házaspár. Mi a két kezünk munkájával és a szerszámainkkal tudjuk segíteni az álmaikat és életben tartani a kultkocsma emlékét, ami egyébként népszerű magyar zenekarok bölcsője volt.

Ma - rajtam kívül - mindenki kisgyermekes, és az a kisgyermekek egyik játéka, hogy segítik a szüleik vágyait valóra váltani kiskalapáccsal, kisgereblyével és kombináltfogóval szaladgálva. (A'sszem tényleg hippik vagyunk.) Ma senki nem nyúlt a telefonja után a fűrészelés, szögbelövés, kalapálás előtt, alatt és után. Viszont sokat mosolyogtunk, sztoriztunk egymás vállát veregetve. 2017.

(A "nagyszülők" menetrend szerint jöttek, rutinból sopánkodtak, és meglepődtek, hogy tizenplusszan együtt dédelgetjük a nyugtalan harmincas csemeték irreálisnak tűnő, de egyre élesebben körvonalazódó céljait. Ilyen hangulattal leginkább a nyolcvanas évek eleji építkezéseiken találkoztak...)

A melós-notebookon xp, winamp, két hangfal és szó szerint ujjnyi por. Az ötvenéves Rocknak ma pont elég.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.