Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#29) Stauffenberg


Stauffenberg
nagyúr

A cikk jó, de a nyomtatási felbontás táblázatban van némi pontatlanság, mert nem határozza meg, hogy milyen minőség mellett. A fotólabor minőséget általában 300 DPi vagy magasabb értékben adjuk meg, ahova A4 mellé már 3508x2480 pixeles felbontás kell minimum (ez 8.6 megapixel). Ha az A3-hoz elég lenne a 8 megapixel, akkor nem lenne értelme a 24 vagy akár 36 megapixeles fényképezőgépeknek (a 60 megapixeles középformátumról nem is beszélve). Az A3 mellé 300 DPi esetén már illik a 17.4 megapixel minimumként.

A táblázatod sokkal inkább a poszter vagy plakát minőségnek felel meg, mely egészen alacsony DPi értékekkel operálhat, de ezeket papír fényképként kézbe véve már eléggé haloványok.

--

Magához a témához hozzászólva egy személyes véleménnyel:

Fotósként én úgy gondolom, hogy az ember mindig válasszon célszerszámot, ami persze lehet akár mobiltelefon is és jelentheti azt is, hogy az adott feladatra a kisebb, egyszerűbb szerkezet sokkal jobb. Egyik eszközt sem tartom alacsonyabb vagy magasabb rangúnak, csak azért, mert többet vagy kevesebbet tud. De úgy gondolom, hogy aki ennyi időt és energiát belefektet a fotózásba, az csak korlátozza magát azzal, hogy nem ragad inkább igazi fényképezőgépet. Persze nyomós érv lehet az, hogy a mobil mindig nálad van, de ma már nem csak egy hatalmas DSLR géppel lehet kiváló minőségű fotókat készíteni, a MILC piac tele van jól sikerült gépekkel amik elég aprók ahhoz, hogy bármikor veled legyenek, de ott vannak azok a prémium kompaktok, mint a Sony RX100 vagy a Fujifilm X20, amik közel DSLR minőséget hoznak és tényleg apró kompaktok, ráadásul nagyjából egy frissen kiadott felső kategóriás prémium okostelefon áráért elérhetők.

Én fotósként szeretek mobillal is fotózni, de nagyon sokszor korlátoz. Verőfényes napsütésben simán hozza egy kompakt fényképezőgép minőségét, de gyengébb fényviszonyok között már átesik a hasznavehetetlen vacak kategóriába, pedig egy rendes gép még simán boldogulna.

Az olyanokról nem is beszélve, hogy a klasszisokkal nagyobb dinamika, klasszisokkal jobb magas ISO teljesítmény, klasszisokkal jobb manuális vezérlés, dönthető LCD, cserélhető objektívek, optikai kereső vagy EVF, vakupapucs, vezeték nélküli vaku vezérlés, egészen korrekt videózási lehetőségek, mikrofon bemenet, stb mind mekkora lehetőségeket adnak egy mobilhoz képest.

Nem lebeszélni akarlak a mobilról, de ezt már múltkor is mondtam: Vannak annyira jók a fotóid, hogy szerintem egy rendes géppel sokkal jobban ki tudnál teljesedni. Egy apró MILC gép meg szintén könnyen magaddal hurcolható, nem kell feltétlenül DSLR-ben gondolkozni.

BTW a cikk jó volt és alapos, ráadásul olyan írta aki nem csak tudni véli hogyan készíthetők mobillal jó fotók, hanem tényleg kihozza a maximumot a telefonból. :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.