Hirdetés

2024. június 19., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#251) dabadab válasza bambano (#249) üzenetére


dabadab
titán

Minden bizonnyal az "ebben már nincs benne a csecsemőhalandóság" tagmondat lesz a diszkrepancia megfejtese.

DRM is theft

(#252) Rive válasza dabadab (#251) üzenetére


Rive
veterán

Nem. A wiki hivatkozás is az egy éven felüliekre vonatkozik, sz'al más van. Azt tudom, hogy a paleománok honlapjain extrém értékek (akár 70+ a gyerekkorból kinőttekre) is vannak, de ez nem is az.
Amire én emlékszem, az ásatási anyagokból leszűrt statisztika, de időbe telik előkeresni a forrást. Pláne, hogy tele van szemetelve a net a klf. paleománok hülyeségeivel.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#253) bambano válasza dabadab (#251) üzenetére


bambano
titán

[link] a csecsemőhalandóságot 50 évvel korábban megoldották (1847), mint az 1900-as adat.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#254) Alchemist válasza erdoke (#240) üzenetére


Alchemist
addikt

mit esznek egyre inkább az ún. endurance sportolók. Hint: verseny közben semmit, mert van raktáruk alég akár egy maratonra

A Tour-on esznek és isznak is verseny közben, mégis előfordul az eléhezés...

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#255) erdoke válasza Alchemist (#254) üzenetére


erdoke
titán

Agyondoppingolt cukortekerők, azokkal nem lehet mit kezdeni. :)
Azt nem mondtam, hogy minden sportorvosnak kinyílt már a szeme, ami a hosszútávú sportokat illeti. Azt is nehezen tudom elképzelni, hogy a régi hírvivők, akik gyakran futva közlekedtek, zsáknyi cukrot vittek magukkal.
A maraton közbeni ivás megint csak egy érdékes kérdéskör, és újfent Tim Noakes munkásságához irányítanálak, ugyanis ebben is főguru, könyvet is írt róla. Furcsa tévhitet oszlatott el, valamiért azt hitték régebben, hogy a sportoló szivaccsá változik, és önteni kell bele a vizet...

A legjobb aláírás a héten

(#256) Alchemist válasza erdoke (#255) üzenetére


Alchemist
addikt

Agyondoppingolt cukortekerők, azokkal nem lehet mit kezdeni

Miért, szerinted melyik endurance sportban nem kokszolnak? :)

Azt is nehezen tudom elképzelni, hogy a régi hírvivők, akik gyakran futva közlekedtek, zsáknyi cukrot vittek magukkal.

Ma sem tiszta, finomított cukrot használnak, a régi gyalogos hírvivők pedig nem 3 perc/km-es tempóban nyomták.

Ami egyébként a Tour-t a maratonoktól megkülönbözteti, az a több hetes napi sorozatterhelés (10 000 kcal felhasználás napi rendszerességgel + vízveszteség pótlása)

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#257) wortz válasza dabadab (#242) üzenetére


wortz
tag

Mert annak aztán volt értelme, hogy az előző kormány, ami az ég világon semmit nem csinált azon kívül, hogy "hazudtott reggel, délben, meg este", csilliárd pénzeket tolt bele olyan egyetemi szakokba, ahol írni-olvasni nem tudó emberek ezrei kaptak "kommunikációs", "marketinges" stb diplomát, ami pont annyit ért, mint a papír, amire nyomtatták, ugye?
Arról nem is beszélve, hogy az ilyen szakokon többnyire a "haversrác" volt a rektor, dékán, stb, milliárdok tűntek el a zsebekben. Köszi. Ezt tényleg nem kell tovább támogatni.
A mennyiségi képzésnek semmi értelme.
Sokkal inkább a minőségi felsőoktatásra kéne átállni, hogy értéke is legyen a diplomáknak, és aki kikerül egy egyetemről, az valóban értsen is valamihez. Minden más csak vakítás.

Ami meg a többit illeti. Tavaly vettünk egy telket, egy nem túl jó állapotú házzal. 3 nap alatt el lett bontva a ház, az új meg azóta is épül. Szerintetek 16 évnyi semmitevést, rombolást, károkozást lopást újra lehet építeni 4 év alatt? Na csak azért kérdezem, mert az általatok felhozott problémák nagy részét pont, hogy nem ez a kormány okozta, ezen felül pl megnézhetnétek, hogy ATM melyik ország produkálja a legnagyobb GDP arányos növekedést az EU-ban?

Külön öröm amúgy, hogy ha én kezdenék el politizálni egy tech fórumon, akkor kitiltanának, de egy cikkíró simán elkezdheti a saját politikai véleményét seedelni, ráadásul mindenféle háttérismeret nélkül (nagyon max egy "híradónéző állampolgár" felkészültségével). Bravo... :W

[ Szerkesztve ]

(#258) nubreed válasza wortz (#257) üzenetére


nubreed
veterán

Csodálkozom, hogy ezt a hsz-t nem törölték. Eléggé durván túl megy azon a határon ami még tolerálható egy politika mentes fórumon. Nincs szükség senkinek a politikai nézeteinek a puffogtatására, ez mindenkinek a magán véleménye, épp ezért tartsa is meg magának. Az, hogy szerinted mi az igaz, egyáltalán nem biztos, hogy más is osztja a véleményed, nem véletlenül kerülendők a politikai témák, mert magyar ember nem képes indulatok nélkül politikáról beszélni sajnos, tisztelet a kivételnek. Inkább lazuljon el mindenki.

[ Szerkesztve ]

We are the first of cyber evolution. We are the first to program your future.

(#259) dabadab válasza wortz (#257) üzenetére


dabadab
titán

Te valami kormanypropagandista vagy?... Mert akkor eleg rosszul csinalod.

"A mennyiségi képzésnek semmi értelme.
Sokkal inkább a minőségi felsőoktatásra kéne átállni, hogy értéke is legyen a diplomáknak, és aki kikerül egy egyetemről, az valóban értsen is valamihez.
"

A felsooktatasi helyek szama egyaltalan nem volt tul sok, minoseget meg eleg nehez ugy emelni, hogy nagyon komoly mertekben csokkentik az allami tamogatast (ugyanis ezt valahogy sikerult meglepni a negy ev alatt, meg stadionepitesre is sikerult rengeteg penzt elkolteni, meg nekialltak lelkesen szetverni az altalanos iskolai oktatast es a tankonyvkiadast az agyatlan kozpontositassal).

DRM is theft

(#260) gghrtz válasza dabadab (#259) üzenetére


gghrtz
őstag

A felsőoktatás se túl jó már. Tegnap volt tantárgyfelvétel, és örültem, hogy egyáltalán van mit felvenni... Tanulmányi ösztöndíj az elsőhöz képest 25%-ot esett úgy, hogy közben a küszöbértéket is elég durván feltornászták, hogy mettől kapható. És ez még csak pár dolog.
A képzés is hagy maga után némi kellemetlen szájízt, pedig szinte mindenért fizetni kell már, nem is keveset (bár én "szerencsés" vagyok, nem kell büntiket fizetnem orrba-szájba)

[ Szerkesztve ]

(#261) floatr válasza dajkopali (#17) üzenetére


floatr
veterán

Pali, télleg nem ártana tisztázni, hogy mire is gondoltál, mert nem teljesen tiszta. Ha az adókedvezményekre, akkor részben OK, bár ezt minden multival eljátssza az aktuális kormányzat, mert munkahelyteremtő. Ha a stratégiai megállapodásra céloztál, akkor egy kissé mellé, mert azt nem a telefonos "üzletággal" (külön cég) kötötte, hanem a NSN-el, akik most is itt vannak, és hálózatokkal foglalkoznak.

(#262) wortz válasza dabadab (#259) üzenetére


wortz
tag

Nem vagyok kormánypropagandista, de munkámból fakadóan "kissé" jobban ismerem a magyar gazdaság mikro- és makrokörnyezetét, mint az átlagember.
Ha gondolod belekezdhetünk itt egy nagyon komoly politikai/gazdasági környezet elemzésbe, de szerintem elég ha összehasonlítod a rendszerváltás óta eltelt 20 évet, meg a legutolsó 4-et. 90 után az első pár évben szétosztogatták az állami vagyonokat (privatizáció), gyorsan tönkrevágták az iparunkat, az Uniós csatlakozás kvázi feltétel (azt is kik írták alán, na kik???) volt a mezőgazdaságunk szétverése, hogy ne legyünk belső konkurencia a többi országnak. Közben az amúgy addig relatíve színvonalas felsőoktatást is felhígították, minősig kritérium nélkül, csak hogy megpróbáljunk felzárkózni az uniós átlaghoz. Azt is érdemes megnézni, hogy milyen típusú multikat támogattak a balos kormányok, és milyeneket most. Régen behívták a nagy kereskedelmi multikat, amik a külföldről behozott, olcsó, silány árúval tönkrevágták a magyar KKV szektort, a keletkezett profitot meg kivitték az országból, azt csá. Mindeközben a bankok Európa szerte unikális mértékben árasztották el a magyar lakossági és vállalkozói szektort deviza alapú hitelekkel, és az egyetlen dolog, amit az akkor kormány tett, hogy elfogadtak egy etikai kódexet, hogy "hát ez nem szép dolog". Azon kívül, hogy az összes bank magasról tett rá, más értelme nem volt. Vicc. Egyetlenegy EU-s ország nincs rajtunk kívül, akiknek az államadóssága ekkora mértéke lenne külföldi devizában. Mindeközben évtizedekig egy forintot nem költöttek az egészségügyre, a tömegközlekedésre, stb. stb. napestig lehetne mondani, hogy mi NEM volt a kedves "balos" időszak alatt.
Ezzel szemben most leginkább a termelő multikkal szokott a kormány stratégiai szerződéseket aláríni, akik munkahelyeket teremtenek (direkt és indirekt a beszállítók által) infrastruktúrát, szaktudást (nem tesós árú feltöltői) hoznak az országa, némi profitot is itt hagynak (nyílván mikroszkopikus nagyságút, de még ez is jobb annál, mint mikor talicskával tolják KIFELÉ a pénzt, hogy populista mód fogalmazzak.)
Most akkor a mélyebb gazdasági összefüggésekbe, mint a forint árfolyamának import/exportra (és ezáltal a külker mérlegre) gyakorolt hatására, ill. a jegybanki alapkamat és a gazdaságélénkítés kapcsolatába már nem mennék bele.

A lényeg, itt az elmúlt 20 évben egy olyan szintű országrombolás ment végbe, ami valószínűleg gazdaságtörténelmi jelentőségű, és egy napon majd tanítani fogják. Ebből a mély gödörből nem lehet 4 év alatt kimászni.

Abban persze egyetértek, hogy hosszú távon 20 de még inkább 50 év alatt nem alternatíva a munka alapú társadalom, főleg a nagyfokú automatizálásnak hála, de a jelenlegi, és itt a hangsúly azon van, hogy a JELENLEGI magyar társadalom kb. erre alkalmas. Ez sajnálatos, de itt a kormány megint csak "hozott anyagból" dolgozik, mint tehet ő arról, hogy 20-30-40 évvel ezelőtt egy ilyen érában szocializálódott a lakosság többsége, és hogy szegényeknek sem agykapacitásuk, sem igényük nincs másra.
Nyilván a jövő generációját majd máshogy kell szocializálni, és igen a tudás alapú társadalmaké a jövő (már ha az emberiség egyáltalán túléli az elkövetkező 50-100 évet), viszont a jelenlegi magyar realitás az, hogy egy rommá gatyásított országban élünk, ahol kvázi a "munka alapú társadalom" az egyetlen produktív dolog, amit ki lehet hozni jelenleg. A másik lehetőség, hogy "Lólé Balambár" továbbra is nézi a "lólikasáút" és várja a munkanélküli segélyt. Arról meg tudjuk, hogy hova vezet.
Majd ha eljön az az idő, hogy már nem a gazdasági összeomlás szélén áll az ország, akkor lehet tolni a pénzt sok olyan helyre, ahova eddig nem jutott, csak ott sem úgy kell, ahogy eddig ment. Gyakorlatilag ebben az országban mindent a nulláról kell(lene) újra építeni, olyan mély (gazdasági és politikai) válságba taszított minket a korábbi politikai elit.
Ami jelenleg zajlik az kvázi a tűzoltás, és egyébiránt nem kevés sikerrel csinálják. Meg kellene nézni, hogy Görögország meddig jutott az elmúlt 4 évben, gyakorlatilag sehova, pedig ott már alapból jóval magasabb volt az életszínvonal, mint Mo.-n, mikor beütött ez a mesterségesen generált 2009-es válság.
Egyéb iránt igen, nagyon nem hibátlan a kormány, én is jobban örülnék neki, ha a Felcsuti stadion helyet mondjuk egy új kórház épült volna, de ami most folyik, minden korrupcióval, nagyképűséggel, álszentséggel együtt is nagyságrendileg jobb az országnak, mint ami eddig ment itt.
Kicsit talán mélyebben kéne ismerni a világ politikai és gazdasági realitást, mielőtt 2 híradóra, meg egy heti-hetesre alapozva megmondjuk a tutit.

Szerk: na még csak annyit, hogy egy a kor szellemét nem értő MS vezér hagymázos lázálma miatt csődbe ment Nokia miatt is a kormányt hibáztatni, rá mutogatni kicsit erős. Egy nagy multi elment, majd jön másik, mert az EU-ban kb sereghajtók vagyunk a munkabér tekintetében, és erről sem a mostani kormány tehet ugye...

[ Szerkesztve ]

(#263) dajkopali válasza floatr (#261) üzenetére


dajkopali
addikt

azt hittem, világos :)
de akkor nagyon röviden: a Nokia példája mutatja, hogy milyen könnyen távozhat egy itt több ezer munkahelyet teremtő külföldi cég, ha úgy látja jónak vagy úgy alakulnak a körülmények
vagyis hiába van égető szükségünk befektetett tőkére és munkahelyekre, ha csak erre alapoz az ország - ahogy az elmúlt 24 évben -, roppant sérülékeny és kiszolgáltatott lesz, ahogy most is
ezt a kiszolgáltatottságot csak úgy lehet, hosszú távú befektetésekkel csökkenteni, ha - megtartva ezt a bérmunkás formát, amíg muszáj lesz - ezerrel ráfekszünk az oktatásra, a k+f-re, meg azokra az iparágakra, amikben versenyképesek lehetünk - szolgáltatások, turizmus, informatika stb.
a kis országoknak csak ez lehet az útjuk, ha sikeresek akarnak lenni
ám ez utóbbinak szinte nyoma sincs, sőt

"fácánjava calvadosban/teljesítünk, egyre jobban " - Konok Péter

(#264) MageRG válasza wortz (#257) üzenetére


MageRG
addikt

"Szerintetek 16 évnyi semmitevést, rombolást, károkozást lopást újra lehet építeni 4 év alatt?"
Itt nem az a baj, hogy nem lett azonnal kolbászból a kerítés.
Hanem a rendcsinálás átgondolatlansága, szakmai egyeztetés hiánya, az ideológiai törvénykezés.
Ilyen pl. a visszamenőleges törvényhozás (sehol a világon nincs), a "gránitba vésett" alkotmány ötödszöri átírása (vagy hatodszori?).
Továbbra is probléma az elszámoltathatatlanság, hogy személyi garanciákat akarnak adni, míg az intézményeseket felszámolják.
Az állami intézmények kontrollját nagyfokú központosítással oldják meg, tovább növelve a vízfejet és az átfutási időket. Próbaüzem nincs, feedback ignorálva, bullshit van.
Ezek mind-mind szimpla tények. Semmi közük pártálláshoz, vagy az előző ciklus "munkájához".
Ha valamit vitatnál, vagy magyarázatra szorul, benne vagyok. De ne itt folytassuk.

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#265) MageRG válasza dajkopali (#263) üzenetére


MageRG
addikt

Érdekes, ugyanezt 10 évvel ezelőtt is hallottam (igaz a felsőoktatásban - ahol minden szentnek maga felé hajlik a keze :) ).
Ezek szerint nem igazán akar megfoganni a fejekben. Pedig az észteknél, finneknél sikerült.

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#266) dabadab válasza wortz (#262) üzenetére


dabadab
titán

"Nem vagyok kormánypropagandista, de munkámból fakadóan "kissé" jobban ismerem a magyar gazdaság mikro- és makrokörnyezetét, mint az átlagember."

Ehhez kepest idelokted a standard kormanypropagandat, ami a konkret tenyekkel csak nagyon laza kapcsolatban all, pl:

"Régen behívták a nagy kereskedelmi multikat, amik a külföldről behozott, olcsó, silány árúval tönkrevágták a magyar KKV szektort, a keletkezett profitot meg kivitték az országból, azt csá."

1. Nem nagyon kellett hivni oket, jottek maguktol.
2. Az Opel, a Suzuki, az Audi vagy a Mercedes nem az a nagyon tipikus kereskedelmi multi, akik tonkrevagnak a KKV-kat.
3. Ahogy mondjuk a Siemens, a Nokia, a Bosch, az Ericcson vagy a Morgan Stanley sem.
4. A tőkéáramlásról ("kiviszik a profitot") meg tekintsük meg a következő ábrát (a függőleges tengely millió euróban értendő, a pozitív értékek jelzik azt, hogy több pénz érkezett, mint ami távozott):


(forrás)

Nyilván lehetne az összes többi mondatodat is hasonlóképpen cincálni, de annyi időm nincs.

Azt meg továbbra se magyaráztad meg, hogy a felsőoktatás támogatásának drasztikus csökkentése hogyan javítja az oktatás helyzetét.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#267) floatr válasza dajkopali (#263) üzenetére


floatr
veterán

Ipari területen már régóta csak ezt tudjuk tenni.

Ellenben ahogy sokszáz évvel ezelőtt is igaz volt, Magyarországot a mezőgazdaság tudná előrébb vinni. Nincs ebben semmi szégyellnivaló, egyszerűen itt van erre a legjobb lehetőség a térségben. Előállítani a semmiből valamit csak nyersanyagokkal és mezőgazdasággal lehet; az előbbitől ugyebár majd 100 éve elvágtak, maradt a második opció. A többi csak
Az hogy most jönnek-mennek az ehhez hasonló multik, marginális kéne hogy legyen. A tanulás meg egy divatos jelmondat, de eddig is a legnagyobb problémát a diplomás munkanélküliek gyártása jelentette.

(#268) vzozo válasza floatr (#267) üzenetére


vzozo
senior tag

A tanulás meg egy divatos jelmondat, de eddig is a legnagyobb problémát a diplomás munkanélküliek gyártása jelentette.

Mert talán értelmes dolgokat kellene tanulni, nem pedig médiaszakos (tudom is én mik most a "trendi" szakok) "diplomások" ezreit önteni a piacra, 4-5 évet végigbulizni a főiskolán, addig se megjelenni a munkanélküli statisztikákban. Aztán meg lehet csodálkozni, hogy a "diplomás" ember egy kutya közönséges használati utasítást nem tud értelmezni, nemhogy egy bankhitelt átlátni.

Az oktatás valóban nem feltétlenül a mennyiségről kellene szóljon, bár nyilván nem mindegy, hogy egy országban 1 millió vagy 1 ezer képzett pl. mérnök van.

(#269) gghrtz válasza floatr (#267) üzenetére


gghrtz
őstag

Mi lenne ebben a gáz? Enni kell... Csak egy két ember néha elfelejti, hogy mi a folyamata annak, hogy az áruház polcain ott a kaja. Miért, a csak érettségivel rendelkező munkanélküli talán jobb? Egyébként itt be lett linkelve egy kép, hogy különböző végzettségekkel mekkora a munkanélküliség...

(#270) Rive válasza floatr (#267) üzenetére


Rive
veterán

A tanulás meg egy divatos jelmondat, de eddig is a legnagyobb problémát a diplomás munkanélküliek gyártása jelentette.

Itt van valamiovel fönnebb a topikban a cucc, miszerint: az igazi problémát a nyolc általánossal rendelkező munkanélküliek tömegei jelentik.
Epic.

Ellenben ahogy sokszáz évvel ezelőtt is igaz volt, Magyarországot a mezőgazdaság tudná előrébb vinni.

A mezőgazdaság ~ az egyetlen, ami a fentebb emlegetett nyócáltalános kaliberű munkanélkülieket fel tudná szívni, eddig stimmel: viszont eladható, versenyképes mezőgazdaság kiépítéséhez ugyanúgy kellene rendes tőke és tudás, mint autógyártáshoz. 'Százéves' módszerekkel ma maximum szociális foglalkoztatást lehet csinálni.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#271) erdoke válasza floatr (#267) üzenetére


erdoke
titán

Egyetértek, ahogy Rive kolléga válaszával is. Hatalmas potenciál van a minőségi mezőgazdasági termékekben, és ez egyre inkább így lesz, ahogy az élelmiszerek ára és minősége ellentétes irányba megy a világpiacon, illetve ahogy a rendelkezésre álló mennyiség nem tudja majd követni a globális szaporulatot. Viszont ahhoz, hogy magas tápértékű és alacsony vegyszertartalmú élelmiszert tudjunk termelni, a (mező)gazdálkodás mellett érteni kellene a táplálkozástudományhoz, a marketinghez, és még hosszú távra tőkére is szükség van. Ilyesmit nem lehet talajrombolással előállítani.
A Bio/organic élelmiszerek piacán nagyhatalom lehetnénk, mert jó helyen, jó adottságokkal fekvő ország vagyunk. Kár, hogy a hozzáértés erősen foghíjas, illetve a nagy táplálkozástudományi ködösítésben nem is könnyű tisztán látni.
Szerk: Az egyértelmű, hogy központi beavatkozás nélkül a felvevőpiac nem elsősorban a belső lenne... :(

[ Szerkesztve ]

A legjobb aláírás a héten

(#272) attila9988


attila9988
őstag

Én nem nagyon értem mi ebben az üzenet..... Ha esetleg azt akarjátok mondani, hogy a mi nagy "fellendülésünk" abban keresendő, hogy még a vietnami állapotokat is alul kellene múlnunk, akkor ez egy marha rossz üzenet..... (jobb ha nem írom ide pontosan mire gondolok...)
Ha az az üzenet, hogy hiábavaló milliárdos megállapodásokat kötni a nagy multikkal, akkor igen, ez tökéletesen így van.
Ha meg egyszerűen csak a globalizált gazdasági rendszer sajnálatos működési elvére akarjátok felhívni a figyelmet, akkor is hasznos ez az üzenet....

Csak remélni merem, hogy a bejegyzés szerzője nem az első változatra célzott.....

„Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

(#273) dabadab válasza floatr (#267) üzenetére


dabadab
titán

"Előállítani a semmiből valamit csak nyersanyagokkal és mezőgazdasággal lehet"

Nem igazán. A XXI. század húzóágazata a harmadlagos szektor, a szolgáltatások: márpedig ez általában nem kifejezetten nyersanyagigényes, viszont humántőke az határozottan kell hozzá.

"A tanulás meg egy divatos jelmondat, de eddig is a legnagyobb problémát a diplomás munkanélküliek gyártása jelentette."

Akkor újra, bár alig pár hozzászólással ezelőtt raktam be:

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#274) MageRG válasza attila9988 (#272) üzenetére


MageRG
addikt

"Én nem nagyon értem mi ebben az üzenet..."
Szerintem csak nem akarod érteni.
Nem az alacsony hozzáadott értékű bizniszben kell versenyezni, mert mindig lesz aki alánk fog ígérni bérekben.
Magas képzettségű munkaerő nem terem minden bokorban. Az oktatási rendszert ami kineveli meg nem olyan egyszerű kivinni Vietnamba. Tehát a multi marad, befektet.
Csak ehhez oktatásba kéne nyomni a pénzt, nem a fociba...

[ Szerkesztve ]

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#275) attila9988 válasza MageRG (#274) üzenetére


attila9988
őstag

Nem az alacsony hozzáadott értékű bizniszben kell versenyezni, mert mindig lesz aki alánk fog ígérni bérekben.

Pláne hogy EGYÁLTALÁN nem az alacsony béreket kellene ajánlanunk. Miért jó az a munkahely, aminek a béréből gyakorlatilag lehetetlen megélni??? Az a munkahely nem munkahely, és nem büszkeség, ami egy sereg nyomorultat foglalkoztat, akik éheznek, kikapcsolják a villanyukat, kikapcsolják a gázt, ruhára nem jut, de kajára sem..

Szerinted lehet ilyet munkahelynek nevezni? És mit érnél el vele? Nőne a gdp 0.000001 -vel? És akkor mi van? Nem igénytelen biorobot az ember. Hova vezetne ha mégis ezen az úton haladnánk?

„Csak az apró titkokat kell védeni. A nagy felfedezéseket a nyilvánosság hitetlensége védi.” (Marshall McLuhan)

(#276) wortz válasza MageRG (#264) üzenetére


wortz
tag

Az a baj, hogy egyáltalán nem érted, hogy mik az igazi problémák ebben az országban.
Te most kb. olyasmikről beszélsz, "hogy csúnya az a pattanás szegény lány arcán" miközben artériás vérzése van (minden létező végtagján)...
Alapvetően igazad van (ill. még azt sem mindig, de ezt most hagyjuk), de nem ezek a lényegi dolgok. Ezek csak arra jók, hogy legyen min csámcsogni, hogy az igazi problémákat még csak véletlenül se vegye észre a nép, "az isten adta nép".

Elég megnézni, hogy a "magyar" sajtótermékek hány %-a valóban magyar. Elenyésző része, a nagy többség (főleg a népszerűbbek, a nagyok), pl Origo, RTL, stb, mind német, francia, amcsi, ki tudja még miféle kezekben van. Ezek - lényegét tekintve - ugyanahhoz az üzleti érdekcsoporthoz tartoznak, mint a most szénné adóztatott bankok, és egyéb multik.
Annyira vicces nézni, hogy most kézzel lábbal tiltakoznak a reklámadó, meg a bankadó ellen, pedig a világon semmi nem történik, mint egy igazságosabb közteherviselés jön létre.
Emlékszem, anno, mikor bevezették az egykulcsos SZJA-t EZZZZERREL ment a tiltakozás, hogy az "hú de csődbe viszi az országot, és különben is, aki többet keres, az adózzon többet." Úgy fest, ez az elv csak addig érvényes, míg csak a kisemberről, az átlag adózóról, és nem róluk van szó. Mert hát hogy jön már ahhoz a kormány, hogy külön adót vet ki olyan területekre, ahol éves szinten tíz meg száz milliárdos bevételek/hasznok vannak.
Kicsit el kéne már dönteni, hogy akkor most elvi szinten hol is állunk???

Egyéb iránt a "gránitba vésett" alkotmányt sem önszántukból módosítgatták x ezerszer, ha nem vettétek volna észre iszonyatosan durva külföldi beavatkozások történtek a belpolitikába (azóta tudjuk, hogy jórészt koholt vádak alapján), amire alaposan rátettek a már fent említett érdekcsoportok által pénzelt "jogvédő" és egyéb vicc csoportok.
Azt is vicces volt nézni, hogy kiabálták tele a világsajtót hazai, és más médiumok, hogy itt rezsim van, nincs sajtószabadság, stb, aztán kb. mikor ránk uszították a Velencei bizottságot, meg hasonló, valóban komolyan vehető szervezeteket, azok miután kivizsgálták az itteni helyzetet, kijavíttattak valami nevetségesen semmitmondó paragrafust (pl jegybank elnökének esküjét, stb.), azt fülöket-farkukat behúzva elkullogtak.
Mondjuk a kormány valóban hibás abban, hogy néha nem kellően átgondoltan cselekszik, sokszor a saját érdekeit szem előtt tartva (bár az is igaz, hogy a világon nincs olyan párt, amely nem így működik, max nincs ekkora túlsúlya), ezt aláírom. Néha úgy érzem, kell nekik a pofon. (Lásd a legutóbb a világsajtóban szándékosan teljesen félremagyarázott "Illiberális állam" dolgot.)

De még így is ezerszer jobb ez, mint ami eddig ment itt. És még nincs vége a szoci átoknak. Mivel a magyar baloldal mára teljesen hiteltelen idehaza, most külföldön próbálják meg lejáratni az országot, mondván minél több kárt okoznak a mostani kormánynak, annál jobb nekik. Mert az emberek mindig az aktuális hatalmat hibáztatják, nem azt, aki a problémáról valóban tehet. Ja, hogy közben már az egész világban kezd kialakulni egy olyan kép, hogy Magyarország rosszabb, mint Észak-Korea, hogy itt nincs sajtószabadság, és a rendőrök lövik az embereket, a neonácik meg karlendítve parádéznak, a kisebbségieket meg a Vöröskeresztnek kell evakuálnia/kimenekítenie a lakhelyéről, és hogy világszert már lassan köpnek, ha meghalják, hogy magyar vagy, na hát az a fajta ország rombolás már őket nem érdekli, csak ártsanak a kormánynak. Mert minél több csalódott szavazó van, annál nagyobb az ő táboruk/hatalmuk. Nem korrekt, hogy finom legyek.

A durva központosításnak is vannak okai, méghozzá igen racionális érvei. Igaz nem hatékonyság szempontjából ésszerű, hanem egyéb indokok mentén. Olyan hatalomtechnika indokok mentén, ami egy normális országban nem szükséges, Mo-n viszont (sajnos) elengedhetetlen. Aki kicsit is érti a hazai politikai realitást, az tudja miről beszélek, mindenki másnak fölösleges tovább magyaráznom.

dabadab: az, hogy külföldről több pénz jött ebbe az országba, mint amennyi kiment (legalábbis nominálisan), azt igazából nem vitatom, bár... tudok neked hozni olyan kimutatást, ami az összes gazdasági hatást kumulálja, és akkor már nem is annyira rózsás a helyzet.
De ezt félre téve, azt hiszem egy dolog nem eltagadható. A '90-es évekhez képest valóban nőtt az életszínvonal (ezzel paralel nőtt a mély szegénységben élők száma is, és mélyült a szociális szakadék is, viszont ez sem a mostani kormány sara, ugye) viszont koránt sem nőtt annyira, mint amennyire nőhetett volna. Ha emlékeztek rá, hogy az első Orbán kormány alatt 2-3%-os GDP arányos növekedés volt, ráadásul az egész gazdaságunk egy növekvő pályán volt, kormányváltás után szépen bezuhant ilyen 0,5-1% közelébe, MIKÖZBEN az egész EU-ban csak úgy röpködtek az 5-6-7-8%-os növekedések. Na nálunk akkor volt a "dübörög a gazdaság" meg a "pannon puma", mikor (egy mesterséges hitelboom-al - annak a levét isszák ma is a devizahitelesek) újra elértük a 1,5%-ot. Miközben lengyeleknél, cseheknék 4-6%-volt meg még annál is több. Azért ezek is száraz tények, mint ahogy az is, hogy ez az ország nem 2009-es válsággal ment tönkre, hanem már 2007-ben a padlón voltunk. Erre a válság csak rátett. Emlékezzünk vissza milyen durván meghamisított költségvetésit nyújtottak be anno 2008-2009-ben az EU-nak. A negyede nem teljesült, minden mutató ezerszer rosszabb lett az előre jelzettnél. (Infláció, GDP, államadósság, stb.)

Másik kérdésedre válaszolva: "Azt meg továbbra se magyaráztad meg, hogy a felsőoktatás támogatásának drasztikus csökkentése hogyan javítja az oktatás helyzetét."
Ez sehogy nem javít, csak bezárják azokat a szakokat, ahol a világon semmi produktív nem történt. Végre nem lesz több "kommunikátoros médiában izé szakos" "diplomás". Aztán meg ha majd kicsit összeszedi magát az ország, akkor lehet a nullából felépíteni az egész felsőoktatást. (Amit már ugye megbeszéltünk, hogy kik vertek szét. Ugye ezt talán még ti sem vitatjátok?).

Azt kell látni, hogy van itt egy olyan politikai elit, ami tudatlanságból, vagy szándékosan de a szó legszorosabb értelmébe a csődbe vitte az országot. Ezt most a Fidesz kihasználta, és óriási túlhatalomra tett szert, amit egyfelől nem mindig jól használ fel, másfelől mindent megtesz azért, hogy ez előző garnitúra vissza ne tudjon jönni. (Mondjuk ennek az országnak addig jó).
Van ehhez egy kormánypropaganda, amivel a félművelt nagytöbbséget etetik meg, de érdemes túlnézni ezen, és látni, hogy igazából mit és miért csinálnak. Valami - nyilván - önzésből, és a hatalom megtartásáért, sok mindent kényszerűségből.
Egy dolog viszont egészen biztos. A mostani kormány a romokból (és ez nem a kormánypropaganda, ezek a gazdasági tényszámok által közölt realitás) kénytelen újjáépíteni ezt az országot. Sokszor a saját ízlésének megfelelően, (sajnos) inkább balkánosan, mint nyugatisan, de legalább valami működőre törekednek nem csak hazudoznak jobbra-balra, hogy "dübörög a gazdaság", miközben már tudják, hogy az egész ki fog pukkadni, mint egy lufi.
Az, hogy gazdaságilag sikeresek legyenek, nekik LÉTKÉRDÉS. Ha valamit a mostani kormány megtanult a baloldal bukásából, az az, hogy "jó gazdaságpolitikát kell csinálni" (és nem csak hazudni) különben végük, mint a botnak.

Összességében én nem akarom ezt a vitát folytatni, mert felesleges. Aki csak a felszínt látja, annak úgysem lehet elmagyarázni a dolgokat, aki meg képes látni a háttérben meghúzódó, lényegi dolgokat, annak meg nem kell magyarázni semmit.
Azt tartom csak visszásnak, hogy egy olyan mondvacsinált okkal (MS/Nokia), aminek Mo-hoz a világon semmi köze, egy technológiai fórumon, egy cikkíró a saját politikai nézeteit tukmálja rá az emberekre. Mindezt úgy, hogy a politikai/gazdasági realitásokkal valójában nincs is tisztában.
Igazán sajnálatra méltónak tartom ezt. Ennek nem itt, és pláne nem így lenne a helye.

[ Szerkesztve ]

(#277) vzozo válasza wortz (#276) üzenetére


vzozo
senior tag

Te teljesen agymosott vagy, esetleg pénzt kapsz ezért.

(#278) dabadab válasza wortz (#276) üzenetére


dabadab
titán

"Annyira vicces nézni, hogy most kézzel lábbal tiltakoznak a reklámadó, meg a bankadó ellen, pedig a világon semmi nem történik, mint egy igazságosabb közteherviselés jön létre."

Szerencsére a kormány megrendelésére született tanulmány teljesen mást mond. Ja, mégsem.

Mondjuk az látszik, hogy a kormányzati működést teljesen objektív okok miatt nehéz sikertörténetként eladni (ugyanis nem az), de azért ez az önellentmondásokkal terhelt, a tényekkel lépten-nyomban teljesen nyilvánvalóan összeütköző zagyvaság inkább csak árt.

DRM is theft

(#279) Rive válasza wortz (#276) üzenetére


Rive
veterán

Ebben a WOT-ban több hiba van, mint mondat - ez valahol akkor is becsülendő teljesítmény, ha egyszersmind prímán reprezentálja mindazt a bűnt, amit a kormányzati propaganda elkövetett országunk ellen.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#280) Alchemist válasza erdoke (#271) üzenetére


Alchemist
addikt

A Bio/organic élelmiszerek piacán nagyhatalom lehetnénk, mert jó helyen, jó adottságokkal fekvő ország vagyunk.

Ez lenne a lényeg, a "tömeggyártott" mezőgazdaság az EU-n belül eleve kvóták szerint korlátozott...

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#281) wortz válasza dabadab (#278) üzenetére


wortz
tag

Hogy mi sikertörténet, mi nem az relatív. Azt kell (kellene) megnézni, honnan indult a dolog 2010-ben.
Ahhoz képes, meg az akkori irányhoz képes határozottan pozitív. Sok nyugati országhoz képest meg nagyon nem az.
De mondjuk mit is vártam egy olyan kérdés után, hogy "felsőoktatás támogatásának drasztikus csökkentése hogyan javítja az oktatás helyzetét" - főleg így egy Nokia cikk után. Nehéz megvonni a párhuzamot a Nokiás leépítések (azt talán azért nem kell elmagyarázni) és az felsőoktatási támogatások csökkenése között nem? Ami működésképtelen, oda nem kell tovább önteni a pénzt. Be kell zárni, azt belekezdeni valami másba/működőbe (elvinni Vietnámba??)

További szép napot, urak!

[ Szerkesztve ]

(#282) floatr válasza dabadab (#273) üzenetére


floatr
veterán

Harmadlagos szektorra nem lehet semmit sem építeni; két egymásnak szolgáltató meg éhen hal. Külföldre szolgáltatást eladni nemtom mennyire lehet nagy volumenben, de a belföldi mérleget biztosan nem gyarapítja a dolog.

A diplomásokkal kapcsolatban meg lehet, hogy a valódi munkanélküliek száma a többihez mérten lényegesen kisebb -- bárakárhányszor ágyazod is be -- de diplomával elmenni bolti eladónak is nagyjából ez a kategória.

(#283) Rive válasza floatr (#282) üzenetére


Rive
veterán

Harmadlagos szektorra nem lehet semmit sem építeni...

De, lehet.

A zabát és az alapvető anyagi javakat a jelen aktuális szinvonalon megtermeli a lakosság ~ negyede, nem több: de ebben már az is benne van, aki az adót beszedi utánuk.

A többi vagy a tökét vakarja, segélyen: vagy egymásnak szolgáltat, ezzel emelve az általános életszinvonalat és növelve a forgalmat. Lehet választani.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#284) MageRG válasza attila9988 (#275) üzenetére


MageRG
addikt

"Miért jó az a munkahely, aminek a béréből gyakorlatilag lehetetlen megélni??"
Miért dolgozol olyan helyen? Miért nem ott, ahol rendesen megfizetnek?
Ja, hogy nincs eladható tudásod? Van még ezer Pattanj Jancsi aki megcsinálja helyetted?
Na látod, ehhez kellene a magasan képzettség, hogy jobb legyen az alkupozíciód a munkaerőpiacon.
Ez az egyik faktor amiben versenyeznek az államok a multik befektetéseiért.
Remélem így már leesett a tantusz.

"What is bravery, without a dash of recklessness!"

(#285) dabadab válasza floatr (#282) üzenetére


dabadab
titán

"Harmadlagos szektorra nem lehet semmit sem építeni; két egymásnak szolgáltató meg éhen hal. Külföldre szolgáltatást eladni nemtom mennyire lehet nagy volumenben, de a belföldi mérleget biztosan nem gyarapítja a dolog."

Jézusmária. Nézd már meg a Microsoftot, az Apple-t, az IBM-et vagy az Intelt: ők gyakorlatilag szolgáltatásokból élnek, aztán mégis ott vannak a világ legnagyobb cégei között.

A szolgáltatásba nem csak a fodrászok tartoznak bele, hanem pl. a kutatás-fejlesztés is, aminek a végeredménye egyrészt remekül exportálható, másrészt országon belül maradva is nagyon durván meg tudja dobni a másik két szektor hatékonyságát.

DRM is theft

(#286) floatr válasza Rive (#283) üzenetére


floatr
veterán

Nemtom megvolt-e a dolog, de még az előző évezredben tudott volt a dolog, hogy az EU azért támogatja a mezőgazdaságot ennyire, mert gáz az a trend, ahogy a nép költözött a harmadlagos szektorba, és a saját mezőgazdaság megdöglik.

(#285) dabadab magyarországi példát mutass már, ha már arról beszélünk, amiben megvan akárcsak a potenciál is, hogy akár ennek a töredékét el tudják érni. Amúgy mondtál pár céget egy olyan országból, aminek tipikusan erős a mezőgazdasága, és az ipar erősen leszállóágban van.

[ Szerkesztve ]

(#287) Rive válasza floatr (#286) üzenetére


Rive
veterán

Ez süketelés.

Mint mondtam, a lakosság ~ negyede az, ami közvetlenül a termelő munkával összefüggésben foglalkoztatható, nagyjából értelmes szinvonalon.

Leszel szíves választani: szerinted a többinek a tökét kéne vakarnia, segélyen, vagy dolgoznia a szolgáltatásokkal.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#288) vzozo válasza floatr (#286) üzenetére


vzozo
senior tag

Amúgy mondtál pár céget egy olyan országból, aminek tipikusan erős a mezőgazdasága, és az ipar erősen leszállóágban van.

Ez most valami vicc?

USA GDP szerkezete:

- Mezőgazdaság: 1.12% (!)
- Ipar: 19.1%
- Szolgáltatószektor: 79.7% (!)

Magyar GDP:

- Mezőgazdaság: 4.5%
- Ipar: 27.2%
- Szolgáltatószektor: 68.3% (!)

(#289) #09819904 válasza vzozo (#288) üzenetére


#09819904
törölt tag

Ez statisztikai százalék vagy effektív százalék? A kettő nem ugyanaz, és nagyon nem mindegy!

(#290) erdoke válasza dabadab (#285) üzenetére


erdoke
titán

Az Apple baromi rossz példa, náluk a szoftverek és a szolgáltatások is a hardver eladások elősegítését célozzák. Egy hardver cég, a bevételeik 90+ %-a a vasból származik.

A legjobb aláírás a héten

(#291) dabadab válasza erdoke (#290) üzenetére


dabadab
titán

Az Apple nem gyárt HW-t, azt rábízzák a Foxconnra meg a többiekre és azt ki is fizetik nekik.
Pont ezért jó példa, mert nagyon szépen látszik, hogy mi az az értéktöbblet, amit a harmadik szektor megtermel.

DRM is theft

(#292) erdoke válasza dabadab (#291) üzenetére


erdoke
titán

Az Apple olyan hardvert árul, amit saját maga tervez, és bérgyártóval készíttet el. Utóbbiakkal a szokásosnál jóval mélyebb kapcsolatot ápol, gyakran a technológia, a gépsorok beszerzésébe, fejlesztésébe is beszáll. Az, hogy az összeszerelő üzem nincs, vagy csak részben/ideiglenesen van a tulajdonában, szerintem nem változtat a lényegen, miszerint ők elsősorban hardvert terveznek, gyárttatnak és adnak el. Szerintem senki nem sorolja őket a hardverkereskedői kategóriába azért, mert bergyártókkal állíttatják elő a készülékeket. Ahogy te áklítod be, az Apple nem más, mint egy hardver kiskereskedő. Megveszi a bérgyártóktól, majd továbbadja a saját boltjaiban és néhány viszonteladón/szolgáltatón keresztül. Abszolút nem ez a lényeg. Teljes kontrollja van a tervezéstől a gyártáson át az értékesítésig, és ha gazdaságilag, politikailag indokolt, saját gyárat is gründol, akár az USA-ban. Lásd Mac Pro.

A legjobb aláírás a héten

(#293) dabadab válasza erdoke (#292) üzenetére


dabadab
titán

"Ahogy te áklítod be, az Apple nem más, mint egy hardver kiskereskedő"

Dehogy, vagy akkor nem jött át :) Az Apple tulajdonképpen fejlesztésből meg marketingből él, amik szerintem erősen a harmadik szektorba tartoznak, a hagyományos értelemben vett ipari részt meg simán kiszervezik máshova.

DRM is theft

(#294) gghrtz válasza dabadab (#293) üzenetére


gghrtz
őstag

Maradjunk annyiban, hogy az Apple a nevéből él, meg abból, hogy egy egész korrekt hardver-szoftver párost árul.

(#295) Raysen623


Raysen623
addikt

Szeretném megkérdezni a kedves cenzort, hogy a wortz nevű ügyfél egyértelmű és nyílt politikai hitvallását miért nem kukázta ki??? Érdekes mód arra volt esze és ideje, hogy az én kommentemet, amiben még állást sem foglaltam, csak kérdéseket tettem fel azonnal elküldte a süllyesztőbe. Szóval mi ez a kettős mérce kedves hatalom???!!!!

A MÁV-nak öt ellensége van: a négy évszak, meg az utasok.

(#296) vittorio7 válasza Raysen623 (#295) üzenetére


vittorio7
őstag

És mit csináljanak vele? Ha kitörlik a hozzászólásait, még a végén államosítják a PROHARDVER lapcsaládot.

[ Szerkesztve ]

(#297) MaUser válasza wortz (#281) üzenetére


MaUser
addikt

Nézzen már rá valamelyik mod az ip-re, ha kérhetem, szerintem zuglói bérkommenter a drága.:D

Raysen623: Szerintem még nem értek el hozzá. ;)

[ Szerkesztve ]

''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

(#298) bambano válasza wortz (#262) üzenetére


bambano
titán

azt szokták nagykanállal bekajálni a mostanában vidám emberek, hogy nem az történt, hogy az anno behozott multikat, akik elvitték a profitot, most kihajítják, és a profitot szétosztják a szegények között, hanem az, hogy a vadkapitalista nyugati multi helyett most jön egy vadkapitalista magyar multi és a zseton továbbra is privát zsebekbe vándorol.

a köznépnek meg, akik ujjonganak ezen a marhaságon, ugyanúgy coki van, mint eddig, csak ez a tantusz még nem esett le.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#299) bambano válasza dabadab (#266) üzenetére


bambano
titán

és akkor következik a magyarázat, hogy ez a grafikon miért is jó nekünk?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#300) bambano válasza dabadab (#285) üzenetére


bambano
titán

a szolgáltatásba a k+f kifejezetten nem tartozik bele, külön szektorkén tartják nyilván.

"aztán mégis ott vannak a világ legnagyobb cégei között.": már csak magyarázat kellene, hogy ez mennyire indokolt. mennyire megalapozott az, hogy minimális idő alatt duplájára fújták az apple részvények értékét... (hint: semennyire, ebből megint zakó lesz a tőzsdén.)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.