Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) lenox


lenox
veterán

Mire kell amugy az ennyire gyors bootdisk? Mert azt ertem, hogy amugy hasznos, ha van gyors disk, de nem eleg sima ssd-rol bebootolni, es sima diskkent hasznalni a szupergyors ssd-t?

(#2) távcsőves


távcsőves
senior tag

Most ez milyen hír volt? Van, de mégsem. És még dátum sincs hozzá, egyáltalán mikor lesz ilyen, nem is hivatalos AMD megerősítés, mi az isten volt ez?

(#3) Acélfarkas válasza távcsőves (#2) üzenetére


Acélfarkas
senior tag

Tájékoztató arról hogy lesz majd 1x ilyen is. Talán. :D

"Nem kérdőjeleztem meg, hogy hülyeséget mondasz!"

(#4) arabus válasza lenox (#1) üzenetére


arabus
addikt

Amire 32 szál az mire kell?

Xeon Platinum 8468,Ryzen 7500F,Gigabyte B650M K,Xeon Phi,i9 7960X,i9 7920X,Xeon w2135,Gskill royal 4400,Gskill Trident Z,Pico 4,Red Devil 7900XTX,Asrock W790 WS,Fury Pro RDIMM 6000,Z590,Intel Cryo,Intel 11900F,Ryzen 5600,Radeon 7600,Radeon 6800...

(#5) fanti


fanti
addikt

Széles köröket érintő, komoly hírértékű cikk......

GIGABYTE B550 Aorus Pro, AMD Ryzen 9 5950X, Noctua D14, Crucial Ballistix 4x16GB DDR4 3200Mhz@3800MHz CL18, Powercolor 7900XT, M.2 Samsung 981 2TB, M.2 Kioxia (XG6) 2TB, 2 x Intel 730 SSD 480GB, Crucial MX500 2TB, SEAGATE SkyHawk 6TB, 750W Gigabyte Aorus Gold, Evolveo T4, Samsung S43BM700UUXEN

(#6) #16939776


#16939776
törölt tag

Teljesen nonszensz hogy "korán TDP limites" M.2-es ssd-t tennének ki nagy terhelésnek, ami igényelné hogy valamilyen raid konfigurációban fussanak. És még bootolható is legyen a raid disk.

Szerintem erre "drága" 8/16 sávot, aktív hűtést tartalmazó "kártyás" SSD sokkal alkalmasabb.

Nem lennék ezen felháborodva, simán skippelném az M.2-es megoldásokat, ha PÉNZT akarnék vele keresni, és kellene a KONZISZTENS teljesítmény. Persze Intel SSD-t vennék, "drágát" ;)

[ Szerkesztve ]

(#7) schawo


schawo
titán

Most nincs, később lehet, hogy lesz, de azt nem ígérjük, hogy ingyen. Lebegtetjük, hadd higgyék, aztán majd perkálnak, ha nem lesz más.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#8) leviske válasza arabus (#4) üzenetére


leviske
veterán

Azt is csak később engedélyezik? :Y

Komolyra fordítva a szót a cikk elég kényes témát feszeget, hiszen egyelőre nem tudjuk, hogy mennyibe fognak kerülni a X399-es alaplapok. A több PCIE és a komolyabb foglalat valószínűleg nem lesz ingyen a LGA2066 árakhoz viszonyítva sem. Magasabb árak mellett pedig már nem fekete/fehér, hogy ki, mit ad ingyen.

(#9) janos666 válasza #16939776 (#6) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ha RAID1 vagy RAID5/6 redundanciát szeretnél, azt nem tudod kiváltani egy szál eszközzel, csak a RAID0 váltható ki egy darab gyorsabbal a több lassabb helyett, de ott is lehet okod két lassabbat venni (pl. ha 3db 4x-es M2 lap is kijön egy 8x nagy kártya árából, és úgyis van 3db 4x slot-od a célra, sőt, akár másra kéne az attól független 16x és 8x, ami van).

Személy szerint tradicionális RAID-ből és ilyen SDD-kből legfeljebb RAID1-et használnék, a 0, 10, 5, 6 (szóval stripe alapú) szinteket hanyagolnám. De nem látom mi a baj a RAID1-el, a melegedést és sebességet sem rontja egy szál SSD-hez képest, kő egyszerű és jól jön ha az egyik eldurran.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#10) #16939776 válasza janos666 (#9) üzenetére


#16939776
törölt tag

0/1 fölött szoftveres vonalon elég nagy terhelést jelenthet a CPU-ra, memóriára az IO szétosztása, a késleltetés biztosan csorbát szenved.
A 8x-os eszközön 2db 4x-es hagyományos SSD van egy PLX-el összekötve, az 2db eszköz.[link]

WS-ben én sem látom értelmét 1 szint fölé menni. Ha nagyon-nagyon optikán lehet kapcsolódni a storage szerverhez, és 1 NVMe eszköz elég ha órákként/gyakrabban van szinkron a kettő között. Elég a szerveren az Napi éles anyagot raid-elni, rendszeressen backup-olva HDD-re.

[ Szerkesztve ]

(#11) planbmokus


planbmokus
senior tag

Eljön a RAID DLC-k korszaka? ;]

"Minden állat egyenlő, de egyes állatok egyenlőbbek a többinél." (George Orwell - Állatfarm)

(#12) Balu77


Balu77
őstag

Már megint megy a lehúzás. Nálunk speciel a tükrözés pont jól jönne. De így kénytelenek vagyunk maradni a sata felületű ssd-k tükrözésénél.
Mind az Intel, mind az Amd e téren kissé szemétkedik. Nem értem hogy miért kell 99 dodót kicsengetni egy nyamvadt bios kódért. Sajnálatos hogy nincs még több piaci versenyző, amely javíthatna a helyzeten. :(
Ami pedig a brand gépeket illeti, na ott aztán végleg megy a lehúzás egy-egy alapvető funkcióért....

izé

(#13) martin66 válasza planbmokus (#11) üzenetére


martin66
senior tag

lol

(#14) OkosTibi válasza planbmokus (#11) üzenetére


OkosTibi
csendes tag

Asszem megvan a nap beszólása.

(#15) janos666 válasza #16939776 (#10) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Ez kicsit hozzáállás/felfogás kérdése, és én szívesen adnék itt neked igazat elvi szinten, de szerintem a konzervatívabb gondolkodásúak még véletlenül sem fogadják el ezt a viccet elméleti síkon se.

Aki nem igazán ért hozzá, az ránéz és "józan paraszt ésszel" egy kártyát lát, nem kettőt, téma lezárva, ne nézd hülyének. A másik oldalon a könyvmoly szaki, aki egy évtizede ismételgeti újra a szakzsargont és konfigurálja tankönyvi lépések szerint a tárolókat, aszerint szintén lesz egy felidézhető törvény erről, hogy "csak és csakis" legalább két külön disk ad RAID1-et (vagy bármilyen ezzel ekvivalens redundanciát).

De gyakorlati szempontból én sem adok igazat. Ha két kártyád van és az egyik elpukkan, akkor dolgozhatsz tovább degraded módban, vagy előtte frissítheted a backup-od, stb. Viszont ha egy ilyen kártya pont úgy durran el, hogy egyik felét se látja a gép, arról nem fogsz egyhamar hozzájutni az adatokhoz (még ha hosszú átfutási idővel és borsos áron meg is kaphatod az adataid), ha szorít a határidő, akkor kapkodva be kell dobni másik tárolót vagy másik gépen kell az utolsó backup-tól újrakezdeni (degraded módban se ketyeg tovább a munkaidő végéig se, hogy másnap majd szervizeléssel kezdd, ha leadtad a sürgős cuccot).

Mondtam is, hogy én sem tennék ilyet (bármi más, mint RAID1 ilyen SSD-vel), de egy ilyen zendinnyét azért nem kell félteni a sok magjával, hogy besz@rik azon, ha szét kell dobálni néhány felé az IO-t. :U
Megint offload-oljuk már kötelezően az 1% CPU használatot is, miután vettünk "tartalékba" is inkább kétszer annyi magot, mint szükséges, csak mert most viszonylag olcsó volt...

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#16) #16939776 válasza janos666 (#15) üzenetére


#16939776
törölt tag

Ha megnézed a PCB-t 3 db biztosítékkal indul a tápköre és minden 2x van rajta, az PLX teljesen külön be tápról megy.

"józan paraszti ésszel" ez 2db diszk.

Aztán ezt is ugyan úgy felboríthatja bármi olyan, amit a külön pcb-n levő diszket is felborítja egyszerre, mondjuk a tápkörön keresztül. Aztán mindegy hogy egy PCB-n volt vagy a két legtávolabbi slotban.

[ Szerkesztve ]

(#17) Kristof93


Kristof93
senior tag

En sem ertem mi a problema az nvme raid boot tamogatassal. Ezeket a gepeket nem kapcsolgatjak folyamatosan, a raid ssd a projekt fajloknak kell, nem az os-nek.

[ Szerkesztve ]

(#18) janos666 válasza #16939776 (#16) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Nem volt szükséges kifejteni, hisz azt írtam elvben igazat adok, csak tudom, hogy 99%, aki megérti a kérdést, az nem fog (esetleg egy részük ha hagyja magát meggyőzni és rábeszéled, de nem magától, illetve sokak dogmatikusan elvetnék a témát).

Persze, ha ráesik egy meteor az épületre, azon 6-way mirror sem segít, de írtam pár valamelyest életszerű példát, hogy szerintem általában mi lehet a gyakorlati haszna a független lemeznek RAID1-ben. Nyilván csak az ellen véd, ha csak egy lemez sérül meg (és nem ránt magával sem semmit, illetve nem "kívülről" jött a halálos döfés, ami hamarosan újra lesújt a szomszédra is). Ha bedobod a gépet a betonkeverőbe, az nyilván más kérdés. :P

(#17) Kristof93

Mert van amikor egyszerűbb, ha egy tömbön van az OS és a munkaterület is?
Pl. ha az OS-t és a munkaanyagot is szeretnéd RAID1-ben tartani, de nem fér el kényelmesen 4db, csak 3?
+ copy-past ide is a betonkeverő: ha akarsz, akkor nyilván találsz olyan szituáció-vázlatot, ahol valami elveszti az értelmét. Szerintem kávét sem főz.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#19) Walter_White válasza leviske (#8) üzenetére


Walter_White
senior tag

(#20) tecsu válasza #16939776 (#6) üzenetére


tecsu
addikt

No, de milyen megfontolásból lép ilyen undorító dolgot az Intel?

https://www.youtube.com/watch?v=F7uwRuF6pYw

(#21) SkyLine3000 válasza lenox (#1) üzenetére


SkyLine3000
addikt

Én sem értem, hova ez a rohanás?

[ Szerkesztve ]

(#22) Dr. Romano válasza planbmokus (#11) üzenetére


Dr. Romano
veterán

Már el is képzeltem magam előtt a mikrotranzakciós BIOS-t
Külön fülön lesznek a feloldható extrák:

Memória időzítésének állítása - 5$
Szorzózár feloldása - 100$
Boot sorrend személyre szabása - 1$
Feszültség állítása - 10$

:DDD

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#23) #16939776 válasza tecsu (#20) üzenetére


#16939776
törölt tag

A saját X299-én is fizetős a funkció, azt csak sejtem hogy a pci-express licence-n keresztül van joguk AMD-s vásárlókat is lehúzni.

(#22) Dr. Romano: Ne is viccelj ilyennel :(

[ Szerkesztve ]

(#24) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

engem azért kifejezetten érdekelne, hogy az intel ilyetén való viselkedéséért (a.k.a iparművészeti agyagedény) miért nincs még bíróságon...

ezt már régebbi intel szerverekkel is megcsinálta...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#25) #06658560 válasza lenox (#1) üzenetére


#06658560
törölt tag

Pl. CATIA + Teamcenter páros. Utóbbi a database, előbbi a munka program. Konfig alapján mindkettő a C-n kell legyen, a kettő közti kommunikációs mappa szintén oda tagozódik. Gyakorlatilag akkor neked ha a programok indulását és az adatok betöltését is gyorsítani akarod, akkor sokat kell hekkelni a win alatti fájlrendszert. Gyorsabb mindent egyben lezavarni.

(#26) kriszpontaz válasza Dr. Romano (#22) üzenetére


kriszpontaz
veterán

Raid Boot DLC. Aztán majd megvárjuk az X399 GOTY kiadást. ;]

(#27) sg22


sg22
senior tag

ott a kernel raid (mdadm) 100x jobb mint a kamu hw raidek de meg a komoly raid controllereknel is az esetek tobbsegeben jobb

[ Szerkesztve ]

what should I do about this?!

(#28) planbmokus válasza kriszpontaz (#26) üzenetére


planbmokus
senior tag

GoTY csak akkor lesz, ha már kifutóban lesz...
Addig be kell érni a Gold, Deluxe és Collectors Edition kiadásokkal, utóbbiban extra két SATA kábellel és színes I/O lappal, míg a Deluxe-hoz csak a driver DVD jár csak..... ;]

"Minden állat egyenlő, de egyes állatok egyenlőbbek a többinél." (George Orwell - Állatfarm)

(#29) kriszpontaz válasza planbmokus (#28) üzenetére


kriszpontaz
veterán

Előrendelői bónusz az alaplap rögzítő csavar és egy matrica. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#30) planbmokus válasza kriszpontaz (#29) üzenetére


planbmokus
senior tag

Ne legyünk telhetetlenek... ;]

"Minden állat egyenlő, de egyes állatok egyenlőbbek a többinél." (George Orwell - Állatfarm)

(#31) janos666 válasza sg22 (#27) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Vagy ha már Linux, akkor Btrfs vagy ZFS (ZOL), de azokról sem mindig egyszerű boot-olni RAID jellegű módoknál (csak bizonyos típusú pool-ról megy, pl. mirror, különben pool-on kívüli partícióra rakott initram/rd kell, ami összedobálja a tömböt/filerendszert a rendes boot előtt). De Windows-on szerintem sehogy sem boot-olsz a beépített RAID módokból, ha egyáltalán ott vannak még ma is (mióta leváltotta a Storage Spaces), vagy ott is legfeljebb RAID1-ről.

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#32) sg22 válasza janos666 (#31) üzenetére


sg22
senior tag

az rendben van de mindek akarsz raidrol bootolni? csinalsz egy boot particiot vagy millio mas fele keppen meglehet oldani. a windowsos dolgot ertem meg tudom hogy nemlehet mondjuk vannak olyan appok amik csak windowson mennek. olyan dedikalt raidcontroller nincs ami ilyen ssdket kezelne?

addig dolgoztam az elozo munkahelyemen hw engineerkent ilyen retek onboard fake hw controllerekkel amig kinem esett az osszes hajam. egyszeruen semmi elonyuk nincsen, rakas kaki

[ Szerkesztve ]

what should I do about this?!

(#33) janos666 válasza sg22 (#32) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Nem akarok (*), de olvastad a cikk/topic címét? :U
-> Eleinte nem lesz bootolható NVMe RAID támogatás ...
(*Vagyis szívesen tenném, csak általában el van ez itthon spórolva és nem dolgozom.)

Én használtam itthon évekig az Intel félét, valahol a 3-series és 6-series chipset közti időkben, legtöbbször RAID-5 módban, és elégedett voltam vele, mindig jobbnak tartottam, mint az olcsó hardware RAID kártyás megoldásokat (ahol az olcsót úgy kell érteni, hogy [főleg akkoriban] gyakorlatilag bármi, amit otthonra megvenne az ember néhány consumer HDD alá). Aztán mikor kitiltottam a szobából a HDD-ket, akkor lehetett akár Linux is a NAS, akkor pedig már jöhetett a "modern filrendszer" is.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#34) Taranti válasza bambano (#24) üzenetére


Taranti
senior tag

"Persze a külön megvásárolható hardverkulcs a RAID 0-t alkalmazó felhasználóknak is hasznos, mivel elérhetővé teszi azokat az NVMe SSD-ket is, amelyeket az Intel a hardverkulcs nélkül nem támogat."

Igaz! Ezért mondjuk simán perelhető lenne.

Úgy vélem, a játékokkal kapcsolatba hozott agresszivitás nem azok jellege miatt van, hanem (általában) csapnivaló minőségük okán.

(#35) Malibutomi válasza leviske (#8) üzenetére


Malibutomi
nagyúr

Mivel a procik felebe kerulnek mint az intel parjaik, elfer akar a dragabb alaplap is.

(#36) bambano válasza Taranti (#34) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

nemrég vettem egy használt intel szervert, abba is kellett venni hardverkulcsot, hogy a 8 sata vezérlőből ne csak négy működjön... bosszantó.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#37) lenox válasza #06658560 (#25) üzenetére


lenox
veterán

'Konfig alapjan'

Ez mit jelent? Nem lehet ezeket siman egy masik drivera rakni?

(#38) #06658560 válasza lenox (#37) üzenetére


#06658560
törölt tag

Mivel millió script, macro és egyéb folyamat érinti őket, amiket egy központi cég ad és követel meg, elég macerás mindent külön ellenőrizni, ráadásul minden egyes felhasználóra, aki az adott gépet használhatja úgy, hogy ezzel bukod az adott cég supportját. Túl macerás mindent lekövetni.

(#39) lenox válasza #06658560 (#38) üzenetére


lenox
veterán

De ettol meg lehet a boot driveod d:, es konfigolhatod a raid-elt nvme ssd-det c:-re, es lam, maris meg van oldva, nem?

(#40) #06658560 válasza lenox (#39) üzenetére


#06658560
törölt tag

Nem hiszem, hogy a Win olyan nagyon szeretné, hogy két drivera legyen szétdobva. Ugyanis a Users mappák is fontosak, meg a franc tudja még mi. Ezernyi script, amibe nincs mindenkinek belelátása.

(#41) janos666 válasza #06658560 (#40) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Általában megoldható ez. BIOS módban is működik az úgymond "boot partíció" Windows-nál is, de EFI módban már tényleg mindegy (lenne), hogy hol van az "EFI system" partíció (ami igazából nem is kell, csak már megint mindenki a tankönyvi példát erőlteti rá görcsösen a felhasználóra --- én pl. a Linux-os gépemen egy Btrfs filerendszerről boot-olok közvetlenül egy EFI Stub kernelt, nincs külön boot partíció, nem még FAT32-vel, nincs külön bootloader, stb, ennyire rugalmas lehet a rendszer, ha hagyja egy disztró, hogy a user döntsön...).
A gond legfeljebb ott adódik, hogy a Windows egyre agresszívebben okoskodik bele a meglévő felállásba egy nagy-frissítéskor. Ha első telepítéskor kézileg osztod ki a partíciókat, akkor még együttműködik veled (nem robbantja szét, hanem elfogadja, ha teljesültek a minimális elvárásai, ami még mindig túl iskolapélda jellegű, de nem túlzó, még ésszerű), viszont később átmegy God Mod-ba cheat-elni. Amikor automatikusan települ egy nagy-frissítés, akkor már simán levág a meglévő rendszerpartícióból, hogy a felszabadult területen egy újat hozzon létre magának (valami szokásos sallangot, amit nem feltétlenül használsz, ezért nem csináltál neki partíciót első kézi telepítéskor, pl. nincs szükséged az MSR területre, mert nincs filerendszer-titkosítás az OS meghajtóján, vagy pl. én szándékosan kiherélem a Recovery-t, mert nem akarom, hogy automatikusan kezdjen ön-javítani egy crash után, tehát nincs szükségem a külön Recovery partícióra sem, de ő azért most odateszi ezeket, mert jobb az úgy nekem szerinte, főleg jó online zsugorítani a filerendszereket full-auto módban kérdés és ellenőrzés nélkül, csak hogy ezeket odatehesse...).

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#42) Frawly válasza janos666 (#41) üzenetére


Frawly
veterán

Igazad van abban, hogy a FAT32-es EFI partíció nem kötelező UEFI bootnál sem, de én azt mondom, hogy mégis célszerű létrehozni. Nem csak azért, hogy a Windows-frissítések ne okozzanak galibát, de amiatt is, hogy ha több OS-t használsz multibootban, akkor nem kell mindegyikhez EFI Stub bejegyzést hozzáadogatni, hanem az egyes OS-ek loaderjei tudnak hol tárolódni, és könnyen szerkeszthető menüvel hozzá lehet őket adni egy egységes indítómenühöz. Tényleg abba a 100-200 megás EFI partícióba nem hal bele senki a terabájtos háttértárak korában, és legalább a Windows sem fog a hiánya miatt csesztetni.

(#43) Balu77 válasza bambano (#36) üzenetére


Balu77
őstag

Ismerős, igaz én szoftveresen átugrottam. Anno dell poweredge server és a csodás sas i5r vezérlője. Azok a szemetek letiltották a write cache-t, amitől aztán olyan csiga tempójúak voltak random írás/olvasásnál még a 15k-s sas vinyók is, hogy a hajam téptem. Kis talpalás, utánajárás, hogy akkor mit lehet tenni. Válasz: csak tiltva lehet, mert hogy azon nincs battery backup és adatok veszhetnek. De mondom van apc, akkor sem! Viszont potom 200k-ért tudnak adni jobb sas raid vezérlőt. Mondom kösz. A vége az lett, hogy egy pre relase raid matató szoftverükre sikerült szert tennem egy eldugott fórumról, amiből aztán ezt engedélyezni tudtam és láss csodát, táltos paripa lett. Értem én az üzlet politikát, de ennyire nem kéne a gyártóknak görénykedni...

izé

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.