Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Dluinet


Dluinet
nagyúr

7 évesnek:
zombi vs plants
zoo tycoon
Euro Truck Simulator 2
Need for Speed: Underground

9 évesnek:
minecraft

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#2) Hannibhál


Hannibhál
őstag

Szerintem belefér, mert egy kicsit komolyabb sprektrumos/national geographic-os doku filmben is látna hasonlóakat(23éves egyetemista, gyerek nélkül:D)

Gépelés nem az erősségemasdsdk

(#3) gabesszg


gabesszg
aktív tag

Nincs gyerekem ezért nem én vagyok a legjobb válaszadó de én nem gondolom , hogy sokat változtat egy játék az emberen (lásd régen én "időmben" betiltották dragon ball z-t utána megnéztem német csatornán mégsem ugrottam ki az ablakon mint az a retardált aki miatt ez indult ...) .

(#4) Blindmouse


Blindmouse
senior tag

Persze, most legyenek kiközösítve a suliban a gyerek, mert nincs okostelefonja vagy mert nem játszik ugyanazokkal a játékokkal?

3440x1400@120Hz #ultrawidemasterrace #gloriouspcgamingrace

(#5) Syl


Syl
nagyúr

A mai játékokat nem ismerem, de anno a lányom három éves korában ('93-ban) kezdte a játékot, méghozzá a Wolfenstein 3D-vel :D Később jöttek az oktató jellegű játékok (PuttPutt sorozat) és a dühöngők ;]
Nem lett belőle pszichopata :DDD munka mellett második egyetemét végzi és még ma is sokat játszik.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#6) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

az én lányom játszott, de nem kért rá engedélyt :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7) #20655360


#20655360
törölt tag

Jó kérdés. Én úgy lennék vele, hogy jöhet bármi, csak ne legyen túl depresszív a hangulata.
Lehet pl. benne tonnányi vér meg minden, ha nem akarja a játék túl komolyan venni magát.

Pl. amiket nem engednék: Outlast, This War of Mine. Ezek ugrottak most be hirtelen. Felnőtt fejjel is rosszul voltam egy idő múlva mind2-től.

(#8) Fred23 válasza Hannibhál (#2) üzenetére


Fred23
nagyúr

+1

Mikor a sebesült antiloppal tanítja vadászni a kölykeit az oroszlán, akik lassan, ügyetlenül ölik azt le... -na, az sokkal durvább szerintem, mint a Far Cry Primal!

Szóval ha a kisgyerek nézhet NatGeo-t, akkor megengedhető a gyilkolászós játék is; a Mortal Kombat vagy a Doom se tett tönkre anno szerintem egy gyereket se. Inkább arról van itt szó, hogy sokan keresik a neveletlen kölkük "elcseszettségének" az okait, és egyszerűbb egy erőszakos játékot megtenni bűnbaknak, mint bárki mást.

Egyébként ennek ellenére nem zárnám ki, hogy lehetnek olyan játékok, amik nem valók kisgyerekeknek!

[ Szerkesztve ]

(#9) Sethdobaloah


Sethdobaloah
senior tag

a gyerek kap gépet, de játszani majd akkor fog, ha rájön hogy kerülje meg a "parental controlt" ;] Facebook akkor lesz, ha átveszi az irányítást a router felett, vagy ha rájön az VPN varázsára :) Én meg igyekszem nem durva akadályokat gördíteni eléjük :)

...csak én vagyok helikopter?

(#10) total90


total90
veterán

Én inkább arra próbálnám rábeszélni, hogy más gyerekekkel játszon, ne a géppel.
Engedném gépezni is, de csak keveset.

Ha nincs jó, ló a szamár is.

(#11) bitpork


bitpork
veterán
LOGOUT blog (1)

Nekem nincs gyerekem. De hiszem, hogy bármivel játszat minimális korlátok (időbeli elsődlegesen) mellett, és kötelezően kell vele beszélgetni arról, hogy mi a játék és a valóság közötti nyűancnyi különbség.

https://hardverapro.hu/apro/audi_q7_hibrid_2016/hsz_1-50.html

(#12) kemotox


kemotox
addikt

Apropó, goldfarmolásra befogás az mennyire számít illegális gyerekmunkának?

(#13) 7s26c


7s26c
senior tag

Másfél éves kislány, még tv-t sem néztünk együtt. Ő külön sem.

Az utolsó ember a Földön a szobájában ült. És akkor kopogtak az ajtón…

(#14) Shing


Shing
őstag

Far Cry Primal 7 évesen? Konkrétan annyi évesen még egy Tomb Raider-től is tojtam. :DDD Azok a háttérhangok és hogy bármikor rád törhet egy szörny... Ma már hiányzik ez a fajta immerzió.

A platformjátékok tényleg jók. Stratégiai játék mehet most is sztem, hátha segíti is vmiben a fejlődését, mert mittomén! Azért ott kell gondolkodni.

(#15) Tamás88


Tamás88
őstag
LOGOUT blog

Inkább a gépen játszon a gyerek, mint az okos telefonjával. Szerintem nem gond, ha egy kicsit véresebb játékkal játszanak (kb. 10 éves kortól). Én pl. sokat játszottam a Carmagedonnal, és mégsem lettem gyilkos.

(#16) bacsis


bacsis
Közösségépítő

Köszönöm mindenkinek a válaszát!
Kicsit bővebben a kisebbik kislányomról, hogy ő nagyon szeret elmenni barátokhoz, nagyon szeret kint játszani házi állatokkal játszani, szóval egyáltalán nincs az hogy elé van vágva a gyerek a gép elé és egész nap ez van...
Stratégiai játékból Settlers3-azik a gyerek, hozzáteszem elég ügyesen. Far Cry Primal eddig családi program volt, azaz apa játszik, a 2 gyerek meg nézi ahogy apa játszik. Persze közösen hoztuk a döntéseket, megbeszéltünk mit miért stb... Ez kb heti 6-8 órát jelentett... de kb egy hete kitalálta a kisebbik hogy ő is játszana egyedül, eleinte nagyon nem ment neki, de most egy hét alatt iszonyatosan ráérzett, pedig továbbra is 2 nap alatt játszik 30-90percet!!! tehát nem sokat...
De akkor továbbra is mindenféle lelkiismerettel hagyom, ha szeretne vele, játszhat egyedül is

(#17) #20655360 válasza kemotox (#12) üzenetére


#20655360
törölt tag

Hú hallod, nem is mondasz hülyeséget. Na, mentem asszonyt keresni... xdd

(#18) ivana válasza Syl (#5) üzenetére


ivana
Ármester

A legjobb a Wolfenstein 3D, még mindig megvan a 486-os amin anno kis gyerekként azt toltam faterral :) A másik két nagy játék rajta a lotus meg a CC1 :))

(#19) föccer


föccer
nagyúr

Hát, far cry azért nem, de logikai játékok mehetnek. Telefonon néha tolja.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#20) Feketelaszlo


Feketelaszlo
senior tag

Én sem vagyok még gyermekes, de 2 csoporttól óvnám, mint a tűztől:
-Pay2win, in-game shop vagy egyéb virtuális/valós pénz átváltására épülő üzleti modellel rendelkező játékok. Tehát mondjuk hiába szép rózsaszín cukormázzal leöntött és 3+ besorolású a Candy Crush Saga, az már nem.
-14-16 év alatt multi/online chat szobás játékok. Még felnőtt emberek is komoly lelki sebekkel és frusztrációval képesek küzdeni, miután összeszólalkoztak valakivel vagy nem volt szimpatikus a csapattárs.

Ha kordában van tartva, ezeken kívűl akár Serious Sam is. :D

(#21) bakter24


bakter24
őstag

Hali,

5 éves fiam van. Már kb 4 éves korától érdekli a dolog, eleinte csak nézte, amit játszok (erőszakmentes dolgokat), utána a Plants vs Zombiesban a vázás részt szerette, azt tudta egyedül is, utána Minecraftban mászkálgatott, próbálkozott, a BattleBlock Theaterben csináltam neki ugrabugrálós pályát, ami tudott egyedül is, táblagépen is pár dolog, most épp Angry Birds, meg szinezgetős - rajzolgatós dolgok. A legújabb, hogy együtt végigjátszottuk a Trine2-t és a Rayman Legends-et is.

Általában nem hagyom egyedül játszani, illetve nem szereti a stresszt, mesénél is "félős" résznél elszalad, szóval csak olyannal hagyom egyedül, amiben tudom, hogy nincs stressz. Nem tiltom tőle, hiszen én is szoktam játszani, de erőszakossal nem. Volt mikor valami ijesztő volt a játékban és napokig rosszat álmodott, szóval erre nincs szüksége, de nyilván ez mindenkinél más, én se bírom pl a horrort sem filmben sem játékban, biztos genetika :)

Megfigyeltem, hogy egyre ügyesebben kezeli a gépet, még nézi a billentyűzetet, de már tud futás közben ugrani (két kéz => 2 gomb összehangolása) a platformerekben. Az autósakat még nem tudja irányítani, mert ugye még nézi a billentyűzetet, de tök érdekes látni, hogyan ügyesedik! A műhelyben van retró P-IIesem, azon is szokott az Aladdin-nal ugrálni, meg az Ignitiont is próbálgatja. A C= 64 joy-hoz még gyenge a keze, de idővel az is eljön, én készen fogok állni :D

Viszont a kontrollt nagyon fontosnak tartom, szóval nálunk nem lefoglalom egy játékkal, hanem mindig közös tevékenység, ha más nem, nézem, amit csinál, és kommunikálunk. Ez szerintem nagyon fontos, és sok gond megelőzető ezzel az egyszerű megszokással, hogy nem egyedül játszik egy bezárt szobában. Anyával az Angry Birds a közös pont, együtt próbálgatják a páyákat, néha azért hagyja anyát is nyerni :D

"Negyvenkettő - mondta Bölcs Elme végtelen méltósággal és hidegvérrel."

(#22) bacsis


bacsis
Közösségépítő

Feketelaszlo, bakter24!
100%-ig egyet értek veletek (is) köszöönm hogy megosztottátok a véleményeteket :R

[ Szerkesztve ]

(#23) szaszyka


szaszyka
senior tag

2 éves lányom csak hozza apa telefonját, anya telefonját, illetve ha nyitva a notebook, akkor azon kell YouTube-on mesét nézni . Természetesen megmondja melyiket, ha nem az van, akkor nyomkodja a billentyűzetet . Ismerős 7 éves fia csak FIFA Xbox-on, más nem érdekli, viszont csak napi 30-40percet játszhat , szigorúan betartva. Másik ismerős 8-9éves fia csak a COD, semmi más, esetleg másik gyilkolós, más szóba sem jöhet. 12-13 éves nővére viszont csak a Facebook, és már nem korlátozható, nagyon elkanászodott. Remélem mi nem jutunk el oda.

Lenovo Thinkpad X220 :D

(#24) Hikvision


Hikvision
senior tag

Én hagyom majd játszani, de eleinte csakis "retro" játékokkal, és szép fokozatosan az újabbakat. Hátha így tudja majd értékelni a mai kor grafikáját ;]

20 éve a PH-n.

(#25) kmisi99 válasza Hikvision (#24) üzenetére


kmisi99
addikt

+1
Ha lesz gyerekem én is a reró játékokkal fogom kezdeni. Ha rögtön egy csúcs játék elé tolom nem fogja tudni értékelni a "gagyibb" régit. Én is a régi játékokon nőttem fel sokkal jobb így, nagyobb élmény volt 1-1 újítás egy újabb játékban.

(#26) anorche1 válasza bitpork (#11) üzenetére


anorche1
őstag

Ezt az időbeli korlátot annó nálam is próbálták a szüleim. Csak arra volt jó, hogy megtanuljam a szabályokat kijátszani. Megvártam míg elaludnak, majd játszottam. Ha nem, akkor reggel jó korán keltem, hogy mielőtt felkelnek tudjak játszani. Vagy azt kamuztam, hogy csak csöndben tudok tanulni, ezért magamra zártam az ajtót, és játszottam.
Suli után nem maradtam a haverokkal bandázni, inkább haza rohantam, hogy még a szülők hazaérkezése előtt játszhassak.
Egyébként hétköznap 2, hétvégén 4 órát gépezhetem. Hétvégi 4 aránytalanul kevés. Emiatt soha nem mentem velük sehova, csak akkor ha tényleg nagyon muszáj volt, inkább maradtam otthon játszani.
Ennek az időkorlátnak rohadtul nem volt semmi értelme, többet ártott mint használt.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#27) bitpork válasza anorche1 (#26) üzenetére


bitpork
veterán
LOGOUT blog (1)

De egy igazi zsarnok (=szulo) megtalalja a modjat h az otthoni gep ne legyen hasznalhato. Nekem pl segitenem kellett edesapamnak az asztalos muhelyben. Volt h ugy estem be zuhany utan az agyba h a nevemet nem tudtam nem hogy gepezni akarjak. ☺ Ok nem mindenkinek asztalos a faterja de pl egy kozgazdasz bevonhatja egy makrogazdasagi mutato kiszamitasaba. 7 evesen nincs is szebb dolog mint aputol tanulni karomkodni ;]

[ Szerkesztve ]

https://hardverapro.hu/apro/audi_q7_hibrid_2016/hsz_1-50.html

(#28) VirsLee


VirsLee
őstag

Hagynám játszani, de semmi online játékot nem engednék, inkább a logikai, városépítős, ugrálós, single vagy hot-seat, split screen multi. Csak local, semmi online. Szigorú időbeli limittel. Mellete comenius logo, programozás, saját játék készítés, robot programozás, ilyesmik. Nagyon le lehet kötni velük egy gyereket. Amikor párom kisebbik lányának magyaráztam a turing gép működését, vagy együtt toltuk az age of empires-t... most a BME-s infós hallgató.

(#29) matej013


matej013
csendes tag

9 éves unokahúgomnak most visszahoztam egy PS1-et a halálból és eléggé jól elvan a Gran Turismo-val és a Herkulessel. :D

A sörben kevés a vitamin. Ezért kell sokat inni belőle.

(#30) Jhonny06


Jhonny06
veterán

Nem vagyok szülő, de jópár évet elbasztam az életemből játékokra. Nem volt durva, meg szerencsére kinőttem belőle, de ettől függetlenül is rengeteg elpocsékolt idő. Mértékkel lehet játszani, de ebben a 16 - 25 éves időszakában nem arról híres az ember, hogy tudna mértéket tartani, ehhez egyfajta érettség kell. 16 alatt meg pláne. Az a baj, hogy most még van annyira kicsi, hogy megszabhatod neki, hogy oké, csak napi 30-60 perc, de a játékon nő fel és amikor már olyan korban van, hogy nem mondhatod meg neki, akkor kezdődik az ereszd el a hajam.

Persze az se megoldás, hogy nem játszhat, de valami mást adnék a kezébe.

(#31) mephi666 válasza Jhonny06 (#30) üzenetére


mephi666
nagyúr

sok dologra rá lehet amúgy fogni, hogy csak időelbaszás... akár az olvasásra, horgászatra és bulizásra is... inkább a mérték az, ami a fontos: miből-mikor-mennyit... a tiltás semmiképp sem jó, mert elég erős motivációként működhet :K

olvastam pár éve egy érdekes kísérletet, ahogy a fater 4éves korától szépen átvezette a gyereket a játékok/konzolok generációin... ez túlzás azért, de lehet belőle ötleteket meríteni... (mondjuk ha hc gamer akar lenni a gyerek, a legjobb úton jár :D ) ...én egyelőre úgy tervezem, hogy beszerzek majd egy snes classic mini-t és ha elég idős lesz a fiunk, azon kezdünk mario-val meg hasonlókkal (ez nekem is kimaradt anno és nem arról szólna az egész, hogy "üljön a gép elé játszani", hanem közös időtöltés...), de emellett egyéb közös programok is kellenek, amit szívesen csinál: pl horgászat, gitár, stb... (sok olyan dolog van, amire anno anyagi keretek miatt nem volt lehetőségem, viszont most próbáljuk ezt majd neki megadni)

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#32) .LnB


.LnB
titán
LOGOUT blog

Nekem ugyan csak 4 éves a kisfiam, de azért leírom a véleményemet.

Elöljáróban annyit, hogy én nagy kocka vagyok. De tényleg. Én 11 évet Counter-Strike-oztam, Quakeztem, WoW-oztam. És mindet egy kicsit átlag feletti szinten. Borzasztó kompetitív függő voltam. És a multiplayer címek mellett persze a legtöbb nagyobb single player címet is végigpörgettem. Jelenleg is játszom szinte minden nap , csak már nem annyira komolyan. Amikor a kisfiam alszik délután és este én már indítom is a játékot. Idén eléggé visszavettem de még csak február van, szóval a tavalyi állapotot vázoltam fel. :)

Na szóval a kisfiam apja ilyen :). És mint kocka, nagyon jól tudom ennek mi a hátránya. Nem vagyok antiszociális, sokat csajoztam és buliztam vannak barátaim, nem iszom alkoholt (már, tini koromban más volt a helyzet). Szóval megéltem amit meg kell. És jól tudtam koordinálni a kockaságomat, és azt, hogy ne távolodjak el túlzottan a való világtól. A baj inkább a függőséggel van ami kialakulhat. Nem mondom, hogy mindenkinél kialakul. De ha igen, akkor idegi alapon terheli meg az embert. Sose lettem én sem pszichopata, mindig csak versengésnek fogtam fel, viszont kevésbé szórakozásnak. Én nem igazán sportoltam irl. És a kompetitíve szellemiségemet itt éltem ki. Sokszor azon gondolkodom, hogy lehet ez is adrenalinfüggőség szerintem. A kiélezett szituációk, az izgalom keresése. Szóval van ez a fajta mint én. De van aki teljesen antiszociális és agresszív, beteg elme is lesz ettől. Ismerek sajnos ilyet is.

Ezért mi próbáljuk teljes mértékben kizárni a PC-s, telefonos (tablet nincs) játékokat a kisfiunk életéből. Például figyelek arra, hogy sose lásson engem játszani. És leginkább nem azért mert félek, hogy agresszív dolgokat lát, hanem a függőség kialakulása miatt. Az agresszív dolgokra külön figyelünk egyébként mesék szintjén is.

Egy 4-7 éves gyereknek még autókkal, legókkal, kirakókkal és logikai játékokkal kell játszania. A való életben. Tudom, hogy vannak logikai játékok gépeken is, de ne ültessük oda őket csak mert az egyszerűbb és elvan egyedül a gyerek. Biciklizni, labdáznia kell, kimozdulni. Sokat látom megosztva a következő képeket a közösségi oldalon: [link] [link]. De érdekes módon aki megosztja az se figyel erre, és a gyerekei ugyan ezt csinálják...

Az én 4 éves fiam, eddig egyszer játszott PC-n, a Forza Horizon-nal. Kb 2 percig. Engem rossz érzés fogott el, magamat láttam, és inkább kikapcsoltam a gépet. Azóta se izgatja a gép, és nem kéri, hogy játszhasson vele.

És akkor pár sztori:

-Kezdjük a nem annyira durvával. Amennyit beszélek az apukákkal, anyukákkal az óvodában, egyáltalán nem figyelnek erre. Az egyik apuka büszkén ecsetelte nekem tavaly, hogy az ő 3 éves lánya alig akar esténként elaludni mert állandóan a tableten nyomja a zombis játékot. Gratuláltam.

-Még az óvónők is telefonjaikat mutogatják a gyerekeknek az óvódóban. Youtube, képek a családjaikról. Szükség van erre? A gyerekek körbe állják és csorog a nyáluk. Ezt a saját szememmel láttam, mikor mentem a kicsiért. Az én kisfiam pedig külön tőlük autózott a szőnyegen. 3 évesen ezt is kell csinálnia.

-És a legdurvább. Egyszer az egyik anyuka, aki általánosban osztálytársam volt, megállított, hogy kérdezne tőlem valamit. Mert tudja, hogy én szoktam játszani. Mesélte, hogy a párja is, és hagyja a 3 éves kisfiának is, hogy játsszon, sokat. Mert azt mondta a párja, hogy előbb utóbb úgy is fog játszani. És azt szeretné kérdezni, hogy szerintem baj, hogy a kisfiú a GTA V-tel játszik? Előbb annyit kérdeztem tőle, hogy most viccelsz? Mondja, hogy nem. Egész nap azzal játszik a gyerek, ha nem ő akkor az apja. És a kicsi annyira tolja, hogy szól neki (az anyjának), hogy most menjél el nekem a kocsival "ide" én addig megyek pisilni, és utána folytatom ha visszaértem. Mondtam neki, hogy ezt a játékot sok országban nem is engedték kiadni (vagy nem akarták engedni). És ennél rosszabb játékot kb. elképzelni sem tudok, annyira agresszív. Mondta, hogy tudja. Mert mikor mentek a kocsival, a kisgyerek a gyerekülésből nyúlt a kormányhoz, el akarta rántani és mondta, hogy üssék el azokat az embereket..! Mondtam, hogy ez nem normális. Akkor azt mondta, hogy a gyerek úgy tudja, hogy elromlott a gép és egy hete nem játszhat. Ez volt kb egy éve. De a múlt héten az apja jött az oviba a kicsiért, és hallottam öltöztetés közben, hogy csak a GTAV volt még mindig a téma. Nagyon jó módú tanúlt pár egyébként.. És ez van.

„A kerékpározás első szabálya, hogy szenvedned kell, és senki más nem teheti meg helyetted. Semmilyen számítógép vagy edző által kitalált program nem tudja elérni, hogy kevésbé fájjon.”

(#33) Jhonny06 válasza mephi666 (#31) üzenetére


Jhonny06
veterán

Nyilván lehet normálisan is csinálni, mint mindent, csak erre speciel baromi könnyen rá lehet szokni. És nem is érzi a gyerek, hogy rossz, csak amikor benő a feje lágya. Én még szerencsére korán ráébredtem, de sok embert ismerek, akik még 30+ évesen is napi sok órát nyomják. Nem akarok megbántani senkit, de ez szerintem kicsit szánalmas már ilyen korban.

(#34) DeFranco válasza .LnB (#32) üzenetére


DeFranco
nagyúr

maximálisan egyetértek azzal amit írsz.

nálunk is hasonló a helyzet, én ugyan nem játszottam szinte soha online, de a PC (meg előtte a commodore) így is meghatározta a fiatalkoromat.

most is játszom, de szigorúan úgy, hogy a fiam ne lássa. most két éves, nem engedem sem géphez sem telefonhoz, nem is tervezem még egy jó ideig, ahogy írod te is, nem neki való, szinte minden más játékkal többet tanul, többet épül, többet fejlődik mint a számítógépes játékokkal.

hogy később, évek múlva mi lesz azt még nem tudom, egyelőre a programozás megy, hogy találja meg az alternatívákat.

a tévézéssel nem tudtunk ennyire konzekvensek lenni, nagyon szűrt, hogy mit nézhet, általában nem a tv műsor megy, hanem mi készítünk be neki valami jobbfélét (vizipók, maja, süsü, tesz vesz város stb.) de ez is sok és a legózás rovására megy. magunkon kell majd erőt venni és jobban beosztani az időt, hogy ne kelljen párhuzamosítani a gyerek szabadidejében a programokat háztartási feladatokkal.

nyilván nagy a kísértés, mert a játék az életem egy része, amit szívesen megmutatnék neki, mert szórakoztató és egyébként is fun lenne egy apa-fia coop, de az ő érdekében nem lehet. akkor sem, ha azt látnám, hogy csillogó szemmel élvezi.

csillogó szemmel élvezné azt is, ha nutellás banán lenne ebédre minden nap, ezeket sokszor ki kell zárni és találni mást, ami hasznára is válik és emellett csillogó szemmel érzi jól magát közben.

(#35) kmisi99


kmisi99
addikt

Egyébként így a hozzászólásokat olvasva és belegondolva. A mi időnkben, meg pláne azoknál akiknek már gyereke is van, a szülők kukkot nem értettek a számítógéphez és én is pl azt csináltam amit akartam egyedül fedeztem fel mindent, az internetet, a játékokat, a letöltéseket stb, semmi szigorítás nem volt, én is gázoltam sorra az embereket GTA ban 6-7 évesen, meg dobáltam a macskákat a kampóra valami morbid játékban, meg gondolom sokan voltak hasonlóan. És mégis totál normális felnőtt lettem, rendes végzettséggel és élettel.

Bár a másik meg mégis az, hogy a mostani generáció valahogy tök más, annyira elbutultnak tűnik, meg tényleg egy mini "drog függő" az összes gyerek akik alá tolják a tabletes játékokat meg a telefont, pc-t. Mint a GTA V-ös gyerek az egyik előző kommentben.
Nem értem mi változott a generációk során az elmúlt 10-20 év alatt.

(#36) bitpork válasza kmisi99 (#35) üzenetére


bitpork
veterán
LOGOUT blog (1)

Valami hasonló fogalmazódott meg bennem. Hiába a tiltás és szigor, ha az oviban és suliban ezzel találkozik nap mint nap. Egyszerűen elkerülhetetlen. Ezért kell a szülőnek elbeszélgetni a csemetével és követendő példát mutatnia ilyen kérdésekben.

(az hogy normális felnőtt vagy, majd a környezeted megítéli :P )

https://hardverapro.hu/apro/audi_q7_hibrid_2016/hsz_1-50.html

(#37) mephi666 válasza kmisi99 (#35) üzenetére


mephi666
nagyúr

a világ változott meg a lehetőségek szvsz... anno nem volt átlagos, hogy minden háztartásban gép meg szélessávú net... 90es évek végén még örültünk a betárcsázósnak :K most meg mindenkinél folyamatosan van netezésre/játékra alkalmas eszköz, amire természetesen vannak addiktív/lehúzós játékok (mert persze a fejlesztők nem azért fejlesztenek, hogy szimplán csak "függjenek" több millióan)

#33: nagy gondban vagyunk azzal, "hogy neveljünk majd?" ...remélem sikerül jól csinálni: kevés tiltással és sok közös programmal :K ahol ugyanúgy helyet kaphat 1-2 óra mario, mint ugyanennyi legózás, matchboxozás, vagy időnként többnapos horgászat...

az biztos, hogy kerülendő a gta-s példa :K el kell előbb jutnia a gyereknek egy olyan értelmi szintre, hogy tökéletesen szét tudja választani a fantáziavilágot a valóságtól... ha ez megvan, onnantól szép lassan "bármi" jöhet...

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#38) Pipó


Pipó
őstag

22 és 7 éves lányom van. A nagyobb kisebb korában csak ugrálós játékokkal játszott, úgy, hogy ha 100 életem volna sem tudnám utána csinálni, ahogy ő. Utána is csak Sims. A kisebbik imádná a pc-s játékokat, de amik neki valók és szeretné - öltöztetős-fésülős barbi, illetve gru játékokok közül a neten lévők- tényleg gagyik. Itt ragadom meg az alkalmat, hogy ha valaki tud ilyen programot (nem netest) írja már meg. Viszont ez a lányom órákig nézte, ahogy witcherezek és ő is képes volt 2 órát egyvégtében kizárólag mászkálni, lovagolni nappal a W3-ban.

"Vannak győzelmek, amiktől jobban alszik az ember. És olyanok is, amik ébren tartanak." Broadchurch - Kis fekete szir-szar rózsaszín biszbasszal a tetején? - Az is vaaan!

(#39) DeFranco válasza kmisi99 (#35) üzenetére


DeFranco
nagyúr

teljesen más körülmények voltak akkor. sokkal később kerültél géphez, sokkal kevésbé voltak immerzívebbek és realisztikusabbak a játékok, teljesen más volt akkor a média, a rajzfilmek a mesék hangneme, ritmusa, intenzitása, erőszaktartalma (ez mind környezeti terhelés ami összeadódik), teljesen más volt akkor a számítógépes tartalomfogyasztás beágyazottsága a társadalomban.

máshogy nőttünk fel, máshogy szívtuk magunkba a normákat és a mintákat csecsemő korunktól kezdve.

nem voltunk kitéve az online közösségnek, a facebookos és instás like-pishing csábításának, a cyber-bullyingnak, a soha-véget-nem-érő és így beteljesülést, sikerélményt nem adó jellemzően p2w vackoknak

utóbbi a gyerekek számára a legkönnyebben hozzáfférhető, megérthető és játszható, így van kitalálva, viszont soha nincs ott a you win felirat a végén, megnyerni nem tudod, csak elveszteni, ami kiszabott nagy frusztrációt okoz egy gyereklélekben. felnőttben is. egy commodore-s last ninja vagy impossible mission nehéz volt, de teljesíthető, tudtad, hogy ha bukod akkor azért bukod mert nem vagy elég ügyes, de ha elég ügyes vagy, meg tudod nyerni. nem azt közvetítette, hogy eleve bukásra vagy ítélve.

ha a számítógépes játékot "ártalomnak" tekintjük (nem az, ha mértékkel van alkalmazva, csak a példa kedvéért) akkor mi már "immunizálva" kerültünk bele ők meg nyersen szűretlenül szívják magukba rosszabb esetben 1-2 éves koruktól kezdve.

[ Szerkesztve ]

(#40) kmisi99 válasza DeFranco (#39) üzenetére


kmisi99
addikt

Mondjuk ez igaz, főleg az internet és az új generációs játékok amik totál mások mint 10-20 éve. Én is úgymond függtem már 3 éves koromban is valami DOS ufo-s játékkal annyit, hogy az ujjam kb beragadt és nem tudtam behajlítani több óra játék után, mégse ültem előtte egész nap max hetente ha egyszer odaültem.

Valószínű az internetes tartalmakat majd én is csak ~10 éves kora fölött fogom engedni a jövőben akkor is megfelelő előoktatással.

(#41) bitpork válasza kmisi99 (#40) üzenetére


bitpork
veterán
LOGOUT blog (1)

A játék az játék, és ennek az átadása a gyereknek a szülő feladata. Szerintem.

https://hardverapro.hu/apro/audi_q7_hibrid_2016/hsz_1-50.html

(#42) Mister_X válasza .LnB (#32) üzenetére


Mister_X
nagyúr

"Egész nap azzal játszik a gyerek, ha nem ő akkor az apja. És a kicsi annyira tolja, hogy szól neki (az anyjának), hogy most menjél el nekem a kocsival "ide" én addig megyek pisilni, és utána folytatom ha visszaértem. Mondtam neki, hogy ezt a játékot sok országban nem is engedték kiadni (vagy nem akarták engedni). És ennél rosszabb játékot kb. elképzelni sem tudok, annyira agresszív. Mondta, hogy tudja. Mert mikor mentek a kocsival, a kisgyerek a gyerekülésből nyúlt a kormányhoz, el akarta rántani és mondta, hogy üssék el azokat az embereket..! Mondtam, hogy ez nem normális. "

Sweet mothet of mercy... bazdmeg :Y Gyerekpszichológus, apu felképelese, gép szétverése/lecserélése gamingre alkalmatlan laptopra, szigorú időrend apunak is, miegyéb, ami a csövön kifér.

Ez nemhogy nem normális, hanem közveszélyes. A gyerek már nem látja a GTA és a valóság közötti különbséget. Azt a gyereket azonnal pszichológushoz kell vinni, amíg be nem rögzül ez mégjobban nála...

Bezzeg én 7 évesen Age of Empires II-ztem először meg Settlersben gyárották a kovácsok a malacokat, de akkor sem játszhattam sokat. Talán Railroad Tycoon II-vel toltuk közösen az öreggel meg néhanapján Empire Earth. 14 évesen se akart engedni apám GTA-zni, csak akkor "enyhült meg", amikor megvettem lemezesen a Vice City-t.

"Most kell szerénynek lenni, mert most van mire." --- "All dreams eventually disappear when the dreamers wake."

(#43) mephi666 válasza Mister_X (#42) üzenetére


mephi666
nagyúr

mondjuk amikor mi középiskolásak voltunk, akkor indult a gta széria (meg akkor ment a carmageddon is): én az első 2 részt mindig is sokkal jobban szerettem, mint a későbbieket, mert akkor is elég agyatlan volt, de eszébe nem jutott az embernek, hogy majd az utcán folytassa a mészárlást/kocsirablást... felülnézetes volt, divatot csináltunk abból, hogy 1 farolással kenjük el az aszfalton a krisnásokat :DDD mondjuk mi akkor idősebbek/érettebbek voltunk, mint egy óvodás gyerek... az lehet a baj, ha valakinél kimarad az a korszak, amikor pl meseolvasás közben használnia kell a fantáziáját és utána nem tudja kettéválasztani a fantáziavilágot/valóságot... anno szerettem a grimm meséket, pedig abban is volt brutalitás... kedvencem meg a "vitéz jános és hollófernyiges" volt, amiben szintén... mellesleg baromi hosszú volt és kb minden este ezt kértem :DDD ...de akár a fehérlófiát is fel lehetne hozni, mert abban is lezabálja a griff kezét-lábát a főhősnek... aztán adagolva a meseszerű játékokat megtanulhatja a gyerek, hogy ez csak játék, nem valóság... később meg jöhetnek az egyre realisztikusabbak (amik lehet nem is fognak tartalom híján tetszeni neki)

én így képzelem ezt 0 tapasztalattal, majd kiderül a jövő mit hoz :K az biztos, hogy realisztikus/véres/brutális játékot sokáig nem fog még kapni, ahogy az mmorpg-k és online hülyeségek is tiltólistán lesznek...

"Kis lépés az emberiségnek... hosszú lépést a férfiaknak..." ++++++++++++++ BattleTag: mephiHUN#2258 ++++++++ A kígyó veszélyes állat mert harap, de a takarítónő még veszélyesebb, mert ő Maris

(#44) #20655360 válasza Mister_X (#42) üzenetére


#20655360
törölt tag

Elég pszichopata gyanús a gyerek. RIP szülők.

(#45) .LnB válasza #20655360 (#44) üzenetére


.LnB
titán
LOGOUT blog

Ennek ellenére a kis srác viselkedésében nincs semmi fura. Az oviban sem agresszív. Szóval ennyire nem kell előre szaladni.

[ Szerkesztve ]

„A kerékpározás első szabálya, hogy szenvedned kell, és senki más nem teheti meg helyetted. Semmilyen számítógép vagy edző által kitalált program nem tudja elérni, hogy kevésbé fájjon.”

(#46) #20655360 válasza .LnB (#45) üzenetére


#20655360
törölt tag

Persze, csak ledöbbentem most így hirtelen én is. Hogy ilyen nincs....

Az tény, hogy a GTA egyrészt borzalmasan erőszakos, ill. talán korunk legrealisztikusabb grafikájú játéka. 12-3 éves kor alatt én nem engednék ilyesmit.
Ennyi idősen kisírtam a szemem, amikor néztük az Oroszlánkirályt. (Megjelenéskor. Nem ma volt. :) )

[ Szerkesztve ]

(#47) .LnB válasza #20655360 (#46) üzenetére


.LnB
titán
LOGOUT blog

Egy másik jó barátom is azt vette (GTAV) PS-re az unokaöccsének 10 év körüli kis srác. (fiatalabb volt ha jól emlékszem). Már neki is mondtam, hogy nem vagy normális. És érdekes módon arról a kis srácról tudom, hogy jó gyerek (de sajnos neki volt betegsége, komoly. És ez is befolyásolta ezt.) Viszont akkor is hülyeségnek tartottam mikor mondta.

[ Szerkesztve ]

„A kerékpározás első szabálya, hogy szenvedned kell, és senki más nem teheti meg helyetted. Semmilyen számítógép vagy edző által kitalált program nem tudja elérni, hogy kevésbé fájjon.”

(#48) Syl válasza Mister_X (#42) üzenetére


Syl
nagyúr

>meg Settlersben gyárották a kovácsok a malacokat, de akkor sem játszhattam sokat.

Persze, mert sz*r volt a crack és nem lehetett vele tovább játszani ;]

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#49) szupermacs


szupermacs
veterán

Szerintem simán játszhat a gyerek, persze érdemes nézni a korhatáros besorolásokat a játékoknál. Ha bírja a gyűrődést, akkor simán mehetnek komolyabb játékok is. Nem hiszem, hogy a játékok fogják megváltoztatni az életüket. Inkább arra kellene figyelni, hogy mennyit játszik. Ha most megvonod tőle és érdekelné az ilyesmi, akkor később lesz neki rosszabb, mert azt gondolom, hogy próbálja majd pótolni amit most nem tehetett meg és ez függőség is lehet.
Itt nem is az a kérdés, hogy mennyit, hanem inkább az legyen, hogy milyen arányban tölti ki a szabadidejét. Rá kell vezetni, hogy más is lehet érdekes és jó és kikapcsoló, mint a játék. Tanulás, kreatív hobbi, pihenés, rajzfilmek, filmek, játszótér, barátok. Mindnek legyen helye és ideje. Ha ez megvan, simán le lehet ültetni (szinte) bármi elé.
Ez csak az én véleményem, 27 vagyok és nincs gyerekem.

(#50) Egon


Egon
nagyúr

Ez annyira helyzet- meg gyerekfüggő, hogy általános recept nincs. Szerintem.
Két gyerekem van: 13 éves lány, 6 éves fiú. A lányom kifejezetten későn kezdett informatikai eszközökkel foglalkozni. Tévézni sem nagyon tévézett kiskorában: nem kötötte le. Később azért nézett pár mesét, de nem töltötte a tévé előtt az egész napját. Moziba 7 éves kora felett vittük: kifejezetten ciki volt, hogy az osztálytársai mind voltak már. Egy pár éve már viszont a szabadideje nagy részében vagy a telefonját nyomkodja, vagy a tabletjét (újabban). Játszani nem sokat játszik, inkább az osztálytársaival csetelnek, esetleg filmet néz rajta.
A fiam igazi kocka. Már pár éves korában rányomult minden elektronikai eszközre. Unreal Tournament 3-mal nyomul, Batman: Arkham City stb. A korának megfelelő játékok nem érdeklik. Rajzfilmekben is a későbbi korosztálynak ajánlottakat szereti (pl. Scooby Doo). A korának megfelelő cuccok szerinte dedósak... Az oviban van egy picit idősebb haverja (akire vélhetőleg mindent ráhagynak a szülő), onnan jönnek ezek a dolgok sajna.

[ Szerkesztve ]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.