Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) haxiboy


haxiboy
veterán

Meddig tudnak még lemenni? Pár éve még az 5nm-t is úgy emlegették mint a határ szilikonnal az alagúthatás miatt.

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#2) Lacccca87 válasza haxiboy (#1) üzenetére


Lacccca87
őstag

Az tovabbra is az, ezek a szamok marketing szamok, nem a tennyleges csikszelesseg, de ezt mar ezerszer kitargyaltuk a hasonlo temakban.

(#3) andy19770128 válasza Lacccca87 (#2) üzenetére


andy19770128
aktív tag

Ez azért erős csúsztatás. megindokolnád kérlek hogy a pl 7 nm miért nem annyi? ( mert esetleg van benne 12 nm is?) és ?

(#4) #06658560 válasza andy19770128 (#3) üzenetére


#06658560
törölt tag

(#5) Petykemano válasza andy19770128 (#3) üzenetére


Petykemano
veterán

ez jobb
[link]
lent a táblázat

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6) dokanin


dokanin
aktív tag

Mindenesetre a 30% körüli tranzisztorsűrűség növelés elég komoly. Lényegesen nagyobb fejlődés, mint amit a prociknál megszoktunk.

(#7) Geri Bátyó


Geri Bátyó
őstag

Teljesen jól csinálja a TSMC. Eleve azok fognak a half-node-ra váltani, akik az előtte lévő full-ra is későn váltanak, mert megvárták, amíg olcsóbb lesz, illetve a nagy cégek az olcsóbb chipeket is ezen csinálhatják, ami meg nekik bőven ráér.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#8) Reggie0 válasza andy19770128 (#3) üzenetére


Reggie0
félisten

Mert nincs benne 7nm, de meg 12 se...

[ Szerkesztve ]

(#9) janeszgol válasza Reggie0 (#8) üzenetére


janeszgol
félisten

Nincs benne 7 nm?

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#10) Pipó


Pipó
őstag

Szergej Bubka 1 centinként haladt fölfelé és milyen jövedelmező volt neki. Ezeknek lefelé a töredéke elég, mégis jól keresnek vele.

"Vannak győzelmek, amiktől jobban alszik az ember. És olyanok is, amik ébren tartanak." Broadchurch - Kis fekete szir-szar rózsaszín biszbasszal a tetején? - Az is vaaan!

(#11) Watchdog


Watchdog
aktív tag

Micimackó is lépeget a mézesbödön felé: [link]

(#12) Reggie0 válasza janeszgol (#9) üzenetére


Reggie0
félisten

Pontosan, nincs benne. Barmilyen merete 20nm felett van.

(#13) Pingüino válasza Reggie0 (#12) üzenetére


Pingüino
senior tag

Sosem néztem még utána rendesen, de azért érdekel a dolog.

Most ha jól értem, amit találtam, korábban elvileg a kapuméret (gate length) jelentette a litográfia méretét, bár a gyártók akkor is eltértek tőle kis mértékben. Továbbá ha jól olvastam, utoljára a 28nm környékén használták ezt a meghatározást. Utána jött a finfet.

A kérdés, hogy most mi alapján határozzák meg a litográfiát? Csak úgy adhoc nem írhatnak rá bármit. Akkor már intel is 7nm-en járna, vagy lentebb. Valami alapja van a meghatározásnak, attól, hogy fizikailag nincs a 7nm-es node-on 7nm méretű objektum. Azt meg tudja valaki mondani, hogy mi ennek a meghatározásnak az alapja?

(#14) Reggie0 válasza Pingüino (#13) üzenetére


Reggie0
félisten

Tudtommal a tranzisztorsuruseg alapjan azt szamoljak ki, hogy valamelyik oskori gyartastechnologiaval hany nanometeren kene gyartani, hogy ugyan ezt a tranzisztorsuruseget kapjak, bar ez sem pontos.

[ Szerkesztve ]

(#15) Pingüino válasza Reggie0 (#14) üzenetére


Pingüino
senior tag

Így nagy vonalakban elmondva már hallottam, de ez így ebben a formában sántít, hiszen két ugyanolyan gyártástechnológia között azért lehet bőven különbség tranzisztorsűrűségben. Plusz a tranzisztorsűrűség függ az adott design-tól is, míg a gyártástechnológia viszont elvileg fix. Valami pontosabb meghatározást nem tudsz véletlenül?

[ Szerkesztve ]

(#16) Reggie0 válasza Pingüino (#15) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem tudok sajnos, szerintem gyartonkent valtozik.

(#17) VIC20 válasza haxiboy (#1) üzenetére


VIC20
őstag

A szilikon jól tömít, biztos az alagúthatás is kiküszöbölhető vele...

(#18) #90088192 válasza VIC20 (#17) üzenetére


#90088192
törölt tag

Az alagútban vízzárásra használjak, de jó minőségű tömítések is készíthetők belőle, pl járművekhez :R

(#19) VIC20 válasza #90088192 (#18) üzenetére


VIC20
őstag

Na, várjál: azt hittem, hogy a szilikont höl... izé völgyekben halmozzák fel... talán azért, hogy jobb legyen az ,,alagúthatás". ;)

[ Szerkesztve ]

(#20) #90088192 válasza VIC20 (#19) üzenetére


#90088192
törölt tag

Az a domb alapja :DDD

(#21) haxiboy válasza VIC20 (#17) üzenetére


haxiboy
veterán

ah, jogos jogos :D SwiftKey és az ő csodálatos autocorrectje, természetesen a szilíciumra gondoltam :W :W

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.