Hirdetés

2024. május 14., kedd

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-05-29 16:15:37

LOGOUT.hu

Szerkesztés alatt!

A powerbank:

A powerbank (vagy power bank, magyarul külső akkumulátor vagy vésztöltő) olyan hordozható külső akkumulátort jelent, amit feltölthetünk az elektromos hálózatról, majd magunkkal vihetünk, és tölthetjük róla az elektromos eszközeinket, például telefonunkat, tabletünket vagy okosóránkat.

A powerbank ideális utazáshoz, vagy például olyan alkalmakra, amikor a telefonodat huzamosabb ideig kell használnod, és félő, hogy nem bírja az akkumulátora. Néha régebbi, már rossz, gyorsan lemerülő akkumulátorral rendelkező készülékek mellé is használják átmeneti megoldásként.

Powerbank választásához érdemes megnézni a mAh-ban megadott kapacitását (minél nagyobb, annál többször lehet újratölteni róla a készülékeinket), a V-ban megadott feszültségét (ne legyen alacsonyabb, mint a töltött eszközé), illetve azt, hogy támogat-e valamilyen gyorstöltő technológiát, aminek a segítségével maga a powerbank, vagy a róla töltött (és szintén gyorstöltős) készülék hamarabb feltölthető.

Egyes powerbankok vezeték nélküli töltést is támogatnak, de kaphatóak beépített lámpával vagy napelemmel ellátott változatok is.

A nem megbízható helyekről rendelt powerbankok között előfordulhatnak a feltüntetettnél valójában jóval kisebb kapacitású vagy nem biztonságosan működő készülékek is.

Forrás: lexiq.hu

Hogyan válasszunk külső akkumulátort?

Az alábbiakból megtudhatod, milyen szempontokra kell odafigyelni, ha a számodra tökéletes power bank készüléket szeretnéd megvenni.

1. Kapacitás

Az akkumulátorok kapacitásának mértékegysége a mAh (milliAmperóra). Ez jelöli a tárolt elektromos töltés mennyiségét, tulajdonképpen ezt „fogyasztja” az eszközünk. Ebből következik, hogy a power bank kapacitásának meg kell haladnia az akkumulátor kapacitását, hogy teljesen fel tudja tölteni, de még jobb, ha annak többszöröse. Ha tehát az eszközünk akkumulátora 1500mAh-ás, nem árt legalább 3000, de inkább 5000mAh power bank -et választani hozzá. Fontos tudni, hogy hiába stimmel a képlet matematikailag, nem várhatjuk el egy 6000mAh-ás power bank-től, hogy háromszor teljesen feltöltsön egy 2000mAh-ás akkut, mivel a töltés egy igen összetett kémiai-fizikai folyamat, ami az idő előrehaladtával, az akku használatával járó amorticázió miatt egyre csak veszít hatékonyságából, de olyan paraméterek is beleszólhatnak, mint pl. a külső hőmérséklet és páratartalom. Nem árt minden töltésre rászámolni még 20%-ot, és így kalkulálni, aszerint, hogy hányszor szeretnénk használni a power bank -et, mielőtt az is töltésre szorulna.

2. Kiemenetek száma / portok

Nem pusztán kényelmi szempont egy power bank kimenő USB portjainak száma, hiszen egy két porttal rendelkező típus azon kívül, hogy egyszerre két telefont tud tölteni, általában nagyobb eszközök töltésére is alkalmas. Az egy kimeneti portos power bank -ek általában 2A (Amper) töltéssel rendelkeznek, a két kimeneti portos változatok két portja azonban (összesen) 3A vagy magasabb töltéssel bír, így alkalmas komolyabb igényű akkumulátorok energiaellátására is.
Az újabb eszközök a 2 usb-a kimeneti és a micro usb bemenneti porton kívül rendelkeznek usb-c porttal, ami a megfelelő kábellel használva kétoldalú töltési lehetőséget biztosít. Azaz kimeneti és bemeneti port is egyben. Tehát tölthetjük vele a bankot, de a bankból akár a telefont is. (bizonyos esetekben laptopot is)
Vannak más portok is bizonyos power bankokon, de ezek autóakkuk vagy más eszközök töltésére vannak. Ezekről később!

Portok:

3. Egyéb szempontok

Ha már minden fontos technikai paramétert ellenőriztünk, és pontosan tudjuk, mit keresünk, a kiszemelt termékek között még lehet pár olyan különbség, amelyeket számításba kell vennünk. Először is, ne hagyjuk magunkat átverni. Ha 20000mAh-nál nagyobb értékkel találkozunk egy termék leírásában, legyünk óvatosak, ugyanis jelenleg nagyjából ez a felső határa a valós és hihető kapacitásnak.

Szintén nem mindegy, milyen kiegészítőkkel érkezik a termék, hiszen a kábelek és hordtáskák, esetleg dokkolók megléte-hiánya, illetve minősége sokat javíthat (vagy ronthat) a felhasználói élményen.

+1. Külső megjelenés

Az utolsó dolog, amit számításba kell vennünk az a kinézet. Ez egy teljesen szubjektív szempont, így rosszul dönteni nem lehet. A piacon számtalan gyártó, különféle megjelenésű készüléke érhető el, így a felhasználók könnyű helyzetben vannak, ha a stílusukhoz megfelelő külső akkumulátort szeretnének választani. Az egyetlen fontos dolog, amire itt figyelnünk kell, hogy a megjelenés, ne menjen a mindennapi használhatóság rovására, azaz ne vegyük meg az olcsó, rossz minőségű anyagból készült keleti utánzatokat, mert nem lesznek hosszú távon társaink a mindennapokban.

Forrás: proda.hu

A power bank töltése

A power bank is lemerül néha. Az energiát, amit lead, vissza kell töltetni. Ebből adódóan a power bankot is szükséges tölteni. Ez általában mikro USB segítségével történik, mint az okostelefonok esetében is. Bizonyos esetekben usb-c csatlakozóval is találkozhatunk. Ez egyre elterjedtebb mostanában!

Gyors fejszámolás.Amennyiben a power bank 10.000mAh-s, a töltő a mai standard 2Ah-s, akkor a töltés kb. 5 órát vesz igénybe! Nagyobb PB-ot tovább, kisebbet rövidebb idő alatt fel tudunk tölteni!

Tartozékok és funkciók

Kezdjük a funkciókkal. Ezekből nincs sok. Igazából csak kettőről lehet szó. A töltés és a töltöttségi szint jelző. A LEDek mutatják, hogy mennyire van feltöltve a power bank, de az is nagyon hasznos, ha a készülék jelzi, mikor tölt.

Hasznos kiegészítő lehet a beépített LED égő. Szintén jól jöhet egy védőtok is. Természetesen a már említett USB kábel is fontos tartozék, mely a power bank töltésére szolgál.

Forrás:elegansotthon.hu

Napelemes bank:

A legjobb napelemnek is kell legalább 16 óra szaharai napsütés, hogy visszatöltse az aksiját. Egyszerűen gyenge a napelemek hatásfoka, és nagyon kicsi a felületük. Lehet kapni ilyen táskákat, amiken viszonylag nagy felületet bevontak napelemmel, de nem olcsók. Jobban megéri akkor már venni plusz egy vésztöltőt, és indulás előtt feltölteni. Számok alapján nem éri meg! Vagy külön napelemes töltőt, ami a power bankot tölti!
Itt azt írják, hogy 4 kWh/m²/day a mi égövünkön amennyit meg tud termelni egy napelem ha rendesen irányba van állítva. Ezek a kis kütyük felületre kb 10x10 centisek, ami 1/100 m2-t jelent, így naponta ideális esetben 40Wh-t termelnek, ami elég egy Xiaomi 10400 feltöltésére, ha a veszteséggel nem számolunk. A valóság ennek talán fele, harmada, negyede, nehéz megmondani.
Örök igazság viszont, hogy az aksik nem nagyon szeretik a 60-70C fokot!

Egyéb

Kérdés:
Tölthetem telefonom 2A-al töltő bankkal, ha a telefonhoz kapott csak 1,5A-os?

Válasz
Igen, mert a telefon nem fog felvenni többet, mint amit az elektronikája enged! Tehát csak 1.5A-t fog felvenni! Én egy gyári 1-es helyett 1.5-ös hálózatit, és 2-es bankot használok! Semmi baj nem volt az 1-1,5 év alatt!

A töltés hasznosulása akár töltési idő számításához:

Akkor kicsit szakmaibban: A bankok kapacitását a li-ion cellák feszültségén adják meg. (Legalábbis a legtöbbjét, mert ez nagyobb szám.)
Na mármost a cellák középfeszültsége 3,6-3,7V (típustól függ) ami ekkora feszültségen 10ah-ás az 5V-on 10X(3,7/5)X0,9=6,6Ah-át ad le. DE EZT NE KEVERD AZZAL AMENNYIT A TELÓBA TUD TÖLTENI!!!
Mivel a telódban is li-ion/poli akku van, aminek szintén a fentebb említett középfeszültséggel rendelkezik, ezért ha 5V-on 2Ah-át, vesz fel a telefon (10Wh), akkor az akkuba kb. ennek 90%-a hasznosul töltés formájában, a veszteség miatt, tehát kb. 9Wh, ami 3,7V-on 2,43Ah-át jelent.

Egyszerűbben / Veszteség:

Így a legegyszerűbb számolni, ha telefont, tabletet, vagy akármilyen eszközt töltesz a bankról amiben 1, vagy több párhuzamosan kötött li-ion/poli cella van:
10 X 0,725=7,25ah. Ez nagyon leegyszerűsített, de kb lefedi a valóságot.
Felmerülhet a kérdés, hogy miért tölt kevesebbet a bank, mint amennyi a kapacitása, hogyha mindkét eszközben ugyan olyan kémiájú akkuk vannak!?
Nagyon egyszerű. A bank először átalakítja az akkuk feszültségét (ami a cellák töltöttségtől függően 3-4,2V között változik) konstans 5V-á.(Itt már van némi veszteség) Amit kábelen keresztül a töltendő eszközbe továbbít (itt is van veszteség), amit a töltendő eszköz 5v-ról átalakít 4,2V-á amennyivel tölti az akkut. (Értelemszerűen ennél az utolsó transzformálásnál is van némi veszteség.)
A fentebbi totál leegyszerűsített képletbe belevettem már a transzformációkból és továbbításból származó (hő)veszteségeket is. Ez csak támpont értékű, mert sok tényező befolyásolja a veszteségek nagyságát.

Még egyszerűbben:

A 10.000mAh-s power bank 3,6V-on, az 6250mAh 5,1V-on, ahol leadja a töltést. Veszteség van az átalakításon, oda-vissza, és a töltésen magán is veszteség van. Tehát ha 6000mAh-s a tableted aksija, akkor a 10.000mAh-s PB kb 1x fogja feltölteni!

vagy

10 000 mAh x 3,7 V / 5 V = 7 400 mAh

Ez függ, hogy a power bank milyen paraméterekkel bír! Azaz, hogy milyen feszültségen tárolja az energiát!

Ha ezek után is kérdésed van, akkor:

Mit szeretnél tölteni, azaz mekkora aksit, és hányszor? Erre tudunk konkrét választ adni!

Ha végig olvastad, akkor már jár a gratuláció! Ha esetleg van szakmai hozzáfűznivalód, szívesen vesszük, és betesszük ide.

Ez a szösszenet nem saját szerzemény, ugyanis én is csak lelkes amatőr vagyok. Ezek nagy része fórumhozzászólásokból szerkesztett összefoglaló!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.