Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#64294) hódmaci válasza Cifu (#64143) üzenetére


hódmaci
senior tag

Szia!
Ne haragudj, hogy ismét...........
A jelszó változtatását kérdeztem,de mi a teendő ha a meglévő írási/tul. jogot akarom megvonni?

"Aztán a könyvtár tulajdonosává változtatod az írásra jogosult linux felhasználót, konzolba:

sudo chown [username2] [könyvtár]"

Csak űresen hagyom:

[share]
path = [könyvtár elérés, pl. /mnt/share]
guest ok = no
read only = yes
write list = []
valid users = [username1], [username2]
create mask = 0755

Illetve még ajánlottad a webmint:

sun@sun-VirtualBox:~$ sudo apt-get install webmin
[sudo] sun jelszava:
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
E: Ez a csomag nem található: webmin

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#64301) sh4d0w válasza Cifu (#64300) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

dpkg helyett inkább

sudo apt install ./csomag.deb

Ámbátor nem túl biztonságos sem a webmin, sem a phmyadmin.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#64388) hcl válasza Cifu (#64385) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

A forwardingot a NAS-án kell összeraknia, és akkor csak a VPS fogja látni a belső hálóját...

Mutogatni való hater díszpinty

(#64397) hcl válasza Cifu (#64396) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog

Nyilván, de az OS+programok vígan elférnek. A Debian-om ilyenen van, bár az nyúzós gép, nagyon nincs használva - néha böngészésre, meg Arduino zaklatásra.
HDD-vel borzalmas.

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#64588) RaPiDsHaRe válasza Cifu (#64586) üzenetére


RaPiDsHaRe
aktív tag

Tanulásra, ismerkedésre
Ha már választanom kell, akkor Debian vagy Mint közül választanék.

Köszönöm az eddigi segítséget mindenkinek :R, végül sikerült jól beállítanom.
Megy fel egy Mint is mellé, csak elférnek egymás mellet :)

(#67078) CPT.Pirk válasza Cifu (#67077) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amíg a végeredmény jól futó játék, ez engem annyira nem zavar.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#67117) Dave™ válasza Cifu (#67116) üzenetére


Dave™
nagyúr

Nem hiszem hogy a KDE volt a problémáid forrása, mert Manjaro KDE alatt ebből semmit sem tapasztaltam, pedig évek óta használom. A Kubuntu mindig is kicsit mostohagyerek volt, ha mindenképpen Ubuntu alap kell a Neonnal jobban jártál volna. A lényeg, hogy most elégedett vagy, de azt ne feledd, hogy nem csak DE-t váltottál, hanem disztribúciót is.

(#67118) CPT.Pirk válasza Cifu (#67116) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem hiszem, hogy generic KDE problémával állnál szemben. Itthon 3 KDE-s Chakra telepítésem van, mindegyik 2 évnél idősebb már. Az előző cégnél egy évig Mint KDE-t használtam, az se lassult be kicsit se csak hát ott meg dobták a KDE-t...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#67119) Frawly válasza Cifu (#67116) üzenetére


Frawly
veterán

Az 5 perc homokórázás semmiképp nem írható a Spectre és Meltdown elleni patchek számlájára. Azok csak <10% alatti lassulást okozhatnak átlag felhasználásnál. Plusz ezeket a patcheket ki tudod kapcsolni kernelparaméterekkel:

pti=off nopti nokpti noibrs noibpb noretpoline nospectre_v1 spectre_v2_user=off spectre_v2=off l1tf=off nospec_store_bypass_disable no_stf_barrier

Az 5.1-es kerneltől kezdve meg lesz egy általános kapcsoló, ami letiltja az összes ilyen foltot.

Egyébként most Archon én is küzdök lassabb boottal, lassún persze nem az 1-5 perces bootot kell érteni, hanem az UEFI bootmenünél vesztek kb. 2-3 mp-et, a boot többi része lemegy 3 mp. alatt. A systemd-analyze blame azt mutatja, hogy az UEFI firmware-nél telik el az a felesleges idő, de nem tudom mit állítsak, hogy visszanyerjem. Régen ez 0-1 mp. körül volt csak.

A KDE-t, GRUB-ot nem használok, az biztosan nem oka.

[ Szerkesztve ]

(#67124) Dave™ válasza Cifu (#67121) üzenetére


Dave™
nagyúr

Akkor jó, csak félreérthetően fogalmaztál. Távoli eléréshez ott van pl. a Teamviewer, OS telepítéssel együtt kb. 20 perc. Beállítgatni így meg ráérsz később is.

(#67141) Cirbolya_sen válasza Cifu (#67140) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

Közben gyötörtem tovább, ha létrehozok egy új felhasználót, remekül be tudok lépni a grafikus felületre.
A felhasználók között ott van az alap létrehozott felhasználó 'Cirbolya' de ennek nem tudok jelszót változtatni se létrehozni, cli hibaüzenet:
/kicsit összekavarodott szegény :) ez a force parancsot nem adtam ki, végülis egy új felhasználóval be tudok lépni /

cirbi@cirbolya-GB-Mint:~$ sudo passwd Cirbolya
passwd: user 'Cirbolya' does not exist
cirbi@cirbolya-GB-Mint:~$ sudo adduser Cirbolya
adduser: Please enter a username matching the regular expression configured
via the NAME_REGEX[_SYSTEM] configuration variable. Use the `--force-badname'
option to relax this check or reconfigure NAME_REGEX.
cirbi@cirbolya-GB-Mint:~$
cirbi@cirbolya-GB-Mint:~$ sudo adduser Cirbolya
adduser: Please enter a username matching the regular expression configured
via the NAME_REGEX[_SYSTEM] configuration variable. Use the `--force-badname'
option to relax this check or reconfigure NAME_REGEX.
cirbi@cirbolya-GB-Mint:~$
cirbi@cirbolya-GB-Mint:~$ cirbi@cirbolya-GB-Mint:~$ sudo passwd Cirbolya
cirbi@cirbolya-GB-Mint:~$: command not found
cirbi@cirbolya-GB-Mint:~$ passwd: user 'Cirbolya' does not exist

--

Gigabyt mini pc, valószínűleg a rajta futó UBNT managament szoftverek zavarták össze a rendszert

[ Szerkesztve ]

Cirbolya_sentinel

(#67151) sh4d0w válasza Cifu (#67150) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Az én konzervatív Debianomban meg még van:)

https://www.coreinfinity.tech

(#67152) Frawly válasza Cifu (#67150) üzenetére


Frawly
veterán

Ha valakinek hiányzik a gksu, verje be terminálba ezt a sort:
alias gksu='pkexec env DISPLAY=$DISPLAY XAUTHORITY=$XAUTHORITY'
Ezután használhatja a gksu-t a szokásos módon, semmilyen csomagot nem kell feltenni hozzá.

Egy másik módszer, amit újabb linkek javasolnak, pl. gedit-tel egy rendszerfájl szerkesztése:
gedit admin:///etc/fstab
Így az alkalmazás nem rendszergazdaként indul, de a fájlhoz akként fér hozzá. Igaz Ubuntu-ra említik, így valószínű Mint-en is működik, Arch/Fedora-vonalon nem tudom, hogy támogatott-e.

Harmadik módszer: nagyobb asztali környezetekben (pl. KDE, Xfce), amelyek támogatják az asztali ikonokat, ott az adott alkalmazásnak csinálni egy új ikont, rá jobb kattintás, tulajdonságok, ott bejelölni valahol, hogy futtatás root-ként. Majd a root-ként indított alkalmazásban megnyitni a kívánt fájlt, vagy elvégezni a műveletet.

Mondjuk nálam ezen a téren megint csak kamatozik, hogy a legtöbb alkalmazásom terminálos (file manager, text editor, package manager, karbantartó scriptek, stb.), amelyik meg nem (qBittorrent, Firefox, stb.), azt meg nem kell soha sudo-val indítani.

De tény, hogy valóban igazságtalan, hogy a gksu-t csak úgy hirtelen kivezették, a felhasználókat meg nem tájékoztatták, hogy mit hogyan használjanak helyette. Így meg azt érték el, hogy nem fognak gksu-t használni, hanem helyette a sokkal rosszabb sudo-t fogják elővenni, vagy rootként jelentkeznek be grafikus felületre (ki lehet hekkelni, alapból nem megengedett a legtöbb login managerben és WM-ben), ami legalább olyan rossz. Ennyi erővel még az is jobb lett volna, ha inkább meghagyják a gksu-t.

(#67155) Frawly válasza Cifu (#67154) üzenetére


Frawly
veterán

Most visszaolvastam, és azt javasolta a kolléga, hogy használja a gksu-t, „ha még van ilyen”. Ebből nekem az jön le, hogy tudatában volt annak, hogy egyes disztrókból kiszedték. Persze nem is veled akarok vitatkozni, mert valóban nem létezik már.

Igazából ezt nem szeretem, amikor valamit kivezetnek, mert elfingják magukat, hogy „deprecated”, közben meg nem volt vele semmi baj. Ugyanez volt nem csak a gksu-nál, de az ifconfig-nál, pedig az ráadásul még el is érhető, csak nem települ a net-tools csomag alapból. Pedig ha valaki, akkor én mellette vagyok a fejlődésnek (64 bit, UEFI, Vulkan, stb.) és a frissességnek, örülök, ha valami elavult dolgot kivezetnek, de ezek ilyen mondvacsinált esetek, a kivezetésükkel nem létező problémát oldanak meg, mivel MÉG nem avultak el, és behoznak szájíz alapján egy olyan dolgokat, amelyek semmivel nem jobbak, de legalább újra kell őket tanulni.

[ Szerkesztve ]

(#67156) sh4d0w válasza Cifu (#67153) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Testingböl, meg unstable-böl szerencsére. Persze ez azt is jelenti, hogy a Busterben már nem lesz. Mindenesetre köszi.

https://www.coreinfinity.tech

(#67159) growler válasza Cifu (#67154) üzenetére


growler
őstag

"gksu" helyett a "pkexec" az ajánlott. - A feneség az egészben az,
hogy Ubuntu, Mint alatt a szövegszerkesztőt megnyitja admin jogokkal,
de a rendszer részét képező grafikus szövegszerkesztőt már nem. :(
Hogy ebben mi a ráció, azt nem tudom ! (Lustaság ?, figyelmetlenség ?)
Meg lehet próbálni: (nem biztos hogy minden kiadásban működik).
A .bashrc fájl szerkesztése. ( végére):
alias pkexec="pkexec env DISPLAY=$DISPLAY XAUTHORITY=$XAUTHORITY"

Vagy a jó öreg:
sudo nano /.../......
mentés/kilépés:
F3
enter
Crtl+X

(#67160) sh4d0w válasza Cifu (#67158) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

:R

https://www.coreinfinity.tech

(#67187) anorche1 válasza Cifu (#67168) üzenetére


anorche1
őstag

Koszi!
Mar csak azt kellene eldontenem, hogy melyik felulettel tegyem fel. Sztem megprobalom a mate -et.

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#67262) ubyegon2 válasza Cifu (#67261) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Raspberry-t használ a kolléga, nekem az ismeretlen, de egyébként ext4 fájlrendszer pendrive-ra? :Y

Kár UUID-et használnia, úgyis hamar kampeca lesz így a pen a naplózó fs-től.

(#67264) ubyegon2 válasza Cifu (#67263) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK, tudom, hogy hardver minden Pi, aminek gyümölcs neve van. ;] Azt hittem van alapból valami saját szoftvere, mert ugye a kolléga elmondása alapján nem tippeltem arra, hogy rátelepít valamit önszántából.

Annyira tökmindegy, hogy senki nem rak naplózó fs-t pen-re, de amúgy ja, használhatnám én is a Sharp smartTV-t akár digitális képkeretnek is. :D

No de amúgy csak belevauztam, nem értek hozzá.

Ja most látom az FSTAB-ban a mount opciók az ext4 default-ra vannak beállítva, na ez meg aztán végképp nem egy flash alapú eszköznek lett kitalálva, tutira ez okozza a gubancot. (szerintem)

[ Szerkesztve ]

(#67265) pube111 válasza Cifu (#67261) üzenetére


pube111
senior tag

Ezt nem tudtam. Én is pi-t használok, /dev/sdb csatolással nem volt még gond.
Ha újra csinálja a kolega, akkor biztos nem marad le a végéről a 0.

[ Szerkesztve ]

(#67267) ubyegon2 válasza Cifu (#67266) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezekből okulva nem akarok nekifutásból okoskodni...

Velem is sűrűn előfordult már, de nem különösebben zavar, mert úgyis akkor kötnek belém, amikor megalapozott dolgokat írok. :D

Mondjuk azon meglepődnék, ha valaki megmagyarázná, hogy flash alapú eszközre észszerű az ext4, mert kizárt ez teljesen. (most már tuti be fogja írni valaki ennek az ellenkezőjét) ;]

Az UUID dologban viszont tökéletesen igazad van, minden meghajtóra vonatkozóan igaz ez így, ahogy írod.

[ Szerkesztve ]

(#67335) Cirbolya_sen válasza Cifu (#67334) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

Az Ubuntu especiel pont igen, persze az egy Debian-lecsatlakozás.
Van x86_64, x86, arm64, armhf (arm 32bit / arm v7) és van külön Rpi féle kiadás, ppc64el és s390x.

Pont ezt akartam beleírni én is, mert sokan /köztük én is/ az Pi vonalról vagy NAS-ok felől, esetleg router szoftverek felől /EdgeMax, OpenWrt/ érkeznek a linux világba, ha meg ez az irány úgy is adott, akkor legkevésbé számít a gördül, vagy nem gördül kérdés :D

Aztán, hogy később mi lesz a kedves és használt linux, az sok mindentől függ majd.

Csak hogy, egy újrakezdő is hozzászóljon az topikhoz :DDD

[ Szerkesztve ]

Cirbolya_sentinel

(#67344) Frawly válasza Cifu (#67334) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, ezt valóban rosszul írtam. Azóta én is rájöttem, de nem tudtam már szerkeszteni. Kicsit csodálkozok, mert évekkel ezelőtt olvastam, hogy az Ubuntu dobni fogja a speciális architektúrákat és csak az x86-ra és x86_64-re koncentrál, mivel asztali disztró akar lenni. Azóta meg dobták az x86-ot is.

Azt tudtam, hogy van arm-fork is, de külön projektként futtatva.

(#67435) RaZroX válasza Cifu (#67434) üzenetére


RaZroX
addikt

Nem vagyok annyira otthon a témában, ez volt az első megoldás amire ráakadtam amikor elkezdtem keresgélni, hogy hogyan tudnék innen filmet lejátszani.

Melyiket érdemes használni ? Valami egyszerű, felhasználó barát felületűre lenne szükségem.

This is the way

(#67446) RaZroX válasza Cifu (#67445) üzenetére


RaZroX
addikt

:R Köszönöm szépen!

This is the way

(#67454) RaZroX válasza Cifu (#67453) üzenetére


RaZroX
addikt

Próbáltam mind a kettőt (2.0 és 3.1), de sajnos mindkettőnél eljátsza, de mindig csak ugyan azoknál az ablakoknál, mint pl szoftverközpont. Ezen kívül talán 1-2 alkalmazás van aminél jelentkezik a hiba. Az ablakanimáció is akkor szaggat csak, ha több ablak is megy közben.

Igen engem is nagyon megfogott a KDE felület. Legutóbb amikor próbáltam (kb 5-6 éve) még teljesen más megjelenésű volt, de ez most nagyon bejön. Alapvetően ilyesmi irányba kellene szerintem fejlődnie a Windowsnak is, mert W7 volt az utolsó amire azt tudom mondani, hogy korrekt felületet kapott. Azóta szerintem minősíthetetlen.

[ Szerkesztve ]

This is the way

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.