Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#62473) CPT.Pirk válasza Cifu (#62470) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igazából a google első találata a "linux rar" szavakra elmagyarázza mi van: [link], egyszerűen a rar-hoz kellő unrar csomag nem kerül alapból telepítésre Linux, Unix és Freebsd rendszereken. Gondolom valami jogi oka van ennek.

Szóval amit beerőltettél a /usr/bin alá, azt el kellene onnan távolítani maradéktalanul. Ha nem fut a fájlkezelő rootként, akkor megvéd az ilyen dolgoktól. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#62477) lev258 válasza Cifu (#62467) üzenetére


lev258
veterán

Ha még nem írták, pkexec. Ez a szabvány egy ideje. Ez van minden más helyett.
sudo-val grafikus programot ne indíts semmiképp, mert kizárhatod magad a rendszerből. Régen és most is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#62500) ArthurShelby válasza Cifu (#62485) üzenetére


ArthurShelby
addikt

2.1 Ezek asus routerek nas-ként használva. Az egyiken gyári fw van (smbv1) (az aimesh miatt), a másikon merlin/hgg (és ott van már smbv2).

2.2 Azt kéne tudnom valahogy elérni linux alól (smbv1), bár mint írtam az smbv2 sem működött tökéletesen. (igen, el sem kezdte lejátszani, de pl a sample-t megnyitotta). Androidon, windows-on nem volt gondom.

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#62501) ArthurShelby válasza Cifu (#62485) üzenetére


ArthurShelby
addikt

1. Köszi, ez a általad így megoldódott. :R

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#62503) ArthurShelby válasza Cifu (#62502) üzenetére


ArthurShelby
addikt

Jól látod.
Felcsatolni már felcsatoltam (bejelentkeztem, megnyitottam....) grafikusan anno az eredeti caja fájlkezelővel. Viszont most kipróbáltam krusaderrel is, és ott az smbv2-vel kapcsolatos problémák elmúltak (érdekes, ezek szerint a caja szär :F ), ott minden jó, smbv1-et viszont továbbra sem tudom csatlakoztatni (tudom nem biztonságos, de nincs más, és a belső háló itthon szerintem eléggé biztonságos). Gondolom azt valahol külön engedélyeztetni kéne.
Mikor csatlakoztatni szeretném, beírom az adatokat, és utána feldobja a felhasználónév+jelszó ablakot (ezen nem tudok tovább menni, hiába adok meg jó adatokat, olyan mintha rossz adatokat írnék be, és újra felugrik ugyanaz az ablak).

[ Szerkesztve ]

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#62505) ArthurShelby válasza Cifu (#62504) üzenetére


ArthurShelby
addikt

/etc/samba helyen [link]

1. Bekapcsoltam a guest-et, érdekes, úgy minden ment. (és nem is akadtak a nagy fájlok caja fájlkezelővel sem)

2. Az NFS az jó, csak még hülye vagyok hozzá, a következő lépés majd ez lesz.

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#63272) BoB válasza Cifu (#63271) üzenetére


BoB
veterán

Ez annak a következménye hogy ezt az Oibaf repót hozzáadtad a rendszerhez. Nem tudom mi okod volt rá, de szerintem nélküle is ellennél és ez a probléma is megszűnne.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#63273) lev258 válasza Cifu (#63271) üzenetére


lev258
veterán

A Padoka ppa-nak van stable és git ága is. Az Oibaf még inkább bleeding edge. Simán előfordulhatnak problémák.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63275) CPT.Pirk válasza Cifu (#63271) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Bionic kiadásra akarod a Cosmic csomagjait felrakni, azokból is a git-es úgymond nem végleges csomagokat. Biztos ezt szeretnéd?

Mondjuk kicsit régi a Mesa a 18.04-ben (18.0), de lehet akkor már célszerűbb lenne disztrót upgradelned 18.10-re, ha az új mesa-val szeretnéd a Steam Proton dolgait tesztelni. Cosmic alatt 18.2-es Mesa van, ami már bőven jó hozzá és akkor nem kell kézzel összeborítanod a csomagadatbázist.

szerk: hogyan próbáltad a Steam-et felrakni?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63276) lev258 válasza Cifu (#63274) üzenetére


lev258
veterán

Az Oibaf ppa-t nem a Steam pakolta fel. Olyat még nem láttam. A Steam csak néhány 32 bites csomagot akart. Ha nem lenne ez a ppa-d, akkor már fel is települtek volna.
CPT.Pirk: Nem a Steam a gond, hanem ez a ppa. Nem véletlenül nem javasoltam az Ubuntu Összefoglalóban sem.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63279) lev258 válasza Cifu (#63278) üzenetére


lev258
veterán

Nézd meg a honlapját a ppa-nak. Pl. a Padoka-nál külön leírják, hogyan távolítsd el és állítsd vissza az eredeti állapotot, ha meggondolnád magad. Ha az sikerült, akkor a Padoka stable-t nyugodtan felteheted.
Igazából azelőtt kellett volna kérdezni, hogy felraktad.
Amit a Steam-ről találtál infót, az egy teljesen más probléma. És teljesen mást kell törölni.
Steam ide vagy oda, az Oibaf kissé elbarmolta a rendszert. Ennyi. Épp ezért csak azok használják, akiknek az ilyen meg se kottyan (erősen rolling vonalon élnek).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63283) lev258 válasza Cifu (#63282) üzenetére


lev258
veterán

Fel kell tenni a csomagokat neki. Ha Terminálból csinálod, szokott lenni olyan is, ami felteszi a függőségeket (valamelyik kapcsoló). Vagy megmondod a rendszernek, hogy minden 32 bites cuccot is nyomjon fel (utóbbi felesleges).
Ez egésznek az oka, hogy a Steam kliens a mai napig 32 bites. Így a 64 bites rendszereken kell neki pár 32 bites cucc is.
Annak azért örülök, hogy a komolyabb problémát már sikerült elhárítanod.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63285) CPT.Pirk válasza Cifu (#63282) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Volt sudo apt update parancs? Dobott valami hibát? Ha nem, próbáld a gui-s módot, ahogy lev is írta.

lev258: vágom, csak akkor még nem láttam a hozzászólásaidat, mikor írtam.

JetiRulez: :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63287) lev258 válasza Cifu (#63286) üzenetére


lev258
veterán

Lecseréli? :Y
Miféle rendszer az? Teljesen normális dolog, hogy 64 bites rendszeren 32 bites csomagok is vannak, a 64 bitessel együtt.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63289) lev258 válasza Cifu (#63288) üzenetére


lev258
veterán

Komolyan nem tudom. Én még sosem láttam ilyet egy rendszeren sem, pedig nem ma kezdtem.
Szerk.: Ezek szerint nem sikerült az eredeti állapotra visszahozni a rendszert az Oibaf után.
A másik. Honnan szedtél te le ilyen csomagot (?), úgy látom, elég régi. A rendszer a tárolókból tudja telepíteni, nem kell levadászni a netről.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63291) CPT.Pirk válasza Cifu (#63290) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

dpkg-val libgl csomagok telepítése is erősen kerülendő. Meg úgy általában a közvetlen csomagtelepítés is, kivéve pár külsős, nem tárolós programnál amit .deb fájlként terjesztenek. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63292) lev258 válasza Cifu (#63290) üzenetére


lev258
veterán

Remélem nem lesznek belőle későbbi bonyodalmak.
Mehetsz játszani. :DDD

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#63294) sh4d0w válasza Cifu (#63286) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

dpkg --add-architecture i386

Valsz ez segít. Utána apt update.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#63528) csixy válasza Cifu (#63520) üzenetére


csixy
addikt

vargalex , vagy suste megoldja , ha rakerdezel az open wrt tocsikban

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#63536) csixy válasza Cifu (#63532) üzenetére


csixy
addikt

egyik sincs sajnos
ez amúgy már nem slackware , hanem debián alapú

(#63535) colomb2 : köszönöm !, nézem

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#63537) Flowtation válasza Cifu (#63520) üzenetére


Flowtation
őstag

Nem akarok kötekedni, de ehhez nem lenne elég a samba? Ez független az eszközök sebességétől, nem? Félre ne érts, engem is érdekel a téma. Csak azért kérdem, mert a NAS-HTPC kapcsolat is a routeren keresztül megy a kép alapján, miért kell a plusz kapcsolat a NAS-NAGYGÉP közé? Ha megfelelő a routered?

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#63592) Tim82 válasza Cifu (#63591) üzenetére


Tim82
nagyúr

Van egy régi (socket 939 Athlon 64 X2-re épülő) desktop gép itthon, amire talán egy éve tesztjelleggel feltettem a Manjaro-t, megnézem majd azzal mindkettőt.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#63650) gabe_ válasza Cifu (#63620) üzenetére


gabe_
őstag

Érdekes, sikerült beállítani az elérési útvonalat, aktívnak is írja, de a virtuális gépben mégsem jelenik meg új meghajtóként a második winchester tartalma. :F

Sovány szakácsban sose bízz!

(#63661) gabe_ válasza Cifu (#63658) üzenetére


gabe_
őstag

Igen, NTFS partíció van a hdd-n

Sovány szakácsban sose bízz!

(#63667) gabe_ válasza Cifu (#63662) üzenetére


gabe_
őstag

Ezt nem igazán tudom értelmezni:
"Hiba az adatgyűjtés készítésekor: Nem lehet elindítani a tároló készletet: Requested operation is not valid: Format of device '/dev/sdb1' does not match the expected format 'dos'"

Sovány szakácsban sose bízz!

(#63670) Victor Súgó válasza Cifu (#63669) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Ezt elmagyaráznád, hogy én is értsem?
Ha "dos" formátumot vár, akkor az ntfs miért lenne jó neki?

(#63675) Victor Súgó válasza Cifu (#63671) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

A dos vs ntfs nem volt tiszta. És igen, a példában felsoroltak alapján (is, meg a saját emlékeim szerint is) ez úgy néz ki, hogy egy MBR-t vár a disk elején, helyette egy ntfs partíciót kapott (a sorszám nem kellene a végére szerintem),.
Viszont továbbra is ott tartok, hogy kvm alatt talán, virtualbox alatt szinte biztosan életveszélyes a rajta tárolt adatokra nézve az ilyen megosztás.

[ Szerkesztve ]

(#63678) gabe_ válasza Cifu (#63669) üzenetére


gabe_
őstag

Sikerült megoldani, megjelent a meghajtó a windowsban. :)
A betallózott /dev/sdb1 nem tetszett neki. Manuálisan átjavítva /dev/sdb -re, amire azt írta ki, hogy ismeretlen, már működik.
Köszi a segítséget

Sovány szakácsban sose bízz!

(#63680) ubyegon2 válasza Cifu (#63676) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Annyit tudok, hogy normál esetben a GPT particiós séma nem akadály az MBR-nek.....

Az előbbi neked kellett volna írnom, bocsi.....

ezek így vannak párban, gondolom elírtad:

Legacy BIOS - EUFI
MBR -GPT

Az az érdekes a GPT táblában, hogy ez Linux alatt Legacy BIOS módban is használható, míg Windowsnál ez nincs így, ill. bootolni nem tud róla csak R/W van.

(#63679) Victor Súgó

Ez nagyon ravasz volt! Képlinket képként beilleszteni...... :P Közben megjött a kép is! Szép kis server, de láttam már nagyobbat kínaiaknál főleg! Külön parkjuk is van nekik, nagyobb, mint a mi GrafiSoft parkunk, sokkal.....

[ Szerkesztve ]

(#63683) gabe_ válasza Cifu (#63681) üzenetére


gabe_
őstag

Akkor így már értem ezt a partíció jelölés dolgot. Köszi még1x.
(Kezdő linuxos vagyok, kb. 2 hete raktam fel...)

Sovány szakácsban sose bízz!

(#63841) Rimuru válasza Cifu (#63840) üzenetére


Rimuru
veterán

A kerdes az hogy kell-e minden usernek?
Ha nem akkor root jog nelkul eleg lett volna a ~/.local/share/fonts -ot hasznalni. (persze egy kezdo nem tudja hogy letezik es mire valo a ~/.local ;])

Vigyázat, csalok!

(#63843) kemotox válasza Cifu (#63842) üzenetére


kemotox
addikt

Ponttal kezdődő mappák rejtettek, ctrl+h kombóval tudod láthatóvá tenni a fájlkezelőben.
Terminált meg csapassad csak, egyáltalán nem olyan veszélyes, mint amilyennek látszik, ellenben elég gyors a használata, plusz baromi jó epénisz és felsőbbrendűségiérzés növelő a használata ;] Valljuk be azért ez a linuxos szcéna egyik fontos eleme. ;] Meg a windows szidás :DDD

(#63884) Frawly válasza Cifu (#63842) üzenetére


Frawly
veterán

A Double Commander alapból nem jeleníti meg a rejtett (ponttal kezdődő) fájlokat és mappákat, külön be kell kapcsolni, hogy mutassa, a Beállításoknál kiválasztod a Fájlnézet kategóriát és ott annak a szekciónak a vége felé ott lesz, hogy Rejtett és rendszerfájlok mutatása. Az elnevezés csalóka, mert a rejtett/rendszermappákra is vonatkozik, nem csak fájlokra.

(#63911) CPT.Pirk válasza Cifu (#63910) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Le kell bombázni mindet orbitális pályáról, csak így mehetsz biztosra. :K

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#63924) Victor Súgó válasza Cifu (#63923) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Nem tudnám konkrétan megindokolni, csak egy megérzés.
Valahogy úgy érzem, hogy Linus előbb-utóbb kiszáll, utána lesz némi marakodás, majd szétesik a kernel fejlesztők közössége. Közben jönnek mindenféle AI rendszerek, amik egyre jobbak, lassan már valódi programokat is írnak, írnak maguknak új op.rendszert, amit ember már nem tud használni stb.
Ilyesmikre gondolok, de ez csak egy megérzés.

(#63933) stigma válasza Cifu (#63932) üzenetére


stigma
addikt

Hi, sajnos így nem kivitelezhető, mert mondom akkor hogy áll össze a dolog.

Rapsberry Pi @ Dietpi rendszer: Itt fut egy linux, melyen egy Owncloud felhő.
A hálózati felcsatolást úgy szerettem volna a routeren lóg egy NAS , melynek egy adott mappáját akartam felcsatolni a Pi-n lévő /mnt/Pictures mappába.

Ha ezzel meglennék, akkor Owncloud alá fel lehet csatolni más mappát is, pl : /mnt/Pictures

Tehát a NAS-on lévő mappa, mely 90%-ban ékezetes nem szeretném átnevezni, vagyis cimborám.

Hát max akkor speckó karakterekkel kell az elérési utat megadni gondolom.

....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

(#63937) Victor Súgó válasza Cifu (#63936) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Jogos. Az ékezetek + linux nem éri el miatt tűnt úgy, hogy a szerver oldal windows lehet.

(#63939) stigma válasza Cifu (#63938) üzenetére


stigma
addikt

#63938) Cifu : Igen így van.

NAS pontos típusa: Zyxel NSA542 (4 lemezes)

Erre is telepíthető Owncloud, de sajnos katasztrofálisan lassú, valószínűleg azért mert elég erőforrásigényes a régi Owncloud ami rajta van, illetve a NAS HW-je sem egy izomgép (dualcore Proci, 512MB ram)

Ehelyett egy PI-n próbálom csak magát a felhőt futtatni (Owncloud) ahova felcsatolom a NAS tartalmát, ahol a képek vannak. Valójában az Owncloudban is van egy felület melyben egy adott mappa tartalmat lehet csatolni, és ilyenkor csak a fstabban lévő /mnt/Pictures mappát adom meg.

(#63934) Victor Súgó : Ezt a fajta felcsatolási módot nem ismerem de google az én barátom . Köszi szépen.

Hogy miért is használnék PI-s megoldást?
PI-n lévő DietPi-ra kb 100 fajta alkalmazsé telepíthető, testre szabható és kb a legfrissebb verziókat tartalmazza.

Segítségeteket előre is köszönöm. :R

....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

(#63941) stigma válasza Cifu (#63940) üzenetére


stigma
addikt

Re, bocs ezt kifelejtettem..

Ha jól emlékszem működik, mert az Owncloud-ba mountolt mappámban volt egy Balatonfüred nevű és rendesen megjelent. (Kipróbálni sajnos nem tudom mert már cimborámnál van a RPI, ahol ugye nem tudom felcsatolni, viszont próbálkozom egy olyasmivel szerintem hétvégén vagy ma csinálok benne egy ékezetes könyvtárat.)

Viszont akkor úgy álljak neki, hogy az ékezetes karakter + space helyett használjam mountoláskor a megfelelő ASCII karaktert?

....iPhone 13 / iPad 9th Gen. Wifi 64GB...

(#64149) hódmaci válasza Cifu (#64143) üzenetére


hódmaci
senior tag

Szia!

Ez nem "egy példa" hanem a megoldás. :R :R
Köszönöm.

Esetleg ha valamikor meg szeretném valamely felhasználó jelszavát változtatni akkor ismét össze kell hoznom konzol paranccsal?

sudo smbpasswd -a [username1]

Vagy csak elég ha a felhasználó megváltoztatja a jelszavát és ezzel automatikusan csatolódik a samba-hoz a jelszó?

Illetve egyszerűbben: a samba belépési jelszavát hogyan tudom változtatni [username1] vagy [username2] felhasználóknak?

[ Szerkesztve ]

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#64160) hódmaci válasza Cifu (#64151) üzenetére


hódmaci
senior tag

Értem, köszönöm.

webmin tud Angolul én meg Magyarul.Szerintem nem leszünk haverok. :)
Mindenesetre megnézem......hátha.
Bár ......... működik szépen, azért köszönöm.

Hölgyeim! Azt tesszük a kirakatba ami eladó.:)

(#64166) I02S3F válasza Cifu (#64165) üzenetére


I02S3F
őstag

Szerintem a tulajdonságoknál futtathatóvá teszed és duplakikk. Csak abban nem vagyok biztos, hogy a kimenetét látod-e, mert ez szerintem fontos.

(#64170) lev258 válasza Cifu (#64165) üzenetére


lev258
veterán

Én ilyenkor szeretek visszakérdezni. Ugyanis a honlapjuk szerint a driver része a rendszernek, rendszereknek.
Egyébként igen. Fájlkezelő, futtatási jog, két katt. Mondjuk jelszó igény esetén bonyolódhat.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#64174) ubyegon2 válasza Cifu (#64173) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A "fájlkezelő" alatt mit értünk?

Nemo

7etape

sensor detektálás megvolt?
sensors -s root only

[ Szerkesztve ]

(#64175) lev258 válasza Cifu (#64173) üzenetére


lev258
veterán

Jobb gomb, Tulajdonságok, Jogosultságok
Ott lesz valami a futtatásról. Ismétlem, a jelszó igény bekavarhat. Annak kérését nem mindig építik bele magába a telepítőbe.
Az ilyen "felfrissítem dolgok" mindig meggondolandóak. Pontosan meg kell nézni, milyen komponensek mellett tud sikeresen települni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#64179) ubyegon2 válasza Cifu (#64177) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Te vagy az első KDE használó, aki nem lefitymálóan gondol a Nemo-ra! :D

Ahogy nézem, 19.1 Mint-nél az a pont, ahonnan a Cinnamon Nemo páros már csúcson van.

7etape

A sensors-detect lefutása végén van, hogy a kmod-od is futtatni kell az /etc/init-d mappából rootként.

Lehet, hogy a tlp csomagot kéne felraknod és megnézni, reboot után nem lesz-e jobb.

[ Szerkesztve ]

(#64180) Frawly válasza Cifu (#64165) üzenetére


Frawly
veterán

Nem nagyon van alternatíva. Elméletileg futtathatod grafikus felületről is, de ha a script valami megerősítést, billentyűleütést, választ vár, vagy kiír valami hibaüzenetet, azt nem fogod látni. Ezért a scripteket mindig terminálból vagy konzolból kell futtatni, erre vannak tervezve. Tudom, kényelmetlen terminált előszedni, a telepítőmappára átváltani, majd a sudo ./install karaktersorozatot végiggépelgetni, de így legalább biztosra mész.

(#64183) Frawly válasza Cifu (#64181) üzenetére


Frawly
veterán

Ez ilyen. A scripteket terminálhoz tervezték. Elvileg vannak olyan scriptek azért, amelyek grafikus ablakokat meg GUI-t nyitogatnak (pl. Loki játéktelepítők), de az ritka, meg épp úgy vannak grafikus installerek is.

Egyébként nehogy azt hidd, hogy a Windows annyival egyszerűbb, ott is néha könyékig kell turkálni a Registryben, mindenféle Csökkentett és Visszaállítási/Javítókonzolos Móddal szívni, átlag felhasználó épp úgy nem tudja abszolválni, mint a linuxos terminálos dolgokat. Csak a Windowsnak elnézik, mert azt ismerik, megszokták már, meg a szomszédnak is az van, meg könnyebb hozzá segítséget szerezni.

A jogokra meg figyelni kell mindenképpen, nem csak Double Commanderben, de terminálban is. Elvileg a DC-t is indíthatod rendszergazdaként (gksu vagy kdesu, vagy hasonló megoldással), meg attribútumokat is szerkeszthetsz vele jogosultságkezelésnek. Egyet nem tud csak azt hiszem, fájl/mappa tulajdonost cserélni, arra tényleg csak terminálban tudok megoldást.

Linux alatt meg azért fontosabbak a jogosultságok, mert pl. nem számít a kiterjesztés. A ./install scriptről alapból a Linux azt hiszi, hogy csak egy szövegfájl, amiben az élettörténeti regényed van begépelve. Azt, hogy ez tényleg futtatható script, azt úgy kell neki mondani azzal, hogy futtathatóvá teszed. Sőt, még gyakran ez sem elég, azért szokott lenni a script első sorában a #!/bin/bash, hogy tudja a rendszer, hogy a scriptet a Bash fogja interpretálni. Ha ez a fejléc nincs benne, akkor megpróbálja binárisként futtatni, majd visszajön egy hibaüzenettel, hogy hibás ELF formátum vagy valami hasonló. A logikája más, mint a Windowsnak, utóbbi a kiterjesztésből nézi meg, hogy mivel kell megnyitni a fájlt, ha .exe, akkor elindítja a kernel, ha .bat, akkor parancssori értelmezővel nyitja meg, így nem kell sem fejléccel, sem futtatható tétellel bajlódni.

Bár terjed most már Linux alatt is, hogy amit ilyen driverekhez, forráskódhoz csomagolnak scriptet, azok már alapból futtathatóvá vannak téve. Régen elterjedtebb volt, hogy szándékosan alapból nem volt futtatható, biztonsági megfontolásból, de aztán rájöttek, hogy a sok Linux noobbal felesleges kiszúrás.

(#64193) sh4d0w válasza Cifu (#64181) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nextcloudon felrakod snapböl és probléma megoldva.

https://www.coreinfinity.tech

(#64198) sh4d0w válasza Cifu (#64197) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nincs kit, én is így raktam fel, nem volt kedvem tökölni minden komponenssel egyesével.

https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-install-and-configure-nextcloud-on-ubuntu-18-04

Ha Debianon vagy, elöször

sudo apt install snapd

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.