Hirdetés

2024. május 28., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#12507) Brandynew


Brandynew
őstag

Sziasztok,

(CSOK-os) lakáshitellel kapcsolatban szeretnék pár dolgot kérdezni, remélem, valaki tud biztosat mondani.

Jelenleg egy ~20 milliót érő jelzáloggal terhelt lakásban élünk a feleségemmel, gyerekünk nincs.

- A terv, hogy 2022-ben végtörlesztünk részben a 10 millió Ft-os, 0%-os "babváró hitelből", részben meglévő lakástakarékból. A megmaradó részt a 0%-os hitelből eltennék 2023-ra (ha jól tudom, ezt megtehetjük, mert szabadon felhasználható).

- 2023-ban tervezzük eladni a lakásunkat (~20 millió), mellé pedig felvenni 2 gyermek előzetes vállalásával a 10 millió Ft-os 3%-os CSOK-ot használt lakásra, és a mellé járó vissza nem térítendő 1 430 000 Ft-ot.

1. kérdésem: felvehető párhuzamosan a 10 millió Ft-os 0%-os babaváró hitel és a 10 millió Ft-os 3%-os CSOK hitel, akkor is, ha gyerekünk még nincs, hanem előre elvállaljuk?

2. kérdésem: 2 gyerek előre vállalásával is jár ez a 1 430 000 Ft-os vissza nem térítendő támogatás, vagy azt csak a gyerek tényleges megszületése után folyósítják?

Bónusz kérdésem: lehet valami ellehetetlenítő tényezője a tervünknek, amire nem gondolunk? 2023-ban már 5 éve lesz, hogy megvettük a jelenlegi lakást, és ha jól tudom, 2019-től már az sem probléma, ha nagyobb a megvásárolni kívánt lakás értéke, mint 35 millió Ft.

Előre is köszönöm a segítséget!

[ Szerkesztve ]

(#12509) Brandynew válasza Mercutio_ (#12508) üzenetére


Brandynew
őstag

Valóban, de tételezzük fel, hogy nem lesz változás.

(#12511) Brandynew válasza mrhero (#12510) üzenetére


Brandynew
őstag

Nagyon sok ember az áhított "egyel magasabb" életszínvonalat sem tudja elérni, és ez nem azért van, mert nem mindenkinek adatik meg ez vagy az. Azért van, mert nem tesz érte, csak szidja a körülményeket, a rendszert, a tehetősebb embereket. A világ legegyszerűbb dolga azt mondani, hogy azért nem tudok előrébb lépni, mert a kormány ellopja, meg Mészáros, meg felső 1%.

Bárki vállalhat másodállást, ha határozott célja az életszínvonalának emelése. A saját példámból indulok ki: amíg más panaszkodik, hogy ő mennyire ki van fáradva a napi 8 óra munka után, és otthon már semmire sincs ereje, én addig a második munkahelyemen vagyok, a legtöbb nap 12-13 órában dolgozom, és ezen felül is vannak pluszmunkák, amit elvállalok. Nekem nincs csak pihenéssel tölthető hétvégém, szabadságom, munkaszüneti napom.

Ezt addig fogom csinálni, amíg nincs meg a vágyott ház, autó, bútorok, megtakarítás.

[ Szerkesztve ]

(#12513) Brandynew válasza .tnm (#12512) üzenetére


Brandynew
őstag

Ki beszélt itt egész élet munkájáról? Egy kb. 10 éves távlatról beszélek, amíg megfeszített munkatempóban kell dolgozni, aztán az egész hátralévő életedben élvezheted a gyümölcsét.

Megtehetném én is, hogy mondogatom, hogy "ne ez legyen már a normális", meg "ahol egy szakmunkás miniszterelnök szomszéd a leggazdagabb ember"; de én inkább dolgozok és elérem a céljaimat. Panaszkodással és önsajnálattal nem érnék el semmit.

(#12518) Brandynew válasza Lokids (#12514) üzenetére


Brandynew
őstag

Az egyik munkahelyemen, ahol teljes munkaidőben dolgozom, nettó 198 ezret viszek haza, a félállásomban pedig nettó 75 ezret. Ehhez jönnek még pár tízezer Ft-os alkalmi munkák, amiket elvállalok. A párom nettó 155 ezret keres.

A fővárosban vettünk lakást, és a fővárostól fél órára tervezünk házat venni 5 éven belül. Mindketten 30 alattiak vagyunk. Valószínűleg az életszínvonalunk és igényeink eltérőek.

A 428 ezerből 310 ezret fordítunk lakásra havonta, de ez valamivel több, mert amit elteszünk, azt nem készpénzben tároljuk.

[ Szerkesztve ]

(#12519) Brandynew válasza mrhero (#12517) üzenetére


Brandynew
őstag

Igen, ez lenne az ideális. Én viszont úgy vagyok vele, hogy a körülményekre nem tudok hatni, attól, hogy sokszor, sok helyen elmondom, hogy mindenki mennyire korrupt, kizsákmányoló, és mennyire nehéz a boldogulás, a helyzetem nem lesz jobb.

Tehát vagy beletörődök, és egy panelben öregszem meg, vagy teszek ellene, és sokkal többet dolgozok.

Egyébként azt is tegyük hozzá, hogy a saját ingatlan vágya magyar sajátosság, pont azokban az országokban nem népszerű, ahol jóval többet keresnek (pl. Ausztria). A rend kedvéért azzal sem árt tisztában lenni, hogy a nyugati országokban nálunk is nehezebben jutnak hozzá az emberek saját ingatlanhoz, mert annyival drágábbak, hogy több "nyugati bérből" jön csak ki a vételár, mint ahány hazai bérből itthon meg tudsz venni egy ingatlant.

Egy gyors adat: "Míg egy átlagos angol családnak 35 évnyi teljes nettó jövedelmét kell egy 50 négyzetméteres, bel-londoni, új építésű lakás megvásárlására fordítani, addig egy átlag magyar családnak csak 12 évnyi teljes nettó fizetése szükséges Budapest belső kerületeiben egy felső kategóriás, 50 négyzetméteres új építésű lakás megvételéhez.” - Otthon Centrum

[ Szerkesztve ]

(#12525) Brandynew


Brandynew
őstag

Egyébként az emberek azért is vesznek nagyon nehezen lakást, mert a legtöbbeknek nincs kellő mélységű pénzügyi ismerete.

Sokan mit csinálnak, ha lakáshitelt akarnak felvenni? Bemennek a bankjukba és megkérdezik a banki ügyintézőt a kondíciókról, majd kétely nélkül el is hiszik neki, hogy tényleg az a legkedvezőbb konstrukció, amit ő ajánlott. A titok, hogy sosem az, és banki ügyintézőt nem kérdezünk hitelről, ahogy brókert, pénzügyi tanácsadót sem. Ők értékesítenek, és a legtöbbeknek csak középfokú végzettsége van, nem is értenek hozzá. Van nagyon sok pénzügyi weboldal, azokról tájékozódunk (pl. Kiszámoló).

A másik hiba, hogy a legtöbben a "hagyományos" módon törlesztik a hitelüket, tehát akkor is rövidebb futamidőre veszik fel a hitelt, ha lehetne sokkal hosszabbra is. Nem mindig, de a legtöbb esetben az a jó megoldás, ha a lehető leghosszabb futamidőre veszed fel a hitelt, mellette pedig évente előtörlesztesz. Nyilván pontosan ki kell ezt számolni.

Na meg ugye készpénz nem parkoltatunk százezres nagyságrendben, hanem olyan formában tároljuk, ami legalább inflációval megegyezően kamatozik. Állampapír a legegyszerűbb, de jó megoldás az önsegélyező pénztár is.

A végtelenig tudnám folytatni... nincs meg a lakosság körében a pénzügyi tudatosság, gond nélkül megvesznek áruhitelből egy tévét, vagy igent mondanak a távközlési szolgáltatónak a soha vissza nem térő mobiltelefon, fényképezőgép, laptop ajánlatokra.

Elszomorító, amit az emberek a pénzükkel művelnek. Egyúttal pedig bosszantó is, mert amikor valaki arra panaszkodik, hogy nem tud lakást venni, mert korrupció és rossz a rendszer stb., akkor én pontosan tudom, hogyha én kezelném a pénzét, akkor már lenne neki saját lakása.

[ Szerkesztve ]

(#12527) Brandynew válasza Lortech (#12526) üzenetére


Brandynew
őstag

A saját ház, autó, megtakarítás úgy gondolom, hogy hozzásegít a megfelelő életszínvonalhoz, mert nem kell albérletet fizetnem, a megtakarításhoz hozzányúlhatok, ha kell, és közben hozama is van.

Tény, hogy nyugaton kevesebb erőbefektetés kell azonos életszínvonalhoz, de nyugaton sokkal több embernek marad álom a saját ingatlan, mint nálunk. Nyilván a prioritások, és nem mindenkinek ugyanaz számít, de nekem sokkal többet jelent a biztos lakhatás, anyagi biztonság, mint a magasabb életszínvonal (több étterem, drágább ruhák stb.). Nyugaton nem tudnék házat venni, nyugati bérből sem.

(#12529) Brandynew válasza Lortech (#12528) üzenetére


Brandynew
őstag

Én ezzel nagyon nem értek egyet, pont, hogy fiatalon kell a megtakarításra koncentrálni, mert abból fogod felépíteni az életedet. Nyugdíjra is érdemes 25-30 évesen elkezdeni félretenni, mert minél később kezded el, annál nehezebb lesz elérni a nyugdíjcélt.

Olvastam erről egy kalkulációt is, ha 25 és 45 év között félreteszel havi 20 ezret, abból több nyugdíjad lesz, mintha 45 éves korod után kezdenél el félretenni havi 60 ezret.

[ Szerkesztve ]

(#12539) Brandynew válasza Csabroncka (#12537) üzenetére


Brandynew
őstag

És a CSOK mellé járó 1,4 millió Ft vissza nem térítendő támogatás akkor is jár, ha csak elvállaljuk előre a két gyereket, vagy azt csak a 2. gyerek megszületése után folyósítják? Ez nem teljesen tiszta nekem.

(#12540) Brandynew válasza #41635072 (#12534) üzenetére


Brandynew
őstag

Az a baj, hogy mindenki az egyéni helyzetéből, élethelyzetének sajátosságaiból, ismerőseiből indul ki. Én is. Az "élni kell fiatalon" számomra azt jelenti, hogy elköltöd a pénzt piára, cigire, bulizásra, ruhákra, majd amikor már elérsz egy kort, akkor ott vagy kétségbeesetten, és azt látod, hogy esélyed sincs lakásra, pedig már igencsak aktuális lenne a gyerek, mert kifutsz az időből. Nyilván nem biztos, hogy nálad ez a helyzet, nem tudom.

(#12542) Brandynew válasza Csabroncka (#12541) üzenetére


Brandynew
őstag

Igen, de ha jól tudom, akkor 2 gyerek vállalásával 10 millió Ft visszatérítendő, 3% kamatú hitelt vehetek fel, ami mellé ad az állam 1,4 millió Ft vissza nem térítendő támogatást is. Vagy ezt nem jól értelmezem?

Tehát az érdekelne, hogy ezt a 1,4 millió Ft vissza nem térítendő támogatást már az elején odaadja, amikor nincs meg a gyerek, vagy ahhoz meg is kell születnie?

Úgy, mint pl. a babaváró hitelnél, ahol akkor engedi el az állam a tőke 1/3-át, ha megszületett a második gyerek, a teljes tartozást pedig a 3. gyerek megszületésénél.

[ Szerkesztve ]

(#12545) Brandynew válasza Csabroncka (#12543) üzenetére


Brandynew
őstag

Írtam a MÁK-nak, majd megírom, ha válaszoltak.

(#12548) Brandynew válasza petyus_ (#12547) üzenetére


Brandynew
őstag

Köszi, ez jó hír!

(#12552) Brandynew válasza Lokids (#12550) üzenetére


Brandynew
őstag

Én úgy gondolom, hogy csak befektetési célú hitelt szabad felvenni. Tehát pl. autót, nyaralást, laptopot nem veszünk hitelből, ellenben oktatást, lakást igen.

A lakásnál azt kell nézni, hogyha eladod X év múlva (legyen mondjuk 20), akkor várhatóan mennyit fog érni.

Az 50 éves tömblakás most milyen állapotban van? Vélhetően 20 év múlva is fog érni annyit, mint most? Milyen állapotban vannak benne az áramvezetékek? Földelés van? A vízvezeték ólom, vagy már műanyag?

Az újépítésű lakás csak azért drágább, mert új, vagy azon a környéken hasonló árban vannak a lakások? A vasútállomás nem mindenkinek szempont, az utak, közműhálózat, szomszédok stb. milyen?

A 3., bónusz opciót sem vetném el, bár nem vagyok tisztában a pénzügyi helyzeteddel. Alapvetően az is egy befektetés, ha 30 millióért vennél lakást, az csak vidéki szemmel sok, a párommal 45-50 milliós árkategóriában nézelődünk. Amit a lakásba teszel pénzt, az jórészt megmarad, az a te vagyonod részét fogja képezni. Ha meg időközben úgy alakul, jelzáloghitellel együtt is el lehet adni.

Mindettől függetlenül, a jelenlegi kamatkörnyezetben a hitelt a lehető leghosszabb távra venném fel, mellette pedig indítanék megtakarítást, és évente előtörlesztenék. Utána kell számolni, de így valószínűleg jobban jössz ki.

CSOK és babaváró hitel nálad nem játszik?

(#12554) Brandynew válasza Fandango (#12551) üzenetére


Brandynew
őstag

Attól függ, hogy épp mennyi a tartozásod a hitelkártyán. Az ugyanolyan hitel, mint bármi más.

Egyébként a hitelkártyát senkinek sem ajánlom, a lehető legnagyobb lehúzás, ami létezik. Az évi max. pár tízezer Ft-os jóváírásért hatalmas kockázatot vállalsz és a hitelképességi mutatódat is rontja.

(#12556) Brandynew válasza Fandango (#12555) üzenetére


Brandynew
őstag

Jó, de amikor éppen vásárolsz valamit a hitelkártyáddal, olyankor te hitelt veszel fel. Tehát ha az igénylés pillanatában ott tartasz, hogy 700 ezer Ft az az összeg, amit vissza kell fizetned hónap elején, akkor neked 700 ezer Ft hiteled van.

(#12558) Brandynew válasza emvy (#12557) üzenetére


Brandynew
őstag

Milyen szempontból teszi biztonságosabbá?

(#12560) Brandynew válasza lotuska (#12559) üzenetére


Brandynew
őstag

Szia,

Úgy gondolom igen, mert a telítetté vált Bp-i piac miatt folyamatosan mennek fel a vidéki ingatlanárak, és a nagyságrendekben nem hiszem, hogy lesz változás. Persze az se mindegy, melyik vidéki városról van szó, hogyan változott a népessége az elmúlt 10 évben.

Más, hasonlóan alacsony kockázatú befektetés szerintem nincs. Legalábbis, ami hasonló hozammal kecsegtet. A hamarosan induló "nemzeti kötvény" a maga 5% körüli átlaghozamával szerintem nem rossz befektetés, ha nem akarsz ingatlant venni. Mondjuk azzal csak olyan fél milliót keresnél évente, kezdetben. 5 éves távon lenne kb. 3 millió Ft hozamod (mínusz az infláció).

A kötvény és értékpapír ugyanaz, pontosabban a kötvény az értékpapír egy típusa.

[ Szerkesztve ]

(#12564) Brandynew válasza Lokids (#12561) üzenetére


Brandynew
őstag

És asszonyt, gyereket tervezel a jövőben? :) Ha csak egyedül laknál abban a lakásban, akkor nem biztos, hogy megéri a dolog, hacsak nem nagyon hosszútávban gondolkodsz. Lehet ám lépcsősen is vásárolni, először egy olcsót, azt a lehető leggyorsabban letörleszted, aztán van egy szép nagy önrészed.

(#12565) Brandynew válasza emvy (#12562) üzenetére


Brandynew
őstag

Velem ilyen még soha az életben nem fordult elő, nem tudom, te miket vásárolsz :D A MALÉV repjegy árát egyébként is visszakaptad volna.

[ Szerkesztve ]

(#12569) Brandynew válasza emvy (#12568) üzenetére


Brandynew
őstag

Az állam kártalanította a jegyvásárlókat.

(#12571) Brandynew válasza Lokids (#12567) üzenetére


Brandynew
őstag

Akkor a régit semmiképpen se vedd meg, nem sok értelmét látom annak, hogy megvegyél egy olyan állapotban lévő lakást, amit falig vissza kell bontani.

Ez a GerecseLakópark jól néz ki, de ez az 50 méterre lévő sín nem tudom, mennyire zavaró. Személyesen volt lehetőséged hallgatózni?

(#12572) Brandynew válasza emvy (#12570) üzenetére


Brandynew
őstag

Nem hiszem, hogy van olyan eset, amikor azért kaptál kártérítést, mert hitelkártyával fizettél. Mindegy, ne menjünk ebbe bele.

(#12574) Brandynew válasza Lokids (#12573) üzenetére


Brandynew
őstag

Nem tudom, nehéz döntés. Keresgélj még :D

(#12577) Brandynew válasza Lokids (#12575) üzenetére


Brandynew
őstag

Nem azt mondom, hogy mindig megéri, nekünk pl. megérte 1,5 éve. Utána kell számolni minden esetben.

Azért éri meg sokszor, mert jelenleg nagyon alacsony kamatra lehet lakáshitelt felvenni. 10 éve átlagosan 14-15% volt a lakáshitelek kamata, jelenleg kapsz 4%-osat is.

De ami a nagy titok, amiért megérheti jóval hosszabb futamidőre felvenni a hitelt, hogy amikor elkezded törleszteni a lakáshitelt, akkor az első jó néhány évben a havi törlesztődben nagyobb részt fog kitenni a kamat, mint a a tőke. Tehát ha 60 ezer Ft a havi törlesztőd, abból csak olyan 27 ezer Ft lesz az az összeg, amivel a fennálló tőkét csökkented, 33 ezer a kamat.

Ha elhúzod a törlesztést, 10 évről mondjuk 25 évre, akkor a havi törlesztő nem 60 ezer lesz, hanem mondjuk 25 ezer, amiből 13 ezer a kamat, 12 ezer a tőke.

Amikor előtörlesztesz (mondjuk legalább évente 1 alkalommal), akkor a tőkét csökkented. Ha csökkented a tőkét, akkor a fizetendő kamat is csökken.

Nekünk jelenleg 20 évre felvett lakáshitelünk van, amit 5 év alatt fizetünk ki ilyen módon. Ha 5 évre vettük volna fel a hitelt 20 év helyett, akkor a havi összeg, amit a lakásra kéne fordítanunk, kb. 25%-kal több lenne, mint jelenleg. Tehát mondhatni, hogy ezzel a "trükkel" 25%-kal kevesebbet kell visszafizetnünk. (Az igazsághoz hozzátartozik, hogy nekünk még van a lakástakarékra állami támogatásunk, de jó "hozam" érhető el akkor is, ha önsegélyező pénztárból végzel előtörlesztést.)

[ Szerkesztve ]

(#12579) Brandynew válasza Lokids (#12578) üzenetére


Brandynew
őstag

Évente egy előtörlesztés sok banknál díjmentes, pl. az ERSTE-nél másfél éve még az volt, szerintem most is.

Előtörlesztésnél vagy a futamidőt, vagy a tőkét csökkented, ezt ki kell választanod az előtörlesztés során. Tehát igen, a teljes összeg tőkére megy.

[ Szerkesztve ]

(#12580) Brandynew válasza HoTDoG (#12576) üzenetére


Brandynew
őstag

Én nem hiszem el, hogy ez így van. Szerintem pont ugyanolyan eséllyel kapod vissza pénzedet credit és debit kártyánál is. Én is kaptam már vissza pénz Bookingtól, pedig nem hitelkártyát használok.

Oké, hogy a "bank pénze", de attól, hogy te pórul jártál, ugyanúgy vissza kell fizetned, benne van a szerződésedben. Ha te veszel hitelre autót, ami elromlik, attól még nem mentesülsz a hitel visszafizetésének kötelessége alól.

Ez a "nagyobb biztonság" valami marketing szlogen lehet, nem kell mindennek bedőlni.

[ Szerkesztve ]

(#12584) Brandynew válasza HoTDoG (#12582) üzenetére


Brandynew
őstag

Szerintem te téves adatokra alapozol. Abból indulsz ki, hogy volt X alkalom, amikor visszakaptál pénzt, és ez annak köszönhető, hogy hitelkártyával fizettél. Csakhogy ezeket az összegeket pont ugyanolyan eséllyel kaptad volna vissza akkor is, ha nem hitelkártyát használsz.

@emvy: én elhiszem, hogy te úgy gondolod, hogy azért kaptál vissza pénzt, mert hitelkártyával fizettél, csakhogy akkor is visszakaptad volna a pénzt, ha nem azzal fizetsz.

Ez egy téves infó lehet, gondolom valamilyen fórumon terjed, vagy a bankok kampányolnak vele.

[ Szerkesztve ]

(#12587) Brandynew


Brandynew
őstag

Sajnálom, de ez egyszerűen nincs így, rosszul tudjátok, ezen nincs mit cifrázni.

Emvy: amit te bemásoltál, az a magyar hitelkártyatermékekre nem vonatkozik, pontosabban nálunk egyformán van biztosítva credit és debit card.

Tehát lehet itt hülyézni, de attól még nincs igazatok, téves információitok vannak. Nyilván ezért használtok hitelkártyát.

[ Szerkesztve ]

(#12600) Brandynew válasza emvy (#12592) üzenetére


Brandynew
őstag

Valamilyen autót szerintem a legtöbb ember bármikor tudna venni hazafelé menet. Nem az autó vételára a tétel.

A fenntartása viszi a pénzt, az az az összeg, amit félretehetsz önrészre a leendő lakásodhoz. Ha van autód, a fenntartásával megegyező összeget nem tudsz lakás önerőre fordítani, annyival több hitelt kell felvenned. Ha lebontod hónapokra az összes költséget, amivel az autó jár, kb. havi 70 ezer Ft-ra jön ki.

Ebből évente 1 millió Ft-ot lehetne csinálni, 5 év alatt pedig már kb. 6 millió Ft-tal lenne több pénzed, ha nincs autód.

[ Szerkesztve ]

(#12604) Brandynew válasza emvy (#12603) üzenetére


Brandynew
őstag

Olaj, szűrű, akksi, ablakmosó, izzó, javítások, parkolási- és autópálya díj, esetleges büntetések stb. stb. stb. Sok mindenre nem gondol ám az ember, amikor az autó költségeit számítja ki.

Az amortizációval meg amúgy szerintem is kell számolni, hiszen az autó egy vagyontárgy, amiből lesz valamennyi készpénzed eladásnál.

Ha meg a vételár egy jelentős tétel volt nálad, akkor azt is számold ki, hogyha azt az összeget nem autóra költöd, hanem befekteted, akkor mostanra mennyit fialt volna, mennyivel kevesebb hitelt kellene felvenned egy esetleges ingatlanvásárlásnál pl.

[ Szerkesztve ]

(#12610) Brandynew válasza Lokids (#12607) üzenetére


Brandynew
őstag

Ez is egy álláspont, saját lakást sem akar mindenki. Csak azt mondjuk, hogy az nem valami gazdaságos, ha az autó miatt kell több lakáshitelt felvenni.

Nyilván mondhatod azt, hogy YOLO, ez mindenkinek a saját döntése. Én sem csak lakásra fordítottam az összes pénzemet, hanem pl. utaztam is, ami nem lett volna muszáj. De autót pl. addig nem fogok venni, amíg meg nem lesz a házam is, az be nem lesz fullosan bútorozva és nem lesz legalább 1 évnyi béremnek megfelelő mozgótőkém.

(Van lakáshitel 4% körüli kamatra.)

[ Szerkesztve ]

(#12613) Brandynew válasza Lokids (#12611) üzenetére


Brandynew
őstag

A végig fix. nagyon drága, de szerintem kicsit túlzás is. Én 5, max. 10 év fixálásban gondolkodom. Mondjuk esetemben a következő hitelnél mindegy lesz, mert az CSOK + babaváró lesz :)

(#12618) Brandynew válasza mgoogyi (#12617) üzenetére


Brandynew
őstag

Vagy legalábbis annyinak, hogy csökkenteni tudd a tőkét. Vagy annyival több jövedelmednek, hogy ne okozzon gondot a törlesztő emelkedése.

(#12636) Brandynew válasza Revolit (#12635) üzenetére


Brandynew
őstag

A legtöbben ezeket nem számolják bele, és aki beleszámolja, az se mindent. De egyébként teljesen megértem, hogy nem akarnak ezzel foglalkozni, mert nyomasztó tud lenni, ha az ember összeadja a költségeket.

A legtöbben arra is tesznek, hogy milyen lámpát, zuhanyrózsát, csapfejeket használnak, pedig éves szinten százezres nagyságrendben lehetne ezeken spórolni.

[ Szerkesztve ]

(#12638) Brandynew válasza updog (#12637) üzenetére


Brandynew
őstag

Van olyan kamatkörnyezet, amikor az albérlet jobban megéri, de most nem azt az időt éljük. 14-15%-os lakáshitel kamatnál elgondolkoztam volna az albérleten, de 4% kamat (és ltp) mellett hülyeség lett volna a havi 120 ezer Ft bérleti díjat (évi 1,5 millió) kifizetni egy 45 négyzetméteres társasházi lakásra.

[ Szerkesztve ]

(#12657) Brandynew válasza attiati (#12654) üzenetére


Brandynew
őstag

A statisztikák és a tapasztalatom nem azt mutatják, hogy ezektől távolodna. Lehet van olyan terület, de pl. az étterem, repülés, szállás egyre olcsóbb, mert egyre nagyobb a kínálat. Dinamikusan nő évről-évre a belföldi turizmus, az éttermek egymás hegyén-hátán nyílnak, tombol a gasztroforradalom. A lakossági fogyasztás is bővül, egyre többen engedhetnek meg maguknak luxuscikkeket, úgy mint utazás, elektronikai kütyük stb. Párizst nem főszezonban 6 ezer Ft-ból járod meg.

Az átlag magyar (gondolom ez alatt most a mediánt értjük) életszínvonala igenis nő. Inkább úgy fogalmaznék, hogy van egy nagyon szegény réteg, akik nem tudnak előrelépni. De ők nem az átlag.

[ Szerkesztve ]

(#12659) Brandynew válasza Stanlee (#12658) üzenetére


Brandynew
őstag

Pedig a gazdaságtanban a jólét egyik mutatója a luxuscikkek vásárlásának mértéke. Ha én veszek 2 évente egy új okostelefont 50-500 ezer Ft-ért, meg okosórát, OLED TV-t, okosmérleget, laptopot, tabletet, okosporszívót stb.; az azt jelenti, hogy nem azzal kell foglalkoznom, hogy miből fogok ételt venni holnapra.

Ugyanez a helyzet azzal, ha én külföldre repülök, wellnesst látogatok, moziba járok stb. Ezt egyre többen, egyre többször engedhetik meg maguknak Magyarországon, mert egyre több olyan pénze van az embereknek, amelyet erre tudnak fordítani. Ezzel párhuzamosan a lakosság megtakarítási állománya is rendkívül meredeken emelkedik, és a késve fizetett hitelek aránya is nagyon pozitív képet mutat.

Mindebből sehogy sem jön ki az, hogy egyre többen nélkülöznének, és nem javulna a legtöbb ember életszínvonala, anyagi helyzete.

Tény, hogy sok ország van, amelyik dinamikusabban növekszik nálunk, de az egyszerűen fals állítás, hogy egyre több helyről "árazódik ki a magyar", mert nincs egy olyan statisztika sem, amely ezt alátámasztja. Érdemes ránézni néha az Eurostat oldalára, nagyon jó keresőjük, szűrőjük van.

[ Szerkesztve ]

(#12661) Brandynew válasza dugynok (#12660) üzenetére


Brandynew
őstag

A megtakarítók számáról talán innen lehetne valami kihámozni: [link]

A háztartások nettó vagyonáról:

[link]

"A háztartások alsó fele birtokolja a nettó vagyon 9%-át, az alsó 50% növekedése azonban 48% volt a felső 50% 43%-ához képest az elmúlt három évben."

"Európa többi országához képest közepes a vagyoni egyenlőtlenség Magyarországon, Ausztriában és Németországban például jóval magasabb."

Ez pedig a törlesztési fegyelemről szól, eszerint egyre kevesebb követelést adnak el a bankok, és egyre fegyelmezettebben törlesztenek az emberek:

[link]

[ Szerkesztve ]

(#12664) Brandynew válasza Stanlee (#12662) üzenetére


Brandynew
őstag

"Ha a GDP/fo ertekre visszamegyunk, akkor igenis kiarazodik a magyar lakossag sok teruletrol"

Nem zárom ki a lehetőségét annak, hogy ez tényleg így van, de mire alapozod ezt az állítást? Ha idősorosan nézzük az egy főre eső GDP összegét, akkor ez, amit mondasz, nem igaz. 2008 és 2017 között 3 helyet ugrottunk e tekintetben az EU-s országok "ranglistájában".

Emellett nő a szubjektív jólét érzése is, ahogyan te is írtad, és minden létező statisztika azt mutatja, hogy egyre többen vásárolnak "luxuscikkeket", utazást, wellnesst, mozijegyet stb.

Mondom, nem zárom ki annak a lehetőségét, hogy kiárazódik a magyar lakosság sok területről, de mire alapozod ezt az állítást, van ilyen statisztikád? Lehet, hogy más hírportálokat és adatforrásokat olvasunk, mert én nem találkoztam ilyen elemzéssel. Pedig elég sok oldal van a könyvjelzőimnél: Portfolio, Penzcentrum, Napi, Kiszámoló, KSH, Eurostat, Pénzügyi Fitnesz, Azénpénzem, Alapblog, MNB stb.

[ Szerkesztve ]

(#12668) Brandynew válasza Patrick (#12666) üzenetére


Brandynew
őstag

Mindenkinek nő a reálbére, olvass Eurostatot. Nem csak a népesség 10%-ának, ahogy írod.

A bérre rakódó terheket már évek óta minden évben csökkentik, idén is csökkentették, jövőre is csökkenteni fogják. A 27%-os ÁFA csökkentésével azt érnéd el, hogy egy rövid ideig lemenne egyes termékek ára, aztán szépen visszakúsznának az eredeti helyükre az árcédulák. Ez minden élelmiszer ÁFÁ-jának csökkentésekor így volt.

Az SZJA-t kell csökkenteni, évek óta napirenden van, és belátható időn belül meg is fogják lépni.

Az étterem a reálkeresetekhez viszonyítva lett olcsóbb, nyilván nem játszották ki az inflációt. 50 centért sincs már dianás cukorka.

(#12676) Brandynew válasza Patrick (#12670) üzenetére


Brandynew
őstag

Teli vagy tárgyi tévedéssel.

orvosok, ápolók, a mentősök, a tűzoltók, a rendőrök, a tanárok

Felsoroltad azokat a munkaköröket, amelyekben a legdinamikusabban nőttek a bérek az elmúlt években, és jelen pillanatban is van érvényes bérmegállapodás több évre előre.

Egy 10 éve a pályán lévő közalkalmazott, aki nem tanár, orvos, ápoló, mentős, tűzoltó, ellenben mester diplomával rendelkezik, 195 ezer bruttót kap. Ellenben egy 10 éve a pályán lévő tanár 304 ezer Ft bruttót. Egy ápoló 295 ezer Ft bruttót.

Természetesen nem magas vagy kiemelkedő a bérük ezeknek az embereknek, de ők kaptak emeléseket az elmúlt években, ellenben pl. a kulturális szférában dolgozók 80-120%-kal keresnek kevesebbet, mint azok, akiket kiemeltél.

"Milyen bérre? Éhbérre?"

Nem tudod, hogy mit jelent az, hogy a bérre rakódó terhek?

Nevezzük akkor adóéknek. Ebben benne van a 15%-os SZJA, a munkavállaló által fizetendő járulékok (18,5%) és a munkaadó által fizetendő járulékok (23,5%). Ez összesen 45,3%.

Azt mondod, hogy ez nem csökken. Nincs igazad, csökken.

Adóék változásai:

2000: 56%
2008: 54%
2019: 45,3%

Konkrét adatok nélkül vagdalkozol és szidsz mindent.

[ Szerkesztve ]

(#12697) Brandynew válasza Patrick (#12682) üzenetére


Brandynew
őstag

Nem a versenyszféráról beszélünk, hanem közalkalmazottakról. Itt nincs olyan, hogy "nem jut el hozzájuk a pénz". Van egy bértáblázat és az alapján kapják a fizetésüket (nem számítva a pótlékokat és esetleges munkáltatói döntésen alapuló bérkiegészítéseket). Akikkel te beszéltél, hazudnak. Nyilvánosak a bértáblák, évekre vissza tudod nézni. Én is közalkalmazott vagyok, én is a bértábla alapján kapom a fizetésemet az Államkincstártól.

Nem vett el tőled senki semmit.

@concret_hp: miért, mit szeretnél, mennyit keressen egy tanár, ha nem az átlagbért? Az átlagbérrel nincs semmi baj, egy közalkalmazott nyilván nem az átlag fölött fog keresni. A béremelések azért voltak, mert szükségszerű volt, lecsúsztak az átlagbér alá. Már köszönik, jól vannak.

Vannak területek (pl. kulturális terület), ahol nem volt régóta emelés, de pont a tanárok és egészségügyi dolgozók azok, akiknek évek óta emelik a bérét, és jövőre meg azután és azután is fogják a bérmegállapodás alapján.

Az adó egyébként nem sarc. Az adó miatt élünk civilizált emberek módjára, nem a dzsungelban. Az nem mindegy, hogy mely terület, a gazdaság mely szereplői mennyi adót fizetnek és mire.

[ Szerkesztve ]

(#12702) Brandynew válasza petyametyo (#12698) üzenetére


Brandynew
őstag

Ja, mert már nem a kommunizmusban élünk :) Már nincs padlássöprés sem, illegális disznóvágás sem, és nem is költöztethetnek be melléd senkit lakónak.

(#12704) Brandynew válasza amargo (#12703) üzenetére


Brandynew
őstag

Apám és a feleségem is tanár, én pedig úgyszintén közalkalmazott vagyok. Azt hiszem, ezzel lezárhatjuk a "vitát".

Egyébként is teljesen nonszensz, amiről most beszélünk, mert nyilvánosak a bértáblák, 20 évre is vissza tudod nézni, nyugodtan tedd meg.

[ Szerkesztve ]

(#12711) Brandynew válasza petyametyo (#12705) üzenetére


Brandynew
őstag

10 éve a pályán lévő, mester diplomával rendelkező pedagógus keresetek alakulása 2008 és 2019 között (bruttó összegek):

2008: 165 ezer Ft
2013: 228 ezer Ft
2015: 255 ezer Ft
2017: 294 ezer Ft
2019: 304 ezer Ft

Ehhez jönnek hozzá a legkülönfélébb bérpótlékok.

Jövőre is emelkedni fognak a pedagógus bérek.

Ugyanígy változik pl. az egészségügyi dolgozók bére is.

NEM azt mondom, hogy most már végtelenül kielégítő a helyzet, de pont a médiában agyonsajnált csoportok azok, akiknek átlagon felül emelkedik a bére. Közben meg tucatnyi olyan munkakör van, amelynél hosszú évek óta nem volt bérrendezés, de a média nem kapja fel.

[ Szerkesztve ]

(#12714) Brandynew válasza Qtya123 (#12713) üzenetére


Brandynew
őstag

Már ne haragudj, de csak a feleségeden múlik, hogy mennyit keres. 10 év munkaviszonnyal már megcsinálhatta volna a minősítést, és mindösszesen 1 év alatt szerezhetett volna magának egy kiegészítő, mester szintű diplomát levelező képzésen.

Most ezek szerint annyit keres, mint egy pályakezdő. De miért? Tényleg nem értem. Tény, hogy aki ignorálja az életpályamodellhez szabott, ösztönző jellegű pedagógus bértáblát, az rosszul fog keresni.

[ Szerkesztve ]

(#12718) Brandynew válasza axioma (#12717) üzenetére


Brandynew
őstag

Mesteroktató alatt mit értesz? Egyetemi tanár? Akkor bruttó 587 ezer Ft a bére.

Felsőoktatásban oktatók bértáblája: [link]

(#12719) Brandynew válasza .tnm (#12716) üzenetére


Brandynew
őstag

Igen, azt javaslom neki, mert az az 1 év mesterdiploma levelezőn ingyenes, mert feltehetően még nem használta ki a 12 államilag támogatott félévét. Ráadásul a mesterdiploma kell az előrelépéshez is, ha mestertanár szeretne lenni és fél millió Ft körül keresni, akkor kelleni fog hozzá.

Előrelépni csak az nem tud, aki nem akar. A pedagógus életpályamodell tökéletes alkalmas arra, hogy egyre többet és többet vihessenek haza a pedagógusok.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.