Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • janos666

    nagyúr

    válasz Doky586 #38502 üzenetére

    A ReFS egy új Microsoft filerendszer. Többé-kevésbé már Win8-al is működik (StorageSpaces féle Parity SS módban hivatalosan is elérhető, más felállásban kisebb trükközéssel csalható elő a format tool-hoz a kapcsolója).

    Boot-olni (még?) nem lehet róla, csak adattárolásra használható. Elsősorban a hatalmas tárhelyek és fileok kezelésére készítik, de nem csak mennyiség, hanem minőség szempontjából is. Képes cheksum-okat is tárolni, vagyis mindig meg tudja mondani egy file-ról, hogy bármiképp sérül-e, vagy szerencsés esetben megnyugtatni, hogy nem (automatikusan ellenőrzi a file beolvasása közben, ha kérted a cheksum-olást), illetve elvileg "öngyógyító", vagyis nincs szükség(/lehetőség) chkdsk-ra, mountol-olva javítható bármilyen hiba.

    A gond az, hogy jelenlegi állapotában a Win8-on úgy valósul meg az abszolút integritás és öngyógyulás, hogy ha komolyabban megsérül, akkor egyszerűen lezárja magát, nem lehet többé mount-olni, esetleg third-party programmal lehet adatot menteni.
    Csak épp egy egyszerű áramszünet is elég lehet egy komoly hibához, és talán több file sérül meg, mint ha NTFS-el történne hasonló.

    Mikor az NTFS sérül, akkor sokszor megy tovább, vagy összetákol valamit a chkdsk, ami szerinte a lehető legközelebb áll az eredetihez, de sokszor nem tudodja megmondani, hogy file adatok is sérültek-e közben. A ReFS a másik véglet. Ha tudja, hogy sérült valami és nem tudja visszaállítani az eredetit, akkor lázárja az ügyet, hogy "missed in action", tehát vagy minden klappol vagy minden elszállt (akkor is ha pl. 1Tb adatból még 0.8 menthető, és ezt még ő is tudatná, mert csak azt tudja, hogy valahol valami már végleg sérült).

    Gondolom idővel a Microsoft átgondolja még ezt, mielőtt beviszi a köztudatba a ReFS-t.

  • janos666

    nagyúr

    válasz Doky586 #38502 üzenetére

    De, Windows 8 óta van.
    A /scan lényege, hogy read/write módban mountolva marad a filrendszer a vizsgálat idejére és az egyszerűbb hibákat akár még javíthatja is (miközben mindvégig írható/olvashatóak a file-ok, még a javítás után sem kell erőltetve újra mountol-ni --- persze van olyan hiba, amit csak a hagyományos módban, erőszakos leválasztás vagy reboot után tud javítani, de olyat is lehet, hogy ilyenkor már csak javítja, amit még online talált, így minimális ideig lesz csak offline).

    A hosszú SMART teszt végignézi az összes szektort, a rövid csak néhányat olvas be, hogy lássa, legalább nagyjából működik-e még a HDD (nem annyira annak a pár szektornak az állapota érdekli, hanem ahogy mondod: pozicionál és olvas-e még egyáltalán a fej, stb...). Még akár tetszőleges szektortartományt is meg lehet adni, hogy mettől meddig nézze végig a lemez területét.

    Igen pontosan ezt mondtam, hogy nem. A chkdsk mindig csak olvas, kivéve ha hibát talál és megpróbálja javítani, de olyankor is "pontszerűen" dolgozik. Vagy magát a filrendszer struktúrát, metadatokat, stb javítja, ahogy épp tudja (vagy lezárja az allocation unit-ot, ami hibás szektorra esik -> igen, ez utóbbi nyilván csak akkor jön szóba, ha a HDD vezérlő nem maszkolta el előle ezt a hibát, de szerintem megeshet olyan is, hogy nincs is hiba, de valamiért azt hiszi a filerendszer, hogy van...).

  • liksoft

    nagyúr

    válasz Doky586 #38502 üzenetére

    A Hard Disk Sentinelben van olvasás-írás-olvasás teszt (felület frissítés).

Új hozzászólás Aktív témák