Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Milyen projektort és kiegészítőket javasoltok házimozi vetítés kialakításához?
Mindenképp olvasd végig ezt az összefoglalót és ha úgy érzed, hogy nem kapod meg a válaszod, akkor tedd fel a kérdésed nyugodtan!
Ami mindenképp fontos lesz tudnunk ahhoz, hogy segítsünk:
- mekkora méretű képet szeretnél vetíteni, illetve milyen távolságból néznéd azt,
- mekkora a szoba,
- van-e korlátozás arra, hogy hol helyeznéd el a projektort (plafonról, vagy asztalról esetleg a szoba másik végéből szeretnél egy polcról vetíteni),
- mennyit szeretnél rá költeni (cég esetén ha kell számla, akkor nettó vagy bruttó árról beszélünk-e?),
Mindenképp szeretném felhívni a figyelmed, hogy ez a topik kifejezetten vászonra való vetítést támogatja, így annak megléte feltétel! Továbbá fontos kihangsúlyoznom, hogy a szoba/terem megfelelően sötétíthető legyen.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#249) gyulaipal válasza junior19 (#247) üzenetére


gyulaipal
tag

Az OLED-del kapcsolatban én nem lehetek nagy tévedésben, mivel kb. SEMMIT nem tudok róla. :)

Pontosabban annyit igen, hogy a technológia maga alkalmas a valódi fekete megjelenítésére és hogy nagyon hajlamosak a beégésre. Egyet láttam élőben, aminek a kép közepére égett egy LG logo, megkért a tulaj, hogy fogjam a fejem és sóhajtozzak vele együtt emiatt, ezt megtettem, de technológiai értelemben ettől még nem érzem magam nagytudású OLED szakértőnek. :)

Abban viszont biztos vagyok, hogy 5% alatt van az a probléma, ami kiszedi a részleteket a kép sötét részeiből, tökmindegy milyen technológiáról is van szó. Ha a mérés célja a valóság felderítése, akkor mondjuk a 0...5% közötti tartományban kellene gammát mérni sok-sok ponton. Az Általad betett képeken, ha jól látom HCFR-es mérés van, abban van egy "Near Black Greyscale" nevű mérés, ahol 1,2,3,4,5%-nál mér gammát. Azt érdemes lenne kipróbálni ... de talán még az 1% is túl magas érték, tudja a fene.

Egy dolog sajnos biztos: hiába jó egy technológia, a gyártók kb. mindent el tudnak rontani ... és mindent el is rontanak.

Például egyetlen ma, boltban kapható DLP projektornak sincs semmilyen specifikus oka arra, hogy szar képet vetítsen. Maga a technológia (az OLED-hez hasonlóan) matematikai értelemben pontos képmegjelenítést tesz lehetővé, tehát ha semmi nincs elcseszve egy gépben szoftveresen, akkor tökugyanolyan képet kellene, hogy vetítsen minden DLP. Kizárólag a fényerőben (a fényforrás miatt), a kép élességében (az optika miatt) illetve a kontrasztban (a DLP chip miatt) lehetne különbség, de minden gépnek tökéletes színeket, szürkeskálát, gammát kellene vetítenie, azaz gyönyörű, életszerű embereknek, szép színes tájaknak, dögös, valósághű képnek kellene lennie a vásznon. Ehhez képest a vásznon egy katyvasz van, rosszabb esetben még kikapcsolhatatlan "képjavító" áramkörök is rontják a képet.

Nem látom az okát, hogy a távolkeleti gyártók miért NE csesznék el ugyanígy az OLED tévék képét. Bár a nagyobb gyártási volumen indokolhatná ezt (kb. tízezerszer több tévét lehet eladni, mint projektort) de közben az is igaz, hogy a tévék még "hozzáértetlenebb" tulajdonosokhoz kerülnek, mint az átlagos projektor. Ugye mindenki emlékszik arra, amikor a 16:9-es tévék bejöttek a hétköznapokba? 100 háztartásból kb. 99-ben vagy vízszintesen- vagy függőlegesen "kinyújtott" képet néztek rajtuk, olyat kb. soha nem láttam, hogy bárkinek is sikerült volna azt az EGY gombot megnyomnia, amivel jó lett volna a képgeometria. És igazából senkit nem zavart, hogy minden szereplő 33%-kal vékonyabb volt a filmben .. akkor ezeket a tulajdonosokat zavarná ha a gamma (illetve az EOTF) nem lenne tökéletes 2% alatt? Főleg abban a világban, ahol a legtöbb tévét az alapértelmezett "bolti bemutató" üzemmódban nézik otthon a teljes élettartama alatt, mert még arról sem hallott a tulaj, hogy az nem jó sem a tévének, sem a szemének?

Hiába jó technológia tehát az OLED, simán lehetséges, hogy a projektorokhoz hasonlóan tönkre lesz téve a képe az olcsóbb típusoknak, vagy hanyagságból, vagy szándékosan, hogy ezzel a vevőket a drágább modellek megvásárlására ösztönözzék.

Lehet, hogy én vagyok pesszimista, de a mai projektorok láttán ki ne lenne az?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.