Hirdetés

2024. június 18., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#951) F-ECT$ válasza alitak (#950) üzenetére


F-ECT$
titán

Na ez jó lesz unalmas órák eltöltésére, köszi!

Dive ever, work never.

(#952) F-ECT$


F-ECT$
titán

Folytasd a sort:
R, SZ, D, S, R, SZ, SZ, ?

Dive ever, work never.

(#953) F-ECT$ válasza F-ECT$ (#952) üzenetére


F-ECT$
titán

Segítek, megadom a hiányzó betűt, de persze a kérdés továbbra is ugyanaz:

R, SZ, D, S, R, SZ, SZ, SZ, ?

Dive ever, work never.

(#954) Louro


Louro
őstag

Én is bedobnék egyet, ha nem gond :B

Három szobor A, B, C valamilyen sorrendben 'Igaz', 'Hamis' és 'Random'. Igaz mindig igazat mond, hamis mindig hazudik, de random teljesen véletlenszerűen mond igazat vagy hamisat.
A feladat kideríteni, a szobrokról, hogy melyikük melyik, mindössze 3 db eldöntendő kérdéssel.
Minden kérdés egyszerre csak egy szobornak tehető fel. A szobrok értik a mi nyelvünket, de ők egy titokzatos nyelven beszélnek és ezen a nyelven is válaszolnak nekünk. A 'da' és a 'ja' szavakat használják az igen és a nem helyett, de hogy melyik melyik azt nem tudjuk.

Mess with the best / Die like the rest

(#955) F-ECT$ válasza Louro (#954) üzenetére


F-ECT$
titán

Hosszú idő után új feladvány. Hasonló már volt, de ez még nem. Ha lesz rá megoldásom jelentkezni fogok.

Dive ever, work never.

(#956) szmegma


szmegma
aktív tag

(#957) F-ECT$ válasza szmegma (#956) üzenetére


F-ECT$
titán

Ez sima matek :)

Dive ever, work never.

(#958) szmegma válasza F-ECT$ (#957) üzenetére


szmegma
aktív tag

Az igaz de a kerdesem, hogyan oldod meg ezt fejben?
Tehat vkivel elvegezteted ezeket a muveleteket es miutan o megmondja a vegeredmenyt, hogyan szamolod ki szinte azonnal, melyik ket szamra gondolt? :DD

TV: JZ1000

(#959) F-ECT$ válasza szmegma (#958) üzenetére


F-ECT$
titán

Ha az eredmény utolsó számjegye: 6, 7, 8, 9, akkor a gondolt első szám a három jegyű szám első 2 jegye a második gondolt száma pedig 1, 2, 3 ,4, míg ha az eredmény utolsó számjegye 0, 1, 2, 3, 4 akkor az első gondolt szám a három jegyű szám első 2 számjegye -1, a második szám pedig 5, 6, 7, 8, 9.

Tehát ha pl azt mondja, hogy 666, akkor: 66 és 1, ha meg azt mondja, hogy 333, akkor 32 és 8.

Dive ever, work never.

(#960) szmegma válasza F-ECT$ (#959) üzenetére


szmegma
aktív tag

Mondjuk gondoltam a 12-es szamra es az 2-es szamra. A muveletek elvegzese utan 177 jon ki.
Amit te irtal:
Ha az eredmény utolsó számjegye: 6, 7, 8, 9, akkor a gondolt első szám a három jegyű szám első 2 jegye a második gondolt száma pedig 1, 2, 3 ,4
Ebben az esetben szerinted az elso gondolt szam a 17, a masodik szam pedig 1, 2, 3 vagy 4.
Eszrevetelem, hogy az elso szam nem jo, mivel 12-es volt, a masodik szamot pedig mi alapjan dontod el, hogy 1, 2, 3 vagy 4, mivel ez nem igazan vilagos?

Mondjuk gontoltam a 29-es szamra es az 6-os szamra. A muveletek elvegzese utan 351 jon ki.
Amit te irtal:
míg ha az eredmény utolsó számjegye 0, 1, 2, 3, 4 akkor az első gondolt szám a három jegyű szám első 2 számjegye -1, a második szám pedig 5, 6, 7, 8, 9.
Ebben az esetben szerinted az elso gondolt szam a 34, a masodik szam pedig 5, 6, 7, 8 vagy 9.
Eszrevetelem, hogy az elso szam nem jo, mivel 29-es volt, a masodik szamot pedig mi alapjan dontod el, hogy 5, 6, 7, 8 vagy 9, mivel ez nem igazan vilagos?

Esetleg ha en ertettem felre a levezetesed, akkor bocsanat es legy szives magyarazd el meg egyszer.

TV: JZ1000

(#961) F-ECT$ válasza szmegma (#960) üzenetére


F-ECT$
titán

Hát változtatgatod a 3-ik lépésben, hogy mennyit kell hozzáadni, akkor nem fog működni. Az én válaszom arra az esetre érvényes, amikor a 3-ik lépésben 1-et kell hozzáadni az eredményhez.

Kicserélted a képet és a link mögötti progit is...

Dive ever, work never.

(#962) szmegma válasza F-ECT$ (#961) üzenetére


szmegma
aktív tag

Nem kicsereltem, csak fejlesztettem. :DDD
Amit levezettel, annal sokkal egyszerubb a megoldas es attol fuggeltlenul, hogy mennyit adsz hozza a harmadik lepesben.
Annyit segitek, hogy egyetlen egy muveletet kell elvegezni a vegeredmennyel.

TV: JZ1000

(#963) Bjørgersson válasza szmegma (#956) üzenetére


Bjørgersson
félisten

Nekem nem találta el. :N

As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

(#964) szmegma válasza Bjørgersson (#963) üzenetére


szmegma
aktív tag

Mi volt a vegeredmeny es mennyit adtal hozza a harmadik lepesben?

TV: JZ1000

(#965) F-ECT$ válasza szmegma (#964) üzenetére


F-ECT$
titán

Egyelőre nincs szám a 3-ik lépéshez...

Dive ever, work never.

(#966) Bjørgersson válasza szmegma (#964) üzenetére


Bjørgersson
félisten

Két 29-es volt, aztán elolvastam az ötödik pontot is. :DDD Szabályosan viszont nem tudom átverni, érdekelne hogy működik a kisaranyos. :D

As if all this was something more than another footnote on a postcard from nowhere, another chapter in the handbook for exercises in futility...

(#967) szmegma


szmegma
aktív tag

F-ECT$ - Mint irtam, egy muveletet kell elvegezni fejben, hogy megkapd a ket szamot. Ez nem tejesen igaz. A kovetezo segitseg, hogy mielott elvegzed az emlitett muveletet, elotte a 3. es 4. pontban szereplo szamokkal kell csinalni vmit.

kovy29 - F-ECT$ mar irta, hogy maga a program nem nagy szam, itt a hangsuly azon van, hogy ezt fejben is kivitelezheto trukk, annyira egyszeru a megoldas.

[ Szerkesztve ]

TV: JZ1000

(#968) F-ECT$ válasza szmegma (#956) üzenetére


F-ECT$
titán

A végeredményből le kell vonni a 3-ik és 4-ik lépésben szereplő számok szorzatát, a kapott szám első két jegye az első gondolt szám, az utolsó jegye a második gondolt szám.

Dive ever, work never.

(#969) szmegma válasza F-ECT$ (#968) üzenetére


szmegma
aktív tag

Ennyi! :C

TV: JZ1000

(#970) F-ECT$ válasza Louro (#954) üzenetére


F-ECT$
titán

Viszont ezt még mindig nem tudom...

Dive ever, work never.

(#971) szmegma válasza F-ECT$ (#970) üzenetére


szmegma
aktív tag

...minden idők legnehezebb logikai feladványa...
Igy titulaltak. :DDD

TV: JZ1000

(#972) F-ECT$ válasza Louro (#954) üzenetére


F-ECT$
titán

Erre van megoldás? Próbáltam rajzolgatni, de egyelőre tök homály...

Dive ever, work never.

(#973) F-ECT$ válasza Louro (#954) üzenetére


F-ECT$
titán

Nem bírtam tovább, megnéztem a neten. Érdekes, hogy az eredeti feladat akár 2 kérdéssel is megoldható, ha élünk néhány feltételezéssel, viszont az idők folyamán egyre nehezítettek a feladaton, és a jelenlegi legnehezebb változatnak nincs megoldása. Forrás.

Dive ever, work never.

(#974) F-ECT$


F-ECT$
titán

Rátaláltam egy fejtörő gyűjteményre, onnan közlök most egyet, amin én is gondolkozok.

Egy távoli országban, élt egy király ki arról volt híres, hogy hatalmas lakomákat rendezett. Az ezévi legnagyobb lakomára készült, és megrendelt 1500 palack nagyon drága bort. Pontosan 5 nappal a party előtt, egy paraszt aki gyűlölte a királyt belopózott a pincéjébe, és mérget tett az egyik palackba.Az őrök elkapták menekülés közben, de nem látták melyiket mérgezte meg és kivülről ugyanolyan a mérgezett palack mint a többi.

A király nem akarta lemondani a nagy lakomát, de nincs elég idő, hogy újrarendelje a borokat. A méreg rendkivül erős, még 10.000.000 szoros hígításban is halálos. Ráadásul nem öl azonnal, csak 3 nap múlva végez áldozatával. A király úgy dönt, rabokat használ fel arra hogy kideritse melyik a mérgezett palack. Sajnálatos módon a királynak csak 9 rab áll rendelkezésére.

Az idő sürget a lakoma 5 nap múlva itt van, hogyan találja meg a király a 9 rabja segitségével a mérgezett bort?

[ Szerkesztve ]

Dive ever, work never.

(#975) Louro válasza F-ECT$ (#972) üzenetére


Louro
őstag

Szia,

anno pár hét után én is kutakodtam a neten, de nem találtam.

Mess with the best / Die like the rest

(#976) F-ECT$ válasza Louro (#975) üzenetére


F-ECT$
titán

A #973-ban lévő link mutat egy pár megoldást tartalmazó oldalra (mind angol). Az érdekesség az, hogy ha a Random fej úgy működik, hogy véletlenszerűen választja meg azt, hogy úgy válaszol, mintha Igaz vagy mintha Hamis lenne, akkor a feladat "egyszerű". (Olyan kérdést kell feltenni, amire az Igaz és a Hamis is ugyanazt a választ adná.)
Ha viszont a Random "Körmönfont", azaz amikor csak tud, akkor hazudik, ha zavarba hozzák, akkor pedig véletlenszerű választ ad, akkor nincs jelenleg ismert megoldása a feladatnak.

Dive ever, work never.

(#977) Louro válasza F-ECT$ (#973) üzenetére


Louro
őstag

Uh, az első kérdés alapján, amit a link alattiból "loptam" már könnyű a rejtvény :)

---- SPOILER ----

1. kérdés: Erre a kérdésre hazugság lesz a válaszod?
-a. Az „Igaz” válasza: nem. (Nem fog hazudni.)
-b. A „Hamis” válasza: nem. (Mivel, ha igen lenne a válasza, akkor igazat mondana.)
-c. A „Random” a fentiek alapján szintén nem-et fog válaszolni.
--i. Konklúzió: Megvan, hogy a „Ja” vagy a „Da” a nemleges válasz. (Csak tfh, hogy a ’ja’ lesz az ’igen és ’da’ a ’nem’.)

2. kérdés: A baloldaladon az ’Igaz szobor’ van?
-a. Itt egy gyors igazságtáblázattal:

Sorszám - Szobrok - Válaszok
1 - ('Igaz','Hamis','Random')- (Igen,-,Igen/Nem)
2 - ('Igaz','Random','Hamis')- (-,Igen/Nem,Nem)
3 - ('Hamis','Igaz','Random')- (Nem,-,Igen/Nem)
4 - ('Hamis','Random','Igaz')- (-,Igen/Nem,Igen)
5 - ('Random','Igaz','Hamis')- (Igen/Nem,Igen,-)
6 - ('Random','Hamis','Igaz')- (Igen/Nem,Nem,-)

Rövid magyarázat, amiből a 3. kérdés következik:
--i. Ha itt a kérdésre Helyeslő válasz érkezik, akkor tudjuk, hogy vagy az ’Igaz’ vagy a ’Random’ szoborral van dolgunk, ezért újra feltéve a kérdést már csak a 1., 5. és 6. sorból kell választani, ahol egyértelműen eldönthető, hogy ki kicsoda.
--ii. Ha itt a kérdésre nem kapunk választ, akkor még nem egyértelmű az első szobor, de az fix, hogy a középső a random. A következő kérdés már lehet egy egyszerű eldöntendő kérdés, aminek tudjuk a pontos válaszát.
--iii. Ha a kérdés nemleges választ kapunk, akkor vagy a ’Hamis’ vagy a ’Random’ szoborral van dolgunk és mégegyszer feltéve ugyanazt a kérdést egyértelműen eldönthető, hogy melyik szobor melyik is.

Remélem sikerült követhetően leírni.

Mess with the best / Die like the rest

(#978) Louro válasza F-ECT$ (#976) üzenetére


Louro
őstag

Random megfogható úgy, hogy ha a hazug istent vagy az igaz istent megkérdem, hogy a másik mit mondana és az a másik a random, akkor nem tudja a választ, így ott nem születik válasz. Szóval ahol egyértelmű az igazmondás vagy hazudás, azzal megállapítható a random léte.

Mess with the best / Die like the rest

(#979) F-ECT$ válasza Louro (#978) üzenetére


F-ECT$
titán

Ez egészen addig igaz, amíg élünk a feltételezéssel, hogy a Random az Igaz vagy a Hamis szobor válaszát adja. Ha a Random szobrot "Körmönfont"-ra cseréljük, akkor a jelenlegi tudásunk alapján nem megoldható a feladat 3 kérdésből.

Dive ever, work never.

(#980) UBO


UBO
csendes tag

A minap szaladtam egy finomságba:
Egy hajó kétszer annyi idős, mint ahány éves a hajó kazánja volt akkor, amikor a hajó annyi idős volt, mint a kazán most. A kazán korának aránya hajó korához?
Szerintetek?

(#981) F-ECT$ válasza UBO (#980) üzenetére


F-ECT$
titán

Szerintem 4 a hajó és 3 a kazán. 1 éve a hajó volt 3 és a kazán 2. Így:
Egy hajó kétszer annyi idős (4), mint ahány éves a hajó kazánja volt akkor (2), amikor a hajó annyi idős volt (3), mint a kazán most(3).

Dive ever, work never.

(#982) UBO válasza F-ECT$ (#981) üzenetére


UBO
csendes tag

:)) tökéletes ez a szőkenős levezetés :)

[ Szerkesztve ]

(#983) F-ECT$ válasza F-ECT$ (#974) üzenetére


F-ECT$
titán

Kis up. Eddig tököltem ezzel 1-2 órát, de még nem jutottam közel a megoldáshoz...

Dive ever, work never.

(#984) szmegma válasza F-ECT$ (#983) üzenetére


szmegma
aktív tag

Ez a 19. feladvany ugye?
Gondolkodom en is, nem adom fel...

TV: JZ1000

(#985) F-ECT$ válasza szmegma (#984) üzenetére


F-ECT$
titán

Gondolom igen, most hirtelen nincs meg a link. Meg időm sincs ezzel tökölni, épp meló mellett írom a második diplomám...

Dive ever, work never.

(#986) gra3o


gra3o
csendes tag

Sziasztok!

Nem tudom ez a topci él-e még de lenne egy feladat amit egyelőre sehol sem találtam meg még említés szintjén sem:

Három kommunikációs szakember ebédel egy étteremben. Fizetéskor a pincér közli, hogy a számla már rendezve van. Hogyan állapíthatják meg azt, hogy közülük fizetett-e valaki, vagy a tulajdonos vendégei voltak úgy, hogy az nem derülhet ki, hogy konkrétan melyikük fizetett?

"Egy rossz óra is naponta kétszer jó időt mutat"

(#987) F-ECT$ válasza gra3o (#986) üzenetére


F-ECT$
titán

Hát ez így elég kevés infó. Gondolom kérdezni szabad, de pontosan mit és kiktől? Aki válaszol, az mindig igazat mond?

Pl: megkérdem a pincért, hogy közülünk fizetett valaki? Ez esetben nem derül ki, hogy ki fizetett, de megvan a válasz.

[ Szerkesztve ]

Dive ever, work never.

(#988) gra3o válasza F-ECT$ (#987) üzenetére


gra3o
csendes tag

Sajnos ennyit tudok csak én is az egészről, szerintem valami olyasmi lehet a megoldás, hogy összeadják a az összes náluk lévő pénzösszeget és ebből már lehet következtetni.

Reméltem, hogy esetleg ismeri valaki a példát:)

"Egy rossz óra is naponta kétszer jó időt mutat"

(#989) szmegma válasza F-ECT$ (#974) üzenetére


szmegma
aktív tag

Megkerdeztem akii tudja a megoldasat a feladatnak es ezt irta:

"Nos itt a kombinatorikát érdemes használni, a kettő hatványaival kiegészítve."

Nekem ez nem sokat segitett. Neked/Nektek?

TV: JZ1000

(#990) bugizozi válasza szmegma (#989) üzenetére


bugizozi
őstag

Ha megvan a megoldás megosztod majd itt, vagy akár privátban is jöhet a mail címemre, mert nagyon érdekel :K
Köszi :R

VCP7-DCV, CCNA ||| Ami működik, ahhoz nem szabad hozzányúlni!

(#991) F-ECT$ válasza szmegma (#989) üzenetére


F-ECT$
titán

Egy fél megoldásom már van, ha meglesz a teljes, akkor közlöm.

Dive ever, work never.

(#992) F-ECT$ válasza F-ECT$ (#991) üzenetére


F-ECT$
titán

Meg is van, a következő hozzászólásban le fogom írni, de csak kicsit később, mert nem rövid.

Dive ever, work never.

(#993) szmegma válasza bugizozi (#990) üzenetére


szmegma
aktív tag

Sztem F-ECT$ eleg gyorsan megoldotta, mivel en meg nem tudtam rajonni.
Olyasmire gondoltam, hogy:

Tegyuk fel hogy 4 palack es 2 rab van.
Az elsobol egyik sem iszik, a masodikbol az egyik, a harmadikbol a masik es a negyedikbol mind a ketto.
Igy konnyen kideritheto melyikben van a mereg, hiszen ha az egyik hal meg akkor az 2. palack, ha masik hal meg, akkor a 3. palack, ha mindketto meghal akkor a 4.-es es ha senki, akkor meg az elso palackban van.

Csak az irdatlan nagy mennyisegu palackot nem tudom az istenert sem szetosztani a 9 rab kozott. :U

TV: JZ1000

(#994) F-ECT$ válasza szmegma (#993) üzenetére


F-ECT$
titán

Tényleg hosszú lett :) És innen persze SPOILER!!!!!

Először is, aki nem ismeri a 2-es számrendszert, az itt ismerje meg. A lényeg:

A kettes számrendszer helyiértékes számrendszer: jobbról balra haladva minden egyes számjegy a 2 eggyel nagyobb hatványát fejezi ki (2^0=1-től kezdve). A kettes számrendszerben ábrázolt szám értékét úgy kapjuk meg, hogy összeadjuk azokat a kettő-hatványokat, amelyek helyiértékénél 1 áll.

Tehát az
1101 nem más mint 1101 = 1*2^3 + 1*2^2 + 0*2^1 + 1*2^0 = 8 + 4 + 0 + 1 = 13.

A palackos példa elég bonyolult, egyszerűsítsük le: 7 palack, 3 rab, a méreg 3 nap alatt öl és 3 nap van arra, hogy kitaláljuk, hogy melyik mérgezett. Először is írjuk fel a 7 palack sorszámát 2-es számrendszerben:
1 -> 001
2 -> 010
3 -> 011
4 -> 100
5 -> 101
6 -> 110
7 -> 111

A 3 rab neve legyen A, B, C. Minden rab egy helyiértéket képvisel, A legyen 2^2, B legyen 2^1 és C legyen 2^0. Minden rabnak készítenek egy koktélt, melyből azon sorszámú borokból szerepel 1-1 csepp, ahol az ő helyiértéke 1-es, azaz a koktélok ezen borokból állnak elő:

A -> 4, 5, 6, 7
B -> 2, 3, 6, 7
C -> 1, 3, 5, 7

Ezután a rabok megisszák a saját koktéljukat, megvárjuk a 3 napot, és meg fog halni 1, 2 vagy mindhárom rab. Azt állítom, hogyha felírod az ABC-t úgy, hogy 1-est írsz annak a rabnak a helyére aki meghalt, 0-t annak a helyébe aki életben maradt, akkor pont annak a palacknak a 2-es számrendszerbeli sorszámát kapod, ami mérgezett. Egy példa, meghalt: A és C. Ekkor 101 -> 5-ös palack a mérgezett. Le lehet ellenőrizni, hogy az 5-ös palackból kapott a koktéljába A és C is, de B nem, és ez semelyik másik palackra nem igaz.

No most már jöhetne is a példa, amivel az a gond, hogy 9 rabod van, amivel 2^9, azaz 512 palackot lehet csak felírni 2-es számrendszerben. Szerencsére 5 napod van hátra, és 3 nap alatt öl a méreg. Éppen ezért 3 db 500-as csoportra osztod a palackokat, és mindhárom csoportban elkészíted a 9 rab számára a koktélt. Az első adag koktélt beadod rögtön (aznap reggel), a második adagot a 1 nap múlva, a harmadik adagot pedig a két nap múlva. Így ha az első 500-as csoportban volt a méreg akkor a harmadik, ha a második csoportban, akkor a negyedik, ha pedig a harmadik csoportban, akkor az ötödik nap reggel hal meg néhány rab. A fenti módszerrel kitalálható, hogy az adott 500-as csoportból pontosan melyik palack volt mérgezett, így az ötödik nap este mehet a buli :)

Dive ever, work never.

(#995) F-ECT$ válasza F-ECT$ (#994) üzenetére


F-ECT$
titán

Ez a megoldás a sajátom, nem tudom, hogy ez-e a hivatalos, de nekem tetszik :)

És itt is jelzem, hogy az előző hozzászólás SPOILER!!!!

Direkt ezért csináltam ezt a hozzászólást hozzá.

Dive ever, work never.

(#996) szmegma válasza F-ECT$ (#994) üzenetére


szmegma
aktív tag

Ez igen, nagyon szep, gratula.
Mivel a feladatot mar jo regen kozolted, ugye nem mondod, hogy annak hatasara fejtetted meg, amit en irtam be?

TV: JZ1000

(#997) bugizozi válasza F-ECT$ (#994) üzenetére


bugizozi
őstag

respekt! :R

VCP7-DCV, CCNA ||| Ami működik, ahhoz nem szabad hozzányúlni!

(#998) F-ECT$ válasza szmegma (#996) üzenetére


F-ECT$
titán

De :) Korábban is gondoltam a 2-es számrendszerre, de aztán elvetettem, merthogy 2^9 csak 512, és akkor még nem esett le, hogy ez is elég.

Dive ever, work never.

(#999) szmegma válasza F-ECT$ (#998) üzenetére


szmegma
aktív tag

Megerositve, ez a helyes, official megoldasa a feladatnak, gratula megegyszer.
Teszek egy egyszerubbet:

1. kérdés
Az elso kérdés száma, ahol "B" a helyes válasz:
A. 1
B. 4
C. 3
D. 2

2. kérdés
A negyedik kérdésre a helyes válasz:
A. D
B. A
C. B
D. C

3. kérdés
Az elso kérdésre a helyes válasz:
A. D
B. C
C. B
D. A

4. kérdés
Hány olyan feladat van, ahol "D" a helyes megoldás?
A. 3
B. 2
C. 1
D. 0

5. kérdés
Hány olyan feladat van, ahol "B" a helyes megoldás?
A. 0
B. 2
C. 3
D. 1

TV: JZ1000

(#1000) F-ECT$ válasza szmegma (#999) üzenetére


F-ECT$
titán

Szerintem ez a jó megoldás, tehát SPOILER:

C, D, B, C, B.

[ Szerkesztve ]

Dive ever, work never.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.