Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CB rádió topic (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) The DJ


The DJ
addikt

Üdv.

Először is elnézést ha nem jó helyre nyitottam a topikot, de igazából szerintem ide illik a leginkább...
Szeretnék egy pár dolgot megtudni.
Haverommal beszélgettünk valamelyik nap róla, hogy jó lenne megvalósítani, hogy közvetlenül is tudjunk beszélgetni egymással, anélkül, hogy a telefonszámlát növelnénk.
Először ez a CB rádió dolog jutott az eszembe, de ezen a téren nagyon láma vagyok.
A haverom 20-22 km-re lakik tőlem és ezt a távolságot kéne áthidalni.
Akkor a kérdések:
Úgy hallottam, hogy ehhez engedély kell.
Hol, miért és mennyi?
Kb. mennyibe kerül egy ehhez megfelelő rendszer kiépítése?

A válaszokat előre is köszönöm!

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#2) And válasza The DJ (#1) üzenetére


And
veterán

Hi! Legjobb tudomásom szerint a cb-hez (27MHz-es, legalábbis ez a klasszikus cb-sáv) már évek óta nem kell engedély, ha a készülék teljesíti a CEPT-normákat: 40 csatorna, 4W kimenőteljesítmény és csak FM-mód. Ha nem teljesíti, akkor meg elvben nem használható. 20 km-es táv áthidalása lehetséges, de nem árt hozzá, hogy jó helyen lakjatok (nyílt terep v. magaslat), ill. külső (tető-) antennák is szükségesek. Mod.: meg persze zavarmentes csatorna sem árt, régen - különösen nyáron - agyon volt zavarva az egész sáv a távoli állomások zajával, ami nem igazán tette lehetővé a nagyobb távú összeköttetéseket. Ráadásul a zaj napszaktól függően is változott, ez a rövidhullámú összeköttetés egyik szépsége :). Új rádiókat is lehet kapni, de úgy elég drágák (1..2x 10e HUF-os nagyságrend), használtan jóval olcsóbbak, ha vannak rádiós ismerőseid. Normális tetőantennát (1/2 v. 5/8-ad lambdás) nem tudom, hogy árulnak-e újat, én anno használtan szereztem egy használt Penetrátort, az 5e volt úgy tíz évvel ezelőtt. Ha kapni is valahol újonnan, az ára valszeg. szintén ötjegyű.

[Szerkesztve]

(#3) The DJ válasza And (#2) üzenetére


The DJ
addikt

Ezekszerint nem kell engedély...ez egy jó hír.
Az adottságok szerintem megvannak hozzá, mert haverom egy 10 emeletes panelban lakik, én meg egy 3 emeletes családi házban, és légvonalban nem ütközik akadályba tudomásom szerint.
Hol éremes használt rádió után néznem?
Milyen szempontokat kell figyelembe vennem a vásárlásnál?

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#4) And válasza The DJ (#3) üzenetére


And
veterán

Nem kell engedély, ''hála'' az eurokomform CEPT-szabványnak, amelyet Mo. évekkel ezelőtt átvett (ezzel megszüntetve az SSB- ill. jórészt az AM-adásmódok legalitását). Használt rádió nálunk mindig a haveri körből került elő ;). Talán használt cuccot is áruló rádiós boltokban, (akár rádióamatőr) börzéken érdemes ilyesmit keresni, pl: Bővebben: link, Bővebben: link. Új rádió és antenna pl. a Conr@d-ban kapható (hová jutunk így: megint őket hozom fel, pedig általában méregdrágák). Egy valamirevaló CEPT-normás mobil 18k, egy jó tetőantenna 12k körül van náluk. Használtnál érdemes odafigyelni, hogy általában véve ne leharcolt kotorék legyen (szintézeres legyen, ne cserélhető kvarcos, csak néhány csatornás), ne legyen tele kontakthibával, hozzávaló mikrofonnal adják, meg ilyenek.

(#5) The DJ válasza And (#4) üzenetére


The DJ
addikt

Az 1. hozzászólásodban írtad, hogy figyelni kell arra is, hogy ne zavarja más adó a vételt.
Ez mitől függ?
A megvett adómtól vagy a felszereléstől?

(Bocs ha sok hülye kérdést teszek fel, de ez a téma egy fekete folt egyenlőre és valahonnan meg kell tudnom bizonyos alap infókat)

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#6) And válasza The DJ (#5) üzenetére


And
veterán

A vételi zavar eredendően nem a berendezéstől függ, hanem a terjedési viszonyoktól. A rövidhullám már csak ilyen. Próbálj meg egy egyszerű, kézi hangolású rövidhullámú műsorvevőt egy nyári este állomásra hangolni: jó terjedés esetén a sávok (a 49m-es - kicsivel 6MHz felett - különösen) tele lesznek egy rakás adóval, amik egymás hegyén-hátán szólnak. A CB-nél hasonló a helyzet: a felszíni terjedés során a kisugárzott rádiófrekvenciás energia viszonylag kis távolság után gyorsan elvész, de az ionoszférában (jó magasan a talaj felett) kialakuló rétegek erőteljesen visszaverik a rájuk eső hullámokat. Az eredmény: távoli, akár sokezer kilométeres távolságban lévő állomások - időben változó erősségű - vétele, amíg az ionoszféra megfelelő rétegeinek visszaverő képessége fennáll. Más napszakokban meg szinte teljes ''csend'' van a rádióban (az FM-üresjárat egyébként igen erős súgással jár, amit a - szinte minden CB-n megtalálható - zajzárral tudsz elnémítani a vételi szünetekben). A közeli zavar más tészta, ha ugyanazon (vagy nagyon közeli) csatornán forgalmaz valaki a közelben, azt hallani fogod. A CB-korszak fénykorában (úgy 1-2 évtizede) egyes nemzetek fiai különösen jeleskedtek a zavar generálásában, gyakran illegális erősítőket, ''utánégetőket'' használva. Régi CB-sek biztosan emlékeznek, amikor az éter pl. távoli olasz állomásokkal (kamionosokkal ?) volt tele.. :U

[Szerkesztve]

(#7) nagydee válasza And (#6) üzenetére


nagydee
tag

lehet hülyeséget kérdezek...

ha a két kommunikáló ember rálát egymásra, akkor elvileg lehetne a cb-jelet irányítani (pl. parabola segítségével) és így kiszűrni a zavaró hatásokat?

Nem a fizetésem kevés, csak ritkán adják...

(#8) kovasz válasza nagydee (#7) üzenetére


kovasz
senior tag

lehetni lehet, de ahhoz legalabb 200m-es parabola kellene. en egszeru dipolt csinaltam, ami illegalis ugyan mert iranyitott de jol kizarta kozeli varos zajat.

(#9) kovasz válasza The DJ (#1) üzenetére


kovasz
senior tag

imho inkabb pmr-ben gondolkodjatok. pl tv lepke antennat rakotve tutira megy a 20km. az 50..75ohm kulonbseg miatt nem kell aggodni.

(#10) Sanya válasza And (#6) üzenetére


Sanya
nagyúr

mint ahogy hallod a rendörségi adókat a zsibis cb-mel
vagy legalábbis 8 éve hallottam, azóta be sem kapcsoltam
hogy azok mekkora tajtparasztok!

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#11) And válasza nagydee (#7) üzenetére


And
veterán

1.) Irányítani akkor is lehet, ha nincs rálátás.
2.) Az irányítással az a baj, hogy az antenna mérete szoros összefüggésben van a hullámhosszal, ami a CB esetén (27MHz) 11m körül van. A szokásos fél- v. ötnyolcad-hullámhosszú tetőantennák is 5-6 m hosszúak. Egy sima néhányelemes yagi is óriási méretű lenne ekkora hullámhosszra (amatőr rádiósok használnak ilyesmiket a rövidhullámú sávban, de ez elég ritka: szép nagy helyet, esetenként külön tornyot igényel :) ). Egy parabolánál hasonló a helyzet: ilyen nagy hullámhossznál a kellő nyereséghez kivitelezhetetlen méretű nyílással - átmérővel - kéne legyártani a tükröt.
Mod: kicsit lassú voltam..
#9: csak amíg a cb-n ezt akár sima tetőantennával probléma nélkül megteheted, a PMR-t irányított - egyáltalán: külső - antennával használni illegális.
#10: mi az a zsibis cb? A zsaruk tudtommal a vhf-sávban forgalmaznak, 150MHz körül (legalábbis szimplexben. Egyébként használnak átjátszókat is, ill. hamarosan a Tetra-rendszert, ami gyakorlatilag lehallgathatatlan).

[Szerkesztve]

(#12) The DJ válasza And (#6) üzenetére


The DJ
addikt

Köszönöm a kielégítő válaszokat, te nagyon otthon vagy a témában úgyhogy ha lesznek még kérdéseim (lesznek:DDD) akkor hozzád fogok fordulni. :R

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#13) The DJ válasza kovasz (#9) üzenetére


The DJ
addikt

PMR?
(Lehet, hogy égő, de jelen pillanatban nem tudom mi az :B)

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#14) And válasza The DJ (#13) üzenetére


And
veterán

A PMR egy másik, kezdetektől - néhány éve - fogva engedély- és bejelentésmentesen használható rádiós szabvány. Sokan (tévesen) ezt is CB-nek hivják, de a PMR az uhf-sávban működik, 446MHz-en. Kisebb adóteljesítménnyel használható, külső antennát nem alkalmazhatsz hozzá.

(#15) The DJ válasza And (#14) üzenetére


The DJ
addikt

Mivel lenne nekünk jobb ez?
Olcsóbb esetleg a megvalósítása?

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#16) And válasza The DJ (#15) üzenetére


And
veterán

Nem hinném, hogy ekkora távolságra jobb lenne. Az olcsó PMR-ek általában műszakilag igénytelenebbek, mint a normális adóvevők. A PMR kistávolságú összeköttetésekre alkalmas, tipikusan kézi-hordozható kivitelű játékszer. Nincs belőle mobil / stabil kivitel, hisz antennacsatlakozó sem lehet rajta. Teljesítménye max. 0,5W lehet, a sávban csak nyolc RF-csatornát használhat. Egyetlen előnye, hogy időnként néhányezerért lehet kapni párját akár nagyobb hipermarketekben is. PMR-topicok: Bővebben: link, Bővebben: link.

(#17) The DJ válasza And (#16) üzenetére


The DJ
addikt

Olvasgattam a PMR-es topikokat és ott azt írják, hogy inkább kis távolságokra (pár km) való.
Tehát akkor nekünk ez igazán nem is jöhet szóba ezek szerint.
Vagy megoldható ezzel is 20 km? (gondolom meg esetleg antannával, de az már nem teljesen legális úgy sejtem...)

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#18) And válasza The DJ (#17) üzenetére


And
veterán

Jól sejted: nem legális, pedig - a lényegesen magasabb működési frekvenciából adódó kisebb antennaméretek miatt - sokkal könnyebb lenne irányítani a jelet, mint CB-nél. A másik oldal: egy nagyobb település környékén a PMR-sáv - vacak 8 csatorna - eléggé zsúfolt újabban, és nem hiszem, hogy a helyzet idővel javulna. [A kódzajzár (CTCSS) ugyan valamennyit segít ezen a probélmán, mert a vevőt csak a hasonló ''kódra'' állított adó nyitja ki, de a sáv ettől még foglalt marad, ha mások használják, legfeljebb te nem hallod a forgalmazásukat.] Irányított (ergo: nagyobb nyereségű) antennával pedig esetleg sok állomást hallhatnál a főirányból. A CB-n meg nem tudom, hogy manapság mi a helyzet, de amikor még pár éve aktívan használtam, meglehetősen kihaltak voltak a csatornák. Nem annyira divat manapság CB-zni (tetőantennákat szerelgetni, hangolni, kábelezni meg több pénzt kiadni a rádiózásra már nagyobb elszántságot igényel, mint bemenni a sarki T*sco-ba és venni ilyen minimál tudású PMR-kütyüket ;)), lehet, hogy ez a Te nagy szerencséd..

(#19) Ck. válasza The DJ (#1) üzenetére


Ck.
addikt

''Haverommal beszélgettünk valamelyik nap róla, hogy jó lenne megvalósítani, hogy közvetlenül is tudjunk beszélgetni egymással, anélkül, hogy a telefonszámlát növelnénk.''

Ha csak ennyi a lényeg, akkor egy másik alternatíva: MSN Messenger és egy jó mikrofon, és már minden megvan oldva! :D

(#20) The DJ válasza Ck. (#19) üzenetére


The DJ
addikt

32 mb edo rammal és 166 mhz-en nem igazán szeret a Messenger (főleg nem 98-on :DDD)
Amúgy igen ez lenne a megoldás, csak haverom gépe nem egy ütős konfig. :DD

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#21) The DJ válasza And (#18) üzenetére


The DJ
addikt

És ha mondjuk én gonosz és törvényt nem tisztelő ember lennék és mégis vennék egy ilyen PMR-t, akkor megoldható lenne a 20 km áthidalása? :D
(Amúgy most gondolkozom, hogy légvonalban nagyon nincs annyi, én busztávolságban gondolkodtam :DDD)

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#22) Ck. válasza The DJ (#20) üzenetére


Ck.
addikt

Jah, hát így már érthető... :DDD

(#23) And válasza The DJ (#21) üzenetére


And
veterán

Az a baj, hogy - bár nem szeretnék általánosítani - volt és van így is épp elég a jogszabályokat nem tisztelő rádiósból (legyen az cb-s, pmr-es, vagy akár rádióamatőr). Mindig lesznek olyanok, akik egy falu egyenes főutcáján 120-szal söpörnek végig. Az előbbiek visszafogása a hírközlési hatóság, utóbbiaké meg a zsaruk feladata. Ez van. Gondolj bele, hogy Te mondjuk csak a szomszéd utcába szeretnél pmr-ezni, de van valaki a környéken, aki iszonyú teljesítménnyel / irányított antennával nyomja, és - akarod vagy sem - állandóan őt hallod a rádióból, vagy még a szomszéd csatornákon is zavart okoz. Borítékolhatod: előbb-utóbb meg fogod unni (és a beszélgetőpartnered is), felnyomjátok a hatóságnál, vagy hagyjátok az egészet a francba. Ez elég extrém példa, de aki sokat rádiózik, az biztos belefut az évek során hasonló helyzetbe. A pmr-en ''nincs hová menni'', a csatornaszám kevés, a forgalom növekszik. Ha pedig Te lennél a szabálytalankodó, bizonyos idő alatt szép számú ''barátot'' gyűjthetnél a környéken. Hosszú távon egyik sem az igazi. (Saját tapasztalat: a pmr-sáv tele van a technikához nem értő figurákkal - ez még önmagában nem lenne baj -, unatkozó v. játszadozó kiskölykökkel, beszélgetésedbe belenyomkodó suttyókkal, a saját szabályszegéseiket nagyra tartó alakokkal, esetenként a munkába - merthogy sokaknak a pmr munkaeszköz is - belebeszélőkkel. Valszeg ők a ''kisebbség'', de egyben ők azok is, akik a legjobban megzavarják a Te szórakozásodat.)

(#24) The DJ válasza And (#23) üzenetére


The DJ
addikt

Értem, nem is azért kérdeztem, mert most szabályt akarunk szegni, csak szeretek tisztában lenni a dolgokkal minden téren, de mostmár ezt is oké.

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#25) kovasz válasza The DJ (#21) üzenetére


kovasz
senior tag

20km minden tovabbi nelkul megy, pl ket lepke antennaval...

(#26) coro


coro
csendes tag

Sziasztok!

CB rádiót akarok venni.Kérdésem az, hogy 2db hordozható kézi CB rádióval 5-6 km-es távolság megoldható-e?
Ha igen akkor milyen típust érdemes venni?

(#27) aDM|RaL^


aDM|RaL^
őstag

a topic meghozta a kedvemet, mostmár csak biztosnak kellene lennem benne hogy engedély nem kell hozzá.

http://www.flickr.com/photos/dmrl - http://dmrl.hu - Spectrum ZX 48k

(#28) The DJ válasza kovasz (#25) üzenetére


The DJ
addikt

És ezt nehéz kivitelezni?
Kell valamilyen szintű tudás hozzá?
(Az antenna bekötésére gondolok)

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#29) The DJ válasza aDM|RaL^ (#27) üzenetére


The DJ
addikt

Nem kell hozzá engedély, hogyha legálisan használod (ha illegálisan akkor se csak akkor más gondok lehetnek :DDD)

5-6 km megoldható CB-vel, még kézi PMR-el is, most tudtam meg fentebbről :D

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#30) And válasza aDM|RaL^ (#27) üzenetére


And
veterán

Az engedélyről:
Bővebben: link, a ''2/2001-MeHVM'' keresőkifejezéssel megtalálható a vonatkozó rendelet,
Továbbá: Bővebben: link, Bővebben: link, Bővebben: link, Bővebben: link (ez kissé talán szélszőséges nézőpont).
#26: Megoldható, de a működési elvből következően nincs rá semmilyen garancia, hogy mindig összejön a kapcsolat (tudod: terepviszonyok, zavar, terjedés, ésatöbbi). Ekkora táv áthidalása - stabil kapcsolathoz - szintén inkább külső, jó helyre szerelt antennákat kíván.

(#31) The DJ válasza And (#30) üzenetére


The DJ
addikt

Egyébként kiszámoltam.
Légvonalban a 10 km-t nem haladja meg a távolság és közöttünk nicsen semmiféle nagyon árnyékoló tényező.
Gondolom ez azért működne, ha az antennákat megfelelő magasságban ki tudnánk helyezni (megoldható)
Mostmár annyit kellene még tudnom, hogy melyik PMR lenne a megfelelő.
Milyen szempontok alapján válasszunk, mert gondolom nem ugyanazt a tudást képviseli Tesc0s gagyi meg a márkás PMR.

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#32) And válasza The DJ (#31) üzenetére


And
veterán

Megmondom őszintén, a gyári pmr-rádiók világában annyira nem vagyok otthon (egy amatőr kézirádiót használok teljesen ''pmr-kompatibilis'' módban). A pmr-ekről műszaki szempontból az a véleményem, hogy a ''jobbak'' is csak azért drágábbak, mert tele vannak mindenféle csilivili, paraszvakítás-kategóriába tartozó fícsörrel, extra biszbasz-funkcióval (scan, vox, headset-csatlakozó, háttérfény, roger-beep), persze a hasznos dolgokon felül, mint amilyen a ctcss-zajzár, vagy a külső akkutöltő. Az alap műszaki paraméterek ugyanazok (hisz erről szól a pmr), de például a vevőérzékenységet, amely a rádió egyik legfontosabb - hatótávot is erősen befolyásoló - tényezője lenne, nem nagyon adják meg még nagyobb katalógusok sem, a rádió papírjai közt sem biztos, hogy megtalálnád.
Antennához: azzal tisztában kell lenned, hogy a csatlakozás kivitelezése vagy rossz hatásfokú lesz (lásd: #16, második linkje, abban a topicban volt szó róla), vagy a rádiót módosítani kell hozzá, ami garivesztéssel, vagy akár végzetes károsodással is járhat. Antenna viszonylag egyszerűen készíthető, pl. egy néhányelemes yagi is szép nyereséggel rendelkezik a beépített antennához képest. Én egy 6-elemest csináltam anno egy tervezőszoftver segítségével, alapvetően amatőr célra (a 70cm-es sávra), de a szimuláció - és a gyakorlat - szerint elég szélessávú ahhoz, hogy a pmr-sávon is jól működjön. Meglepően sok állomás fogható vele, pedig ez nem egy agyonzsúfolt környék, meg nem is az Alföld ;). [A cb-nek jelen pillanatban az a nagy előnye, hogy azt az 5x annyi csatornát lényegesen kevesebben használják.]

(#33) The DJ válasza And (#32) üzenetére


The DJ
addikt

Hát akkor beruházunk ketten ebbe a PMR dologba és majd meglátjuk mi sül ki belőle.
Ezekszerint egy olcsóbb PMR is megteszi, mivel egységes szabvány alapján annak is meg kell felelni egy rendszernek.
Akkor figyelünk arra, hogy legyen rajta zajzár és akkutöltő, az antennát meg majd megoldjuk valahogy.
A tapasztalatainkat majd beírjuk ide, hogy másokat is segítsünk vele esteleg.
Még azt kell valahonnan kideríteni, hogy melyik az, ami aránylag olcsó és tudja a fentebb leírt dolgokat...

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#34) kovasz válasza The DJ (#28) üzenetére


kovasz
senior tag

az antenn egy vekony koax-al van bekotve. azt le kell forrasztani es a helyre egy 50ohm-os koax-t, pl rg59. a lepke igaz, hogy 75ohm-os de ra kotheted az 50ohm-os koax-ra nem sok vizet zavar.

(#35) The DJ válasza kovasz (#34) üzenetére


The DJ
addikt

Köszönöm az infót, ebből én nem sokat értek, de majd az okos kollégák megcsinálják nekem :DDD

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#36) joko1971


joko1971
újonc

helloka érdeklodnek cb radio hasznalatarol engedely kell -e?ha igen hol lehet meg szerezni?:most regisztraltam ep ez irant erdeklodnek. wantom WT-398 tip:450-470 MHz 3.5 W /3.0W köszike. csak segit majd valaki talan.

(#37) And válasza joko1971 (#36) üzenetére


And
veterán

Volt már szó az engedély kérdéséről ebben a topikban: a CEPT-normákat teljesítő CB-hez nem kell engedély. Viszont az az UHF rádió, amit említettél, nem CB (!), még akkor sem, ha a köznyelv gyakran minden mobil / kézi adóvevőt annak említ. A CB rövidhullámon, 26.965 - 27.405 MHz közt, 40 csatornán működhet. A másik engedély és frekvenciadíj nélkül használható sáv a PMR-ek által használt 446.0-446.1 MHz-es tartomány, 8 csatornával. A legközelebbi - vizsga letétele után, engedély birtokában használható - amatőrsáv pedig a 70cm-es (432-438 MHz), de az a rádió egyiket sem támogatja.
Innentől kezdve marad az, hogy engedély és frekvenciahasználati díj ellenében talán használhatsz egy vagy több frekvenciát az adott sávban. Ha több frekvenciát is használnál, akkor többet kell fizetned ;). Hogy egyáltalán van-e rá elvi lehetőség, arról bővebb információ itt: [link]. De ezzel igazából nem mész sokra, csak ha Te egy kizárólag általad (vagy a céged által) megkívánt egyedi frekvenciára vágysz. Közösséggel ott nem fogsz találkozni, az biztos..

(#38) H.Ádi


H.Ádi
újonc

Heloo mindenkinek!Nekem egy olyan kérdésem lenne hogy van egy cb rádióm de nincs hozzá antennám,de csináltak nekem rézből és acélból is de a réz valamivel rövidebb.Szeriintetek melyik legyen? :(

(#39) tomcsi


tomcsi
senior tag

Kicsit felhozom ezt a topikot hátha tudna nekem valaki válaszolni.
A Sirtel Full Metal Power nevezetű antenna milyen tulajdonságokkal bír és, hogy jobb-e 1 Dagger Silver 2100 helyett?

(#40) Jóska.


Jóska.
újonc

Szevasztok!
FM 40 csatornás ceptes CB rádiót hogyan lehet átalakítani úgy, hogy alsó-felső sávban is működjön, ne csak a középső sávban? Tudomásom szerint a szintézer IC-nél kellene valami beavatkozást végrehajtani. Ezzel kapcsolatban érdeklődnék konkrétan milyen megoldás jöhetne szóba, ha egyáltalán ez az átalakítás lehetséges.
Előre is köszönök minden megoldást, csak működjön.

(#41) And válasza Jóska. (#40) üzenetére


And
veterán

Röviden: sehogy. Az egyszerű kódkapcsolós (40 állású kapcsolóról vezérelt) szintézerek fix osztásaránnyal dolgoznak és szintén fix frekvenciájú referenciaforrást igényelnek. Ezeknél szinte semmi mozgástered nincs. Modernebb, soros beírású szintézereknél meg "csak" annyi lenne a dolgod, hogy a proci által számolt és elküldött osztásarányt módosítsd adás és vétel oldalon egyaránt, megfelelő műszerezettséggel kicsit utánállítsd a VCO-kat, rezgőköröket.. Szóval ha egy rádió gyárilag nincs erre felkészítve, akkor utólag már közel lehetetlen megoldani. A CEPT ráadásul nem ismeri az alsó, felső, stb. sávok fogalmát, merthogy csak egyetlen létezik (a többi használata illegális, gondolom Neked ezzel nem írtam újat).

(#42) Borys_90


Borys_90
újonc

Sziasztok! a segítségeteket szeretném kérni még nem nagyon vagyok a témába :( Van nálam egy " YAESU FTH-7010" rádió és azt szeretném megtudni h pontosan mit is tudok vele csinálni (hatótávolság, kell e rá engedély?) és ha tudnátok h kb mennyit ér a készülék!? előre is kösszi

(#43) And válasza Borys_90 (#42) üzenetére


And
veterán

Kezdjük az elején: a Yaesu 7010-es szintén nem CB. Az egy amatőr kézirádió a 70 cm-es sávra, és mint ilyen, használata alapesetben rádióamatőr vizsgához és engedélyhez (hívójel meglétéhez) kötött. A működési frekvenciatartománya viszont magában foglalja a teljesen szabad PMR-sávot is, némi megkötéssel: nem programozható 6,25kHz-es raszterben, így a PMR-csatornákat csak közelítőleg lehet vele beállítani. A csatornák beprogramozásához különben PC + szoftver + kábel kell hozzá.
Hatótávolsága - mint minden normális rádiónál - nem katalógusadat: adóteljesítménytől (a 7010-nél is két fokozatban állítható), terepviszonyoktól és az alkalmazott antennától függ. Akár egészen nagy is lehet ;).
Értékét a felépítése (pl. van-e rajta DTMF-billentyű), műszaki / esztétikai állapota, akku minősége, kiegészítők megléte, stb. határozza meg (10-20 ezer Ft-os nagyságrendben).

(#44) Borys_90


Borys_90
újonc

köszi! szóval kell rá engedély:(( hát esztétikailag elég jól néz ki! a gombok: LAMP, H/L, PRI
nekem 8 ezret mondtak érte szerintetek megéri??

(#45) andris_nagy


andris_nagy
újonc

hello!

Szeretném meg tudni hogy mi kell egy cb rádióhoz mit kell róla tudni?
Nemzetközi be szeretném használni kamionba!
Mit ajánlasz,mik kellenek egyáltalán hozzá?

köszönettel Nagy András ha lehet a válaszod az e-mail cimemre is elküldöd mert nem tudom mikor leszek megint internet közelben!

(#46) andris_nagy


andris_nagy
újonc

hello!

Szeretném meg tudni hogy mi kell egy cb rádióhoz mit kell róla tudni?
Nemzetközi be szeretném használni kamionba!
Mit ajánlasz,mik kellenek egyáltalán hozzá?

köszönettel Nagy András ha lehet a válaszod az e-mail cimemre is elküldöd mert nem tudom mikor leszek megint internet közelben!

(#47) berec.


berec.
újonc

van egy cb-m 27Mhz-s és mit tudok vele csínálni hogy messzebre is működjön?

(#48) And válasza berec. (#47) üzenetére


And
veterán

Normális tetőantennát teszel rá, ami CB esetén szép méretes. Ha ez nem megoldható, vagy nem eléggé nyílt helyen laksz, ne számíts csodákra.

(#49) csike


csike
újonc

sziasztok! én sokat vezetek és gondoltam veszek egy cb a rendőrök miat! nem tudom hogy jo ötlet e de azt tudom a kamionosok használják.

(#50) csike


csike
újonc

és ha erdemes akkor milyet és mikell hozzá? ha valakitud segiteni köszi :((

Útvonal

Fórumok  »  Technika, hobbi, otthon  »  CB rádió topic (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.