Hirdetés

2019. szeptember 16., hétfő

Gyorskeresés

(#1) Perjel

Perjel
(tag)

Emlékszik még valaki arra a korszakra, ill. van itt olyan, aki akkor is ''aktív'' volt?
Ha valaki nem vágja, a BBS-ek akkoriban voltak elterjedtek, amikor még nem volt elérhető az internet boldog-boldogtalannak... Magyarországon ez kb. a 92-95 közötti időszak volt, aztán a 90-es évek végére gyakorlatilag teljesen kihalt ez a műfaj, technikai elavultsága és az internet elterjedése miatt...
(definíció:
''A BBS a Bouletin Board System (elektronikus faliújság) kezdőbetűiből összehozott mozaikszó.
A telefonos számítógépes hálózatok alapvetően kétféle módszerrel kapcsolódhatnak. Vonalkapcsolt, vagy csomagkapcsolt módban. A vonalkapcsolt módszernél egy servergép vár arra, hogy a rákapcsolt telefonra hívas érkezzen, azt fogadja es innentől a vonalon keresztül kiszolgálóként dolgozik. Mód van arra is, hogy egy gép akár 6-12 modemet kezeljen.
BBS kezelőszoftverekkel (Opus, Maximus, Ra+ , Delrina, stb...) megoldható filek mozgatása, egy vonalnal chat az operátorral, több vonalnál chat a felhasználók között, levelezés stb... Az egymással kapcsolatban álló BBS gépek az egész világot behálózó levelezőrendszereket működtettek (pl: FIDO).
A BBS-ekre valamelyik terminál-emulátor programmal lehetett kapcsolódni: Kermit, Telix stb... Az internet terjedése előtt ''kicsit'' drága, de izgalmas módja volt a számítógépes kommunikációnak.'' (kopipésztelt szöveg, (c) GAndalf)
A FidoNet pedig egy ''ingyenes, az egész világra kiterjedő BBS 'underground' levelező hálózat'' volt... kicsit hasonló az usenet-nez (news, ez sem mond már semmit sokaknak:) bár az outlook, opera, mozilla stb. is támogatja), csak a bbs-eken terjedt, voltak fido-usenet ''gateway''-ek is, azaz egyes bbs-ek ''sysopjai'' (azaz gazdái) lehetővé tették, hogy a bbs userek is olvashassanak newsgroupokat a fidonet-en keresztül, ill. írjanak is rá.

Annak idején még nem azért vettem meg az első modememet, hogy netezzek (akkor még álmodni sem nagyon lehetett erről egy mezei halandónak Mo-n, hogy netezzen otthonról... sőt fősulin sem nagyon volt net még akkoriban, csak belső Novell Netware háló. Egyes egyetemisták már akkor is neteztek, irc-eltek stb., ami élesen elválasztotta őket a pórnéptől, akik azt sem nagyon tudták mi az... egy email cím is nagy dolognak számított még akkor.... na jó, 1-2 évvel később már azért nem. :) Abban a korban voltak a lemezújságok is, a leghíresebb, és egyik legjobb olvasható a neten is Bővebben: link terror news, freestyle stb... a scene-hez sajna nem volt semmi közöm, de ha valaki be akarja írni az ezzel kapcsolatos emlékeit, annak is van helye ebben a topicban stb.
Na mindegy, nem is tudom már mit akartam ezzel a sok blablával, csak kitört rajtam a nosztalgia...

(#2) _Volkovy_ válasza Perjel (#1) üzenetére

_Volkovy_
(nagyúr)

Végre megtudtam a BBS pontos definícióját,eddig csak annyit tudtam hogy valamiféle szerver.:)

(#3) anaqer válasza Perjel (#1) üzenetére

anaqer
(veterán)

Ezekhez a korai netcsökevényekhez már nem volt szerencsém, de a Terror News / Kendermag cserélgetés floppyn még bejátszott.

And As It Is Such, So Also As Such Is It Unto You

(#4) Dilikutya

Dilikutya
(nagyúr)

De sajnálom, hogy ezeket én koromnál fogva már nem élhettem át.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#5) twollah válasza Perjel (#1) üzenetére

twollah
(nagyúr)

Azert meg van BBS scene, csak most TELNET alol megy az egesz.
Bar egyre kevesebb az aktiv TELNET site.

(#6) I_Am válasza Perjel (#1) üzenetére

I_Am
(veterán)

Pár középiskolai osztálytársam 92-93-ban benne volt a hazai BBS mozgalomban. Ők rádióamatőrökként csinálták meg maguknak az elérési lehetőséget. Az egyik közülük annyira fanatikus volt, hogy érettségi előtt 1-2 nappal eltörte a gerincét, miközben a kertjükben álló fára mászott, hogy felszerelje a legújabb antennáját amit házilag készített. (szerencsére komolyabb következmények nélkül megúszta, leszámítva, hogy deréktól nyakig gipszben volt egész nyáron. :) Érettségiznie nem sok tantárgyból kellett mert OSZTV-n 2-ik lett és automatikusan felvételt nyert a BME-re)

Én komolyabban már a Telnetnél kapcsolódtam be, de azt is inkább csak játékra használtam akkoriban.

Ha teszed ami a célod, akkor arra vagy hivatott az életben.

(#7) twollah

twollah
(nagyúr)

utl.dyndns.org

Ez egy publikus demo (scene) BBS.
Telnet kliens kell hozza pl.: ZOC, SecureCRT.
Erdemes benezni.

(#8) Phantom

Phantom
(tag)

Jó öreg Telix...
zmodem...
ata...

Most elmorzsolok egy könnycseppet a szemem sarkában (hüpp), és megyek nosztalgiázni.

[Szerkesztve]

Tudod, hogy nincs bocsánat...

(#9) viharhozo válasza Perjel (#1) üzenetére

viharhozo
(addikt)

Az internet terjedése előtt ''kicsit'' drága, de izgalmas módja volt a számítógépes kommunikációnak.

En majdnem csaladi kinyirast szenvedtem el a ''kicsit'' magas telszamla miatt. :)
Erdekes vilag volt, sysop ismeros nelkul nehez volt az elet, a leechereket akkor nem nagyon toleraltak, bar az ismerkedes ktsgei okan nem sokaig voltam aktiv felhasznalo.

Durvasága miatt töröltem - moderátor.

(#10) twollah válasza viharhozo (#9) üzenetére

twollah
(nagyúr)

Most sem nagyon toleraljak oket.

(#11) Husky

Husky
(aktív tag)

Bluewave/telemate ismerős még valakinek? :) ... Elvileg valahol még megvannak a .mec-ek is amiket a saját szűk baráti körös bbs-emhez rajzolgattam... csak arra emlékszem hogy maximusosként nem szerettem az opust... de hogy miért, az már ködbe vész... :D

Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

(#12) viharhozo válasza twollah (#10) üzenetére

viharhozo
(addikt)

Tokom tudja, mostan penzert szinte mindenhez van acc, akkor meg nem volt. Vagy nekem nem volt akkor penzem, ami szinten eleg valoszinu.

A TN-archiv szep munka, bar nekem az istennek sem zenel.

(#13) duke

duke
(tag)

Erdekes vilag volt az biztos,bar en mar csak az utolso idokben probaltam 95 korul.Talan fel evet jatszottam ilyennel utanna jott az internet.
Milyen furcsa visszagondolni,parszaz kilobyte letolteseert hogy meg kelett kuzdeni minden bbs-en :) Manapsag meg gigabyteokat toltenek le az emberek naponta.
Akkor meg feltoltesi letoltesi arany volt,meg mindenfele jogokat adtak a hogy ki mennyit es mit tolthet le,meg mennyi idot tartozkodhat a szerveren.
A regi szep idok amikor az ember fejbol tudta az osszes modem parancsot,meg tucatnyi protokollal kiserletezett,hatha valamelyik 10 bytel gyorsabban tolt le.A csucs modemek 28.8-asok voltak 30 ezer koruli aron.
Bar szerintem az igazi hosi idok a 60-70 -es evekben lehettek az akkor nyugati vilagban,persze nem tudom tenyleg ugy volt e,de filmekbol ezt vettem ki.Volt valami nyugatnemet csapat,akik utan mar 70-es evekben nyomoztak ilyen modemes betoresek miatt.1200 baudos akusztikus modemmel utcai telefon fulkebol nyomtak a fiuk,hideg haboru meg minden :)

[Szerkesztve]

(#14) twollah válasza viharhozo (#12) üzenetére

twollah
(nagyúr)

Na latod ez a szomoru amikor masok a lopott dolgokbol penz csinalnak.
Es utanna ok vannak a legjobban megsertodve ha raneznek a kormukre.

(#15) n0_gAboR

n0_gAboR
(őstag)

tudtok meg mas BBS cimeket is?
kiprobaltam ezt a windowsos telnet kliensel...erdekes
nekem mondjuk nem sikerult letoltenem, de nem mertultem el igazan benne.

(#16) twollah válasza n0_gAboR (#15) üzenetére

twollah
(nagyúr)

Meg ha adnak is akkor sem jutnal vele semmire.
Az osszes BBS ''invite only''.
Szoval remenytelen, hogy bejuss valamelyikre is.

(#17) dabadab válasza twollah (#7) üzenetére

dabadab
(félisten)

Ez kiraly ezerrel, tenyleg olyan, mint a regi szep idokben :)
Azert, hogy ne csak oromkodjunk, emlekezzunk meg a sotetebb idoszakokrol is: ismertem a Magic Carpet meg a BBSopron sysopjait, akik abban a ketes dicsosegben reszesultek, hogy az o BBS-eiket kapcsolta le eloszor a BSA (ill a rendorseg gazdasagvedelmi osztalya, de ugyis tudjuk, hogy kik voltak az ugy hattereben) - jellemzo modon a Treasure Islandet nem bantottak, pedig az tenyleg durvan warez (ill akkori szohasznaltta, elite :) ) BBS volt. Mondjuk Ultravox total elszant volt, par nappal azutan, hogy elvittek a cuccait, mar ujra ment a Magic Carpet :)

DRM is theft

(#18) dabadab válasza Perjel (#1) üzenetére

dabadab
(félisten)

Jesszus, a topik miatt gyorsan beizzitottam a Goldedet (egy regi linuxos verziot) az archivalt Fidos messagbase-emre (sajna eleg keves van csak meg :-\ ), es most latom, hogy mennyi node-on voltam Fidonetes point, miutan a BBSopront sajnalatos modon utolerte a vegzet (pl Slapicnal meg Phoenixnel, ha vki meg emlekszik a flame-kiralyra)
Hat komolyan mondom, lassan tokre elfog a nosztalgia :)

DRM is theft

(#19) Perjel válasza dabadab (#18) üzenetére

Perjel
(tag)

Én is voltam point Slapicnál :) Phoenix név is ismerős:)

(#20) dabadab válasza duke (#13) üzenetére

dabadab
(félisten)

''Volt valami nyugatnemet csapat,akik utan mar 70-es evekben nyomoztak ilyen modemes betoresek miatt.''

Tenyleg, ha erdekel a dolog, akkor nezd meg a 23 cimu (nemet) filmet (Bővebben: link), abban vannak C64-es hekkerek, es a tortenet tobbe-kevesbe valos esemenyeken alapul es a szamitogepes reszek sem irrealisak.

DRM is theft

(#21) I_Am válasza dabadab (#20) üzenetére

I_Am
(veterán)

Érdekes értékelést kapott.

If you love the X-Files you'll like this one too. :D

Ha teszed ami a célod, akkor arra vagy hivatott az életben.

(#22) dabadab válasza I_Am (#21) üzenetére

dabadab
(félisten)

Aha, a hekkeres dolog mellet van benne egy eros Illuminatus/szabadkomuves vilagosszeeskuves szal is.

DRM is theft

(#23) Szalma válasza duke (#13) üzenetére

Szalma
(őstag)

(60-70-es évek kicsit túl régen van az ilyesmihez... Esetleg a 70-es évek 2. fele...
Unix -> Bővebben: link
VIC-20 -> Bővebben: link
BBS -> Bővebben: link

:) )

Szeretettel:
Szalma

(#24) pweisz válasza Perjel (#1) üzenetére

pweisz
(senior tag)

Nekem eből csak a Terror News ismerős, flopy hordozgattuk egymásnak, de BBS-ből kimaradtam.

(#25) twollah válasza dabadab (#17) üzenetére

twollah
(nagyúr)

A Treasure Island meg most is aktiv.

(#26) Tangerine válasza Husky (#11) üzenetére

Tangerine
(senior tag)

Nem Terminate? :)

Én még emléxem. 14400-as modemem volt és 40Mhz-es 486-os gépem, mikor BBS-eztem 1-2-3 évig. Sajnos a telefon miatt végül egyre kevesebbet, főleg mivel vidéki vagyok, és a legtöbb BBS-es bp-i szám volt.
Terminate volt a BBS progi, és a Bluwave a levelező. :DD
Anno még a HIX listák is onnan jöttek. Hja, régi szép idők.

Vacillálni, vagy nem vacillálni, ez itt a kérdés, vagy mégse?

(#27) Tangerine válasza Perjel (#19) üzenetére

Tangerine
(senior tag)

Hehe Slapic nekem is ismerős. Asszem az ő BBS-ére léptem be először. Asszem Bedrock volt a neve, ha jól emléxem. Meg még a Madhouse/Munchausen páros rémlik.

Vacillálni, vagy nem vacillálni, ez itt a kérdés, vagy mégse?

(#28) localhost

localhost
(Közösségépítő)

Uramisten!

Ráadásul én még vidékre is telefonáltam modemmel BBS miatt. Szolnok!
2400 bps-sel, nem semmi volt. Az akkori legjobb BBS a gazdája nincnevét viselte.
Sok évvel később kollegák lettünk egy szolnoki sráccal, akinek az volt a BECE-neve, ami a régi BBS-gazdi NICK-neve, ám ez nekem nem tűnt fel.

Mindaddig míg a kollega egy probléma abszolut triviális megoldásához előrántott a winchesteréről egy terminálprogramot (vesszek meg, ha emléxem a program nevére, anno nagyon menő volt, én is azt használtam). Talán TELIX, ugye?
Mikor a srác belőtte a kapcsolatot, felsóhajtottam, Hjammmmmm, régen és is mennyit használtam... meg ... régi szép idők.... meg BBS... és ekkor egy óra beszélgetés után kiderült, hogy az én kollégám azonos az egykori szolnoki bbs rendszergazdijával... hogy is hívták ezt akkor? SYSOP, ugye?

¤ Most már biztos: teljesen normális vagyok! ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... Mondták itt ezek a hangok is a fejemben. :)) ¤ My IP is: 127.0.0.1

(#29) twollah válasza localhost (#28) üzenetére

twollah
(nagyúr)

Huh hosszu ideje nem lattalak.
Merre jartal, hol voltal?

(#30) localhost válasza twollah (#29) üzenetére

localhost
(Közösségépítő)

Szasz TW!

Hosszú!
Csak real-time-ban tudnám elmesélni, az meg ugye majdnem két év.
Már itt vagyok ujra vagy egy hete!

¤ Most már biztos: teljesen normális vagyok! ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... Mondták itt ezek a hangok is a fejemben. :)) ¤ My IP is: 127.0.0.1

(#31) Perjel válasza Tangerine (#26) üzenetére

Perjel
(tag)

Telemate is volt meg Terminate is, meg telix is (mindegyik terminál emulátor progi volt, a Terminate volt a legnagyobb tudású... amúgy egy turbo pascalban írt dos progi volt, hobbiból írta egy srác, talán dán vagy holland a nevére nem emlékszem :) abban volt levelező stb., talán még zenelejátszó is :) (azt csak akkor tudtad használni ha point voltál, különben bwave... meg volt valami golded is, amit már említettek... meg még sok minden, amit én nem használtam soha))

(#32) Perjel

Perjel
(tag)

Postán keresztüli prg swap megvolt valakinek? :) volt, amikor 50-60 5,25-ös floppyt is küldtem egyszerre... a másolgatással el lehetett lenni egy ideig... :) (főleg hogy általában a wincsin sem volt elég hely, és floppyról floppyra kellett másolni....:)) sokkötetetes arj archívumok... 1,2 M helyett 1,44 vagy 1,51 MB-ra formázott ''nagyfloppik'', 1,8-2 megára formázott 1,44 -es kisfloppik... (gyakran elromlottak, persze... pl. egy 10 lemezre tömörített progi 7. lemeze és akkor lehetett újraküldeni az egészet, ha nem volt meg pont úgy az a darab) Bevallom egy időben árultam pénzért is (postai utánvéttel), de szerintem már elévült :) Zsebpénznek jó volt, nem voltam egy nagymenő, de volt néhány ember az országban aki jól megélt az ilyen tevékenységből (nyíltan hirdették magukat a CoV-ban (hajjaj... az is egy legenda ma már, CoVboy-jal együtt... ő most is valamelyik számtech újságnál van ugye?) akkoriban még nem törődött a hatóság az ilyesmivel), ahogy később a CD-írásból is (amikor még - akkor! - 300e Ft-os beruházás volt egy író, a lemez is 1-2 ezer Ft volt darabja... stb.) A Magyar Posta átlag minden 7-8. csomagot elveszítette (vagy inkább lenyúlta valamelyik kedves postás a küldeményt)... ezért mindig értékbiztosítással küldtem, akkor legalább egy-két hónap után fizetett a Posta, ha ''elveszett'' a cucc.

(#33) viharhozo válasza Perjel (#32) üzenetére

viharhozo
(addikt)

Egy boritekban 40 lemez volt a rekordom. Viszont az Ifabora egy szatyornyi flopival mentem varezolni. :)
A legdurvabb talan az volt, h az 576 sajat maga adta el a lopott progikat, raadasul akkori arakon pofatlanul sokert.

(#34) Pacák válasza localhost (#30) üzenetére

Pacák
(senior tag)

Szasz lokál! :)

Nuclear launch detected Megszületett Máté, 3100g, 55cm. 2005. IX. 16. 15:42 -kor Megszületett Balázs 3170g, 55cm. 2008. VII. 5. 02.25 -kor:)

(#35) KERO_SAN válasza localhost (#30) üzenetére

KERO_SAN
(aktív tag)

Welcome back..:)

the troopa of tomorrow _ maydayzor FUTURE WALKS

(#36) bLaCkDoGoNe válasza Perjel (#1) üzenetére

bLaCkDoGoNe
(veterán)

Én '94-ben kaptam az első modememet, egy 14.4-es Dialcomot. Az istennek sem tudtam vele felmenni sem a Koala land-re, sem a Da Lozt Grid-re... (Csak ezeket a BBS-eket ismertem, a TN-ből.)

Viszont toltuk haverral 14.4-es modemen keresztül a Doom2-t DeathMatchet. :D

PS. A TN-be elég sokat publikáltam anno, és a mai TNOnline elindulása egy Tomcattel való beszélgetésünknek köszönhető, ott agyaltunk erről a TN-dologról. Aztán ő meg is csinálta :D :C

"The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] http://www.flickr.com/photos/blackdogone [+] 

(#37) dabadab válasza Perjel (#32) üzenetére

dabadab
(félisten)

Persze, volt az is, bar csak C=64-es cuccokkal, volt egy finn kontaktom is.
''Stamps back'', note-ok a lemezeken, disc coverek, meg ilyenek :)

DRM is theft

(#38) dabadab válasza viharhozo (#33) üzenetére

dabadab
(félisten)

Ja, a Redz remek cracker csapat volt, eleg mokas volt utana, ahogy mindenfele kerekasztalokon Martinek habzo szajjal koveteltek, hogy kossenek fel minden warezolot :)

DRM is theft

(#39) bLaCkDoGoNe válasza dabadab (#37) üzenetére

bLaCkDoGoNe
(veterán)

Hja, stamps back... régi szép idők :D

"The parasite makes nothing for itself. Its only tools are taxes and tithes meant to trick you into offering what it has not earned. In Rapture we keep what is ours." [+] http://www.flickr.com/photos/blackdogone [+] 

(#40) beleszólok

beleszólok
(senior tag)

http://itcafe.hu/hir/1983_szeptember_26.html
Nosztalgiázni vágyóknak. :)

Esetleg tudja valaki, hogy mikor indult itthon a FidoNet?
'83... örültünk, ha telefonunk volt. :)

[ Szerkesztve ]

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#41) grinapo válasza beleszólok (#40) üzenetére

grinapo
(csendes tag)

1991 május elején: Ernő (BBSzolnok) , Antal Józsi (Vas BBS) és Zsédenyi Zozó (DataBest), akkor még Koppenhága külterületeként. ;-)

Yours Truly 92 februárban pattintotta be a LifeForce WHQ-t a kommunikáció élvonalába.

26 év basszus. Hosszabb, mint egy életfogytiglan.

Ezt a sort a moderátor még nem távolította el.

(#42) kowee

kowee
(tag)

ÓÓÓÓ régi szép idők. Budapest II-ről lecsorgatás, MOD zenék gyüjtése, közben a fido-s csomagok cseréje. Az első e-mail cím, a névkonvencióra már nem emlékszem csak arra hogy baromi hosszú volt az előtag :)
Építettem és pár évig én is üzemeltettem egyet főleg driverekre kiélezve kizárólag éjszakánként (ezt engedélyezte anyám), akkor már URH-n keresztül cserélgettük a fidonetes csomagokat a VIII.-ik kerületben a helyi node-al :)
Aztán jött az első fű alatt kapott internet behívó a BME egyik modemjére kemény 4800-al, és eltüntek a BBS-ek.

Copyright © 2000-2019 PROHARDVER Informatikai Kft.