Hirdetés

2024. május 11., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  Bad sector :-(, még 7 nap garancia...SEGÍTSETEK! (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) tszelnok


tszelnok
csendes tag

A történet a következő:
2001.01.11-én vettem agy IBM DTLA 307030 (7200 rpm) winhestert, amely 2001. novemberére (intenzív használat mellett) bad sectoros lett (ezt chkdsk és scandisk programok futtatásával állapítottam meg - a winyo iszonyatosan kerregett teszteléskor).

Szervizbe csak 2001.12.20-án tudtam elvinni (előtte kellett). Azt mondtak, hogy 23-án érdeklődjek. Többszöri telefonalgatás után tegnap (2002.01.03) azt a választ kaptam, hogy már tesztelik, így ma el is mentem érte.

A szervízben (csak a lényeget írom):
ELADÓ: Megcsináltuk, csak logikai bad sector volt.
ÉN: Mi az a logikai bad sector?
ELADÓ: Fizikailag nem sérült a lemez, csak logikai hiba van rajta.
ÉN: Ok. A garancia ujraindul?
ELADÓ: Nem.
ÉN: De hát már csak 7 nap garancia van rajta, mit tegyek, ha 2 hét múlva jön elő megint a bad sector?
ELADÓ: (hallgat, talán kicsit sajnálkozva néz rám)

A kérdésem ezek után a következő:
1. Mi az a LOGIKAI BAD SECTOR? Tudomásom szerint a bad sectort körbe lehet keríteni, vagy ügyes programokkal ideiglenesen eltüntetni, de ez nem egy holtbiztos megoldás. Jól tudom?

2. Hogyan édremes az elkövetkező pár napban tesztelni a winyót (biztos akarok lenni benne, hogy nem hibás).

3. Korrekt-e, hogy a garancia nem indul újra? (Szerintem nem, de én elfogult vagyok.)

4. Ha esetleg a hétvégén kiderülne, hogy mégiscsak ott van az a bad sector, és visszaviszem, mi arra a garancia, hogy nem ülnek rajta a szervízben egy hetet, és utána kijelentik, hogy csak logikai bad sector van rajta. Utána pedig cseszhetem...
Mit lehet tenni ez ellen?

Kérek mindenkit, aki értelmes tanácsot tud adni, hogy írjon.

Köszönettel: Egy egyszerű vásárló

(előszor vétetlenül a hardver rovatba küldtem; bocs)

(#2) Barton válasza tszelnok (#1) üzenetére


Barton
senior tag

Erélyesebb fellépéssel kell az effajta dolgokat intézni.

(#3) gearguy


gearguy
csendes tag

Legalább a javításra illett volna a garit megadniuk, hiszen ezek szerint ők átnézték...

(#4) Yeke


Yeke
csendes tag

Meg lehet csinálni azt, hogy a vinyó hibás szektorait kiiktatják még particionálás elött (erre egyébként néhány vinyó magától is képes) és utána nem látszanak a hibás szektorok, de ott vannak. Első körben keress egy teszt progit, ami tud írástesztet csinálni (PC-check, Amidiag, stb...), a lényeg, hogy ne a particionólt részt tesztelje csak, mint pl a scandisk, hanem az egész vinyót. Esetleg próbálj valami újabb Disk Managert keriteni.

Egyébként a garancia időtartama a szervízben töltött idővel meghosszabbodik.

Bűzlik a dolog, de nagyon. Szerintem nekik már nem garis a vinyó és próbálnak lerázni. Legyél kemény.

Yeke

(#5) netchan válasza tszelnok (#1) üzenetére


netchan
tag

Nezz korul az IBM storage oldalan. Van ott par tool.
http://www.storage.ibm.com/hdd/support/download.htm

Ezekkel elég jól meg lehet gyötörni a vinyót.


n

(#6) ADaM5


ADaM5
csendes tag

Hi!
Garanciaügyben: velem hasonlóad bántak
csak én ugyanezt alaplappal éltem meg.
Ráültek szervízben és kijelentették utána hogy
jó, pedig szeritem hozzá se nyultak, ugyanúgy
visszaadták.
Ha tartassz attól hogy esetleg garancia után lesz
géz szerintem külddesd fel a KERMIbe amíg van garancia, mert addig minden költséget szervíz fizet.
Én alaplapomat eladó szerint "megcsinálták"
de mikor kértem hogy küldjék el KERMIbe, hirtelen adtak egy újat. Hát nem érdekes?

m$ go /dev/null!

(#7) LordX válasza tszelnok (#1) üzenetére


LordX
veterán

Ha nem indul újra a garancia, az törvénysértés. Javítás utnán a garancia 3 hónap, ha jól tudom, de az 1000000000000000%-ig biztos, hogy 1 hónap muszály.

(#8) KERO_SAN


KERO_SAN
aktív tag

Lordxnek van igaza, aj vitasra vonatkozo garancia 3honap.Legalabbis amikor az en telefonomat csinaltak ennyit vállaltak rá.
bye

the troopa of tomorrow _ maydayzor FUTURE WALKS

(#9) karib


karib
addikt

Sajnos az ilyen bad sector növesztés a mostani IBM 75/60GXP HDD-k amolyan széirahibája. Nem tudni miért, de hajlamosak rá. Nekem már a második 45 gigás 75GXP-m van, az elsővel semmi gond nem volt, de el kellett adjam, ez a másik már 2x csinált ilyen problémát.

A helyzet az, hogy első körben általában tényleg helyrehozhatók a HDD-k. Az IBM-től le lehet tölteni a Drive Fitness Test nevű programot, ami egyrészt diagnosztizálja a HDD-t, másrészt egy alapos átgyalulás során ki is tudja szűrni a bad sectorokat, azokat a firmware-be rögzíti, és eztuán soha többé elő nem kerülnek. Ez nem amolyan kiparticionálás, a drive tudni fogja, hogy többé arra a helyre ne nyúljon. Nincs ebben semmi spéci, minden HDD elektronikájában van egy gyári hibajegyzék, mert ugye hibátlan korongokat nem tudnak produkálni, tehát egyszerűen gyárilag rögzítik a hibás címeket, és azokat nem piszkálja a HDD. Nos, az IBM-ek képesek ezt a hibatáblát kiegészíteni (kár, hogy élni is kell ezzel a lehetőséggel).

Nekem 2x jött elő ilyen probléma már, de itthon sk. kijavítottam, és most már hónapok óta hibátlan a HDD. Ettől függetlenül nem örülök a dolognak, sajnos ezek az IBM HDD-k piszok érzékenyre sikerültek (szériahibát nem ismert el a gyártó).

Tehát ők is valszeg ezt csiálták. Újrainduló garancia csak készülékcsere (esetleg fődarabcsere?) esetén van. Ennek ellenére meg kell hosszabbodjon a garancia a szervizben töltött idővel!

Szerintem szedd le a DFT-t az IBM-től az alábbi címről, és teszteld le a HDD-t. Ha aszongya, hogy jó, akkor minden frankó. Van benne egy Excercizer funkció is, ami csak meghatározott ideig nyúzza a HDD-t, ha lehetséges, ereszd rá pár óráig-napig. Ha valami gebax van, kibukik, ha meg nem, akkor remélhetőleg később sem lesz nagyobb gond.

[L]http://www.storage.ibm.com/hdd/support/download.htm[/L]

Department of Redundancy Department

(#10) Adi válasza tszelnok (#1) üzenetére


Adi
senior tag

Tedd be a vinyót egy linuxos gépbe és szimplán egy dd-vel vagy badblocks-szal (ezzel read-only módban) olvastasd végig rajta az összes partíciót. Ha valamikor közben elkezd brekegni a kernel, akkor fizikai hibás a vinyó, nincs apelláta. Ha nem jelez, akkor valóban a rajta levő oprendszer sz*rta össze magát. Kitalálom: Windows? :D

ldm start-reconf primary

(#11) guest


guest
veterán

Nekem is IBM winyóm van és ez is hibásnak tűnik, de még formázni se tudom. Remélem ezzel a DFT-ével sikerűl, de nem tudom hogyan kell használni, mert mindenáron egy flopit csinál és ha azon elíndítom az exe-t akkor kiírja hogy nincs elég hely a floppyn. Kérlek segítsetek, akik ismerik a progit.

prohardver vendég

(#12) karib válasza Adi (#10) üzenetére


karib
addikt

Félreértés ne essék, ezek a HDD-k fizikai hibásak, csak ki tudják korrigálni magukat...

Department of Redundancy Department

(#13) karib válasza guest (#11) üzenetére


karib
addikt

Formázd meg a lemezt, Teljes formázással, rendszerfájlok nélkül. A letöltött exe tényleg egy floppyt fog csinálni, arról bootolva fog futni a DFT.

Ha a DFT-t futtatod, én azt javallom, hogy csak a floppy és a vizsgálandó HDD legyen rákötve a gépre, a többit húzd le, biztos ami biztos alapon...

Ha sikerült elindítani, először végignézi a gépet az esetleges IDE/SCSI eszközökért, kiválasztod a vizsgálandó HDD-t, majd Advanced Test. Ha hibát ad, bad sectorok eltávolítását az Erase Disk funkcióval lehet megpróbálni (FIGYELEM: EZ MINDENT VÉGÉRVÉNYESEN LEGYALUL A HDD-RŐL!!!!!). A többi teszt nondestruktív, tehát nem bánt semmi adatot, VISZONT AZ ERASE DISK IGEN! Az Excerciserrel pedig tornáztatni lehet a diszket, hogy esetleges random hibák előjöjjenek.

Ja, a diagnosztika rész bármilyen HDD-re jó, de az Erase Disk funkció csak a támogatott IBM-ekhez jó.

Teljesen halott HDD-hez nem sok reményt fűzök (BIOS látja egyáltalán?), de esély az van. Esetleg szervizt tudok még ajánlani, ha a DFT nem jön be...

Department of Redundancy Department

(#14) Adi válasza karib (#12) üzenetére


Adi
senior tag

Elmagyarázol mellettem. :D

Én egy ötletet adtam, ami elég jól bevált eddig, a kernel üzeneteiben azért megbízom, hogy jó-e egy vinyó vagy sem.

IDE cuccost én még nem formáztam újra soha, régebben olvastam róla, hogy nem is szabad, de saját felhasználású SCSI-t már többet is. Amelyik ilyenkor tudja, az a rossz szektorokat kipótolja a tartalékból. Újabb vinyók ezt tudtommal futás közben, a vezérlő tudta nélkül is megteszik, bár ez nem mindig sikerül. :D

ldm start-reconf primary

(#15) Husky válasza Adi (#14) üzenetére


Husky
aktív tag

Ja... Kernel üzenet... Az jó... :)

Más: A leszedett IBM-DFT cucc egy bootolható floppyt csinál, nem kell rajta elindítani semmit, de arról kell indítani a gépet... Nálam is szépen lesuvickolta azt az 500kB-nyi logikai badsectort, amit egy defrag közbeni áramszünet generált...

Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

(#16) guest


guest
veterán

Akkor jársz jól, ha megoldod, hogy teljesen k.o. legyen a merevlemez, aztán beadod nekik javításra. Akkor jó, ha már az alaplap sem látja.
Javítani nem tudják, kénytelenek lesznek egy újat adni.

prohardver vendég

(#17) szesz


szesz
tag

Hi!

Szerintem is le akarnak razni, kemenyen kell fellepni.
En is most szivtam egy konfiggal egy honapot, de vegul is megoldottam. Erelyesen kell fellepni az igaz, de nem erdemes arrogansnak lenni, mert ugyis Te szivnad meg.
FONTOS! Az IBM vinyokra 3 ev garancia jar tudtommal, es ezt minden boltban igy kellene lennie. Ha nem igy van, akkor eleg lama egy bolt, szoval legkozelebb hanyagold. Ja es a neten is erdemes oket elaztatni:)

Csak szép sorban, mint az aknamezőn

(#18) guest


guest
veterán

Na kipróbáltam a Drive fitness testet, talált is hibákat és azokat eltüntette(mármint kibővítette a hiba jegyzéket), de még így sem tudom formázni, mert kb 55%nál állandóan megakad, de nem fagy ki a rendszer mint korábban, csak a Particion Magic fagy le, de azt ki lehet lőn, és már nem is kerreg. De nem tudom miért nem tudom formázni, így nem tudom használni. újra lefuttattam a testet, de nem talált hibát.

prohardver vendég

(#19) netchan válasza guest (#18) üzenetére


netchan
tag

Ha nem tudod megformazni, azzal siman vissza lehet vinni. Mondd meg, hogy ha jo, akkor csinaljak meg az orrod elott. Egy 40G-s vinyo max 30 perc alatt megvan. (csak sacc)

n

(#20) Panther


Panther
HÁZIGAZDA

Nem igazán szabad az olyan winyókban már bízni amin megjelentek a bad sectorok... ugyanis ilyenkor gyakran (fizikailag) ''letörik'' egy darabka a lemez felületéből, és utána össze-vissza repked a HDD belsejében meg-megsértve a mép ép felületeket, és újabb darabkákat törve le. Sajnos ha egyszer ez megtörténik, utána már hatványozódva keletkeznek a hibás szektorok... :D )
Ha csak tudod, cseréltesd ki.

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#21) Adi válasza Husky (#15) üzenetére


Adi
senior tag

Hát bizony...gagyerák kábellel lehet szívni. :D

ldm start-reconf primary

(#22) karib válasza Adi (#21) üzenetére


karib
addikt

Kicsit félreérthetően magyaráztam az előbb - a floppyt kell Teljes formázással megformázni, mielőttt a DFT-t ráteszed...

Az IBM-eknél sajnos előfordulnak ezek a hibák, amit ők ''logikainak'' mondtak, bár nem azok. Ezek rendes fizikai hibák, de az esetek egy részében tényleg csak pillanatnyi elmezavarról van szó, és megjavíthatók. Érdemes előbb otthon megpróbálni, mert kicsit is hozzáértő boltban ezt fogják először megpróbálni - persze 2 hétig tart.

IBM-ekre, Maxtorra, WD-re és Seagate-re jobb helyeken 3 év garanciát adnak itthon is, csak kevés ilyen hely van. Nem érdemes arra építeni, hogy ''annyit adnak'', úgyis a drive-ok nagy többsége szürkén jön, tehát még annyi gar sincs rá valszeg...

Department of Redundancy Department

(#23) karib válasza guest (#18) üzenetére


karib
addikt

Ha a DFT rendesen lefut, akkor elvileg a HDD jó. Próbáld meg Partition Magic nélkül, simán FDISK-kel (esetleg efdiskkel [L]http://www.mrbooter.com[/L]) partionálni egybe, aztán formázni. Ha így sem megy, akkor valami gebax van és reprodukálható is. Ha sikerül, akkor valami a PM körül bűzlik.

Panther említette a kórincáló szemetet a HDD-ben: sajnos ez előfordulhat, ezért javasoltam az Excerciser futtatását pár napig, mert akkor kibukna, ha valahol még marginális a lemezfelület vagy valami kosz vándorol odabenn...

Department of Redundancy Department

(#24) tszelnok


tszelnok
csendes tag

Köszönöm szépen a válaszokat, sokat segítettetek. Sok módját megtudtam annak is, hogy hogyan lehet kinyiffantani a HDD-t, de ezeket nem kívánom alkalmazni ;)

Karib írta:
A helyzet az, hogy első körben általában tényleg helyrehozhatók a HDD-k. Az IBM-től le lehet tölteni a Drive Fitness Test nevű programot, ami egyrészt diagnosztizálja a HDD-t, másrészt egy alapos átgyalulás során ki is tudja szűrni a bad sectorokat, azokat a firmware-be rögzíti, és eztuán soha többé elő nem kerülnek. Ez nem amolyan kiparticionálás, a drive tudni fogja, hogy többé arra a helyre ne nyúljon. Nincs ebben semmi spéci, minden HDD elektronikájában van egy gyári hibajegyzék, mert ugye hibátlan korongokat nem tudnak produkálni, tehát egyszerűen gyárilag rögzítik a hibás címeket, és azokat nem piszkálja a HDD. Nos, az IBM-ek képesek ezt a hibatáblát kiegészíteni (kár, hogy élni is kell ezzel a lehetőséggel).

Valószínűleg ez történhetett... Már pár napja nyúzom a vinyót a DFT-vel, de hibát még nem talált.
Próbáltam kikapcsolni a S.M.A.R.T. funkciót az excercizer elindítása előtt, hogy ha esetleg megis keletkezne egy újabb hiba, azt nehogy megint csak rögzitse a firmwareben és én meg ne lássam (ugye jól tudom, hogy a S.M.A.R.T. a felelős ezért?; érdemes ezt kikapcsolni?) Sajnos a vinyó a teszt kezdetén mindig visszakapcsolja ezt.

Van-e mód arra, hogy a firmware-ből kiolvassam a hibás szektorok számát, elhelyezkedését? Mert ha csak 1 db bad sectorom van, és hosszas tesztelés után sem szaporodott, akkor elhiszem, hogy jó a vincsi.

Esetleg firmware frissítéskor kitörlődnek ezek az infók? Egyáltalán lehet házilag HDD firmware-t frissíteni (CD olvasó ill. CD író firmware-t és BIOS-t már frissítettem).

(#25) tszelnok


tszelnok
csendes tag

A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség honlapján (http://www.fvf.hu) találtam a követkazőket:

Egyes tartós használatra rendelt termékek jótállási kötelezettségéről szóló 117/1991 (IX. 10) Kormányrendelet

1. § (1) E rendelet alapján a mellékletben felsorolt - belföldi gyártmányú (belföldön előállított) vagy importból származó - belföldön kereskedelmi forgalomba kerülő új termékekre (a továbbiakban: termék) jótállási kötelezettség terjed ki.

...

Melléklet a 117/1991. (IX. 10.) Korm. rendelethez

...

300200 00 00 Számítógépek

EZ SZÁMÍTÓGÉP ALKATRÉSZEKRE IS VONATKOZIK? SZERINTEM IGEN, MERT KÜLÖN SEHOL SEM TALATAM OLYAT, HOGY ... ALKATRÉSZ.

1. § (5) Ha a termékre a gyártó (importáló) az e rendeletben foglaltaknál kedvezőbb jótállási feltételeket vállal, ezt a jogot a kereskedő köteles átruházni a vásárlóra.
1. § (6) Semmis az a megállapodás, amely az e rendeletben foglalt előírásoktól a vásárló hátrányára eltér. Az érvénytelen megállapodás helyébe e jogszabály rendelkezései lépnek.

MÉGIS CSAK 3 ÉV GARANCIA JÁRNA ERRE A VINYÓRA? HONNAN SZEREZHETEK PAPÍRT ARRÓL, HOGY A GYÁRTÓ/IMPORTÁLÓ MENNYI GARANCIÁT VÁLLAL A TERMÉKRE?

4. § (2) A termék kijavítása esetén a jótállás időtartama meghosszabbodik a hiba közlésének napjától kezdve azzal az idővel, amely alatt a vásárló a terméket a hiba miatt rendeltetésszerűen nem használhatta.

=> ÚGY VESZEM, HOGY VAN MÉG +2 HÉT GARI A TERMÉKEN (PARÍRT ADTAK RÓLA, HOGY MIKOR VITTEM BE ÉS MIKOR HOZTAM EL A SZERVÍZBŐL).

(#26) Dende


Dende
csendes tag

Sziasztok :)

Ide még nem írtam, de ha a találgatásokon kívűl a témával (garis dolgok) behatóbban is akartok foglalkozni, akkor olvassátok át a ''FÁRADT GŐZ.../Bluefish... na itt ne vásároljatok!'' fórumot és ott mindenki megtalálja a kérdésére a választ (lehetőleg az elejétől, mert úgy lesz teljes a kép).

#16 Guest: Ezt nem javasolnám, ugyanis a winchestereket nem úgy kezelik a gyártósor után, mint a memóriákat, azaz minden esetben szépen beméregetik és utána olyan habszivacsban utaztatják, amiben akár 10 méterre is eldobhatsz 20 vinyót (ennyi van egy dobozban), garantáltan nem lesz bajuk még a G miatt sem. Szerinted hogy lehet tönkretenni egy winchestert úgy, hogy fizikai károsodás nélkül elmenjen az elektronikája és mégis, szerinted szellemi fogyatékosok dolgoznak odaát, hogy ilyen könnyen át lehessen verni őket? A garis winchesterek kevesebb mint 5%-a mutat hasonló dolgokat, szerinted ez senkinek nem szúrna szemet? Ami miatt pedig végképpen nem javasolnám ezt a megoldást, mert éppen az előbb felsorolt okok miatt friss elektronikával talán még kaphatsz egy másikat vagy megjavíthatják az eredetit, de ha rossz az elektronika (''nem ismeri fel az alaplap sem'' - ahogy Te mondtad), akkor abban a minutumban megy a gar.-szervízbe, ahol rendesen bemérik és a sumákoltál, fél perc alatt rájönnek.
Ezt most senki ne úgy fogja fel, hogy ''Na a faszi jól megaszonta, a nagy barom, ez akar velem kötekedni?''. Én csak azt szeretném, ha senki nem járna úgy, hogy direkt szétbarmolja a vinyóját és amikor erre könnyűszerrel rájönnek, akkor ott állsz minden nélkül, se vinyó, se gari, csak a morgolódás. Szerintem ez senkinek nem érdeke, egy vinyótulajnak meg aztán semmiképpen nem.

#17 Szesz: Neked is csak azt tudom mondani, amit mindenkinek: olvasd végig a fent említett topic-ot.

#20 Panther: No azért kiváncsi vagyok ez honnan jött. Ezen még a Kürt -ös haver is jót mosolygott :) Ez ugyanis két esetben fordulhat elő. Az első, ha kintről levegő jut a winchesterbe, attól a pillanattól kezdve viszont nem fogod tudni olvasni az adataidat, mert a nagy forgási sebesség kis hellyel és plusz levegővel ötvözve olyan turbulenciát okozz a fejnek, hogy az sosem ott fog állni, ahová az elektronika szeretné tenni. A másik, ha addig ütöd-vered a vinyót, amíg a fej odabent el nem mozdul. Nekem is volt régen egy Quantum 1.7GB-os FireBall-om, aminek az volt a típushibája, hogy 10-ből 7 vinyón egy idő után egyre több hibás szektor ''keletkezett''. Hogy miért? A típushiba oka a lemezeket forgató motor csapágyaiban volt keresendő, ugyanis a selejtes minőségű csapágyak egyszerűen elkezdtek kopni és a lemezek tengelye elfordult a fejhez beállított szögből és bár nem sokat (nem rezonált), de ennyi és bőségesen elég volt, hogy a fej szép, koncentrikus köröket szántson a lemezbe. Ennek köszönhetően minnél többet olvastattad, ellenőriztetted a vinyót, annál több hibás szektora lett. Nos, azt hiszem erről e témáról ennyi elég is :)

#25 tszelnok: ''EZ SZÁMÍTÓGÉP ALKATRÉSZEKRE IS VONATKOZIK? SZERINTEM IGEN, MERT KÜLÖN SEHOL SEM TALATAM OLYAT, HOGY ... ALKATRÉSZ'' No, ezzel kapcsolatban is érdemes átnézni a másik fórumra. Amikor a törvény megszületett, a számítástechnikában még nem volt kifejlett modul-kereskedelem, így azt nem is szabályozták.

''1. § (5) Ha a termékre a gyártó (importáló) az e rendeletben foglaltaknál kedvezőbb jótállási feltételeket vállal, ezt a jogot a kereskedő köteles átruházni a vásárlóra.'' Azaz ha az importőr nem maga a gyártó (és ilyenekből Magyarországon csak nagyon kevés van, számtech. oldalon pedig pláne), akkor az importőr a magyar jogszabályok szerint járhat el, ami minimálisan 1 évet ír elő. Van aki alapból 3 évet vállal rá, erről is olvashatsz odaát.

''=> ÚGY VESZEM, HOGY VAN MÉG +2 HÉT GARI A TERMÉKEN (PARÍRT ADTAK RÓLA, HOGY MIKOR VITTEM BE ÉS MIKOR HOZTAM EL A SZERVÍZBŐL).'' Ebben igazad van.


Üdv.: Dende :)

(#27) McJames válasza tszelnok (#24) üzenetére


McJames
senior tag

Igen lehetséges.
Létezik az EZ-SCSI program, jelenleg v5.0 verziónál jár azt hiszem. Az ADAPTEC cuccaihoz jár, vagy drágán megvásárolható (99 USD), tehát neked olyan cimbora kell akinek megvan és működik, mert nem emlékszem, hogy SCSI-hardwarek nélkül is megy-e. Nem kizárt.
Lényege, hogy a Diag programban megnézheted a hibás szektorok számát és azt hiszem a helyét is.
Ja egy kis szösszenet: a '95 óta használt Fujitsu HDD-m (SCSI, 2 ''tányér'', igaz, csak 540MB) gyárilag 3(!) hibás szektort tartalmazott, azóta (tavaly előtt) van még egy mert a régi gépem tápja már gázos volt kissé.

Aki a villamos alatt fekszik, annak nem természetes a mosolya.

(#28) karib válasza McJames (#27) üzenetére


karib
addikt

Mindegyik HDD-n van gyárilag hibás bad sector, csak ezek ki vannak iktatva. Ezért nem célszerű elektronikát csereberélni, legfeljebb adatmentésre, mert másik HDD-n máshol vannak a gyári bad sectorok, így az új elektronikával rossz helyre nyúlkálhatsz...

Mondjuk szerintem 3 bad sector nem rossz eredmény :) Egy mai HDD-n már persze az a 3 sector sokkal több lenne, ha felületi hibának vesszük, mert azóta párszorosára nőtt az adatsűrűség :(

Department of Redundancy Department

(#29) karib válasza tszelnok (#24) üzenetére


karib
addikt

A SMART ha be van kapcsolva, akkor regisztrál bármi hibát elvilet, és ezt kidobja a DFT-nek. Tehát inkább legyen bekapcsolva. Ha nem hibázott excercizerelés mellett, akkor többet nem lehet tenni, mint reménykedni a legjobbakan :) Én is ezt teszem a 75GXP-mmel.

Garanciális dolgok: hát, elvileg így van, csak itthon elég kevés cucc jön hivatalos disztriben keresztül, a legtöbb komponens konténeres-kamionos-dobozos buli. Így hát a garancia olykor csak az ügyeskezű nepper egy bizonyos bekalkulált bukási százaléka :(

Department of Redundancy Department

(#30) sh4d0w válasza Dende (#26) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Dende, azt azért nem tudom, honnan vetted, hogy #20 Panther kolléga hülyeséget mondott. A fej akkor is beleszánthat a lemezfelületbe, ha véletlenül működés közben vmiért megütöd a házat, de az is előfordulhat, hogy valóban letörik egy-egy darabka akár a fejből, akár a lemezből és ennek az a további következménye, amit Panther már vázolt.

https://www.coreinfinity.tech

(#31) Panther válasza Dende (#26) üzenetére


Panther
HÁZIGAZDA

Dende:

Nem kintről jut levegővel be a kosz, hanem a lemezfelületből ''törik ki''. Megesik pl. ha a fej hozzácsapódik a lemezhez. (Ezért is nem szabad dobálni :) ) Ilyenkor szinte mindig keletkezik egy bad sector, de rosszabb esetben megsérül a lemez is. És ha meg kitörik belőle egy kis darab, akkor már szerintem egyetértünk hogy az nem tesz jót... :)
Egyébként megy be levegő. Minden winyón van egy ún. ''lélegzőnyílás'' (breather hole), ami a légnyomásváltozás kiegyenlítésére szolgál. Egy pici lyukon, majd hosszú kacskaringós vezetéken keresztül történik mindez. Éppen ezért ez a nyílás könnyen felismerhető. Az én winyómra még az is rá van írva, hogy nem fedjük be. (''Do not cover breather hole!'') Tehát a levegő azért bejut, a kosz viszont szinte soha (a kanyargós vezeték miatt).

Panther

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#32) Dende válasza sh4d0w (#30) üzenetére


Dende
csendes tag

No azért megnézném azt a fejet, amiből letört egy darab és utána még olvas... :) Egyébként igen, így is beleszánthat, de gondoltam ez egyértelmű.

(#33) McJames válasza karib (#28) üzenetére


McJames
senior tag

Egy mai HDD-n már persze az a 3 sector sokkal több lenne, ha felületi hibának vesszük, mert azóta párszorosára nőtt az adatsűrűség

Igen, de akkor a szektor fizikai mérete is más, és azt nem hiszem, hogy a teljes ''régi'' szektor fizikailag hibás. :D

Fujitsu rulez? //A munkahelyi ''xxx'' (kék) gépemben korábban található HDD-t nem dícsérem. De hát, mint tudjuk a brand gyártóknál nincs szériahiba... :(//

Aki a villamos alatt fekszik, annak nem természetes a mosolya.

(#34) guest


guest
veterán

A bad sector problemara csak annyi, hogy en a hiba okat nem a vinyon, hanem az oprendszerben keresnem.. Volt egy regi 120 Mb-os quantumom, amit mar temettem volna, mert azt irta ki a dos is meg a win is, hogy a masterboot szektornak harangoztak. Szomoruan vettem tudomasul, de adtam neki meg egy eselyt, egyebkent bios -bol mindig felismerte. RedHat 7.2 alatt ujraparticionaltam, es meg bootolni is lehet rola, kifogastalanul muxik.

core820810@netscape.net

prohardver vendég

(#35) Seftes


Seftes
csendes tag

''ELADÓ: Megcsináltuk, csak logikai bad sector volt.
ÉN: Mi az a logikai bad sector?
ELADÓ: Fizikailag nem sérült a lemez, csak logikai hiba van rajta.''

Mint a pult másik felén ülő személy erre talán tudok némi magyarázatot adni. A logikai bad sector valamely átkos ( jobbára M****soft termékre jellemző ) módon kereszt hivatkozásokat hoz létre a merevlemez felületén. Ennek oka számunkra és több szakember számára is ismeretlen. Eme hibákat a Winfos chkdsk programja bad sectornak titulálja, mert szegény nem tud vele mit kezdeni. De mind a Scandisk, Partition Magic és más merevlemez hibaelhárító program javítani tudja. A merevlemez felülete fizikailag ebben az esetben nem sérül.
De a fennt említett hiba leírása valószínüsíti a fizikai bad sector létezését. Ezért a céget nem értem. Bár lehet, hogy nekik a nagyker felé lejárt már a gari. De ez már az ő problémájuk legyen és ne vevőé.

Seftes

(#36) karib válasza guest (#34) üzenetére


karib
addikt

Természetesen extrém esetektől eltekintve ki lehet particionálni a rossz területet, akkor nem fog oda irogatni a gép - csak ezt nem szabad elfelejteni, amikor később újraparticonálsz (vagy a következő tulaj...).

Department of Redundancy Department

(#37) karib válasza Seftes (#35) üzenetére


karib
addikt

IBM-eknél ezek tuti nem ''logikai'' hibák, azaz nem csak az oprendszer ír ki bad sectorokat - csak egyszer kell meghallani, milyen hangokat ad ki egy ilyen IBM HDD, amikor a hibás sectorba akar írni, mindjárt elkezdesz reménykedni, hogy valami adatod azért maradt a HDD-n. Általában nincs nagy gáz, pár kísérlet után feladja a vakarászást, de ami oda volt írva, annak lőttek. Hiába particionálsz újra, akkor is ott lesz a hiba (az oprendszer által gyártott keresztcsatolások egy particionálásnál elszállnak). Ilyenkor nincs más, mint a DFT, ha az sem segít, akkor garancia.

Mellesleg jut eszembe volt anno egy kis 6 gigás IBM notebook HDD-m, az is produkált hasonlót, de a DFT meggyógyította.

Department of Redundancy Department

(#38) LordX


LordX
veterán

Windows alá van ilyen wincsi tesztelő?

Mert már ez is csinált többször olyat, hogy újraindítás után kiírta a BIOS, hogy rakjak be rendszerlemezt. Beraktam neki, és szépen ott volt a C:, minden fájlal, könyvtárral, stb.

A probléma csak a partíció törlése és újra csinálása után szűnt meg, semmi formázás, deaktiválás/aktiválás, mittoménmégmi sem segítet...

(#39) karib válasza LordX (#38) üzenetére


karib
addikt

Milyen HDD-d van? Az IBM DFT egy floppyt csinál, arról fut saját DOS alatt. Minden féle HDD-t tesztel, de javítani csak megfelelő IBM típusokat tud.

Esetleg próbáld ki. Ha nem IBM a HDD, akkor szerintem nem tudszk kárt tenni benne. IBM-et is csak jó sok okézás után lehet legyalulni :)

Mellesleg, ha tuc olcsóért 8 megás WD-t, ne felejts el szólni... :D

Department of Redundancy Department

(#40) LordX válasza karib (#39) üzenetére


LordX
veterán

Maxtor. Tele van már a tököm vele. 3 évig biztos nem veszek új Maxtort.
Először az elektronika, most ennek ez...

(#41) LordX válasza karib (#39) üzenetére


LordX
veterán

Ja, jelenleg nincs flopym, az is rossz. :((
Soha ne vigyetek számítógépet olyan helyre, ahol nincs földkábel a falban.

(#42) McJames válasza LordX (#41) üzenetére


McJames
senior tag

Ne is, pláne, ha óccsó' táp van benne.
De, ha csúcs tápra nem is telik, fesz.védelmes elosztót már nem túl drága pénzen lehet vásárolni, ráadásul ''hordozható''... :DD

Aki a villamos alatt fekszik, annak nem természetes a mosolya.

(#43) guest


guest
veterán

Igen, a KERMI-s bevizsgálásra küldés elég jó érv, nekem van ismerősöm, aki dolgozott a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőségen, és mesélte, hogy a cégek nagyon kényesek az ilyenre, ha nagyon akadéskoskodnak, akkor fenyegetőzz azzal, hogy odamész. Hatni fog... Egyébként a javítás után a javítás tárgyában 3 hónap garancia van.
csá: VilMarci

prohardver vendég

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  Bad sector :-(, még 7 nap garancia...SEGÍTSETEK! (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.