Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Crus


Crus
őstag

Öreg hiba. A hadászati felhasználás tipikusan az a terület, ahol erősen strapabíró, igénytelen, tartós, nem beégős displayek kellenek. Erre az OLED totálisan alkalmatlan.

Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

(#2) X2N válasza Crus (#1) üzenetére


X2N
senior tag

Csak cserélhető kell hogy legyen a kijelző. Ennyi.

Launch code for russian nukes: 97 99 116 105 118 97 116 101 32 100 101 97 100 32 104 97 110 100

(#3) Solar Eclips válasza Crus (#1) üzenetére


Solar Eclips
tag

Nem is értem miért nem kérdez meg téged az a pár 100 mernök aki ezen dolgozik 🤣, teljesen fogalmatlan mind… bezzeg az átlag ph fórumozó jobban tudja az ebédszünetben.

(#4) Crus válasza Solar Eclips (#3) üzenetére


Crus
őstag

Majd ha érved is lesz, jelezd. Az átlag PH fórumozó régebben min. mérnök volt, gondolom neked az csak egy távoli álom...

[ Szerkesztve ]

Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

(#5) Crus válasza X2N (#2) üzenetére


Crus
őstag

Eddig is cserélhető volt, csak éppen jóval strapabíróbb és érzéketlen a statikus tartalomra.

Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

(#6) JoeYi válasza X2N (#2) üzenetére


JoeYi
őstag

meg lekell írni hány üzemóránként kell cserélni és kész.

De mivel AR/VR-ről van szó, ami sokszor egy zárt szemüveget jelent, így ott sokkal kisebb fényerő kell. Pl Apple Vision Pro-t 270 nit-nek becsülik, pedig ő az egyik legfényesebb. És a TV-k meg 800-1000 nitet tudnak, szóval azokhoz képest mégritkábban fog beégni, gondolom

(#7) azbest


azbest
félisten

ha kívülre tették a kijelzőt, mint a képen, akkor nem csoda, hogy lelőtte a fejlesztőket a hadsereg

Amúgy meg azt írják, hogy -40C to +85C közt működik az oled. Már ez önmagában jobb, mint a folyadék kristályos kijelzők. Hidegben bedermed a tipikus lcd.
A másik, hogy nyomogatásra sem torzul a kép, nem feltétlen kell egy nehéz plusz üveg rá.

Beégés és hasonlók nem számítanak. Kapnak mondjuk üzemóra számlálót és kidobják/cserélik pár használat után, mint sok más katonai cuccot. De egyébként sem jellemző.

[ Szerkesztve ]

(#8) bteebi válasza JoeYi (#6) üzenetére


bteebi
veterán

És #7 is: Ezek jó érvek. :R Én magamtól azt mondtam volna, hogy alapvetően felesleges az OLED (szerintem már egy ~1000:1 kontraszttal is el lehet lenni katonai vonalon, annyit meg egy gagyi IPS is tud, egy VA meg jóval többet is), de a jobb hőmérséklettűrés - már ha tényleg így van - egy nagyon valid szempont. A beégés pedig korlátozott fényerő mellett szerintem gyakorlatilag 0, még relatíve hosszú idő (valószínűleg >>5-10 ezer óra) alatt is, az meg "normál" használat mellett elég sok hónap. De még 24/7-ben is 30-60 hét (~fél-egy év), ami napi 8-12 órával már ~1-3 év; egyáltalán nem olyan kritikus. Egy csere valószínűleg pár százezer forintnyi usadollárból meglehet, ami egy katonai bármi mellett nagyjából nevetséges összeg.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#9) Crus válasza bteebi (#8) üzenetére


Crus
őstag

Csakhogy az army se szereti a problémákat a csere macera, extra költség és terepen az OLED előnye kb. lényegtelen. Egy normálisabb LCD panel a világból kimegy, mire tönkremegy és nyilván bírja a statikus tartalmat, ami ilyen helyeken nem kicsit tipikus.

Nálam egyébként az LG OLED panelje kb. 2 év alatt égett be permanensen, úgy hogy minden védelem ment rajta és mindig minden lefutott amit csak kért. Extraként rá 1 évvel később az egész panel besárgult. Jó az OLED, csak ne használd sokat. Lol.

Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

(#10) Solar Eclips válasza Crus (#9) üzenetére


Solar Eclips
tag

Mennyibe fog kerülni egy ilyen eszköz? Amennyit a katona elő 5 perc alatt? Vagy föld levegő rakéta árábol hányat vesznek? Ami problémán te itt agyalsz az a 100 mérnők aki fejleszti már évek óta túl van rajta. Nem tudom milyen mérnök vagy de ha úgy érzed te egyedül jobban látod mint egy fejlesztőcsapat az amerikai hadseregnél akkor engedjük is el. Amiket te érvnek hívsz egy 16 éves szintjén vannak aki azt hiszi minden reggel suli előtt kinyomja a spanyolviaszt.

(#11) bteebi válasza Crus (#9) üzenetére


bteebi
veterán

A statikus tartalom (pl. egy HUD) beégése nem feltétlenül akkora probléma, max. akkor, ha épp valami mozifilmet nézne rajta bevetés közben. :DDD Amúgy nem úgy múkodik a beégés, hogy 8 hónapig semmi, aztán hopp, tök szar az egész, rendeljünk Amazon Prime-mal Afganisztánba cserepanelt, meg Torx kulcsot is. Ha már elkezd észrevehető lenni, akkor kicserélik békeidőben. Egy-egy folyamatos (pihenés nélküli) szolgálat - nem hadifogság - aligha tart többet 2-3 napnál. Mert valamikor aludni is kell. Panelcserés Joe meg addig kicseréli neked. Ha nem szar a konstrukció - és gondolom egy military cuccnál nem lenne az -, akkor ~10 perc alatt lehet, hogy ki is tudja cserélni, mert mondjuk 4 csavar a 4 sarokban, meg egy szalagkábel. :)

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#12) Lokii válasza Crus (#4) üzenetére


Lokii
tag

Nem csak mérnök kvalifikáció létezik hanem technikus is :((

Need for speed world:0DARIUS0 , Battle.net: Dunna#2926

(#13) Crus válasza Solar Eclips (#10) üzenetére


Crus
őstag

Veled ellentétben én legalább érvet hoztam, nem rögtön 1 bites személyeskedéssel nyitottam...
A lényeget továbbra se érted: Strapabíró rommá terhelhető cuccok kellenek a hadseregnek, ami pont nem az OLED.

Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

(#14) azbest válasza Crus (#13) üzenetére


azbest
félisten

azt érted, hogy nem az lg oled tévédet viszi a fején? :D

(#15) Solar Eclips válasza Crus (#13) üzenetére


Solar Eclips
tag

és az oled technologia elérte a végső határát, ennyi sajnos már nem fog változni semmit. Az ottani mérnökök pedig hülyék.

(#16) Crus válasza azbest (#14) üzenetére


Crus
őstag

Ja ez más OLED, ezt szűzlányok nünükéjén nevelgetik rózsaolajban. Köszi, ma is tanultam!

Segítek: OLED = szerves(!) fénykibocsátó dióda, mely többek között érzékeny a statikus tartalomra, rendkívül érzékeny az UV fényre, rövid élettartam.

Minden vágya a hadseregnek egy ilyen :-D

Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

(#17) Crus válasza Solar Eclips (#15) üzenetére


Crus
őstag

Senki nem tehet róla, hogy totálisan laikus vagy a témában, ne rajtunk bosszuld meg...

Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

(#18) Solar Eclips válasza Crus (#17) üzenetére


Solar Eclips
tag

Jaja laikus vagyok. De te fogod le OK-ézni. Az Amerikai Egyesült Államok katonai fejlesztését. Ja nem.

(#19) azbest válasza Crus (#16) üzenetére


azbest
félisten

2000: oled katonai alkalmazása tanulmány (NASA/ADS) [link]
2005: oled technológiák katonai tesztelés alatt [link]
2019, Air Force igényt támaszt a crt és lcd rendszereik leváltására [link]
2023, F35 sisak kijelző végső certifikáció és sorozatgyártás előtt [link]

Ipari oled kijelzők előnyei [link] [link]

[ Szerkesztve ]

(#20) Crus válasza Solar Eclips (#18) üzenetére


Crus
őstag

Eddig egyetlen értékelhető, egy szakmai fórumhoz passzoló sort sem sikerült leírnod. Érved nincs, csak vergődsz. Siralmas.

Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

(#21) Crus válasza azbest (#19) üzenetére


Crus
őstag

Tehát azt mondod, hogy a hadseregnek, mindent el lehet adni... mily meglepő. Legfeljebb szokás szerint majd kukáznak milliárdos beruházásokat, amikor ráébrednek, hogy nem jött be.

Az OLED egyik előnye pont a hátránya is. A finomabb, de sötétebb részek esetén teljesen általános a black crush jelenség. A fogyasztásról meg annyit, hogy addig fogyaszt gazdaságosabban egy LCD-hez képest, amíg azon sötétebb tartalom van. Világosabb tartalom esetén a fogyasztás 2-3x több lehet.

Nem ez lenne az első "nagy ötlet", amit aztán szépen csendben majd kukáznak, nehogy az adófizetők rájuk rúgják az asztalt...

Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc

(#22) azbest válasza Crus (#21) üzenetére


azbest
félisten

én csak azt mondom, hogy nem tudsz elszakadni az olcsó tévéktől. Az ipari/katonai célúak nem tévézésre készülnek otthonra. És fogalmad sincs, hogy létezik más is az olcsó tévéken kívül. Ahogy lcd-kből is léteznek ipari/katonai célra fejlesztettek, úgy oledből is.

És ahogy korábban már írtam, katonai/ipari eszközöknél gyakori, hogy meg van adva üzemóra vagy használatszám is. Nem arra készülnek, hogy évekig nézzék rajta a szappanoperát, hanem néhány bevetésenként akár cserélik, ha úgy specifikálták, ahogy a többi cuccukat is.

[ Szerkesztve ]

(#23) bteebi válasza Crus (#16) üzenetére


bteebi
veterán

"Segítek: OLED = szerves(!) fénykibocsátó dióda"

Igen. És?? Vegyészként én is segítek. Szerves vegyület <> instabil, illetve szervetlen <> stabil. Mindkettő tud ez is, az is lenni, és ez nem csak a molekulaszerkezettől, hanem a körülményektől is függ. (Pl. oxigén vagy nedvesség hozzáférhetetlensége, reaktánsok, enzimek jelenléte/jelen nem léte.)

A metán (CH4) pl. nem mérgező és tök stabil, pedig szerves, a foszfin (PH3) viszont baromi mérgező és pirofóros (levegőn azonnal meggyullad).

Az OLED-ek élettartama brutál nagy tud lenni (~100 ezer óra, vagy több). A kérdés az leginkább a fényerő, ami jelentősen csökkenti az élettartamot. De amúgy a sima LED-ek se örökéletűek.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#24) Solar Eclips válasza Crus (#20) üzenetére


Solar Eclips
tag

Jaja én vergődök :)

(#25) CRTs


CRTs
tag

Emberek az oled a kék fénytől lebontja magát. Ez még csak nem is annyira baj minthogy egyáltalán minek van olyan hullámhossz benne. 450nm meg kevesebb ami nem is szabvány xD

Azért kellett fehér oledet tömegterméknek kitolni hogy legalább egyenletesen bontsa le magát.
Tényleg röhej a terepszínű oled, boeing szindróma
láttam némelyiknek még kék komponense sincs, nyilván az a kopin-os mint az f35 linken.

[ Szerkesztve ]

(#26) Solar Eclips válasza CRTs (#25) üzenetére


Solar Eclips
tag

Jaja röhej bezzeg a magyar ipar… 🤣

(#27) CRTs válasza Solar Eclips (#26) üzenetére


CRTs
tag

Vannak itt jo dolgok csak feher hollo kategoria xD

(#28) Solar Eclips válasza CRTs (#27) üzenetére


Solar Eclips
tag

Vannak persze, 2-3 év a 99% gyorsan el is adják nyugati befektetőknek.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.