Hirdetés

Amikor a mérnök világos zöld

Most leltem: Hanula Barna, akit egyébként is szeretünk, mert rendes petrolhead*, végre normálisan, nem sötétzöld módjára elmélkedik kicsit a környezetvédelemről. Igaz, hogy gyakorlatilag szétrúgja fél nyugateurópa seggét, de ennek itt az ideje.

Hajrá Barna!

* többek között a Bugatti Veyron tervezésében is benne volt könyékig.

WTCR 2019

1. Michelisz Norbert - 372 pont
2. Esteban Guerrieri - 349
3. Yvan Muller - 331

Nem kell semmi mást hozzáfűzni.

Szkriptelés betegségek

Nézegetem a másik portált, konkrétan ezt: [link]

A feladat az, hogy egy fájlban felsorolja a nyomtatói ip címét, ezekről le kellene kérni a lapszámlálót és elküldeni emailben az eredményt. Ez eddig korrekt. De ami utána jön, az gáz. Oké, a kérdező azért kérdez, hogy tanuljon vagy előbbre jusson a problémájával, de hogy rendes választ nem kap...

A hülyeség csimborasszója, mikor azt a választ kapja, hogy shell szkript helyett python meg node.js. Azért ne süllyedjünk már odáig, hogy egy 3-4 soros shell szkript helyett nekiállunk objektumokat meg osztálystruktúrát tervezni meg ilyenek, ez abszolút baromság.

Nem gondolnám, hogy én vagyok a bash zseni, de annál, amit ők ott összedobtak, jobbat tudok írni, majd megérkezik Jester01 kolléga és kijavítja, ami hiba még marad benne :P

Szeretne a levélbe beleírni valami, az ip címnél emberibb megnevezését a nyomtatónak. Erre két út kínálkozik (figyelembe véve, hogy van egy fájlunk, amiben egy sor egy ip cím formátumban ip címek vannak):
1. a fájlba minden sorba beleírja, hogy adott ip címhez tartozó nyomtatónak mi a megnevezése. mezőszeparátornak a magam részéről a csővezetékjelet szoktam használni, mert az fordul elő legritkábban bármiféle stringben.
2. ha fel lehet tételezni, hogy a nyomtatók rendesen be vannak állítva, akkor a Description snmp objektum ki van töltve és onnan ki lehet szedni a megnevezést.

Hardverpornó: SUN M5000 bontás

Teljesen véletlenül akadtam rá a Play with junk tecső csatornára. A csatornán több videó is az, amit ígér: leselejtezett "szeméttel" játszik. Van itt minden, mint a búcsúban, 1000+ sor/perces mátrixnyomtató, stb.

Itt konkrétan egy új korában 100 ezer dodós Sun M5000-et borít szét a kolléga, és rendesen dokumentálja.

Miután én dolgoztam ennél korábbi sunokkal, szerettem őket, így nekem félelmetesen nagy élmény ezt nézni.

Nincs tápKÁBELezés, lemezeken viszik a telco tápos áramot. Táptopicban le is tennék a hajukat, hogy itt négy darab 2100 wattos táp van :P Egyszer be is szól a fickó, hogy tényleg nehéz a cucc.

Nem is lehet ezt elmondani, aki szereti a vasakat, nézze meg.

Boldi on can: amikor valaki ért hozzá

[link]

Anno az irc ősi bugyraiban, a #magyaron volt Boldi, aki egyrészt csatorna operátor volt, másrészt volt egy botja, a BolBot, amivel néha rendet vágtak a tömegben. Azóta ismerem őt. Hogy be tudjátok tájolni: 1-2 évvel a matávos 150 forintos kedvezmény előttről.

Adjunktus úr azóta kinőtte magát, elég keményen tolja a hálózatbiztonságot. Ő tartott egy előadást az egyik konferencián. Ért hozzá, nem csak a szél lobogtatja a száját. Sok mindenben kongatja a vészharangot, amiben én is szoktam. És még engem is meglepett, micsoda ötletei vannak, amivel kekeckedni lehet a mostani technológia ellen...

Hasonlat a statisztikus sávszélességről

Mostanában többször is kitört a vita a netsemlegességgel kapcsolatban. Az egész mélyén megbúvó ok megmagyarázásához talán hasznos lehet a következő hasonlat:

Vegyük a Ferihegyi reptérre vezető utat. Arra tervezték, hogy sok autó és busz egymás után átmenjen rajta. Ez a statisztikus hozzáférés: statisztikai alapon időnként igénybe veszed, máskor meg mások mennek rajta.

Érkezik egy államfő (ballereknek Merkel, jobbereknek Putyin, mindkettőre volt példa mostanában). Az általa igényelt magas biztonsági szint miatt (=magas szolgáltatásminőség miatt) lezárják az egész utat Ferihegytől az Üllői út kálvin téri végéig. Abban az időszakban, amikor a védett személy érkezése várható, neki dedikálják az egész utat.

Meg lehet nézni, mi marad ilyenkor Budapest összeomlott közlekedéséből.

Az egyedi streaming az államfő érkezése.

Iparművészeti agyagedény: dominó adategyeztetés

Május 4-én írtam blogbejegyzést arról, hogy a Telekom kötelező dominós adategyeztetéséhez kiadott adatkezelési szabályzat mekkora mocsokság.

Ebből itcafe hír is lett.

AZÓTA SEM VÁLTOZOTT SEMMI, csak az adategyeztető szájt egy fokkal ótvarabb lett. Most már gugli rekapcsával tolják ki az adatokat amerikába, ami erősen véleményes lehet, hogy jogszerű-e.

De ez a gugli rekapcsa a kisebb baj, a nagyobb baj, hogy még MINDIG A JÁTÉKOS ADATKEZELÉSI nyilatkozat van kint.

előre szólok, terjeszteni fogom, hogy mit gondolok nőági felmenőtök foglalkozásáról.

----------------------------------------------------------------
-------- UPDATE -------------
----------------------------------------------------------------

A rokonokról

Hirtelen dolgom akadt "vidéken", beültem a kocsiba, go.
Ahha, ahogy azt Bambanő elképzeli.

Már Debrecenben is elég nagy forgalom volt, sikerült majdnem összetolni egy kocsisort... A városból kiérve pedig szinte tömött út, mindkét sávban. Voltak, akik pünkösd miatt jöttek, voltak, akik ugyanezért mentek. Ekkor jutott eszembe a megoldás: rokoncsere.

Mert minek megyünk oda, miközben ők jönnek ide? A rokonokhoz. Ha elcserélnénk a rokonokat, nekünk nem kellene odamenni, nekik nem kellene idejönni. Két uncsitesót cserélnék helyire!

jól van, megyek már...

Repül az idő...

Kerek évfordulókon alkalom nyílhat a nosztalgiázásra, a régi szép idők felemlegetésére, meg "abban még vót anyag" :) De az inkognitómat továbbra is szeretném megőrizni, így ha valaki ebből a kicsit homályos megfogalmazásból is rájön, akkor csitt!

Azokban az időkben a civil lakosságnak gyakorlatilag nem volt semmilyen elektronikus kommunikációs eszköze. Ez az állítás nem túlzás, hiszen az ország többségének telefonja sem volt, nemhogy mobilja, semmilyen se. Az elenyésző kisebbségnek jutott ócska analóg telefon, ha véletlenül elég fontos emberek voltak és olyan helyen laktak, ahol volt még szabad drót. Ez az időszak még bőven a 150 forintos kedvezmény meg a kommerciális internetszolgáltatások előtt volt.

A civil lakosság egy elenyésző kisebbségének, a digitális úttörőknek jutott telefon és modem egyszerre, akik elkezdték a bbs-ek hálózatát építeni. Mivel én ebben már nem vettem komolyan részt, így ezt a témát itt félbe is szakítom. A nem civil lakosság számára viszont elvetették a hivatalos akadémiai hálózat első csíráját. Ebben vettem részt én is.