Hirdetés

2024. június 1., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-05-23 08:56:57

LOGOUT.hu

Elso fazis: epits ki egy megfelelo alapot,konnyu,alacsonyabb pulzusu alapozassal.Erzesbol ez a "meg tudok kenyelmesen beszelni futas kozben",nagyjabol a max pulzusod 70-75%-a.
Amikor ugy le tudsz futni kb. 10km-t,hogy 5 utesnel nem mozdul el tobbet az alap futopulzusod akkor kezdheted a kovetkezo fazist.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#59251) Peterhappy válasza Agony (#59244) üzenetére


Peterhappy
őstag

Jaja, betévedtem ide a múltkor linkelt képed alapján, azóta megy a matek :D

A 6X PRO 160k-ért nagyon jó lenne, csak az iszonyatosan túl van a lélektani határomon (+ a csoffadt karjaimon szerintem elég hülyén nézne ki).

A Forerunner music órát találtam néhányat, ami elgondolkodtatott. Utánanézek majd, miben más a Vivoactive, a Forerunner, az "alapabb" Fenix - a múltkor belekezdtem, de a végére teljesen elveszítettem a fonalat.

Nézelődök, köszönöm :R

(#59252) Peterhappy válasza Hi!King (#59242) üzenetére


Peterhappy
őstag

:D Ennyi, jogos.

(#59253) ígyvanferi válasza Never79 (#59214) üzenetére


ígyvanferi
addikt

Én emiatt vetettem el a fenixeket, mármint a feltételezett fémház = gyengébb GPS vétel miatt. Az óratesten kívüli antennás Suuntok pontosságát sajnos az FR-em se éri el, de azzal nyugtatom magam, hogy egy fenixnél még mindig precízebb. Üzemidő és a kinézet szól a fenix mellett többé-kevésbé, de mindkettővel inkább kötök kompromisszumot. Na nem mondom, jobban mutatna egy fémházas cucc a kezemen, mint ez az elég játékórának ható 745, de egy-két spéci alkalmat leszámítva tökmindegy. Remélem a strapabírósága sem lesz gond.
Nem szoktátok odaverni ehhez-ahhoz néha az órát? Kicsit félek ettől. Főleg hogy ezt most egész nap hordom, ellentétben az ambittal, amit csak sporthoz vettem fel, így jóval kisebb volt a kockázata, hogy megsérüljön. Meg az masszívabbnak érződött, hiába műanyag szintén.

(#59254) HKorn válasza ígyvanferi (#59253) üzenetére


HKorn
addikt

FR745-tel szemezek én is, de egy Fenix 6 is tetszene, ám nem tudom, hogy az a vastag fémház és súly mennyire lenne zavaró a pihekönnyű vivoactive 4 után. Ebben megszoktam, hogy alszok is, így elég pontos a body battery, egy Fenixben szerintem nem tudnék aludni.

Run&Ride

(#59255) ígyvanferi válasza Peterhappy (#59251) üzenetére


ígyvanferi
addikt

6 Pro újonnan 168 ezer runnerinnen pl. Oké, ez egy kicsivel még túlabbra van a határon, de kisebb és új. Aztán lehet egy garanciális óránál semmi kockázat nincs a használtban, ezt nemtom.

(#59254) HKorn: vigyázz, nehogy átkerülj a lassú lány csoportba, a nagy és nehéz óra miatt a karodon. :P

[ Szerkesztve ]

(#59256) Never79 válasza HKorn (#59254) üzenetére


Never79
tag

Tesómnak 6x-e van. Felvettem 945 után, nem volt érzékelhetően nehezebb a karon. Most posztodra megkérdeztem, őt nem zavarj az alvásban.

Kezd visszajönni a kedvem, a tegnapi futást már kifejezetten élveztem, egyelőre heti 4 van, de jövő héten már bevállaltam az 5-öt. Vissza szeretnék térni a heti 6-8 óra futóedzésre.

[ Szerkesztve ]

(#59257) Peterhappy válasza ígyvanferi (#59255) üzenetére


Peterhappy
őstag

Köszi a tippet, ránézek, osztok-szorzok!

(#59258) Agony


Agony
aktív tag

Mára 15x 400/R400 volt a terv, de valahogy nem volt az igazi. :(

Ment 3K fokozzó bemelegítés (4:20/4:15/4:10), de már ott látszott, hogy mintha kicsit magasabb lenne a pulzus, aztán a résztávozáson végig érezhető volt. Kb 3-4 BPM-el mindenhol magasabb volt mint kellene, úgyhogy vagy nem töltöttem vissza rendesen a hétvégi 10K@4:00 és 25K@3:58 után vagy még nem tudott regenerálódni belőle a szervezet.

Lépésszám és tempó tekintetében rendben volt a 6K pihenő szakasz 4:03 lett (terv: 4:05), a 6K tempó szakasz pedig 3:38 (terv: 3:40)... szépen pörgött is a láb, csak érződött, hogy valami nem kerek. A vége 12K@3:50 (178 BPM) lett, de a max elment 186 BPM-ig. Múlt szerdán hasonló edzés volt csak ott 400 és 200 váltotta egymást, annak 12K@3:47 lett lett a vége 177 BPM-en, a max pedig 185 BPM.

Nem nagy eltérések, csak kicsit gyanús és nincs kedvem UB meg a versenyek előtt lerobbanni. :P Asszem most a csütörtök/péntek/szombat kombót extra lazára veszem, akár fixen padon, aztán meglátjuk mit mutat a vasárnap. :K

Start with a whisper, end with a scream!

(#59259) tomcica válasza Agony (#59258) üzenetére


tomcica
Topikgazda

Pihend ki,konnyen lehet,hogy az ilyen "aprosag" mint 10k @4:00 tobbet vesz ki beloled,mint amennyinek akkor es masnap erzed :K az mar konnyed aerob temponak szamit,semmikepp nem laza edzesnek :N
Jo otlet ez a harom nap laza :K vasarnap meg ujra ellenorizheted,hogy merre haladsz.Ha akkor is hasonlo az edzes,akkor lepj vissza egy lepest,vagy tarts egy lazabb hetet (amit amugy is javasoltam ilyen 20-25%-al kevesebb mindenbol,intenzitas viszont marad)

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#59260) tomcica


tomcica
Topikgazda

Egy ilyen gyors munka igen aktiv pihenovel + a vasarnapi tempos munka aktiv pihenovel igen komoly terheles egy egesz hetre :K kis emelkedo,kis erosites belefer melle (nem teljes edzesek,csak erintgetni) a tobbi regeneralo es/vagy laza km gyujtes. Ez a nap utan,es a hetvegi hosszu utani nap regeneralo legyen ne km gyujtos laza. A kulonbseg annyi csak,hogy a regeneralonal aznap nem terhelheted magad,csak joleso atmozgatas,ha kell bele-bele is setlhatsz ott nem erdekes.

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#59261) Agony válasza tomcica (#59259) üzenetére


Agony
aktív tag

A 10K@4:00 szerintem nem volt annyira vészes inkább a 25K, ami tempóba meg távba is megterhelhette a rendszert. Múlt héten 37-39 BPM között volt a nyugalmi pulzusom, most meg 41-43 BPM, úgyhogy gyanítom valami ilyesmiről lehet szó.

Majd próbálok a következő napokba regenerálódni, meg a laza futásokat is inkább fix 5:00-ás tempóhöz kötöm pulzus helyett, aztán talán hétvégére helyreáll a rend. :K

Start with a whisper, end with a scream!

(#59262) tomcica válasza Agony (#59261) üzenetére


tomcica
Topikgazda

Figyelj ha megbillented egyik iranyba a terhelest (noveled a hetveget) akkor valahol egyensulyozni kell :K

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#59263) norby_42 válasza Agony (#59261) üzenetére


norby_42
aktív tag

37es nyugalmi pulzus?:Y
Megvan a kettes számú ufo...

Eat pasta, run fasta

(#59264) Agony válasza norby_42 (#59263) üzenetére


Agony
aktív tag

Az azért nagyon az alja :D ... inkább a 39-41 jellemző átlag 40. De a vasárnap óta 42-43, amiből nekem az jött le, hogy még van valami gyulladás vagy regenerálnivaló a hétvégi edzések után.

Start with a whisper, end with a scream!

(#59265) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Én ma futottam egy kicsit erősebbet. [link]

7km után menni akartam pár levezető kört a futópályán, de csúnyán befutottam a darálóba. Pont volt ott valami Réka nevű csaj, aki résztávozott. Talán ismerem is, nem tudom, sötét volt. A lényeg, hogy még toltunk 5km résztávot levezetésnek. Holnap nem lesz egyszerű lemenni a lépcsőn úgy sejtem.

Buliban hasznos! =]

(#59266) norby_42 válasza Agony (#59264) üzenetére


norby_42
aktív tag

Ha nekem 40 lenne, már újraéleszteni se próbálnának...
Talán 60 lehet a nyugalmi, ébredés után. Mondjuk futásnál is 145 az alap

Eat pasta, run fasta

(#59267) tomcica válasza inf3rno (#59265) üzenetére


tomcica
Topikgazda

toltunk 5km resztavot levezetesnek :U akkor az minden volt csak levezetes nem :DDD

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#59268) inf3rno válasza tomcica (#59267) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Tudod ez olyan, mint agresszív kismalac a viccben, hogy "kuss én így szállok le". :DDD

Amúgy is most nézem, hogy túloztam, és csak 3km volt, utána 1km levezetés volt benne, úgyhogy rendben van. Jól tolta a csaj, érzésre olyan 4:00-4:30 környékére gyorsított egy vagy fél percre utána meg fél perc pihi, az mondjuk egy kicsit gyengus volt már a végére, de nem tudom előttem mennyit csinált, szerintem sokat. Egy kicsit gyorsabb pihenővel nekem odatett volna a végére, gyorsítani sem feltétlen kellett volna a gyorson. Így viszont pont kellemes volt.

Amúgy érdekes ez. Te szoktál olyat, hogy váltogatod a hosszabb és rövidebb résztávokat eltérő sebességekkel?

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#59269) tomcica válasza inf3rno (#59268) üzenetére


tomcica
Topikgazda

Szoktam bizony,volt olyan elezes felmaratonra,hogy 10 x 400m felmaratonos iramon 1000m FM iram+15-20mp piheno,ezt fogtam es atvezettem heti egy valtassal -> 10x500/900, 10x600/800, 10x 700/700, 10x800/600, 10 x 1000/400-ra.Ezt fejeztem 3hettel a celverseny elott,majd csinaltam egy 10 x 900m FM tempo 100m laza valtgatot felmeronek 2hettel celverseny elott :K
Ma lesz egy olyan,hogy 5 x 2K/1K valtogato itt a 2K kb Fm tempo (ha szel van,vagy nem jon a boggey akkor kb 5-7mp-vel lassabbra kimehet) az 1K pedig 4:00-rol 3:45-re fokozos.Ez egy hullamzo edzes,epp a 2K vegen veszel vissza picit,majd megint elkezded fokozni,kitartod a gyorsat es a gyors vegen veszel vissza ujra.

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#59270) ígyvanferi válasza Agony (#59249) üzenetére


ígyvanferi
addikt

Én a Reebok Floatride Run Fast utódját vízionálom benne. Ugye PEBA van mindkettőben. Tegnap épp abban mentem salakon ~600/600 váltogatót, és még mindig imádom. Nagy rajongója lettem tavaly a Puma Liberate-nek is, szinte ugyanazt tudja, mint a Run Fast, de azért mégis az az igazi. Csak ne cseszné szét már 8-10 km után a bütyköm. Emiatt elég ritkán veszem elő (több mint 2 éve vettem, és 274 km-nél járok benne). Szóval ha ezt tudná, mínusz a bütyökbibi, akkor ezért a szokásos futócipővásárlásos keretemen is hajlandó lennék emelni.

[ Szerkesztve ]

(#59271) Studi válasza tomcica (#59247) üzenetére


Studi
addikt

A kerékpárút Velencén egy szakaszon lemegy a strandra, legalábbis régebben így volt. Nyári melegben tekertünk egy tókört, de ott meg óriási tömeg volt. Előttem két bikinis csaj sétált, mögöttem a haverom takarásban. Egy kis sétatempójú poroszkálás után előrekiabál: Robi, miért megyünk ilyen lassan? De közben ki is hajolt oldalra, hogy lásson ő is valamit előre. Rögtön mondta is: "-Ja, értem!" :DD Persze erre a csajok is egyből megfordultak, ránk néztek, elkezdtek röhögni. :D De sajnos el is engedtek minket. :DDD

(#59272) inf3rno válasza tomcica (#59269) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ahaaa. Szóval ez ilyen átvezetésnek jó, ha nem bírná az ember végig ugyanazt a fajta résztávot, akkor az egyik keményebb, a másikon meg lehet pihenni egy kicsit, de nem túl sokat. Gondolom a másik módszer meg az ugyanerre az esetre, hogy a pihenőkön variálsz, egyszer rövidebb, egyszer hosszabb.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#59273) tomcica válasza inf3rno (#59272) üzenetére


tomcica
Topikgazda

Az a jo az interval edzesekben,hogy epp arra tudod igazitani az eros/laza aranyt/sebessegeit amire kell :K

@Studi ;]

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#59274) tomcica válasza tomcica (#59273) üzenetére


tomcica
Topikgazda

Sot,ha olyan edzes kell,amivel tobb sebesseget is vegig akarsz iskolazni,akkor a letrakat is lehet kombinalni valtogatoval :K
Pl 200-300-400-600-800-1200-800-600-400-300-200 letra egy jo kis edzes (elso ket sebesseg 3K tempo,400-600 5K tempo,800-1200 10K tempo) ha altalanos szintentartas zajlik es epp csak impulzust akarsz adni a testnek.Piheno 60-90mp kocogas.
DE ezt a letrat meg lehet lassabban is csinalni 200-300-ak csak 5K sebesseg,400-600 10K sebesseg es 800-1200 FM sebesseg,cserebe a piheno 400m es nem kocogas,hanem FM+15-20mp (az kb maratonos sebesseg atlagembereknel) ugy eeegesz mas lesz az egesz.

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#59275) inf3rno válasza tomcica (#59274) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Magamból kiindulva én 1K tempóval tolnám végig. :DDD Az az elv, hogyha már egyszer rászánom magam az intervalra, akkor rendesen megküldöm. Ha meg lazát akarok, akkor az nem interval lesz, hanem elkocogok a csárdáig meg vissza, az olyan 8-10km. Közben esetleg megküldöm néhány ponton attól függően, hogy mennyire laza.

Nagyjából most kezd kikristályosodni, hogy május környékén maratont akarok futni. Úgyhogy össze kell kapnom magam km gyűjtés terén. Futnom kéne legalább 16km-eket. Az pont annyi, mint fent a Hajag tető meg vissza. Most az a terv, hogy választok egy tempót, amiben lazán le tudom futni az edzést terepviszonyoktól függetlenül. A maratonon is nagyjából ezt a tempót céloznám meg, és akkor már az izommemóriába beépülne rendesen edzésen, nem kéne többféle sebességre beedzeni. Ez úgy célszerű is, mert nincs sok idő addig, hogy nulláról felhozzam magam. A cél most annyi, hogy 4 óra alá beférjek. Talán reális, meglátjuk. A térdem aggaszt. Van itt egy gyógytornász a környéken, majd megpróbálkozom vele. Azt vettem észre, hogy inkább balra terhelek, a jobb lábam meg túl laza. Ezen kéne talán igazítani futás közben, és akkor a sebességen és az ízületi gondokon is javítana.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#59276) tomcica válasza inf3rno (#59275) üzenetére


tomcica
Topikgazda

Maratonnal a gyorsasagi munka felmaratonos tempo :K + hetente azert illik nehany repulo gyorsitot is menni,mert a sok monoton lassu munka kepes kikezdeni a labakat.
Allokepessegi munka pedig maratonos tempo +10-15mp (ergo lassabb mint a celtempo) de azon rengeteget kell gyujteni.Fel illik menni 30km-ig legalabb egyszer a verseny elott.

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#59277) Fred23 válasza inf3rno (#59275) üzenetére


Fred23
nagyúr

Úgy mennél rá, hogy még sosem csináltál 42 km-t, vagy azért az esemény előtt 1x-2x lefutnád? Esetleg futottál már valamikor ennyit?
Szokás úgy első maratonra menni, hogy ezt a versenytávot előtte 1x se futjuk le "hazai pályán", edzésen?
#59278 inf3rno:
Igen, abban van valami, hogy úgy a legszebb, ha a versenyen csinálod az elsőt! Viszont én tuti úgy csinálnám, hogy nem mennék maratont futni, amíg edzésen nem futottam már legalább 39 km-t. :)

[ Szerkesztve ]

(#59278) inf3rno válasza Fred23 (#59277) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Én nem futnám le edzésen. Max 32-ig mennék el, de azt se sokszor.

Persze, szokás félmaratonra is menni úgy, hogy előtte csak 16-18-at futnak. Pont ez a lényege, hogy versenyen akarom az elsőt fényképpel, kimért pályával, hiteles idővel. Már ha a covid engedi. Ha nem, akkor Hárskút oda-vissza 25km, Hajag tető oda-vissza 16km. Vagy még lehet Nagyvázsony oda-vissza, Szenkirályszabadja oda-vissza. Ezek is úgy nagyjából kiadják a 42-t, csak visszafele végig emelkedő.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#59279) inf3rno válasza tomcica (#59276) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ja nem akarok teljesen belassulni, heti egyszer azért beizzítanám a motort.

Buliban hasznos! =]

(#59280) inf3rno válasza Fred23 (#59277) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ja, benne van a pakliban, hogy elvérzek a végére, de nem zavar a kockázat, sőt.

Ahogy nézem 5:41 a 4 órás tempó, olyan 5:30-at tudok hozni kényelmesen bármikor, szóval csak edzeni kell rá, a sebesség megvan, az állóképesség hiányzik, nem is izomból, inkább ízületek, inak, keringés, stb. terén.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#59281) Fred23 válasza inf3rno (#59280) üzenetére


Fred23
nagyúr

Én max félmaratonra készülhetnék idén, az viszont elég kis táv, nem hiszem, hogy nagy dolognak tudnám venni. Szóval szerintem azt simán edzésen fogom lefutni.
A maraton más. Csak az meg még nagyon nem az én világom. :D
Majd követem a topikot, és nézem, ki megy maratonra, de én tuti nem fogok. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#59282) inf3rno válasza Fred23 (#59281) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Jajj ugyanmár. Vertigoról kell példát venni, ő már kétszer lefutotta. Ha kemény vagy, akkor megy az is bármikor. ;] :P

Buliban hasznos! =]

(#59283) ígyvanferi


ígyvanferi
addikt

THE NEW SUUNTO 5 PEAK - Lightweight multisport watch for training, exploring and wellbeing [link]
Erről tudtatok, hogy érkezik? Mondjuk a Garmin 7 sorozat megjelenésének árnyékában nem sok esélye volt. Fogalmam sincs, mit tud, mindjárt elolvasom. (Szinte bagóért rendelhető amúgy, 106 ezer Ft.)

(#59284) Fred23 válasza inf3rno (#59282) üzenetére


Fred23
nagyúr

:DD
75 kiló lennék, még bele is vágnék a rákészülésbe, mert régen teljesítménytúráztam, és legrosszabb esetben lekocognám a felét, aztán séta. De a jelenlegi súlyommal még ez se vállalható be sajna. Ha esetleg meg is tudnám csinálni, abban nem sok futás lenne. (Gyalogolni bármikor tudok 50 km-t, most is.)

[ Szerkesztve ]

(#59285) Hi!King válasza Fred23 (#59277) üzenetére


Hi!King
őstag

A legtöbb ember nem fut az első maratonja (maraton versenye) előtt legalább 42 km-t egyben. Saját tapasztalatom, hogy hacsak nincs valami brutálisan nagy heti km-ed, akkor nem érdemes további maratonok esetében sem 42 felett futni, én egyszer megtettem, de szerintem nem adott annyi pluszt, hogy megérje, inkább többször 30-35 km laza, meg félmaraton körüli tempófutások.

Félmaratonra sem szoktak az elsőbálozók úgy készülni, hogy előtte futnak félmaraton távot is, de további időjavításra készülésnél szerintem ott célszerű 21 feletti hosszúakat is beletenni, persze ha időből futja. Sőt, igazából 5k-tól maratonig minden táv esetében hasznos a heti legalább egy 20+ km, hogy fejleszd a szervezeted hatékonyságát.

(#59286) HKorn válasza ígyvanferi (#59283) üzenetére


HKorn
addikt

Szép lenne az óra, ha a bazi belső káva a kijelző körül nem lenne ott, miért kell ilyet? Már a Garminoknál sem értettem, főleg ,hogy nem mindegyiknél van, szóval nem technikai oka lehet.

Run&Ride

(#59287) Agony válasza Hi!King (#59285) üzenetére


Agony
aktív tag

Bár én csak egyszer futottam maratont (akkor is kár volt :D), de szerintem se szükséges lefutni a konkrét távot a verseny előtt. Ha megvan a céltempó és a versenytáv 80%-át le tudod futni egybe, akkor a maradék 20%-ot ott abban a helyzetben/hangulatban simán behúzod.

Maratont amúgy is illik laktátküszöb alatt vagy legalább a környékén futni, aztán ha marad még kraft, akkor a túlsó felét gyorsítani, hogy biztos legyen a befutó és ne a falban köss ki. Rövidebb távoknál szerintem ez nem akkora tragédia, mert ha elfutod, max belassulsz és lecsorgod a maradékot, de maratonnál ha már 15-20K-nál bevasodsz, akkor szokott 30-35K-nál vége lenni. :D

Ugyanez érvényes félmaratonra is, szerintem ha valaki tud futni egyben 15-16K-t, akkor a 21K-val se lesz gond. :K

Start with a whisper, end with a scream!

(#59288) tomcica válasza inf3rno (#59282) üzenetére


tomcica
Topikgazda

Majd kerjuk a felvetelt :K

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#59289) tomcica válasza Fred23 (#59281) üzenetére


tomcica
Topikgazda

Tessek lefutni azt a felmarcsat becsuletes kopkodos tempoban,mindjart mas lesz a "leanyzo fekvese" :P 12-14km magassagaban mar nagyon menne az ember haza :K

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#59290) Fred23 válasza Hi!King (#59285) üzenetére


Fred23
nagyúr

& Agony:
Idén futottam először 11 km-t, de asszem, holnap megyek is a 12-re. :)

tomcica: Ott tartok, hogy megy már a lassú 11 km, és menni fog a 12 is. De a félmaratont még nem merném bevállalni, mert azt viszont cikinek tartanám, ha meg kéne állnom a vége felé, hogy mondjuk 15 km után gyaloglás, mert ennyi volt. Ez azért elég kicsi táv, ki kell bírni. Vagyis ha nem bírom ki biztosan, nem megyek versenyre. :D

[ Szerkesztve ]

(#59291) inf3rno válasza tomcica (#59288) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Én max előtte - utána képet csinálok. Nem vagyok egy akkora média sztár, mint egyesek. ;]

Buliban hasznos! =]

(#59292) Agony válasza Fred23 (#59290) üzenetére


Agony
aktív tag

Próbáld meg, hogy a fogsz egy edzést a héten és azt kinevezed hosszú futásnak. Nekem ez pl. a vasárnap. Aztán ezen minden héten növelsz egy kicsit amig el nem éred azt a szintet amit akarsz. A hét összes többi futása lehet kevesebb, de legalább egyet próbálj meg kiemelni.

Én legalább 2 évet elcsesztem azzal, hogy futottam a fix napi 10K-kat. Tempó is mindig 4:00-4:30 között, semmi extra... semmi fejlődés. :U Aztán ahogy Tom tanácsára elkezdtem növelni a távokat, úgy lett egyre stabilabb a félmaraton. Akkor jó ha évente 4-5 félmaratont futottam és örültem ha versenyen sikerült elérni az 1:30-at, most meg annyira be van gyakorolva, hogy gyakorlatilag bármelyik nap futhatok 21K-t, mert ehhez van hozzászokva a test.

Most azért próbálom a vasárnapi futásokat 20-30K közé vinni, hogy ezt építsem tovább, de úgy néz ki nekem a legjobb a 80-100K/hét tartományban maradni, ezért csak a szerdai résztávos napot tartottam meg 15-20K között és a vasárnapi hosszú 20-30K között. Ahogy nyúlik a vasárnap úgy csökkentem a "sallang" napokat, így kedd/csütörtök/péntek/szombaton már csak átlag 12K maradt.

Aztán ha minden jól megy, szerda adja a tempót, vasárnap meg a tempó-állóképességet... az összes többi meg sima laza, regeneráló kocogás. :K

Start with a whisper, end with a scream!

(#59293) inf3rno válasza Agony (#59292) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ha már szóba került, a hétvégén futok egy félmaratont 5:30-as tempóval, aztán meglátjuk a pulzuson, hogy mekkora a baj maraton szempontjából. Szerintem ez jó is lenne 3-4 hetes felmérőnek, hogy lássam volt e fejlődés.

Buliban hasznos! =]

(#59294) Fred23 válasza Agony (#59292) üzenetére


Fred23
nagyúr

Köszi, ez jó ötletnek tűnik! Egy hosszú -és egyre hosszabb- futás, a többit pedig meghagynám 6-8-10 km-esnek. A rövidekben építeném a tempót, a hosszúban meg a kitartást.

(#59295) tomcica válasza Fred23 (#59294) üzenetére


tomcica
Topikgazda

Ezt jo otlet :K nevezz ki egy extra rovid napot pl. 6km abbol 1-1.5km melegites es 5 x 400m 90% piheno 400m kocogas vegen 0.5-1km kifutas. Kesobb lehet varialni 10x 200m/200m vagy 200 es 400 kombinacioja.
Ne tul erosre,ezek nem sprintek! Ugy erezd 2-3db-ot egyben is le tudnal futni megallas nelkul,akkor jo az erofeszites.
Ez a rovid gyors nap es a hetvegi hosszud utan tedd a pihenos v. regeneralos leglazabb napokat.
Elso korben ennyi.

There are two mistakes along the way to Mastery: Not starting it and not going all the way."

(#59296) Peetta14 válasza Hi!King (#59069) üzenetére


Peetta14
tag

18. kerületben futsz? Havanna-n lett egy 1km-es pálya, a szép környezet hiányzik, de amúgy rendben van. 400m -es salak pályára megyek ki (SZAC pálya), de szeretem még a újhegyi sportligeti pályát (1km), meg a távolabbi óhegyit is.

(#59297) Hi!King válasza Peetta14 (#59296) üzenetére


Hi!King
őstag

Nem, 20-adikban lakok, az ellenkező végén, csak aznap épp elfutottam a 18. kerületig.

Más:
Egyébként vasárnap meg ezzel a futópályával találkoztam, IX. kerület, Aszódi úti lakótelep:
https://www.strava.com/segments/30816791
Eléggé lepukkadt, gettós környék jórészt, bár a tér és a közvetlen környezete nem gáz. A Strava szegmenst én hoztam létre hozzá, mert nem volt, gondoltam legyen már.

A pálya jó állapotú, de az egyik oldalán a körnek nincs rekortán, aszfalt járdán kell futni.

[ Szerkesztve ]

(#59298) Agony válasza Fred23 (#59294) üzenetére


Agony
aktív tag

Arra azért figyelj, hogy a hosszú futás azért ne egy lassú, "legyünk túl rajta" lötyögés legyen.
Tegyél bele valami feladatot... ha félmaratont szeretnél akkor lődd be kb. milyen tempót akarsz futni a versenyen és kezd el azt gyakorolni kis részletekben.

Most mondjuk ha 12K-t tervezel hosszúnak, akkor tegyél bele 4x 1000 métert félmaratoni tempón. Aztán ha eléred a 15K-s hosszú, akkor ez is legyen 5x 1000, stb... hogy a táv mellett a tempót is szokd, amit tartani kell majd a versenyen.

Start with a whisper, end with a scream!

(#59299) Peterhappy válasza Hi!King (#59297) üzenetére


Peterhappy
őstag

Vasárnap hosszút kell futni, gettóba olyankor menj, ha tempós napot tartasz ;)

#59296Peetta14 Végre egy földi! Egyszer összefuthatnánk :D a SZAC pályán!
Bár én annyiszor "befürödtem" a salakkal mostanság, hogy átszoktam a Halmierdőre és a Tichy Lajos sportcentrum futópályájára.

[ Szerkesztve ]

(#59300) Hi!King válasza Agony (#59298) üzenetére


Hi!King
őstag

Én mondjuk a hosszú futásba pont nem teszek bele ilyesmit, max. annyi hogy van amikor hosszabb emelkedőket viszont igen. A 4 * 1000 méter félmaratoni tempó már teljesen más jellegű futássá tenné, olyat külön csinálok rövidebb futással, csak akkor nem 4, hanem legalább 7 darabbal. És nem azért lassú, hogy legyünk rajta túl, hanem mert jobban szeretem szétválasztani. Elvileg ez a hosszú futás azért is van, hogy javítsa a zsírégetés hatékonyságát (azaz kevesebb szénhidrát kell ugyanahhoz), nem vagyok biztos benne, hogy ha beleteszek intervalt is (repülő az más, az rövid), akkor ugyanolyan hatékony lenne.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.