Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-04-17 19:00:18

LOGOUT.hu

AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#99051) envagyok válasza RollandCG (#99049) üzenetére


envagyok
veterán

Sejtésem van, de sose próbáltam, használtam.
Milyen hardver kell, hogy szóljon?

(#99052) FoxiestFox válasza envagyok (#99051) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Hangszóró. ;]

(#99053) envagyok válasza FoxiestFox (#99052) üzenetére


envagyok
veterán

Meg gondolom valami hangkártya, ami megszólaltatja.
Erre lennék kíváncsi, mi teszi ezt a legjobb minőségben.

(#99054) DarthSun válasza envagyok (#99053) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Tökmindegy milyen kártya, ill minimum config igénye van csak. P4 vagy gyorsabb gép, legalább PCI hkártya, de külső USB is lehet. A kapott eredményt a betöltött font és a hkártya+hszórók milyensége alakítja(tehát a lánc). Ezek VirtualMidik ugyanúgy könnyen használhatók, mint pld az AweBank kezelő, csak itt nem fizikai eszközhöz rendeled a hangfontot hanem egy emulált típushoz, a program pedig a Winnek fizikai eszközt jelent, pld a Win alatt futó Doom is látja az ilyen szintit.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#99055) DarthSun


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Lényegében készen van, de még csiszolgatom a különböző gépeken, többféle szituációban.
DOS6.22_Pendrive_boot_HDDemuláció
DOS6.22_DVD_boot_HDDemuláció

Minden gépen fut, ami már DVDről, penről képes bootolni.
Penre ajánlatosabb, mivel ott lehetséges a visszaírás, read/write HDD/SSD mód.
Penre készítettem, majd ezt IMGbe is kiírtam, az image visszaírható DVDre, penre, HDD/SSDre.
Elkészítési folyamat : modern gépen pendrive előkészítés, lemezkezelővel a partíció törlése, tehát full üres pen kell kiindulásnak.
-DOS6.22 CD- ről boot, pendrive partíció(2GB) létrehoz, majd format /u/s, megvan a FAT16 rendszer.
-Reboot Win10 alá, és minden a penre másol, ami kell, config belövése DOShoz.
-Reboot a penről, próbák, minden prímán megy.

DOS6.22 és modern gép viszonylatában a hang a kényes kérdés.
Támogatás :
SBPCIDOSDrivers : SB128(512) és Live sorozatok ok. Trükközött EMS lapkeret, az EMSt kérő-nemkérő címek is futnak, FM+PCM+MT32
SBEmu : minden belső Creative dedikált + alaplapi integráltak - régiek és a legmodernebbek is szólnak, FM+PCM. Qemm/Jemm kell, mellékelve.

A két fő konfighoz tartozó config+autoexec külön könyvtárakban, csak rootba kell copyzni - majd reboot

Tehát lényegében egy DOS6.22, mely műkszik széles határok közt, akár mai gépen is.
Másik sarkalatos pont a sebesség. Sok DOS cím tökéletesen fut gyors Zenen/775ön is, de a koraiakhoz kell a Throttle - mellékelve - , ez Via 775 és korábbi lapokkal teljesen jó, újabbakhoz nemigen, de bemásoltam szinte az összes létező DOS lassítót, ha kéne esetleg.
A create 775Via és AM4 rendszereken szerkesztve, ezeken próbálva full ok.

Más gépeken próbák, csiszolgatás, 1-2 hét, talán a final verzió.
Felhasználhatósága, értelme : ha pld valakinek csak modern gépe van, és nem is akar, vagy nincs hely retro gépnek(pld kis panelszoba 1 íróasztallal), de mégis futtatna nosztalgiaként régi DOS címet, nos ez így megoldva.

Ha esetleg valakinek kell a csomag, jelezze, akkor feltöltöm GDrivere. Bár a leírt folyamattal bárki el is készítheti, de a megfelelő kiindulási paraméterek hiányában időigényes, problémás lehet. Pld nálam a DOS6.22 bootCD adott, de elkészítése anno sok idő volt, mivel nem ismertem még a fortélyokat, ma már persze csak pár perc lenne a folyamat.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#99056) FoxiestFox válasza DarthSun (#99055) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Jöhet. :D

(#99057) DarthSun válasza FoxiestFox (#99056) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

1 jelentkező regisztrálva :)

A 3 test probléma nem megoldható.

(#99058) sidi


sidi
junior tag

Sziasztok!

Próbáltam egy népszerű belső IDE-CF átalakítót XT-IDE kártyára dugni, de nem ment, mert a kis kínaiak véletlen nem megfelelő IDE csatit tettek az adapterre, amin a 20-as pin be van tömve.
Kifúrtam, így rámegy az XT-IDE-re, ekkor szembeszültem vele, hogy ez pont a +5V táp lenne.
Mini fekvő AT házban nem ér el a floppy csatlakozó a kártyáig,
így XT-IDE +5V jumper helyéről hoztam vezetékkel és láss csodát máris működik:

Ugyanez működik a hátsó lemeztakaró helyére tehető CF adapterrel is:

XT-IDE kártyán a csatlakozótól távolabb eső pin +5V, a közelebbi pedig megy az IDE csatihoz.

Elegendő csak a pozitívot, mert a negatív pólus az IDE kábelen is sok helyen átmegy.

Figyelj, hogy jó helyre kösd, nehogy véletlen zárlatot okozz.Lehet csinálni vagy venni is ilyen összekötőkábelt, de biztonságosabb lenne floppy tápkábelből és spekaer / led / turbo-switch kábeléből összerakni egyet, akár forrasztás nélkül is wago-val. Biztos másnál is akad rossz táp, vagy floppy táp átalakító és gépházakból megmaradt led vezetékek is.

"Csak a Puffin ad Neked erőt, és mindent lebíró akaratot." Bud Spencer, 1981

(#99059) envagyok válasza DarthSun (#99054) üzenetére


envagyok
veterán

Akkor valahogy úgy megy, hogy a régi gép kiad egy midi vezérlést pl. egy sb16 midi kimenetén, azt dolgozza fel az új gép hangkártyája pl. SB Live a midi brmenetén beérkezve szoftveresen pl a roland szoftverével?

(#99060) Fücsök007 válasza DarthSun (#99057) üzenetére


Fücsök007
őstag

Engem is érdekelne S775-höz. :R

(#99061) Bile Demon válasza DarthSun (#99055) üzenetére


Bile Demon
őstag

Engem is érdekelne.

Más:
Közelmúltban próbáltam 13600K-ra Win98-at telepíteni.
PCI-os ASUS Pro H610M-C D4-CSM lappal. Van, akinek működik ezzel a lappal, de gondolom működő telepítést hozott át rá.

Abba futottam bele, hogy Win98 telepítő nem indul, mert kevés a szabad memória (500kB).
Nincs upper memóra, ahova fel lehetne tölteni a DOS-t. Nem volt CD driver és más se indítva. Amit csak tudtam Ethernet hang stb BIOS-ban tiltva.
Erre van esetleg valami megoldás?

Bruhe

(#99062) Fücsök007 válasza Bile Demon (#99061) üzenetére


Fücsök007
őstag

Csak 1 tipp: Érdemes lenne 1 ram foglalalatba So-dimm DDR4-es átalakítót venni, és 2GB-os modullal próbálni, ettől kisebb modul nincs. Néztem youtube-on videón, egyes esetekben segíthet, de nem 100%-os módszer. 1GB-os ddr1 vagy ddr3 modulokkal nálam több lapnál felment a win98SE OEM kiadás, de ezek S478/S754 illetve S775 lapok voltak.

[ Szerkesztve ]

(#99063) RollandCG válasza envagyok (#99059) üzenetére


RollandCG
csendes tag

Ha win9x alatt indítasz DOS-os játékokat akkor használj mpu-401-es kártyát akár lehet klón is, lényeg az "intelligent mode" .-ot tudja.
Az egyik megoldás az, hogy a kimenő jelet vissza küldöd a bemenő jelen.

... vagy átküldöd a jelet másik gépre

Előtte azért be kell tölteni a VSTi plugint.
Olyan midi playert keres ami kezeli a Vsti-t.


Majd kiválasztod melyik hangkártyán szóljon.

Hát gép igény??? Attól kezdve, hogy a win9x megjelent csak a "CPU power" számít.
A naptározós és korhű gépek felejtősek. (Most biztos szereztem egy csomó ellenséget magamnak)
Hiába a rendszerkövetelménye p1 2xx Mhz, de ahogy írja DarthSun fórumtárs inkább P4, ha használni is szeretnéd.

(#99064) jokeph válasza DarthSun (#99057) üzenetére


jokeph
nagyúr

Hozzájutottam jutányos áron egy FX-es konfighoz (FX8370+Asus M5A99X EVO R2.0+4*8 GB 1866 Kingston Hyper X RAM), most reszelem rá a Freedom-ot.
Az előző pci-e tesztplatformmal végigértem (AM2, Athlon A64 5400+, MSI K9N4 Ultra-F, azaz nForce 500 Ultra + 2*2 GB DDR2800 RAM).
3-szor futottam neki, mire leesett a tantusz, hogy miért van a telepítő adott részénél instant kékhalál... :D
Nem állítottam át a BIOS-ban a SATA módot AHCI-ról IDE-re. ;]
Combosabb C2D-nél nem számítok jobb eredményekre első megérzésből. :))

[ Szerkesztve ]

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#99065) Pikari válasza jokeph (#99064) üzenetére


Pikari
addikt

A közvélekedéssel ellentétben annyira azért nem gyenge. Az fx8xxx széria teljesítménye teljesen rendben volt a megjelenésekor elérhető processzorokkal szemben. A bajt az okozta, hogy 4 generációval később is ugyanakkora volt a teljesítmény :D

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#99066) jokeph válasza Pikari (#99065) üzenetére


jokeph
nagyúr

Pontosan így volt/van. Nem is lenne vele baj, ha az egymagos teljesítménye jobb volna, de abban egy i5-2500 (pedig az i5 4 évvel majd öregebb) is jobb, multiban viszont simán jó, csak legyen progi ami használja.

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#99067) arn válasza Pikari (#99065) üzenetére


arn
félisten

Az intel sem torte ossze magat, a fogyasztasbol teljesen nyilvanvalo volt, hogy egy tartalek nelkuli architektura, amit nem lehet kb semerre sem skalazni normalisan. Az intel procik meg epp azert lettek olyanok, amilyenek - eleg volt a konkurencia ellen.

A ryzennel a skalazhatosag es az okos olcson gyarthato architektura lett a lenyeg, tanultak a hibabol. Aztan a szerencse is a kezukre jatszott, hogy az intel elbukta a gyartoi versenyt, igy mar nem kellett folyamatosan lepeshatranybol kitalalni vmit, ami versenykepes, olcsobb gyartastechnologiaval.

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#99068) jokeph válasza arn (#99067) üzenetére


jokeph
nagyúr

:K
5.-gen től 9. gen-ig csak reszelgettek. :D

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#99069) DarthSun válasza envagyok (#99059) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Nem olyan rendszerű a működése, mint amit leírsz, frontend, sajátgép jellegű, ahogy írtam, generál egy soundfont jellegű eszközt a gépen, melyre ugyanúgy rátölthetsz hangmintát, mint egy Awe, Live, Audigy kártyára, de nem szükséges hogy fizikailag ilyen kártyád legyen, lehet alaplapi, vagy akármilyen más típusú dedikált, csatolja hozzá a létrehozott szinti drivert, amire a szokásos SBK, SF2 mintákat rátöltheted.

(#99060) Fücsök007 : 2. jelenkező regelve.

(#99061) Bile Demon : 3. jelenkező regelve.
A telepítés idejére kell megnövelned a konvencionális memóriát. Modern gépen elég kevés marad alapból, valójában maradnak egybefüggő területek, melyek használhatók UMB, HMA- ra, de nem enged feltölteni, nem látja. Az egyik lehetőség a hamis lapkeret, evvel megugrik szinte egy 486- osig a szabad RAM :

device=c:\config\limitmem.sys 32

rem new version EMS
DEVICE=C:\config\HIMEMX.EXE /NOABOVE16 /X /X2MAX32 /MAX=32768
DEVICE=C:\DOS\UMBPCI.SYS
DEVICE=C:\dos\EMM386.EXE RAM
DOS=HIGH,UMB,AUTO
rem end new version EMS

SHELL=C:\dos\COMMAND.COM C:\ /p
DEVICEHIGH=C:\dos\SETVER.EXE
DEVICEHIGH=C:\dos\IFSHLP.SYS
SHELL=C:\COMMAND.COM C:\ /E:1024 /P
LASTDRIVE=Z
rem DEVICEhigh=C:\HXCD-ROM\LTNIDE.SYS /D:MSCD000
STACKS=9,256
SWITCHES=/F
FILES=20
BUFFERS=20

(a dos 7.1 a root DOS könyvtárba másolva, a Win98 mappából)

Másik 2 módszer : Qemm vagy Jeem- el managelni, gépenként változó hogy melyiket bírja, nálam a Zen a Jeem- et, a 775 meg a Qemm- et, fordítva rosál a mutatvány.

Mondjuk a legegyszerűbb telepítés az lenne ha feltölteném az általam telepítettet, Te meg csak bemásolnád egy FAT32- re formázott SSD/HDD- re. Az egész drive elég nagy méretű már, de asszem a root+Win98 könyvtár átvitele elég lenne a sikerhez.

(#99064) jokeph : jó kis gép :C , némelyik tesztben lenyomhatja a C2Duo- t, pld 3DM03 - a 8370 bőven 4GHz fölé hajtható. AHCI-IDE : arra a gépre talán jobb a DS-XP, az meg alapból csak AHCI on- al megy fel.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#99070) jokeph válasza DarthSun (#99069) üzenetére


jokeph
nagyúr

Egyelőre végigtolom default set-el a 8370-et (8320e-m volt sokáig, azt kötelező volt húzni - 4,4-en használtam, MSI 970A Gaming Pro Carbon lapban, 8350 csak próbára, a 8370 picivel ezt is veri - 4,2-re boostolgat), a rajta lévő pici Cooler Master torony nem OC barát, arra majd megkapja a kis 140-es AIO-t.


Azért a kedvenc kék alu propellerem rádobtam a VRM bordájára, biztos ami biztos. :D

RAM-ok is FX specben mennek, semmi + extra. :))

Freedom: ebben nincs AHCI support, IDE-be átlőve a SATA portokat elindult a 40 GB-os HDD-re rakott korábbi Freedom, 32 GB-os Sandisk SSD-re sikeresen felment egy vadi új Freedom - ezt kell használjam tesztteléshez, a HDD-n lévővel annyi gondom akadt, hogy GPU-Z indításra (0.7 és felette) kb. instant kékhalál, 0.6 és előttiek meg nem látják a GTX960 cuccainak a felét sem, a amit látnak az is zöldség javarészt.

[ Szerkesztve ]

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#99071) DarthSun válasza jokeph (#99070) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Hajrá, kíváncsi leszek az eredményekre. Ismét jó hangulatképek, mondjuk az első képen az SSD eléggé akrobatikus helyzetben áll :D Szép az a 960- as VGA !

A 3 test probléma nem megoldható.

(#99072) jokeph válasza DarthSun (#99071) üzenetére


jokeph
nagyúr

Mázli, hogy az SSD pici, könnyű és mindegy hogyan lóg a levegőben. Rövid a kábel, ami rendelkezésre állt. :D
GTX960: csipázom nagyon, már ez is tudja a FAN STOP-ot.
3DM2006 játéktesztek alatt langyos a VGA, a ventik túlnyomorészt a teszt ideje alatt állnak.

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#99073) mohow válasza DarthSun (#99055) üzenetére


mohow
tag

Max respekt a munkáért! Beállnék a sorba...:R

"Az út elvezet a végtelenbe, majd visszahoz. Sokszor megjártam az utat, ültem a verandán, játszottam, voltam kutya, minden, még madárijesztő is." Q (Star Trek Voyager)

(#99074) frescho válasza Pikari (#99065) üzenetére


frescho
addikt

Eleve gyenge volt az egyszálas teljesítménye. A modulos felépítés gyenge frontendjén elég sokat vesztettek a párhuzamos feldolgozáson, ha nem volt optimalizálva a program. Ezzel nagyjából a sok elméleti szálas előnyt sem lehetett realizálni a gyakorlatban. Emellett megismételték az Intel P4-nél elkövetett "majd skálázzuk órajellel" fiaskóját úgy, hogy már eleve egy zabagép lett. Egyszerűen érthetetlen, hogy lehet, hogy senki nem tette fel a kényelmetlen kérdéseket a fogyasztással, a teljesen új felépítésre optimalizációval kapcsolatban.

https://frescho.hu

(#99075) DarthSun válasza mohow (#99073) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Rendben, 4. reg könyvelve. Bár nyilván majd bárki letöltheti, mivel ide fogom linkelni. Amiatt számolom az igényeket, mert happy, ha másokat is érdekel a projekt.

Kössz, én végülis csak hobbiból szerkesztgetem ezeket a madness projekteket, fő cél hogy megtudom-e oldani, és ha sikerül, akkor szívesen megosztom.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#99076) FoxiestFox válasza DarthSun (#99075) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Bárcsak RollandCG is így lenne a saját projektjeivel :))

(#99077) Pikari válasza frescho (#99074) üzenetére


Pikari
addikt

Érdekes adalék, hogy az FX eredetileg egy kissé máshogy működött volna. Például köztudott az, hogy két mag egy db FPU-n osztozik benne. Csakhogy, eredetileg az FPU a chipen belül emelt órajelen járt volna, 1 - 1.5 ghz-el az ALU órajele fölött. Azonban ez mégsem történt meg, és az FPU végül szinkron órajelén járt.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#99078) DarthSun válasza FoxiestFox (#99076) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Ja, a multi-hangkártya menüzve...jópénzért biztos eladja Neked, küldesz neki egy 100dollárost aztán megoldva :DDD

A 3 test probléma nem megoldható.

(#99079) FoxiestFox válasza DarthSun (#99078) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Lehet az nem lenne elég, de ha topikszinten összedobnánk... ;]

(#99080) DarthSun válasza Pikari (#99077) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Nemrossz azért sztem, a 8xxx sorozat is eléggé meghúzza a VRM- et, de egy jó lapban rendben megy. Nálam csak egy 8320, már ritkán kapcsolom be, de meghagytam úgy ahogy van. Sok drive, sok anyag van rajta, ha kell valami róla, beizzítom, ill tartalék gép. Mondjuk 9xxx proci már durva, az sztem hamar kinyírja a jó lapot is, mármint ha teljes órajelen megy, alulhajtva, max 4.5GHz- en jó lehet, mivel azt lazábban tudja.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#99081) DarthSun válasza FoxiestFox (#99079) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Milyen kártyákhoz kell Neked? Ha van olyanom, bepakolom, megoldom a menüzést, ami meg nincs, oda üres menüpont, és csak be kell illeszteni a megfelelő sorokat, amit az installja pakol a config/autoexecbe.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#99082) FoxiestFox válasza DarthSun (#99081) üzenetére


FoxiestFox
félisten

Nem kell nekem semmi, bár némi DOS tudást el tudnék viselni magamon. :D

(#99083) DarthSun válasza FoxiestFox (#99082) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

A DOS rendszerszinten elég bonyolult tud lenni, de felhasználói szinten könnyen kezelhető. A menüzés is jól dokumentált, pld itt elég jó leírás a nyers vázról, ami már könnyen alakítható saját igényekre.
Programozás leghatékonyabban asm- ben, bár a kedvencem a Pascal, ennek a kódjába asm betétek is illeszthetők.

Pld hangerő SB- hez :

procedure SetMixer(RegNum,Value:byte); assembler;
asm
mov dx,Base
add dx,$0004
mov al,RegNum
out dx,al
inc dx
mov al,Value
out dx,al
end;

procedure SetMasterVolume(Left,Right:byte);
begin
SetMixer($30,Left);
SetMixer($31,Right);
end;

Tök egyszerű, nem ;]

A 3 test probléma nem megoldható.

(#99084) frescho válasza Pikari (#99077) üzenetére


frescho
addikt

Tervekből nem volt hiány, engem is jól betettek. Érthetetlen, hogy az AMD-nél nem abortálták el menet közben. Elődnél alacsonyabb IPC, gyenge frontend miatti skálázódás, optimális programok hiánya, megfelelő lapok hiánya/behazudása (VRM melegedés és terhelésváltás)...

Az előd Phenomhoz képest sem volt igazán nagy előrelépés, IPC-ben az első széria siralmasan nevetséges volt, a foltozása már csak simán nevetséges. Rohadt nagy csalódás volt, használtam egy ideig aztán lecseréltem egy rendes Intelre.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#99085) Bile Demon válasza DarthSun (#99069) üzenetére


Bile Demon
őstag

Köszönöm, elmentettem, még hasznos lesz.
Igazából, most, hogy mondod én is átvihetném az i7 990x-ről feltelepített rendszert.
A cregfix et akartam kipróbálni, friss telepítéssel és ott akadtam el.

#99070 jokeph :
Szép nyálcsorgatós kombó. :C

Bruhe

(#99086) DarthSun válasza Bile Demon (#99085) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Igen, célszerű megpróbálnod, ha nem sikerülne, jelezd, akkor feltöltöm az enyémet, erre bootolva mindegyik gépen felépíti az eszközkezelőt. Bár a cregfix- et nem tettem fel, a régi BIOS miatt nem kellett, de az utólag is telepíthető, asszem.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#99087) jokeph válasza frescho (#99084) üzenetére


jokeph
nagyúr

Szerintem csak azértt nem, mert lépéskényszerben voltak és nem volt más.
Bár az tény, hogy az előd Phenom II X4/X6 IPC-ben jobb volt egy hajszálnyival és nem is fogyasztott többet. :D

#99085Bile Demon: eddig elégedett vagyok, eszem ágában nem lett volna még egy FX-et venni a meglévő mellé, de ez kihagyhatatlan ajánlat volt. Igazából a ramok miatt repültem rá, 4*8 GB DDR 1866-ot sok cuccomban tudok használni, ha végeztem a benchekkel megy is át az X79-es gépembe.

RyZsa konfig: R5 5600X, Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 Wifi, LF III 360 Dark AIO, 4*8 GB Patriot Viper Steel 4400 CL19 KIT, TT TGS 650W RGB, Netac 930E 250 GB, Sapphire Nitro RX 480 8 GB, DELL P2417H *2, Thermaltake Core X31 Riing

(#99088) envagyok


envagyok
veterán

A Pentium 233 late DOS konfig után következzék a 486dx2 szivatásokkal teli építése.

(#99089) Fücsök007 válasza envagyok (#99088) üzenetére


Fücsök007
őstag

Szép, de létezik nagyon jó késői P1-es alaplap, azokkal Dos/Win alatt bármilyen CPU gyengébb 386/486 sebesség emulálható több programmal/paranccsal és van benne elég ISA slot is. Átlagembernek mindenképpen kényelmesebb és praktikusabb. :))

[ Szerkesztve ]

(#99090) envagyok válasza Fücsök007 (#99089) üzenetére


envagyok
veterán

Az már itt figyel full bekonfigolva awe32/sb pro2/gravis ultrasound/diamond s3virge/diamond voodoo1

Zárójelben a p233 konfig belakása sokkal egyszerűbb volt.

[ Szerkesztve ]

(#99091) frescho válasza envagyok (#99088) üzenetére


frescho
addikt

Egy 486-DOS pároson mit lehet szívni? Csak jumperelgeti az ember, a DOS meg faék egyszerűségű. Ráadásul a neten megtalálható hozzá dokumentáció és elég sok tapasztalat. Még ha több hangkártyával akarsz megküzdeni akkor is elég statikus a cucc, ha betartasz pár ökölszabályt. Van sok olyan cucc amihez már nehéz találni leírásokat és progamokat. Pl. egy NeXT vagy CP/M semmivel sem kompatibilis merevlemezzel.

https://frescho.hu

(#99092) envagyok válasza frescho (#99091) üzenetére


envagyok
veterán

Pl.. ha tekram dc-680c a vlb ide, akkor egy zip meghajtóra hogy állítsam be?

(#99093) Czo válasza envagyok (#99092) üzenetére


Czo
őstag

A BIOS-t? Ennek a kerdesnek nem kellene megfogalmazodnia benned. A ZIP driveok nem hdd tipusu eszkozok, azaz, nem IDE eszkozok, hanem ATAPI eszkozok. Az ATAPI szabvany elotti gepeknel a BIOS nem rendelkezik ATAPI tamogatassal, igy nem tud ATAPI eszkozrol bootolni, tehat nem allitasz be semmit. ATAPI eszkozhoz kell az eszkoz drivere az operacios rendszerhez, es kesz.

Amikor van egy modernebb BIOS-od, ami tud pl ZIP-rol bootolni, ott, csak akkor "kell", a BIOS konfigban beallitani a ZIP-et, ha arrol akarsz bootolni. Ha pedig arrol indultal, akkor a BIOS lesz az, ami block eszkozt fog emulalni, hogy a BIOS-t hasznalo szoftverek mukodni tudjanak.

Pl. az egesz DOS a BIOS-t hasznalja a lemezmuveletekre. A modern operacios rendzserek a BIOS-t annyira hasznaljak, hogy a kerneleket es a minimalis szintu drivereket betoltsek, ezutan elindul a kernel, es a driverek es nincs tobbe szukseg a BIOS szolgaltatasaira. Innen maris kovetkezik, hogy ha pl. van egy geped A: es B: meghajtoval is, ahol a csavaras elott egy 3.5"-os, a csavaras utan pedig egy 5.25"-os drive van, akkor ha beallitod a BIOS-ban, hogy Swap A: es B:, akkor az A: ennek megfeleloen nem a csavaras utani 5.25"-os, hanem a csavaras elotti 3.5"os drive lesz. Ha tehat Windows NT 3.51-et szeretnel telepiteni ebben a konfiguracioban floppyrol, akkor az a meglepetes fog erni, hogy az elso floppyt, ami kell a BOOT-hoz meg a 3.5"-os driveban keresi a telepito (hiszen, ekkor meg nem fut az NT kernel, es a BIOS van hasznalva a floppy eszkoz eleresere, de a BIOS "swappelte" a driveokat), majd amikor betoltodott az NT kernel, akkor hirtelen az 5.25"-os drive fog vilagitani, amikor kerni fogja a kesobbi lemezeket, mert itt mar fut az NT kernel, o pedig mar, kozvetlen vezerli a floppy vezerlot, igy a valos elso driveba keri a lemezt, nem pedig a 2. driveba (amit a BIOS hazudott elso drivenak korabban).

(#99094) frescho válasza envagyok (#99092) üzenetére


frescho
addikt

Mondjuk úgy, hogy "betartasz pár ökölszabályt" Ilyen például, hogy a cache vezérlős IDE kártyára nem próbálsz ATAPI meghajtót kötni. Az mehet mondjuk a hangkártyán lévő csatlakozóra és máris működni fog. Elvileg van belőle olyan ami már kezel ATAPI-t, de lemezcserénél érdekes dolgokat tud művelni a cache miatt. Szóval egyszerű a megoldás, nem kell odamenni a medve barlangjához és akkor egy 486 összerakható könnyedén.

De ha szereted a kihívásokat, akkor van még pár dolog amit érdemes elkövetni: 486DX50 VLB-vel 0 WS-re állítva cache IDE kártyával és mellé valami jó kis VGA Cirrus kártya. 2 vinyó, CD meghajtó és egy ZIP is kell a boldogsághoz. SCSI-t használni csalás, úgy túlságosan egyszerű. Hangra rakj be egy PnP szerű SB16-ot és egy ACE-t. Erre mehet egy MSDOS 4 QUEMU-val. Tovább is van, de azt hiszem ez így elsőre elég.

Czo: A baj itt az, hogy a kártya saját BIOS-a nem támogtaja az ATAPI-t és nem tudod direktben címezni adott porton keresztül. De ez elég jól le van írva az interneten. Amiga is elég jól dokumentált, a korai vezérlők igen furcsa dolgokat tudnak csinálni, például a lemez méret eléggé korlátozott. Ha nagyobbat köt rá az ember, akkor képes felülírni túlcsordulásnál a szektorokat. Finoman fogalmazva sem vicces, de ha elolvassa az ember a leírásokat, akkor nem kihívás.

[ Szerkesztve ]

https://frescho.hu

(#99095) envagyok válasza frescho (#99094) üzenetére


envagyok
veterán

Asus sis chipes az alaplap.
Tekram 680c a vlb ide vezérlő ( 2gb cf kártya+ 100mb zip /ugyanilyen zipet gond nélkül felismert egy p233/asus tx97 kombó/).
CT1330 creative soundblaster pro
CT1350B creative soundblaster 2 0 cms chipekkel
Mpu-401 vezérlő
Vlb tseng et4000 w32p vga

(#99096) arn válasza envagyok (#99095) üzenetére


arn
félisten

nem tul jok a tsengek

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#99097) envagyok válasza arn (#99096) üzenetére


envagyok
veterán

Mondjuk az a legkisebb gond :))
Azt csak fogom és kicserélem.

(#99098) frescho válasza envagyok (#99095) üzenetére


frescho
addikt

A vezérlő miatt nem ismeri fel. Használj másik vezérlőt és jó lesz. Vagy használj SCSI-t, esetleg ott a Syquest. A két SB-nek sincs sok értelme, a CMS túl ergya ahhoz, hogy megérje küzdeni érte. Nem tudom, hogy te akkoriban raktál-e össze gépet, de sokszor az volt a megoldás, hogy követtük Neo módszerét és elhajoltunk a furcsa eszközpárosok elöl. SIS-es alaplapból sokkal küzdelem mentesebb a PCI-os verzió, egy 5x86-tal nagyon stabil gépeket raktunk össze. Persze ha magáért a küzdelemért csinálod, akkor hajrá. Amikor nem volt rá lóvé, akkor én is építettem 486DX2 100-at VLB-vel amit hónapokig használtam. A szükség nagy úr volt, de abban is az alkatrészek válogatva voltak, hogy bírják a busz órajelet alacsony WS mellett. A VLB-s IDE kártyán pl. le kellett tiltani a soros/párhuzamos portot, annak a szerepét egy 8 bites kártya vette át.

https://frescho.hu

(#99099) DarthSun válasza frescho (#99098) üzenetére


DarthSun
Topikgazda
LOGOUT blog

Két SB igen, nem sok értelme van, de nekem is volt anno kettő - SB16+Awe32, aztán hogy tudjam melyik kimenet legyen aktív, írtam rá dual vezérlőt, úgy tűrhető, a gyári megkavarodhat dualban.

486/5x86/S7/SS7 sztem is faék egyszerű, első kettő sarkalatos pontja a manual, vagy ha minden a lapra van szitázva. Helyes jumperless esetén/utána már minden megy magától, képtelenség elrontani.
Socket3 kategóriában meg, mivel proci-milliomos vagyok, nem is volt kérdés, PODP a VLB és a PCI laphoz is.

A 3 test probléma nem megoldható.

(#99100) envagyok válasza frescho (#99094) üzenetére


envagyok
veterán

Azon gondolkodom, hogy a mitsumi lu005 drive-ot, ha a soundblaster pro-ra kötöm a saját vezérlője helyett, azt hogy kell konfigurálni.
A saját vezérlőst így állítottam be : [link]

A scsi különben jó ötlet, van hdd-m, cd olvasóm, zip dtive-om is scsi, de most cf kártyára tettem a rendszert.

A mezei vlb ide vezérlők tudják az atapi szabványt?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.