Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Esmein


Esmein
nagyúr

!! Figyelem, mindenki saját felelősségére cselekszik, fejlődő szervezetnek nem ajánlott, csak egy esélyed van felnőni, ha gáz van, az orvos a szakember, a szava szent, alvásmegvonásos időszakban vezetni, nehézgépet kezelni ÉLETVESZÉLYES. Kezeld úgy, hogy már ittál 2 sört !!

Gondolkodtam, mit tegyek az első hozzászólásba, hogy informatív legyen, mégsem egy nagy kupac adat, új wikipedia oldalt sem szeretnek itt létrehozni, viszont egy kisebb összefoglalót mindenképpen :)

Mi az a többfázisú alvási ciklus?
- A többfázisú alvási ciklusok (polyphasic sleep schedules) azokat a napi beosztásokat takarják, amikor az adott személy nem egy nagy egybefüggő részben tudja le a napi adag alvásigényét, hanem ezt több egyenlő, vagy eltérő méretű részletekre osztja.

Minek bonyolítani, alszok 8 órát és kész?
- Nekem a normál egyfázisú (monophasic) alvási séma mellett röhejes mennyiségű időre van szükségem, hogy ne érezzem magam minden nap zombinak, 9-12 órákat képes voltam aludni egyhúzásra, jellemzően 12-13 órai keléssel(a munkahelyemen főleg délutános voltam).
Vannak emberek, akik teljesen jól boldogulnak 6-7, de akár 4 órányi alvással is, genetika, étrend, életvitel kérdése, nekem nem működött. Ezzel szemben a többfázisú módszerekkel radikálisan csökkenthető a vízszintben töltött idő, ennek ellenére mégis teljes kipihentség érhető el 2(igen, kettő)-4 órányi neapi nettó ágyban töltött idővel.

A két legnépszerűbb megoldás
Egy puredoxyk becenevű blogger, aki mellesleg egyetemi hallgató is volt akkoriban egyik barátnőjétől hallotta, hogy Da Vinci állítólag néhány óránként szundítótt egyet, de sosem aludt. Csak a hecc kedvéért kipróbálták ezzel a barátnővel a később Ubermannek elnevezett metódust, aminek a lényege, hogy pontosan 4 órás intervallumokban esetenként 20-20 perces "szundi"-kkal(nap) viszik végig a napot.
Igen, tudom mire gondolsz most, ezt nem lehet kibírni ép aggyal, 6*20=120 perc alvás naponta nem elegendő a szellemi és fizikai regenerációra.

Itt jön a trükk: az átállás során iszonyatos mennyiségű alvásmegvonás lép fel a szervezetben, az agy pedig egy végtelenül rugalmas eszköz, mindenre talál megoldást. Ha heteken át arra van edzve, hogy minden 4. órában 20 percet pihenhet, hozzászokik, és ezt a lehető legjobban hasznosítja, aminek az az eredménye, hogy a tervezett szunya időpontja előtt pár perccel (izé, ennek nemtom a hivatalos nevét, az álmosságért felelős hormon)-t termel, felkészítve ezáltal a szervezetet az alvó pozícióba kerüléstől számítótt néhány (kb 2) percen belüli mély alvási fázisba zuhanásra( REM), ami az agy számára a lehető legpihentetőbb ciklusa a normál éjszakai alvás során is. A normál éjszakai alvás során viszont alvási periódusok követik egymást, jellemzően 1-1.5 órás ciklusban. 1.5 óránként 20-30 perc REM fázist tartalmazva.
Uberman alvás során tehát az agy úgymond kap 6 darab leegyszerusitett, csak a legmélyebb fázist tartalmazó ciklust.

Ezen módszer igen nagy előnye, hogy 22 óra marad a napi teendőkre, a leírások alapján megállíthatatlannak érzi magát tőle az adott személy, hiszen mindig épp akkor kelt fel egy pihentető alvásból, alvajárás, horkolás, nyak és hátproblémák eliminálhatók, hiszen soha nem fekszel annyit egyhuzamban, hogy ezek bármelyike kialakuljon. Leírások szerint továbbá van egy bizonyos jó közérzet, amit ez az életvitel okoz.

Természetesen vannak hátrányai is. Bárki orvosi tapasztalattal, tanulmányokkal rendelkező olvasó most szörnyűlködve olvas, és tudom mire gondolnak :D Többen kipróbálták, és a tapasztalataikról blogot vezettek. Ezek szerint kb 30-40 napos a hozzászokási fázis, aminek az első 2 hete maga a pokol (képzeld el, hogy már 30 órája egy hunyásnyit se aludtál, na olyan), és utána is komoly figyelmet igényel, ugyanis amíg az egyfázisú módszer hihetetlenül rugalmas, szinte akármikor, akármennyit aludhatsz, ha hosszútávon 6-8 órára jön ki egy napra átlagolva, itt 4 óránként szunya. A hozzászokást követő időszakban tökéletes, fáradtságtól mentes állapot lép fel, viszont ha mondjuk 1 alvás kimarad, a következő 24 órán keresztül főhősünk ismét úgy érzi majd magát, mint egy részeg zombi.

Felvetődhet továbbá a kérdés, hogy ugyan mégis milyen életvitel kell ahhoz, hogy valaki csak úgy amikor azt mondja az óra lefeküdjön és hunyjon egyet, hétfő-péntek meló mellett biztos nem megy.

Itt jön be az általam preferált megoldás, az Everyman. Sok előnyét megtartva az Ubermannek a hátrányok jórésze kiküszöbölésre kerül azáltal, hogy a delikvens éjszaka egy nagyobbat szundít, ami 1.5-6 óra közt bármennyi lehet, lehetőleg 1.5 órás lépésekben. Emellé kell beszorítani megfelelő mennyiségű napi szunyát mégpedig úgy számolva, hogy egy 20 perces szunya 1.5 órányi éjszakai alvásnak felel meg. Végül puredoxyk 6 hónap Uberman után visszaállt a normális éjszakai alvásra, mert a környezete nehezen viselte az állandó ébrenlétét, majd kis kihagyás után átállt egy 3 órás éjjeli alvás + 3x20 perces nappali szunyára, amit 2.5 éve töretlenül tart is, látszólagos problémák nélkül. Hozzászokási fázis: 14 nap után szinte már nincs jelentős fáradtságérzés, 28-30 nap becsületes küzdelem után pedig abszolút tökéletesen ugyanúgy vagy, mint ha annyit aludtál volna, amennyit előtte szoktál.

Innentől pedig jöjjenek az én tapasztalataim :)

Első nekifutásból kinéztem, hogy az én napomba mi fér bele, mennyire bírom az alvásmegvonást(semennyire, nagyon jó az alvókám), hogyan férnek bele a napokba a szunyák. Ebből lett egy Everyman 3+3 megoldás, éjjel 1től 4-ig alszom, majd reggel 9-kor, délután 2-kor és este 9-kor megint 20-20-20 perceket, ezáltal összesen 4 órát, a szokásos 9-11 helyett. Első nap előtt piszok másnaposan ébredtem 6 sörös tivornya után, innen mentünk délután megint iszogatni, ismét lement 2 pintnyi sörmennyiség, majd innen repülőrajtot véve vasárnap reggel 1kor elkezdtem tartani magam a ritmushoz.

Első nap szinte semmi gond nem volt, kis ásítás, ennyi. Úgy éreztem sose lesz vége a napnak, annyi mindent csináltam mint előtte 2 nap alatt. 2.-3. napon viszont beütött a kress, reggelente 6 és 8 között úgy éreztem magam, mint akin átment egy úthenger, estére már jobb lett, ma pedig szinte semmi problémát nem tapasztaltam, azon kívül, hogy elfogyott az összes néznivaló sorozat.

Összefoglalva tehát az everyman előnyeit és hátrányait egy normál 8 órás éjszakás alvással:

Pro:
-Rengeteg időd van mindenre
-Sok alvási problémát megszüntet
-Későn fekszel, mégis korán kelsz :D
-Ha fáradt is vagy, úgyis mindjárt jön a szunya
-Nem nagyon lehet túlaludni(ami szintén nem egy jó érzés) magad,
-Gyakoribbak az éles, akár irányítható álmok, amikre később emlékszel is.

con:
-Hosszútávú klinikai tesztek nem igazolják az ártalmatlanságát
-Furán néznek rád az emberek, amikor ebédszünetben elvonulsz aludni
-ha nincs mit tenni, iszonyatosan el lehet unni magad... Végülis mégiscsak 40%-al több a szabadido :D
-van akinek nem fér a napjába
-Merevebb, mint az egyfázisú, az időpontokban kb 1-1 órát lehet variálni oda vissza, vagy el kell tolni az egészet

akit esetleg érdekel, mindenképpen olvasson utána, ez csak egy hevenyészett fércmunka.
Wikipedia oldal
puredoxyk igen korrekt leírása, ugyanitt a menurendszerben rengeteg érdekes infó, blog, ilyesmik

szerk.: és jóéjt, GMT időzóna szerint 3 perc múlva jelenésem van :D

[ Szerkesztve ]

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#2) concret_hp


concret_hp
addikt

ez érdekes, pont a napokban olvastam erről :) és persze elég pro lehet ha 20-22 óra egy nap 15-17 helyett :D

vagy fullba vagy sehogy :D

(#3) zolka78 válasza Esmein (#1) üzenetére


zolka78
senior tag

Ez tetszik, sok sikert kívánok. Csak hasznosabb ember lehetsz a sok lusta között :C . Régen mintha láttam volna egy filmet, hogy az állatvilág is hasonlóan oldja meg a pihenési problémáit, főleg az emlősök. Bár ők biztonsági okokból nem szunyálhatnak egyszuszra sokat. De, a macskákról olvastam a minap, hogy a teljesen emberhez szokott egyedek -és itt azokról van szó akik ténylegesen társként élnek az emberrel, nem csak úgy háztájiban vannak- azok jóval tovább élnek, mintaz úgyan olyan egészséges szabadabb rokonaik. A különbség csak az volt, hogy a benti cicák tényleg lusták voltak, többet aludtak.

Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

(#4) moma


moma
őstag

majd benézek, ha már egy hónapja csinálod :DDD

amúgy azt, hogy éred el, hogy 20 perc múlva fel is ébredj? óra?
meg elve, hogy alszol el azonnal? vagy olyan állapotba kerülsz, hogy becsukod a szemed és kóma? :DDD ha igen, akkor pl elég kétségesnek tűnik, hogy mennyire fogsz tudni komoly szellemi igénybevételt kifejteni.

meg milyen lesz amikor legközelebb elmész sörözni? fél távon nyomsz 20 perc pihit? :DDD

we all deserve a bit of luck.

(#5) concret_hp válasza zolka78 (#3) üzenetére


concret_hp
addikt

ez simán lehet amiatt is, hogy ami bent a házba van tartva azt nem éri semmi, ami meg kint, az elkóborol ->elütik, szomszéd kutya betámadja, elkap vmi fertőzést valahol stbstb nem ?

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#6) Kidus válasza concret_hp (#5) üzenetére


Kidus
őstag

De :K

Assuming Control

(#7) zolka78 válasza concret_hp (#5) üzenetére


zolka78
senior tag

A különbség csak az volt... Ezzel kezdtem a mondatott, nem fejeztem ki magam pontosabban, bocsesz. Egyébként ez azért ellenőrzötebb körülmények között zajlott. Keveset foglalkoznak a házimacskák kutatásával, őket mindig hanyagolják, de mostanában sok érdekes dologra rájött egy - két lelkes kutató.

Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

(#8) Esmein válasza moma (#4) üzenetére


Esmein
nagyúr

Ez viszont valoszinuleg egy hatranyos tulajdonsaga az everymannek, es az ubermannek, hogy nem jol oldodik alkoholban. 1-2 sor toleranciaja van a rendszernek onnantol viszont bunteti az alkoholt es a koffeint, senkinek nem hianyzik, hogy ne tudjon elaludni, amikor jon a szunya, vagy ha el is alszik aztan ugy keljen fel mint aki 20 oraja nem aludt.

Rugalmassagot cserelunk alvasi idoert cserebe. A hozzaszokasi fazis utan allitolag mar lehet heti 1-1 alkalommal szunyat kihagyni, csak ejszaka akkor 1.5 oraval tobb az alvas.

Masik: Ha azt hiszed, hogy 30 oranyi erzesu alvasmegvonas szornyu lehet, gondold ujra. eddig egyszer aludtam tul, az volta a hiba, hogy nem az agy szelen aludtam, ott ult asszony, es mielott felkeltem es felultem volna, elkezdett alkudozni az agyam. Igy lett a 20bol 37 perc alvas, de utana megszarabb volt 3 oran keresztul. Azt hittem sose jon a kovetkezo 20p :D

Sose volt problema a szundik soran alomba merulni, nem mondhatni hogy emlekszem egy eles hatarvonalra, hogy na, itt meg ebren voltam, itt mar aludtam. Amikor jon az ideje, (kb 5-10 perces pontossaggal tartom, tegnap elore toltam az egeszet 1 oraval egy allasinterju miatt) csak lefekszem, beallitom az orat hogy 22 percet szamoljon vissza, utana rezges, sivitas, stb. Becsukom a szemem, es a kovetkezo dolog amire nagyjabol emlekszem, hogy kipattan a szemem mer visit az ora. Pedig kb 2-3 perc elaludni, legalabbis kulso szemlelo szerint :D

En is kivancsi vagyok hogy fog menni, ma reggel mar fele annyira se vagyok zokni, mint mondjuk tegnapelott.

Szellemi igenybevetel? puredokyx egyetemre jart, filozofia szakra. Csak kepzeld el, mit lehet tenni 20-22 ora ebrenlettel ugy, hogy ugy erzed magad szetvet az ero, es csak a tied az egesz nap :D Reggelente sorozatot nezek, most erem utol magam, este meg tokeletesen vagyok mostanaban, akkor meg angol konyvbol tanulok Java-t, szerintem tudok koncentralni :)

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#9) proof88 válasza Esmein (#8) üzenetére


proof88
addikt

nem tudom, a szívnek mennyire tesz jót, ha nem a szokásos mennyiséget tölti a nagyon lassú fázisában... bár azt sem tudom, hogy a szívnek mennyit kell pihenni naponta alvás közben. pihenni értsd: abban az alvás közbeni, nagyon lassú ütemében dolgozni.
Egyébként én alvási zavarral küszködök már egy jó ideje. Van amikor kihagyok 1-1 éjszakát, mert úgy érzem, hogy nem vagyok annyira fáradt VAGY nem merek lefeküdni aludni hajnali 3 körül, mert reggel kelni kell, de ha kevés órára fekszek le, már nem tudok felkelni. Régen ment, ma már nem megy. Másnap persze nem a legkellemesebb fáradtan. Viszont nagyon jót tudok aludni, ha másnap este már 9 körül lefekszek. Jól hangzik ez az elmélet, de én inkább nem próbálom ki, jelenleg Orsival tárgyalgatunk. :)

(#10) Esmein válasza proof88 (#9) üzenetére


Esmein
nagyúr

Akar arra is lehet hasznalni rovid idotartamra, teszem azt 1-2 honapra, hogy rebootold magad, hatha segit. Erdemes viszont ezt megbeszelni orvossal, ha valakinek alapbol is durva alvaszavarai vannak, ne probalkozzon extrem alvasmegvonassal, vagy legalabbis anelkul hogy rakerdezne :D (1-2 kihagyott este talan nem olyan durva)

Szivvel kapcsolatosan: Nem tudom, mennyire jelent ez veszelyt, ha barmi problemat tapasztalok, fizikailag, ugy terveztem hagyom a szervezetem annyit aludni, amennyi jol esik neki, betegseg soran jol johet extra 1-2-5 ora, viszont nalam mar szinte kóros volt h 2/kor lefekudtem, delben keltem, de ha 11/kor fekudtem akkor is.

ja igen, szivproblemakra: nem tudom, mennyivel nagyobb kockazat, mint napi 2-3 kave, vegulis azzal is meghackelik az alvast az emberek. Na en meg azt nem csinalom :)

[ Szerkesztve ]

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#11) Viktor77


Viktor77
titán

"Ebből lett egy Everyman 3+3 megoldás, éjjel 1től 4-ig alszom, majd reggel 9-kor, délután 2-kor és este 9-kor megint 20-20-20 perceket,..."

Várom azon munkahelyek megnevezését, ahol rendes főnök van (szóval rendes munkahely) és ezt beadod neki, hogy márpedig te aludni fogsz.

Csinálni kell. Kész. Pont.

(#12) Esmein válasza Viktor77 (#11) üzenetére


Esmein
nagyúr

Everyman 3+3-al megoldhato ugy a dolog, hogy reggel melo elott 20 perc, ebedszunetben megint 20, a maradek meg este, ha meg nem, a fonok meg mindig vevo lehet az otletre, ha felajanlod neki, hogy teszemazt ha hagy szunyazni 20 percet napkozben, meg reggel, akkor 1 oraval tovabb maradsz benn. Nekem megerne +1 ora munkat naponta, hogy utana maradjon mg majdnem 10 oranyi szabadidom alvas utan is. Drasztikus kulonbsegek vannak eletminoseg szempontjabol 5 es 10 ora kozott.... Aki parkapcsolatban el, az alatamasztja, Legjobb akkor kockulni mikor alszik az asszony :D

Az idealis meg hat ugye amire te is gondolsz, vallalkozas, vagy szabaduszo es akkor azt csinal a napjaval amit akar.

[ Szerkesztve ]

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#13) Tv válasza Esmein (#1) üzenetére


Tv
senior tag

Ha jól láttam valamelyik topicban, Ön WOW-ozik. Teccik látni az összefüggést a két dolog közt? :DD

(#14) Esmein válasza Tv (#13) üzenetére


Esmein
nagyúr

Kb junius ota nem wowozok, be sincs fizetve az accountom, nem hiszem, hogy lenne a ketto kozott barmi osszefugges :D

Most a Get a job in London cimu jatekot tolom, mar az elso palya is eleg mocsok :D

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#15) proof88


proof88
addikt

tildy mit szól ehhez?

(#16) Esmein válasza proof88 (#15) üzenetére


Esmein
nagyúr

Korabban az volt a hiszti targya, hogy mennyit alszom, ha megnyikkan agyoncsapom :D

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#17) Tv válasza Esmein (#14) üzenetére


Tv
senior tag

Keress hozzá magyarítást :DDD

Ha egyszer végre elvégzem az egyetemet, lehet én is megpróbálkozom majd a dologgal :)

(#18) Kidus


Kidus
őstag

Na megyek, alszok egy jo egyfazisut ( 8-9 orat ) :D

[ Szerkesztve ]

Assuming Control

(#19) TexT-BoY válasza Esmein (#1) üzenetére


TexT-BoY
addikt

ezt amit te tolsz, be lehet álltani éretségihez is?

nekem ugyebár reggel fél8ra kell suliba menni (ehhez 530-600 kelés kell) aztán változó de úgy kb 14:05ig vagyok suliba, az első alvás amit betudok ilyenkor iktatni a 1200-ás, a délutánom már szabadabb, akkorra betudok bárhova tenni egy egy szunyát.
Ennek függvényében mit kéne tennem?

HAAAAAKUNA BATATA "Mert ha nekem szar, neked jó, tipikus ember morál..."

(#20) Esmein válasza TexT-BoY (#19) üzenetére


Esmein
nagyúr

erdemes lehet egy olyannal probalkozni, hogy 4.5 oras core sleep ejszaka, 1 ora es 5:30 kozt, eg 20 perces szunya del korul, meg 1 este 8-kor. Lehet 3+3-at is ossze tudod hozni, csak ugy erdemes szamolni, hogy leheto legegyenletesebben legyenek elosztva a 20 percesek. mondjuk
2:30-5:30 core
12:00-12:20 elso
este 6-7 kozt vmi fix idopontban a masodik,
a harmadik meg este 10kor

ez is siman mukodhet, csak legyen fix, 1 oras intervallumban, hogy mikor
Keszulj ra, az elso par napban zokni leszel agyilag :D
Most kezdem ugy erezni magam, mint aki kialudta magat.

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#21) zsid


zsid
senior tag

Munkám miatt gyakorlatilag így élek két éve,csak én rendszertelenül alszom. Hát elég gyakran nézek ki úgy mint a mosott sz@r,és úgy is érzem magam :-)
Abban van valami,hogy a sok kis alvás is pihentet,de rendszertelenül hosszabb távon nem lehet csinálni. Lehet másabb ha ráállsz egy ciklusra.
A szemed hogy bírja? Nekem rendszeresen ki akar folyni.
A vezetést én sem ajánlom ilyeneknek.

<tRucKdriFteR>

(#22) proof88 válasza zsid (#21) üzenetére


proof88
addikt

huhh a szemem nekem is szenved, mondjuk én gép előtt sokat ülök. Műkönnyel próbálkozok mostanság és segít. Anno a Visine szemcsepp nem segített, legalábbis nem éreztem. Aztán lehet, h majd kipróbálnám azt is megint, de jelenleg Humalac C nevű műkönnyel tolom és egyből érezni a hatását. Pl. most is majdnem kifolyt a szemem meg égett meg minden, csöpp-csöpp és most látok egy darabig ismét. 22 és fél óránál tartok most, el szoktam vinni 30-ig is. Viszont mostanság egész jól bírom. Na jó, igazából nappal befigyel a kávé vagy az energiaital. :U Sajnos ...
Amúgy láttam régebben egy web oldalt, ami egy csoporté volt, a tagok azon versenyeztek, ki tud tovább ébren lenni alvás nélkül (napokban kell gondolkodni) és leírták tapasztalataikat. Én még nem voltam ébren folyamatosan ilyen 48 óráig sem, de asszem nem is akarok. Szerintem az már eléggé a test szétrombolása felé hajaz. :U Így is elég szenvedős a 30-36 órát kibírni.

szerk.: amúgy azt vettem észre, hogy ha nem alszom ki magam, akkor azt leginkább a lábam sínyli meg, a szokásos napi séta közben annyira megfájdul, ill. elfárad, hogy ehh...

[ Szerkesztve ]

(#23) Esmein válasza zsid (#21) üzenetére


Esmein
nagyúr

a dolog azert mukodik jobban annal, mintha csak siman keveset aludnal, mert az agyad elore tudja, hogy mikor fog tudni pihenni, es lenduletbol melyen alszol, tehat itt nem megvonod az alvast, hanem felkeszited magad arra, mikor lesz alkalmad pihenni, es ezt a szervezeted is tudni fogja, ezert segit neked.
Ma mar sokkal jobban vagyok mint a masodik napon mondjuk, amint elmulik a hozzaszokasi fazis, mar lehet autot vezetni, egyaltalan nem leszel faradt

flexibilitast adsz fel idoert cserebe, viszont sokmindenkinek azonos a napi beosztasa, ezert mukodik, vagy mukodhet. Persze ez nem azt jelenti, hogy mindenki kepes atallni ra. Az uberman gyakorlatilag a legbrutalisabb ilyen megoldas ami letezik, az emberek 5-10%-a kepes arra, hogy egyaltalan bealljon ra, az everyman azert megengedobb

[ Szerkesztve ]

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#24) tbs válasza Esmein (#1) üzenetére


tbs
addikt

subscribe :DDD

(#25) brownus


brownus
veterán

erről még nem hallottam, érdekes. de nem hinném, hogy hosszú távon ne bosszulná meg magát... az agy tuti kibirja, de a test? emellé szerintem teljes életmód váltás kell; say no soksok alkohol, jogázás, légzés technikák, stb...

hál isten, nekem elég 6-8 óra, nyáron jóval kevesebb is. neked kitartást és kevesebb alkoholt:d meg ha már kint vagytok méri kibaszott popinsznál, miért nem nyomsz el egy dzsoját az elalvás előtt? az tuti...

(#26) Esmein válasza brownus (#25) üzenetére


Esmein
nagyúr

A modszer szuloanyja lassan 3 eve folyamatosan csinalja, gyerek, munka, csalad mellett, es sajat allitasa szerint fel nem adna semmiert :) Testileg meg nem tudom, mi a helyzet vele, amint elmult a hozzaszokasi fazis, gyurok kicsit, es figyelem mennyire regeneralodok utana.
Betegseg eseten erdemes annyit aludni, amennyit a szervezet ker, ez mondjuk valoszinuleg nem lesz tobb, mint 6 ora :D

Talan azt tudnam mondani, hogy az alvas is olyan alapveto funckio, mint a taplalkozas. Ott is lehet sokat enni, keveset enni, de nem biztos, hogy a sok etel jot tesz a kozerzetnek, vagy a testnek, a keves pedig nem biztos, hogy rossz, ha jol ki van valogatva mit, mikor, mennyit.
En le nem tudnek mondani a husrol, a vegakat megse nezi senki hulyenek(mondjuk en nem), pedig nem epp arra van berendezve alapbol a szervezet. Mindent csak esszel.

Vegulis az agy is csak egy szerv, edzheto, mint egy izom

[ Szerkesztve ]

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#27) tildy válasza proof88 (#15) üzenetére


tildy
nagyúr

Tildy orul neki. Anyosjelolt ugyanis figyelmeztetett, hogy vigyazzak Esmmel, mert lusta .
A legidegesitobb az volt, amikor 2kor kelt fel,(12 ora alvas utan) itt meg mar kettokor a nap igencsak lenn van, fel 5kor mar tok sotet van.

Szoval en alapbol keltem 9kor, mert ehhez voltam otthon hozzaszokva (8- fel 9-es keles), es ment a hiszti, hogy meg mindig alszik, meg mindig, es semmit sem lehet elintezni normalisan, mert addigra mar sotet van.
Eddig nincs hiszti, miota ezt csinalja.

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#28) Esmein


Esmein
nagyúr

Tulalvassal piszkosul kell vigyazni, 20 perc helyett 25 futott be, de most eleg nyuzott vagyok ismet. Megvolt viszont eletem elso iranyitott alma, amikor tudataban vagyok annak, hogy valoszinuleg almodom, es iranyitasom is volt folotte. Invitalhattam uj szereploket, valami vacsora volt, kivalasztottam en hova szeretnek ulni, meg kellett nezzem a kezem, hogy biztos legyek benne hogy alszom, de rajottem, hogy alomban vagyok, ugyanis nagy tomzsi ujjaim voltak es a mutatoujjammal minden masodik alkalommal at tudtam bokni a sajat tenyere, durva

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#29) zolka78 válasza Esmein (#28) üzenetére


zolka78
senior tag

Nem gondoltad, hogy orvosilag ellenőriztesd magad közben? Mondjuk a háziorvos hetente csinál egy ekg-t, havonta vérvizsgálat, otthon vérnyomás mérés naplóval, vagy valami hasonlók, csak, hogy tuti legyen az egészség. Biztos van olyan háziorvos aki belemenne, már csak az érdekesség kedvéért. Várom a további fejleményeket az eredményekkel.

Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

(#30) Esmein válasza zolka78 (#29) üzenetére


Esmein
nagyúr

Kijottem UKba, itt nem nagyon ismerek senkit aki ilyesmiben benne lenne, pedig erdemes lenne egy ilyet kesziteni. Azert vagyok nyugodt, mert van aki evek ota csinalja es nincs tole baja.

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#31) zolka78 válasza Esmein (#30) üzenetére


zolka78
senior tag

Végül is a legtöbb alvászavar és levert állapot, pont a rendszertelen életvitel miatt van, ezt érzem én is. A te módszeredben meg rendszer van, az agyadnak nem sokat kell gondolkodnia a változáson, hogy hogy rendezze a pihenést. Nálam mire beállna, két napra rá már másként kell pihenem. Érzem is, hogy gyengébben teljesítek mint pár éve, de jobban keresek.

Meg ne idd a vizet! Az egy nagyon erős ital, fenn tartja azokat a nagy nehéz hajókat!

(#32) Esmein


Esmein
nagyúr

egy epphogy tulaludt szunya ugy nez ki, kb 1-1.5 oras hatassal rendelkezik, addig erzi magat romnak az ember a szokasi fazisban :/

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#33) moma válasza Esmein (#28) üzenetére


moma
őstag

lehet ha így folytatod lesznek jó kis hallucinációk is :DDD

teszteld magad: próbáld ki a fekve olvasást. ez általában eléggé veszélyes bealvás szempontjából :D

we all deserve a bit of luck.

(#34) Esmein válasza moma (#33) üzenetére


Esmein
nagyúr

paranoid hallucinaciok elofordulhatnak az alvasmegvonastol, de olyanjaim viszont nem voltak, ill nincsenek.

Ez is erdekes dolog, erdemes elolvasni a Lucid Dream szocikket wikipedian, pontosan olyan erzes volt.

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#35) concret_hp válasza Esmein (#32) üzenetére


concret_hp
addikt

honnan tudod, hogy neked valójában 20 vagy mondjuk 21 percre van igényed? vagy beáll rá az agy? :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#36) concret_hp


concret_hp
addikt

jah amúgy egy időben kb. 1 hónapig úgy toltam, hogy napi 2 alvás, szóval általában úgy nézett ki a nap, hogy keltem reggel fél8, ilyen du 3-6 közt valamikor ledőltem aludtam 2.5-3 órát, aztán ilyen 3 körül alvás. mondjuk ezzel időt nem spórol az ember, mert időben nem sokkal kevesebb, viszont emlékeim szerint eléggé kipihent voltam mindig. a napi 1 alvássla meg ez nem mindig van így, bár eléggé el van tolva a napom, átlag 4 körül fekszek és 12 körül kelek.
de pl. tegnap 4 körül alvás, ma 11:30kor kelés, és most atom kómás vagyok... aztán van hogy átesek a holtponton és akkor meg pörgök mint atom :D

vagy fullba vagy sehogy :D

(#37) Esmein válasza concret_hp (#35) üzenetére


Esmein
nagyúr

Beallitod. Az elso par napban ki van uresedve az agy, nagyon keves az alvas, es ezert egybol es azonnal alomba zuhansz, ahogy lerakod a fejed, az ora meg felkelt kimeletlenul a 22. percben (nekem azert 22, mert 1.5-2 perc kell mig elalszom) Nagyon kellemetlen, olyan erzes a reggeli 3 ora utan felkelni, mintha epp most ment volna at rajtad egy 40 tonnas kamion, es epp tolatna visszafele. Az agy megtanulja, hogy neki 20 perce lesz aludni, annyira all be a ciklus, es mivel "veszhelyzet" van, nem tehet mast, kihasznalja.
Most mar nagyon jol vagyok :D

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#38) concret_hp válasza Esmein (#37) üzenetére


concret_hp
addikt

hm de akkor lehetne 10 vagy 30 perc is? vagy miért pont 20? :)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#39) Esmein válasza concret_hp (#38) üzenetére


Esmein
nagyúr

tapasztalat. Akik kitapostak az osvenyt kiprobaltak mindent, a 15-30 perces intervallum kozt mukodnek a napek, a 10 perc keves, nem alszol el idoben a 40 mar sok, ejszakai alvasnak minosul es melyebbre mesz le, nem tudsz olyan hamar meg konnyen felkelni.
A legtobb dolgot tapasztalat utjan talaltak a pionirek.

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#40) ollie válasza Esmein (#1) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Egy családos ember időbeosztásába sem fér be a "3 órás éjjeli alvás + 3x20 perces nappali szunya". És az emberek 99%-nak melóhelyen sincs lehetősége szunyálni.

***

(#41) KaraDani


KaraDani
addikt

Hú ez nagyon érdekes téma. Csak nekem olyan melóm van, hogy nyáron irodánkban vagyunk, télen viszont kb minden héten más ügyfélnél. Elég furán néznének ha beszunyálnék 20 percre kaja után délután öltönyben a széken ülve :D De azt tudom magamról, hogy egy 20 perces szunya bármikor csodákra képes. Meg ez az öregeknél i smegfigyelhető, pl papám míg élt kb aludt éjjel 3-4 órát, de napi 3-4 szer bóbiskolt kb 20 percet, és nagyon fitt volt mindíg. Nyilván ez egy nyugdíjasnak simán megoldható, és ezt ő nem direkt csinálta, csak így volt jó neki.

(#42) tildy válasza ollie (#40) üzenetére


tildy
nagyúr

Szerintem pont nekik fér bele. Hiszen a 8 órás éjszakai alvást kihagyják.

Sok helyen fél órás órás ebédszünet: 20 perc pihi belefér.
Akinek meg kisgyerkőc van otthon, ott meg talán mégjobban.

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#43) proof88 válasza Esmein (#28) üzenetére


proof88
addikt

nekem általában megvan a tudat álom közben, hogy csak álmodom, ezért is merek megtenni olyan dolgokat, amiket nem szabad. :D de sajnos nem mindig végződnek jól az álmok. pl amikor még kisfiú voltam, akkor el akartam magammal ráncigálni a volt óvó nénimet, szóval megfogtam a kezét és vittem magammal, csak sajnos az ajtónál elillant! :Y úgyhogy nem tudtam kiélni rajta a mocskos vágyaimat, azóta is aberrált vagyok. :D
egyébként arra is jó ez az álom irányítósdi, hogy vész esetén ki tudsz lépni az álomból. pl ha jön a késes csávó és már nagyon végem van és emeli a kést, akkor elkezdem a szemeimet kitágítani, nagyra nyitni, ahogy csak tudom, mert tudom hogy csak álom és így fel tudok ébredni, még mielőtt megérezném a fájdalmat. :D

(#44) ollie válasza tildy (#42) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Próbáld elmagyarázni egy 1 éves gyereknek, hogy neki a következő 20 percben csöndben kell lennie. :U

***

(#45) proof88 válasza ollie (#44) üzenetére


proof88
addikt

PowerTape-et a szájára!

(#46) Esmein


Esmein
nagyúr

Ma este iszom egy keveset mertekkel, meglatjuk mi lesz belole :)

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

(#47) rep3at válasza Esmein (#1) üzenetére


rep3at
őstag

Gratulálok neked, én még belegondolni sem bírok. Nehéz lenne befeküdni az ágyba azzal a tudattal hogy 20 perc után vége a szunyának :)

Forward thinking. كرر

(#48) Vladi válasza Esmein (#1) üzenetére


Vladi
nagyúr

Bocs, hogy jövök itt ünneprontani, de ez egy marhaság.
Nem véletlenül alszik az ember 8 órát átlagban. Megvan annak a funkciója.

Ha jól számolom akkor itt az 5 remből csinálsz egyet. Rövid távon ebből lidérc lesz, hosszabban szerintem memóriazavar.
Eddig aludtál napi 9-10 órát, most csinálsz belőle 4-et. Azért egy szakemberrel konzultálj, mielőtt szétcsapod a bioritmusodat. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#49) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

Hmm ez nagyon szimpatikusnak hangzik nekem :) Igazából két fő bajom van, egyik hogy sosincs időm semmire, azok a plusz órák jól jönnének, illetve, hogy elég nehezen alszom el... utóbbi mondjuk lehet probléma lenne, kérdés, hogy ha az agyam beáll konkrét időpontokra, akkor változik-e ez (lévén jelenleg esélyes, hogy azért alszom el nehezen, mert össze-vissza fekszek). Még nem tudom belevágok-e, mert egyelőre egyetem, ahol félév: x órarend, vizsgaidőszak, félév2: y órarend, vizsgaidőszak, stb ciklusok vannak, amibe nem tudom mennyire lehet ezt belepaszírozni... kérdés, hogy esetleges fél évente történő átállások mennyire hatják meg a szervezetet. De a tapasztalataid kiváncsian várom :)

(#50) Esmein válasza Vladi (#48) üzenetére


Esmein
nagyúr

igazabol 5 REM ciklus van, 2 az ejszakai alatt, meg 3 a szundik alatt

Ha majd nagyon raersz, erdemes ezt elolvasni, hosszabb tavu tapasztalatokrol szol. A commentekben szerepel, hogy azota a harmadik evet tapossa.

Nem veletlenul alszunk 8 orat, viszont lehet rajta valtoztatni. Lehetosegek-igenyek.

@Cathfaern : Egyre jobban erzem magam, kezdenek elolvadni azok az idoszakok, amikor alvasmegvonasos tuneteim vannak. Ma kb 1 oranyi ilyen volt, es meg csak az 5. napnal tartok

[ Szerkesztve ]

"I no longer want to declare war on Hungary. It would be like waging war on a mental institution." - Jeremy Clarkson

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.