Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Logoszféra  »  Sianis blogja

Hozzászólások

(#7) Sianis


Sianis
addikt

CPU energiagazdálkodás

Adott a notebook-om. Intel Pentium M Dothan 1600 MHz-es processzorral. Régóta kerestem egy megoldást amivel szépen be tudnám állítani a skálázást. Rá kellett jönnöm, hogy erre szinte egyik szoftver sem alkalmas igazán, főleg azok közzül amelyek a háttérben futva próbálnak valamiféle szolgáltatást nyújtani. Végül megtaláltam a világ legegyszerűbb szoftverét a cpufrequtils-t. Tökéletesen kezeli a különböző skálázási szabályokat ( performance, powersave, userspace, ondemand, conservative ), mindezt egyetlen nagyon egyszerű parancssal. Képes felismerni a processzor tulajdonságait ( ez ki is íratható ) és ennek megfelelően használatba veszi a skálázást. Személy szerint én a conservative szabályt részesítem előnyben, mely terhelés nélkül a legkissebb frekvencián tartja a proceszort, de folyamatos terhelés melett fokozatonként emeli azt, így egy programfordítás is néhány másodpercen belül képes a processzor teljes teljesítményét használni, ellenben a böngészés nem terheli feleslegesen a gépet.

Egy példa:

cpufreq-info
cpufrequtils 002: cpufreq-info (C) Dominik Brodowski 2004-2006
Report errors and bugs to linux@brodo.de, please.
analyzing CPU 0:
driver: centrino
CPUs which need to switch frequency at the same time: 0
hardware limits: 600 MHz - 1.60 GHz
available frequency steps: 1.60 GHz, 1.40 GHz, 1.20 GHz, 1000 MHz, 800 MHz, 600 MHz
available cpufreq governors: powersave, ondemand, performance, conservative, userspace
current policy: frequency should be within 600 MHz and 1.60 GHz.
The governor ''conservative'' may decide which speed to use
within this range.
current CPU frequency is 600 MHz (asserted by call to hardware).


Láthatóak a legfontosabb tulajdonságok, elérhető skálázási szabályok és érvényben lévő szabály.

Mindezekhez nincs másra szükség, mint a megfelelő modulokat induláskor betölteni vagy kernelbe forgatni, majd kiadni a cpufreq-set -g <szabály neve> parancsot. Természetesen állandó frekvencia érték is beállítható, erről bővebben a program ír.

Nekem ez a módszer tökéletesen megfelel, lehet, hogy a különböző GUI-s alkalmazások is tudják ezt szépen kezelni, sajnos nekem nem igazán feleltek meg. Könyebb, gyorsabb egy parancsot kiadni, mint a különböző beállító fájlokat bújni, hogy egy adott program éppen hogyan állítható be.

Sianis

Útvonal

Fórumok  »  Logoszféra  »  Sianis blogja
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.