Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Logoszféra  »  Sianis blogja

Hozzászólások

(#1) Sianis


Sianis
addikt

Sziasztok!

Előző blogomat töröltettem, mivel nem találtam színvonalasnak és őszintén szólva nem is annyira érdekes az életem. Ellenben arra gondoltam, hogy érdemes lenne informatikáról blogot nyitni, talán többeket is érdekelne. Nem ígérem, hogy mindenkit érdekelni fog majd az ami itt elhangzik, ellenben remélem, hogy pár embernek szolgálok majd hasznos információval is.

Sianis

(#2) Sianis


Sianis
addikt

Megnyílt az Ubuntu következő kiadásának (Edgy Eft 6.10) fejlesztése. A fejlesztés még erősen kezdeti stádiumban van, tehát alpha fázisban. Csomaglistában még nincsenek szűmottevően új szoftverek, egyetlen csomagfrissítés érhető el, ez pedig a base-files, ami nem csinál egyebet mint, az /etc/issue fájlban átírja az Ubuntu belső nevét. Ez jelenleg Ubuntu edgy (development branch).

Aki vállalkozó kedvet érez, hogy a stabil verzió kiadása után ismét az unstable ág útján járjon, annak nincs más dolga, mint a /etc/apt/sources.list-ben átírnia a dapper mezőket edgy-re. Ezután jön a már megszokott

sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade


parancs, mellyel néhány pillanat alatt át is lépünk unstable ágba!

FIGYELEM!!! Az alpha verzió használata bizonyos mértékű rendszerismeretet feltételez. Csak azok használják, akik képesek kissebb-nagyobb felmerülő problémákat kezelni/javítani.

Az érkező frissítésekről és tapasztalatokról később számolok be.

Sianis

(#3) Sianis


Sianis
addikt

Kisebb hibák vannak a k3b 0.12.15 verziójával.

1. Az alany egy megírt TDK DVD+RW volt. Megpróbáltam rá írni pár videófájlt. Írás előtt jött a figyelmeztetés, hogy nem üres a lemez. Kiválasztottam a felülírás funkciót ( eddig minden más szoftver szépen tudta ezt a funkciót ), de sajnos hibát dobott, nem írt a lemezre semmit. Próbálkoztam az menüben található formázással is, de ez sem segített túlzottan, sőt egyáltalán, pedig az összes lehetséges módon próbáltam törölni róla az adatokat, de 1 mp munka után mindíg azt mondta, hogy sikeresen végigfutott, pedig semmit sem csinált.

2. Arra gondoltam, hogy talán nem ismeri fel a lemezt, de ezzel is rendben volt minden, a beépített lemezfelismerő szépen felismerte.

3. Következő tippem az volt, talán nincs is fent megfelelő szoftver hozzá ( lehetséges kimaradt függőségre gyanakodva ), de a dvd+rw-tools is elérhető a gépen, némi parancssoros munka után már kész is volt, maga az író program erre mégsem volt képes.

4. Ezek után szépen meg is írta a DVD-t, csupán kétszer kelett a kényszerített írás gombot megnyomnom, mivel így az általa megnevezett DVD+RW lemez, nem volt megfelelő lemez. Lényeg a lényeg, megszületett a lemez és a tartalom is visszanyerhető.

A kérdést nyitvahagyom, bár gyanítom, hogy megkell tűzdelnem felhasználói paraméterrel a lemeztörlési funkciót.

Sianis

(#4) Sianis


Sianis
addikt

Érdekes probléma történt ma!

Először is nem tudtam a Linux-os notebookommal sehogysem csatlakozni az itthoni vezetéknélküli hálózatomhoz.

Tulajdonságai:

- D-Link DI-624+ router kezeli az itthoni internetelérést és a belső hálózatot
- Rejtett SSID
- WPA-PSK (TKIP) titkosítás
- MAC szerinti szűrés

Közel egy éve üzemelt ez a rendszer, minden gond és megállás nélkül. Ma reggel azonban, egyszerűen nem akart kommunikálni egymással a két rendszer. Gondoltam driver gond, meg is csináltam rutinosan ahogy kell, mégis semmi. Belenéztem a router menüjébe, hogy mi lehet a gond, látom ott minden rendben van. Tanácstalanul, szüneteltettem egy kicsit a gondot. Egy órával később nagybátyám szól, hogy nem megy a vezetéknélküli hálózat a Windows-os gépen sem. No, gondoltam, hogy itt akkor már router gondok lesznek. Megnéztem, hogy mi lehet a hiba, és egy eddig nem létező linksys router tűnt fel a scannelés közben. Biztos újít a szomszéd is, de ennek nem szabadna akadályt jelentenie. Mindenesetre eszmbe jutott egy lehetséges megoldás.

Megoldás:

- Minden védelmet levettem a hálózatról. Ekkor már a gépeim rögtön megtalálták a helyüket, üzemelt is a hálózat rendesen. Persze így nem lehet hagyni a rendszert, informatikusnak készülök, a wardriver-ek megsértődnének egy default rendszer láttán!
- Miután ez szépen üzemelt, visszakapcsoltam a WPA-PSK-t. Még így is működött minden. Jöhet a MAC szűrés, bár bízom benne, hogy a WPA-PSK-n túl úgysem jut senki. SSID szórást rajtahagytam a rendszeren, nehogy a gépek megörüljenek, hogy láthatatlan hálózat helyett van látható is és osarohanjanak rögtön. Talán még a szomszéd is észreveszi magát, hogy a gépe mutat egy biztonságos hálózatot és kedvet kap, hogy ő se szolgáltasson ingyen internet hozzáférést.

Végülis nem jöttem rá a probléma mibenlétjére, mindenesetre örüm, hogy ezt is megoldottam, remélem legalább egy évig megint nem újul ki ezen betegsége a routernek.

Sianis

[Szerkesztve]

(#5) Sianis


Sianis
addikt

Újabb gond megszüntetése.

Rendszer: Ubuntu 6.06
Probléma: Forrásból fordított Gaim-on nem volt elérhatő hang. XMMS látja ALSA-t, de Gaim nem akarta.
Megoldás: Hangeszköz használata parancs végrehajtásával, ez kibválasztható a Gaim Hang beállításainál.
Parancs: aplay -D plug:dmix %s

Sianis

(#6) Sianis


Sianis
addikt

Ubuntu nyelvi csomagok frissítése avagy frissítsük a magyarosításokat kézzel is!

A szükséges oldal: [link]

Letöltendő fájlok:

Gnome: language-pack-gnome-hu_<verzió>+<dátum>_all.deb
KDE: language-pack-kde-hu_<verzió>+<dátum>_all.deb
Rendszer: language-pack-hu_<verzió>+<dátum>_all.deb

Telepítés:

Rendszergazdaként:
dpkg -i language-pack-*


Jó frissítést!

Sianis

(#7) Sianis


Sianis
addikt

CPU energiagazdálkodás

Adott a notebook-om. Intel Pentium M Dothan 1600 MHz-es processzorral. Régóta kerestem egy megoldást amivel szépen be tudnám állítani a skálázást. Rá kellett jönnöm, hogy erre szinte egyik szoftver sem alkalmas igazán, főleg azok közzül amelyek a háttérben futva próbálnak valamiféle szolgáltatást nyújtani. Végül megtaláltam a világ legegyszerűbb szoftverét a cpufrequtils-t. Tökéletesen kezeli a különböző skálázási szabályokat ( performance, powersave, userspace, ondemand, conservative ), mindezt egyetlen nagyon egyszerű parancssal. Képes felismerni a processzor tulajdonságait ( ez ki is íratható ) és ennek megfelelően használatba veszi a skálázást. Személy szerint én a conservative szabályt részesítem előnyben, mely terhelés nélkül a legkissebb frekvencián tartja a proceszort, de folyamatos terhelés melett fokozatonként emeli azt, így egy programfordítás is néhány másodpercen belül képes a processzor teljes teljesítményét használni, ellenben a böngészés nem terheli feleslegesen a gépet.

Egy példa:

cpufreq-info
cpufrequtils 002: cpufreq-info (C) Dominik Brodowski 2004-2006
Report errors and bugs to linux@brodo.de, please.
analyzing CPU 0:
driver: centrino
CPUs which need to switch frequency at the same time: 0
hardware limits: 600 MHz - 1.60 GHz
available frequency steps: 1.60 GHz, 1.40 GHz, 1.20 GHz, 1000 MHz, 800 MHz, 600 MHz
available cpufreq governors: powersave, ondemand, performance, conservative, userspace
current policy: frequency should be within 600 MHz and 1.60 GHz.
The governor ''conservative'' may decide which speed to use
within this range.
current CPU frequency is 600 MHz (asserted by call to hardware).


Láthatóak a legfontosabb tulajdonságok, elérhető skálázási szabályok és érvényben lévő szabály.

Mindezekhez nincs másra szükség, mint a megfelelő modulokat induláskor betölteni vagy kernelbe forgatni, majd kiadni a cpufreq-set -g <szabály neve> parancsot. Természetesen állandó frekvencia érték is beállítható, erről bővebben a program ír.

Nekem ez a módszer tökéletesen megfelel, lehet, hogy a különböző GUI-s alkalmazások is tudják ezt szépen kezelni, sajnos nekem nem igazán feleltek meg. Könyebb, gyorsabb egy parancsot kiadni, mint a különböző beállító fájlokat bújni, hogy egy adott program éppen hogyan állítható be.

Sianis

(#8) Sianis


Sianis
addikt

MPlayer - Gentoo - UTF-8

A probléma abból áll, hogyha UTF-8 kódolású rendszerünk van ( terminál, katalógusfájlok, stb.. ) szegény MPlayer meglehetősen rondán néz ki a maga ISO-8859-2-es karakterkódolásával, ami kifejezetten zavaró. Ez ugyebár tűrhetetlen dolog, valamit tenni kell, szégyen nem eshet a rendszeren.

Guilherme de S. Pastore, Havoc Pennington és Mariano Suárez-Alvarez megteremté a Gnome Terminált. Vegyük hát elő gyermeküket és rendszergazdaként adjuk ki az

emerge mplayer


parancsot. Feltételezem, hogy rendelkezünk működő MPlayerrel a gépen, mert ugye elég nehéz olyan miatt idegeskedni, ami nem is él.

Elindul a forrás kitömörítése, mikor végzett vele a gép (>>> Source unpacked.), nyomunk egy villámgyors

Ctrl+Z-t, hogy befagyasszuk a további folyamatokat.

Belépünk a (jelenleg)

/var/tmp/portage/mplayer-1.0_pre8-r1/work/MPlayer-1.0pre8/help/

könyvtárba.

Átkódoljuk a help_mp-hu.h fájt UTF-8-ba:

iconv -f ISO-8859-2 -t UTF8 help_mp-hu.h > help_mp-hu.h.new

majd felülírjuk a régit:

mv help_mp-hu.h.new help_mp-hu.h

Ezután nincs más hátra, mint folytatni az emerge-t:

fg

Ha minden kész, akkor gmplayer és élvezhetjük munkánk gyümölcsét.

Sianis

[Szerkesztve]

(#9) Sianis


Sianis
addikt

Linux vs NTFS-írás

FIGYELEM: A lent olvasható információk csak tájékoztató jellegűek. Bármilyen nemű adatvesztés miatt az író nem vállal felelősséget avagy nagyon fontos adatokkal ne játsz vagy csinálj mentést róla feltétlenül!

Régóta sokakat izgat, hogy vajon van-e NTFS írási lehetőség Linux alatt. Létezik egy projekt [link] neve jelenleg NTFS-3G. Jah, hogy az írásról kéne beszélnem. Szóval végeztem pár tesztet az USB-s HDD-men, amin senki sem gondolná, de NTFS fájlrendszer és jópár fájl van. Lássuk akkor, hogy kedvenc Ubuntunkat hogyan is vehetjük rá, hogy képes legyen írni az NTFS fájlrendszert. Megkímélek mindenkit a netes keresgéléstől ( milyen rendes vagyok ugye ), leírom, hogy hogyan kell ezt a műveletet elvégezni. Jah, azt megemlíteném, hogy akinek 64-bites rendszere van, nyugodtan mehet sörözni, mert neki egyelőre nem szólnak ezen sorok.

Először is a tároló listánkat tegyük okosabbá (terminál nyitását már nem is említem):

gksudo gedit /etc/apt/sources.list

Addjuk hozzá a következő tárolókat:

deb http://flomertens.keo.in/ubuntu/ dapper main

deb-src http://flomertens.keo.in/ubuntu/ dapper main


Ha ez megvan, akkor frissítsünk és telepítsünk egy kicsit:

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

sudo apt-get install ntfs-3g


Lehet, hogy a szerver kicsit köhögni fog, nem egy villám, de azért küzdeni kell, ha azt akarjuk, hogy az NTFS írás menjen.

Ha minden lezajlik szépen, akkor elviekben képesek vagyunk NTFS partíció írására. Persze a történet még nem ilyen egyszerű, de a nehezén túl vagyunk ( talán ).

Ha a HDD-nk a gépben állandóan elérhető, akkor legkönnyebb, ha berakjuk az fstab-ba a fontos sorokat.

gksudo gedit /etc/fstab


Majd írjuk be:

/dev/partíció /media/csatolási pont ntfs-3g silent,umask=0,locale=en_US.utf8 0 0

Mentsünk majd nyissuk meg a /etc/modules.

gksudo gedit /etc/modules

Addjuk hozzá a fuse-t a listához.

Akkor már csak pár parancs és talán örülünk.

sudo modprobe fuse

sudo umount -a

sudo mount -a


Újraindítás után már nem kell modulbetöltéssel kavarni, alapból menni fog ugyebár.

Akinek ( mint nekem ) külső tárolón van a drága NTFS, annak kézzel kell csatolni.

sudo umount /media/csatolási pont

mert ugyebár az Ubuntu automatikusan is szeret csatolni

mount /dev/partíció /media/csatolási pont -t ntfs-3g -o silent,umask=0,locale=en_US.utf8

ha hibanélkül lefut ( nekem megtette ) , akkor az eredmény ugyanaz, mint a fenti esetben.

Sok sikert és ne ugye az adatvesztés a te kezedben van!

Sianis

Útvonal

Fórumok  »  Logoszféra  »  Sianis blogja
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.