Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#601) MegalodonS


MegalodonS
őstag



Marciustol kaphato a ChessBase kiadasaban a
''DVD Endgame Turbo 3''

Mit is kell rola tudni ?

A DVD Endgame Turbo 3 vegjatek anyagot feltelepitve, a gepunkre eggyutmukodik az osszes ChessBase alatt futo jatek,(Fritz 9,8,Deep Fritz 8,Shredder stb es elemzo ChessBase 9 programmal).

Alapbol tudja az osszes 5 babos vagy ennel kevesebb, es 12 tipusu, 6 babos vegjatekot!!A hatnal tobb babos vegjatekoknal,pedig a program jobban ertelmezi az allast az adott vegjatek allasban.
Nekem az elso kiadasu 4CD valtozat van meg es nagyon sokat tanultam belole.Halalosan pontosan jatssza a vegjatekot pl gondolkodas nelkul lep ha benne van az adatbazisaban az adott meghatarozott babu vegjatek.Meg a 8-9 babos vegjatekokat is nagyon precizen jatsza.

A 9db DVD tartalmazo csomag feltelepitve tobb mint 40 GB adatot tartalmaz ,tehat lassan egy kulon hdd lessz majd kizarolag a sakkra :) !!

Ha a vegjatekot szeretnel tanulni rakjal fel egy allast a tablara es nyerd meg vagy probald esetleg kitartani dontetlenre az allasst(persze csak azt ami lehet dontetlenre tartani!!Ha a program jelzi,matt 56 lepesben akkor annyi lepesed van meg hatra es a matt elkerulhetetlen!

Ara 49,99 €

(#602) Pala válasza MegalodonS (#601) üzenetére


Pala
veterán

Nekem van ugyan jó végjátékkönyvem, de azért érdekelne ez a 4CD-s ami neked van (9DVD az már nem kell nekem:) )
Hol lehet ezt beszerezni?:S
Pontosan mit tartalmaz?

(#603) MegalodonS válasza Pala (#602) üzenetére


MegalodonS
őstag

Tartalmazza az osszes 5 es annal kevesebb babos vegjatekokat,egyben segiti a sakkprogram vegjatek tudasat!A neten nem lehet kapni, ha megvettem az Endgame Turbo 3 DVDt,es ha meg van meg otthon a Nalimov Endgame Turbo 4CD akkor engedd meg hogy neked ajandekozzam ok :)) !!

Oktober 1 megyek haza,utan tudnam elkuldeni!

[Szerkesztve]

(#604) Pala válasza MegalodonS (#603) üzenetére


Pala
veterán

ez most komoly?:) hát én nem tiltakozom, mivel itthon még ha akarnám se tudnám legálisan (illegálisan se:) ) beszerezni :)

(#605) MegalodonS válasza Pala (#604) üzenetére


MegalodonS
őstag


Komolyan :) !!Orulok hogy nem tiltakozo :C l!!Oktoberben tudom csak kuldeni es az nem most van.Sajnos akkor megyek csak es ahogy irtam meg kell meg keresnem,remelem meg hogy meg van.Ha pedig igen kuldesz egy privit telefonszammal es felhivlak es megbeszeljuk a reszleteket! :)) Fogod szeretni hidd el!!

(#606) MegalodonS


MegalodonS
őstag


Leko :R dontetlent jatszott Topalov :R -val!Veretlenul utazik vissza a Linaresi II.fordulora :C :R :C !

(#607) MegalodonS


MegalodonS
őstag

VII.Fordulo avagy az utolso Mexikoban


Round 7: Sunday, February 26th

Peter Leko ½-½ Veselin Topalov
Francisco Vallejo ½-½ Vassily Ivanchuk
Peter Svidler ½-½ Teimour Radjabov
Etienne Bacrot 0-1 Levon Aronian

Az allas a VII.Fordulo utan:

[kép]

Leko :R remizett aki mar nagyon veszelyes lett szamara az Levon Aronian :R csak fel pont a hatranya!!
Linaresben az a nyertes aki a legtobb nyert meccsek rendelkezik es nem az hanyadik a sorban.Leko :R nyert mar igy Kramnik :R elott Linaresi cimet!!Erdekes lett volna ha Anand es Kramnik is reszt vesz a versenyen.A legkozelebbi verseny az a Monaco Blind(vak partik)&Rapid es Anand (a vilag legjobb rapid jatekosa) ott elegge verhetetlen es szerintem o az tartja rangosabbnak mint Linares-t.

VII.Fordulo
Partik lasd link:[link]


[Szerkesztve]

(#608) Pala


Pala
veterán

Vége a Morelia / Linares szuperversenynek. Nagyon szoros volt a hajrá, igazából az Aronian - Lékót remire, a Topalov - Vallejo párharcot 1-0-ra tippeltem volna (így Topalov nyerésére számítottam)..Lékó győzelmében már nemigen hittem...ellenben a vártnál is rosszabbul alakult számára az utolsó forduló, Aronian szétverte szegény Petyát, így ő lett az első, mivel Vallejo kiremizte Topalovval. Grat Aroniannak, és a többieknek:) :R

(#609) Notes


Notes
senior tag

A szokásos Lékó hozzáállást láttuk.

Egyszerűen csak arra figyel, hogy a torna állása alapján elég e neki a remi, ha a döntetlennel élen maradhat akkor megnyugszik és eszébe sem jut küzdeni a győzelemért az adott partiban. Ennek a hozzáállásnak ez lett a vége.
Arról már nem is beszélek, hogy állandó időzavarban van, mert nem képes megérteni, hogy nem lehet 40 perceket gondolkodni egy lépésen. Egyszerűen el kell fogadni, hogy egy bizonyos idő letelte után lépni kell, mert ha tovább gondolkozik, és nem hoz döntést akkor a parti hátralévő részében sokkal roszabb helyzetbe kerül, mintha azonnal lépne egy közepesen jót.

Így sosem lesz világbajnok. Pedig mindig nagyon drukkolok neki...

Romanes eunt domus!

(#610) Pala válasza Notes (#609) üzenetére


Pala
veterán

nono, azért ez nem így működik... Állástól is függ, hogy érdemes-e győzelemre játszani..másrészt meg a remit könnyebb elérni, és taktikailag is kedvezőbb remizgetni vezető pozícióban, mint vad, nem feltétlenül nyerőesélyes állásokban is győzelemre törő játékkal irreális kockázatokat vállalni... Lékó jól csinálta ....volna, ha nem kap ki a hajrában.
Az rendelkezésre álló idő kezelése más téma...nincsen ''szabály'', sem elvárás, hogy mennyit gondolkozhatsz egy lépésen....annyit használsz a saját idődből amennyi neked tetszik, ebbe senki se szólhat bele..Ha Lékó 40-50 percet gondolkozik, akkor annyit gondolkozik...més kérdés, hogy ennek hatására sokszor kerül a játék végén időzavarba, de hidd el nekem, szupernagymesterek között ha csak közepesen jót húzol, igen könnyen hátrányos állásba kerülhetsz...hátrányos állásban pedig megint előjön az, hogy a menekülő út megtalálásához több idő kell....ha egyáltalán van.
Lékó többet gondolkozik, ez igaz....ettől még nem gyengébb sakkozó, mint az ottaniak, csak a nagy tétre menő versenysakkozásban ez neki hátráltató tényező.

(#611) Dragon003


Dragon003
csendes tag

Hali.Ugye lehet négy lépésböl matot adni???

Éljünk a mának!!!

(#612) Pala válasza Dragon003 (#611) üzenetére


Pala
veterán

alapállásból gondolod? abból igen. Sőt, kettőből is!

(#613) concret_hp


concret_hp
addikt

a női világranglista top10:
Rank Name Title Country Rating Games B-Year
1 Polgar, Judit g HUN 2711 14 1976
2 Koneru, Humpy g IND 2537 29 1987
3 Cramling, Pia g SWE 2515 13 1963
4 Kosteniuk, Alexandra g RUS 2514 9 1984
5 Chiburdanidze, Maia g GEO 2511 0 1961
6 Xu, Yuhua wg CHN 2502 0 1976
7 Lahno, Kateryna m UKR 2500 7 1989
8 Stefanova, Antoaneta g BUL 2499 14 1979
9 Zhu, Chen g CHN 2482 10 1976
10 Kosintseva, Nadezhda m RUS 2480 6 1985

azt tudtam h Polgár Judit több mint 100 ponttal vezeti a női világranglistát, de h majdnem 200al :Y :C

vagy fullba vagy sehogy :D

(#614) maddog


maddog
tag

figyeljetek

cm10-ben teljesen hianyzik az hogy az osszes eddigi lepest kiirja mint a 9-ben vagy csak en nem talalom?

nem lehet ennyire bena

(#615) Pala válasza concret_hp (#613) üzenetére


Pala
veterán

Ez már egy jó ideje így van:) Nyomába sem érhet senki, még a nővére se (Polgár Zsuzsa), pedig ő is GM!
Polgár Judit az egyetlen női sakkozó a világon, aki férfi szupernagymesterek között is megállja a helyét!

(#616) concret_hp válasza Pala (#615) üzenetére


concret_hp
addikt

tudtam h nagyon vezet, de azért az a 170 vagy mennyi élő különbség az azért elég durva :U
Úgy tudom a Polgár ''lányok'' közül már csak Judit sakkozik nem?

vagy fullba vagy sehogy :D

(#617) Pala válasza concret_hp (#616) üzenetére


Pala
veterán

a Zsuzsa is...saját sakkiskolát vezet New Yorkban ha jól tudom..

Más: beszámoló a jelen pillanatban is zajló női, kieséses rendszerű sakk vb-ről, mivel az első két fordulóban hatalmas meglepetések történtek:
Radziewicz (aki mellesleg nálunk Pesten az Első Szombat GM csoportjában is szokott játszani, és a múlt hónapban nagymesteri normát teljesített!!!) kiejtette a jelenlegi világbajnok Stefanovát a mai napon (2-0-ra verte Rapidban)!! Ez már önmagában se rossz, arról már nem is beszélve, hogy a még ismeretlen nevű, mindössze 11 éves (!!!) Hou Yifan is sorra hülyére veri a női nagymestereket, a mai napon 2792-re ugrott a performance értékszáma!!! (ez azért nem semmi, még egy szupernagymesteri tornán is elmegy) Úgy tűnik újabb csodagyerek érkezett az ő személyében..Hogy nő létére 11 évesen így alázza a népet, az azért enyhén szólva brutális..Ebből a gyerekből még nagyon nagy (Polgár Judit-kategóriájú!!! ) sakkozó lehet ha így folytatja. kiesett az élőpontok alapján első kiemelt Koneru Humpy, meg még a favoritok közül jópáran...
rettentően izgalmas így a vb, akit érdekel, kövesse nyomon a www.womenchess.com-on

(#618) Pala


Pala
veterán

Kezdődik az olimpia!

elvileg 15:00-kor indul az 1. forduló, gyakorlatilag még van egy kis zűrzavar a verseny helyszínén, így picit csúszik az indulás

A magyar férfi válogatott a Dominikai köztársaság csapata ellen játszik. A felállást tekintve 4-ből 4 pontot kellene hoznunk!!!

Dominikai Köztársaság - Magyarország
IM Mateo Ramon( 2401) - GM Gyimesi Zoltán (2614)
FM Munoz Lisandro (2342) - GM Berkes Ferenc (2593)
IM Hernandez Gustavo (2322) - GM Balogh Csaba (2576)
Mazara Adan (2189) - GM Horvath Adam (2532)


A nőknél szintén 100%-os eredményre számítok, ők Ausztria ellen játszanak:

Ausztria - Magyarország
WIM Mira Helene 2140 - IM Hoang Thanh Trang 2487
WFM Kopinits Anna Christina 2078 - IM Madl Ildiko 2387
Sommer Sonja 2047 - IM Vajda Szidonia 2403


Papírforma szerint nekünk ez bemelegítő nap.

Lehet nézni élő közvetítésben a partikat a [link] címen, Varga Zoltán nagymester kommentálja a táblán zajló eseményeket:)
Magát az elemzést élőben is lehet asszem nézni a Budapesti Sakkszövetség termében (V. ker, Falk Miksa 10.)

Sok sikert a magyaroknak, ezt a fordulót 100%-ra hozni kellene, mert igen nagyok az élőpontkülönbségek a szembenülők között.

(#619) Pala


Pala
veterán

Mádl Ildikó ellenfelére akadt! Bajba kerülhet ha nem vigyáz.

(#620) concret_hp


concret_hp
addikt

nagyon unszimpatikus, amit Lékó csinált :((( (nem először)
lehet h igazsságtalan vagyok de aki így viselkedik, az nem méltó a világbajnoki címre :U
érdekes módon a régi nagy játékosoknak (Portish, Szabó, hogy csak a legnagyobbakat említsem) nem esett nehezére képviselni az országot. Portish pl. (úgy tudom) 20 sakkolimpián vett részt. :U

persze azért így sem rossz a csapat, elvégre sakknemzet vagyunk, de a végső győzelemre, sőt a dobogóra is vajmi kevés esély van :(

vagy fullba vagy sehogy :D

(#621) Pala válasza concret_hp (#620) üzenetére


Pala
veterán

Hát igen, gyakorilatilag kerek-perec kijelentette (burkoltan), hogy ő most szarik ránk, fontosabb dolga van. Még ha szakmailag nem volna neki kihívás, akkor félig-meddig megérteném, de ez egy olimpia könyörgök...és ha Polgár Judittal együtt beszálltak volna, akkor Almásival és Gyimesivel kiegészítve (tartalékként Balogh Csaba és Berkes Ferenc) igen erős csapatot alkottunk volna..
Bár Polgárt megértem, ő terhessége miatt nem tudott jönni.

Na a tényeket tekintve női csapatunk tarolt, eddig mindössze fél pontot adott le Mádl Ildikó, de mindenki nagyszerűen játszott, 5.5/6-ot hoztunk.
Férfiaknál egyedül Berkest illeti elismerés, a többiek teljesítménye hullámzó, a játékuk korántsem meggyőző..lényegesen gyengébb ellenfelekkel szemben bizonytalankodtak.

Reméljük hogy ez csak egy kezdeti bizonytalanság és később már jóval határozottabban fognak játszani.

(#622) Pala válasza concret_hp (#620) üzenetére


Pala
veterán

A dobogóra eddig se volt sok esélyünk

(#623) concret_hp válasza Pala (#622) üzenetére


concret_hp
addikt

hát azért az általad említett összeállításban egy jó formával odaérhettünk volna.
de érdekes módon egy jópáran még azt is megcsinálják, hogy egy másik tornáról ''futnak be'' , később. sz'al Lékó :(((

vagy fullba vagy sehogy :D

(#624) concret_hp


concret_hp
addikt

példának okáért Anand ma játszik először, pont ellenünk...

vagy fullba vagy sehogy :D

(#625) concret_hp


concret_hp
addikt

a férfiak folyamatosan a 20-30 hely közt vannak :(
a nők viszont jelenleg harmadikak, a következő fordulóban az elsőnek rangsorolt és eddig nagyon erősen játszó oroszok az ellenfelek. egy jó eredménnyel tartósan a dobogó közelében maradhatnak.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#626) Pala válasza concret_hp (#625) üzenetére


Pala
veterán

Alapvetően optimista vagyok a témában, de azt mondom: az oroszok elsöpörnek minket:(

Ha Polgár Judit és Polgár Zsuzsa lennének az első 2 táblásunk, harmadik pedig Hoang, akkor viszont 100%, hogy olimpiai bajnokként végeznénk, és az oroszok sem állhatnának utunkba :R

(#627) Pala


Pala
veterán

Bár ha jobban meggondolom...azért Kosteniukot is alaposan megleckéztették már párszor gyengébb játékosok...szal nem reménytelen a helyzet, de azért még így is az oroszk az esélyesebbek... egy 1.5-1.5-tel én kibékülnék és korrekt lenne a részünkről.

(#628) concret_hp válasza Pala (#627) üzenetére


concret_hp
addikt

kínát levertük 2,5-0,5-re azért azt ne felejtsd el :)
de a 1,5-1,5 szerintem se lenne rossz.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#629) Gambit válasza Pala (#626) üzenetére


Gambit
őstag

Jutka nem játszana a nőknél. Semmi értelme nem lenne. De azért szép elmélet. :)

Inkább egy rendes férfi vállogatottat kéne összedobni, amire itt fentebb is volt utalás.

''Akár hiszed, hogy meg tudsz csinálni valamit, akár nem, mindenképpen igazad van.'' - Henry Ford

(#630) concret_hp válasza Gambit (#629) üzenetére


concret_hp
addikt

de lesöpörnének mindenkit ;] :)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#631) concret_hp


concret_hp
addikt

fiúk továbbra is 20-30 közt, lányok ismét elől... (4.ek)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#632) concret_hp


concret_hp
addikt

playchess.com-on hogy a fenébe lehet új játékot csinálni? :U

vagy fullba vagy sehogy :D

(#633) concret_hp


concret_hp
addikt

a férfiak az utolsó forduló előtt feljöttek az 5. helyre és a már gyakorlatilag győztesnek tekinthető örményekkle játszanak. a nők jelenleg 7.-ek, az utolsó fordulóban a görögökkel játszanak.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#634) concret_hp


concret_hp
addikt

végül mindkét együttesünk az 5. helyen végzett :R

vagy fullba vagy sehogy :D

(#635) Pala


Pala
veterán

Up a topiknak!
De régen is néztem már be ide!:)

Abbéli igyekezetem jeléül, hogy a topikot aktívan, vagy legalábbis életben akarom tartani, feladok egy végjátékfeladványt. Aki beleveti magát, az a megoldást (tippet) privibe írja, ill ha egyéb kérdés van, azt itt is lehet:)

Nos, kezdjük valami rémesen egyszerűvel, ez most tényleg nagyon könnyű lesz, aztán ha van rá érdeklődés, akkor adok nehezebbet is:)

Világos: király c2, gyalog b2
Sötét: király f6, gyalog a4
a feladat pedig: világos lép és megnyeri a partit.
Várok minden érdeklődöt, remélem ezzel sikerül egy kis életet lehelni a topikba...aztán majd adok egyre nehezedő példákat is, ha van rá igény:R

(#636) Pala válasza Pala (#635) üzenetére


Pala
veterán

zsupsz!:)
Remélem nem maradok egyedül itt!:)

(#637) Pala válasza Pala (#636) üzenetére


Pala
veterán

up!:D gyertek

(#638) Pala válasza Pala (#637) üzenetére


Pala
veterán

up, senkinek sincs kedve feladvány oldani?:)

(#639) Pala válasza Pala (#638) üzenetére


Pala
veterán

up:D
lehelődjön már egy kis élet ide!:D

(#640) alitak válasza Pala (#635) üzenetére


alitak
senior tag

Szívesen megnézném, régebben sakkoztam, csak aztán abbahagytam. Apum itt Komáromban az egyetlen sakk-edző, de mégis inkább a zene mellett maradtam :)
Viszont most éppen nincs a gépen semmilyen programom, amivel fel tudnám rakni a táblát, és asztali sakkot meg még annyira sincs kedvem kitúrni. Bár lehet összeszedem magam és...

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#641) alitak válasza Pala (#635) üzenetére


alitak
senior tag

Na túrtam táblát. Szerintem KB1 után sötét feladhatja.

[Szerkesztve]

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#642) Pala válasza alitak (#641) üzenetére


Pala
veterán

ez így van! Valóban Kb1 a megoldás... a feladvány zökkenőmentes megoldása a szabadgyalog kulcsmezőinek ismeretét igényli, illetve az alapvető mértani oppozíció ismeretét..No meg észre kell venni, hogy Kc3?-ra sötét előnyösen tudja áldozni a saját gyalogját a3!!-mal, amire vagy használhatatlan szélsőgyalog keletkezik, vagy b3/b4 tolás esetén (mivel időt kell szakítani az ''a'' gyalog leütésére) sötét idejében megérkezik a kulcsmezők védelmére.

(#643) Pala válasza alitak (#641) üzenetére


Pala
veterán

Persze általában végig szokás írni minden lényeges változatot, pl. nem árt tudni, hogy 1. Kb1 a3 2. b3 (!) vezet csak eredményre (b4 nem jó), de feltételezem, hogy triviálisnak tartottad ezt, ha csak az első lépést írtad le.

(#644) alitak válasza Pala (#643) üzenetére


alitak
senior tag

Igen, gondoltam, hogy ezt még te is kitalálod :DDD

Amúgy régen rengeteget sakkoztam, évekig végigjátszottam az itteni ligákat (nálatok MO-n NBI-II, vagy valahogy így van asszem), csak baromi sok időt vett el. Aztán nem nagyon foglalkoztam vele versenyszerűen, de néha ha leülök haverokkal, akkor nagyon nagy móka tud lenni. :)

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#645) Pala válasza alitak (#644) üzenetére


Pala
veterán

Szerintem a legnagyszerűbb játék, amit valaha ember alkotott!!:R

Itt a következő feladvány, jöhet bárki megoldani... viszont picit részletesebb indoklást is kérek, hogy látszódjon, hogy értitek is a megoldás miértjét, és nem csak ''véletlenül'' kitaláltuk:)

Nehezedő sorrendben adom őket, ez tehát ez picit nehezebb lesz, mint az előző, de még így is very easy szinten van:)

Világos: Király h8, gyalogok c2 és e2
Sötét: Király a6, és egyetlen gyalogja áll d4-en.
világos lép... feladat: megnyerni a játszmát. Sötét természetesen a remiért küzd:)

(#646) Pala válasza Pala (#645) üzenetére


Pala
veterán

hozzáteszem, hogy az előző és ez a feladvány is a kulcsmezők elméletének pontos ismeretét igényli, így amatőr játékosoknak már ez is meglehetősen nehéz kihívás lehet. Szóval ha valakit részletesebben érdekel a feladványokban húzandó lépések ''technikai háttere'' (azaz hogy miért lépjük azt, amit, és miért az a jó lépés), annak állok rendelkezésére:R

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

(#647) alitak válasza Pala (#645) üzenetére


alitak
senior tag

Hát ezt az állást gyúrtuk tesómmal elég sokat, de szerintem mindenhogy csak döntetlen.

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#648) Pala válasza alitak (#647) üzenetére


Pala
veterán

Ez az állás fehérrel nyerhető, de magas fokú királymanőverezés kell hozzá

először is tudni kell, hogy mi a terv? Mi világos terve? Hová kell vinnie a királyát, hogy nyerhessen? Ha erre sikerül rájönni (kulcsmező-elmélet!!), akkor a következő kérdés, hogy ez technikailag milyen eszközzel valósítható meg.

Segítségül mindkettőre megadom a választ:
1. kulcsmezős téma: az állásban az ellenséges gyalogok huszártávolságra (huszárlépésnyire) állnak egymástól. ha egy-egy ellenséges gyalog állna egymástól huszárlépésre (szomszédos soron), és mindkét király olyan helyen lenne, hogy a gyalogját védeni tudja, vagy a gyalogcsere kikényszeríthető, akkor döntetlen lenne. Viszont: ha valamelyik félnek gyalogtöbblete van, akkor az jelentősen megnövekednek a nyerési esélyek. Ez pedig csakis a királyok helyzetétől és mozgásától függ. A kulcsmezőről, kukcspontról azt kell tudni, hogy amikor ellenséges gyalogok szomszédos soron huszárlépésre állnak egymástól, akkor ha valamelyik király elfoglalja az ellenfél gyalogja mögötti 2 mező valamelyikét, a gyalog mindenképpen le van nyerve, vagy tolása kikényszerríthető... ez nagyon fontos. Világosnak arra kell játszania hogy a gyalogtolást kikényszerítse vagy a gyalogot lenyerje (hiszen mindkettő a játszma megnyerését jelentené számára, de csakis a többletgyalogja miatt), magyarul a kulcsmezőt (a sötét gyalog mögötti két mező valamelyikét; többnyire a hátsót szokták ilyenkor megemlíteni, mert általában azt lehe könnyebben elérni, ha el lehet) el kell érnie. Tehát egészen pontosan világosnak d6-ra kell mennie a királyával. Ez tehát a terv, a stratégia, ha ismerjük a kulcsmezők adta lehetőségeket, nem kell lépésről-lépésre számolni, csak ránézünk az állásra és azt mondjuk: ha van nyerés az állásban, akkor csakis a d6 felé vezető út lehet a helyes, pontosan az elmélet miatt. A ''ha''-t pedig az rakja oda, hogy minden állásban elsősorban a királyok helyzete a döntő. Bármennyi gyalog, tiszt, akármi lehet a táblán, az állás szemrevételénél először mindenképpen a királyok helyzetét kell figyelembe venni...hiszen tételezzük fel azt az egyszerű esetet, amikor a fenti állásban a sötét király mondjuk pont valamelyik világos gyalog mellett áll, és ő van lépésen....na, tehát ezért a királyok helyzete a döntő

2. Tudjuk tehát, hogy d6-ra kell menni a világos királlyal. Most jön a technikai része, hogy ezt miként valósítsuk meg!? Rém egyszerű? oppozíció...ugyanis mi fog történni...világos célja: d6-ra menni, sötét célja: a d6-ot védeni (!! nagyon fontos, ki is próbálhatod, hogyha a sötét király egyből a világos gyalogok felé rohanna, akkor világos mindenféle bűvészkedés nélkül nyerne, mert sötétnek nincs ideje lenyerni őket)...világos tehát halad egy cél felé (d6), sötét igyekszik védeni ezt a mezőt....mi az előrehaladás technikai módszere: oppozíció... Az oppozíciót pont ezért ''találták'' fel a sakkban, mert segítségével az ellenfél királya által védett mezőt vagy területet tudunk elérni, vagy betörni az ellenséges állásba. Technikailag tehát a királyok opponálán van a hangsúly...világos arra törekszik, hogy oppozíciót szerezve közelítsen a d6 felé..sötét természetesen igyekszik elkerülni a szembenállást..

Ezzel adtam némi instrukciót.:) Az állás ezzel a módszerrel nyerhető! Hagyok még időt!:)

[Szerkesztve]

(#649) Yaye


Yaye
őstag

Namost én tudok ugyan sakkozni, de sosem szerettem, ennek megfelelően a leggyíkabb spektrum sakkprogram is megvert mindig 1es fokozaton :B . Ma tök véletlenül, unalmamban kattintottam erre a sakkfeladványra: [link] és most nagyon nem értem hogy mi itt a feladvány? Sötét indul, bástya üti H2-t, és fehér akármit csinál, a következő lépésben bástya H1-el mattot kap. Világos ezt csak semmire nem vezető öngyilkos akciókkal odázhatja el, de max csak addig amíg elfogasztja a vezérét, futóját és bástyáját, aztán menthetetlenül jön a H1. Tök rosszul látom? Vagy már annyira szenilis vagyok hogy nem ismerem meg a figurákat? :F Akkor üssetek, de ha nem, akkor elég gáz hogy ilyesmit adnak ''feladványnak''.

(#650) Pala válasza Yaye (#649) üzenetére


Pala
veterán

márpeidg ilyesmit adnak feladványnak...:) Itt nem a feladat milyensége a lényeg, hanem pénz/reklám, ilyen dolgok szokták motiválni a ''feladványszerzőket''.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.