Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] [VoDaFoNe:] Flikkem

Hozzászólások

(#13) 7 válasza moma (#11) üzenetére


7
addikt

Anno az első párommal beszereztünk egyet, de elsősorban az övé volt, úgyhogy csak addig volt "közös", amíg mi is együtt voltunk. Aranyos jószág, de nagyon csintalan - gyakorlatilag mindent kapar, ami puha (nikecel, hungarocel, virágágyás, stbstb), elbújnak nehezen elérhető helyekre (ami még önmagában nem lenne baj, de ld. továbbiakat), ahova később az ellopott kacatokat viszik, esetleg oda is piszkítanak, némelyikük pedig harapdál is sokmindent. Görénye és gazdája válogatja, hogy melyiket mennyire lehet leszoktatni bizonyos dolgokról, mindenesetre én úgy vagyok vele, hogy addig nem szeretnék vadászgörényt, amíg nem tudok neki egy legalább 1x1m-es, de inkább 2x2m-es szobát biztosítani, ahol mindig jól elvan, nem okozt kárt sem a bútorzatban, sem önmagában, ha épp nem tudok vele foglalkozni.

Nincs félelemérzetük, emiatt hajlamosak leugrani magas helyekről, összetörni magukat. Amikor szabadon vannak a lakásban, figyelni kell rájuk gyakorlatilag folyamatosan. Persze meghálálják és élvezet, csak nagyon stresszes is néha.

Kiengedni nem szabad, elcsavarog, nem talál haza - ellenben szökni mindig próbál.

Anyagilag nagyon húzós, 15-20k maga a görény (figyelni kell, honnan szerzed be), legalább 10k az oltás, ha külföldre akarod vinni, akkor 1-5k a chipeztetés, az olyan ketrecek, amikben pedig nem nyomorog, hanem még épp elvan, 40k-nál kezdődnek, Hám 3-5k, ha sétáltatni szeretnéd (igénylik azért a friss levegőt), alomtál 1-5k, tehát macerás, hordozó 10k-tól, és még ki tudja, mi minden. Vannak még persze kellékek a ketrecbe, de azokat barkácsolhatod magad is (az igazat megvallva ketrecet is, de ahhoz nagyon érteni kell ezekhez a dolgokhoz).

Érdemes előzetesen kiképezni magát az elkövetkezendő gazdinak vadászgörényekből - mind a gazdi, mind a görény biztonsága érdekében. Amit én a legveszélyesebb dolognak találtam, és erre külön felhívom a figyelmet, az a nőstényeknél a túltüzelés: könnyen lehet halálos is a csöppségnek.

Szaga elméletileg csak tipikus pézsmaszag, kivéve, ha összepiszkolja magát (főleg kiskorban fordul elő), illetve a hímek ivarérés után jelölgetnek. Persze ez alól is lehetnek kivételek, de én igazából még nem találkoztam olyannal, amelyik túlzottan szagos volna.

Nem elriasztani akarlak, mert tényleg nagyon cukorfalat dolog egy vadászgörény, de csak akkor, ha tudod biztosítani neki a megfelelő feltételeket. Nagyobb felelősséget is kíván, mint egy macska vagy egy kutya.

@vakondfogás: Régebben használták vadászatra, de ahhoz speciális kiképzés kell neki már kölyökkorától. Tipikus használati helyek: malomban egérfogás, nyúl odujába beküldés, tehát bármi olyan terület, ahova könnyen befér (merthogy kicsi), és vélhetően nem ragadozóval áll szemben. Vadászatra mondjuk inkább a nőstényeket javasolják, mert agilisabbak. A hímek nagyobbak, lomhábbak, lustábbak, hajlamosabbak arra, hogy pl. a nyúl üregében lakmározzanak egy kicsit a zsákmányból, aztán álomba szenderüljenek. Lévén napi ~15-18 órát alszanak, jó idő eltelik egy ilyen kis móka után. :D

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] [VoDaFoNe:] Flikkem
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.