Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) TeeJay


TeeJay
félisten

te jó ég mekkora fogyasztás... :U

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#2) Formaster


Formaster
addikt

Én azt nem értem, mire használnak ennyi temérdek szupergépet. Vagy ez is olyan, hogy kinek hosszabb az e-pénisze? Mire kellenek ezek?

(#3) erdoke válasza Formaster (#2) üzenetére


erdoke
titán

Nyilván rákötnek egy baromi drága mikroszkópot, és az e-péniszen számolják a hámsejteket... :U

A legjobb aláírás a héten

(#4) retexis


retexis
tag

Ezen a Crysis biztos csak úgy hasítana :DDD
Bocs, muszáj volt :)

(#5) mightymo3


mightymo3
tag

Na ezzel lehet számolni az univerzumunk bármely szegletének feltérképezésére szánt adatok elemzését és számolását, szimulációkat stb stb, de egy kis COD is belefér! :C

(#6) Bomc


Bomc
aktív tag

Matrix 1.0 még ezen is döcögne :D

(#7) WayneGace válasza Formaster (#2) üzenetére


WayneGace
őstag

Tiltottak bizonyos fegyverkísérletek.Szimuláció viszont nem, arra tökéletes. Meg bármilyen nagy számítás igényes feladatra.

BestSecret invitációt privátban adok.

(#8) kolle128


kolle128
csendes tag

Ebben a cikkben nem szerepelt, de a 17,8 megawatt fogyasztás hűtés nélkül értendő, hűtéssel már 24 MW, ez a BME reaktorának 2,4 szeres teljesítménye lenne ha áramtermelésre használnánk. Szerintem termel annyi hőt, hogy hőerőművet csináljanak a szerverszobából, végtelen energia! :DD

(#9) alevan


alevan
őstag

Ezeken talán a Grid füsteffektjei is mennek haswell nélkül :D

"Ezért lovagol a pokolba a konzumer IT piac. A hülye igények... . Azt sem tudod, hogy mit akarsz de az jöjjon havonta frissités formájában."

(#10) QwErTy42


QwErTy42
addikt

Kell a brute force a kiberkémkedéshez:P

...oktalan embert észérvekkel meggyőzni nem lehet...

(#11) bteebi


bteebi
veterán

Brutális teljesítmény mellé brutális fogyasztás jár :). Néha még mindig fura belegondolni, hogy TFLOPS helyett már PFLOPS-ban számolnak. A magyar "szuperszámítógépek" teljesítménye ezekhez képest teljesen nevetséges, pedig azért ilyen téren is jelentős fejlődés volt itthon is.

#8: A BME reaktora amúgy nem csak 10/100 kW-os? :F Mondjuk én csak egyszer voltam benne, de valamiért úgy dereng, hogy "csak" annyi.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#12) ukornel


ukornel
aktív tag

Csak egy kérdés, hogy én is értsem.
Lépten-nyomon elhangzik, hogy az AMD GCN architektúrája egy kifejezetten komplex számításokra tervezett igásló. Egy nemrégiben itt olvasott OpenCL benchmark ezt megerősítette, mert a feladatok többségében az AMD kártyája megelőzte az nVidiáét és állva hagyta az Intelét.
Ehhez képest a lista élbolyában Teslás és Xeon Phi-s heterogén rendszerek tülekednek, FirePro-t nem használ egy szuperszámítógép sem.
Mi ennek az oka?

(#13) bteebi válasza ukornel (#12) üzenetére


bteebi
veterán

Biztos van hype szuperszámítógép szinten is :DDD. Amúgy nem tudom, de a kérdés teljesen jogos.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#14) kromatika


kromatika
veterán

huhhh.ez nem semmi.

(#15) JoolsNOS válasza retexis (#4) üzenetére


JoolsNOS
veterán

Nekem inkább az ugrott be, hogy nem lenne végre procilimites a 3dmark 06 :D

I5 9400F, Asrock B365M Pro4, Asus RTX4070 Super Dual EVO 12GB, 16Gb DDR4, Seasonic Focus 650 Platinum TV: 65A7GQ

(#16) ukornel válasza bteebi (#13) üzenetére


ukornel
aktív tag

Hát igen. Meg ha mondjuk egy konzorcium vagy egyetem AMD grafikus gyorsítókkal, pláne ha AMD APU-kkal megtámogatott szuperszámítógép építésére adná a fejét, nehezen zsarolná meg valamely (persze képzeletbeli) kvázi-monopolhelyzetű óriáscég, hogy akkor ő büntiből ezután drágábban ad el nekik procit... :N

[ Szerkesztve ]

(#17) ukornel válasza ukornel (#12) üzenetére


ukornel
aktív tag

Azért is furcsa ez nekem, mert az AMD-nél elég sok technológia összegyűlt ehhez.
Van sok szálon dolgozó processzormag, bikaerős GPU architektúra az általános számításokhoz, hatékony hálózati interfész.
Mi hiányzik?

(#18) Möhe


Möhe
addikt

Hogy megy itt a logosztika? Olyan mint otthoni szinten?
Gondolok itt arra hogy megvan most ez a kiépítési elrendezés.Ha 2 generációval későbbre gondolnak akkor csak simán alaplapcsere és restart?Vagy már eleve úgy építik hogy még a proci és a lap még csak papíron létezik és majd mire megépítik az egész "házat" akkor már életképes lesz az egész?

Nem láttam még ilyent,nem tudom elképzelni mire lehet használni (időjárás szimuláció, NASA hálóra köti és produkál egy virtuális holdra szállást? ,torrent ;] ) Pusztán túl nagy lépték hogy logikusan nézzem a mivoltát.

(#19) vegyszer válasza Formaster (#2) üzenetére


vegyszer
addikt

Molekulák kutatása, hidrodinamika számolása, és némi csillagászati munka...
A közhiedelemmel ellentétben a vegyész társadalom egy kis szelete fogja le a szuper számítógép kapacitás egy komoly hányadát.

Biztos vagyok benne, hogy így is lista van, hogy ki mikor lőheti majd be a kis feladatát. És ismerek olyat, aki ha egy ilyen közelében lenne, gyorsabb adagolná a feladatokat, mint ahogy a gép végez vele... :D

[ Szerkesztve ]

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#20) Athos981 válasza ukornel (#17) üzenetére


Athos981
csendes tag

Mondjuk 22nm-es gyárzástechnológia?

(#21) ukornel válasza vegyszer (#19) üzenetére


ukornel
aktív tag

A vegyészhez hozzávehetjük a gyógyszerészeket is.

(#22) vegyszer válasza ukornel (#21) üzenetére


vegyszer
addikt

Egy számhalmazt büngyürgetni nem szakma kérdése.
És a molekula nem tud fizikáról, kémiáról. Ő csak törvényeket ismer, abból sem sokat. Mégis igen szép eredményeket lehet számolni.

(ezt tettem lánykoromban én is)

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#23) ukornel válasza Athos981 (#20) üzenetére


ukornel
aktív tag

Nem szeretnék senki képességeit minősíteni, és nem föltételezem, hogy nem olvastad el a fejtegetés előzményét. De azért hadd utaljak arra, hogy többek között az AMD GCN architektúrájának lebegőpontos számítási erejéről volt szó, ami abszolút versenyképes, sőt. Vele egy ligában focizik az nVidia a csúcs Teslákkal. Na az se 22 nm-en készül.
Hogy jött ide a gyártástechnológia?!?! :W

(#24) ukornel válasza vegyszer (#22) üzenetére


ukornel
aktív tag

Hehehe...
Szerintem a molekula a nemcsak hogy nem kevés törvényt ismer, hanem mindet, ráadásul alkalmazza is azokat :-)
Mi vagyunk, akik nem ismerjük a törvényeket (legalább is nem mindet, és nem minden hatását). :)

A gyógyszerész szakmát csak azért soroltam oda, hogy látsszon, milyen területeken hasznosul a hatalmas számítási kapacitás.

Amerikában az atomcsend-egyezmény után óriási számító kapacitást fordítottak nukleáris fegyverek fejlesztésére (szimulált robbanások). Mondhatjuk ezt is számhalmaz büngyürgetésének :D

(#25) vegyszer válasza ukornel (#24) üzenetére


vegyszer
addikt

Neuman Jánosék is azt számolták, hogy mekkora neutron fluxus kell az urániumban, hogy elinduljon a láncreakció.
[ha jól tudom]
(igaz kisebb kapacitással, mint ami ma egy szimpla kaputávirányítóban van)

[ Szerkesztve ]

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#26) #97716736 válasza TeeJay (#1) üzenetére


#97716736
törölt tag

Az biztos :Y

(#27) draco31


draco31
veterán

Én meg ülök itt az ASUS L8400L-em előtt. :D

ASUS S14 S410U /\/\ Xiaomi Redmi Note 12 pro 5G /\/\ Switch Lite /\/\ Amazfit T-Rex Pro /\/\ Blitzwolf BW-FYE15 /\/\

(#28) tajcsi


tajcsi
senior tag

Rendeltem belőle egyet.

MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

(#29) Formaster


Formaster
addikt

Szerintem sokkal komolyabb dolgokat csinálnak ezen, mint álmunkban is gondolnánk. Szerintem ezekkel a gépekkel akár szemmel tarthatják az egész világhálót, ki mit csinál, mik a szokásai stb. Nem hiszem, hogy pusztán galaktikus feltérképezésre használnák, sőt szerintem eszükbe sem jut az ilyesmi. Egy város villamos energia felhasználását nem fogják ilyen dolgokra pazarékolni.

(#30) vegyszer válasza Formaster (#29) üzenetére


vegyszer
addikt

És akkor nem említetted a bekerülési költségeit

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#31) jilian


jilian
addikt

Arra még nem gondolt senki, hogy ez az a konfig amit "bejelentettek"...
...ezt is csak úgy odadobták a népnek, hogy legyen min csámcsogni, nekik meg már az a technológiájuk van amit majd 2 év múlva dobnak elénk...
:P

(#32) prolad


prolad
őstag

Ezeket a gépeket amúgy mire használják?

(#33) rii válasza prolad (#32) üzenetére


rii
nagyúr

pld. 19-es postban írták

meg még atomfegyver robbantrások szimulálása
galaxisdok, galaxishalmazok, azok mozgásának szimulálása

(#29) euzsolt:
nem pazarolnak ők semmit sem
gondolom órabrben ki van adva a gépek teljesítménye
aki amilyen feladatot bead, és fizet érte, azt futtatják
ha az állam a megrendelő, akkor pld azt, amit te írtál

[ Szerkesztve ]

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#34) dezz válasza ukornel (#12) üzenetére


dezz
nagyúr

Szerintem a fő szempont volt itt a lehető legegyszerűbb programozhatóság, illetve a meglévő programok futtathatóséga, kerül-amibe-kerül alapon...

(#35) dezz válasza Athos981 (#20) üzenetére


dezz
nagyúr

Bármennyire is ezt súlykolják bizonyos helyeken, a gyártástechnológia nem minden...

(#36) prolad válasza rii (#33) üzenetére


prolad
őstag

Akkor van értelme az ilyen gépeknek,már kezdtem kételkedni.

(#37) Gyula86 válasza kolle128 (#8) üzenetére


Gyula86
csendes tag

A BME tanreaktorának névleges hőteljesítménye 100 KW.

(#38) Sir Ny válasza dezz (#35) üzenetére


Sir Ny
senior tag

őizé. de.

-

(#39) derive válasza ukornel (#12) üzenetére


derive
senior tag

Roviden par indok:
1. Csordahatas: ha a tobbiek is ezt hasznaljak biztos jo.
2. Egy ilyen beruhazasrol nem a programozok dontenek, hanem par partfunkci akik egy hello worldot egyutt sem tudnak megirni. Na oket kell megkenni, felrevezetni arengedmenyt adni (nagy tetel, presztizsberuhazas).
3. A tudomanyos szamitasok legalabb double precisiont hasznalnak, a Xeon phi-t pont erre terveztek, a Teslanak is speci CUDA magjai vannak erre. Ha ezt nezzuk, hamar lecsokken a GCN elonye.
4. Ne csak azokat az OpenCL benchmarkokat nezd, melyekben egyszeru FP32es kerneleket futtatnak

[ Szerkesztve ]

(#40) Kiki18


Kiki18
őstag

Komoly teljesítmény,nemsemmi fogyasztás. Jóval erősebb,mint a 2. helyezett. :Y

(#41) dezz válasza Sir Ny (#38) üzenetére


dezz
nagyúr

Na ne bomolj... Hogy pótol egy node egy vagy akár több nagyságrendnyi alapvető architektúrális különbségből fakadó hatékonyságkülönbséget? (Sehogy.)

Majd szólj, ha egy 22nm-es Ivy Bridge számolja a grafikát (akár csak ami a shadereket illeti) egy 28nm-es Radeon vagy GeGorce GPU helyett...

Vagy vegyünk közelebbit: HD Graphics/Iris vs. AMD IGP...

A #12-esben linkelt teljesítményösszehasonlításban azt is megnézheted, mire megy a Phi a 22nm-ével az AMD és Nvidia GPU-kkal szemben...

Leülhetsz, 1-es alá.

[ Szerkesztve ]

(#42) Sir Ny válasza dezz (#41) üzenetére


Sir Ny
senior tag

,,Na ne bomolj... már szintaktikailag is értelmetlen körmondat
irreveláncs blabla
irreveláncs blabla
fake bencsmárk
Leülhetsz, 1-es alá."

ennél azért többet is tudsz szvsz

-

(#43) dezz válasza Sir Ny (#42) üzenetére


dezz
nagyúr

Meghaladja a képességeidet egy összetett mondat?
Irreleváns? Vagy csak te vagy vitaképtelen.
Trollkodj valahol máshol...

[ Szerkesztve ]

(#44) Bird


Bird
addikt

Ezek a kínaik átveszik mindenben az elsőséget. Sport, gazdaság, IT, stb.... Félelmetes a fejlődésük üteme. Arról nem is beszélve, ha minden kínai család szeretne magának hűtőgépet a föld összes nyersanyaga nem lenne elég hozzá. És akkor még csak háztartási gépről beszéltem.... :U

.:A konzolozás körülbelül olyan, mint a Canon / Nikon: amelyiket előbb veszed a kezedbe, azt szokod meg.:.

(#45) vegyszer válasza Bird (#44) üzenetére


vegyszer
addikt

És ha ilyen számológépet szeretne mindenkit közülük, mert a szomszédnak má' van? ;]

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#46) Bird válasza vegyszer (#45) üzenetére


Bird
addikt

Akkor az univerzum összes nyersanyaga nem lenne elég hozzá! ;] Bár a kínaiak azt is megoldanák alapanyag replikálással.... :DDD

[ Szerkesztve ]

.:A konzolozás körülbelül olyan, mint a Canon / Nikon: amelyiket előbb veszed a kezedbe, azt szokod meg.:.

(#47) ukornel válasza derive (#39) üzenetére


ukornel
aktív tag

1
Nem gondolnám, hogy egy szuperszámítógépnél a csordahatás a meghatározó. Amiről beszélünk, az egy tudományág csúcsa, Mekkája; mint a fizikának pl a CERN, az ITER, vagy a NIF, a csillagászatnak a Hubble stb. Mindig vannak "divatos" technikák, de a divatokat nem a nyájszellem határozza meg.

2
Ezen a szinten lefizetésről sincs sok értelme beszélni szerintem. Arról nem is beszélve, hogy pl a Titanban is Opteronok adták a CPU részt!

3
DP-SP: na ez már egy érdekesebb kérdés, arra lennék kíváncsi egy szakértőtől, hogy ilyen oka lehet-e a dolognak.
A magam eszétől, ha megnézem az elméleti számítási kapacitást, akkor a korábbi tesztben belinkelt Tesla K20 teljesítménye SP 3,52 TFLOPS, DP 1,17 TFLOPS; a erősebb K20X SP: 3,95 TFLOPS, DP 1,31 TFLOPS; a legerősebb Intel gyorsító a Xeon Phi 7120 SP: 2,44 TFLOPS, DP: 1,22 TFLOPS - ehhez képest a FirePro W9000 SP: 4 TFLOPS, DP: 1 TFLOPS.
Igaz tehát, hogy lecsökken a GCN előnye, de továbbra sincs hátrányban a FirePro.
A fogyasztási adatok hasonlóak (a Xeon több, a Tesla kicsit kevesebb).
Lapkaméret: a GK110 (Tesla K20) ~550 mm2-es, a Knight's Corner (Xeon Phi) > 650 mm2, miközben a FirePro a "csak" ~350 mm2-es Tahitire épül, amit ráadásul VGA-ként is eladnak (nagyobb lehet a volumen).
Összességében igencsak versenyképesnek tűnik a GCN, ezért furcsa számomra, hogy miért van olyan kevés heterogén szuperszámítógépben.

4
Azért csak OpenCL benchmarkot idéztem, mert nem ismertem mást, de szívesen fogadok további forrásokat.
Azt pl olvastam, hogy a Xeon Phi a dupla pontosságú mátrixszorzásnál az elméleti számítási teljesítménye ~ 80%-át hozza; miközben az AMD & nVidia architektúráinak hatékonysága ott 90%.

[ Szerkesztve ]

(#48) dezz válasza ukornel (#47) üzenetére


dezz
nagyúr

5
-> #34

(#49) ukornel válasza dezz (#48) üzenetére


ukornel
aktív tag

Aha, ez is nyomós érv. Talán ez a döntő...
Ugyanakkor, minden szuperszámítógép külön világ, nem ritkán úttörő technikával, és akkora bekerülési költséggel, amiből jópár programozót is ki lehet fizetni :-)

(#50) ukornel válasza Sir Ny (#38) üzenetére


ukornel
aktív tag

Na ne már... :-(

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.