Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) velizare


velizare
nagyúr

ideje volt. már szerda, és még nem jött ki a héten egyetlen intel proci exploit sem.

;]

[ Szerkesztve ]

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#2) mpierre


mpierre
veterán

Ez így lassan már kezd "hullagyalázás" kategóriába csúszni, már ami a korábbi proci generációkat illeti... :DDD

Amd-vel mi a helyzet? ;]

#### Scythe Kama Bay AMP 2000 Rev.B + Overnight Sensation hangdobozok + Kanto S6 #### Eladó cuccok: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/mpierre/index.html ####

(#3) Ribi válasza velizare (#1) üzenetére


Ribi
nagyúr

Szerintem arra mennek, ha minden héten jön egy ilyen hír, lassan senkit sem érdekel ;] :DDD

(#4) Tin válasza mpierre (#2) üzenetére


Tin
veterán

Valoszinu ugyanez az AMD-vel kapcsolatban is, csak azzal meg nem "jatszottak" elegen.

(#5) GodGamer5


GodGamer5
addikt

Szégyen az egész Intel.
Amúgy van még valami, ami nem hibás az Intel processzorokban... :W

"Többször látsz Game Over képernyőt, mint Michelle Wild f@szt." "It's not a Loop, it's a Spiral"

(#6) Eugene Roe válasza Tin (#4) üzenetére


Eugene Roe
őstag

Azért ne legyünk naívak, ha lenne az AMD-nél, a Zintel már rég nagy dobra verte volna...

It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!

(#7) Kansas válasza Eugene Roe (#6) üzenetére


Kansas
addikt

Na ja, lehet hogy a hackerek(etikus vagy sem) még nem keresnek nagy számban AMD sebezhetőségeket, de az Intel tutira rajta van az ügyön...

Nincs olyan MI, ami képes lenne szimulálni az emberi hülyeséget... ha valaha lesz, annak tuti az emberi hülyeség lesz az oka... A Föld erőforrásai közül a legjobban az ész van elosztva - mindenki meg van róla győződve, hogy több jutott neki, mint másoknak.

(#8) Cythyel válasza Eugene Roe (#6) üzenetére


Cythyel
senior tag

jah, mint a sebezhetőségek felfedezésének kezdetekor volt az a kamu cég amit az intel csinált csak azért hogy megpróbálja lejártani az amd-t, nem emlékszem már arra a "biztonságtechnikai" cégre, de valami izraeli lehetett, valaki majd biztos kijavítja a tévedésem...

cikkez meg: ehhez most akkor kell root jog? direkt hozzáférés? vagy egy malware-n keresztül is megoldható? mennyire visszamenőleg fogják kiadni az új fw-t? mert gondolom legalább sandy-ig visszamenőleg probléma ez megint

(#9) s.bala31


s.bala31
őstag

És már meg is jelentek az aggódó AMD tulajdonosok :D

(#10) Tin válasza Eugene Roe (#6) üzenetére


Tin
veterán

En nem hiszek ezekben a mesekben, hogy pont az AMD epitett volna tokeletes, gyors es feltorhetetlen processzort. Az Intel most annak a levet issza, hogy tojt a fejlesztesre eveken at, es degeszre kereste magat, de majd ez is normalizalodik, rendezik a soraikat, es szintet lepnek. Mert a piac kikenyszeriti, es ez a jo.
Ha az Intel lehuzna a rolot, az AMD tojna a fejlesztesre, es keresne degeszre magat. Ok se emberbarati szeretetbol csinaljak, hanem mert uzletileg ez eri meg nekik.
De persze ha csak siman elfogultan kozelited meg a kerdest, akkor meg ugyse tudunk dulore jutni.

(#11) borg25 válasza Eugene Roe (#6) üzenetére


borg25
senior tag
LOGOUT blog

Ha hozzávesszük, hogy milyen költségvetéssel dolgozik az Intel bőven beleférne egy AMD hibakereső verseny finanszírozása, aztán talán lenne mit mutogatni.

(#1) velizare:
Gyün a karácsony vaze, nincs idő inteles lejárató hírekre. Na jó ma indult be a vegyél AMD-t karácsonyra kampány :P

(#12) velizare válasza Cythyel (#8) üzenetére


velizare
nagyúr

privilegizált hozzáférés kell hozzá, mert csak ilyen felhasználónak van hozzáférése az interfészhez. viszont az sgx pont egy belsős munka ellen kellene, hogy védelmet nyújtson. ha a felhőszolgáltatás felhasználóit nem védi semmi a felhőszolgáltatótól, akkor a felhő valóban csak másvalaki gépe.

Tudod, mit jelent az, hogy nemezis? Az érintett, erősebb fél kinyilatkoztatása a méltó büntetés mértékét illetően. Az érintett fél jelen esetben egy szadista állat... én.

(#13) koko52 válasza Tin (#10) üzenetére


koko52
veterán

Ígérik ezt 2021 végére. Elég szomorú. Sőt, most közölték, hogy túl sok erőt fordítottak az X86 részlegre és ez miatt buktak sokat más chip területen, ezért változtatnak a stratégián. Ergo szerintem nem lesz ott semmi 2021-ben sem. Addig marad a 14 nm, mert a 10 sem megy.

[ Szerkesztve ]

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#14) Z_A_P válasza Tin (#10) üzenetére


Z_A_P
addikt

de majd ez is normalizalodik, rendezik a soraikat, es szintet lepnek.

Nem a CPU-piac szerepel az Intel új vezérének a víziójában

OK

(#15) Komplikato válasza Eugene Roe (#6) üzenetére


Komplikato
veterán

Csak nekem rémlik a balhé egy nem létező AMD sebezhetőség belengetéséről amiből volt kis balhé, meg sokak szerint a kékek fizették a "szivárogtatók"?
Közben látom másnak is eszébe jutott.

[ Szerkesztve ]

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#16) lypen99


lypen99
aktív tag

Lassan már a procit is tiltanom kell, hogy használhassam a gépem?

Értem én, hogy sebezhetőség, de ezt csöndben el illanva frissítések keretein belül le lehetne tudni és nem jönnének ezek a hírek.

(#17) Ribi válasza lypen99 (#16) üzenetére


Ribi
nagyúr

Jó esetben ez lenne, de hát a hibák kirobbanásakor kiderült, hogy lassan évek óta tudnak róla, csak xarnak rá. Szóval "csöndben el illanva" szarnának rá, ha valaki nem nyomná a saját kakijukba az orrukat. Bármelyik oldalról is van szó. :U

(#18) lypen99 válasza Ribi (#17) üzenetére


lypen99
aktív tag

Akkor igyák meg a levét is.
Márka független vagyok, telefonból is volt minden kivéve a BB rendszere (most állok az IOS-nél), de azért ilyen trehányságot.

Lassabb verseny, minimálisan kisebb profit, de normálisan használható CPU-k lennének, ha minden úgy lenne... de tudjuk nincs úgy.

(#19) MaraTóni


MaraTóni
tag

Nahát ez még az eddigieknél is nevetségesebben kihasználhatatlan felesleges feszkógerjesztő f@rokság... de aki "fél" az rakja csak fel az új BIOSt majd, hisz nagyon komoly adatlopás lehetősége áll fent. Elvégre valakinek az újabb publikációjához kellett valami kutatás, amivel majd növekszik az impaktfaktorja egyetemi körökben...
csak már uncsi hogy mindig az Intelt kutatják ilyen bőszen... jövőre talán az új projekt a Zen lesz? ;] :((( :(

(#20) Tigerclaw


Tigerclaw
nagyúr

Talán ez is olyan, mint a vírusok. Azokat is arra az operációs rendszerre írják, ami nagyon elterjedt. Az Intel processzorokba jobban megérte tervezni kiskapukat, exploitokat, mert az volt, szinte minden kritikus rendszerben. Persze hihetetlennek hangzik, de a várható haszonért, előnyökért egy titkosszolgálat ki tudja mennyit képes megtenni. Még az is lehet, hogy az Intel vezetés tudtával történt.

[ Szerkesztve ]

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#21) schawo válasza velizare (#12) üzenetére


schawo
titán

Luckily for Intel, this time around the attack isn't possible in virtualized environments due to existing protqection mechanisms

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#22) #04824576


#04824576
törölt tag

Ez már vicc kategória, komolyan. :D

(#23) #04824576 válasza Tin (#10) üzenetére


#04824576
törölt tag

Tökéleteset biztos, hogy nem alkotott az AMD sem, de elég kevés hiba lehet benne, ha még nem nagyon találtak rajtuk fogást. Asszem a Meltdown egyik variánsa őket is érintette, de ők pillanatok alatt javították a hibát. Azt viszont ne gondold, hogy ha az AMD procik is hemzsegnének a sebezhetőségektől, azt még senki nem fedezte volna fel, és nem arról szólnának a hírek.

(#24) #04824576 válasza Ribi (#17) üzenetére


#04824576
törölt tag

Nem évek óta, hanem évtizedek óta tudtak róla. Már a tervezés első fázisaiban tudták, hogy potenciális sebezhetőségek vannak a design-jukban, csak úgy gondolták, hogy senki nem veszi észre, vagy senkit nem fog érdekelni, vagy nem tudom.

(#25) TomMusic


TomMusic
őstag

Lehet azért csinálja ezt az AMD, hogy ennek hatására elkezdjék az ő procijukat is nyektetni. De hát tojnak rájuk, velük nem foglalkoznak :))

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#26) SaGaIn


SaGaIn
senior tag

Van amúgy valaki itt akinek közelében üzemel már AMD Epyc-es szerver? Migrált már rá valaki eddig intelen futó VM-eket? Mert amíg nem 1000%-osan fog működni minden addig felelősen nem vennék AMD szervert... Mert az egy dolog, hogy elméletileg működik minden, és hogy 99,9% hogy működni is fog... na de az azt a 0,1% ot ki akarja megszívni... vagy az vezetésnek elmondani, hogy igaz, hogy szoftverhibából, de Marika néninek a x+1-dik kis programocskája a VM -en fagy az új szerveren... mert nem mindenhol megoldható hogy az amúgyis ezeréves szoftverparkot hirtelen lecserélje cég, vagy írasson újra eddig jól működő célprogramot

Azért kérdem mert múlt héten mikor felvetettem üzemeltetői szakmai körben a kédést hogy: "és mi a helyzet az AMD-s szerverekkel?" úgy néztek réma kollegák mint ha azt mondtam volna a Ferrari boxban, hogy "Vettel jövőre megpróbálkozhatna egy gokarttal is e helyett a "kocsi" helyett..."

[ Szerkesztve ]

"DOS addresses only 1 Megabyte of RAM because we cannot imagine any applications needing more." Microsoft in 1980 "We can" -said Google, than they made Chrome. What happend next is history.

(#27) Predatorr


Predatorr
őstag

Amíg azok a szervezetek léteznek, amelyek miatt a kiskapukat beépítik, minden kiskapu megmarad, marketingtől függetlenül. :(((

"Amely probléma nem megoldható, azt meg kell szüntetni."

(#28) McSico


McSico
senior tag

Az első reakcióm amikor megláttam: :DD
Most valahogy nagyon a cerka rossz végén állnak. De hát a csúcsról már csak egy irány van. A kérdés hogy tanulnak e a sorozatos pofonokból.

"Ha bármi rossz dolog ér az életben, gondolj arra, hogy egy elkényeztetett kurvának mindig rosszabb!"

(#29) Tomcsa


Tomcsa
újonc

Érdekes, de valszeg tudtak róla..

(#30) akaido válasza velizare (#1) üzenetére


akaido
addikt

Régen volt a Kupa_szerda, most meg a "INTEL_proci kupak_szerda"...előbbi tragikusabb itthon, utóbbin már meg sem lepődünk sajnos.

Szabad országban, szabad ember, szabad akaratából azt mond és azt tesz...amit szabad. UDS Ignition.

(#31) akaido válasza schawo (#21) üzenetére


akaido
addikt

Öröm az ürömben. Vagy csak malac...

Szabad országban, szabad ember, szabad akaratából azt mond és azt tesz...amit szabad. UDS Ignition.

(#32) andy19770128 válasza SaGaIn (#26) üzenetére


andy19770128
aktív tag

Bkk ilyeneket vásárolt 780 millioért

(#33) koko52 válasza SaGaIn (#26) üzenetére


koko52
veterán

Vettel jövőre megpróbálkozhatna egy gokarttal is e helyett a "kocsi" helyett..."

Teljesítményt nézve pont fordított a helyzet. Árban pedig olcsóbb is. A hírek szerint egyenlőre kisebb, a piacokon jelentéktelen cégek cserélnek EPYC-re. Mint pl a Google. Gondolom ott nem számít ha mellé nyúlnak.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#34) schawo válasza koko52 (#33) üzenetére


schawo
titán

Terveznek. Majd. Sok tesztelgetés után. Egyszer.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#35) koko52 válasza schawo (#34) üzenetére


koko52
veterán

Nem, már használják és Twitterék is. [link]

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#36) SaGaIn válasza koko52 (#33) üzenetére


SaGaIn
senior tag

Tudom én is hogy a nagyok cserélnek azért is lepődtem meg hogy úgy néztek rám mint marslakóra...
Bár nagyoknál általában nem fut mari néni ezeréves programocskája... meg ott van pénz lecserélni átiratni ha gond van...

"DOS addresses only 1 Megabyte of RAM because we cannot imagine any applications needing more." Microsoft in 1980 "We can" -said Google, than they made Chrome. What happend next is history.

(#37) koko52 válasza SaGaIn (#36) üzenetére


koko52
veterán

Van baj a fejekben. Nem követik a híreket? Felelős beosztás beszerzési részlegen és csak néz ha megemlíted az alternatívát, ami kétszer gyorsabb és olcsóbb is. Ott valami sántít. :U

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#38) schawo válasza koko52 (#35) üzenetére


schawo
titán

Neked nem fura, hogy nincsenek számok? Hogy mekkora részben használják a AMD platformját? Ráadásul augusztus óta egy kukk sincs a témáról. Amikor is mindössze annyi szerepelt, hogy a Google még idén kezdi használni [link], a Twitter pedig év vége felé kezdi használni az EPYC-et. Valaki látott már valódi Google EPYC ajánlatot? Vagy ez csak ugyanott tart, mint augusztusban? Hogy majd "egyszer, hamarosan".

Szerk: Most talátam mai hírt: https://www.zdnet.com/article/google-announces-new-general-purpose-vms-for-gce/ [link] Mától bétában tesztelhető az EPYC néhány amerikai régióban. Szóval még nagyon gyerekcipő a dolog.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#39) borg25 válasza koko52 (#37) üzenetére


borg25
senior tag
LOGOUT blog

A vas, nos az a legolcsóbb egy rendszer üzemeltetésében. A szoftware és az adatok ára többszöröse a vasénak. Szóval szerintem az a 100% vs 50% inkább 100% vs 90%
S mindezt milyen áron? Ha kiderül, hogy bug van az osztással, mert másik proci, vagy ahogy említették Mari néni programocskája nem megy az már egyből nem éri meg azt a pár százalékot a teljes üzemeltetési élettartalomban.

(#36) SaGaIn:
"Bár nagyoknál általában ... van pénz lecserélni átiratni ha gond van..."
Nem olyan biztos, ők nem 50e Office-t használnak. Az alap szoftver ára könnyen lehet tízmilliós nagyságrend, a per fő licenc is millióban mérhető, a szoftver teljesen a vállalat munkavállalóinak igényeire szabva. Ezek után a gyártó vagy azt mondja, van támogatás az alap szoftverhez vagy nem. Ha nem, akkor még ha nem is a proci a ludas, a gyártó mossa a kezét. Ha valamit mókolni kell, hogy működjön, vagy költöztetni az alkalmazást másik infrastruktúrára, akkor az megint könnyen milliós support keret lehívást jelent. Mindezt miért? Mármint tudod-te, hogy a java alkalmazás szerver mennyivel lesz gyorsabb az új környezetben? Egyáltalán gyorsabbnak kell lennie? Adatbázis sebessége hogy változik? Az ráadásul inkább IO érzékeny. Sokszor olcsóbb úgy hagyni a dolgokat...
Persze ott a lehetőség, hogy használd a szoftver legújabb verzióját az már AMD certificated. Mindezt milyen áron? Upgrade költsége? A testreszabás működni fog az upgrade után is, vagy hozzá kell nyúlni? Support persze örül a keret lehívásnak, ami rendszere válogatja, de lehet 50+ embernap is

(#40) koko52 válasza borg25 (#39) üzenetére


koko52
veterán

Ez is igaz és egyet értek veled. Amit azóta még láttam, hogy az új szuperszámítógépeket is EPYC-el szerelik. Valamint ott vannak a kis cégek, pár tízen-húszon vagy száz fővel akik a többséget adják az lehet még érdekes. Van egy ismerősöm, külsős rendszergazda cégeknél és rak össze szervereket, meg fogom kérdezni mi a helyzet. Nálunk pl lesz szerver építés 2-3 év múlva és tuti EPYC lesz vagy TR.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#41) Reggie0 válasza lypen99 (#16) üzenetére


Reggie0
félisten

FPGA a jovo, majd abba lehet uj procit letolteni :D

(#42) joysefke válasza schawo (#38) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Valaki látott már valódi Google EPYC ajánlatot? Vagy ez csak ugyanott tart, mint augusztusban? Hogy majd "egyszer, hamarosan".

Amazon és MS ajánlatot már láttam. Publikus, ott van az oldalukon. Egyébként jóval nagyobbak mindketten, mint a Google publikus cloudja, így nem tudom, hogy miért éppen a Googleval kéne példálózni.

Googlénál a belső Google saját appokat futtató cloud a hatalmas. Arról érthető okokból nincsenek publikus adatok.

(#43) joysefke válasza borg25 (#39) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

A vas, nos az a legolcsóbb egy rendszer üzemeltetésében. A szoftware és az adatok ára többszöröse a vasénak.

Kár, hogy ez így ebben a formában ökörség. Az hogy éppen mi a drága, a hely, az áram a hardware a szoftware platform vagy maga a futtatott applikáció azt mindig az aktuális feladat dönti el. Van ahol a négy fal a legdrágább, van ahol a vas és az áram és van ahol a szoftware.

Ha amit írtál igaz lenne, akkor az intel még följebb emelhetné a szerverproci árakat, hiszen "az úgyis csak egy kisebb költség" alig nyom az ügyfélnek a latban. Aztán mégis annyiba kerülnek az intel procik -ellátási nehézségekkel együtt- amennyibe kerülnek és nem a duplájába.

Pedig hidd el, ha dupla pénzt le lehetne gombolni az ügyfelekről, akkor ők azt megtennék :)

(#44) MeszesKPT válasza joysefke (#43) üzenetére


MeszesKPT
őstag

Nincs jelentősége, de sosem értettem az ilyen öszvér elnevezéseket, mint szoftware.

(#45) borg25 válasza joysefke (#43) üzenetére


borg25
senior tag
LOGOUT blog

Általánosságról hallottál?
Most, hogy te kriptóvalutát bányászol s az áram a legfőbb gondod, s örülsz neki, hogy a videokártyák ára normalizálódott egy dolog.
De képzeld a világban vannak más dolgok is!
Nézzünk mondjuk egy Oracle licenc költséget:
4 magos Intel proci, Enterprise licenccel mert szeretnéd használni a Particionálási funkciót. DB-t optimalizálni akarod tehát jön mellé egy kis Diagnostik pack + Tunink, s máris ott vagyunk, hogy 158730$. Csak az adatbázis 47500$
Ő mennyi egy 4 magos proci? + RAM + Minőségi SSD?
Ülj le fiam ez bizony egyes.
Akkor jön az, hogy mondjuk te ezen a vason ezzel az adatbázissal az eszköznyilvántartásodat szeretnéd megcsinálni. Gondolom feltételezhetjük, hogy ilyen softvaren nem csak 6 gépet akarsz nyilvántartani. Nos azt fel kell mérni, leltároztatni kell, ha peched van a kábelek a földben vannak, a dokumentáció már rég elporladt. Vagy digitalizálhatod az aktákat az se könnyű munka.

De nézhetünk egy Adobe Photoshop licencet is: 12,69euro/hó kb 50eFt/év. Ha viszont bármi mást akarsz akkor az duplája, ha az összes szoftware fizetsz elő akkor az 250eFt.
Photoshophoz egy gép a monitor miatt inkább 2-300eFt

Visual Studio Legolcsóbb licenc 45$/hó azaz 540$/év ha szeretnél supportot stb az 1200/800$/év

Complex jogtár legolcsóbb előfizetés 125eFt/év legdrágább 234e. Ok ügyvédünk 200eFt+ laptopon használja a laptopot 4 évig.

Persze mondhatod, hogy luser usereid vannak egy kis irodában s mindenki Linuxot használ LibreOfficeal meg Thunderbirdel akkor tényleg 0-t költöttél szoftverre. De elhiszed nekem, hogy nem ez az általános?

(#46) joysefke válasza borg25 (#45) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Általánosságról hallottál?

Hallottam már, és úgy maradt meg, hogy ha két hétig székrekedésem van, utána meg két hétig fosásom van, akkor átlagban elég jól vagyok, kár hogy ez nem fedi a valóságot :)

Most, hogy te kriptóvalutát bányászol s az áram a legfőbb gondod, s örülsz neki, hogy a videokártyák ára normalizálódott egy dolog. De képzeld a világban vannak más dolgok is!

Hűha...

Te beszélsz általánosságról aztán speciálisan kiemeled azokat a területeket ahol a saját igazadat véled látni.

Amit írtam:
Az hogy éppen mi a drága, a hely, az áram a hardware a szoftware platform vagy maga a futtatott applikáció azt mindig az aktuális feladat dönti el. Van ahol a négy fal a legdrágább, van ahol a vas és az áram és van ahol a szoftware.

Az változatlan formában tökéletesen megállja a helyét és azzal szemben amit te szajkózol még általános is. A te első példád a nagyvilág dolgainak egy olyan szelete ahol valóban a SW (licensz) a drágább. És emellett van még jó pár másik zsíros szelet is. Csupán azokat (még) nem látod

Ülj le fiam ez bizony egyes.
Egészen biztosan nem vagyok a fiad :)

[ Szerkesztve ]

(#47) Reggie0 válasza borg25 (#45) üzenetére


Reggie0
félisten

Johat, ha veszel egy orace licencet, amiben szeretned a szimulacioik eredmenyeit tarolni es kiertekelni, akkor 160k$ a szoftver, viszont venned kell olyan 10000 processzort a szimulaciokhoz, darabjat ugy 5000-ert, az meg 50000k$ csak procira(meg nincs halo, alaplap, memo, etc), szoval nagyjabol 500-szor annyiba kerul a hardver mint amit te szoftverre elkoltottel. Akkor melyik is a dragabb?

Ulj le fiam, fekete pontot kapsz.

[ Szerkesztve ]

(#48) borg25 válasza Reggie0 (#47) üzenetére


borg25
senior tag
LOGOUT blog

Végül is mindenkinek otthon a családi ház pincéjében ott egy Top5-ös szuperszámítógép ahogy te mondod, meg mindenki digitális aláírással foglalkozik szóval kell neki egy atombiztos bunker hozzá két őr, hogy vigyázzon a kiadott kulcsokat tároló HDD-re. A szoftver meg OpenSSL. Világos, a ti eseteitek az általánosak.
Semmin se az, hogy Windows + Office + Célszoftver a mezei ember gépen.
Esetleg egyéni igényekre szarrá adoptált célszoftwer egy központi szerveren valszeg Oracle adatbázissal. Annál ha a cég supportot vásárol, az filléres nagyságrend.
SAP vállalatirányítási rendszer szoftver + beállítás megvan 20e HUF-ból és még kávéra is telik.
Nem azt mondom, hogy nincs igazad. Egy szuperszámítógép összerakásánál a vas lesz a legdrágább. Szoftver értéke érdekes, mert azt ugye a kutató fogja rá írni, az ő bérét hogy osztod rá, egyáltalán ráoszthatod-e? De szuperszámítógépet ritkábban vesznek, mint Oracle Enterprise licenct.
Vagy nézzük a kütyüket: Mit fizetsz meg egy almás termékben? A vasat, szoftvert, fejlesztést, státusz szimbólumot? Mi a különbség egy mezei kínai és egy Xiaomi órában?

(#46) joysef:
Ülj le fiam ez bizony egyes.
Egészen biztosan nem vagyok a fiad
Hidd el ennek én is örülök, mert ilyen mondat általában a tanár szájából hangzik el, nem a szülőtől. Számomra nagy szégyen lenne, ha fiamként nem tudnád.

(#49) Ribi válasza borg25 (#48) üzenetére


Ribi
nagyúr

Se te se más itt nem nagyon tudja, hogy a nagyobb cégek mennyit költenek vasra és mennyit softwarere. Eleve nagy cégekről volt szó, te meg ideírod példának bányászokatt, meg a pince "szervereket".
Hanyagold ezt a fiamozást, kiderült, hogy senki senkienk a fia. :(

[ Szerkesztve ]

(#50) joysefke válasza borg25 (#48) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Nem tudom mi a gázabb, az hogy két pofával osztod az észt, úgy hogy a témakör nagy részét még elemi szinten sem látod át. Nyilván van egy terület amire van valamennyi rálátásod, de hogy az nem az egész IT az biztos. Vagy az, hogy még nem vetted észre, hogy nem vagy olyan magasan azon a lovon ahogyan képzeled.

Segítek, ez volt a belépőd a témába:

A vas, nos az a legolcsóbb egy rendszer üzemeltetésében. A szoftware és az adatok ára többszöröse a vasénak.

Ez a kategórikus kijelentés NEM IGAZ. Amit én írtam közvetlen válaszul:

Az hogy éppen mi a drága, a hely, az áram a hardware a szoftware platform vagy maga a futtatott applikáció azt mindig az aktuális feladat dönti el. Van ahol a négy fal a legdrágább, van ahol a vas és az áram és van ahol a szoftware.

Az viszont igaz. Mondok a te kategorikus kijelentésedre ellenpéldákat:

1,
Szerinted például a Google cloudban amin a Google Appok futnak hogyan aránylik egymáshoz a hardware+áram vs 3rd party licenszek (oprendszer, hypervisor, adatbázis, appok) költsége?

Saját Debian alapú operendszeren, saját HA megoldással, saját fejlesztésű adatbázison futnak a saját fejlesztésű appjaik. Nekik édesmindegy, hogy mennyibe kerül egy Oracle licensz vagy mennyi a RedHat support költsége, az számit nekik, hogy adott térbe mekkora teljesítményt tudnak bezsúfolni és annak mekkora a TCO-ja (áram+HW+4fal) a következő cseréig.

2,
Amazon AWS, MS Azure:

Saját SW platformja van mindkettőnek (KVM és customizált Hyper-V). Ami kell a platformhoz és házon belül meg lehet oldani, azt házon belül megoldják. Az ügyfél meg majd hozza a saját applikációit adott esetben licenszestől.

Itt is élettartamra vetített HW-jellegű költségek (áram+HW+4-fal) vannak, mert hogy ezeken a platform-projekteken nem fog az Oracle a licenceivel meggazdagodni az biztos.

-------------------------------------------------

És erre még mindig nem tudtál értelmes választ adni:

Ha amit írtál igaz lenne, akkor az intel még följebb emelhetné a szerverproci árakat, hiszen "az úgyis csak egy kisebb költség" alig nyom az ügyfélnek a latban. Aztán mégis annyiba kerülnek az intel procik -ellátási nehézségekkel együtt- amennyibe kerülnek és nem a duplájába.

Segítek a megoldásban:
Az intel nagyon is tisztában van vele, hogy a processzoraik különböző feladatokra lesznek vásárolva és többféle licencmodellbe kell hogy beilleszkedjenek, ennek megfelelően (is) alakítják a kínálatukat: Kevés mag-extrém órajel, közepes mag-magas órajel, sok mag magas órajel, rengeteg mag alacsony órajel stb stb.. És a speciálisan licenszmodellhez igazított intel-processzorok árazásán ez nagyon is meglátszik.

A licenszmodel vs licenszmodellhez igazított processzorkínálat egy örök harc, mert mindkét fél nagyobb szeletet akar az ügyfél büdzséjéből kiszakítani a másik kárára.

Az igazság az, hogy a HW költségek nagyon is számítanak (akkor is ha nem minen projektben az a fő összetevő) és az intel processzorok pontosan úgy vannak árazva, amennyiért a legnagyobb tartós hasznot tud a gyártó elérni rajtuk. Az intel nem szeretetszolgálat, ha úgy gondolnák, hogy a low-core-extrem-clock Xeonokat (amivel mondjuk egy DB licenszet cseleznek ki) lehetne dupla áron árulni (mert az ügyfélnek úgyis csak egy csepp a tengerben felkiáltással) akkor már régen megtették volna. Az elmúlt 10 évben elég sokszor igazítgatták az árakat, hidd el, megtalálták azt a pontot az árazásban, ahol a legtöbb bőrt lehet lehúzni az IT projektekről.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.