Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#185) #86564352


#86564352
törölt tag

Megpróbálom leírni miért fontos a launch window és miért nem lehet csak kedvük szerint jó időben reggeli kávé után kilőni:

A Kennedy űrközpont a 28. szélességi fokon van. Az ISS-nek ehhez képest is van egy keringési pályája. (51 fok, hogy Bajkonurhoz közelebb legyen, oroszoktól van nagyobb forgalom) Egy személyzet nélküli teher Szojuznak mindegy két napig tart az út, mennyit kering amíg a megfelelő pályára áll a találkozáshoz. A rakománynak nem kényelmetlen, ezeket szinte bármikor kilőhetik ott nem fontos annyira mikor.

Személyzettel már nem mindegy, hogy csak hat óra az út, ha a kiszámolt "launch window" szerint lövik fel őket, amikor az űrállomás a legkedvezőbb ponton halad el Florida felett és elég négy-öt (?) kört tenniük, hogy találkozzanak az űrállomással.

Amikor pályára áll az űrhajó, ugye az egyenlítőhöz képest 28 fok fel és le mozog ahogy kering. Továbbá maga a Föld döntött 23 fokkal, 24 óra mire körbeforog, az űrhajó, űrállomás másfél óra alatt kerüli meg. Ezért ha kiterített térképet képzelünk el, két egymást követő orbit során tulajdonképpen nem halad el kétszer az ISS pontosan ugyanazon pont felett. Jobb kiszámolni a randevút, hogy a lehető legkedvezőbb helyen legyen az űrállomás és a lehető legkevesebb ideig tartson az út az űrhajósoknak, üzemanyag hatékonyság stb. Ezért számít a launch window. Röviden fogalmazva érdemesebb a fenti álláshoz igazítani a földi kilövést és nem fordítva, hogy "ja most itt lent most van jó idő, most lőjük ki, aztán a két űrhajós malmozhat potyára két napot pelusba csinálva orbiton mire a dokkoláshoz megfelelő pályán lesznek."

A halasztásról: 2011 óta első emberes kilövés USA-ból, az amerikaiak az űrsikló problémák után sokkal szigorúbban veszik az időjárást, hőmérsékletet, látási viszonyokat. Az oroszok Kazahsztánban nem szórakoznak a Szojuzzal, akár -20 fokban is felküldik. Florida hátránya a gyors vihar, villám lehetőség, a kazah sztyeppén előny a kontinentális hosszú böszme meleg nyár és hosszú böszme hideg tél, jobban kiszámítható.

(a hsz nyomokban hibát és mogyorót tartalmazhat, nem vagyok szakértő, se fizikus, csak mezei space geek és itt egy cikk)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.