Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) LordX válasza dchard (#41) üzenetére


LordX
veterán

Én úgy tudtam, hogy legalább a MU-MIMO kötelező. Na mindegy. De ha a tesztelt eszköz nem támogat semmit, akkor ez gyakorlatilag egy n-es router 80 MHz-es csatornával.. Legalább van hova továbbfejlődni..

(#52) dchard válasza meszi3 (#49) üzenetére


dchard
veterán

Én nem azt mondtam, hogy tele van, hanem hogy távolról sem olyan üres mint amilyennek sokan gondolják. Eleve rengeteg szolgáltató használja az 5gigás sávot gerincnek, de sok helyen szórnak 5gigán az utolsó mérföldön is, mert a 2,4 annyira tele van. Vannak itt páran akik foglalkoznak vezeték nélküli internetszolgáltatással. AMikor ők azt mondják, hogy lassan a semmi közepén irányított kis nyílásszögű antennával sem találnak már interferi mentes csatornát 5gigán akkor el lehet képzelni, hogy annyira nem üres a sáv. Mert ugye hiába kicsi a nyílásszöge ha 10-20-30km-es linket csinálsz a túloldalon már egész nagy szóródás lesz. És rengeteg ilyen link van már most is. Ezen kívül vannak videós megfigyelő rendszerek amik 5gigát használnak. Rengeteg vidéki önkormányzat használ ilyet közterület felüyeletre, de mivel ISM sávban működnek bárki vehet ilyet otthonra is. Ráadásul ezek folyamatosan és nagy sávszélességben adnak. AZ ugyanis nem mindegy, hogy míg egy otthoni wifihálózat nem sugároz folyamatosan, jelentős interferit akkor okoz amikor forgalom van rajta, addig egy szolgáltatói gerinc, vagy last mile, nem beszélve ezekről a videós rendszerekről folyamatosan forgalmaznak, ezáltal folymatos és nagy interferit csinálnak a működési sávjukban.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#53) rudi válasza sutszi (#47) üzenetére


rudi
nagyúr

22. hozzászólásban írod:

cikkben bemutatott router 5ghz-es frekvencián elméleti maximális átviteli sebessége 867Mbps. (most ne menjünk bele, hogy ezt soha nem éri el.) Erre az adapterre rátesznek egy csatlakozót ami 480Mbps-ra korlátozza?!

Ez mi ha nem vezeték nélküli Wi-Fi és vezetékes USB elvi csúcssebességének az összevetése?

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#54) rudi válasza dchard (#52) üzenetére


rudi
nagyúr

Na, épp most akartam írni az önkormányzati megfigyelő rendszert, ami bizony az én környezetembe is bele fog nyúlni, ha a szomszéd tényleg felrakatja a kamerát. Mondtam is neki, hogy ne tetesse fel, én majd ránézek időnként a házra (úgyis jobbára home office nyomom), vagy átengedjük hozzá a kutyát :) A cikkben említett konkurens 5 GHz-es meg a Wi-Fi-s "falunet" gerince, amiről én is kapom a netelérést. Sajnos más alternatíva nincs, pedig még az akadozós ADSL is jobb lenne ennél...

Resistance Is Futile. You will be assimilated!

(#55) dchard válasza LordX (#51) üzenetére


dchard
veterán

Pontosan így van, ahogy mondod.

De gondolj csak a 3G szabványcsaládra: azért mert a Rel10-ben már minden szabványosítva van, attól még támogatják az eszközök akár az előfizetői akár szolgáltatói oldlaon? Nem. Ezek fokozatosan szivárognak be az új készülékekkel, szolgáltatói oldalon meg vaskos licensz díjakkal és nem ritkán költséges eszköz cserével. A távközlési eszközt gyártók lényegében ebből élnek.

Egyébként a multi-user MIMO-t nem találtam meg, de amikor csak egyetlen spatial stream kötelező, akkor ebből következik, hogy a multi user MIMO sem lehet kötelező, mert ahhoz legalább két MIMO stream kéne.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#56) LordX válasza dchard (#55) üzenetére


LordX
veterán

Ez nem következik belőle.. A single stream eszközöknek is kell támogatnia a módot, hogy a router egyszerre több, 1 streames eszköznek tudjon küldeni. De most megtaláltam és tényleg csak opcionális: [link]

(#57) dchard válasza LordX (#56) üzenetére


dchard
veterán

Szerintem nem kell támogatniuk feltétlenül, ha opcionális akkor a MU-MIMO-t tudó Ap-nek fel kell deríteni a hozzá csatlakozó eszköz képességét és ha támogatja akkor használja, ha nem akkor meg nem. Ez olyan mint a UE category 3G/LTE-nél. És igen: ha van 3 csatlakozó eszköz és abból egy nem tudja akkor szívás van. Valószínűleg jobb lett volna kötelezővé tenni legalább két stream-mel, de hát látod: nem tanulnak a 3G-nél elkövetett hibákból. Pedig tisztán látszik: ami nem kötelező az szinte nincs is, vagy mire lesz, a sok eszköz ami nem tudja és még évekig a hálózatban marad rontja a hatékonyságot.

Dchard

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#58) meszi3 válasza dchard (#52) üzenetére


meszi3
tag

Érdekes...

Ezek a jelek egyébként mekkora sávban zavarnak? Mert nekem most pl az itthoni wifim a 11-es csatornán van. Ugye ilyenkor a vevő arra a bizonyos 20 MHZ-es sávra fókuszál. De simán látja közben a szomszédét is amelyik az egyesen pár 100 Mhz-el arrébb van. :F Ez nem tekinthető zavarnak de akkor is érdekes, hogy hallja, látja.

(#59) dchard válasza meszi3 (#58) üzenetére


dchard
veterán

A WIFI hálózatok beacon keretekkel jelzik a létezésüket és vannak dedikált időrések amikor az eszköz se nem ad se nem vesz, hanem csatornát keres. Ilyenkor szépen végiglépked az összes csatornát hallgatózik egy kicsit majd ugrik a következőre.

Arról nem beszélve, hogy az 1-es és a 11-es csatorna között nincs száz megahertz, ugyanis a csatornák 5Mhz szélesek. Bizonyám: a lehetséges 13 csatornából egy N-es wifi kapásból megeszik 4 csatornát, sőt ha 40MHz-es módban van akkor 8-at. Márpedig az N-es wifi 300megabitjéhez 40MHz kell és 2x2 MIMO. Sokan itt követik el a hibát: egy N-es wifi 40megán elfogyasztja a teljes rendelkezésre álló sáv 2/3-át!

Pontosan ezért pofátlanság agyatlanul mindenféle nagy körsugárzókkal teleaggatni a routereket, mert az adászint azért van maximálva, hogy ne tegyük tönkre más hálózatok működőképességét. Ez a sáv ugyanis mindenkié, aki tehát mindenféle egyébként törvénytelen módon belerondít ebbe, az nem tesz mást mint az adócsaló: meglopja a többieket.

Dchard

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#60) dchard


dchard
veterán

Itt egy remek leírás a WIFI protokol szintű működéséről:

http://www.studioreti.it/slide/802-11-Frame_E_C.pdf

Látható, hogy a WIFI keretben FrameControl mezőben a Type és a Subtype mezők együtt határozzák meg az MPDU tartalmát, vagyis hogy az adott keret Beacon (tehát jelző) adatokat tartalmaz.

Lejjebb maga a Beacon keret is részletesen le van írva.

Dchard

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#61) meszi3 válasza dchard (#59) üzenetére


meszi3
tag

hoppámi :D

Ezt jó tudni. Akkor nem is lehetséges, hogy két teljesértékű 300 megabites wifi hálózat operáljon egyszerre, hiszen kell mindkettőnek a rendelkezésre álló csatornák 2/3-a?

köszi a linket

[ Szerkesztve ]

(#62) dchard válasza meszi3 (#61) üzenetére


dchard
veterán

Nem fogod elhinni, de most pontosan ez van. Már a kertes házas övezetben is ez van, hogy több hálózat működik ugyanabban a sávban. Az eredmény: lassulás. Ezért van az, hogy a 300-as wifiből csak a felét meg a harmadát lehet kimérni, de sok helyen még annyit sem. Ha berkanánk az egészet egy Faraday kalickába ahol tényleg semmilyen zavarforrás nincs, akkor kijönne a 300-as wifiből akár 230-250megabit/s-is IP-n.

Pontosan ezért volt teljesen naív hozzáállás azt mondani, hogy az USB2 limitálja a sebességet, mert az esetek nagyon nagy százalékában a konkurens hálózatok által keltett interferencia (zaj) korlátozza a sebességet.

Persze ha a tesztben szereplő USB-s WIFI kártya tudna 3 spatial stream-et és/vagy tudna 160MHZ-et és/vagy tudna 256QAM-ot, akkor már érezhető mértékben visszafogná a sebességet az USB2 de ez egyelőre nem áll fenn.

Ahhoz, hogy ma itt tartunk hogy ennyire tele van a 2,4-es sáv nagyban hozzájárul a hibás telepítési gyakorlat is.

Dchard

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#63) Gabesz84 válasza dchard (#62) üzenetére


Gabesz84
őstag

ez tökjól hangzik, ezt még nem gondoltam át eddig soha, hogy mekkora frekvenciatartományt fogal le a lehetségesből egy 300-as wifi. Ez megmagyarázza viszont hogy az utóbbi időben miért halódott le nálunk is durván a wlan: a T minden lakásba 300-as HGW-t rakott, és mind be van kapcsolva by default, ha használatban van, ha nincs. A default SSID-kból ítélve szerintem a fele sincs használva :)
Általában a sajátomon kívül 6-7 ilyen hálózat látszik... Kár hogy nem tudom lekapcsolni a 2,4Ghz-es tartományt, mert az eszközeim fele csak azt tudja.
Az 5ghz-es tartomány szerencsére még üres, meg is látszik az átviteli sebességen.

(#64) dchard válasza Gabesz84 (#63) üzenetére


dchard
veterán

Ha nem forgalmaznak rajtuk akkor csak nagyon kis interferit csinálnak (csak a Beacon keretek mennek a levegőben amik jelzik a hálózat elérhetőségét). Akkor van a szopó ha ezek masszívan forgalmaznak is.

Ezért is jópofák azok a szutyok telefonos meg PC-re letölthető alkalmazások amik mutatják grafikusan a hálózatokat, és hogy melyik csatorna mennyire zavart. Namost ezek azért nem jók szarra sem, mert ha a szomszédban van egy hálózat mondjuk az 1-es csatornán de azt senki nem használja, akkor azt fogja mutatni a mérésünk, hogy úristen az 1-es csatorna milyen gáz, miközben lehet, hogy az 1-es csatin még mindig jobb ahelyzet, mint mondjuk a 6-os csatornán ahol a kettővel mellettünk lévő szomszéd hálózata már csak közepesen erősnek látszik, de ő masszívan YT-zik meg torrentezik tehát folyamatosan forgalmaz a WIFI-n keresztül.

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#65) LordX válasza Gabesz84 (#63) üzenetére


LordX
veterán

Egy nem használt WiFi nem nagyon fog zavarni semmit, ha be van kapcsolva, csak a beacon idejére fog adni, az meg nem hiszem, hogy az idő 1%-ánál több lenne.

(#66) Gabesz84 válasza LordX (#65) üzenetére


Gabesz84
őstag

Na igen, de nem tudom megállapítani hogy forgalmaz-e. Tudom hogy linuxra van alkalmazás (aircrack-ng), amivel be lehet gyűjteni a csomagokat wep töréshez, azzal pl meg tudnám állapítani hogy melyik mennyire forgalmaz egy adott pillanatban.

Egyébként a routerekben van auto channel select, az vajon figyeli a forgalmat is a csatorna kiválasztásánál, vagy csak a jelerősséget?
dd-wrt-t használok.

[ Szerkesztve ]

(#67) LordX válasza Gabesz84 (#66) üzenetére


LordX
veterán

Nem kell feltörnöd a csomagokat ahhoz, hogy tudd, hogy forgalmaz-e.. Ha vannak csomagok, akkor forgalmaz. Ha nincsenek, akkor nem.

(#68) Gabesz84 válasza LordX (#67) üzenetére


Gabesz84
őstag

nem is állítottam hogy fel kell törni :)

(#69) dchard válasza LordX (#67) üzenetére


dchard
veterán

Egyszerűen nyers adásteljesítményt kell mérni hosszabb időn keresztül mondjuk 5-10 perces bontásban és már meg is van az eredmény. Még a csomagokról sem kell tudni az interferi méréshez...

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#70) Soma01 válasza dchard (#62) üzenetére


Soma01
veterán

A sebességet így kellett volna tesztelni: [link]

(#71) Soma01


Soma01
veterán

Úgy látom itt valami ilyesmit csináltak. [link]

(#72) dchard válasza Soma01 (#70) üzenetére


dchard
veterán

Ha lett volna két routerük biztosan kipróbálták így is.

A jövőre nézve tanulság, hogy érdemes két routert kérni a teszteléshez, persze ez sokszor nem Rudiékon múlik, így is örülnek, hogy kapnak cuccokat tesztelésre a gyártóktól. Ezt egyébként nem is értem, mert elképesztően jó reklám ez a terméknek. Ha én hálózati eszközt gyártanék nem is tudnám hogyan nyaljam fényesre a valagukat :K

Dchard

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.