Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Zotya84


Zotya84
őstag

Vazze, nemár. Lassan a NAS-okban erősebb hardver lesz, mint egy átlagos számítógépben. El kéne már dönteni, hogy NAS vagy PC. Ha előbbi, akkor maradjanak meg annál a funkciónál. Ha utóbbi, akkor meg hirdessék PC-ként, aminek rendkívül jó a háttértárkezelése.

Mert egy NAS-nak a rack-ben van a helye, nem pedig a tévé mellett a nappaliban. Arra a célra ott a HTPC kategória.

Mi ez a hülyeség? Nokiánál ütésállóságot nem fejszével kellene tesztelni, hanem elkezded ütni egy 3310-zel... - L3zl13

(#2) energy4ever válasza Zotya84 (#1) üzenetére


energy4ever
addikt

"Mert egy NAS-nak a rack-ben van a helye, nem pedig a tévé mellett a nappaliban. Arra a célra ott a HTPC kategória."

Nem, nem, nem. :D Egy nas-rol miert ne lehetne filmet nezni? Nem kozvetlenul, hanem pl osszehangolva egy okos tv-vel?
Szerintem egy mai nas, nem mutat olyan hulyen, es jol nez ki a tv kozeleben. Nem csunyabb mint egy jatekkonzol, stb. Igenis helye van egy nappaliban is akar! :K

(#3) gyovcsi válasza energy4ever (#2) üzenetére


gyovcsi
csendes tag

Azért, mert a NAS, ahogy a neve is mutatja hálózati adattároló. És persze tök jó, hogy manapság minden szart beleraknak, de röhely, amikor egy NAS a gigabites hálózaton max 50-100 megás írási sebességet produkál egy stripe tömbön. Magyarul abban a legszarabb amiben a legjobbnak kéne lennie. Persze itt most a megfizethető árú, 80-150000 ft körüli nasokra gondolok, a félmillás már tud legalább annyit, mint egy 15000 ft-os sima alaplap.

[ Szerkesztve ]

(#4) atike válasza Zotya84 (#1) üzenetére


atike
nagyúr

Nem kicsit kevered a dolgokat... :) Bár van némi átfedés a funkcionalitásban nem váltja ki egyik a másikat. Oké, lehet PC-t nasnak használni, de az eléggé öszvér megoldás. :DDD De nast kapásból nem tudsz PC helyett használni. Általánosságban értve persze. Részfeladatok kiváltását meg lehet oldani egyikkel és másikkal is, de alapjában véve azért elég jól elkülönülnek a szolgáltatásaik.

(#5) energy4ever válasza gyovcsi (#3) üzenetére


energy4ever
addikt

Szoval egy 15.000Ft erteku alaplapra ratudsz kotni tobb HDD-t, es tud mukodni rendesen halozatban, ugy, hogy meg rendszer is jar hozza?

Ja nem.

Egy 15.000Ft-os alaplaphoz joesetben jar sata kabel, es ennyi. Tap, gephaz, rendszer hol marad? Merete hol lesz akkora mint egy nasnak? Meg itx-bol is igen kemeny feladat lenne kihozni akkorat mint egy nas.

(#6) Peter13 válasza energy4ever (#5) üzenetére


Peter13
senior tag

Nem akarok k0tekedni, de nem a mereterol, hanem a tudasarol volt szo :U

Ebben pedig igaza volt a kollegank, a 15 ezres alaplapot pedig nem kerul egy vagyonba keiegesziteni (mondjuk max 50-ben megall az egesz), es akkor meg mindig fele/harmada mint a belepo NAS-ok, de a neki fajo irasban sokkal gyorsabbak)

Az van, hogy a NAS cseszettul tul van arazva, ha csak a HW-t nezzuk. A lenyeg nem is ez lenne, hanem a SW, mert ez az az extra, amiert megerheti kiadni a nem kicsit durva felarat (van amelyik gyarto ezt ennek megfeleloen komolyan veszi, es van amelyik nem...)

"No, I'm not immortal: I'm just not good at dying..."

(#7) #54625216


#54625216
törölt tag

"Az idei Computexen például a TVS-882T NAS Core i5-6500 processzora mellé tettek Radeon R7 grafikus kártyát, hogy meghajtsanak egy HTC Vive virtuálisvalóság-headsetet. Ebbe a modellbe például már M.2 foglalatos SSD-k is tehetőek gyorsítótárnak használva. Hátulja akár egy multimédiás számítógépé is lehetne, elölről pedig tele van merevlemezállásokkal."

Mint a mesebeli kőleves - csak egy kő kell hozzá, semmi más... meg egy kis ez, meg egy kis az ...
Vegyünk egy nast... aztán adjunk hozzá i5 procit, 16gb memóriát, grafkártyát, m2 ssd-t ... és már is lesz egy pc-nk nas házban sokkal drágábban.

(#8) atike válasza Peter13 (#6) üzenetére


atike
nagyúr

nas példa

másolási sebesség

18-20 ezres nas... Belépő felett picivel talán de minden csak nem komoly.. (Dupla ennyiért már jóval komolyabb tudású és sebességű is van, a 6 számjegyesek meg főleg durva tudást és teljesítményt is adnak).

Bele egy vinyó és kész.

A 15 ezres alaplaphoz rakjál procit, memóriát, házat, tápot, rendszert... Hagyjuk már ezeket a butaságokat könyörgöm.

Tisztán hardveresen nem lehet összehasonlítani egy általános feladatokat ellátó PC-t és egy célhardvert (nast)... Nem ugyanazt jelenti az ha az egyikben van 1 giga memória meg a másikban...

[ Szerkesztve ]

(#9) #06658560 válasza energy4ever (#2) üzenetére


#06658560
törölt tag

"Szerintem egy mai nas, nem mutat olyan hulyen, es jol nez ki a tv kozeleben. "

Szerintem nappaliba pakolni ezeket a dobozokat két probléma van:
-rondák mint a bűn
-rohadt zajosak HDD-vel.

(#10) kekegsm válasza Peter13 (#6) üzenetére


kekegsm
őstag

Na akkor vezesd le ezt az 50ezres PC-t, ami annyit tud, mint egy legalapabb 4bay NAS...

Lépj ki, lépj be, próbáld meg újra...

(#11) Mr Bond 007 válasza #06658560 (#9) üzenetére


Mr Bond 007
őstag

Nekem ott van. Nem csúnya (a set top box meg a vhs magnó is rusnyább volt), és mivel tettem bele egy 12 ezres ssd-t is cache-nek, nem is zajos. Problem? :P

(#12) riel75 válasza kekegsm (#10) üzenetére


riel75
csendes tag

Most vettem 2600Ft-ert hp pc-t (5750 asszem), nas-nak hasznalom, tokeletes. Belemehet 4 vinyo alapbol, ha bovitem sata/sas kartyaval ebayrol pedig meg tovabb lehet legozni vele. 2gb ramot bovitettem 4re (2k huf), nas4free rament, es kb keszen vagyunk. Gl ugyanezt osszehozni ennyibol nas-al. 40W-ot eszik kb, bar ezt meg az orig vinyoval mertem, tehat a fogyasztas sem kiugro.

(#13) kovbandi82


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Asrock ION330 2 vinyóval, egyik SSD a rendszernek, 4 Gb rammal, W7-el. Torrent és média szerver. Ha kell raknék rá Kodit vagy ilyesmit. Olcsóbb mint egy NAS, gigás ethernet port, hdmi, optikai kimenet, vinyót annyit legozok bele amennyit akarok, megoldani sokmindent meglehet. És olcsóbb lett mint egy NAS. Távolról elérem, lehet managelni. Kell több?

[ Szerkesztve ]

(#14) kekegsm válasza riel75 (#12) üzenetére


kekegsm
őstag

Akkor sorban:

1. egy használt ezeréves PC-ről beszélsz, amit fémáron megkaptál. Szóval kapásból miért is hasonlítjuk egy vadonatúj, garanciális termékhez?

2. Belemehet 4 winyó, persze... Csak akkor kell beépítő keret, mert alapból 2 3.5 hely van benne. És akkor még mindig nem beszélhetünk hot-swap-ról. És ugye RAIDről sem, pedig egy négylemezes NAS-nál alap a RAID5 támogatása. (és hardveres, nem egy megbizhatatlan és lassú szoftveres megoldás). Egy használható (és használt) bővítőkártya kábellel kb 25e Ft. Ha újat veszel, az 100e minimum.
És még mindig egy forró AMD procid van, hangos hűtéssel...

3. 2GB ram bővítése 2000Ft-ért: megint használtcucc

4. És csak a procid eszik 40W-ot, ha megméred a gépet, szerintem lesz 90-100W legalább.

Szóval van különbség NAS és otthon tákolt NAS-nak látszó hálózati megosztás között...

Lépj ki, lépj be, próbáld meg újra...

(#15) kekegsm válasza kovbandi82 (#13) üzenetére


kekegsm
őstag

"vinyót annyit legozok bele amennyit akarok" -> szóval 2 winyót akarsz belelegózni... max hármat.

Lépj ki, lépj be, próbáld meg újra...

(#16) kovbandi82 válasza kekegsm (#15) üzenetére


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

3 vinyó otthoni felhasználásra nem elég? 3Tb. Ha sok képem van, arra az usb 2.0 elég megtekintésre pl, abból van 6 portom. Halk, mert a 400 Ft volt bele egy gyári cpu venti. Az SSD volt a legdrágább, HyperX Fury :( És ha beszarik a noti valamiért, akkor vészhelyzeti PC is. Szval hálózati adattároló, torrent szerver, médiaszerver, tv-okosító, sztem többfunkciós mint egy NAS. Ha nincs 150-200.000 Ft-od arra. Nézegettem, elégé rossz véleménnyel voltak az olcsóbb fajtákról, és azokba is max 2 lemez megy bele! Ez összesen nem került 50000 Ft-ba. Ennyiért mit kapsz persze lemezzel együtt? Hány lemezes? Szétnéztem, és sok jót nem írtak egyikről se ebben az árszegmensben.

[ Szerkesztve ]

(#17) kekegsm válasza kovbandi82 (#16) üzenetére


kekegsm
őstag

Ez nem NAS. Ez egy miniPC, aminek megosztottad a tárhelyét hálózaton esetleg.

Keveritek a szezont a fazonnal, az az igazság.

Egy NASnál alap a RAID, alap a hot-swap, alap a hálózati jogosultságok magas szintű korlátozása, menedzsmentje, a Fájlmegosztáson kívül az esetleges felhőszinkronizálás, multimédiás szolgáltatások (mondjuk ezt meg lehet oldani egy Kodival, Plex-el persze), elérheted a mobilodról is akár az adataid, fájlaid, a bittorrenten kívül van még webszervered, kezelheted normálisan az IP-kamerákat, van itunes-szerver, naplószerver, van egy mailszervered, működhet proxiként, routerként, vpn-szerverként... És mindezeket a funkciókat pár kattintással elérheted. És fogyaszt 30 wattot, és fél méterről már nem hallod meg. És ha tönkremegy a winyód, akkor nem buktad az adataid, mint a mostani gépecskéddel...

Lépj ki, lépj be, próbáld meg újra...

(#18) Jonesy84


Jonesy84
tag

És megint elérkeztünk oda ami minden NAS topicban előjön, hogy mennyivel olcsóbb építeni egy NAS-t, mint drága pénzért megvenni a kész terméket. Mert azt felejtik el az itt írogató emberek, hogy egy átlagembernek arra sem tudása sem affinitása nincs, hogy összeszereljen egy gépet és arra feltelepítsen és bekonfigurálja az OS-t (akármennyire is egyszerűnek tűnik).

(#19) kovbandi82 válasza kekegsm (#17) üzenetére


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

Ezek közül melyiket nem tudom megoldani egy PC-vel? Ok, adataimat bukom, de ott max a képeket sajnálnám, amiket alapból 3 helyre mentem. NAS szoftvert erre is tehetek, ha win alatt nem tudok megoldani valamit. Csak annyit írtam, hogy az 50k alatti NASok sokmindent nem érnek sajnos, és ezt pont a NAS topikban erősítették meg bennem. Nem mindenkinek van 150/200 000 Ft-ja erre.
És a 50k-s kategóriában a zajjal is küzdenek.
Én valami ilyer néztem:
http://mobil.argep.hu/product_2443849.html
De nem győzött meg.

[ Szerkesztve ]

(#20) kekegsm válasza kovbandi82 (#19) üzenetére


kekegsm
őstag

nem nagyobb a hangja, mint a te PC-dnek, hidd el...

A legolcsóbb, már megvehető NAS a Zyxel NAS542-ese, de igazából egy Synology (nem a J-s) az igazi, mondjuk egy 416 vagy inkább 416play. (Persze, most szigorúan otthoni NAS-okról beszélünk).

Persze, mindent meg tudsz oldani egy nas4free, vagy freenas, vagy xpenology vagy hasonló rendszerrel is, de megint az van, hogy esetleg hónapokig mókolsz vele, mire minden rendesen működik.

Hidd el, tudom miről beszélek, itthon is van 2, most jön a harmadik, nagyobb darab, a melóhelyen és a partnereknél pedig a komolyabb készülékek vannak használatban (RS2416RP+, RS3617RPxs, TVS-EC1680U-SAS-RP R2), és hidd el, megvan az oka, hogy nem hagyományos szerverekkel van megoldva a tárolókapacitás.

Lépj ki, lépj be, próbáld meg újra...

(#21) riel75


riel75
csendes tag

1. Igy van, hasznalt 1000eves gep. Ez valamit levon a funkcionalitasbol? :) ettol meg jogos, nagyon valoszinu, hogy ez fog korabban elhalalozni, nem a vadiuj nas. Az alkatreszar, a javithatosag azonban a pc oldalan van.

2. Igaz megint. A gepbe alapbol valoban csak 3 vinyo fer bele. Engem mondjuk ez se zavar, volt mar fli4l -om is, ahhoz kepest... azaz nekem megfelelne 6vinyohoz is ez. Hot swap meg akkor lenne erdekes, ha cserelgetnem a vinyokat gyakran. Evente ketszer inkabb szetszedem ha kell.

3. Igen, hasznalt. Ahogy elobb-utobb minden azza valik ;)

4. Sajna tobb rammal es nagyobb vinyoval tenyleg nem 40W, most mar 65. De azert nem 90-100.

[ Szerkesztve ]

(#22) kovbandi82 válasza kekegsm (#20) üzenetére


kovbandi82
őstag
LOGOUT blog

55-60 k +lemezek. Nem vagyok feltétlen biztos, hogy mindenkinek beleférne. Ezért néztem olcsóbb NASokat, mert azt kell összehasonlítani egy PC-s megoldással, mert aki PC-t használ ilyen célra, a régebbi, olcsóbb cuccok közül válogat. Lemezekkel 50k körüli választékról meg le is beszéltek :(
Az én cuccomnak 65W-os a tápja. Gondolom többet nem is eszik...

[ Szerkesztve ]

(#23) Rez_Grof válasza kekegsm (#20) üzenetére


Rez_Grof
őstag

Volt szerencsém a legnagyobb kaphato Synologichoz...
Na az is pont egy semmi volt teljesitményre....

A NAS nak nevezett vackok meg inkább szeparált cold backup eszkoznek tekintendőek... másra nem jók.
Lasssu, csak addig működik rendesen amig van rá uj firmware, max 100MB/s

És ténleg kőleves...

Ha tárolni kell valami akkor DAS ha nem kell sok hely, vagy SAN ha komolyan gondoljuk a dolgot.

A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

(#24) Mr Bond 007 válasza Rez_Grof (#23) üzenetére


Mr Bond 007
őstag

Kicsit több konrétumot pls! Melyik típus, milyen hálózaton nem ment 100 fölé stb

(#25) uki válasza Rez_Grof (#23) üzenetére


uki
aktív tag

Sztem meg a Vmax 40k alatt minden szar. :))

Semmi baj nincs ezekkel a NAS-okkal ha a tudasuknak megfelelo helyen hasznaljuk es nem akarunk toluk tobbet elvarni mint amire kepesek.

Illetve semmi baj nincs azzal aki maganak epit egy NAS-t mert vagy az ar/teljesitmeny-el nincs kibekulve vagy csak szeret butykolni meg tanulni.

Annak idejen en is eleg sokaig kerestem mi lenne a jo megoldas, neztem QNAP-ot meg Syno-t is meg kiprobaltam jo par free NAS softvert is. Valahogy a free cuccokbol mindig hianyzott valami es mar majdnem feladtam amikor raakadtam a Xpenology-ra, ami mindent tudott amire nekem szuksegem van. (Igen tudom hogy az egy hekkelt Synology op rendszer es ez lopasnak szamit.)
Aztan miutan kiteszteletem egy kikukazott HP desktopon vettem ala egy rendes vasat egy microserver kepeben.

Na igazabol csak azt akartam mondani, hogy mindig minden NAS topik oda lyukad ki hogy bezzeg tized annyibol 10 jobbat epitek, szar az osszes gyari NAS. Igen lehet, en is epitettem es meg egy uj HP microserver-t hasznalva is sokkal jossz ki mint egy azzal hasonlo teljesitmenyu bolti NAS-al, de ennek ellenere megertem aki bemegy a boltba, megveszi, bedugja es orul neki hogy mukodik.

[ Szerkesztve ]

"this is just a punk rock song written for the people who can see something's wrong"

(#26) #16939776 válasza uki (#25) üzenetére


#16939776
törölt tag

+1 +ON

A Cikk elég vékonyka lett, a címet olvasva azt hittem látok majd egy pro-kontra összevetést, le lesz írva hogy az egyes vasaktól mire lehet számítani felhasználói oldalon, mire alkalmas az a hardver, azt már tudjuk hogy a szoftver papíron "mindent tud".

(#27) bambano válasza Zotya84 (#1) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

tehát a tv mellett legyen egy rack is. szerintem jó ötlet, csak a zasszony meg ne tudja :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#28) kekegsm válasza Rez_Grof (#23) üzenetére


kekegsm
őstag

Na, látszik hagy baromira nem volt hozzá szerencséd, csak vakítasz:

Először is még a márka nevét sem tudod rendesen leírni, mert Synology, nem Synologic...

Másodszor, az RS2416 is simán ír 350-380-al folyamatosan, a 3617-es pedig 1300-1500-al, több forrásból,Ethernet-bonding-al. Adatbáziszervereinknek ők adják a tárhelyet.

Az itthoni DS412+ is simán 110-el ír, 180-al olvas, pedig nem mai csibe...

Persze, lehet beszélni DAS és SAN megoldásokról, csak az árat is kell ám nézni, ugye tudod?

[ Szerkesztve ]

Lépj ki, lépj be, próbáld meg újra...

(#29) gyovcsi válasza energy4ever (#5) üzenetére


gyovcsi
csendes tag

Szerintem tökéletesen érthető volt amit le akartam írni, csak nem akartad megérteni, de akkor a te és a gyengébbek kedvéért: egy nagyon olcsó pc (kb. 60.000-ből kihozható) röhőgve tud akkora sebességet a hálózaton, mint a benne lévő hdd-k max sebessége. Ezt NAS-ban csak a drága készülékek tudják. A 60.000-es kategóriájú NAS-ok egyetlen hdd írási sebességét (sokszor annak felét) sem tudják a hálózaton produkálni nemhogy egy stripe tömbét.

(#30) atike válasza Rez_Grof (#23) üzenetére


atike
nagyúr

Lol

Még jó, hogy tudod mit beszélsz.

(#31) Rez_Grof válasza atike (#30) üzenetére


Rez_Grof
őstag

Hát biztos ott voltám mikor felkonfoltuk rá a raid tömböket és a 3PARról átmásolodott rá a cucc kb 2 hét alatt...
Azért nézd meg hogy mivel és hogyan tesztelték jó ?

1 olyan SSD árából veszel egy használt opel astrát....

[ Szerkesztve ]

A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

(#32) Rez_Grof válasza uki (#25) üzenetére


Rez_Grof
őstag

Finom is a VMAX, szépen tudja a tieringet. :D

A bus station is where a bus stops. A train station where a train stops. On my desk, I have a work station....

(#33) Jaffafa válasza Rez_Grof (#32) üzenetére


Jaffafa
aktív tag

A VMAX még mindig egy öskövület a maga összes nyügjével és bajával...Vannak nála ezerszer jobb (bár ez tényleg relatív) High-End Storage Boxok. A NAS-ra bizony szükség van. Egy nagyobb cégnél (100+ dolgozótól) felejtöseg a qnap meg a synology NAS-ok (mind1 melyik verziót nézzük). Jelenleg a NetApp a legjobb a NAS-ok területén. Mondjuk ök meg block esetén sz@rok :P.

"Most már ideje lefeküdni. De előtte elolvasom a NENYI-t, hogy merjek nagyokat álmodni." by Szözö

(#34) Peet


Peet
senior tag

Egy NAS valóban nem olcsó, és külön-külön minden funkciójára találunk jobb összeállítást, de ha összességében nézzük úgy gondolom verhetetlen.
Én még 2010-ben vásároltam egy Synology NAS-t, és mintha a fogamat húzták volna úgy adtam ki rá a pénzt, de ma már csak Synology és Qnap termékeket nézek, nekem bevált és azokat tudja, amiket elvárok tőle.

Miért is jó, vagy miért jobb egy NAS, mint egy PC vagy más egyedi hardver:

- a NAS hálózati adattár aminek mindig elérhetőnek kell lennie, így a fogyasztása fontos hogy kevés legyen. A legtöbb otthoni NAS 20-40W-nál nem fogyaszt többet! Ilyen alacsony fogyasztást csak a laptopok vagy kis ITX-ek tudnak. Hálózati sebességben (leszámítva a belépű szintű megoldásokat) simán hozzák azt a sebességet mint egy asztali PC!

- több merevlemez is köthető rájuk, ezeket RAID-ben kezelik, és sok NAS-nál ez HOTSWAP, tehát menetközben cserélhetők a lemezek. Itt megint sok egyéb megoldás elvérzik.

- linux alapúak, így sokmindenben jobbak, vagy olcsóbbak mint egy windowsos adattár. Például egyidejűleg 256 kapcsolatot simán engedélyez még a legkisebb NAS is. Egy sima windows csak 10-et! A windows szerver persze tudja a több kapcsolatot, de drágább is. A komolyabb processzorral rendelkező NAS-ok inkább rack kivitelűek, melyek tudását sufnituning megoldásokkal utolérni lehetetlen.

- egyedi szoftvere lévén nagyon könnyen konfigurálható, nem kell hozzá komoly szaktudás. Itt a linux guruk megoldásai is kiesnek, mert hát ne kelljen már napokat google-zással tölteni, hogy hogy is kell megoldani ezt-azt (pl: Dyndns, WOL, RAID, Torrent, Webserver, Adatbáziskezelés stb.)

- rengeteg extra funkciót alapból tartalmaz a szoftverük és azok még tovább bővíthetők, melyek sokszor jól jönnek. Ezen funkciókat nem kerül, és nem is telik semmibe beállítani. (pl: webserver, WOL, távfelügyelet, médiaszerver stb stb.)

- a NAS gyártója segédprogramokkal, 2-3 év garanciával és legalább 3 év terméktámogatással segíti a felhasználókat.

A fentieket tehát ha egyben kell egy számítógépnek teljesítenie, a NAS a legjobb választás!
Külön- külön vannak jobb megoldások, azt mérlegelje mindenki magában kinek mi a jobb, kinek mire is kell valójában egy NAS.

(Örülök a Qnap blognak, mert azt látom valamivel olcsóbb mint a Synology és előbb tart néhány fejlesztéssel, így szeretném megismerni jobban, hátha a következő NAS-om már Qnap lesz.)

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.