Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) mater799 válasza Cs1csó (#34) üzenetére


mater799
csendes tag

Kérlek mond azt hogy te magad se gondoltad komolyan ezt a 100-200%-os teljesítménynövekedést 1-2 éves lépésekben pláne az általad vázolt árképzésben.

Pár probléma szépen sorban:
-Minden fejlesztés egyre drágább ( itt elsősorban azokra a bizonyos nanométerekre gondklok ) de az sem utolsó részlet hogy ekkora ugrásokat perf/W ban egyszerűen nem lehet meglépni ha csak nem a 4090/Ti 450-650W közé várt TDP-je a cél ami cseppet nagy ugrás mondjuk a 1080Ti / 2080Ti 250W-os fogyasztásához képest.

-Elszálló árak gyakorlatilag minden szegmensben ( lásd: nyersanyag és energiaárak vagy infláció + egyéb különlegességek a világban az elmúlt időszakban )

-Maga a felvevőpiac csökken/átalakul ( manapság pc-n és konzolon ÖSSZESEN van talán annyi játékos mint mobilon ÖNNMAGÁBAN és ez a trend jelenleg úgy néz ki meg is fog maradni a következő pár évben a magas bekerülési költségek következtében.

-Nincs / erősen elhanyagolt az optimalizálás sw oldalon ( sokkal több lenne a mai vasakban is mint amit látunk ha optimalizálnának rendesen RX570 kb. 25% többletet kapott eddig driveroptimalizációval a megjelenéskori teljesítményéhez képest )

Ha mégis behoznák azt az üzleti modellt amit szeretnél akkor amikor váltod a kártyád gyakorlatilag tehetnéd is a polcra mert a kutya nem venné meg használtan ha már olyan áron van a hw hogy bárki számára hozzáférhető ha csak nem azt mondod hogy megveszed 100-150 ért használod 1-2 évet aztán ugyanennyiért megveszed a 100-200%-al erősebb utódot és kb 25-30 ért meghírdeted használtan mert egyszerűen annyit csökkenne annak a kártyának az ár-érték aránya hogy ennyi lenne az amit reálisan kérhetnél érte. Vagy akár visszajöhetne az az éra is mint a Quake / Doom idején. ( 386-ról 486-ra váltás )

Ez csak egy pár kósza gondolat a java még hátralenne. :)

Ha kell valami akkor keress privátban itt az oldalon vagy írj egy sms-t.:) Crosshair VII Hero | R9 3900X | 32GB 3600 CL16 Trident Z | RoG 5700XT | Samsung 870EVO 1TB | Samsung 860QVO 1TB | WD Green 3TB | Cooler Master MasterWatt Maker 1200 Titanium | Fractal Design Meshify S2 TG

(#52) hunluki válasza Pirosász (#10) üzenetére


hunluki
senior tag

Jelentkezem mint mintapélda. Lassan öregecskedő PC-m (4690k, gtx 1060 6g) be lett fogva linuxos igáslónak (80%-ban meló, 10% steam játszós, 10% egyéb mindennapi dolgok), "nextgen" élménynek pedig vettem egy Series S-t. Alzáról szállítással együtt megállt 90k-ba, rádugtam egy freesync-es 1440p monitorra (ami már szintén évek óta megvan), best deal of my life.

Apuka üzemmódba tolom (heti max 6-8 óra játék), van egy fix forzám illetve mellé egy játék amit tologatok ha időm engedi, jelen esetben ME legendary.

Értem én hogy PC masterrace meg pentium 1 óta nekem is csak PC volt, de elég volt. Játékra célHW és kész, olcsó, sokáig támogatott, jól optimalizált játékok, nincs driverekkel szívás, windózupade, leülök és quick resume miatt már játszom is. Ha csak napi 1 órád van játszani akkor nagyon nem mindegy mennyit kell simogatni a rendszert, egy mezei vga update/windowsupdate kör egy restarttal 10-15 perc ami jelentős százaléka az egy órának.

(#53) nubreed válasza #16939776 (#50) üzenetére


nubreed
veterán

A változás mindig jó, majd jönnek olyanok, akik ennek az igénynek a generálását-kielégítését újra egyensúlyba hozzák, elkezd ismét "önfenntartóan" működni. :R

Reméljük így lesz!

We are the first of cyber evolution. We are the first to program your future.

(#54) nubreed válasza Low Noise (#43) üzenetére


nubreed
veterán

Az jó hír, hogy folytatódik a fejlesztés, de a csúszásban biztos vagyok.

We are the first of cyber evolution. We are the first to program your future.

(#55) GhostRider93 válasza hunluki (#52) üzenetére


GhostRider93
tag

Ez igy van . En eladtam a videokártyát tavaj mikor még fent volt az áruk de nem csak az ár miatt hanem mert megszületett a kislányom. Jelenleg nincs semmi amivel tudnék játszani ( telefonnal nem fogok) , időm sem engedi de nagy álmom egy új kártya . Gyűjtenék rá de mindig azt mondom magamban hogy minek. Kicsit ugy érzem feladtam egy részem mert így iszonyú monotonná váltak a napjaim és csak akkor érzem igazán jól magam ha a kiscsajt tartom a kezemben. Nehéz átlendülni ezen az egészen. Nem bántam meg mert nagyon sokat kerestem rajta de azért jó lenne néha leülni és kikapcsolódni egy kicsit. Konzol volt már régen (xbox one) de nem jott be se a joy ,sem a késés ami a tévé és a joy között volt. (Samsung 2020as qled tv Game móddal és mégis )

[ Szerkesztve ]

R5 2600@4Ghz 80W , B450M Pro4, DDR4 16GB 3200MHz cl14 B-die, Hellhound 6700XT 12GB

(#56) hunluki válasza GhostRider93 (#55) üzenetére


hunluki
senior tag

Én körberaktam magam lehetőségekkel, a PC steam játékok nem romlanak meg, van ps4 pro csomó játékkal, vettem switchet is amikor még be kellett járni munkába.

Van ez az okos mondóka hogy fiatalon időd és energiád van, pénzed nincs. Később lesz pénzed és energiád, de nem lesz időd. Na itt tartok most :D
Igazából már 2-3 forza verseny is tök jó kikapcsolódás, de eljutottam oda hogy nem érdekel se a grafika, se a felbontás, egyszerűen csak a szórakozás része a fontos. Ahogy meg cseperednek a gyerkőcök majd tudnak mivel játszani, bár addigra szerintem arcon röhögnek majd mert az akkor már midrange szemenkénti 8k kijelzős 500hz-es VR szemüveg mellett ezek már úgy fognak érződni mint nekünk ma egy tamagochi :D

(#57) KROK640 válasza nyerek01 (#47) üzenetére


KROK640
veterán

Tipikus, nincs itt semmi baj, és "nem is lehet mert én érdekelt vagyok benne" hozzáállás némi személyeskedéssel összekötve. So basic...

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#58) 용 Bob


용 Bob
senior tag

Közel 1 éve szemezek a kiszemelt RTX kártyával. Vártam, hogy, normális ára legyen és megtudjam venni, de jött a chip hiány, bányász őrület, háború…stb.
Én meguntam a várakozást és az árából vettem egy PS5-öt tegnap. 1 nap után azt mondom, hogy kiváló döntés volt részemről. Azt hiszem hogy a jelenlegi PC-t is csak azért tartom meg, mert van néhány RTS amit nagyon kedvelek. A 160-as QLED tv-n HDR-ben, fix 60/120 fps-en játszani a fotel kényelméből valamit teljesen más élmény.
játék kapcsán azt hiszem maradok a konzolnál.

MSI B350M mortar; R5 3600X; AC Liquid Freezer 240; MSI Gtx 1660ti ventus xs OC 6g ; Corsair LPX 16GB 3200@3200 / CL16; Phanteks enthoo pro m; Logitech G203 // Beyer Dynamic DT 770 Pro; Korg DS-DAC-100m

(#59) GhostRider93 válasza hunluki (#56) üzenetére


GhostRider93
tag

Igaz a mondóka :) ebben vagyok én is. Majd lehet ha ugy alakul még veszek használtan valami kártyát a gépbe mert az egész megvan még csak az az egy komponens nincs benne integrált gpu meg nincs a prociban igy most csak porfogóként "üzemel" :) .

R5 2600@4Ghz 80W , B450M Pro4, DDR4 16GB 3200MHz cl14 B-die, Hellhound 6700XT 12GB

(#60) Puma K válasza 용 Bob (#58) üzenetére


Puma K
veterán

Ezt úgy írod mintha a PC-vel nem lehetne egy kontrollerrel a kezedben fotelből kényelmesen játszani bármekkora tévét használva.

Meg mintha a Steam nem tudna olyat, hogy a játékosgépeden fent lévő játékokat egy hálózaton belül használt laptop-ra stream-eli az asztali géped teljesítményével.

Magam részéről 2016 óta játszom egy ilyen fotelből lábtartóval kényelmesen és már előtte 2011 óta nem ülök számítógépasztalnál (kivéve az irodát ahol dolgozom), mert akkoriban a földön ültem kisebb-nagyobb párnákon baromi kényelmesen vagy ha akartam feküdtem a fejemet felpolcolva úgy hogy az egér és a billentyűzet használat a legkevésbé sem volt problémás és használtam az akkori laptopomat és monitoromat.

A másik, hogy egy rossz ár-teljesítmény mutatójú kártyával szemeztél és a korábban általam taglalt RTX 2000-res szériából ezt a teljesítmény de még jobbat is már rég megkaphattál volna még bármiféle bányászláz, készlethiány, infláció elszállása meg háború előtt. Vagy most használtan is tudnál venni kártyát, de még külföldről is ahol nem ritkán 300 euró körül mozog egy RTX 2060 6GB.

A PS5-ök árai szintén elszálltak ugyan úgy mint a VGA kártyáké, mert azt is előrendeléstől kezdve mindenféle módokon át felvásárolták a nyerészkedők és haszonnal tovább adták olyanoknak akik megunták a várakozást.

Az, hogy most hirtelen rákeresve újonnan a PS5-ből lehet venni 185k Ft-ért 1 helyen a következő lépcső pedig 260k Ft majd utána 400k Ft feletti árakat látok az nem azt jelenti, hogy a konzolok ellátottsága is megoldódott volna:

"Már másfél éve bemutatkozott az aktuális konzolgeneráció, a PlayStation 5 esetében azonban továbbra is súlyos készlethiány tapasztalható, hazánkban például nagyjából másfél hónapos átfutásra számíthat az, aki a nyerészkedőknek nemet mondva a hivatalos viszonteladóknál adja le a rendelését."

Forrás: A Sony már látja, mikor juthat mindenkinek PlayStation 5| 2022 május 26. 17:01

[ Szerkesztve ]

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#61) KROK640 válasza Puma K (#60) üzenetére


KROK640
veterán

+1

Egyébként nekem nem baj, hogy egy asztalnál ülök egy gép mellett, mert pl szerintem FPS-t vagy autóverseny, amik reflexeket igényelnek, nem is lehet normálisan fetrengve játszani.
Azonkívül ha VGA-t vesz az ember, akkor van egy munkára és játékra is alkalmas eszköze az embernek egyben. Nekem pl a hely miatt is fontos, mert egyszerűbb egy egység helyfoglalású PC-t monitorostól mindenre is használni, mint mellette fentartani még egy nagy TV-t, meg egy konzolos sarkot.
Azonfelül a PC-n sokkal több lehetőség van, mondjuk konzolon nem tudom hogy megy pl a screenshoot, vagy videózás a játékból, de az tuti, hogy utána megszerkeszteni a képeket videókat feltölteni stb, már nem olyan egyszerű mint pl PC-n. De jöhetnék azzal is, hogy néha nekem pl a játékállások cseréje is szempont, vagy a játék moddolhatósága.
nem tudom milyen VGA-t szemelt ki 용 Bob, de a konzol árából már RTX3060-at, sőt akár 3070-est is szerezhetett volna. A konzolok ára ugyanúgy mesterségesen fel van verve mint a VGA-ké tehát túl sok mindent nem oldott meg.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#62) 1dude válasza Puma K (#60) üzenetére


1dude
aktív tag

Az attól függ, hogy mit. Ahol nincs normális kontroller support, azt fújhatod. Multiba meg inkább be se menj lövöldözni egér ellen :DDD

(#63) Puma K válasza 1dude (#62) üzenetére


Puma K
veterán

A kontroller+auto aim konzolos online lövöldét már Xbox 360 óta nem értem, hogy mi benne a buli... voltam én is haveroknál akiknél sokan egyszerre 2-4-en Halo meg már meg nem mondom milyen konzolos címeket osztott képernyőn játszottunk egymás ellen.

Mivel a játékok már jó régen főleg konzolra vannak optimalizálva, így nem igen tudok mondani olyan címet ahol problémám lett volna az Xbox 360-as vezeték nélküli kontrolleremmel PC-n.

A multis címeket meg eszembe sem jutna kontrollerrel játszani. Kontrollerem is csak azért van mert pl a GTA széria az egyik kedvencem és autókázni jobban szeretek kontrollerrel, amit játék közben az autóból kiszállva leteszek és használom a billentyűzet+egér kombót mászkálásra-lövöldözésre mivel nem tart semeddig a játéknak átváltani a 2 irányítási forma között játék közben. Sőt egyszerre egyidőben a 2-őt is lehet használni: kontrolleren nyomod az előrementet egérrel meg célzol aminek persze nincs értelme, de működik.

[ Szerkesztve ]

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#64) 1dude válasza Puma K (#63) üzenetére


1dude
aktív tag

Azt PC -n is megkérdezhetnéd, mi értelme annak, hogy tele vannak a játékok aimbotterekkel meg wallhackerekkel.

Ha meg konzolra van optimalizálva, miért ne játszhatná azon.

(#65) Puma K válasza 1dude (#64) üzenetére


Puma K
veterán

Te most teljesen másról beszélsz mit amit eredetileg írtam.

"Cuccok: csattogós lepke és tiki-taki" └[ʘヘʘ]┘

(#66) csakos1997 válasza nubreed (#49) üzenetére


csakos1997
tag

Ha a szerverparkokba viszik ezerszám a gépeket is balhét csaptok? Elvégre az is a gélymerpityuk elől ment oda :Y

(#67) k-adi válasza csakos1997 (#66) üzenetére


k-adi
nagyúr

egy nagyvállalati felhasználást hasonlítasz egy végfelhasználói alkalmazáshoz?

(#68) zaugheek válasza nubreed (#16) üzenetére


zaugheek
tag

"Stalker 2 development is resumed. Join in to GSC's discord to discuss everything about the game! <3"

(forrás)

és:

Steamen egyszer sem változtattak a 2022-dec-08 release dátumon a háború kitörése óta.

Igaz, nincsenek már Kijevben, meg le is tették a lantot pár hétre, de attól még feljlesztés alatt áll a projekt. Meg tegyük még hozzá, hogy UE fogja hajtani, így meg ugye egyszerűbb nekik összekalapálni a dolgokat, mintha mellette még egy házon belüli motort is hegesztgetniük kellene (khmm x-ray).

Szóval szerintem meg fog az jelenni még idén, rosszabb esetben pár hónapos csúszással. Ugye azt az egy dolgot nem tudjuk, hogy milyen készültségi státuszon van a Stalker 2.

Amúgy meg a cikkhez hozzászólva: igen lassul, méghozzá jogosan annak okán, hogy alig van új/emlékezetes kontent.
Volt idén Dying Light 2-őnk, Elden Ringünk és kb. ennyi az emlékezetes tartalom az apróbb sallangok mellett. Ez a 2022-es év sehol sincs kb. címek terén a 2020/21-eshez képest.

Ugyanakkor VR gémek se nagyon jönnek ami szerintem baj, mert egyre olcsóbbak a HMD-k és Steam statok szerint is egyre több user-nek van sisakja.

Bár most legalább a Meta egyrészt tolja is ezt az ipart a maga erejével, másrészt meg rá is van kényszerülve ha már elindult ezen az úton, úgyhogy abból még kisülhet jó dolog.

(#69) csakos1997 válasza k-adi (#67) üzenetére


csakos1997
tag

A lényegen nem változtat amin a rinya van hogy sok kártyát elvisznek a "jogos" tulajdonos gamerek elől mint itt sokan állítják.

(#70) k-adi válasza csakos1997 (#69) üzenetére


k-adi
nagyúr

Ha erre visszük a beszélgetést, akkor azt mondanám hogy szerintem itt inkább az arányokon van a hangsúly (amit ugye próbáltak javítani a "low hash rate" grafikus kártyákkal több-kevesebb sikerrel, stb..)

Talán számokra lebontva így képzelhető el: nyilván egy 60-40 (érthető előnyben a szerverpark/stb, de azért még viszonylag időben jut mindenkinek a termékből) vagy 70-30 (hátrányban a sima enduser gamer, de egy értelmes kivárható időtávon belül (hetek, nem hónapok) azért hozzájut a termékhez) arány még elmenne, de amit tapasztalhattunk az 90-10 (túlkereslet, hónapos várakozás, készlethiány, horrorisztikus áremelkedés) volt kb. és ezt nehezményezi sok mindenki (de főképp nyilván a gamerek)

[ Szerkesztve ]

(#71) KROK640 válasza k-adi (#70) üzenetére


KROK640
veterán

+1

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#72) vargazk


vargazk
csendes tag

Kicsi sárga barátom, a mohóságnak ára van.
P.S.: k***a a***dat.

(#73) zebra_hun válasza vargazk (#72) üzenetére


zebra_hun
addikt

Ilyet akkor sem írunk le, mégha ezt is gondolod ;)
Igaz, extra profit bezzeg jól jött, ez nem tart örökké. Odacsinált ahhonnan eszik, megérdemelné a cég ezt jóval erősebben.

[ Szerkesztve ]

(#74) borg25 válasza k-adi (#70) üzenetére


borg25
senior tag
LOGOUT blog

Számokhoz árnyalásnak annyit, hogyha veszel egy 60-40 alapot és onnan elkezdesz indulni akkor
a 70-30 azt jelenti, hogy egyik oldalt 16%-al nőt a megvásárolt mennyiség, a másik oldalt 25% tűnt el.
80-20 esetén a kiinduláshoz képest 33%-al többen jutottak kártyához, a másik oldalt a csoport felének már nem jutott
90-10 esetén 50% több kártyáért cserébe a másik oldal 75%-a szív.
Innen kezdenének el még jobban durvulni a dolgok, mert mondjuk a 95-5 osztás azt jelenti, hogy 58%-al több jut az üzletnek+bányásznak, cserébe a gamerek 87,5%-nak nem jut kártya.

(#75) csakos1997 válasza k-adi (#70) üzenetére


csakos1997
tag

Hát most hirtelen nem tudom milyen árbevétele van az nvidiának de az a 170 milla amit a bányászoktól szedtek be mint irtad igazából olyan 5% környéke a cég bevételeinek tehát nemtudom honnan jön ez a 90% kártya a bányászoknak ment mert ez nem igaz. De ha igaz is egy vállalat elsődleges célja a profit és a minél magasabb hozam elérése közgaz első óra bár itt nem sok felsőfokú tanulmányt végzett ember van ahogy látom :(.

A bitkójn kidurranáshoz meg annyit hogy az ilyen magas esések mutatják igazából hogy még menni fog felfelé ez csak egy korrekció ha csak száguldana mindig jobban aggódnék attól a lufi durranástól.

[ Szerkesztve ]

(#76) nubreed válasza csakos1997 (#75) üzenetére


nubreed
veterán

Ez csak az ami kiderült. Egyrészt. Másrészt nem is kellett, hogy maga az nvidia adja el a kártyák túlnyomó részét a bányákba. Azok a bányák ahol több tízezer vagy még több kártya dolgozik, egyszerűen odamentek a helyi nagykerhez és megkötötték vele az üzletet.

We are the first of cyber evolution. We are the first to program your future.

(#77) csakos1997 válasza nubreed (#76) üzenetére


csakos1997
tag

Tehát az eredeti komment az volt hogy nem az Nvidia adja 3x áron a karit hanem az üzletek amit itt nem sokan fognak fel. Másrészt nyilván nyomta az árakat a bányászat de a homeoffice+covid lázárások is.
Ezzel a százalékos számítással meg az a baj hogy. Nem tudod darabszámra melyik üzletág hány kártyát visz el mert a darabszámmal súlyozva lehetne számolni

(#78) nubreed válasza csakos1997 (#77) üzenetére


nubreed
veterán

Mindenki nyerészkedett rajta, aki csak részt vesz ebben az iparágban. Maga az nVidia (nyilván ezt látva az AMD is), a nagykerek, a kiskerek és természetesen maguk a gyártók is. Az MSI -nél biztosan kiderült, hogy ők is direktbe adtak el szintén a bányákba kártyákat, ne legyenek kétségeink, az összes többi gyártó is ugyanígy tett. Volt miből, az MSI havonta gyárt több mint egy millió darab videokártyát pl. és az Asus illetve Gigabyte is elég nagy szereplő, szerintem ott hasonló arányok lehetnek.

We are the first of cyber evolution. We are the first to program your future.

(#79) Robitrix válasza Pirosász (#10) üzenetére


Robitrix
senior tag

Hát nekem is GTX 1660 OC kártyám van 2,5 éves és bruttó 76,5 ezerért vettem. Rohadtul sajnálnék kiadni 250-300 ezret azért, hogy ne 100 FPS legyen egy játékban hanem 125 FPS... egyszerűen nem éri meg.

(#80) Robitrix válasza csakos1997 (#77) üzenetére


Robitrix
senior tag

Persze a dolog annyiban igaz, hogy a gondot nem csak a bányászat okozza, hanem a covid, a lezárások a megboruló világ kereskedelem a szállítási gondok és nem utolsó sorban a hirtelen aránytalanul megugró igény az elektronikára. (minden elektronikára) 2020-ban a 2019-es évhez képest 60%-kal több elektronikát akartak vásárolni, miközben az elektronikai ipar évi 10-15%-os növekedésekre készült. (10 éve ez a szokásos növekedés) Egy komolyabb chip gyár megvalósulása a tervezéstől a normál üzemig úgy 3 év. Vagyis azok a chip gyárak, amik most indulnak el nagyjából még 2019-ben indult a tervezés és a beruházás. Egyszerűen az elektronikai ipar nem volt felkészülve 60% igény növekedésre. Persze 2020-21-ben neki álltak új beruházásokat indítani a gyártásba, de azok leginkább 2023-24 körül lépnek termelésbe. Persze 2021-ben és idén már messze nincsen olyan mértékű igény nővekedés, mint 2020-ban hirtelen megjelent. El is kezdtek esni már idén a számítógép, telefon és egyebek eladásai. Mivel aki az elmúlt 1-2 évben beruházott új eszközökbe nem fog jellemzően idén vásárlóként megjelenni a piacon. Szóval optimista vagyok, hogy két év múlva majd 2-öt fizet 3-mat kap akcióban fogják utánunk dobálni a videokártyákat. :) Lehet, hogy majd a zöldséges is fog ajándékba adni egy videokártyát, ha vesz valaki nála 2 kiló paradicsomot(amilyen árban van a paradicsom lehet) :)

(#81) k-adi válasza csakos1997 (#75) üzenetére


k-adi
nagyúr

"Hát most hirtelen nem tudom milyen árbevétele van az nvidiának de az a 170 milla amit a bányászoktól szedtek be mint irtad igazából olyan 5% környéke a cég bevételeinek tehát nemtudom honnan jön ez a 90% kártya a bányászoknak ment mert ez nem igaz. De ha igaz is egy vállalat elsődleges célja a profit és a minél magasabb hozam elérése közgaz első óra bár itt nem sok felsőfokú tanulmányt végzett ember van ahogy látom"


1. azt írod nem tudod milyen árbevétele van, aztán meg hogy 5%.
Ez egyrészt ellenmondás, másrészt ehhez az 5%hoz van pontos adatod vagy csak betippeled? Ugyanis nekem eléggé alacsonynak tűnik ez az 5%

2. nyilván a "90" arányt az csak szemléltetés szempontból írtam, de látom nem értetted, lehet szöveges kategórizálást kellett volna alkalmaznom, amit értenél - ja várj, az is ott volt

3. "elsődleges célja a profit" -- ezt senki nem cáfolta meg, a gamerek is "fizetnének" a kártyákért, tehát a profit meglenne, azaz a válaszod alapján neked maradt ki a közgáz 101.. az egyetlen különbség, az a logisztikában mérhető és annak költségében, nyilván egyszerűbb 1000 kártyát odaadni 1 valakinek, mint 10 külön boltba kiküldeni és úgy eladni... de nyilván ezt te is tudod, tehát nem értem mi a vita tárgya

Illetve az se segített a helyzeten, hogy széria ugrás idején jött a covid és a bányaláz

(#82) Robitrix válasza csakos1997 (#77) üzenetére


Robitrix
senior tag

Ez szerintem igaz is. Úgye az NVIDIA nem gyárt tömegével videókártyát. ő GPU-t gyárt főleg és ad el a viszont kártyagyártóknak. Aztán majd a a nagyobb kártyagyártók készitenek a nagykerben megvett grafikai chip köré tényleges kártyát. Mint ASUS, AROCK, Gigabyte, MSI és a kisebb nevű gyártok. Nyilván hat a hiány az NVIDIA vagy AMD GPU nagyker áraira is. Nem tudom mennyit kóstál mondjuk egy 200 dolláros referencia áru kártyában maga a GPU chip. Legyen mondjuk 50 dollár a nagyker ár. referencia ár eredetileg úgy van kikalkulálva, hogy keressen rajta a kártya tényleges gyártója, a nagyker és a kisker is, hogy a fogyasztó majd 199 dollárért vehesse meg a kártyát a boltban. Aztán lehet az Nvidia nm 50 dollárért adja el a GPU chipet mondjuk az ASUS.nak, hanem a piac miatt 70 dollárért. de ez a 20 dollár plusz messze nem indokolja, hogy végül a kártya fogyasztói ára a kiskerben a vevőnek 400 dollár legyen. Mindenki vastagon megszedi magát a láncban nem csak a chip gyártó. Szóval amikor bőszen szidjuk az NVIDIÁT vagy az AMD-t legalább olyan bőszen kéne anyázni magát a tényleges kártyagyártókat, nagykereket és kiskereket és mindenkit aki sápot húz a dologból(és a vérünket szívja)

[ Szerkesztve ]

(#83) Robitrix válasza 1dude (#62) üzenetére


Robitrix
senior tag

Hát azért én kipróbáltam PC-n egér után a kontrollert. Hát komoly sikereket nem értem el vele a Warzone-ban. Úgy 3 körig bírtam, hogy én vagyok mindenki vadkacsa vadászatában a vadkacsa. :) Mire sikerült kontrollerrel megcéloznom valakit simán belém löttek vagy 20 kg-nyi lövedéket. Még szerencse, hogy egy olcsóbb 7000 forintos kontrollert vettem kipróbálni. Bukhattam volna a semmire akár több 10 ezret is. :) Mondjuk világ életemben egérrel játszottam PC-n mindent. Azt elhiszem, hogy jó a kontroller egy autoversenyben mondjuk. Ahol talán rosszabb egérrel terelgetni a kanyarokban az autót. De a multis lövöldözős játékban még a kontroller támogatás ellenére se igazi azzal lövöldözni.

(#84) Cassi válasza Robitrix (#82) üzenetére


Cassi
senior tag

"bőszen kéne anyázni magát a tényleges kártyagyártókat, nagykereket és kiskereket"
Emiatt nem aggódnék, anyázva van itt mindenki, akinek volt valaha anyja.

"üzleti AI-szolgáltatásokra"
Az majd jövőre dől be. A gaming piacnak lehetnek problémái, de valós az igény mögötte, kicsit rendezni kell a sorokat, de az alternatívákhoz képest még mindig olcsó szórakozás, sokakat érdekel. Az AI-hisztéria viszont... nagyon spekulatív, és viszonylag kevés dolgot tudott eddig eladni a végfelhasználóknak. Erre építeni olyan kockázatos, mint a kriptopénzekre.

(#85) #54625216 válasza csakos1997 (#66) üzenetére


#54625216
törölt tag

A szerverparkokba mióta vesznek gamer hardvert?

Az összes chipgyártó (eddig) kínosan ügyelt rá, hogy a vállalati piacot leválassza az árérzékeny home piacról. Ez első sorban az ő érdekük (volt), mert kb. ugyanazt a hardvert többszörös áron tudták értékesíteni.
Lásd pl. minimális különbség a quadro és a gamer kártyák között, miközben néhány speciális feature miatt egy nagyságrendet ugrik az ár.
Tehát nem, a szerverparkokba (és a pro workstation-ökbe) nem a "gémerpityuk" elől ment a hardver, hanem külön arra a célra gyártották (és árazták).

A bányászat ott cseszett be a gaming piacnak, hogy kvázi ipari célra, ipari léptékben vásároltak nem ipari szereplők a home piacról nem ipari felhasználásra szánt hardvert. Erre eleinte a gpu gyártók nem voltak felkészülve, később meg nem ismerték fel, hogy az átmeneti árfelhajtás tönkreteszi a (nem átmeneti) gamer piacaikat.

(#86) podtibi válasza #54625216 (#85) üzenetére


podtibi
senior tag

El ne hidd már hogy a játékosok tényleges célközönségnek számítanak, szimplán valamivel etetni kell a népet. Ha van "gamer" piac, akkor mi is az pontosan? Figyelek.

Ezt inkább rád bízom.

(#87) KROK640 válasza Robitrix (#80) üzenetére


KROK640
veterán

Értem én, hogy chiphiány, meg koronavírus, meg kevés gyártási kapacitás, ezzel szeretjük magyarázni a VGA hiányt, és a bányászokat lehetőség szerint meg sem említeni, de onnan tudom, hogy a bányászat a hunyó a VGAknál, hogyha nem így lenne, hanem a fentebb megnevezett okok lennének kizárólag, akkor csak akkora hiány és drágulás lenne mint most jelenleg, alaplapból/processzorból. Esetleg mobiltelefonból.
A másik oka amiért nyilvánvaló, hogy a bányászat tehet a magas VGA árakról, az, hogy amikor felröppent, hogy HDDvel is lehet bányászni, akkor a 25 ezerért vett 4TB-os HDDm ára kb 2 hét alatt lépte át az 50 ezres álomhatárt újonnan. Aztán amikor kiderült, hogy ez az egész dolog nem egészen úgy megy, meg felhőbe költözik stb, akkor megint 2 héten belül 30 ezer ft volt a 4TB-os HDD.

A paradicsomos példád meg sajnos nagyon is helytálló (999ft/kg) de a fehérpaprika se semmi (1500ft/kg). Szóval ennyiért ár tényleg adhatnának VGA-t is. Reméljük 2-3 éven belül nagyon lent lesz az áru, bár sajnos olyanra mint a GeF2MX400-as korszak volt (hogy 20 ezer ft-ból lehetett venni játékra évekig alkalmas kártyát, de egy év múlva 10 ezret is alig ért, ha használtan akartál venni) már aligha számíthatunk, pl a ft romlás miatt... de ha mondjuk 100-150 eurért lenne ilyen szint, azzal ki tudnék békülni :)

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#88) nubreed válasza KROK640 (#87) üzenetére


nubreed
veterán

Van egy rossz hírem. Semminek nem lesz már "lent" az ára. Mindenki nyugodtan elfelejtheti, hogy a sweetspot középkategóriás népkártyák benn maradnak a 150ezer Ft -os kategóriában. Ez az a kategória ami nem is olyan régen még bőven 100ezer Ft alatt volt. A 200-250 -ezres kategória lesz (van) az új 150 ezres, ez az új valóság. Ugyanez a helyzet a processzoroknál, ramoknál és alaplapoknál is. Régen elképzelhetetlen volt az is, hogy az AMD ne legyen jóval olcsóbb az Intelnél. Most már ez sem igaz. Az AMD az utóbbi 2-3 évben többször elverte az Intelt mind desktop mind server cpu vonalon, (természetesen, az Intelt aztán visszaelőzte, ez már csak így megy) el is kezdett menni nekik az üzlet és megérkeztek oda, ahol már olyan árat kérnek amit csak akarnak. Ami még nagyon fontos mindebben, hogy a kutatás/fejlesztés is egyre többe kerül, és mint minden más iparágnak, nekik is egyre többe kerül a nyersanyag, gyártási ktg. stb. Ezt nyilván be fogják építeni az árba. Az elszállt Ft/Euró és Ft/Dollár árfolyam sem éppen nekünk kedvez.

We are the first of cyber evolution. We are the first to program your future.

(#89) Cassi válasza Robitrix (#82) üzenetére


Cassi
senior tag

Az ASUS profitrátája 7,5%, az Nvidiáé meg 39% volt legutóbb. Hiába magasak az árak, az osztozkodásnál csak az számít, ki milyen szintű tevékenységet végez, a gyártás és a forgalmazás csak ennyit ér.

(#90) mater799 válasza #54625216 (#85) üzenetére


mater799
csendes tag

Szerintem arra gondolt a kolega hogyha ugyanaz a mag van mind a két kártyán akkor jobban megéri Quadrora / Axxxx re rárakni 30X0 helyett.

Ha kell valami akkor keress privátban itt az oldalon vagy írj egy sms-t.:) Crosshair VII Hero | R9 3900X | 32GB 3600 CL16 Trident Z | RoG 5700XT | Samsung 870EVO 1TB | Samsung 860QVO 1TB | WD Green 3TB | Cooler Master MasterWatt Maker 1200 Titanium | Fractal Design Meshify S2 TG

(#91) lo_jo válasza Cassi (#89) üzenetére


lo_jo
senior tag

Azért nem nehéz belátni, hogy ez miért van. Az NV GPU-t fejleszt és bérgyártat, amit aztán elad az Asus mellett még jópár partnernek. Az Asus megveszi, aztán "csak" alárakja a PCB-t, körérakja a "körítést" és egy hűtőt, de az már marginális különbség a többi gyártóéhoz képest, akikkel viszont elég telített a piac (persze lehet hűtés minőségében meg hangban eltérés, de ínséges időkben ez egyre kevésbé számít). Ha pedig GPU kell, akkor kategóriától függően van 2-3 lehetőséged választani, persze, hogy nagyobb lesz a profit. Amíg egy GA104-300-A1/GA104-302-A1 NV GPU-nak (3070) egy Navi 22 XT AMD GPU (6700 xt) a helyettesítő terméke, addig az Asus 3070-nek a Giga, MSI, EVGA, stb 3070 mellett még az Asus, MSI, Giga, PowerColor stb 6700xt is a helyettesítő terméke, azaz egyben konkurenciája. Sokkal telítettebb a VGA piac, mint a GPU piac, főleg gamer-desktop vonalon.

(#92) #54625216 válasza mater799 (#90) üzenetére


#54625216
törölt tag

Ugye azért adható ugyanaz a mag drágábban egy quadro / axxxx kártyán, mert azokkal a vevő pénzt keres, tehát kitermeli a hardver magasabb árát, ezért a gyártók komoly energiákat fektettek abba, hogy a gamer kártyákat ne érje meg ipari célokra vásárolni.
A chiphiányt megelőzően pontosan belőtték, hogy mennyit akarnak eladni Quadro-kon és mennyit gamer kártyákon és ahhoz igazították a gyártást, tehát nem volt zéró összegű játék a gamer és az ipari felhasználás között.
A bányászat viszont átminősítette a gamer kártyákat pénznyomdákká és erre a gpu gyártóknak nem volt sem műszaki, sem üzleti válaszuk.
Egyszerűen hagyták, hogy a bányászat az üzleti árkategóriába lökje a gamer kártyák árát, majd erre jött rá a chiphiány, ami hosszú távon is ott tartotta.
Az eredmény: jelentős és állandósult piacvesztés.

Természetesen a mostani hiánygazdaságban (amikor az egyik piac csak a másik kárára tud növekedni, mert magából a termékből nem gyártanak eleget), egyelőre nem érződik a veszteség, de a hiánygazdálkodás átmeneti jelenség, mert - már közép távon is - a kereslet és a kínálat mindig kiegyenlíti egymást.
Ha viszont közben a kereslet átterelődik egy másik piacra, az nagyjából visszafordíthatatlan.

(#93) #54625216 válasza podtibi (#86) üzenetére


#54625216
törölt tag

Csak hogy értsem: azt állítod, hogy nincs olyan, hogy "gamer" piac, azaz nem vesznek az emberek számítógép hardvert szórakozási célra?

(#94) Vincent-Vega válasza podtibi (#86) üzenetére


Vincent-Vega
tag

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :( :( :( :( :( :W :W :W :W

(#95) KROK640 válasza nubreed (#88) üzenetére


KROK640
veterán

Ezzel csak egy baj van : ha egy közepes VGA is 250-350 ezer ft, hogy a konzol felé fogja terelni az embereket, még kevesebb VGA kell, és még nagyobb áron tudják majd adni, míg végül a piac önleépítő spirálba nem kerül.
Intel VS AMD nagyon más téma, ott ugyanis az utóbbi időben mindkét oldalon nagyon komoly fejlesztések voltak, hol az egyik az első, hol a másik, nyilván ezt az árazásban is megakarják mutatni. De még ezzel együtt sem olyan vészes a helyzet mint a VGAknál, ha így lenne akkor 10400F szintű CPU-kért 350 ezreket kellene kifizetni.
És persze a ft mindenről gyengül, és valóban nem nekünk kedvez.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#96) KROK640 válasza #54625216 (#92) üzenetére


KROK640
veterán

Az NVidia megpróbált azért tenni valamit, lásd bányász kártyák és LHR. Csak hát sajnos a bányászkártyák nem voltak eléggé csábítóak, és néha a Watt/hashrate sem volt a legjobb, ráadásul világos volt, hogy azt utána csak másik bányászra lehet rásózni (egyébként az a tény, hogy sokan emiatt nem mertek a bányászok közül bányász kártyát venni azt jelezte számomra, hogy lelke mélyén még sok bányász sem hitt abban, hogy majd ő a VGA pörgetéséért érdemi termelés nélkül a semmire pénzt kap, meg hogy ez a lufi nem pukkan ki valamikor - hiszen ha nem így lett volna akkor az eladhatóság nem lett volna szempont a kártya vételekor).

Továbbá optimistává tesz azért az a tény is, hogy a piac rövidesen kettőről három szereplőssé bővül (Intel VGAk), ahol az új belépőnek bizonyítania kell, és az egyik amivel ezt a bizalmat megafelé tudja billenteni, az a kedvező ár. Emiatt kialakulhat esetleg végre ismét az árverseny.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#97) 1dude válasza KROK640 (#96) üzenetére


1dude
aktív tag

A ki adja drágábban árverseny?

(#98) nubreed válasza KROK640 (#95) üzenetére


nubreed
veterán

A ZEN 4, ami talán ősszel debütál, szvsz a 7800X 500 dollár lesz, 7600X 400, talán. Biztos, hogy a CPU -k is drágulni fognak az előző széria nyitó áraihoz képest.

We are the first of cyber evolution. We are the first to program your future.

(#99) KROK640 válasza 1dude (#97) üzenetére


KROK640
veterán

Még az is lehet :(

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#100) podtibi válasza #54625216 (#93) üzenetére


podtibi
senior tag

Az hogy eléd rakják a kirakatban a számítógép hardvereket, az nem azt jelenti hogy mára már érdek a szórakoztatás. "Gamer" piac még akkor volt esetleg, amikor versenyszelleme vagy szimplán verseny volt az egészben. Mára már ez az egész nem versenyről szól, csak szimpla pénzszerzésről-lehúzásról. De ha jobban beleakarok menni, a "gamer" piac nem arról szól hogy szórakozás céljából veszed a hardvereket. Ha folyamatosan hardvereket kell vennem a "fejlődést" tekintve, hogy játszani tudjak egy eszközön, akkor az nem szórakozás, hanem inkább unaloműzés és még inkább pénzkidobás. A szórakozást egy korszaknak tudnám esetleg nevezni, aminek megmarad a jó emléke, de végképp nem az hogy folyton követned kell a "fejlődést". Már pedig hogy haladja a "fejlődéssel", meg kell venned amit eléd raknak. Az már hogy mit választasz a kirakatból, senkit nem fog érdekelni , magadon kívül.

Ezt inkább rád bízom.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.