Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#142) Dißnäëß válasza hcl (#141) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Sokan nem fogják azt a szimpla egyszerű tényt, hogy a cloud kontroll. Rohadt bizonytalan világ lett körülöttünk, és amíg őrült politikusok rohangálnak és döntenek cégek felől tollvonással, meg hadonásznak, hogy ki a csúnya és ki nem, én nem biztos, hogy ilyen vagy olyan érdekeltségnek ki szeretném tenni bármimet is. Mondjuk ha egy Huawei2 vagyok, csúnyán néz rám a politika és úgy döntenek, korlátozzák a forgalmamat a felhőben. Egy kapcsoló és off, annyi. Ráadásul van épp elég cég az usákoknál is - ahol a cloud nagyon pörög - akik visszafele jönnek belőle, mert [beszopták, satöbbi...].

Én úgy gondolom, minden csoda 3 napig tart, van a felhőnek értelme, lehet benne klassz dolgokat csinálni, de akkor az már legyen privát felhő. Nálam, magamnál, on-prem és max. replikálok ügyesen a saját DC-jeim, szerverszobáim, akármijeim között, nem pedig kiteszem magam sok tekintetben a felhőszolgátató kénye-kedvének. Nem beszélve a felhőben kínált "proprietary" irányra hajazó technológiáról, a saját testre szabott adatbázisaiktól kezdve a saját "brandelt" szolgáltatásokon át mindenről, mert most még felhő-felhő, nagyjából hasonló recepteket kínálnak a nagyok egymáshoz képest is, de a lassú-stabil diverzifikáció igenis látszik és 5-10 év múlva eléggé nehéz lesz szvsz egyikből a másikba átmenni, vagy akár multicloud előnyeit kihasználni, pl. DR/HA témában, meg egyáltalán. Épphogy kijön egy cég egy többtízéves vendor lock-in-ből, lásd Oracle & Co, és holnap ott találja magát, hogy baszki, a teljes IT stack-em diverzifikált és überfasza, csak rohadtul elkezdtem függni magától a felhőszolgáltatómtól, na ennyit a lock-in-ek elkerüléséről :D

Azt mondom, tudnia kell adott cégnek és IT vezetőjének, miért kell nekik a publikus felhő, milyen előnyöket kínál és tolják, ha akarják. Én biztosan nem vinném oda semmimet, de ez egy saját meglátás, ettől még privát felhőben lehet élni ugyanazokkal a technológiákkal, azaz SDDC, CI/CD, SOA, microservices, meg az összes csilivilijével.

Ha lenne cégem (van, de pici, említésre sem érdemes), de mondjuk egy kisebb startup-ként, vagy mittomén, simán felhőznék, életciklusom és jövőm miatt ki tudja, mit hoz a holnap, lesz-e még holnapután bevételem, nem fogok infrát venni, vasakat, rack-eket, switch-eket meg minden low-level dolgot arany áron, ha a felhő megoldja nekem ezeket. De azt is lehet már az elején is úgy, hogy ügyesen replikálok olyan helyre, ahonnan unlimited a forgalom kifele, nem jár felár érte, dedikált szervert bérlek és azon elkezdem kialakítani a private cloud-omat, aztán a jövő majd hozza a többit, ha borul a startup, akkor kakukk mindennek úgyis és nem maradt egy mázsa vas a nyakamon, ha meg befut, van hova-hogyan tovább nőni, stratégián agyalni, satöbbi.

Nem fekete-fehér dolgok ezek sosem, hogy kell-e egy felhő vagy sem. Jó, hogy vannak, de hogy nem svájci bicskák, az látszik, illetve az is, hogy nem is mind arany, ami fénylik. Ésszel élve el lehet felelősségteljesen dönteni, mi legyen az irány.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.