Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) ShiTmano válasza huskydog17 (#47) üzenetére


ShiTmano
aktív tag

"Ja csakhogy ez a legutóbbi negyedéves kimutatásnál rendesen vissza is ütött."
Nem ütött vissza. AMD-nek brutálisan nőtt a profitja, Intel bukóban volt az egy évvel azelőtti profitjához képest.

"Ekkor pedig még szóba se került az az apróság, hogy Intel oldalon a legtöbb CPU-ban van IGP és a Rocket Lake setében az IGP nagyon ki lesz gyúrva multimédiára (pl.: AV1 hardveres dekóder)."

Külföldi fórumokon kitárgyalták ezt. Az AV1 dekódolás (állítólag) kb semmi vizet nem zavar. Egy mai proci kb. kirázza a kisujjából szoftveresen. (Nem saját vélemény). Következő AMD APU meg már szintén tudni fogja.

"Ironikus, hogy a PH-n oly sokszor szidott 14 nm-es gyártósor lett az Intel nagy előnye, aminek segítségével megállították az AMD növekedését. Egyszerűen sokat tudnak gyártani ott és ez elegendő a jó árakhoz."

Hiába fejlesztették fel a kapacitást, a 14 nano már most kezd elavulni. Jövőre meg már végképp az lesz, szóval majd chipszetgyártásra meg Celeronra jó lesz. Cseszhetik a kapacitásukat. Külföldi teszten a Rocket Lake 280w-os fogyasztással tudta kb ugyanazt a teljesítményt, mint az 5800x 225w-al. Ezért is kellett 2 magot lecsippenteni a Comethez képest. 10 nanonak meg sokkal kisebb a kapacitása és a hozama sem túl jó egyelőre.

[ Szerkesztve ]

"Ilyen dolog ez, folyamatos növekedés, egy állandó méretű bolygón :D Rip rendszer..." by Crim

(#52) ShiTmano


ShiTmano
aktív tag

És még egy adat. AMD-nek minimális adóssága van, Intelnek közel 40milliárd(!) dollár.

Egyelőre az eddig felhalmozott hatalmas pénzmennyiség kompenzál, de a jövőben szerintem az AMD feljebb zárkózik.

[ Szerkesztve ]

"Ilyen dolog ez, folyamatos növekedés, egy állandó méretű bolygón :D Rip rendszer..." by Crim

(#53) Pingüino válasza ShiTmano (#52) üzenetére


Pingüino
senior tag

Ami barátok között is majdnem 2 évnyi nyereségük. Azt sem most fogják kifizetni. :)

(#54) Picco válasza ShiTmano (#48) üzenetére


Picco
addikt

Pingu utan en is megkoszonom hogy bevallaltal egyet a csapatert es leirtad ezeket helyettunk :R

Ha külföldi oldalakat is olvasol, ahol részletezik a processzorok besorolását is, látható, hogy a "csöves" processzoraiból adott el többet.
ilyen is van? ra is keresek mert eddig erosen ertetlenul neztem ki a bamba fejembol piaci reszesedesuk relative valtozatlansaga lattan. holnap reggeli kave melle megvan az olvasmanyom :D

It's gotta feel so good to moo as a cow. Probably feels really good to moo

(#55) Busterftw válasza Pingüino (#45) üzenetére


Busterftw
veterán

"Persze, mert egy negyedév alatt kicsit vissza estek, és te máris tendencia megfordulást vízionálsz"
En nem vizionalok semmit, csupan bizonyitekot mutattam arra, hogy az tendencia megszakadt, ami allitolag meg kitart a kovetkezo 1-2-3 evben.
Azokrol a technikai jellegu hirekrol beszelsz, akik mindfactory eladasok alapjan csinalnak olyan cikkeket, hogy az AMD tarol a "piacon"?

En pedig nem stagnalasrol beszeltem, hanem arrol, hogy az Intel nincs veszelyben a desktop piacon, foleg akkor marhasag kijelenteni amikor epp szereztek vissza.
Aztan a josgombot meghagyom neked.

(#56) Pingüino válasza Busterftw (#55) üzenetére


Pingüino
senior tag

Olvasd el ShiTmano kimerítő válaszait.
Én meg maradok tisztelettel...
...távol tőled. :)

(#57) Mexildos


Mexildos
aktív tag

Valaki tudna abban segíteni, hogy a 400-as vezérlőkön is meglenne a 20 pice szál? Engem a 4.0 nem érdekel. A fontos az lenne, hogy 20pcie szál meglegyen illetve az Intel új verziójú "társprocesszora" a quick sync működjön a 400-as vezérlővel.
Kérem segítségeteket, erről sehol sem találtam információt.
Köszönöm előre is.

(#58) ShiTmano


ShiTmano
aktív tag

TSMC folyamatosan növeli a kapacitásait. Az USA után Európában is szeretne terjeszkedni. [link]

"Ilyen dolog ez, folyamatos növekedés, egy állandó méretű bolygón :D Rip rendszer..." by Crim

(#59) Busterftw válasza Pingüino (#56) üzenetére


Busterftw
veterán

Elolvastam, nem cafolja azt, amit allitottal az Intelrol.
Jelenleg ott tartunk, hogy a desktop piac tulnyomo resze Intel es epp most nott a reszesedes.
Mindezt ugy, hogy 14nm-en vannak.

(#60) Abu85 válasza Mexildos (#57) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Azt fizikailag ki kell vezetni, és a 400-as vezérlők esetében ez nincs megoldva. Azokon az alaplapokon az M.2 a chipsethez van kötve fizikailag.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#61) ShiTmano válasza Busterftw (#55) üzenetére


ShiTmano
aktív tag

Lehet, hogy az Intel nem fog részesedést veszíteni, mert volt egy hír arról is, hogy nyomott árakon akarja kínálni a Comet Lake processzorait. Csak akkor meg a jövedelmezőséggel lesz gond. De ezt majd a jövő eldönti, hogy az alacsonyabb árrést tudja-e kompenzálni a nagyobb mennyiség. [link]
AMD-nek egyelőre saját magára kell koncentrálnia, mert minden procit el tudnak adni magas áron is. Amíg nem egyenlítődik ki a kereslet-kínálat addig nem kell foglalkoznia a konkurenciával.

[ Szerkesztve ]

"Ilyen dolog ez, folyamatos növekedés, egy állandó méretű bolygón :D Rip rendszer..." by Crim

(#62) Pingüino válasza Busterftw (#59) üzenetére


Pingüino
senior tag

Rendben van, maradj meg az álomvilágodban, hogy ez így is marad. :)

A többieknek mondom: A továbbiakban a te hozzászólásaidra nem reagálok sehol, bármi is legyen az. Csak hogy tiszta legyen.

(#63) Sinesol válasza Pingüino (#62) üzenetére


Sinesol
veterán

Elvagy te is, a kis buborékodban. :D

[ Szerkesztve ]

(#64) Busterftw válasza Pingüino (#62) üzenetére


Busterftw
veterán

Meg mindig nem en allitottam a jovorol az elejen. Toled indult a joslas.

(#65) huskydog17 válasza Pingüino (#49) üzenetére


huskydog17
addikt
LOGOUT blog

"A gond ezzel a gondolatmenettel, hogy a market share nem eladott darabszámot mér, hanem az eladott termékből származó bevételt."

Légyszi másold be a Mercury Resarch hivatalos jelentéséből az erre vonatkozó részt, ami ezt így kijelenti, köszi! Ha nincs meg, nem gond, mert lényegtelen, ugyanis akármi alapján nézik az Intel jelenleg 4× jobban áll, mint az AMD akár darabszámot akár bevételt nézzük (80% vs 20%).

"Nem az ár/érték aránnyal van náluk a gond, hanem az alulkalkulált fogyasztói igényekkel, és az emiatt szűkösen lefoglalt gyártókapacitással."

Az ár/érték aránnyal is súlyos gondok vannak. Nézd csak meg a Ryzen 5000 széria árait és a Comet Lake árait. Például Ryzen 2600-nak kereken 200 dollár volt az ajánlott fogyasztói ára, ezzel szemben az 5600X 300 dollár, ami 50%-os emelés, sőt még a 3600-as Ryzen is 200 dollár volt. Ehhez képest egy Core i5-10400F 150 dolcsi és gyorsabb, mint a Ryzen 3600 és csak pár százalékkal lassabb játékokban, mint az 5600X.
Nézd csak meg az itthoni árakat:
Ryzen 5600X ~ 130k
Core i5-10400F ~ 50k
Játékokban csak pár százalékkal marad el a Comet Lake a Zen 3-tól, sőt több olyan játék van, ahol nincs különbség sebességben.

"Amelyik szegmensben kell, hogy legyen a CPU-ban IGP (ez ugye jellemzően az olcsóbb szegmens), ott a Ryzen-ekben is van IGP."
Legolcsóbb IGP-vel szerelt Ryzen jelenleg a Ryzen 3 2200G, jelenleg 60-65k környékén kapható. Ki az, aki ennyi pénzért ilyen elavult CPU-t vesz?
Legolcsóbb Comet Lake IGP-s proci: Celeron G5900, ami 15k körül van, azaz negyedannyiba kerül, mint a Ryzen és az IGP-je semmivel nem rosszabb.
Van rosszabb is: IGP-s Ryzen-ből jelenleg itthon csak és kizárólag a 2200G kapható, ami már nem mai darab a több három eltűnt a piacról, azaz egyetlen darab IGP-s Ryzen kapható. Szóval itt a Ryzenek labdába se rúgnak, az IGP-s Ryzenek most olyanok, mint a VGA-k: nincs egy se, de ha találsz egye valahol, akkor azt nevetséges csillagászati áron tudod megvenni, ami összegből nagyságrendekkel erősebb Intel CPU-t kapsz. Mondjuk azt eddig nem is tudtam, hogy ezek eltűntek, ma is tanultam valamit.
Szerk.: Egy helyen találtam Ryzen 3 2200G-t 50k pénzért. Igaz, hogy ekkora összegért kapsz egy teljes értékű 10400-as Core i5-öt ami nagyságrendekkel erősebb minden szempontból, de legalább kapni még IGP-s Ryzen-t. :D

"Méghozzá még mindig jobb, mint amit az Intel ki tud préselni."
Kétlem, hogy egy Vega8 bármiben jobb lenne, mint egy Intel Xe, a Rocket Lake ráadásul ugye full AV1 dekódert fog hozni (Tiger Lake-ben már van), szóval mára IGP fronton pont az Intel van elől, az AMD elhanyagolta ezt a területet.

#51 ShiTmano :

"Nem ütött vissza. AMD-nek brutálisan nőtt a profitja, Intel bukóban volt az egy évvel azelőtti profitjához képest."
Az AMD növekedését az Intel a műszaki hátrányával együtt megállította és meg is fordította. Az AMD vezetőségét valószínűleg nem az fogja érdekelni, hogy az Intel saját magához képest mennyivel kevesebb pénzt szed be, hanem hogy a jelenlegi legfejlettebb termékeivel nem tudnak jelentős piaci részesedést növelni, olyannyira nem ,hogy legutóbb még veszítettek is belőle.

"Az AV1 dekódolás (állítólag) kb semmi vizet nem zavar."
Még nem, viszont aki hosszú távra szeretne gépet vásárolni, annak már számítani fog.

"Hiába fejlesztették fel a kapacitást, a 14 nano már most kezd elavulni. Jövőre meg már végképp az lesz, szóval majd chipszetgyártásra meg Celeronra jó lesz. Cseszhetik a kapacitásukat."
A kapacitásfejlesztéssel azt érték el, hogy a jelentős műszaki hátránnyal piaci részesedést tudtak szerezni.

"Külföldi teszten a Rocket Lake 280w-os fogyasztással tudta kb ugyanazt a teljesítményt, mint az 5800x 225w-al. "
Rocket Lake még meg sem jelent. Először várjuk meg a végleges (nem ES) termékekről a független teszteket. Amúgy ismét csak a felső kategóriát veszed figyelembe. Vannak itt még sokkal érdekesebb mérések, piacon lévő termékekről, például az is tök érdekes, hogy játékok alatt egy "elavult" gyártástechnológiával készült Core i5-10400F fele annyit fogyaszt játékok alatt, mint egy Ryzen 5600X, miközben átlagosan pár százalékkal marad el sebességben és több olyan játék van, ahol nincs is teljesítménybeli különbség.

[ Szerkesztve ]

Gameplay csatornám: https://www.youtube.com/channel/UCG_2-vD7BIJf56R14CU4iuQ

(#66) Pingüino válasza huskydog17 (#65) üzenetére


Pingüino
senior tag

Jujj. Jól van, az első mondatod elég hozzá, hogy neked is ugyanazt mondjam, mint Busterftw-nek. Ilyen emberekkel felesleges vitába szállni. :N

(#67) Pingüino válasza Sinesol (#63) üzenetére


Pingüino
senior tag

Ha te mondod...
Biztos nekik van igazuk a hülyeségeikkel.

(#68) Busterftw válasza Pingüino (#66) üzenetére


Busterftw
veterán

Nem a mercurybol van, de:
"Market share represents the percentage of an industry, or a market's total sales, that is earned by a particular company over a specified time period"

Az egadtavilagon senki nem mer CPU market sharet, hogy a bevetelt nezi.
Akkor az Intel kb 90%-on allna mindenhol, mert 10x annyi lovet csinal mint az AMD.

[ Szerkesztve ]

(#69) -KP- válasza huskydog17 (#65) üzenetére


-KP-
addikt

"Ehhez képest egy Core i5-10400F 150 dolcsi és gyorsabb, mint a Ryzen 3600 és csak pár százalékkal lassabb játékokban, mint az 5600X."

Ez azért így kicsit erős. Én igyekszem pártatlanul nézni a dolgokat, és csak a nyers számokra hagyatkozni. Maradjunk annyiban a 10400 nagyjából egyforma a Ryzen 3600-al itt-ott pár százalékkal gyorsabb, miközben jóval olcsóbb tőle perpillanat. Produktív munkára jobb az R5 3600 De megjelenéskor nem így volt, hanem fordítva, sokkal többe került a 10400, mint most. Viszont ehhez a teljesítményhez kell a gyors ram és a Z-s lap a 10400f alá, és valljuk be, azért kicsit erős, hogy milyen árú lapot kell tolni egy 10400 alá ehhez. Így pedig már közel se annyira pozitív a mérleg. Közben az R5 3600 alá egy b450-es deszka is elég, és sok esetben beletehető a komplett Zen3 széria.

Az 5600x-től messze van mindkettő. Teljesítményben, de árban is. Ár/értékben az Intel 10400f a király, az viszont nem kérdés. Ahogy a 9900/10700 is baromi jó ár/érték arányban.

A linkelt videód viszont eléggé kérdéses számomra.

Nézd meg pl. ezeket:

[link] [link] [link]

[ Szerkesztve ]

(#70) SindaNarmo válasza huskydog17 (#65) üzenetére


SindaNarmo
tag

Az Intel nem állított meg semmit. Jelenleg baromira jól jött nekik a helyzet, vagyis az a nagy kereslet amit okozott.
Igaz hogy az AMD vesztett most némi %. Viszont ez nekik még mindig azt jelenti hogy egyre több processzort adnak el mint előtte. Csak a helyzet úgy hozta hogy a piacnak még nagyobb volt az igénye mint amit kitudnak szolgálni.
Szerintem ha az Intel 8 vagy 9 gen-t árulna jelenleg azt is simán eltudná sózni, mivel jelenleg kb nem oszt nem szoroz.

Igazából a 11gen is érdekes koncepció, viszont részemről inkább a 12gen-re leszek kíváncsi.

Azt látom hogy te is rá vagy a kattanva a játékokra és az alapján ítélsz meg mindent.

Illetve azt sem érzem igazságosnak, hogy 5600X nem a 3600X-hez hasonlítod, még akkor is ha nincs sima 5600.

(#71) ShiTmano válasza huskydog17 (#65) üzenetére


ShiTmano
aktív tag

"Az AMD növekedését az Intel a műszaki hátrányával együtt megállította és meg is fordította. Az AMD vezetőségét valószínűleg nem az fogja érdekelni, hogy az Intel saját magához képest mennyivel kevesebb pénzt szed be, hanem hogy a jelenlegi legfejlettebb termékeivel nem tudnak jelentős piaci részesedést növelni, olyannyira nem ,hogy legutóbb még veszítettek is belőle."
Még mindig. Nem állította meg, és nem fordította meg! AMD folyamatosan rekordokat döntöget, mind eladásban, mind profitban. Nézd meg a számokat. Miközben Intel a két utolsó negyedévében csökkenőben volt. Darabszám nem számít, ha az ár alacsony. Intel olcsó( pl. Chromebook Celeron) processzorokból adott el sokat. Meg is látszik. Profitja csökkent. Amíg AMD el tudja adni 100%-ig, amit termel, és folyamatosan növeli a profitját addig nem érdekli az Intel. AMD-nek magához képest kell fejlődni folyamatosan. Most is azt csinálja. Leszegett fejjel dolgoznak. Fejlesztenek ezerrel és eladnak mindent megfelelő haszonnal. Kis cég az AMD. Nyomni kell ami a csövön kifér. Nincs lehetőségük taktikázni. Majd amikor elkezd csökkenni a profit Y/Y, akkor elgondolkodhatnak, hogy ők is csökkentsék az árakat vagy lépjenek mást.

"Az AV1 dekódolás (állítólag) kb semmi vizet nem zavar."
"Még nem, viszont aki hosszú távra szeretne gépet vásárolni, annak már számítani fog."

Állítólag azért nem számít mert a mostani procik (Ryzen is) kb. simán megoldják szofveresen, ésszerű határon belül. Tehát felesleges a hardveres dekóder. Persze ha 16k-s anyagot akar vki dekódolni akkor biztos számít. De ehhez nem értek, csak olvastam. De pár hónap múlva AMD is tudni fogja, szóval nem kell emiatt leírni. AVX 512 is évek óta benne van az Intel procikban, és a kutya nem használja. Állítólag lassan elkezd terjedni és már az AMD is gondolkodik rajta, hogy ZEN4-be beteszi. Addigra talán lesz is némi értelme.

"A kapacitásfejlesztéssel azt érték el, hogy a jelentős műszaki hátránnyal piaci részesedést tudtak szerezni."
Ezzel egyetértek. Ez rövid távon számít. De ez még mindig csak amiatt van, mert AMD nem tudott elég procit szállítani. Ha ki tudta volna elégíteni a keresletet, akkor Intel sokat veszített volna. De ezen dolgoznak. A műszaki hátrány meg ugyanúgy megvan. Celeronokra meg annyira nem irigy sztem az AMD. Idén már átáll 10nanora az Intel is, szóval a 14nanos óriási kapacitásuk hamarosan csak oem celeronokra lesz használva, miközben puncsolnak a TSMC-nek, mert tudják, hogy lemaradtak.

[ Szerkesztve ]

"Ilyen dolog ez, folyamatos növekedés, egy állandó méretű bolygón :D Rip rendszer..." by Crim

(#72) dokanin válasza huskydog17 (#47) üzenetére


dokanin
aktív tag

Hát lehet, hogy jön idén az Alder Lake, de még nem lehet tudni, hogy beválik-e a big-little desktopon. Szerintem inkább hátrány lesz, mint előny. Csak viszi majd a tranzisztorokat, de nem látom, hol fog megtérülni. De majd kiderül.

A jövőre 3nm-es intel proci is elég sci-fi-nek tűnik nekem. Eddig arról szóltak a hírek, hogy talán lesz valami TSMC-vel, meg, hogy tárgyalnak, stb. Erre jövőre már lenne is új proci? Rádasul nincs is még kész a 3 nm.

(#73) wattafaka


wattafaka
senior tag

A 0 is egy körvonal :D ;]

(#74) Robitrix válasza huskydog17 (#17) üzenetére


Robitrix
senior tag

léteznek 360 hz monitorok is. sőt van afölött is 380 környékén... az árakról ne beszéljünk. Persze, hogy aztán mennyi gyakorlati értelme van egy 240 hz-eshez képest az más történet.
Egy oda-vissza emberi érzékelés és válasz reakció ideje úgy 150 msec. Plusz minusz valamennyi az egyéni biológiai adottságok okán. Tehát feltünik a kép átmegy az agyba. az agy elkezdi feldolgozni felismeri, hogy mit lát, bekövetkezik egy válasz elindul vissza az ingerület a kézhez és benyomja mondjuk a tűzgombot... stb.
Na most ehhez képest hogy egy kép megjelenési ideje 3 msec (360 Hz) vagy 4 msec(240 hz) nagyjából lópikulát se számít... Szerintem már a 144 hz és a 240 hz közt sincsen igazán érzékelhető különbség.

(#75) Robitrix válasza -KP- (#69) üzenetére


Robitrix
senior tag

Azt is megjegyezném, hogy a 5600X valójában a 3600X utóda, nem a 3600-é. Annak megjelenéskori ára pedig 250 dollár volt. Valamikor várunk majd egy 5600-as procit, az lesz a 3600 utóda. (220 dollár körül lesz az ajánlott fogyasztoi ára. ami persze lehet a kereskedőknél 300 dollár is) Az 5600X ajánlott fogyasztói ára változatlanul 299$ Az már egy más kérdés, hogy 380$ környékén mérik a piacon a kereskedők, hála az abnormális piaci helyzetnek. Amúgy kíváncsi lennék azt a 80 $ különbséget ki teszi zsebre az AMD vagy a kereskedők?
én az utóbbira tippelnék.
Aztán hogy MO, hála a forint leértékelődésnek, magas ÁFA és a kereskedők pofátlanságának végül mi lesz az ár az megint egy más történet.

[ Szerkesztve ]

(#76) s.bala31


s.bala31
őstag

Ár/érték arányhoz, jelenleg: Ryzen 5600x kb 125 ezer Ft I7 10700kf 110 ezer Ft. 6v8 mag plusz magasabb órajelek. (A sima 10700F pedig a 10400 után a legjobb vételnek tűnik a maga 95 ezer Ft körüli árazásával) Már hajlottam arra hogy újra AMD procit vegyek de ennyi felárat nem ért meg számomra. Az Intel lett az új AMD :)

(#77) Robitrix válasza Pingüino (#41) üzenetére


Robitrix
senior tag

azért ez nem ennyire egyszerű kérdés. Úgye az USA-ban a piacot három nagy PC gyártó dominálja a Dell, a HP és a Lenovo. El is viszik a gyári gépek 70%-t vagy akár a 80%-ot is. Na náluk az eladott gépekben vagy 96%-ban Intel proci van. Az USA vásárló ráadásul nem nevezhető tudatosnak igazán. Bemegy az első Wallmartba(az ottani TESCO) , ha számítógépet akar venni és leveszi azt a polcról, amit lát. Leginkább ár elképzelése van arról, hogy mit akar. 1000 dollár/1500 dollár/2000 dollár stb. aztán azt vesz amit az elképzelt árért elé tesznek. Aztán 3 év múlva megint fogja az elgondolt 1500 dollárját és ismét megy a Wallmartba.
Vagyis tipikusan egy Inteles gépet. Nem igazán agyal rajta, hogy mi éri meg jobban. Európában és a világ más részein már korántsem dominálnak annyira az amerikai gyártók. Mondjuk egy európai fogyasztó sokkal motiváltabb arra, hogy mit vesz és mennyiért és tájékozódik és számolgat. Sok az egyéni összerakott vagy rakatott számítógép a vevők igényei alapján. (főleg a kelet-európai vásárlók esetében, akik árérzékenyek is. és már 100 euró megspórolása miatt is teljesen mást gondol holnap, mint tegnap) :) Ezért van az, hogy bizonyos kereskedelmi szegmensekben AMD eladási többlet van. Akár 80:20 arányban is. És persze a világban nem csak játékra használt gépek vannak. Az összes használt PC-nek mondjuk jó ha 15-20%-n játszanak.

(#78) joysefke válasza s.bala31 (#76) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Az 5600x hat magjában van annyi többszálas lóerő mint a 10700kf ben. Innentől kezdve semmi pluszt nem ad a 8 mag a hattal szemben. Az hogy egy szálon gyorsabb az 5600x illetve kevesebbet eszik és modernebb a platform az színtiszta előny.

(#79) s.bala31 válasza Robitrix (#75) üzenetére


s.bala31
őstag

"Aztán hogy MO, hála a forint leértékelődésnek, magas ÁFA és a kereskedők pofátlanságának végül mi lesz az ár az megint egy más történet." Külföldön sem olcsóbbak: [https://www.caseking.de/pc-komponenten/cpus-prozessoren/amd]

(#80) s.bala31 válasza joysefke (#78) üzenetére


s.bala31
őstag

Itt egy teszt a Guru3d-n [link] több szálon gyorsabb a 10700K/f. Amennyiben élhetek az AMD fanok népszerű érvelésével akkor a 8 mag jövőt állóbb mint a 6 :)

[ Szerkesztve ]

(#81) thgergo válasza Busterftw (#43) üzenetére


thgergo
tag

Ami szerintem a trendekből látszik:
1) 2017-ben Zen1 megjelenésénél, a fókusz a Desktop-ban volt. Early adopterek örültek, hogy 8 magos CPU is lehetséges lett dzsunga AM4-ben. EPYC1 is csak mutatóban volt, Zen1-es laptopból is csak 1-2 bemutató modell volt.
2) Zen2 óta megfordult a trend, AMD desktopból hiány van. Ami elkészül, inkább laptopba kerül a 7nm APU, és EPYC-be a 7nm-es chipletek. Gondolom, magasabb a profitráta. Ugyanis szerverben és mobil eszközökben jön ki igazán a 7nm előnye: AMD-nek jelenleg ~2x perf/W előnye van az intelhez képest(!). Szembeötlő, hogy az 5xxx CPU-k és zen2 APUk már prémium árban vannak, és prémium eszközökbe is építik bele.

Desktopban a fogyasztás annyira nem kritikus, nem baj ha a 250W-os boosttal haladja meg a 11900K a ~125W-ot felvevő 5800X sebességét. Én inkább úgy látom, ha a tiger lake, shappire rapids és a várt TSMC 3nm sem hozza meg a várt ugrást és volument, AMD lehet az új 80%, ha a TSMC kapacitása engedi.

[ Szerkesztve ]

-

(#82) joysefke válasza s.bala31 (#80) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

CPU-Benchmark: Prozessor-Vergleich - ComputerBase

Multi coreban a 10700K 7%-kal gyorsabb, single coreban viszont az 5600x gyorsabb 12%-kal. Általános célra egyértelműen az utóbbi az erősebb . Ha szoftver tökéletesen jól párhuzamosítható, akkor is csak hajszálnyi lehet az előnye a 10700K-n. Míg ha nem párhuzamosítható jól, azért az a 10% jobban érződik.

(#83) s.bala31 válasza joysefke (#82) üzenetére


s.bala31
őstag

Oké hát persze, most az egyszálas teljesítmény a mérvadó mert abban jobb az AMD :) Eddig az volt itt a mantra hogy a minél több mag a jövő, kissé lemaradtam :F Ami igazán megdöbbentő hogy az 5600x áráért már egy 10 magos 10900F is beszerezhető...

[ Szerkesztve ]

(#84) joysefke válasza s.bala31 (#83) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

úgy tűnik nem érted. A sok mag akkor előny, ha a mögötte levő többszálas teljesítmény érdemben nagyobb mint a kevesebb magos proci többszálas teljesítménye.

Ez itt nem ál fenn. Az 5600X 6 maggal tud annyit mint a 10700kf 8 maggal. A 10700Kf sosem fog tudni elhúzni azért mert neki 8 magja van, mert abban a 8 magban ideális körülmények között sincsen hibahatárnyival több erő mint a konkurens 6 magjában

Egyébként meg milyen mantrákat emlegetsz?

[ Szerkesztve ]

(#85) s.bala31 válasza joysefke (#84) üzenetére


s.bala31
őstag

Mit nem értek, azt hogy jelenleg jobb az Intel ár/érték aránya? Asszem pedig ez volt a hsz-em mondandója.
"Ez itt nem ál fenn. Az 5600X 6 maggal tud annyit mint a 10700kf 8 maggal." De ott vannak a tesztek amit te is linkeltél hogy multicore-ban gyorsabb :)

[ Szerkesztve ]

(#86) joysefke válasza s.bala31 (#85) üzenetére


joysefke
veterán
LOGOUT blog

Én meg erre azt mondtam hogy az 5600X 10700kf viszonylatában ez nem igaz. A 10700kf lassabb, de legalább többet eszik és problémásabb platformba megy bele. Az erőviszonyoknak megfelelően van belőve az ára.

[ Szerkesztve ]

(#87) s.bala31 válasza joysefke (#86) üzenetére


s.bala31
őstag

Az erőviszonyoknak megfelelően van belőve az ára. :D Ok asszem itt én kiszállok ebből a csevegésből, aki ennyire elfogult azzal nem érdemes vitatkozni. Csak ismételni tudom a korábbi mondatom: Ami igazán megdöbbentő hogy az 5600x áráért már egy 10 magos 10900F is beszerezhető...Itt asszem már mindenképp megdől a megfelelő árazás AMD részről...

[ Szerkesztve ]

(#88) PuMbA válasza s.bala31 (#87) üzenetére


PuMbA
titán

Ja, csak a 10900F-hez nem elég egy olcsóbb, 6-8 VRM fázisos alaplap, mint egy 5600X-hez, ami alig fogyaszt :) A mai játékokban, amik nem igazán használnak többet, mint 6 mag, egyébként tesztek alapján az 5600X ugyanolyan gyors vagy minimálisan gyorsabb a 10900F-hez képest. A jövőállóság is előny AMD-nél alaplap résztől, ugyanis a megvásárolt alaplapba beletehetsz 16 magos procit is. Elég egyenlőek most az erőviszonyok szerintem. Mindenhol van előny / hátrány.

[ Szerkesztve ]

(#89) Busterftw válasza joysefke (#86) üzenetére


Busterftw
veterán

Ezzel a levezetessel egy gond van: apro DIY piacon elmegy.
A tobbseg viszont leveszi a polcrol a kesz gepet/laptopot illetve az OEM-ek is ugranak az olcsobb, tomegevel elerheto Intel cpu-kra.
Nem fog szamolgatni, hogy problemasabb platform es tobbet eszik.
Foleg ha meg olcsobb is.

(#90) s.bala31 válasza PuMbA (#88) üzenetére


s.bala31
őstag

"A jövőállóság is előny AMD résztől, ugyanis a megvásárolt alaplapba beletehetsz 16 magos procit is" Ja hogy itt már számít a több mag és a jövőtállóság :R :)

(#91) PuMbA válasza s.bala31 (#90) üzenetére


PuMbA
titán

16 mag akárhogy is nézzük, jövőtállóbb, mint 10 mag :) Amennyivel többe kerül az alaplap 10900F alá, abból AMD oldalon megveszed a 8 magos 5800X-et. 8 és 10 mag között sose lesz számottevő teljesítmény különbség, de 5 év múlva 10 és 16 mag között igen, mert 1,6x-os a magszám különbség.

[ Szerkesztve ]

(#92) s.bala31 válasza PuMbA (#91) üzenetére


s.bala31
őstag

Kb 40 ezerrel drágább egy 10900F-hez az alaplap mint egy 5800X-hez? :Y Ja az 5800X-hez biztos jók az olcsó 3000-es ramok is igaz? Úgy látom nehéz megemészteni piros oldalon a túlárazás fogalmát :)

[ Szerkesztve ]

(#93) olymind1


olymind1
senior tag

Az AMD a jelenlegi generációs 8 magosait is igen magas áron adja, így szerintem aki viszonylag olcsóbb alaplapot vesz olcsóbb processzorhoz, az nem biztos hogy később 12 vagy 16 magosat fog belerakni, ha jelenlegi 6 magos Zen3 is drága, persze bővíthető, nem mondom hogy nem, de mikor fognak olyan áron menni azok a nagyon sok magosak, amit az olcsó 30-40k-s lapjába beletetegyen az ember, lehet akkor már inkább később megéri kicserélni az egészet egy új platformra.

Ez a jövőt álló fejlesztés jó dolognak hangzik, de pár év alatt is új technológiák / fejlesztések jönnek be, pl az AMD is hozza az előző generációs 8 magosai teljesítményét az új 6 magosaival, Zen+ -> Zen2-nél is megfigyelhető volt, csak ugye most csúnyán árat is emeltek, így egyből nem lettek olyan kedvesek mint idáig voltak..

Nekem pl B450 Tomahawk van, amibe a 2600-am lecserélhetném 3600-ra, vagy 3700x-re, de annyira nem sok értelmét látom, főleg játékban olyan hatalmas előre lépést nem látnék, olcsóbb 6 magos Zen3-asra előbb ugranék 200€/70k körüli áron, de nem igazán látok mostanában esélyt rá. Nem tudom miért, de számomra szimpatikusok ez az új 6 magos 11400 proci, főleg hogy már nem lesz RAM OC lock sem. Proci OC-val sose volt szerencsém, sok videóban mutogatják, hogy a 2600 4.2 GHz-en milyen szép eredményeket hoz, hát nekem 3.9 fölött már nem stabil, szóval innentől kezdve csak alap értékeket fogok nézni, mert OC nagy lutri, ram órajelet is, és az alapján tervezek, ne érjen csalódás, max meglepetés.

Azért kiváncsi leszek hogy ha jönnek az új konzolos játékok pc-re, tényleg szükség lesz-e a 8 magra, vagy elég lesz 6 gyorsabb mag is.

[ Szerkesztve ]

(#94) PuMbA válasza s.bala31 (#92) üzenetére


PuMbA
titán

Mondj egy alaplapot akkor, aminek a VRM-je szépen leadja a 200W-ot a 10900F-hez és összehasonlítjuk az árakat :)

[ Szerkesztve ]

(#95) hokuszpk válasza s.bala31 (#92) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"Ja az 5800X-hez biztos jók az olcsó 3000-es ramok is igaz?"

be kell nezni a topikjaba, de nekem itthon a 3800XT mellett alig hoz ha 2933 helyett 3533 -on megy a ram. ( ez a kitem vege ).
szoval sanszos, hogy a bazinagy egybecache miatt az 5800X -hez boven jok a 3000 / 3200 -as ramok.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#96) PuMbA válasza hokuszpk (#95) üzenetére


PuMbA
titán

Ja, pont Zen 3-nál már nincs értelme 3200Mhz fölé menni, mert nem hoz semmit :) Tesztekből látszik, hogy a dual rank-os memórián kívül nem számít semmi és még a proci tuningolás is ronthat 1-2%-ot játék alatti a teljesítményen, mert annyira kiforrt már a Precision Boost.

Én 24k-ért vettem 2x8GB 3200Mhz-es CL16 Kingston HyperX RAM-ot 5600X mellé, tök olcsó volt és tesztek alapján nem érdemes ennél jobbat venni, hacsak nem az utolsó 2-4% teljesítmény kifacsarása a cél 1080p-n.

[ Szerkesztve ]

(#97) gidalight válasza PuMbA (#94) üzenetére


gidalight
tag

MSI B460 Mortar -42K (csak 2933-as ramok)
ASUS Prime Z490-P -48K
MSI Z490 A-PRO -54K

(#98) PuMbA válasza gidalight (#97) üzenetére


PuMbA
titán

Ez tényleg elég olcsó, de mondjuk a B460-ba a 11.gen már nem megy bele, úgyhogy marad a két másik lap :)

[ Szerkesztve ]

(#99) Balu77


Balu77
őstag

Intel és 3nm jövőre... ez max. álom.
Egy teljesen más gyártósorra, más gyártóhoz kiimplementálni egy procit alapból 2 év. Szóval ez a jövőre 3nm Intel felejtős. Tárgyalt Intel a Tsmc-vel és a Samsung-al is, de leginkább videokártyákról lenne szó. Az új Intel ceo megerősítette hogy processzorainak gyártását túlnyomó többségében egyáltalán nem tervezik mással gyártatni.
Mobil fronton egyenlőre a 10nm-es Ice Lake marad, amit az új mobil amd-k szépen befogtak, asztalin meg örüljünk, ha évé végére megjön az Alder Lake. Lehet ott is még csúszás, Inteltől nem lenne meglepő!
Amúgy az előzetes teszteknél volna egy fenntartásom az Intel javára. Legalábbis ami a játékteszteket illeti. Sok tesztről utólag derült ki, hogy a még januárban lefuttatott ES példányokban a pci-e csak 1.1 módban ment! Szóval lehet még jobb eredmény is fog születni, de majd kiderül.

Ami pedig az árazást illeti, már eleve bukta ha abból indulunk ki, hogy ezekhez az i7 és i9 procikhoz z590 chipset dukál. Nos itt a ph-n: [link] már bemutatásra kerültek az Asus lapjai és mindent el lehet mondani, csak azt nem hogy olcsók. Az Amd-hez tervezett hasonló tudásúakhoz képest sokkal de sokkal drágábbak. Így aztán árversenybeli előnyről tuti nem beszélhetünk.

izé

(#100) hokuszpk válasza gidalight (#97) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"MSI B460 Mortar -42K (csak 2933-as ramok)"

MSI B450M Mortar Max 34e
ebben megy az osszes ZEN magos ( Zen, Zen+, Zen2, Zen3 ) proci, Zen+ ( 2xxx ) mar hivatalosan is 2933 , Zen3 mellett meg kitudja hol a ram teteje.
*ja es ez nem is a legolcsobb lap :D

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.